Posted In:

|

6 Comments

Dominique Kivuvu, Mjällby AIF

De o lună a început campionatul și în Suedia. Kivuvu – care evoluează mijlocaș central în sistemul 4-4-2 – a prins o lună aprilie de grație, bifând 5 meciuri ca titular și înscriind 2 goluri! Ceferistul a fost integralist în 4 din cele 5 partide, doar în etapa a doua fiind schimbat în minutul 83. În ultima etapă disputată, Kivuvu a marcat golul de 4-0, în minutul 36 (!) al partidei contra prestigioasei echipe suedeze Djurgaardens. Se părea că se lasă cu un măcel istoric. Deși oaspeții au avut o revenire neașteptată, n-au reușit minunea, Mjällby învingând în final cu 4-3. Echipa lui Kivuvu se află pe poziția a 8-a în Allsvenskan.

Ionuț Rada, Karlsruher SC

Înaintea ultimei etape din 2.Bundesliga, Karlsruherul lui Ionuț se situează imediat sub capacul buzii, pe poziția a 16-a, primul loc retrogradabil. E singura echipă din ultimele 3 care mai poate spera la salvare în ultimul moment (Aachen și Hansa Rostock sunt deja cu ambele picioare și întregul corp în 3.Liga). De ce este Karlsruher în această situație? Pentru că a reușit contraperformanța jenantă de a obține doar 6 puncte în 17 meciuri disputate în deplasare (o victorie + 3 egaluri)! Ce șanse are Karlruher în ultima etapă, cea din 6 mai 2012? Șansa porcului cu 90 minute înainte de tăiere, pentru că întâlnește liderul, Eintracht Frankfurt! Nu știu ce negocieri s-au purtat pentru Rada, dar mai mult ca sigur românul se va întoarce la CFR, nu va juca în a treia divizie valorică din Germania.

Ce ”vrăji” a făcut Rada prin Germania? Ei, fiind Germania, se știu multe despre Rada! A ajuns la 82 kg, a bifat 14 meciuri (titular și integralist), a marcat un gol cu piciorul stâng (11 aprilie, contra lui Dynamo Dresden), n-a dat autogoluri, n-a dat pase de gol, a luat un singur cartonaș galben (!), a deposedat corect în 60,7% din situații, a câștigat 68,9% din duelurile aeriene și a dat 75,4% pase reușite din 354, a faultat de 20 ori și a șutat de 14 ori. Ionuț, te așteptăm acasă!

Edimar, Skoda Xanthi

Fundașul stânga are în acest sezon 25 partide pentru echipa greacă (24 meciuri ca titular), adunând 2.125 minute jucate. A marcat de două ori și a dat două pase de gol. Cu siguranță, aceste cifre erau mult mai mici dacă era păstrat la CFR, la ce ne-a arătat Camora. Edimar la greci a însemnat o economie la salariu și optarea pentru varianta Nicoară (plata cu ora) pe postul lăsat descoperit de eliminările/suspendările lui Camora.

Skoda lui Edimar și a lui Dani (E.Dică a dispărut…) e pe locul 11 din 16 în Superliga din Grecia și nu pare să mai tremure de frica retrogradării, mai ales că sezonul s-a încheiat. :)

Renan Garcia, UC Sampdoria

Greaua pierdere a CFR-ului din retur, Renan, trage încă tare la promovarea în Serie A. Sampdoria a recuperat cu tenacitate distanța față de locul 6, ultimul care duce la baraj, ajungând în sfârșit, ”muncitoresc”, să-l înhațe. Nu cred că Sampdoria mai poate rata barajul, fiind o echipă greu de ucis (doar 7 înfrângeri în acest sezon). Doar Padova mai poate să-i lase pe genovezi în afara barajului, când mai sunt 4 etape de disputat. La baraj, nu este exclusă o întâlnire eliminatorie cu Hellas Verona condusă de Mandorlini, dacă fostul technician al CFR-ului nu reușește o surprinzătoare promovare directă.

Fără să mai iasă în evidență prin realizări deosebite (goluri=0, pase de gol=3), cum avea ”prostul” obicei la CFR, Renan și-a adăugat la CV 12 partide, toate ca integralist (1.080 minute), în tricoul echipei italiene. Poate numărul 5 de pe tricou să-l fi făcut mai retras, Renan jucând aproape mereu pe postul de mijlocaș defensiv. A încasat un număr rezonabil de cartonașe galbene: 3 (toate în ultimele 20 minute). Dacă se întoarce sau nu la CFR, depinde numai de cum va evolua în următoarele 4 etape și în barajul de promovare. Oriunde în lume ultima impresie contează destul de mult. În plus, contează și cum evoluează CFR-ul! Între fotbalul din Italia și baraj + 6 posibile partide de Champions League, voi ce ați alege?…

Weldon, Changchun Yatai (bonus)

”Trădătorul” brazilian cu clauza perfidă din contract nu s-a simțit prea bine în marea Chină imediat după sosire. O fi fost accidentat, epuizat după etapa Antalya? O fi mâncat ceva viu? Nu privea destul de oblic? N-am găsit amănunte… Oricum, se pare că a frecat banca de rezerve timp de 7 meciuri, intrând pe teren de 6 ori, doar în repriza a doua (11, 19, 14, 14, 8, 34 minute!) și nereușind să fie arma secretă. Debut foarte diferit față de debutul fulminant din Gruia. În acest timp, Kapetanos marca pentru CFR, apoi se accidenta și marca Ronny. Weldon a ajuns titular doar în 28 aprilie 2012, în etapa a 8-a (vârf de atac în sistemul 4-2-3-1), în deplasarea de peste 700 km la Dalian Aerbin, și a marcat rapid 2 goluri (min.2, 19). Golul doi a venit din pasa lui Marko Ljubinkovic, de care sunt sigur că vă amintiți. Oaspeții au câștigat cu 2-1 și au urcat pe locul 6 în Superliga chineză, ceea ce nu este rău pentru echipa cotată pe locul al 12-lea ca valoare a lotului.