Sunday, Dec. 4, 2016

Prost Sport – solicit ajutor pentru a invinge “sistemul”

Written By:

|

Monday, 4 June, 2012

|

Posted In:

|

16 Comments

Prost Sport – solicit ajutor pentru a invinge “sistemul”

Stimaţi Ceferişti, colegi, prieteni!

Ştiu că această postare are doar o foarte mică legătură, cu marea noastră pasiune, iubire, mă refer aici la echipa CFR 1907 Cluj, dar cer ajutorul celor care au cont pe facebook pentru a învinge “Prost Sport”-ul, ziarul care a fost tot anul împotriva echipei noastre, iar acum e împotriva unei suporteriţe a echipei noastre.

Ştiu că mulţi aţi fost de părere că jucătorii nu trebuia să accepte inelele de la ei, dar pentru ei acest inel inseamna un alt trofeu, amintire plăcută. Aşa trebuia să fie şi pentru un suporter.

Astăzi, “Prost Sport” a anunţat câştigătorul la concursul Inelul Suporterului, câştigătoare fiind o ceferistă. Iată anunţul postat pe facebook:

Surpriza a venit dupa cîteva minute cu următorul anunţ:

Eu consider acest lucru o mare nedreptate. Dacă au greşit, trebuia să recunoască, dar să nu retragă decizia.

Sau poate nu le-a plăcut câştigătoarea?

Deci, cine poate şi vrea să ajute în lupta împotriva nedreptăţii celor de la Prost Sport, cei care încă n-au votat pentru persoana/poza respectivă aici aveţi link-ul:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=369474246449831&set=o.212234438017&type=1&theater

 

Îmi cer scuze, faţă de ceilalţi suporteri ceferişti din concurs, mesajul nu este împotriva lor.

HAI CFR!!!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
„Fotbal” despre CFR – file de arhivă (29)

About Author

gringojohnny

just having fun with my camera

(16) Readers Comments

  1. de-a dura lex
    Tuesday, 5 June, 2012 at 00:29

    eu sunt sigur că mâine (azi) va fi desemnată tot Brigitta, atâta doar că nu trebuia divulgată informația astăzi (ieri).

    • Retardila
      Tuesday, 5 June, 2012 at 10:43

      Ma, fa-mi legatura cu Brigitta....! Poti??

      • Brigitta
        Tuesday, 5 June, 2012 at 14:56

        Multumesc foarte mult pentru ajutorul si sustinerea voastra ..Cei de la Prosport au demonstrat ca sunt nedrepti fata de noi ..ceferisti :|

  2. Cata
    Tuesday, 5 June, 2012 at 17:45

    Nu cred ca nu le-a placut castigatoarea. Cred ca pur si simplu si-au dat seama ca au gresit cand au anuntat prea repede numele castigatoarei. Atata tot. Tot la Brigitta o sa ajunga "trofeul", nu cred ca-i stres.

  3. Radubarbier
    Tuesday, 5 June, 2012 at 17:54

    Brigi, oricum esti de-a noastra. Cu, sau fara inel, esti o campioana !

  4. Dantesc
    Tuesday, 5 June, 2012 at 19:15

    Inelul a ajuns la ea...sau ma rog urmeaza sa ajunga azi fiind anuntata ca si castigatoare. Ce nu inteleg eu insa e de ce i-a trebuit acel inel ...dar in fine,felicitari...

    • fox fire
      Tuesday, 5 June, 2012 at 19:53

      Dantesc:) fetele si inelele, nu stii tu:P Felicitari Brigitta:)

      • caneto
        Tuesday, 5 June, 2012 at 20:20

        Probabil/sigur ai dreptate, si inelele lui Cadu au fost confiscate de Dulce :) Felicitari Brigi!

  5. andrei
    Wednesday, 6 June, 2012 at 04:58

    "jucătorii nu trebuiaU", "trebuiaU să recunoască"

    • de-a dura lex
      Wednesday, 6 June, 2012 at 08:47

      a trebui este un verb impersonal, adică nu are persoană (și nici număr).
      are câte o singură formă corectă la fiecare mod și timp: trebuie la indicativ prezent, trebuia la imperfect, va trebui la viitor ș.a.m.d.

      în fraza « [ei] trebuia să recunoască » sunt două propoziții: (1) trebuia (propoziție principală) și (2) [ei] să recunoască (subiectivă).
      întrebarea se pune așa: ce trebuia? [ca] [ei] să recunoască.
      acel verb, trebuia, nu este în relație cu subiectul propoziției subiective (ei), ci cu însăși propoziția subiectivă (iar o propoziție nu poate avea persoană, număr, gen sau alte caracteristici ale unor cuvinte).

  6. andrei
    Wednesday, 6 June, 2012 at 14:16

    http://diacritica.wordpress.com/tag/trebuia-sau-trebuiau/ Aparent ambele variante sunt ok. Mie imi suna mult mai naturala varianta cu U la sfarsit, dar se pare ca e corecta si cealalta. Ma rog....

    • de-a dura lex
      Wednesday, 6 June, 2012 at 15:01

      Andrei, lucrurile sunt puțin cam complicate, în sensul că există dezacorduri între lingviști (clujenii spun într-un fel, bucureștenii într-altul, codul școlar e diferit și el ș.a.m.d.).
      asta la modul general, nu doar în privința lui trebuia.

      în cazul lui a trebui, unii spun că ar fi corectă forma trebuiau, ca excepție în conjugarea lui a trebui (adică peste tot e trebuia, doar la persoana a III-a plural ar fi trebuiau).
      ceea ce este total ilogic și contrazice ce spun același persoane.

      1. dacă un verb este impersonal, atunci el ESTE IMPERSONAL: dacă nu poate avea persoane, atunci nu poate avea persoana a treia plural – este o chestiune de logică elementară.

      2. analiza gramaticală spune tot: trebuia(u) este un verb care formează o propoziție regentă pentru subordonata subiectivă (cea în care se spune ce trebuia...).
      adică trebuia(u) nu îi atribuie o acțiune unui subiect (cu care s-ar acorda în gen și număr), ci unei propoziții subordonate subiective (situație în care nu are sens un eventual acord).

      poate se înțelege mai greu punctul 2:
      în enunțul ei trebuia să meargă, ei și trebuia sunt în propoziții diferite.
      există două propoziții:
      1. trebuia – regenta;
      2. ei să meargă – subordonata, subiectivă.
      verbul a trebui NU este în aceeași propoziție cu ei, deci nu se acordă în gen și număr cu ei.
      ei este subiectul pentru să meargă, acest verb trebuie acordat cu ei.
      în privința lui trebuia, nu este în relație cu un subiect exprimat prin substantiv sau pronume (care să aibă gen și număr), ci cu o propoziție subiectivă (aceasta neavând gen și număr).
      întrebarea: ce trebuie?
      răspunsul: ei să meargă.
      deci verbul a trebui nu trebuie să se acorde cu ceva.


      PS. nu vreau să vorbesc despre acel blog.
      spun doar că eu nu-l recomand nimănui, din mai multe motive.

      • andrei
        Wednesday, 6 June, 2012 at 17:34

        Da, inteleg eu ce zici tu si admit ca din punct de vedere strict gramatical formularea din text e corecta. Chiar mai mult, din ce am citit, pana in 2005 era singura formulare corecta. Insa se pare in 2005 s-a luat decizia ca ambele formulari sa fie corecte (adica si "ei trebuiau") pur si simplu fiindca oamenii care decid lucrurile astea au realizat ca formularea cu "ei trebuiau" suna mai natural si lumea o foloseste preponderent - motivul pentru care si eu am avut impulsul sa scriu comentariul initial. Si cum limba romana e un obiect ce se transforma continuu, in momentul de fata ambele variante sunt corecte. Poate peste 20 de ani se va lua decizia ca doar una este corecta.

  7. Virgil
    Wednesday, 6 June, 2012 at 20:56

    fratilor, postul a fost s-o ajutam pe Brigitta. Postati duelul vostru gramatical intr-Un post dedicat:))))

    • FLORINACCIO
      Thursday, 7 June, 2012 at 03:43

      Eu apreciez ''duelul''lor gramatical si chiar mi-as dori sa mai gasesc si pe viitor altele asemenea lui,pt ca socotesc ca din ele mai avem si multi dintre noi de invatat cate ceva.Daca tot ne place sa credem,si pe buna dreptate,ca noi ceferistii am fi suporterii cei mai civilizati din Romania ,de ce nu am cauta sa fim atunci,asa ''bozgori'' cum ne numesc unii, si cei care vorbim si scriem cel mai bine romaneste?Duelurile acestea sunt intotdeauna utile atunci cand se cauta cu toata sinceritatea adevarul si cand fiecare chiar doreste o discutie constructiva,de pe urma careia sa ramana cu ceva.Dupa disputa despre bilingvism de acum vreo doua saptamani eu am aflat de pilda,deosebit de placut surprins,ca unul dintre cei pe care il remarcasem mai demult ca scrie f.f.bine romaneste-Caneto- e un maghiar,ceea ce noua romanilor ar trebui sa ne dea putin de gandit,nu?HAJ CFR!

  8. Retardila
    Wednesday, 6 June, 2012 at 21:01

    Hai sa conjugam: Io trebuieste Tu trebuieste El/Ea trebuieste Noi trebuieste Voi trebuieste Ei/Ele trebuieste Na!!