Thursday, Jul. 20, 2017

Vă rugăm, faceți-vă că VOTAȚI!

Written By:

|

Saturday, 22 September, 2012

|

Posted In:

|

33 Comments

Vă rugăm, faceți-vă că VOTAȚI!

Vă rugăm să ne sprijiniți în seara aceasta și mâine, până la ora meciului cu Pandurii, la testarea și implementarea sistemului de notare a jucătorilor ceferiști propus de kiruj.

Scurte instrucțiuni pentru cei care au amabilitatea să ne ajute cu varianta demo:

Accesați linkul următor, pentru a intra în softul de votare: VOTARE

Vor apărea numele jucătorilor care au evoluat titulari sau au intrat pe parcursul meciului (așadar, un maxim de 14 jucători).

Pentru FIECARE jucător în parte, trebuie să dați click pe butonul din coloana ”votare” și să selectați o notă, de la 1 la 10. Confirmați nota selectată apăsând tasta ”OK”!

La final, se dă click pe butonul ”Trimite votarea”.

Softul ar trebui să vă atenționeze dacă n-ați notat vreun jucător. Votarea nu se poate definitiva dacă nu au primit note toți jucătorii.

Kiruj a constatat ceva probleme la accesarea sistemului de notare cu Internet Explorer și recomandă utilizarea alternativelor Mozilla, Chrome, Opera etc. dacă întâmpinați dificultăți.

***

În cazul în care sistemul de notare se va achita cu bine de sarcinile trasate de kiruj, vom inaugura notarea reală a jucătorilor ceferiști începând cu meciul de la Pandurii. Kiruj se va ocupa ulterior de sintetizarea rezultatelor, iar Tribuna CFR vă va ține la curent cu acestea.

Mulțumim pentru ajutor! Sperăm să iasă o treabă bună.

VOTAȚI! (NOTAȚI!)

Share This Article

Related News

„Speranţa moare ultima” (citat dintr-un banc al lui Retardilă)
Am stat subiectiv și am judecat obiectiv
Obiectivul Tribunei CFR 2014-2015

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(33) Readers Comments

  1. Flacăra Vișinie
    Saturday, 22 September, 2012 at 23:01

    No deci, am votat, dar fiecare jucator apare de un milion de ori si nu cred ca apuc sa ii votez pe toti pana la ora inchiderii meciului. Am intrat cu Opera, Firefox si Chrome de pe Windows 7 x64.

    • CJ-07-CFR
      Saturday, 22 September, 2012 at 23:05

      Mulțumesc, FV! Se pare că i-am dat de lucru lui kiruj. Sau, mai bine zis, și-a dat singur. :)

  2. kiruj
    Saturday, 22 September, 2012 at 23:10

    iertare, prieteni. Ceva s-a încurcat, mă uit dimineaţa care-i baiu'. Vă anunţ când se poate relua testarea. HAI CFR !!

  3. fotbalfan
    Sunday, 23 September, 2012 at 01:05

    sper ca nu trebuie sa-i votam pe toti ca ne apuca urmatorul meci de CL :)

  4. Dantesc
    Sunday, 23 September, 2012 at 01:05

    Multumim pentru votul exprimat. Urmatoarea runda de votare incepe la data de 2012-09-23 !... Ce-i asta? io nu am votat pe nimeni....

    • Justin
      Sunday, 23 September, 2012 at 09:48

      La fel si aici!

    • maisafie
      Sunday, 23 September, 2012 at 09:55

      Urmatoarea runda de votare incepe la data de 2012-09-26 ... :).

  5. aradeanul
    Sunday, 23 September, 2012 at 10:27

    Salut, i-am votat pe toti (am dat OK din dreptul votului), apoi cand am apasat pe "Trimitere vot" mi-a dat mesaj ca nu i-am votat pe toti ,apoi eroare 404 Page not found.Sper sa fi fost de ajutor.

    • amne
      Sunday, 23 September, 2012 at 10:31

      Same here. Dar e un progres fata de "votarea s-a incheiat". Sigur o sa fie OK pana dupa meci. Spor la munci, kiruj!

    • caneto
      Sunday, 23 September, 2012 at 11:06

      mie mi-a multumit pentru votul exprimat, totul ok (probabil pentru ca am dat doar de la 9 in sus, si niciun 10), singura problema e ca-s 13 jucatori in total, din care 3 au intrat in repriza a doua. probabil de-acolo a fost eroarea ca nu i-ai votat pe toti, lipseste al 14-lea de pe lista.

  6. Justin
    Sunday, 23 September, 2012 at 11:46

    La mine se pare ca a mers acum.

  7. kiruj
    Sunday, 23 September, 2012 at 11:54

    mersi de observaţii. acum suntem în testare, când seara (pe la 23.30) ajungem în "viaţa reală" sper s-o pregătesc ca lumea. Spor la treabă ! HAI CFR !!

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 23 September, 2012 at 13:15

      Kiruj, e ffffff dificil să implementezi (eventual pe viitor), un sistem de notare din 0,5 în 0,5? Mie mi se pare foarte mare distanța dintre 6 și 7, de exemplu, și mi-ar place să pot selecta 6,5, ca să nu dau nici prea mult, nici prea puțin.

      • kiruj
        Sunday, 23 September, 2012 at 14:10

        nu e greu deloc, am notat problema. Pt. azi nu mai pot, din păcate, M-am gândit că media oricum va fi una cu 1-2 zecimale şi reflectă "adevărul". Totuşi, argumentarea e cprectă, o să fac.

  8. tegean
    Sunday, 23 September, 2012 at 14:07

    Pe lista de votare vor aparea, sper, doar jucatorii care au jucat in meciul respectiv (pe lista test apare Nicoara dar nu apare Rui Pedro). Daca totalul notelor obtinute se va imparti la nr. de meciuri jucate, poate ar merita putina atentie jucatorii introdusi in ultimele 5 min (prin min.88), in genera la trecerea timpului (ori in primul minut si dupa max.10 min sa nu mai poata juca). Acestia pot sa aiba o medie onorabila pt. aportul adus pana atunci (in meciuri anterioare) dar , abia ajungand sa atinga mingea, vor primi o nota mica (sau f.mica in functie de rezultatul final la care nu au avut cum sa contribuie prea mult). Sigur ca sunt si exceptii cu vreo fapta de eroism in finalul partidei dar totusi e bine sa se stabileasca dintr-un inceput cum va fi influentata nota MEDIE de aparitiile pe teren de ,sa zicem, sub 5-10 min.

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 23 September, 2012 at 14:46

      Și mie mi se pare partea cea mai greu de reglat. Să zicem că unii jucători intră în minutul 89 și mai prind vreo 3-4 minute de prelungiri. Greu de ieșit în evidență în 5 minute. Eu zic să le tragem un 6 din oficiu (doar ca recomandare pentru suporterii care notează) dacă nu reușesc măcar o pasă de gol, un gol sau o intervenție salvatoare în apărare. Un 6 nu afectează prea mult media.

      • tegean
        Sunday, 23 September, 2012 at 18:44

        O alta sugestie, pana la venirea celei care se va si aplica. S-ar putea merge cu un 6 de referinta in cazul in care cel in cauza ar face si vreo isprava determinanta (pozitiva ori negativa). In lipsa ,,ispravii,,, jucatorii intrati dupa un anumit minut ori care au fost prezenti pe teren un anumit nr. de minute sa nu fie notati si sa nu li se considere meciul la numaratoare.

        • CJ-07-CFR
          Sunday, 23 September, 2012 at 19:31

          Și mai bine! Numai că atunci trebuie să avem încredere deplină în kiruj. Dacă jucătorii n-au contat deloc în minutele jucate, poate să nu-i treacă în sistemul de votare.

          • tegean
            Sunday, 23 September, 2012 at 20:15

            Oricum cineva trebuie sa-si asume lista de jucatori ce se va vota pt. un anumit meci. Daca vor fi discutii privitor la argumentele (-ul) ce au determinat lipsa (prezenta) de pe lista a unui jucator, se poate incepe munca de perfectionare prin consultarea poporului si stabilirea unor criterii (cum or fi dar aceleasi pt. toti) care mentin ori scot jucatorii de pe lista de votare. Am insistat asupra acestui aspect pt. ca un jucator, care-si scoate sufletul 85 min. e pus in tot felul de situatii de joc si face si mai bune si mai rele (daca muncesti mai si gresesti), nu poate fi comparat-categorisit-notat cu unul care intra cand deja balanta e inclinata (si sarcinile de joc se simplifica) si reuseste si el o faza (daca conducem si trage 1-2 minute de timp la vreun colt de teren = e /a fost bun, la fel ca unul care si-a scos sufletul tot meciul si exemplele pot continua).

  9. Nea_Silica_MS
    Sunday, 23 September, 2012 at 15:06

    O intrebare. Au rost acele ok-uri din dreptul notelor? Eu nu prea le vad rostul. Alegi nota, atat. Daca gresesti, revii. Iar la capat, dai submit. Nu c-ar deranja sau ceva.

  10. alex
    Sunday, 23 September, 2012 at 15:53

    a mers perfect...felicitari!

  11. gica10
    Sunday, 23 September, 2012 at 16:30

    Am putut vota de mai multe ori la acelasi jucator.Odata ce ai votat un jucator ar trebui sa fie evidentiat acest lucru,eventual sa ramana inactiv dupa o prima votare.

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 23 September, 2012 at 16:39

      Nu e o notare multiplă la același jucător. După ce selecționezi nota jucătorului, apasă tasta OK. O să vezi că se afișează nota selectată. Apoi treci la următorul. Mă rog, acum nu mai poți accesa linkul, pentru că deja ai votat, dar urmărește chestia asta data viitoare.

      • caneto
        Sunday, 23 September, 2012 at 17:26

        Are dreptate gica10, dupa ce am votat toti cei 14, inainte de a trimite voturile, am reluat notarea, se poate nota din nou chiar daca in dreptul fiecarui jucator figureaza deja cate o nota selectata si intarita cu tasta OK. Probabil la trimiterea votului se inregistreaza ultima nota acordata.

        • CJ-07-CFR
          Sunday, 23 September, 2012 at 19:29

          Dar asta nu înseamnă că jucătorul a fost notat de mai multe ori, ci doar că i s-a corectat/modificat nota. Până nu se apasă tasta finală de trimitere a votului, notarea nu e înregistrată.

  12. Florinaccio SM
    Sunday, 23 September, 2012 at 17:33

    Ai avut ceva de muncit, Kiruj, dar ai facut o treaba excelenta. Felicitari!

  13. kiruj
    Sunday, 23 September, 2012 at 19:51

    sunt bucuros că aveţi multe observaţii absolut corecte, majoritatea mi le-am notat chiar eu. Vă spun sincer, nu prea am avut timp suficient la dispoziţie, m-a ajutat enorm şi un coleg, dar mai sunt multe de reglat. Apropo : i-am zis şi lui 07 : am deschis o listă cu observaţiile voastre, şi după 2-3 săptămâni le voi posta, să vedem ce rămâne şi ce nu. Cu votarea multiplă : întro sesiune poţi să modifici de "n" ori nota jucătorilor, se păstrează doar cea existentă în momentul apăsării butonului "trimite votarea".

  14. fox fire
    Sunday, 23 September, 2012 at 20:11

    Felicitari kiruj si multumim mult pentru efortul depus. Am votat si eu fara probleme chiar acum. Le-am dat 10 tuturor pentru incurajare:P

  15. RipensiaVenus
    Sunday, 23 September, 2012 at 21:04

    iarasi l-a facut paszkany pe porumboiu, brasov - vaslui 2-1.

  16. sonumbitch
    Sunday, 23 September, 2012 at 21:39

    primiti cu critica constructiva? nasoala rascoala de la tg jiu. pandurii calare pe voi!

  17. sonumbitch
    Sunday, 23 September, 2012 at 21:41

    presimt ca la sistemul de votare va contribui viera :)

  18. sonumbitch
    Sunday, 23 September, 2012 at 22:46

    cum ziceam, viera-si face treaba. nota 10. v-am pupat.

    • saliceanu
      Sunday, 23 September, 2012 at 23:27

      Io am vazut altceva: ca in borseta lui Balaj era indesata o valiza.