Wednesday, Mar. 29, 2017

Slovan Liberec – CFR Cluj 1-2 (0-1)

Written By:

|

Wednesday, 8 August, 2012

|

Posted In:

|

93 Comments

Slovan Liberec – CFR Cluj 1-2 (0-1)

În cele din urmă, meciul tot a avut prelungiri! Doar în prelungirile celor două reprize le-am dat golurile, nu? În restul partidei, am avut misiunea de a ține de scorul din tur, iar misiunea, deși scremut, a fost îndeplinită. I-am ”felgueirizat” pe cehi și ne uităm optimisto-temători spre următorul adversar. După meci, Andone repetă de două ori că ”am suferit”. Nu va fi ultima suferință, dar să sperăm că nici ultima bucurie europeană. Baftă, CFR!

Share This Article

Related News

Dacă e vineri, batem la Mureş!
Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(93) Readers Comments

  1. Dantesc
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:02

    1-2 Iar am fost primul :))

    • gringojohnny
      Thursday, 9 August, 2012 at 00:44

      poate la televizor a fost 1-2, pe stadion la Liberec a fost 1-3, cu dovezile vin in curind la fotografiile de la meci

  2. poisonremedy
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:16

    SUNTEM IN GRUPE NU CONTEAZA CARE :P

  3. nea_silica_MS
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:19

    Nemeritat, dar am invins! Bravo Kape, bravo Sougou! Bravo echipa!

    • oliboli
      Thursday, 9 August, 2012 at 10:53

      bravo super Mario si Vass:) & company

    • J.Turos
      Thursday, 9 August, 2012 at 15:30

      Adevărat, numai că, din fericire, la omologarea rezultatului, înafară de scorul final şi marcatori, nu mai apare nicio sintagmă, de genul "meritat", "nemeritat", "cu noroc", "cu ghinion", "cu suferinţă", "lejer", etc. :)) Aşa că, noi să ne bucurăm de rezultat şi de calificare, iar cei care sunt în măsură, să tragă învăţămintele din această partidă.

  4. Justin SB
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:26

    Bravo baietii! Nu mai conteaza ca nu am jucat spectaculos ca in tur sau ca in ultimul meci, scopul scuza mijloacele pana la urma, nu-i asa? Sa joace altii spectaculos in Europa, noi sa ne calificam. Trebuie sa muncesti si sa tragi mult, ca sa simti intr-adevar gustul victoriei. Poate e mai bine asa, ca trebuie sa trecem peste tururile preliminare. Daca meritam ajungem la masa bogatilor, daca nu stam acasa ca asa e drept in viata. Si fotbalistii nostri trebuie sa stie asta. Pentru calificare le spun: bravo, bravo de 3x bravo!

  5. romanescu
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:53

    Eu nici nu m-am gandit la un alt rezultat ! In "play-off" vom invinge orice echipa va fi si ne vom califica . EU ASA VAD !!!!!!!!!!! SA NU VA FIE TEAMA , NOI SUNTEM CFR CLUJ, CAMPIOANA ROMANIEI !!!!!!!!

  6. luci
    Wednesday, 8 August, 2012 at 22:54

    Pacat doar ca Arpi a declarat ca doar daca ne calificam in grupele ligii mai vin doi jucatori. Si la ce adversari urmeaza sa intalnim e putin probabil sa trecem.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 8 August, 2012 at 22:58

      Oricum nu cred că e vorba de jucători cu o valoare mult peste a celor pe care-i avem deja. Cât de tare ne-am fi putut baza pe ei, jucători care nu-și cunosc coechipierii și antrenorul? Aia nu înseamnă că nu-s bineveniți pentru meciurile din grupe!

    • T-Bone
      Thursday, 9 August, 2012 at 00:08

      Ai link?

    • caneto
      Thursday, 9 August, 2012 at 10:59

      La Transilvania Look n-am auzit sa fi pus conditia calificarii in grupele CL. A spus doar ca cele doua transferuri se pot realiza numai dupa meciurile din play-off.

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 9 August, 2012 at 16:42

      "Este posibil să mai vină unul sau doi jucători, un atacant şi un mijlocaş. Totul este condiţionat însă de intrarea în grupele Ligii Campionilor. În acest caz, am dori să mai luăm cel puţin un atacant pe profilul lui Weldon", a declarat Paszkany pentru citynews.ro

  7. Canad
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:05

    Am avut un meci greu fata de tactica care am adoptat-o. Am alergat mult ca sa putem acoperi lipsa posesiei mingii. Andone a urlat cat pentru 5 meciuri. Am castigat! Ne-am calificat mai departe! Bravo CFR!!!! PS. Sper sa pot sa scriu (din tara) si dupa runda urmatoare si macar acelasi lucru! s.a.m.d.

    • romanescu
      Thursday, 9 August, 2012 at 00:03

      Vei scrie ,prietene ! Nu-ti fie teama , ne vom califica in grupele C.L.. Eu asa vad !!!!

  8. fotbalfan
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:19

    bravo tuturor pt calificare! va fi greu in continuare pt ca nu vom fi capi de serie. prefer, oricand, sa jucam slab si sa castigam insa la ce emotii am avut.....bravo pt aducerea lui felgueiras insa ar mai trebui adus inca un portar valoros. eu l-as intreba de sanatate pe portarul cehilor, chiar daca ar putea juca pt noi numai in campionat. deci celtic, bate, basel sau anderlecht? toate ft, ft bune. sper sa ne tina norocul si in dubla urmatoare. inca o data: felicitari tuturor, sper sa miste si conducerea ceva, ca am avea nevoie de niste intariri!

  9. Saul
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:24

    Bravo baieti! Felicitari pentru calificare! Succes in play off! Am sperat pana la sfarsit sa fim capi de serie,din pacate n-a fost sa fie. As dori cateva pareri ale voastre legate de echipele cu care v-ati dori sa jucam in play off. Stim deja care sunt capii de serie,care credeti ca sunt echipele mai accesibile (daca mai poate fi vorba de asa ceva la acest nivel)?

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 8 August, 2012 at 23:28

      Nu vreau să cobesc, dar aș prefera Celtic. Ar fi șanse să ajung la meci la Glasgow.

      • romanescu
        Thursday, 9 August, 2012 at 00:05

        Si eu sper acelasi lucru: adica Celtic . Si sa-mi trimiti poze de acolo. Dar , indiferent cine va fi , ne vom califica mai departe. Eu asa vad !

      • Dantesc
        Thursday, 9 August, 2012 at 00:13

        ce sa coti' tu acolo? ...glumesc si eu as prefera Celtic

    • Restantierul
      Thursday, 9 August, 2012 at 19:13

      1 - BATE BORISOV, pentru ca e adversarul cel mai accesibil. 2 - BATE BORISOV, ca sa-i razbunam pe ''fratii'' nostri maghiari. 3 - BATE BORISOV, ca sa-i pedepsim pe baltici pentru ca ne-au privat de urna favoritilor. 4- CELTIC, pentru CJ 07, dar si pentru ca nu mi se par de speriat. ps: Saule, tu fii pe faza cu ''scouterii'' aia doi care te tot supervizeaza in ultima vreme! Daca tot esti in ''play-off'' ( numa' sa nu fie ''play-out''!), poate prinzi si tu grupele Champions League. :)

  10. Justin SB
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:41

    Eu presimt FC Basel, pentru ca avem o ''istorie'' in comun. Si presimt ca ne vom califica. In fine, vom vedea vineri. Oricare in afara de Anderlecht! Eu asa simt. Cu celalalte avem sanse egale.

    • caneto
      Thursday, 9 August, 2012 at 10:57

      Paszkany a spus de mai multe ori ca valoarea campionatului romanesc este peste cea a celui belgian, deci normal, si campioana Romaniei este mai buna decat cea a Belgiei :)

  11. otto
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:48

    Am tremurat mult dar am reusit sa trecem de adversari, ba sa si aducem puncte. Acum miticilor chiar nu le ramane altceva sa ne zica decat ca adversarul era slab. Oricum, pentru discursul fotbalistic din tara e mai bine asa ca Vaslui a pierdut cu acest scor mare decat sa piarda cu un 2-1 sau sa sa iasa din CL cu 2-2. Cred ca o saptamana intreaga am fi auzit ca Vaslui a jucat egal la egal cu o echipa de nivel european cum e Fener. Acum, daca vrei sa vorbesti despre performanta, macar asa prin trecere trebuie sa pomenesti de CFR :) Bravo baieti! Hai CFR!! Ne-a iesit iarasi perfect!!

  12. otto
    Wednesday, 8 August, 2012 at 23:51

    referitor la adversar, nu as vrea Bate si Basel. Cred ca Celtic ar fi adversarul la care am avea priza (motivatie, frica, concentrare) cel mai mare. Sigur, e doar o presimtire...

    • oliboli
      Thursday, 9 August, 2012 at 10:55

      pai am vazut meciul Debreten-Bate, dar nu vad pe Bate borisov sa fie o echipa de temut...

  13. Ionut
    Thursday, 9 August, 2012 at 00:08

    Felicitari echipei pentru calificare transmite un fan infocat din Botosani, Nordul Moldovei!

    • romanescu
      Thursday, 9 August, 2012 at 01:29

      Multumim Ionut ! Ne face o mare bucurie sa te avem alaturi de noi .....

      • fotbalfan
        Thursday, 9 August, 2012 at 01:41

        +1

  14. Dantesc
    Thursday, 9 August, 2012 at 00:23

    No dragilor ce sa zic si eu acum,ne-am calificat,tremurand dar ne-am calificat..Ce remarc eu? Andone ca mi-a spart urechile la cat a strigat ,Vass si Bastos plus Kape (grecule la tine in tara ii criza stii?!?) si ala al nost cu ramadamul...Sougou .Puncte slabe ,Camora,Sare si tremuratul Rada,partial si Cadu in rest sa ii dea Dumnezeu lui Ando sa stea la CFR de amu incolo batar 10 ani..O echipa se face si cu sufletul sa stiti ,important e sa mai avem putintica rabdare ...se poate ,eu asa simt asa cum nu am simtit nici in '08 ca acum ar fi startul adevarat...ala stiti voi cu hegemonia :))

  15. luci
    Thursday, 9 August, 2012 at 00:32

    Nici eu nu as vrea Basel. Sunt f imprevizibili. Au demonstrat si anul trecut cu M United ca pot f foarte buni. Oricum toate sunt peste Slovan.

  16. halley
    Thursday, 9 August, 2012 at 01:01

    Bravooooooo baieti! Ceva n-a functionat pe flancul stang, in rest ne-am descurcat. Avem portar ! Asa saptamana rar am intalnit, am rupt tot :)))))))))))) Ma bucur ca nu s-a calificat vacarul. Felicitari ANDO !!!!!!

  17. fotbalfan
    Thursday, 9 August, 2012 at 01:11

    Impresarul lui Renan Garcia, vîndut de clujeni la Sampdoria, a fost invitatul de onoare al clujenilor la Liberec. El a urmărit şi antrenamentul oficial de marţi seara. sa fie un semn?

  18. starbuck
    Thursday, 9 August, 2012 at 01:36

    Bravo CFR! totusi nu avem posesie, :( . Sare mi s-a parut cazut din meci. Ca si viitori adversari nu as vrea nicidecum Basel si nici Anderlecht. Am suferit mult, pot sa zic si eu daca a zis Andone :D, nu stiu ce ne faceam daca nu era Mario intr-o zi buna de tot. Succes cu Otelul si apoi mai vedem :)

  19. starbuck
    Thursday, 9 August, 2012 at 01:45

    Revin cu un comment de la un fan al lui Celtic: "Certainly if we play to our full potential, and bar any calamaties…. then we should fancy our chances against any of the 5 named sides.. Of the 5, my preference would be to avoid the Romanians" . Deci se cam tem de noi. As mai adauga ca poate este bine ca nu suntem cap de serie, am fi putut juca cu Ael Limasol din cipru ? Stim ce figurra frumoasa au facut anult recut in CL. Hai CFR!

  20. tgv cluj
    Thursday, 9 August, 2012 at 02:03

    Din pacate nu am vazut partida cu cehii decat partial, dar sunt nespus de bucuros pentru aceasta calificare ''en fanfare'', cu doua victorii incontestabile. In turul urmator doresc un adversar cat mai accesibil, de preferat Bate / Celtic (in ordinea asta). Anderlecht poate fi batuta, zic eu, F.C. Basel dupa ce a aratat anul trecut in CL, mai greu dar nu imposibil. /// In alta ordine de idei, de acum incolo sa va fie clar dragi ''tribunisti'': optimistii care posteaza aici sunt cei realisti, iar cei pesimisti sunt atat ... pesimisti. :) Deci pana cand : Gica 10, Florinaccio, Dantesc sau bineinteles Tgv :) va spun ca CFR-ul e pe drumul cel bun, voi stati linistiti ca asa e. Doar cand noi vom avea niste dubii legate de bunul mers al acestei echipe, voi veti avea motive intemeiate sa va temeti de soarta CFR-ului :) Sic.

    • Calin Cocora
      Thursday, 9 August, 2012 at 03:15

      Meciul de azi, pe care l-ai vazut partial, a fost unul in care Ando a antrenat mai mult norocul (au existat suficiente minusuri tactice, atentie minusuri tactice spun strategia de abordare a fost ireprosabila). E bine ca am castigat, dam peste nas contestatrilor, latrailor de serviciu, ne apropiem de grupe. Sa nu ma intelegi gresit, nu ma intereseaza jocul cu floricele, nu ma intereseaza ocaziile, ma intereseaza siguranta cu care joaca echipa. Cu Liberec n-am prea vazut siguranta, am vazut destule aspecte pozitive dar nu siguranta defensiva. Victoria este, din punct de vedere defensiv a lui Felgueiras, avem PORTAR. Organizare defensiva tot nu avem, motiv pentru care mi-e teama sa ma las in bratele unui optimism nelimitat. Avem un lot care poate obtine calificarea indiferent de sorti. Daca succesul nostru ar fi conditionat doar de lot, as desface sampania chiar acum. FELICITARI TUTUROR CELOR IMPLICATI!

      • Max
        Thursday, 9 August, 2012 at 03:43

        Caline norocul tine cu cei buni.......

        • kiruj
          Thursday, 9 August, 2012 at 09:45

          să nu mai vorbim de proverbul celebru : "mingea-i rotundă, dar ajunge -cu precădere- în poarte celor mai slabi"...

      • Ionut
        Thursday, 9 August, 2012 at 11:09

        Optimistul vede in orice problema o oportuniatate, pe cand pesimistul vede in orice oportunitate o problema :) Hai sa fim cu totii optimisti

  21. tgv 1907 Cluj - SM
    Thursday, 9 August, 2012 at 10:07

    Caline, recunosc ca am fost putin rautacios dupa euforia victoriei de aseara, insa asa cum ziceam si pe finalul campionatului trecut, eu nu vad neaparat noroc in victoriile din finalurile de partida, mai degraba vad aici mentalitate de invingatori. Altfel spus, suntem cea mai ''nemteasca'' echipa din Romania, ca tot avem un patron 75% sas si fan Bayern Munchen. Chiar golurile inscrise aseara in finalurile de reprize imi confirma teoria asta, ca pe CFR Cluj esti sigur ca ai invins-o doar atunci cand ai ajuns la dusuri. Dupa parerea mea nu suntem echipa cea mai norocoasa, ci suntem echipa cea mai putin mioritica, cea mai putin impacata cu soarta ei. Cat despre asa zisul noroc din meciul de aseara, am doar atat de spus, ca nu am fost in real pericol de a pierde calificarea in nici o clipa a jocului. Pana la pauza cehii nu cred ca au avut ocazii uriase de a marca, iar dupa golul lui Kape din min. 45+1 era clar ca nu ne vor putea perfora poarta in 3 randuri, fara a incasa si ei ceva. Cand spun asta ma gandesc ca echipa noastra e una reactiva, cu jucatori rapizi si speculativi, deci erau sanse reale ca noi sa mai inscriem daca tot am avut ''ghinionul'' sa ratam atata in meciul tur de la Cluj :) . Fortza CFR CLUJ, CAMPIOANA EUROPEI LA FOTBALUL IN PRELUNGIRI !

  22. gica10
    Thursday, 9 August, 2012 at 10:19

    Cel mai important lucru a fost obtinerea calificarii.....cu multa suferinta(cum zicea Rica munca la calapoade neica).Echpa a alergat mult si-n final cu folos.Jocul nu este unul care sa ofere liniste ceor din fata tv,dar cand a fost ?La Saint Etienne,Bilbao,Sarajevo........Spunea cineva ca Bouba a fost slab.Sa vedem cine este la mijloc......Bouba ,Vass,Edimar,Bastos.Ca sa ai joc de posesie si jucatorii trebuie sa fie de acest profil si sa aiba stiinta jocului.Apoi fundasii laterali trebuie sa urce sa le dea sprijin mijlocasilor.Dar pentru asta iti trebuie jucatori adevarati si un fotbal total.Suntem prea imobili in aparare unde centralii sunt lipsiti de viteza ,nu urca si atunci nici lateralii n-o fac.Daca de exemplu Bouba avea mingea de cele mai multe ori se afla inconjurat de 3 adversari.....in schimb ai nostri nu veneau la combinatie,stateau ascunsi dupa adversari.Important a fost ca n-a pierdut mingea ci eventual a aruncat-o in aut.Mie cel putin mi-a parut ca a incercat sa ordoneze jocul.....per ansamblu jocul de posesie a fost unul lipsit de consistenta.Vass multe mingi usoare de pasa simpla ,gresite(spunea comentatorul ca din cauza suprafetei udate din abundenta.Bine ca avem motive) Mi-a placut Ando...... pe fondul unei dominari apasatoare a cehilor el schimba 2 mijlocasi si jocul se schimba.Intrarea lui Rony si a lui Nicoara i-a tinut pe cehi in jumatatea lor de unde si posibilitatea de a avea in final golul victoriei. Acum trebuie scoase in evidenta lucrurile pozitive,iar victoria trebuie sa ne dea un plus la moral.Cat despre viitorul adversar,nu cred ca Basel ar fi unul prea accesibil,dar suntem acolo sa ne batem cu oricare ar fi el.Este bine......ce interesant este fotbalul si opiniile noastre.Aseara am castigat dupa ce-am fost calariti de cehi......la Piatra Neamt la 2-2 cu toate deciziile impotriva noastra (ofsaiduri aiurea,gol din ofsaid,11 m neacordat )eram total nemultumiti.Eu personal incerc sa privesc per ansamblu jocul si conditiile specifice de la un moment dat.Uneori trebuie sa primeze rezultatul,alteori trebie sa ne gandim si la spectacol dar niciodata nu trebuie sa uitam ca suntem cfristi si sa fim temperati cand desfintam un jucator,antrenor sau conducator.Construiesti un proiect in ani de munca dar darami ceva in cateva minute sau secunde!

  23. dan.f
    Thursday, 9 August, 2012 at 10:32

    Echipa asta incepe sa arate din ce in ce mai bine. Faptul ca dam goluri pe final de reprize indica mentalitatea de campioni, faptul ca nu ne dam batuti pana in ultima clipa. Dupa cate vad, sunt jucatori care joaca si cu inima, nu doar cu portofelul, si asta e meritul tuturor: antrenori, conducere, suporteri. Sper sa nu ne entuziasmam prea repede, dar eu cred ca incepem sa aratam ca o echipa "mare"; in meciurile urmatoare vom sti cu certitudine. FORZA CFR!!!

  24. caneto
    Thursday, 9 August, 2012 at 10:55

    Vorba lui Andone, am suferit dar important e ca am luat cele trei puncte :) Per total ne-am calificat meritat, felicitari tuturor! Am fost o tzara morcovit la inceputul reprizei a doua cand l-am vazut pe Bastos, parca zicea , no am gatat treaba pe azi, oare de ce nu fluiera arbitrul sfarsitul meciului. Atunci e echipa o echipa cand invinge si cand joaca mai prost. Au stiut baietii ce vor, au indeplinit misiunea, au aratat ca formeaza o echipa, si vorba lui Paszkany, de asta data, forta grupului a obtinut calificarea.

  25. caneto
    Thursday, 9 August, 2012 at 11:09

    Eu as prefera asa: 1.Dinamo Zagreb (aproape ca au scos-o bulgarii, deci nu poate fi nu stiu ce de capul ei), iar daca nu vor sortii atunci 2.Bate Borisov, 3.Anderlecht, 4.Celtic, 5. FC Basel (n-am incredere in plexiglasul bancii de rezerve).

    • Saul
      Thursday, 9 August, 2012 at 13:46

      Legat de tragerea la sorti,am ramas cu regretul de a nu fi intrat pana la final in urna capilor de serie,pentru ca am avut ghinion teribil. Stim cu totii cum s-au calificat Dinamo Zagreb si Bate,cu goluri inscrise in prelungirile prelungirilor,parca nevrand sa ne cedeze noua locul. Pentru ca tacamul sa fie complet,aseara,norvegienii de la Molde au condus 1-0 la Basel pana in min.75,iar in minutul 90+2 au avut un penalty aparat de portarul de la Basel! Curat ghinion,nu? Diferenta era ca putem sa picam cu Helsinborgs,Maribor,AEL Limassol sau Hapoel (Israel). Vom vedea maine ce va fi.

      • caneto
        Thursday, 9 August, 2012 at 13:59

        Daca la tragerea de maine picam cu Dinamo sau Bate putem spune ca n-a avut nicio importanta faptul ca am fost sau nu capi de serie. Nu cred sa fie diferenta intre cele doua si restul echipelor care nu sunt capi de serie, dimpotriva Helsinborg mi se pare mai buna.

  26. suporter
    Thursday, 9 August, 2012 at 14:17

    Cand echipa trebuia sa aiba jucatori de viteza in teren ca sa-i prindem pe contraatac Andone l-a scos pe Bastos ca sa ne aparam mai bine (mentalitate de roman si nu sunt maghiar) ajungand doar cu 2 jucatori de atac in teren.Nu pot sa-mi scot din minte cum tot striga Andone pe Camora sa dea lung.Daca cu slabii astia ne-am chinuit nu pot decat sa dau vina pe antrenor chiar daca am castigat.

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 9 August, 2012 at 14:33

      Nu cred că se poate da vina pe Andone când meciul este câștigat. Atunci ar trebui să devin și eu ăl mai grețos critic în viață și să spun că Andone a tratat catastrofal prima repriză de pe Arena Cluj, dar l-au salvat eliminarea lui Adrian ”Prințul” Cristea și jucătorii ceferiști în cea de-a doua. No, dacă meciul acela s-a jucat pe bune (și n-am dovezi că nu s-ar fi jucat - nici nu vreau să am, că-i păcat să stric sărbătoarea suporterilor care au fost prezenți la meci), faptul că s-a încheiat cu 3-2 în favoarea CFR-ului anulează orice vină a lui Andone. Ne rămân în minte slăbiciunile, dar nu putem vorbi de ”vina” învingătorului.

    • caneto
      Thursday, 9 August, 2012 at 14:41

      Pe treaba ca l-a schimbat cu Muresan se poate discuta, dar a fost evident, Bastos a intrat total lipsit de concentrare pentru repriza a doua, s-a vazut cu sacii in caruta dupa golul lui Kapetanos, era riscul sa transmita si celorlalti acea stare de automultumire.

    • dilivio
      Friday, 10 August, 2012 at 08:36

      la fiecare "jurnal de meci" tu doar comentarii pesimiste si esti nemultumit de cateceva. sa aplauzi o calificare cu dubla victorie nu poti ?

  27. gica10
    Thursday, 9 August, 2012 at 16:01

    Voi deveni fan Bastos cand miticii de la gsp si prosport il vor declara cel mai bun jucator al ligii........in fata evidentei ma voi resemna.Nu contest calitatile lui,doar ca nu sunt entuziasmat de stilul flegmatic in joc(si ca personalitate).Prefer sa-l vad pe Nicoara tavalit pe teren si cu gleznele-n sange ,decat pe Bastos cerand un fault (care de multe ori exista) din fund.Oricum o schimbare de atitudine pare ca a intervenit la el......au fost momente cand a facut chiar presing.Doar ca sunt atatea alte momente cand dispare din joc......si atunci ne gandim sa cerem echipei joc de posesie?Hai sa fim seriosi....... Imi pare ca mijlocasii laterali stau prea lipiti de tusa,astfel ca pe deoparte fundasii laterali nu prea au unde sa urce,iar pe de alta parte distantele fata de mijlocasii centrali sunt prea mari de unde si dificultatea in constructie.Centralii de multe ori cu mingea la picior nu gasesc culoarele spre lateralii izolati in banda si trebuie sa-i angajeze in adancime sau sa vina cu pasa inapoi.....si apoi strigam la mijloc.Poate ca dupa victoriile astea vom avea o doza-n plus de entuziasm si vom incepe sa penetram mai des......

    • Calin Cocora
      Friday, 10 August, 2012 at 00:29

      Gica subscriu la cele spuse de tine: "Imi pare ca mijlocasii laterali stau prea lipiti de tusa,astfel ca pe deoparte fundasii laterali nu prea au unde sa urce,iar pe de alta parte distantele fata de mijlocasii centrali sunt prea mari de unde si dificultatea in constructie.Centralii de multe ori cu mingea la picior nu gasesc culoarele spre lateralii izolati in banda si trebuie sa-i angajeze in adancime sau sa vina cu pasa inapoi.....si apoi strigam la mijloc." Normal acum imi vine randul la intrebare: Cine e vinovat, cine trebuie sa organizeze jocul? Deficiente avem si pe faza defensiva. Sunt curios cum merge jocul cand conduce adversarul. Sa ne bucuram de victorie si de calificare, dar sa fim constienti ca inca sunt probleme de organizare a jocului.

  28. amne
    Thursday, 9 August, 2012 at 17:12

    Celtic nu mai e ce-a fost si, in urmatorii ani, va fi si mai putin decat este, din cauza pierderii a o gramada de sponsori, dupa pocinogul facut de Rangers. Am vazut meciuri de-ale lor in sezonul trecut de SPL si chiar nu-s de speriat, o tzara mai buni decat cehii, dar nu cu mult si cam pe acelasi stil. Anderlecht are multi tineri in echipa si, prin urmare, e inconstanta in prestatii - daca prind o zi buna ne dau de toti peretii, daca nu - avem sanse reale sa trecem de ei. Basel, chiar daca s-o calificat greu si sezonul trecut o luat 7 pe Allianz Arena, is foarte greu de eliminat, poti sa-i prinzi intr-o zi mai slabuta si sa-i bati, cum am facut-o noi acum 2 ani, dar tur-retur... Pe ei vreau musai sa-i evitam. De Zagreb si Bate nu stiu mare lucru, da'n cazul bielorusilor tre' s-avem mare grija, joaca an de an in CL si au experienta mult mai mare decat noi. Ma bucur mult pentru dubla victorie si sper sa mai facem puncte cat de multe, nu pentru coef. Ro, de care ma doare-n dos, ci pentru al nostru. Oile se bat toata ziua cu copitele-n blana de pe piept ca ei is cap de serie "pe merit", dar adevarul ii ca ei au coeficient bun tocmai pentru ca termina campionatul pe 4,5,6 si joaca o gramada de tururi preliminarii cu tot felul de echipe de amatori, vezi Trnava, si aduna puncte din meciuri, practic, amicale. Sa speram ca diseara o sa-si rupa gatul, macar cand vine vorba de Europa sa nu le mai aud behaielile cretine. P.S. Felgueiras!!! o_O P.P.S. Felicitari lui Arpi pentru discursul bun de dupa meci, semifelicitari lui Muresan, care-o trebuit sa zica el ce mentalitate avem noi (nu ca asta ar fi rau) si ce naspa-s ceilalti (de ce sa-i mentionam SI noi pe ei, nu-i mentioneaza destul latraii de presa?), si, admit, desi tactica lui Andone nu mi s-a parut cea mai buna, schimbarile au fost excelente. Elore Tzeefer!

  29. mircea
    Thursday, 9 August, 2012 at 18:53

    vreau sa-i felicit si eu pt. efortul depus s-au calificat meritat dar am intalnit un adversar modest cu batranei de 37-39 ani,singurul care mai misca ceva ne-a si dat gol ,cred ca a fost offside dar nu mai conteaza,cel mai greu adversar cred ca este anderlecht in opinia mea belgienii se vor califica in grupe indiferent cu cine vor juca,bate si basel sunt greu de ucis iar croatii ne-au batut si la nationala cam tot timpul cand ne-au prins si eu cred ca celtic este cel mai abordabil adversar dar eu nu cred ca putem ajunge in grupe deoarece toate echipele enumerate aici au un joc combinativ de 10 ori mai bun decat cfr,fara sa ai ceva idei de joc ,undoiuri ,pase ,joc de posesie ,fara aceste lucruri nu ai cum sa faci fata in europa decat doar la un anumit nivel mediocru cum a fost liberec sau cum sunt si alte echipe din bulgaria ,lituania,estonia,malta,san marino,macedonia,luxemburg,ungaria,finlanda etc.

    • caneto
      Thursday, 9 August, 2012 at 19:07

      Adversarul asta modest de aseara e campioana Cehiei, cu multe participari in ultimii ani in cupele europene. Joci modest sau foarte bine si dupa cat te lasa adversarul.

    • T-Bone
      Thursday, 9 August, 2012 at 19:08

      Daca n-ai exagera si ai fi asa pesimist as subscrie ideilor tale.Nu e nici Slovan intr-atat de slaba si nici Basel, Anderlecht si Zagreb atat de bune.Eu spun ca, generic vorbind, avem cam 42% sanse sa trecem de playoff, ceea ce reprezinta un scor rezonabil, capabil sa ne dea sperante reale pentru un succes si implicit o calificare in grupe.

  30. caneto
    Thursday, 9 August, 2012 at 19:02

    Vad ca Vochin si Naum is obsedati mai nou de indexul sau indicele jucatorilor. Habar n-am cu ce se mananca, dar pentru meciul de aseara jucatorilor nostri le-au iesit, in urma indicilor/indexurilor (?), urmatoarele note: Felgueiras 8 – Ivo Pinto 6,5 Cadu 6 Rada 5.5 Camora 7 – Sare 7 Vass 6,5 – Sougou 7,5 Bastos 8 Edimar 6 – Kapetanos 8. Muri 7, Nicoara 7, Ronny ?. A mai zis cate ceva Andone, pana luni la ora 12 trebuie sa trimita la Uefa lista cu lotul pentru play-off, probabil vor fi modificari, s-ar putea sa apara Piccolo si Godemeche, si nu crede ca in astea 4 zile se va efectua vreun transfer-surpriza. Mai multe nu a apucat sa spuna pentru ca Naum zorea pe toata lumea ca trebuie sa vorbim de steaua, e mult mai important :)

    • T-Bone
      Thursday, 9 August, 2012 at 19:16

      Dupa cotonogeala aplicata Taranoaiei o intrat Arpi in direct la sport.ro si le-o spus printre altele ca "postul dvs. de televiziune vorbeste mai degraba de Steaua si restul echipelor din capitala"...o sarit Mironica-Moronica de parca s-o oparit cu zer fierbinte de oaie, era transpirat de parca tocmai alergase la maratonul din Londra...ma bucur ca Arpi le serveste constant gsp-ului si sport.ro-ului portia de adevar atunci cand se asteapta mai putin.Nu le place, dar asta e, daca l-au sunat si l-au rugat sa vorbeasca... :))))

    • Restantierul
      Thursday, 9 August, 2012 at 19:31

      Probabil Naum era pe cale sa afle raspunsul la dilema care il tot framanta din iarna incoace: Chiriches e noul Gica Popescu sau noul Belodedici? Pe mine ma framanta insa altceva: va fi de azi inainte Spartak Trnava noua Knattsfirnuffelag, sau nu? :)

  31. gica10
    Thursday, 9 August, 2012 at 19:35

    Vizavi de lista care trebuie s-o trimita pana luni la uefa......cred ca aici am putea sa dam un update din camara.Si ma gandesc mai ales la oameni de mijlocul terenului,ca in spate Rada chiar fara meciuri in picioare s-a descurcat onorabil.Are statura si asta poate fi decisiv in duelurile de la fazele fixe. Ar putea sa intre Rui Pedro care are o viziune si viteza in joc,chiar Godemeche mai ales dupa ce-am vazut ca joaca Vass.Cu Vaslui a jucat perfect si a aratat stapanire de sine si pozitionare buna in teren. Cat despre adversar nu cred ca este unul de netrecut..........sanse sunt cu oricare dintre ele.As prefera Bate sau Celtic.

  32. saliceanu
    Thursday, 9 August, 2012 at 20:28

    Felicitaciones CFR! Hai ca le'am dat peste nas la mitici. No, ca noi, "the blatistii", ne'am calificat cu 2 victorii, in timp ce "adevarata campioana", Vasluiul ne'o facut mandri ca suntem romani, luand o batuta la curul aproape gol, cu doar 1-4. La tragerea la sorti as cam ocoli vasilicii elvetieni, ca astia pe unde ne prind, pe'acolo ne'o cam trag. Si daca nu uitam ca noi inca "suferim", ne'am putea ruga la dumnezeul tragerilor la sorti sa ne deie niste jidani. Ioi, si sa nu uit: daca tat ne fac astia bozgori, nu donam punctele facute in Europa... Ungariei?

  33. 7burg
    Thursday, 9 August, 2012 at 20:35

    Ma bucur ca ne-am calificat si chiar avem sanse sa ne calificam in grupe. Avem jucatori, care pot oricand sa apara in primul 11, deci avem si lot, nu perfect, dar cu ce avem ne luptam. Nu vreau sa picam cu Basel, in rest cu orice echipa.

  34. nea_silica_MS
    Thursday, 9 August, 2012 at 20:49

    Lucrul cel mai grav este ca Felgueiras este ranit, a jucat incomplet refacut si se poate reaccidenta in orice clipa. Si atunci? Apara Stancioiu? Sau Minca? Comedie horror! In locul lui Arpi as aduce un PORTAR in minuta asta, indiferent de cat ar costa! Chiar neintegrat, ar fi o rezerva de zece ori mai valoroasa decat Edy. Am vazut doar la Liberec ce inseamna sa ai portar pe care sa poti conta...

    • Florinaccio SM
      Thursday, 9 August, 2012 at 23:13

      Oare in locul lui Minca, sau si mai bine, la schimb cu acesta, nu ar fi mai inspirata aducerea lui Plesca de la Gaz Metan? Atata cat l-am vazut mie mediesanul mi s-a parut destul de sigur pe el, cu reflexe, dar si cu o inaltime buna. Nu poate fi foarte costisitor, mai ales pentru ca pe moment titular in fata lui e cehul Buchta, un portar bunicel si el. Cred ca ar fi o rezerva pe care s-ar putea conta, un portar cu siguranta mai valoros decat Stancioiu sau Minca. Sigur, de la distanta noi ne putem da cu parerea, chiar daca aceasta poate fi gresita. Cei de la club cu siguranta stiu mai bine ce au de facut, insa Minca mie niciodata nu mi s-a parut grozav, mereu a fost un goalkeeper nesigur si cam gafeur. M-as mira ca cineva sa scoata ceva bun si din el.

      • Calin Cocora
        Friday, 10 August, 2012 at 00:37

        Cred ca e o idee de nota 10.

        • Florinaccio SM
          Friday, 10 August, 2012 at 10:45

          Caline, nu stiu daca aducerea lui Plesca e sau nu o idee de nota 10, cum spui tu, desi mie cu siguranta imi place sa cred asta. :) Stiu numai ca titularul Felgueiras, de cand a venit la Cluj, o tine tot din accidentare in ''accidentare'', iar prima lui rezerva, Stancioiu, nu a prea convins (nici macar pe mine, desi eu ii mai luasem apararea pe aici). Cred ca Edy ar fi excelent ca o a treia solutie pentru poarta CFR-ului, mai ales ca din cate vad nu are deloc probleme sa stea rezerva ani in sir. Socotesc insa ca Minca nu prea avea ce cauta la Cluj. (La CFR, bineinteles, ca la U sau la Sanatatea ar fi numai bun. Hai, ca acum am vrut sa fiu rau un pic). // Cred ca singurii gk din Liga I care i-ar putea face concurenta lui Super Mario ar fi Plesca si ... Balgradean. Bineinteles, dintre cei pe care POATE ca am avea sanse sa-i aducem. La cel de-al doilea, la Balgradean, ma indoiesc, desi nu-s chiar sigur ca nu ar fi o sansa, dar numai daca relatiile dintre el si Bonetti ar fi cumva foarte reci. Ando cu siguranta stie cum sta treaba asta, daca nu, poate isi face timp si-l intreaba. :) Altfel nu cred ca am avea nici macar o sansa, chiar daca italianul am senzatia ca se descotoroseste incet-incet de mai toti cei pe care nu cu mult timp in urma ii suspecta ca ar fi ai lui Ando sau ai altora. Atata prostie insa, sa renunte la Balgradean, nu prea cred sa gasim noi nici macar in Bucuresti. Asa ca ne-ar mai ramane doar Plesca, un portar care mie mi-a lasat o impresie buna in ultimii 3-4 ani, de cand a inceput sa apere, pentru ca inainte era mai mult rezerva lui Popa pe la FC.National. Trebuie sa spun insa ca eu incep sa am tot mai multa incredere in conducatorii nostri, asta chiar daca nici inainte nu aveam o parere deloc proasta despre ei. Sunt deci convins ca stiu ei mai bine ceea ce au de facut. Noi putem numai sa chibitam pe aici, desigur, atata cat ne duce capul si cat putem sa intelegem de la distanta, din fata televizorului. Nu ascund insa faptul ca as fi curios ce ar avea de spus si Albu despre Plesca, pentru ca macar in privinta portarilor e cu siguranta mai ''specialist'' decat mine, si mai il si are pe Plesca prin zona, la Medias.

          • caneto
            Friday, 10 August, 2012 at 11:11

            Pana iti raspunde albu trebuie sa te multumesti cu unul verde :) cateva observatii: 1.“Minca mie niciodata nu mi s-a parut grozav” Nu sunt fan Minca dar trebuie sa amintim meciul senzational facut de Minca, anul trecut cu Vasluiul in Gruia, cand l-a inlocuit pe Beto, accidentat de Wesley. 2. Aduci inca un portar, ce faci cu Minca sau Stancioiu, ii pui sa joace septici cu Nuno Claro? Vezi ca de la CFR nu vrea sa plece nimeni. Contractul e contract si asa se vede ca le place mult Clujul :). 3. Din Romania, pentru CFR, este foarte greu sa transfere un jucator aflat sub contract (portar sau de camp, nu conteaza). Au conducatorii din Romania un stil aparte in a evalua valoarea de transfer a unui jucator. Iesi mai ieftin daca cumperi 5 buc din strainatate.

          • Florinaccio SM
            Friday, 10 August, 2012 at 13:32

            Cu atatia ''specialisti'' cati suntem pe aici, de toate culorile, cred ca postul lui R.Zamfir va fi in curand in mare pericol. :) De data asta sunt de acord cu tine Caneto. Stiu ca Minca a facut un meci bunicel cu Vasluiul, mai stiu ca pana si la Buzau apara chiar bine acum vreo patru ani, in vremea in care pe acolo inca nu apusese steluta a doua a lui Jiji. Atunci imi atrasese atentia, chiar reusise sa-mi schimbe in bine parerea proasta pe care mi-o facusem despre el mai inainte. Mai pe urma insa, la Brasov, incepuse din nou cu gafele-i caracteristice. Pesemne ca ''isi revenise''. :) Pe mine niciodata nu ma linisteste un portar care sa faca azi un meci bun (vezi cel cu Vasluiul de anul trecut), iar in meciul urmator sa o faca de oaie. Ma tem ca Minca e unul din acesta.

    • Max
      Friday, 10 August, 2012 at 12:21

      NU exagerati... o sa fie bine cu Super Mario

      • nea_silica_MS
        Friday, 10 August, 2012 at 14:39

        Yeah, as long as we still have him available...

  35. tgv 1907 Cluj - SM
    Friday, 10 August, 2012 at 09:28

    Daca le evitam pe FC Basel si Anderlecht putem spune ca am avut o tragere la sorti f buna. Cu Dinamo Zagreb, Bate Borisov sau Celtic pornim cu sanse egale de calificare daca nu cumva ca favoriti.

  36. kiruj
    Friday, 10 August, 2012 at 10:05

    Cu Anderlecht şi cu Basel nu-i bine deloc. Cu restu' se poate. În altă ordine de idei, nici cu Europa League nu-i de ruşine, se pot obţine puncte (ceva) mai uşor şi ne poate creşte un pic coeficientul, ca echipă. Desigur, diferă în mod esenţial sumele ce pot intra în visterie, şi nici acest aspect nu trebuie neglijat, dar ca marketing şi vizibilitate, Europa League e din ce în ce mai aproape de Ch.League, cu multe echipe mai galonate ca unele care vor intra dincolo, şi nu vor face niciun punct (aşa cum se întâmplă an de an cu câte o echipă sau chiar doi, vezi chiar Dinamo Zagreb). Aşadar, oricum e bine. Să nu neglijăm, totuşi, campionatul ! HAI CFR !!

  37. Max
    Friday, 10 August, 2012 at 10:06

    Eu numai atat mai zic...Albule move your ASS here si da mancare la peste ca nu mai am rabdare :))))))))))))))))))))))))))))))))

  38. caneto
    Friday, 10 August, 2012 at 13:08

    mizda pasii

  39. Florinaccio SM
    Friday, 10 August, 2012 at 13:11

    BASEL !

  40. Justin SB
    Friday, 10 August, 2012 at 13:12

    No, ca-i Basel!

  41. caneto
    Friday, 10 August, 2012 at 13:13

    Dupa ce ii vom elimina si pe astia, la tragerea la sorti pentru grupe va trebui sa ma abtin si eu ca Paszkany sa zic pe cine nu-mi doresc ca adversar. Iarasi, mai rau nici se putea :(

    • alin
      Friday, 10 August, 2012 at 13:26

      Facem un AutoBasel si da Sougou gol pe contraatac :) pt grupe chiar nu mai conteaza tragerea la sorti, ba ar fi bine sa picam cu cele mai tari echipe.

  42. Justin SB
    Friday, 10 August, 2012 at 13:15

    Greu, dar nu imposibil! Poate li s-o terminat si lor norocul la meciul cu Molde. Vom vedea,nu?

  43. alin
    Friday, 10 August, 2012 at 13:21

    Partea buna e ca se joaca primul meci in Elvetia; daca nu pierdem avem sanse mari de calificare.

    • caneto
      Friday, 10 August, 2012 at 13:37

      Paszkany a declarat ca va aduce doi jucatori valorosi doar daca ne vom califica in grupele CL (imediat, la cald, dupa meciul cu cehii, n-a spus nimic de aceasta conditie). Ieri, Andone a spus ca pana luni, cand trebuie trimisa lista de jucatori la UEFA, nu se va realiza niciun transfer. Acum dupa ce am aflat adversarul, cel mai dificil posibil, ne va trebui ceva in plus sa-i putem elimina, iar miza e mare de tot pentru Paszkany. Is tare curios pe lista aia de luni :)

  44. lengyel_attila
    Friday, 10 August, 2012 at 13:21

    rahat,cu Basel nu avem sanse

  45. Florinaccio SM
    Friday, 10 August, 2012 at 13:26

    Cred ca am avut si ceva ghinion la tragerile astea la sorti din ultima vreme: mai intai Liberec, cel mai greu adversar pe care sortii ni-l puteau scoate in cale, acum Basel, din nou adversarul de care ne temeam cel mai mult. Pana la urma ne-o si cam meritam: daca nu dispretuiam atat Europa League in urma cu trei ani, daca ne pasa mai mult de coeficientul nostru si adunam mai multe puncte atunci, poate ca azi ne pregateam sa infruntam un adversar mai accesibil. Totusi, eu am incredere mare in baieti si cred ca VOM TRECE DE BASEL.

  46. caneto
    Friday, 10 August, 2012 at 13:47

    Si mai am o curiozitate. Pentru meciul cu noi, schimba oare elvetienii plexiglasul cu tabla decapata pe banca de rezerve? :)

  47. CJ-07-CFR
    Friday, 10 August, 2012 at 13:54

    Sunt total dezamăgit!!! (sper doar să prindem o echipă britanică în grupe). PS - Dacă-i Basel, să i se dea rapid telefon lui Cârțu! :)

    • caneto
      Friday, 10 August, 2012 at 14:08

      Prea scurt timpul pana la meciul de la Basel, nu cred ca e suficient pentru ca Cirtu sa poata analiza oferta CFR-ului si sa ia o decizie.

      • Dantesc
        Friday, 10 August, 2012 at 14:11

        Cartu ! Cartu ! Cartu ! Acu' ii momentul revansei !

  48. caneto
    Friday, 10 August, 2012 at 14:17

    Ce mi-ar placea sa cada steaua cu Slovan Liberec si sa o ia pe coaja de doua ori :)

    • caneto
      Friday, 10 August, 2012 at 14:52

      iar au mancat astia o gramada de bilute negre de oaie.

  49. Florinaccio SM
    Friday, 10 August, 2012 at 15:36

    De la tragerea la sorti a meciurilor pentru UEFA il tot ,,consolez'' pe fratele meu, exasperat deja pentru norocul pe care il tot au oile la urnele astea...STEAUA-EKRANAS, DINAMO-HARKOV, VASLUI-INTER. E clar, alaturi de CFR, romanii vor mai avea o singura echipa in grupe: Steoaia. Probabil ca zilele astea calugarii de la Athos au avut treaba multa. Caneto vad ca-si dorea Liberec pentru mitici. Si eu imi doream, sau ''macar'' Dinamo Moscova, dar credeam ca vor cadea cu Zeta Golubovici. // Dinamo cred ca nu are nicio sansa cu metalistii din Harkov, singurii din Ucraina care se ridica in ultimii ani la nivelul lui Sahtior sau D.Kiev. // Despre moldovenii lui Porumboiu nici nu mai stiu ce sa zic... au pierdut statutul capilor de serie printr-un ghinion fantastic: Anorthosis, echipa lui Alexa si Rony Levy (de fapt Anorthosis nu cred ca avea nevoie de prezentare pe aici), dupa ce invinsese in deplasare pe Dila Gori (1-0 cred), aveau 0-3 in min.80 cu georgienii. Acuma vine partea interesanta a povestii: fanaticii suporteri ciprioti, enervati la culme de prestatia execrabila a portarului lor, au invadat terenul cu cateva minute inainte de final. Daca stateau cuminti in tribune, acum Vasluiul intalnea cu siguranta un adversar mult mai accesibil. Asa, vor da piept cu Inter, in loc de Partizan, cealalta echipa ramasa. Vreau sa spun insa altceva: Porumboiu, in urma cu cateva saptamani, tocmai li-l furase cipriotilor in ultimul moment pe... Dani Coman, portarul care ar fi jucat cu siguranta titular in fata celui care isi exasperase suporterii. Daca l-ar fi lasat acolo si ar fi avut o prestatie cat de cat decenta, erau sanse mari ca Anorthosis sa piarda, dar pe teren, si nu la masa verde asa cum se va intampla acum dupa incidentul cu suporterii ciprioti. Si-n loc sa fie FC.Vaslui cap de serie, la tragerea la sorti a fost...DILA GORI! :) Cum e si viata asta cateodata! Si sa mai punem aici si faptul ca daca UEFA ar fi dat mai repede verdictul impotriva lui Fener, ar fi putut juca acum pt grupele CH.League, avand asigurata macar prezenta in grupele UEFA. Acuma, ca sa-i consolam putin, un meci de liga campionilor tot vor avea: cu INTER! :) Macar, cu ocazia asta, isi va vizita si Cristi Chivu soacra si celelalte neamuri din Piatra Neamt! :)

  50. Florinaccio SM
    Friday, 10 August, 2012 at 15:55

    Astia de la GSPTV ne tot explica de doua ore cat de norocosi suntem ca am picat cu Basel si am evitat-o pe Dinamo Zagreb. Argumentul cel mai important? Desigur, legat tot de Steluta: oile i-au batut pe elvetieni in vara asta intr-un amical. Pe plaiurile mioritice cu siguranta ca toate drumurile duc... in Ghena. Daca Jiji isi facea pana la urma televiziune, asa cum avea in plan, cred ca azi era invidios pe astia de la GSP: cred ca nici la avortonul STEAUA TV nu se putea vorbi mai mult despre echipa mioarelor decat o fac jesepeistii astia.

  51. root
    Friday, 10 August, 2012 at 15:58

    Batem BASEL ! si vine Barca la CLUJ !