Sunday, Dec. 4, 2016

Meciul mizei extreme

Written By:

|

Tuesday, 8 May, 2012

|

Posted In:

|

26 Comments

Meciul mizei extreme

Da, așa putem numi jocul din această seară. Practic ne-au rămas doi adversari cu acces maxim la butoane: Gigi Becali și Adrian Porumboiu. Delegarea lui Tudor mă face să cred că ni se pregătește ceva. Motivația din presă cum că acesta ar fi singurul care să fi acceptat meciul îmi întărește bănuiala. De Tudor se leagă unele dintre cele mai evidente greșeli de arbitraj pe care CFR a trebuit să le suporte. De Tudor se leaga meciurile în care arbitrajul a avut direcție evidentă. Să ne amintim pățania din tur cu Dinamo cu acel 11 m acordat în urma unei tandre mângâieri oferite de Diogo lui L. Ganea și să nu uităm un penalty evident chiar și pentru GSP la Vaslui.

Am convigerea că amintiții mari granguri de echipe și-au dat mâna datorită delegării lui Tudor. Becali putea râvni locul 2 jucând alături de CFR pentru a prinde poziția secundă, ținta lui  e mai înaltă însă și probabil mizează dublu pe amicul Walter, ba chiar trage nădejdi că lui Dorinel(Dolarel) îi prind oricând bine niște prime adăugate urii viscerale dintre Stan și Porumboiu. Becali putea miza simplu, al înduplecă pe amicul Walter să-și relaxeze jucătorii cu CFR și să-i pună în turație maximă cu Vasluiul.

Pentru că miza e extremă se pare ca 2 corifei ai corectitudini desăvârșite au pus mână de la mână, Porumboiu: arbitrajul, Becali prietenia cu Walter. Amândoi știu că în caz de succes vișiniu problema titlului e practic rezolvată. Pe amândoi îi mănâncă și agită suficient de tare oxiurii încât să nu poată sta liniștiți. Amândoi știu că victoria CFR îi pune în situația de a nu-și mai putea motiva echipele pentru meciurile următoare, când, pentru ca domniile lor să mai poată manifesta de doi bani speranță, vișinii trebuie să se împiedice de două ori în trei meciuri. Astea fiind spuse nu ne mai rămâne decât să ințelegem că alb-negri vor juca în superioritate numerică. Să vedem dacă vor vrea să fie conform culorilor, ciocli Clujului, dacă vor primi cu placere rolul de slugi ale altora.

Ce putem face? Aici lucrurile stau simplu. Să repetăm jocul ermetic de la București, să închidem culoarele și să mușcăm când avem prilejul pe contră. Să-I ținem în afara careului, să evităm pe cât posibil faulturile și să-i forțăm pe ei să le facă, să speculăm faptul că Tudor când fură se străduie să creeze aparențe de echidistanță, de corectitudine, că avantașează străduindu-se să-și construiască alibii. Trebuie să înțelegem și faptul că lui U i se cere, probabil, să facă egal. Ar fi semn de neghiobie din partea celor doi sus amintiți să comande strict victorie, ar suplimenta presiunea și ne-ar facilita nouă izbânda.

Atuuri pentru victorie avem în pofida conspirației. Andone a refăcut moralul, a crescut coeziunea, a reactivat ambițiile, a reaprins spiritul de sacrificiu și cooperare la nivelul lotului și ca urmare a regăsit spiritul de invingători al jucătorilor. Am senzația că doar mici excepții ne opresc să vedem o echipă la care cuvântul de ordine este „toți pentru unu, unu pentru toți” Aceste mici excepții vin din strădania și dorința unora de a face mai mult decăt pot. Un alt atu se leagă tot de Andone, l-a sfătuit pe Claudiu Niculescu atunci când acesta a făcut primii pași la U ca antrenor, i-a spus cum să așeze echipa cum să organizeze jocul, etc. Mi-e greu să cred că va avea surprize Niculescu pentru Ando.

Cu dăruire meciul poate fi câștigat. Evident se mai pot spune multe, dar cred că e timpul pentru fotbal. CFR Victorie!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

admin

(26) Readers Comments

  1. dan.f
    Tuesday, 8 May, 2012 at 16:24

    Eu nu pot sa inteleg de ce Paszkany accepta un arbitru patat (cel putin in fata noastra) in meciul care poate decide titlul. Cred ca aveau voie sa-l refuze si sa solicite o alta delegare. Oricum, e clara pt toata lumea intentia CCA o data cu numirea acestui ipocrit la conducerea meciului nostru. Sper sa dam tot ce avem mai bun din noi diseara si sa castigam, in ciuda tuturor piedicilor. FORZA CFR!!!

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 18:34

      Nu stiu ce se ascunde in spatele deciziilor conducerii. Evident deciziile sunt legate de ascunzisurile din hatisurile fotbalului romanesc. E posibil ca Paszkany si Muresan sa fie nevoiti sa taca de conjucturi pe care noi nu le stim.

  2. hsolo
    Tuesday, 8 May, 2012 at 16:52

    va doresc multa multa bafta si sper sa castigati campionatul !!!nu sunt fan cfr dar nici prost sa nu vad lupta mizerabila dusa impotriva voastra de niste inculti penali si o presa sportiva de toata jena

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 18:41

      In ultimele etape trebuie sa fii doar spectator onest nu fan CFR ca sa vezi ca s-au pus nemernicii la cale. Multumim de incurajare.

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 8 May, 2012 at 21:03

      Mulțumim, hsolo! Respect contra respect.

  3. ulise3223
    Tuesday, 8 May, 2012 at 16:57

    http://www.citynews.ro/cluj/sport-9/derby-de-cluj-blocat-de-o-agentie-de-pariuri-225397/ Pariorii au vreun pont sigur legat de victoria noastra? De cand a venit Andone suntem tocati etapa de etapa. Ar fi timpul sa avem macar un arbitraj corect, desi, legea compensatiei ar putea spune ca arbitrii ar putea gresi in favoarea noastra.

  4. uncleben
    Tuesday, 8 May, 2012 at 17:04

    Dimineata pe la 10 , traversa nea Tudor strada, bineinteles neregulamentar, pieton fiind ,dinspre Catedrala Ortodoxa(probabil fusese sa-l roage pe Domnul sa-i ierte viitoarele pacate) inspre Regionala CFR ( Poate sa-i induca pe altii in eroare). Apropiindu-ma spre el , cu "bolidul "meu marca Opel il vazui ca are o tresarire fugara ,credea probabil , ca vreun Arpi vrea sa-l scoata din circuit inainte de inceputul meciului. Sincer :) stateam in cumpana daca sa-mi " tunez" masina cu putin visiniu , mai ales ca aveam o reverie proaspata a meciului cu stoaia si-mi ziceam ca as putea fi " eroul" ce ii da un autograf mai aparte mult "iubitului" fluieras. De fluierat , as fi vrut si eu sa-l fluier , dar n-am facuto , in schimb, am preferat sa-mi folosesc claxonul din dotare , cel pe care nu l-am mai folosit de la intalnirea cu Bostina , pe care l-am saltat fortat pe trotuar ( dar asta e alta poveste ) si sa-i acord doua cartonase galbene , ambele consecutiv si implicit pe cel rosu , cu care l-am trimis imediat inapoi la Catedrala sa-si reconsidere pacatele. Ei , oameni buni , daca om avea parte de un arbitraj corect , puteti sa-mi multumiti anticipat :) daca nu , o sa am multe regrete ca nu am facut ceea ce trebuia....stiti voi ce...:)

    • Cata
      Tuesday, 8 May, 2012 at 21:15

      Haha, tare povestea :))

  5. superman1
    Tuesday, 8 May, 2012 at 17:22

    Da, e posibil sa existe un complot, si spun asta din 3 considerente: 1. LPF si meciurile grupate mai strans decat in cazul celorlalte adversare la titlu 2. tacerea lui Gigi si a lui Porumboiu 3. delegarea lui Tudor De ce e posibil sa batem: 1. conducatorii CFR-ului nu sunt nici ei prosti 2. Andone si siguranta aratata de el la conferinta. Posibil ca Niculescu sa fie in barca noastra. Posibil ca unii jucatori de la U sa fie cu motoarele la relanti in timpul meciului 3. suntem mai buni

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 18:44

      Daca Tudor are tema cum presupun atunci ma rog sa ai dreptate in pivinta partii doi din postarea ta. Andone era obligat sa manifeste multa siguranta, e ceea ce el trebuie sa transmita echipei. Aceasta siguranta, daca o manifesta si jucatorii s-ar putea sa fie cheia noastra, ea-i poate descuraja atat pe juatorii adversi cat si pe arbitri.

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 8 May, 2012 at 20:59

      Bun venit pe Tribuna!

      • superman1
        Tuesday, 8 May, 2012 at 21:29

        bine. ma risc pentru ca posturile kilometrice ale lui albu ma dispera. la tine ma distrez la 85% din ce postezi iar la deaduralex ma distrez 100%. no, acum insa astea n-au importanta, important este SA BATEM si SA LUAM TITLUL! HAI CFR! HAI CFR! HAI CFR!

  6. IQ
    Tuesday, 8 May, 2012 at 17:25

    Mi-e frica de arbitraj,tudor a fost pus de fapt de porumboiu si becali,mare greseala din partea lui arpi ca n-a cerut arbitri straini...sa nu uitam ca la vaslui in min.84 am avut penalty clar la hora,am pierdut 2 puncte mari si vasluiul a ramas in cursa,plus penalty-ul cadou lui dinamo in gruia,cand aveam meciul in mana;diseara avem nevoie in primul rand de victorie ,sunt sigur ca daca vom conduce tudor si nica( un tusier pervers pro- mitici- vezi golul lui kape in poarta lui dinamo in tur sau caricatura de penalty " transmis" de nica lui diaconu la impiedicarea lui nila costea in afara careului la steaua- brasov) vor impinge jocul spre poarta noastra,vor acorda o sumedenie de lovituri libere in preajma careului,ne vor ingalbeni din primele minute,la nevoie ne vor lasa si in inferioritate.Avem nevoie de un meci mare ,trebuie mobilizare maxima,pragmatism,inteligenta si sansa !.Toti suporterii CFR- isti pe stadion langa echipa.Haide CFR!!!

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 18:37

      Si mie mie teama de arbitraj, e singurul element de care ne putem impiedica in aceasta seară. Pe Tudor il consider cel mai escroc arbitru dintre cei in activitate, urmat de Robert Dumitru. Conducerea CCA i-a protejat evident in aceasta editie si i-a delegat la meciuri in care au facut favoruri evidente pentru Porumboiu.

  7. RADU MEDIAS
    Tuesday, 8 May, 2012 at 18:18

    In asentimentul lui Uncleben.Nu cred ca-l ratam.Numai ca-l executam scurt cu un croseu. In locul lui Arpi daca arbitrajul va fi cu tema, la prima gresala as scoate echipa de pe teren si as inscrie CFR in campinatul Ungariei.Scapam astfel de jigodii( mitici,stelisti,gspisti etc). Pana exista steoaia nu va fi igiena in acest campionat, steoaia naste si conserva insalu- britatea morala si ecologica (dauneaza mediului si intelectului uman) perverteste suflete, caractere si devertebreaza specia umana

  8. uncleben
    Tuesday, 8 May, 2012 at 18:31

    Daca Arpi vroia sa loveasca cu bata de baseball un sac plin cu arbitri , convins fiind ca nu striga niciunul "AU ! " eu in schimb , as fi fost curios de cate pacate se descotorosea Tudor daca-i puneam sigla Opel pe sold si publicitatea inerenta ca Tudor ar cam "trage" cu CFR.:)

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 18:40

      Brigada a fost integral gandita contra noastra. E mai bine cu Tudor, asta macar tine mult la aparente. Rezerva lui cred ca era in stare de mai multe impotriva.

      • uncleben
        Tuesday, 8 May, 2012 at 18:42

        Dar de Cristinica uitasesi ?

        • uncleben
          Tuesday, 8 May, 2012 at 18:43

          Si el stie de ce n'o fost la biserica....

  9. oliboli
    Tuesday, 8 May, 2012 at 20:03

    ORI CASTIGAM ORI MURIM!!! FORTZA RAGAZZI FORTZA CFR CLUJ ! HAJRA KVSC 1907!!!!!!

  10. vass bela
    Tuesday, 8 May, 2012 at 20:27

    N-a fost meci cu tudor ca sa nu ne fure ! Nu numai la faze extreme, cum au fost penaltiurile acordate, respectiv neacordate cu Dinamo si Vaslui, dar furturi care se vad mai putin de neprofesionisti, adica galbene rapide la aparatori si mijlocasi, si daca se poate, repede rosu, cel mai vizat, Muri . In plus falturi acordate fara temei la adversar, si neacordare pt noi cind se impune acest lucru . Intr-adevar, mare greseala tactica ca nu s-a cerut arbitri straini, caz in care tu plateai, dar te si ocupai de ei ! La Dinamo s-a vazut ca fluiera numai pt caini . Tot tactic cred ca Arpi a gresit atacindu-i politic pe cei de la U, sau n-am dreptate ?

    • uncleben
      Tuesday, 8 May, 2012 at 20:57

      De acord Vass Bella , singura sansa care o mai avem e politica de sustinere a arbitrilor romani pe care a avut-o clubul nostru.Sper sa fie intr-un ceas bun si sa fie echidistant. De cealalta politica , zau daca conteaza fiindca Arpi tot ce a facut , a fost pe fortelelui proprii, iar Boc cel mic si-a asociat fortat imaginea , de unde si "simpatia" miticilor fata de Ardeal.

    • Calin Cocora
      Tuesday, 8 May, 2012 at 21:00

      Nu cred ca atacul la adresa oficialilor lui are sens din punct de vedere fotbalistic, se justifica doar ca perdea de fum. Din alte puncte de vedere Paszkany se straduie sa faca uitate campaniile electorale sponsorizate. E o incercare de a veni in intampinarea USL. Probabil cu speranta de a primi finantare pentru stadion. O sa vedem cum poate fi interpretata atitudinea sa cam iesita din comun. Tudor ne-a ras in multe meciuri, a gresit in favoarea nostra o singura data, intr-un meci de cupă la Craiova, a avut grija apoi sa compenseze repede eliminându-l pe Traore la o faza la care s-a facut vinovat de inaltime. E adevărat, maniera lui ne-a dezavantajat mereu, ne-a ciupit la faze mici. Un arbitru englez pe care l-am rugat sa descifreze arbitrajul lui Tudor la meciul de pomina cu Steaua a contabilizat 27 de greșeli împotriva noastra și doua impotriva Stelei. Evident ca majoritatea asa ziselor erori de arbitraj au impins Steaua peste noi. Era vital sa avem arbitru strain la acest meci. Chiar venit pe filiera impresarilor era mai putin periculos.

  11. Romi
    Tuesday, 8 May, 2012 at 23:08

    Poate sa ne dea cineva amanunte de la fata locului? Sper ca toata lumea va ajunge cu bine acasa. F trist ce se intampla!

  12. uncleben
    Tuesday, 8 May, 2012 at 23:23

    Doamneeeee ce rau imi pare ca am avut dreptate !!!!!!!!!! Deci, oameni buni ? hai repede de-un sondaj. Ce trebuia sa fac ? :))

  13. Florin Matei
    Tuesday, 8 May, 2012 at 23:40

    Cum naiba nu a fost penalti? Ii da un sut sanatos in fund lui Muresan. Auzi la ei ziaristi ca din cauza lui Cadu s-au intamplat toate. Incredibil cata manipulare de la Digi.