Sunday, Jan. 22, 2017

Povestea Kaiserului

Written By:

|

Friday, 23 March, 2012

|

Posted In:

|

17 Comments

Povestea Kaiserului

Dragă Dario,

Am să te rog să-mi oferi răgazul cât să apuc să-ți spun o poveste. Știu că la vârsta de 13 ani (am și eu un exemplar în casă!) e un pic cam târziu pentru povești, dar a mea nu-i nici cu zâne, nici cu peștișorul de aur. N-am ajuns încă atât de bunic. E drept, e o poveste cu un împărat, dar nu unul care are 4-5 palate și 4-5 fete de măritat, ci cu un împărat al fotbalului! Am să-ți spun povestea ”Kaiserului”. Atât de adevărată e această poveste încât, în timp, s-a transformat în legendă.

Era anul 1970, anul Campionatului Mondial de Fotbal din Mexic, anul în care până și România avea echipă, chiar dacă n-avea Dobrin. Dar România noastră era totuși prea mică pentru o grupă atât de mare. Noi am bătut Cehoslovacia, dar ne-am lăsat cu greu învinși de Anglia și Brazilia. Ne-am întors pe continentul nostru cu fruntea sus, în ropote de aplauze. ”Kaiserul” a mai rămas acolo. Echipa lui era mai tare decât a noastră. Germania lui era printre primele echipe din lume și așa va fi întotdeauna. Și Germania asta a ajuns până în semifinale, unde a dat piept cu o altă echipă de clasă, Italia. Și a urmat ceea ce a fost numit pe atunci ”meciul secolului”. ”Kaiserul” ăsta, pe numele lui Franz Beckenbauer, nu juca ca tine, mijlocaș ofensiv. Rolul lui principal era să nu-și lase adversarii să-i găsească poarta. Era ”măturător”. Trebuia să măture mingea, cu sau fără adversar, să facă orice ca să îndepărteze pericolele. Dar omul ăsta avea o eleganță fantastică în joc, neegalată aș îndrăzni să spun. Avea un joc imperial, așa că nu-i de mirare că s-a lipit atât de bine porecla ”Împăratul” (”Kaiserul”) de el. Și în ziua aia de 17 iunie 1970, în meciul ăla formidabil, Franz al nostru (de fapt al nemților) a avut un ghinion teribil. S-a accidentat urât. În acele vremuri se făceau doar două schimbări de jucători, iar până în minutul 66 Germania le utilizase deja pe amândouă. Diagnosticul a fost teribil: fractură de claviculă! Se părea că soarta conducătorului din teren al nemților este pecetluită și acesta va fi forțat să părăsească terenul, lăsându-și echipa în inferioritate numerică, pradă ”azzurilor”.

Beckenbauer a refuzat categoric să părăsească terenul. Strângând din dinți și încercând să-și mascheze durerea, le-a cerut medicilor să-i bandajeze umărul, ca să poată continua lupta. Și a fost după cum a vrut el. Nu putea părăsi ”meciul secolului”, nu putea să accepte înfrîngerea. ”Kaiserul” Franz a rămas în teren până s-au încheiat cele 120 minute. Nemții au fost învinși cu 3-4 în prelungiri, după un joc care a devenit el însuși o poveste de spus nepoților, iar Beckenbauer a devenit legendă. După această partidă, Franz a fost ”reparat” și a mai continuat pe terenul de fotbal încă 13 ani. A adunat 427 meciuri numai în tricoul lui Bayern, iar pentru Germania a evoluat de 103 ori. A intrat în galeria celor mai mari fotbaliști din toate timpurile. Unicul ”Kaiser”.

*****

Dario,

Știm că treci prin momente dificile, iar greutățile sunt încă departe de a se fi încheiat. Noi nu ne putem substitui medicilor, nu avem puteri supranaturale, nu putem să te ajutăm direct. Noi putem doar să te încurajăm și să-ți dorim să poți să-ți urmezi visul, să revii la punctul în care poarta vieții e larg deschisă. Știm că fotbalul e totul pentru tine și pentru fotbal trebuie să lupți. Trebuie să ai încredere în cei din jur și, mai ales, în tine. Va mai dura un timp, răbdarea și încrederea îți vor fi încă puse la încercare. O să ai momente de deznădejde, o să-ți mai dea lacrimile. O să te mai bântuie întrebarea ”de ce?” Dar vor trece toate. ”Kaiserul” a reușit. Vei reuși și tu! Crede cu tărie asta!

Îl știi pe David Beckham, nu? Fotbalistul ăla arătos, mult mai arătos decât Messi. Frumușel, dar nu perfect. Mai rata câte un penalty, mai gafa pe la câte un interviu. Uite ce declara jurnaliștilor într-o zi cu prea mult soare: ”Părinții mei au fost întotdeauna lângă mine, încă de la vârsta de 7 ani!” :) Deh, uneori gura mai vorbește și fără să se consulte cu creierul… Și părinții tăi sunt lângă tine, fac pariu! Și mai fac pariu că au fost alături de tine mereu, încă de la naștere, n-au așteptat 7 ani, ca în spusele lui David. Și vor fi mereu. Chiar dacă fiecare dintre membrii familiei are alte simpatii în privința echipelor de fotbal preferate (preferința ta fiind, desigur, cea mai logică – CFR), când e vorba de tine toți devin fanii tăi și ai echipei tale. Parcă-ți văd părinții privindu-te cu mândrie de pe marginea terenului de joc, ținându-ți pumnii strânși, având emoții pentru tine. Tot ei sunt cei care te vor ajuta să treci acum peste momentul dificil. O să luptați împreună și va fi bine. Pentru că tu ești ”Kaiserul” lor…

PS: Te așteptăm la CFR când o să te faci mare. Nu pentru că semeni cu Cipri Deac, ci pentru că avem mari probleme pe postul tău. Peralta îmbătrânește, de Rui Pedro nu sunt sigur, iar De Zerbi e… italian. Sper să ajungi atât de bun încât Paskzany să nu-și permită decât să te împrumute, ca pe Beto! Iar dacă n-o să-și poată permite nici măcar să te împrumute, înseamnă că va trebui să te privim la televizor, la meciurile din Primera… Te așteptăm oricum, chiar și numai în vizită. Și, Dario, nu te grăbi! Ai tot timpul din lume. O să-ți revină zâmbetul. Va fi bine. O să vezi. Va fi bine…

CJ-07-CFR și prietenii de la Tribuna CFR

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
„Fotbal” despre CFR – file de arhivă (29)

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(17) Readers Comments

  1. Dantesc
    Friday, 23 March, 2012 at 12:40

    Un articol scris asa cum numai el stie de un prieten pentru fiul altui prieten care acum trece printr-un moment de cumpana..Dar isi va reveni sunt sigur de asta si poate intr-o buna zi si visul i se va indeplini...acela sa joace la CFR ...multumesc 07.

  2. Ralu T
    Friday, 23 March, 2012 at 13:07

    CFR are parte de luptatori, fie ca e vorba de jucatori, suporteri,.... de tine, Dario! Iti doresc tot binele, pentru ca intr-o zi sa poti sa fii tu cel care va ajuta aceasta echipa sa fie mai buna! Lupta, Dario!

  3. caneto
    Friday, 23 March, 2012 at 13:42

    Fii tare Dario, speram cu totii sa treci cat de repede de aceste momente de cumpana. Frumoasa si adevarata povestea lui cj-07-cfr despre Beckenbauer, sunt multe exemple de sportivi intorsi cu succes la performanta dupa perioade grele din viata lor. Sa-i amintesc doar pe Lance Amstrong, un mare ciclist, sau pe Takacs Karoly, fost spotiv la tir pistol viteza, care dupa un accident cu o grenada si-a pierdut mana dreapta in 1938, a reinvatat sa scrie si sa practice din nou sportul favorit cu mana stanga, ajungand dublu campion olimpic la Londra si Helsinki. Ori alt sportiv cu mare vointa, Niki Lauda, la 1 august 1976 a suferit un teribil accident in Marele Premiu al Germaniei la formula 1, aproape ca a ars de viu, multe zile a fost intre viata si moarte, totusi, in pofida numeroaselor rugaminti de a nu o face, peste nici o luna jumatate s-a reintors in circuit pentru a-si apara titlul mondial. A ratat la mustata, terminand al doilea la un singur punct de castigator, dar in anul urmator n-a mai iertat pe nimeni, a devenit din nou campion mondial, repetand performanta si in 1984. Inca odata, crede cu tarie in tine, vointa oricand face minuni.

  4. Calin Cocora
    Friday, 23 March, 2012 at 14:17

    Pacat ca inca ne sunt fragezi franarii. Tare am avea nevoie de spiritul lor adevarat, de dragostea lor de visiniu. Poate daca am avea cativa in lot, in echipa, nu ni s-ar parea fade meciurile jucate prost, am admira daruirea, sufletul pus acolo in iarba, in slujba unei idei numite CFR. Te asteptam Dario, va asteptam pe toti, micilor franari, va vrem crescuti si iubitori de club.

  5. Doria Radu
    Friday, 23 March, 2012 at 14:23

    E tanar si are toata viata inainte...sper ca Dumnezeu sa-i dea putere sa lupte cu suferinta lui si sa treaca cu bine peste toate incercarile vietii!! II doresc din tot sufletul sa se faca bine si peste cativa ani sa-l vad jucand in tricoul CFR ului...promit sa fiu sustinatoarea lui nr 1...multa sanatate Dario, stiu ca esti puternic si te vei face bine! Toata lumea e alaturi de tine!! Lupta si vei castiga!!!

  6. Dantesc
    Friday, 23 March, 2012 at 14:53

    Iata mesajul pe care l-am primit pe FB din partea mamei lui Dario...probabil vor posta si ei dar ceva mai tarziu ... Dorina Samoila daca as putea sa nu plang acum....dar tu sti cum sunt eu,...si mai ales pt. copiii mei. si chiar plang ,cu un pic de deznadejde ( eu sper totusi ca va mai putea juca fotbal),dar plang mai mult de fericire,pentru ca asa cum si pentru el va fi o onoare,asa este si pentru noi,faptul ca cei din echipa lui favorita il incurajeaza....ca CFR-ul ii va da totusi forta si speranta sa mearga mai departe cu ceea ce ii place cel mai mult:fotbalul.Iar tie,iti multumesc din suflet pt. povestea kaiserului,uite ca nu o stiam...dar de acum n-o s-o uit niciodata. drag prieten,te imbratisez cu dragoste.Dorina.Mirel o va vedea doar deseara...

  7. IQ
    Friday, 23 March, 2012 at 15:49

    As dori,daca se poate si famila doreste,cateva date medicale( eventual un diagnostic).Profesez in domeniu si daca mi se solicita sfatul sau ajutorul sunt dispus sa ajut din toata inima .Dario ,vreau sa te vad pe teren!

  8. albusibiu
    Friday, 23 March, 2012 at 16:26

    Suntem facuti din carne, dar avem vointa de fier, suntem facuti din ratiune dar avem pasiune, suntem facuti sa ne luptam, dar traim pentru a reusi! CFR-ul e un club de luptatori, dar, mai ales, de invingatori! Iar tu, Dario, esti CFR!

  9. Dede
    Friday, 23 March, 2012 at 17:09

    Dario fi tare !!! Cu totii suntem alaturi de tine, si sa te asteptam in Gruia, ca si spectator si mai ales ca jucator !!! Iti doresc tie si familiei sa treceti cu bine peste acest moment si iti doresc sa descoperi in curand bucuria de a juca in culorile alb visiniu. MULTA SANATATE SI HAI CFR

  10. Robert
    Friday, 23 March, 2012 at 19:23

    Imi cer scuze de pe acum fiindca postez in afara subiectului dar nu pot sa nu ma amuz de disperarea sudistilor :)) http://s15.postimage.org/ejkbp6x57/Untitled.jpg

  11. mirel
    Friday, 23 March, 2012 at 19:57

    multumim din suflet tuturor celor care ne incurajeaza...parca trecem mai usor peste dezamagirea de a nu putea juca fotbal. Iubitorii CFR-ului sunt o mare familie cu un suflet enorm. Bucuria si fericirea luI Dario sunt de nedescris . Medicul zice ca in trei saptamani poate reveni pe terenul de joc....vor mai trece,cum au trecut noua. Ii multumesc la fel lui IQ pentru oferta lui de a ne ajuta,poate cum medicul zice ca nu va face recuperare ne va da un sfat in privinta gimnasticii de recuperare a bratului. Alb-visiniul va fi culoarea noastra de suflet...Inca o data multumim tuturor.

  12. nea_silica
    Friday, 23 March, 2012 at 22:55

    De mult nu am mai ras ca acum. Auzi domle, cica targumuresenii mei au dezumflat mingile :D Cica de asta nu a castigat Stelemioarele :D Scuze pentru offtopic. Si chiar hai Dario, Domnul sa te ajute!

  13. dan.f
    Friday, 23 March, 2012 at 23:06

    Incet, incet, incepem sa aratam ca o familie. Una alb-visinie, cu tot mai multi membri de toate varstele. Felicitari, 07, pentru initiativa si lui Dario nu ne ramane decat sa-i uram multa sanatate si puterea de a-si urma visul!

  14. Ramona
    Saturday, 24 March, 2012 at 13:39

    Mai intai de toate ii doresc lui Dario multa sanatate,precum si restului familiei.Sa dea Dumnezeu sa se faca bine,sa ajunga un mare fotbalist.Pentru asta trebuie multa ambitie si multa munca.Tre sa aiba rabdare,ca recuperarea sa se faca bine.Sa speram ca micul accident nu ii va crea probleme in realizarea visului;mare noroc cu parintii lui care-l sustin si-l indeamna spre un viitor frumos. Nu te lasa,Dario!

  15. mirel
    Saturday, 24 March, 2012 at 19:55

    Nu trebuie sa stai 10 ani departe de tara ca sa-ti dai seama ,ca ,,capra din curtea ta o poate duce bine ,chiar daca nu moare capra vecinului.Si aceasta chestiune au demonstrat-o niste CFR-isti unui vechi fan al echipei UCJ.Este vorba de un accident al fiului meu care il tine de 2 luni in afara gazonului,ghiciti cine,prin intermediul retelelor de socializare i-au dat mai multa ambitie,si curaj fiului meu,niste CFR-isti si din cite inteleg ,niste CFR-isti ADEVARATI.Oare nu este mai frumos fotbalul asa?trebuie neaparat sa ne injuram ca la usa cortului,sa ne ciomagim ca in evul mediu? eu cred ca nu.Mi-a parut bine sa descopar ca niste fani, chiar daca sunt ai echipei adverse sunt adevarati OAMENI,oare acesta mica istorie nu ar trebui copiata de catre toata lumea?Iidoresc succes CFR-ului minus in disputa directa,ptr mine daca UCJ nu poate lua titlul sa-ia CFR-ul,si la anul sa vedem o lupta la campionat U-CFR, dar fara magarismele unor asa zisi fani,poate din aceste istorii invatam cite ceva.

    • CJ-07-CFR
      Saturday, 24 March, 2012 at 20:13

      Ai dreptate! Ar trebui să mergem pe principiul (mă rog, adaptat de mine) ”clujean la clujean nu scoate ochii”. N-ar trebui să ne moară caprele decât pe teren. Cât despre încurajările adresate fiului tău, te asigur că nu sunt numai de fațadă. Mulți dintre noi avem copii și ne putem imagina cum ar fi dacă... (să batem în lemn!). Numai bine și să treacă toate necazurile!

    • Dantesc
      Sunday, 25 March, 2012 at 11:37

      Pasarea malai viseaza Mirel :) Dar tu te poti iluziona gandindu-te ca "U" sa va bate vreodata la titlu,poate in alta viata da' nu cred ca apucam sa vedem noi filmul ala :)