Sunday, Dec. 4, 2016

Andone, Bastos cui pasează?

Written By:

|

Wednesday, 3 October, 2012

|

Posted In:

|

158 Comments

Andone, Bastos cui pasează?

Dacă ne-am imaginat că numai în Liga 1 se judecă cu talere inegale, după interes sau conform comenzii, ne-am înșelat. Liga campionilor ne oferă și ea momente în care un ins cu fluier e pentru unii ciumă, pentru alții mumă. Faze aproape identice, decizii diametral opuse. Nimic grav, exceptând faultul de la accidentarea lui Sougou, la faza respectivă se impunea un cartonaș intens colorat. A mai fost și un pui de offside la faza golului (motiv care mă face să nu-l condamn pe Cadu pentru scăparea din marcaj a lui Van Persie). Nu credeam să văd tendință în CL. Dar meciul e mai important și nu cred că fluierașul a fost determinant.

Un gol briliant (felicitări trioului Bastos, Sougou, Kapetanos) ne-a dat speranțe, o greșeală mare de portar au făcut scorul primei reprize. O schimbare stupidă a făcut și ea diferența, Luis Alberto în locul accidentatului Sougou. Nu, n-a fost un joc slab al lui Alberto, a fost o schimbare prost făcută, de un antrenor căruia cred că mușchii fesieri i-au intrat în contractură. Ferguson și-a declarat teama de Bastos, Andone a avut gentilețea de a-l lăsa fără emoții ori spaime, izolându-l pe brazilian. Da, datorită lui Ando, Bastos a fost în imposiblitatea de a repeta jocul bun de la Braga. Cum să-l repete? Rămăsese singur. Au fost faze în care l-am văzut privind disperat în toate direcțiile căutând un coechipier cu care să combine ofensiv. A alergat, a arătat ambiție, determinare, a vrut să joace, păcat.

Repriza secundă a început cu o altă gafă la care a subscris Felgueiras, nedecis și de această dată. Nedecis el, supus greșelii și surprins de fază au fost și Rada și mai ales Sepsi, care nu a reușit să iasă la Rooney și să blocheze pasa luminoasă spre goleadorul olandez . Scorul devine 2-1 și diferența de calitate colectivă se vede mai clar decât diferența de calitate individuală. Intrarea lui Bjelanovici n-a adus nimic, chiar dacă personal mizam pe prospețimea sa. N-avea cum să aducă totuși ceva, în pofida speranțelor, în teren au fost pe benzi fundași în exces. Nu avea cine să vină din lateral și să fructifice devierile croatului, cum nu avea cine să-i furnizeze mingi în careul advers. Antrenorul l-a transformat în mână moartă, într-un fel de om în minus. Nicoară a rămas din nou pe bancă.

N-a fost nici șansa de partea noastră. Intrarea prea târzie a lui Nicoară a readus viteza în jocul nostru, acea viteză pe care am avut-o în debutul partidei, până la schimbarea lui Sougou. Degeaba superba și rapida acțiune pe dreapta la care Bastos apare pe colţul scurt. Reluarea spectaculoasă cu capul a brazilianului e respinsă magistral de De Gea. A fost faza care a arătat ce se putea întâmpla cu Nicoară în teren. Putea fi 2-2.

Andone, numele tău e înfrângere. Numele tău e înfrângere pentru că mentalitatea de echipă mică poate aduce rezultate întâmplătoare, dar nu poate aduce victorii constante. Ulciorul nu merge de multe ori la apă. Povestea aceea cu cel care centrează, dă și cu capul, funcționează doar în mintea fălcosului, pe teren Bastos și-a dat seama că e exclus. Câtă diferență între abordarea lui Trombetta cu Chelsea și abordarea lui Andone.  Doar un novice într-ale antrenoratului putea visa 1-1 până la final. Atunci am și jucat, acum parcă ne-am chinuit să le luăm mingea pentru a le-o da repede înapoi. Păcat de efortul echipei, o tactică perdantă ne-a privat de un rezultat bun. Atât la cald, pentru că uneori dezamăgirea face vorbele mai dure chiar decât ne dorim.  Una peste alta, am pierdut strict pe greșeli proprii.

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Dacă e vineri, batem la Mureş!

About Author

admin

(158) Readers Comments

  1. Dantesc
    Wednesday, 3 October, 2012 at 01:56

    Respir greu si totodata cu greu ma abtin sa nu injur Calin voi(tu) ati fi vrut sa calarim MU si sa le dam macar asa un 4-0 demolator ...ei bine stimabile in seara asta am jucat cu MU nu cu maciuca din vale poti sa realizezi asta? Ca ultimele 15 minute...ma lasi ?! Aia nu au mai fortat ce plm e asa de greu de inteles? Aia MU erau multumiti ...poti sa intelegi asta?!? Ca voi(tu) iti arati acum coltii mie imi da un sentiment de greata,ati stat la cutie la meciurile anterioare amu cand aveti ocazia si va ititi mizeria Andone e de vina,Andone e de vina si pentru faptul ca Sougou a iesit accidentat,probabil vorbise cu sir Alex de asta inaintea jocului..Ca trebuia Nicoara ! Nu ma ! Ne trebuia Messi si poate langa el Xavi si in banda Iniesta ,iar in aparare ca bonus Puyol visati cai verzi pe pereti si probabil in viata voastra nu ati calcat pe un gazon adevarat...A ! stiu ! o sa imi contraargumentati cu Bate Borisov si cu Bayern ...ma ! OPRITI-VA HABAR NU AVETI ...sincer

    • fotbalfan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 02:15

      eu am spus de multa vreme si sustin in continuare ca andone e un antrenor slab. da, jos palaria in fata lui ca ne-a adus titlul(desi costa facuse treaba buna pana atunci!) si ca ne-a dus in grupele CL! omul trebuie lasat pana la final insa are un anumit nivel pe care nu cred ca-l va depasi. nu vreau sa dau vina pe nimeni desi se pot evidentia greseli si vinovati. acuma, fii sincer si, cu mana pe inima, spune-mi ca nu-ti pare rau de seara asta de marti. sincer! suntem cu cateva clase sub manchester united, nu o sa ajungem, cred, niciodata la nivelul lor insa mi-as fi dorit sa incercam sa-i perpelim putin. ce are daca am fi pierdut cu 2-1 sau 4-1? si ando nu e de vina ca echipa e construita pt contraatac si, mai ales, nu e de vina ca sougou si kape nu au inlocuitori pe masura. asta e, inteleg ca sunt calcule financiare, cu salarii paltite si multi jucatori si suntem ghinionisti sa avem multi accidentati insa cred ca s-ar fi putut aduce inlocuitor pt sougou si un varf de viteza. ca de fundas central si mijlocas de creatie nu are rost sa vb. oricum, bine ca am ajuns in grupele CL, extraordinar ca avem si 3 puncte, ne intra bani in cont, sper ca pascani sa-i bage cu cap si folos in echipa. altfel, discutand de sansele noastre, teoretic inca sunt insa, din ce am vazut la galata-braga, galata e o echipa buna, ghinionul si arbitrii au facut ca sa nu ia punct de la manchester si sa nu invinga braga. daca nu avem noroc si pe sougou in teren nu prea cred ca pupam puncte cu ei. asta e, bravo, inca o data, pt ca suntem in grupele CL insa trebuie investitii cu cap ca sa scoatem mai mult. dantesc, tu si ceilalti care ati fost la meci impartasiti cu noi ce v-a placut/ ce nu, ce v-a impresionat etc. Doamne ajuta si hai CFR!

    • saliceanu
      Wednesday, 3 October, 2012 at 07:05

      Dantesc dragul nostru, gandirea asta de looser ai avut'o de la inceput, sau ai dobandit'o pe parcurs? Pai daca asta gandim..( Respir greu si totodata cu greu ma abtin sa nu injur Calin voi(tu) ati fi vrut sa calarim MU si sa le dam macar asa un 4-0 demolator ...ei bine stimabile in seara asta am jucat cu MU nu cu maciuca din vale poti sa realizezi asta? ), nu mai batem decat pe Unirea Dej. Incolo, sentimentul de greata se elimina simplu: iesi cu Retardila la un Xanax fara alcool. Cat despre saracia spirituala, aia care te'o impins sa scrii un comentariu de valoarea primului....pot sa zic ca amu'i tarzau. daca ma intelegi. Si zi mersi ca n'am comentat la fel de entuziast ca tine.

      • fotbalfan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 07:44

        salut, dragul meu franar :)! fiin'ca se intampla foarte rar sa mai gresesti scrisul, nu ratez ocazia si imi permit o mica corectura: loser cu un singur o :) altfel, mi-ar placea sa ne incanti cand ai chef si timp cu oarisce scris de domnia ta. ca talent este cu carul si e pacat de el si de noi sa nu-l pui in slujba franarilor. m-as bucura sa-ti faci timp si pentru cateva impresii despre meciul de marti. daca ai si participat pe viu poate si un link cu poze. numa' bine si sa mearga ulciorul CFRului de multe ori la apa! :)

        • saliceanu
          Wednesday, 3 October, 2012 at 22:49

          Multzam de corectura, ff. As fi preferat sa ma corectezi ironizandu'ma. Stii ca meritam, nu ? Multzam si de aprecieri, insa megasuper talentele mele sunt canalizate in alte directii. Prefer sa sterg pe jos cu societatea noastra de cacat, poate-poate mai scot prozeliti mizantropi...

      • Retardila
        Wednesday, 3 October, 2012 at 12:31

        Vad ca-s luat in seama si cand nu comentez deloc.....

        • Calin Cocora
          Wednesday, 3 October, 2012 at 13:12

          Comenteaza, te rugam, sa vedem cat de mult ti-a placut. Ai nostri au vrut, au luptat, s-au straduit, nu i-a lasat spiritul de disciplina sa incalce indictiile antrenorului. Cred ca nu am avut niciodata juctori atat de disciplinati tactic. Desigur e meritul lui Ando ca-i disciplineaza, pacat ca-i si incurca cu mareata gandire tactica. Nu neg, e greu sa asamblezi si sa sincronizezi, sa integrezi atatia jucatori noi.

    • T-Bone
      Wednesday, 3 October, 2012 at 17:00

      Toate ca toate, dar Bate-Bayern 3-1?? Ce rezultat beton, trebuie sa recunoastem! :))) Legat de meciul nostru eu zic sa nu fim prea amarati, ca noa, am jucat impotriva echipei de fotbal nr.1 din lume. O fi gresit, n-o fi gresit Rada, Felgue, Sepsi, o fi jucat, n-o fi jucat bine Bastos or Sasa, o avut, n-o avut noroc Van Persie chiar nu prea are importanta cand vorbim de un meci pierdut la limita cu Manchester. Sigur, inainte de meci si pana la fluierul final speram cu totii intr-un rezultat favorabil noua, dar dupa minutul 90 e bine sa fii mai putin emotional si mai mult rational. Pana la urma acest joc a oferit spectacol si fotbal, la scor n-are rost sa ne uitam prea mult, acolo trebuie facute corelari cu anvergura cluburilor, posibilitatile lor financiare, adica cu notiuni care puncteaza decisiv in fotbalul modern, cel profesionist, profund capitalizat. Cu speranta ca Sougou sa nu fie grav accidentat ma declar multumit si recunoscator baietilor si conducerii pentru jocul prestat de CFR si sunt optimist in vederea meciului cu duminica de la care avem alt gen de asteptari. A fost o seara de marti foarte frumoasa, mi-a facut mare placere sa fiu pe stadion(fix in spatele sirului :))), si sunt convins ca peste doua saptamani, in Turcia vom juca la un nivel la fel de bun. Bravo, baieti! Forta fie cu noi!

      • gavrilo
        Thursday, 4 October, 2012 at 00:12

        Subscriu 100%!

  2. Dantesc
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:23

    Asta ne e nivelul ce e asa de greu de inteles? Au fost calare pe noi iar jucatorii aia de super clasa si-au pus amprenta peste acest joc. Andone isi cunoaste limitele crede-ma ...tu zici ce-i aia 1-2 ce-i aia 1-4 uite ca este Bayern ne-a demolat in stilul propus de tine ,atunci am plecat de la stadion trist,azi am plecat nervos e o diferenta...Spune-mi ce ar fi fost sa intre ultima noastra ocazie? In minutul 89? E ca azi cantam la nunta? Ce a facut diferenta?! Cativa cm ?

    • fotbalfan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 02:30

      deci inteleg ca-ti pare rau ca si mie,nu? :) eu as fi vrut macar in ultimele 10 minute sa incercam mai mult. sper din toata inima sa mai scoatem punct sau puncte in continuare. sunt curios daca braga ii pisca pe manchester. scrie despre atmosfera si altele decat s ate enervezi :)

      • Dantesc
        Wednesday, 3 October, 2012 at 02:47

        Atmosfera ? Sa iti spun ca era un mare ceferist in spatele meu care la golul lui Kape mi-a cerut fularul sa il agite iar dupa egalare a injurat non-stop echipa? Sa iti spun ca o parte a galeriei scanda Rooomania ! Rooomania ! Iar o alta parte a galeriei tacea malc? ...am pistol dar nu am atatea gloante pentru cat de multi prostalai sunt in tara asta

        • uncleben
          Wednesday, 3 October, 2012 at 12:13

          Am eu doua , dar sunt rezervate pt unu' de p'aci de pe Tribuna , da' ii poti cere lu' Bastos , cu incuvintarea lui 07 de aici :http://cj07cfr.blogspot.ro/ :)

          • Retardila
            Wednesday, 3 October, 2012 at 12:33

            Vezi ca mai sus :))

        • SeaMan
          Friday, 5 October, 2012 at 03:59

          Ser ' us ma' veninosule . Zici ceva p ' acolo de prostalai , pistol si gloante ?Ti-am inteles ideea ,n-ar fi rau sa devii un sinucigas in serie . Din toate ideile dezbatute in articol legate de tactica lu ' alenatore si prestatia proprie si personala a fotbaliatorilor nostri tu ai inteles doar ca aia ,, e '' Manchester si ca pozitiile in jenunti cu botul frematand si capra sant normale si de acceptat fara fasoane. Amu ' i drept ca as putea sa-ti tin un mic CURS de LOGICA si sa-ti spun ca insusi termenul de competitie te obliga sa te intreci cu amicu ' inamicu ' si sa scoti ce-i mai bun din tine ca individ si ca echipa nicidecum sa stai ca o capra terorizata si limitata de propriile spaime si neintelegeri .Dupa micul curs de logica o sa-ti pun si un mic DIAGNOSTIC .Suferi de un aberant sentiment al loialitatii pt simplul fapt ca un lucru oricat de nobil ar fi ( iubire ,loialitate etc )daca nu suporta confruntarea cu realitatea e doar o iluzie proprie si personala a individului care o clameaza . Scuza-ma daca-ti scriu prea repede .La treaba cu scandarile celor de la Patriots si Juvenes de romania ar trebui sa te gandesti ca foarte multi ,indiferent de nationalitate , agreeam ideea de Transilvania .Pt mine nici macar nu mai exista ideea de nationala romaniei si la fel de mult m-i s-ar fi falfait si de liga lu ' mitica daca nu exista CFR-ul.Pustii aia au atitudine ,pacat ca majoritatea nu au si un pic de cunoastere si cultura .Dar le inteleg nevoia de apartenenta nationala , chit ca-i vorba mai mult de o iluzie . No ,amu urmeaza CURSUL de CARACTER .Pai bine ma ' eludator al meandrelor concretului ,creezi o poveste dupa chipul si asemanarea ta si ,,afirmezi '' ca : Sa iti spun ca era un mare ceferist in spatele meu care la golul lui Kape mi-a cerut fularul sa il agite iar dupa egalare a injurat non-stop echipa? Am incheiat citatul .Lume ,lumeeeee ,sa stie tot norodul CFR-ist ca io am fost ala de le-o bagat plua-n gura lu ' alde Felgueiras si Rada si Sepsi si doar o tura lui Bielanovic si A1 .Si asta numai dupa o lucida si temeinica analiza a faradelegilor comise , rostita ,e drept ,cu voce tare .Daca mi-ar fi auzit comentariile pseudofotbalistii aia ar fi preferat sa devina barbati si sa o apuce pe cale cea dreapta truditorului onest de fotbal .Si n-am facut-o non-stop cum pretinde ipochimenu ' ala veninos de Dantesc . Si nici cu toata echipa .Amu treaba cu fularul .Lume , lumeee . . . As merita o medalie mica si o sticla mare de rom sau coniac .Nenea Dantescu ' intr-un moment de inspiratie si-a creat un fular pe care scrie pe o fata ANTIFR ,,U'' STRATI .No ,m-am cocotat pe spatarul a doua scaune si sprijinit cu antebratul drept de gardul de fier pt ami mentine echilibrul am tinut deasupra capului cel putin un minut dupa ce lumea s-a potolit in a ridica bratele in aer mesajul inscriptionat pe fular .Chestia asta m-a costat o strapungere serioasa in 3 locuri a antebratului meu .Unora le venise tocmai in momentele alea sa scuture cu entuziasm de gard ,iar eu tineam mortis sa arat mesajul lumii ,ba chiar mapamondului . Un vraf de plue si pt pizderii aia de fotografi si cameramani daca n-au surprins momentu ' desi tocmai de aia statusem cocotat precum un cocostarc si la ceva timp dupa comiterea bucuriei .Despre seriozitatea ranilor ,in treacat fie spus ,din barul de langa stadion de la nea Mircea ,clatinand inca uluit si suparat din cap pt meciul facut de o parte dintre ai nostrii ,in fata canii de Earl Grey si a detzului de coniac o intrebasem la telefon pe scumpi daca injectia cu antitetanos poate fi facuta musai atunci in amestec cu coniacul sau mai poate astepta pret de un somn bun reparator .Dupa comentariile servite mie legate despre importanta mesajului ,fotbal , bar si bautura ,voi masculii care . . . etc ,etc , plus privirea care sublinia toate acestea mi-am dat seama ca daca ar fi cunoscut toate lucrurile astea atunci noaptea riscam ca in loc de antitetanos sa-mi faca injectia letala .Ai uzit Dantescule , bi a ci ? Drept penitenta pt carentele de intelegere si caracter manifestate , freaca-ti ... tenesii , iar in haul abisului prapastiei tale abisale a forului tau interior , unde se manifesta universul tau propriu , twisted ,sa ai parte doar de o echipa cu jucatori precum Rada ,Sepsi ,Felgueiras si optional A1 .Lume,lumeeee ,special , numa' pt cunoscatori , intr-un mod succint voi spune despre Felgueiras ca este Minca la cap si Stancioiu la caracter .Voi revenii cu detalii .

          • Dantesc
            Saturday, 20 October, 2012 at 20:01

            Casca ochii la asta jendarule si hai sa povestim dupa : http://www.youtube.com/watch?v=LuOYYHLZEQk&feature=related

            • saliceanu
              Saturday, 20 October, 2012 at 21:25

              Dantesc, tu din filmuletele astea iti extragi cultura? Pai nu ma mir ca dragostea ta pt CFR ii de fapt o fixatie ce deriva in patologic. Mai clar ca Sea Man nu ti'o explicat nimeni pana acuma cum sta treaba. Intr'un singur loc cred ca o gresit: o scris pre' multe fraza si aia cred ca te'o bruiat.

            • Dantesc
              Saturday, 20 October, 2012 at 21:42

              Stim cu totii ca nu e recomandat sa bei seara(mult) si sa faci din asta un obicei :) Dar ce sa'i faci unii nu invata niciodata. Acum revin pa' subiect Salicene tu chiar crezi ca o sa reusesti sa ma mai enervezi vreodata ? Te-am citit, mi te-ai confesat, e de ajuns. Nu reluam n-are sens dar urmeaza-mi sfatul

            • saliceanu
              Saturday, 20 October, 2012 at 23:28

              Dantesc, cu chiu, cu vai, tot te'ai maturizat. Si asta multumita exclusiv mie. De'acu' putem trece la faza doi: cum sa facem sa'ti vina prima idee. Abia dupa aia ajungem la faza in care bei seara....cu toate ca stim cu totii ca nu'i recomandat.

  3. Calin Cocora
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:24

    Ar fi timpul sa-ti domolesti impoliteturile. Mestere ultra supra detinator de adevaruri, fotbalul nu se joaca asa. Schimbarea Sougou - Luis Alberto a fost una tampita. Orice echipa din lume care nu conteaza in atac se expune suplimentar. Logica era intrarea lui Nicoara. MU era obligata la un plus de prudenta. In momentul in care au simtit ca nu-i mai putem surprinde ne-au calarit si au inscris atat cat le-a trebuit. _____________ Ca sa inteleaga mintea dumneavoastra afirm sus si tare NU AM NIMIC CU ANDONE. O fi antrenorul CFR si Nuno Diogo e al CFR-ului, sunt cam la acelasi nivel. Acesta e punctul meu de vedere. Pentru greata ia un ceai calmant. Eu ma straduiesc sa nu-mi fie cand iti citesc interventiile patimase. Si, ca sa-ti treaca greata da-mi un argument pentru schimbarea de care am vorbit. POTI?____________ Între timp am aflat ca Gabi Muresan era nemultumit de atitudinea fricoasa, oare de la cine vine, evident la atitudine ma refer? Chelsea era mai in forma in urma cu cativa ani si totusi echipa a facut fata fara ca jucatorii sa se inghesuie pe linia portii. Indiferent cu cine joci trebuie sa faci o echipa echilibrata. TI SE PARE ECHILIBRATA O FORMULA CU 8 JUCATORI DEFENSIVI? Mie nu. E ca si cand am fi jucat cu ”maciuca din vale” cu 8 varfuri, rezultatul ar fi dezastros. Nu crezi? Acesta e motivul pentru care-l critic pe Andone. Alminteri trebuia mult noroc ca sa batem MU, dar puteam juca un pic. Nu poti pacali la infinit, trebuie si sa joci. Cat despre tacere ce sa spun? Poate daca nu taceam dupa prestatia tactica jenanta de la Tg Jiu, poate daca n-as fi tacut dupa meciul cu iesenii, cu Rapidul etc, poate n-ar fi fost aceasta prezenta in teren de 60 de minute, pentru ca CFR a fost remarcabila prin prezenta, doar prin prezenta si alergare. N-as comenta nimic la adresa lui Andone daca am avea lotul lui Dinamo, dimpotriva i-as adresa puhoi de felicitari. Cu lotul pe care-l are nu pot.

    • Dantesc
      Wednesday, 3 October, 2012 at 02:43

      O sa imi domolesc iesirile patimase fix atunci cand voi dori eu sa fac asta si crede-ma ca pana acum am facut-o de nenumarate ori dar hai sa trecem peste asta caci nu asta face subiectul discutiei da? De ce a facut Andone acea schimbare ?! Fiindca nu avea solutii de aia ! Fiindca Nicoara desi pune suflet e limitat si in afara de a alerga nu prea le are cu capatzana (vezi meciul de la Tg-Jiu si nu numai). Cat despre greata ta (asta iese din subiectul discutiei) ma doare in spate ,voi sunteti mereu contra ,mentalitate de ruman nacajit ,mereu cu o injuratura in coltul gurii si de cele mai multe ori nu vedeti padurea din cauza copacilor

      • fotbalfan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 02:58

        dragul meu, tu esti patimas rau :) suntem in familie, sper sa nu ne suparam intre noi si asa nu suntem prea multi :) da, ma intereseaza atmosfera, tu intelegi cum traim noi meciurile, departe de Gruia? intelegi cat de norocos esti sa poti merge la meciuri ? intelegi cat suferim noi si cate ne dorim noi ? :) atmosfera si poze daca aveti, incarcati-le pe undeva si dati-ne linkul. Doamne ajuta franari dragi si hai CFR!

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 03:07

        Nu Dantesc, eu nu injur pe nimeni. Daca Nicoara nu corespunde(mental iti dau dreptate, l-am vazut cu Pandurii) de ce e pe lista UEFA CL? Numai ca Nicoara a facut tampeniile de la Tg Jiu provocat. Acum trebuia un om iute ca sa aiba Bastos cui pasa, sa aibe pe cine fugarii. Apreciez ca am iesit onorabil dintr-un mei de care imi era tare frica. Imi veneau zilele astea in minte niste cehi, ori ce-or fi fost ei. Da, 2-1 cu MU e mai mult decat onorabil. Oare nu-i mai bine sa platim un amical (ca Dinamo) si sa punem scorul in contract, un 3-3 sa fie multumiti spectatorii, sa ne laudam apoi cum le-am facut fata. Dantesc, intr-o competitie onorabil nu e sa fentezi ca sa nu iei bataie zdravan, onorabil e sa lupti, sa nu refuzi si sa nu pacalesti. Dupa acest meci ramane un scor strans dar fara glorie, ramane senzatia unei echipe care s-a predat aproape din start. Lucrurile nu stau deloc asa, ai nostri au vrut au luptat, s-au chinuit pana la ultimul fluier. Degeaba! Cel care i-a trimis în teren nu le-a dat mijloace. E ca si cum ar fi sapat transeele in care sa-si intampine dusmanul, sa-l tina tina la distanta, comandantul in schimb nu le-ar fi dat si armele necesare. Amintesteti meciul cu Chelsea, ei mai puternici decat MU, noi mai fara experienta, mai fara calitate decat acum. Ce-a iesit atunci?

        • andrei
          Wednesday, 3 October, 2012 at 05:47

          Pe de o parte eu inteleg logica lui Andone de la schimbarea respectiva - a vrut sa intareasca defensiva fiindca era 1-0 pentru noi in acel moment - pe de alta, rezultatul a fost dezastruos: n-am mai avut nici o ocazie periculoasa in atac pana in ultimele minute. Nici eu n-as fi avut curajul sa-l introduc pe Nicoara in minutul 19, dar adevarul e ca atata vreme cat cu exceptia lui Bastos si Kapetanos, toti ceilalti erau jucatori defensivi, aveam intr-adevar nevoie de un jucator pe profilul lui Nicoara. Ma rog, cred ca vinovati pentru jocul de azi sunt toti incepand de la conducere care nu incearca sa treaca la un nivel superior (jucatori ca Luis Alberto n-are sens sa aduci), la Andone (care e clar ca e limitat ca antrenor - faptul ca insista cu Camora mijlocas dreapta e complet stupid - Camora e doar o mana moarta in fiecare meci in care joaca pe pozitia aia) si pana la jucatori (atatea pase total gresite ca in meciul asta mai rar am vazut - parca nici auturile nu stiam sa le dam; de Felgeuiras ce sa mai zic).

          • Calin Cocora
            Wednesday, 3 October, 2012 at 12:42

            Andrei, nu poti juca in formula 8+2. E pagubosa rau. Aguirregaray nu e jucator ofensiv de banda dreapta cand vrei sa joci pe contraatac, poate cand joci pozitional. Andone are meritul de ai fi gasit un loc unde se descurca teribil, acela de inchizator. E jucatorul care permite polivalenta tactica nu numai ca el poate juca roluri diverse, dar permite si antrenorului variante diverse de joc. Imi place tentatia lui continua de a impinge mingea spre poarta adversa. Cineva din conducere zicea ca-i cam pe profilul lui Alvaro Pereira dar pe dreapta, eu zic ca e mai mult. Luis Alberto mai trebuie adaptat, el e jucator de combinatie, de posesie, de progresie pozitiva, la noi nu prea are cu cine.

            • gavrilo
              Thursday, 4 October, 2012 at 00:14

              Barcelona joaca 2+8!

  4. poisonremedy
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:26

    astept clipa aceea cand vom avea un antrenor ofensiv toti care au fost pana acuma jucau cu curu-n poarta azi oricum nu puteam scoate mai mult de un egal cand nu ai jucatori de atac noi stam in 2 si restu echipe de jucatori defensiv .... daca am fi avut la ora asta lotul complet sunt convins ca i-am fi batut pe MU la scor ca saracii au jucat foarte prost si noi nu am fost in stare sa profitam ... ei au jucat in viteza prima viteza iar noi in relantiu .... am vazut niste pase la noi de zici ca l-au pasat numa sa nu le tina si melcu intrecea mingea pana ajungea la coechipier .... ANDO BAGA+L PE VALENTE LA MIJLOC CA IN BANDA E INUTIL

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 02:30

      Nu poate sa-l bage pe valente la mijloc pentru ca nu-i ies inchizatorii la numar. :) Serios vorbind cu forma pe care o arata la noi (mult sub cea aratata la Academica), nu face fata nici la mijloc.

  5. poisonremedy
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:28

    meciul cu steaua e pierdut din start

    • CANAD
      Wednesday, 3 October, 2012 at 03:00

      3-0 ne dau astia fara Sougu; o sa fie semnalul: "treziti-va; sunteti de mijlocul tclasamentului"!!! iar daca din iarna il vindem pe Sougu,Kape si Camora apoi pariu fac cu toti de aici ca terminam pe 10 sau 11 sau 12 ...

  6. poisonremedy
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:32

    ah si inca un lucru cred ca ar trebui si un preparator fizic ca deja jucatorii se plimba pe teren

  7. CANAD
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:33

    Ce nu pot sa inteleg este de ce ne-am aparat asa de aproape de poarta nostra si la 1-0 ? Albu avea dreptate cand zicea ca Felgheiras are probleme la iesiri la minge, iar daca esti si bun si ai si noroc atunci castigi. Trebuie sa ne multumim cu vizita marilor fotbalisti de ma MU si sa speram ca mergem in EU pentru ca CL este o caciula mult prea mare pentru noi, la valoarea actuala a lotului si a antrenorului. Multumim CFR !

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 03:24

      Nu cred ca ne va bate Steaua. Partea buna a infrangerii de azi e mobilizarea pentru Steaua, una exemplara simt eu. Steaua arata mai mult fotbal anul acesta, dar nu se compara cu MU, nici macar cu Braga. Eu mizez pe victorie. Mizez pe tresarirea jucatorilor pe ciuda acumulata si exprimata de Muri.

      • fotbalfan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 03:43

        sa fiu eu pesimist? stana e pe cai mari, sa vedem ce fac cu danezii, daca li se accidenteaza vreun jucator(numai noi sa fim loviti de ghinion, nu ca doresc raul altora, insa si accidentarile fac parte din joc), au 50k de fanatici in spate, arbitrajul pisca cu ei si noi nu suntem intr-o forma prea buna. oare ce are sougou? ft fragil. daca se prind si altii si-l scot din joc se duce tot planul nostru de contraatac. eu m-as multumi si cu un egal, cu fundu-n poarta, oricum, numai sa nu pierdem. la galata doar Dumenzeu sa ne ajute in razboiul sfant cu necrestinii! (na, daca ma mai uit mult la tv sau citesc ziarele devin berbec si repet ce zice berbecul saf :) )

        • nea_silica_MS
          Wednesday, 3 October, 2012 at 09:06

          FF, egalul nu ne ajuta cu nimic. Stalemioarele scapa in campioane inca din tur. Inca ceva: imi place mult Felgueiras, dar ar trebui sa decida pe ce post joaca, fundas central sau goalkeeper. Ca daca graviteaza intre cele doua, va fi mereu lobat.

  8. too big to fail
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:44

    Felicitari pentru articol! Excelent punctul in care ai precizat mentalitatea. Cu riscul de a primi multe fluieraturi (ca sa nu zic altceva), as vrea sa le reaminstesc un lucru celor care spun ca "scorul e corect, ba chiar foarte bun, doar am jucat cu MU"... BATE a batut cu 3-1 in fata unei echipe care e mult mai in forma ca United, nemtii venind dupa 10 victorii la rand. Daca ei au putut, de ce noi nu?!? Sau poate trebuiau si ei sa stea cu fundul in poarta la 1-0? sau poate la 2-0? Sau vrem sa ne tot ascundem dupa scuze, care mie personal mi se par penibile (cum penibil este si discursul lui I. Muresan, care spune, parafrazand, ca "V. Persie e bun pentru ca s-au dat atatia bani pe el"). Cred ca meciul a fost pierdut inca dinainte ca el sa inceapa. Mentalitatea e cel mai mare dusman al romanilor si andone ne-a demonstrat-o cel mai bine in meciul din seara asta, ca si in multe altele. Calitate este, cum CFR a fost capabila sa le dea 2 lui Braga, in seara asta sa deschida scorul cu MU, la fel de bine putea sa mai marcheze de 3-4 ori si nu exagerez. Dar deh, era mai important sa ne aparam cum putem de bine. Sincer prefer o infrangere cu 6-1, dar cu un joc frumos care sa dea sperante pe viitor decat un 2-1 "onorabil". Oricum ma bucur ca spre final am reusit sa echilibram putin posesia (oricum absolut rusionasa pentru o echipa care poate mult mai mult), altfel bateam vreun record negativ. Raman la ideea ca Andone e un antrenor bun, dar nu pentru CFR. Meciurile cu echipe din CL sau EL trebuie jucate cu un antrenor strain care sa impuna jucatorilor o mentalitate de invingatori si sa lase frica acasa. Pacat, MU nu a fost cum credeam in seara asta, din contra cred ca CFR a jucat foarte slab.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 20:35

      Senzatia mea a fost ca dupa golul lui Kape ne-am speriat de posibilul rezultat mare si am inceput sa-l aparam, pagubos, romaneste. Cat timp am avut tupeu am marcat goluri, si acasa cu MU, si la Braga, cand am facut pe noi a inceput dezastrul, in Portugalia ne-a salvat un noroc teribil. Cred ca avem nevoie de un secund care a trecut prin CL, unul de oriunde, dar unul care a obtinut o calificare, numai sa stie gestina situatia, tensiunea etc. Ando nu poate.

    • gavrilo
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:25

      Asta cu Bate e ca si cu Roma-CFR 1-2, dar ce mentalitate vbim la Ajax 1-4 cu Real? Si daca vbim de olandezi, musai sa vbim si de mentalitate. In alta ordine de idei, a impresionat discrepanta valorii tehnice dintre jucatori.Este vba de preluari si pase precise (vedeti raportul paselor precise).Ca altfel de alergat au alergat ca niciodata(vedeti km parcursi!!). Pacat totusi ca s-au luat goluri de curtea scolii.Pe al doilea nu l-as pune numai in carca lui Rada.In afara de Felgue, a venit prea incet si Cadu care putea ajunge de altfel la mingea respectiva. De fapt nu prea este dublat portarul nostru ca si idee de tactica generala, in schimb la capul lui Cadu, poarta era plina in jurul lui De Gea.

  9. gabriel
    Wednesday, 3 October, 2012 at 02:58

    Ai dreptate Dantesc, jocul nu a fost unul rau, s-a facut ce s-a putut. Si eu cred ca MU au ridicat piciorul de pe acceleratie si ne-au lasat o mica portita. Consider ca daca ar fi jucat Sougou si Kape altfel se desfasura meciul. Nu cred ca ar fi fost acesta scorul. Poate ramanea 1-1. Totusi si eu consider ca primul jucator pe care trebuia sa il introduca Andone ar fi trebuit sa fie Nicoara. Viteza echipei este primul lucru ce nu trebuia pierdut. Daca ramanea Sougou atunci fundasii nu mai urcau atat de sus. Despre Felgueiras ce sa mai spun.......Imi pare rau ca CFR chiar participa la niste meciuri in cadrul CL unde are sanse serioase de a lasa o urma miraculoasa pe tabela dar nu reuseste, multumita unor situatii penibile in care pur si simplu ne batem pe noi insine. Apropo, aviz amatorilor care il comparau pe Felge cu Beto. Eu sunt sigur ca Beto cel putin la al doilea gol prindea mingea si ii matura atat pe marele van Persie cat si pe balbaitul de Rada care dupa meciul cu Astra (cupa Ro anul trecut) din nou nu se intelege, sau nu este inteles de portar. Oricum consider ca este greseala de portar grava la ambele situatii, poate mai putin la primul gol, dar si acolo s-a vazut nehotararea. Sa nu uitam insa de acest Aguirregaray care merita toate felicitarile. Consider ca a fost singurul jucator care s-a ridicat cu adevarat la pretentiile jocului cu MU. Felicitari sincere. Pacat ca nu va juca cu Steaua, iar daca ma gandesc la Sougou si kapetanos ca nu vor juca atunci chiar ma iau frigurile. Oricum forta CFR. Multumim CFR Cluj ca ne daruiesti clipe de neuitat. Hai CFR.

  10. duke
    Wednesday, 3 October, 2012 at 03:00

    baieti, dincolo de impresia generala ca ne-au calarit si de posesia net superioara 33 - 67 (%), am stat bine la capitolul incisivitate. v-ati uitat careva pe statisticile oficiale? suturi la poarta: 12 -14; suturi pe poarta: 7-7 (!!!); cornere: 7-5 norocul a tinut cu ei, ca doar se zice ca "norocul tine cu cei mai buni", nu? a fost un rezultat onorabil iar daca suntem asa de buni precum ne credem, va trebui s-o demonstram contra galatei.

    • duke
      Wednesday, 3 October, 2012 at 03:01

      a, si inca ceva. presiunea pusa in ultimele 5 minute? degajarea disperata cat mai departe de poarta de dupa ocazia lui bastos? priceless.

      • fotbalfan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 03:10

        pe mine ma racaie ca nu au fost ultimele 15(cu prelungiri) asa....

        • duke
          Wednesday, 3 October, 2012 at 03:14

          cand joci cu o echipa superioara, cand tu esti soarecele si ea e pisica... mai greu sa o calaresti 15 minute :)

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 03:14

        MU a trecut la conservarea rezultatului, rabufnirea de dupa intrarea lui Nicoara i-a surprins, probabil daca schimbarea era facuta mai devreme (macar 10 minute) si daca nu era inlocuit Aguirregaray, ci deja inutilul Sepsi, probabil obtineam mai mult, cel putin la impresie.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 03:20

      De principiu nu a fost gandit rau jocul, de asta data dezastroase au fost schimbarile, mai ales ordinea lor, e stupid sa crezi ca poti juca 80 de minute fara sa pui probleme in atac. Cu opt jucatori de profil defensiv ce probleme poti pune? Ca echipa reactiva am obtinut cifre bune, am fost egali cu MU pacat de ghinionul lui Bastos, pentru cata risipa de energie a facut merita golul in final. Eu as fi fost bucuros pentru el, chiar daca MU inscria in faza imediat urmatoare.

  11. kiruj
    Wednesday, 3 October, 2012 at 03:46

    AM DAT DRUMUL LA SOFTUL DE NOTARE, FRAŢILOR ! Acu' o oră am ajuns acasă, sunt stors de oboseală, dar -în sfârşit- am văzut şi eu un meci al ceferului din tribună , după 31 de ani. Era să plâng când am auzit imnul Ch.League...Atmosferă superbă, ce mai...Hai, pa, vă pup, tre' să dorm şi eu vreo 3 ore ...Mai vorbim. HAI CFR !!

  12. G
    Wednesday, 3 October, 2012 at 04:09

    din pacate eram la volan si ascultam meciu pe gsp radio.....era sa rup volanu asa trageam de el si urlam de bucurie....nu a trecut mult si am auzit despre schimbarea lui Sougou cu Alberto...imi era clar ka nu mai putem marca si ma gandeam in sinea mea ka e imposibil sa conservi un 1-0 de la jumatatea primei reprize....poate merge cu bistrita dar nu cu United. totusi imi pastram sperantele...am zis in sinea mea cine stie..? poate poate...nu a fost sa fie...:( idea e ka am fost de parere si sunt in continuare de parere ka am pierdut pe mana antrenorului.

  13. kiruj
    Wednesday, 3 October, 2012 at 08:00

    PUTEŢI DA NOTE DUPĂ M.U. aici

  14. caneto
    Wednesday, 3 October, 2012 at 08:04

    Ca sa fi obtinut un rezultat bun trebuia sa avem mult, mult noroc. E prea mare diferenta de valoare dintre cele doua echipe, iar cand ni se accidenteaza, dupa 20 de minute de joc, unul din cei mai importanti jucatori, apoi, adversarii egaleaza printr-un lob involuntar cu umarul, inseamna ca norocul n-a fost de partea noastra. Desigur ca ne pare rau de rezultat, dar a fost unul normal, nu-i nicio rusine, cred ca daca cineva ar fi zis, imediat dupa stabilirea programului meciurilor din grupa, ca dupa primele doua meciuri vom avea 3 puncte, majoritatea am fi considerat extraordinar atingerea acestui tel.

    • fotbalfan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 08:11

      ideal ar fi sa nu ramanem doar cu 3.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 13:26

      Maestre Caneto, e imposibil sa joci cu opt fundasi, la Braga am vazut asta. Acolo au fost doua reprize diametral opuse. Norocul, a fost atat de mare incat am fost convins ca Ando a mancat maroniu. O repriza intreaga n-am fost in stare sa punem probleme, am jucat handbal, in loc de 5+2 am inventat formula 8+2. Pacat am avut sanse mari de tot la un punct. Ando a avut 2 greseli, prima tine de domeniu tactic, a doua de starea de spirit. Cred ca Ando l-a invatat si pe Cadu frica. Un antrenor fricos educat de mass media romaneasca mandra de sintagmele-i tampite, "a pierde onorabil" si de etichete precum "au fost umiliti" aplicate celor care au pierdut. Toti vrem onorabilitate, niciunuia nu ne place umilinta. Pacat ca ne-am dorit mai mult onorabilitatea decat victoria.

  15. ulise
    Wednesday, 3 October, 2012 at 08:23

    Am jucat fricos, Ando nu a mutat inspirat, greselile defensive ne-au costat, iar in atac am contat prea putin. Dincolo de punctul ratat, dubla cu Galata e totul pentru noi. Daca facem 4 puncte, avem sanse mari la locul 2. Daca facem doar 3, ne asiguram locul 3 in grupa. In ambele variante, ManU ne poate ajuta daca le ia toate punctele celor de la Braga (de dorit, dar destul de greu probabil). Sa uitam acest joc, sa ne mobilizam pentru ceea ce vine. Si avem meciul cu Steaua, avem 2 zile in plus la refacere. Aquirregaray a jucat superb, a aratat ca poate juca si la mijloc, desi teoretic de fundas (mijlocas) dreapta. In unele momente are nevoie sa fie mai concentrat la finalizare, dar are toate atributele spre a progresa: tehnica, determinare, tupeu, daruire.

  16. dezerbititular
    Wednesday, 3 October, 2012 at 08:41

    si eu as fi vrut sa fortam pe final, sa-i sufocam sa-i inghesuim in careu...si cand urcam taietura turcului pe bicicleta vroiam sa-l intrec pe ala ce trecea pe langa mine cu scooteru...am inteles asta abia dimineata. felicitari echipei si uruguaianului..

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 17:10

      @dezerbititular, cand urci Taietura aia pe bicicleta si vrei sa-l intreci pe ala ce trece pe langa tine cu scooteru... striga-l cand vezi ca are o groapa-n fata, dupa ce cade il poti intrece fara mult efort. Asa a fost si asera, la prima urcare l-am intrecut, apoi ni s-a rupt lantul si-n loc sa inlocuim zaua stricata l-am legat cu ata. Felicitari uruguaianului, Bastosului, grecului, senegalezului, ma rog, tuturor celor care au vrut si au putut, pentru onorabilitate....

    • gavrilo
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:28

      Corecta comparatia!

  17. ADI CFR CLUJ
    Wednesday, 3 October, 2012 at 09:03

    Vad ca in sfarsit aproape toti v-ati lamurit ce antrenor este Andone! Doar el putea sa faca ce a facut si aseara,si de fiecare data,la fiecare meci! Statul cu curul in poarta te ajuta un meci sau doua,apoi o iei fara drept de apel! Apoi vine atitudinea de frica,indusa de tactica asta de doi bani impusa de marele antrenor si de aici pana la dezastru nu este decat un pas! De aici apare frica de a ataca adversarul si contemplarea lui,apoi il lasi sa paseze cu nonsalanta si nu-l ataci sa nu-i zgarii vopseaua,ca vorba aia, e Rooney sau van Persie si fiecare are doua perechi de oua si patru picioare!! Singurul care a dat de pamant de mai multe ori cu amandoi este AGUIREGARRAY,un fotbalist adevarat,venit parca din alt film!!! Omul asta este un mare fotbalist si sunt convins ca nu va face multi pureci la noi,este din aceiasi stofa cu Alvaro Perreira,ca doar sunt conationali!! Cand a fost schimbat si trecut spre banca de rezerve prin dreptul tribunei 1 unde am stat m-am ridicat in picioare si l-am aplaudat,la fel ca multi spectatori din jurul meu!! Am curaj sa fac un pariu: duminica cu Steaua nu se va schimba nimic in tactica si jocul echipei si din nou vom vedea un fotbal de doi bani al echipei noastre,iar infrangerea va veni in mod normal!! Iar povestile de dupa meci vor avea acelasi subiect: n-am avut sansa si adeversarul a fost extraordinar de bun!! Ce ziceti,pariaza cineva altfel?

  18. halley
    Wednesday, 3 October, 2012 at 09:50

    Sunt multe aspecte din analiza cu care sunt de acord, insa remarc faptul ca distinsul autor apare subit dupa meciurile pe care Cfr le pierde, parca ar fi un soi de Buzarin... Nu l-am vazut de ceva vreme cu articole asa "bine" infipte. Il inteleg perfect pe Dantesc, habar n-avem sa sustinem echipa, intr-un asemenea meci daca nu-i impingi de la spate, daca nu simt euforia suporterilor, daca noi din tribune suntem resemnati atunci in numele lui Dumnezeu, CUM vrem sa-i bata baietii astia pe Manchester, CUM ? Intr-adevar s-a gresit, Andone, portarul, n-avem solutii pe banca, am ramas cu un gust amar datorita celor 2 goluri penibile incasate, dar stim ca Manchester a jucat exact cat trebuia sa castige, daca aveau nevoie de 3 goluri fiti siguri ca 3 goluri ne dadeau. Lasati aburelile cu tactica si cu schimbarile ca nici unul dintre noi habar n-avem cu ce se mananca !

    • ADI CFR CLUJ
      Wednesday, 3 October, 2012 at 10:26

      Mai halley,tu esti ca si cometa cu acelasi nume,zbori,dar nu stii de ce si nici incotro te indrepti!

    • Scippio
      Wednesday, 3 October, 2012 at 10:29

      Halley, mie mi s-a parut ca publicul a incercat tot meciul sa incurajeze echipa. Inclusiv in momentele critice adica dupa fiecare gol primit si in acea parte din repriza a doua cand parea ca murisem de tot. Ca sa nu mai vorbesc ca la final tot stadionul a aplaudat desi sunt convins ca multi erau in sinea lor nemultumiti si aveau gustul amar lasat de senzatia ca s-ar fi putut mai mult daca am fi indraznit mai mult. Din pacate problema este ca la meciurile CFR-ului sunt doar 7000 -8000 de oameni care vin in mod constant si care, implicit, cunosc scandarile si obiceiurile locului. Ori asta inseamna ca la meciurile de CL cu echipe mari ai cateva mii bune de oameni pe stadion care fie vin la meciuri foarte rar, fie sunt acolo pentru prima data, fie nici nu tin de fapt cu CFR-ul ci vin sa vada adversarul. Ori asta inseamna ca multi dintre oamenii aia nu sunt implicati emotional foarte tare asa ca stau si se uita ca la teatru. Ori chiar daca tin la echipa nu sunt obisnuiti sa "percuteze" la semnalele date de galerie. De aici si senzatia ca publicul nu impinge echipa de la spate suficient. Altfel se pune problema la englezi , de exemplu, unde toate meciurile se joaca cu stadionul plin si fiecare suporter a invatat toate cantecele si "rutinele" inca din pruncie de la bunicul.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:53

      [Comentariul lui halley a fost comentariul aprobat cu numărul 10.000 de la lansarea Tribunei CFR]

  19. cfrms
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:01

    Bjelanovici poate sa-si ia pensia, n-a fost si nici nu va fi jucator adevarat.

  20. levente
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:25

    Rezultatul meciului este unul pe care oricare suporter l-ar fi acceptat inainte de meci, totusi vorbim de Man United, dar ce lasa un gust amar este ca se putea mai mult. Trebuia un pic mai mult curaj, asta dupa cum spunea si Gabi Muresan, si chiar se putea un rezultat mare. Daca schimbarea lui Sougou ar fi fost cu Rui Pedro, era cel mai benefic pentru CFR, dar el nu era pe banca de rezerve. Cu Nicoara nu a vrut sa riste Ando din prima repriza, deoarece era o improvizatie. Aguirregaray a fost singurul jucator care mai incerca sa urce cu mingea, pase... Cum am spus dupa primul lui meci in tricoul nostru il vad cel mai bine ca mijlocas langa Muresan, si nu ca mijlocas lateral. Meciul pentru noi s-a rupt chiar la inceput, din cauza alcatuirii echipei. Daca Ando ar fi reusit sa anticipeze formula lui Sir Alex, nu cred ca pe banda stg jucau si Sepsi si Camora, mai degraba cu Camora si Nicoara, si aveam si viteza pe atac, iar in formula jucata de ei faceam fata si pe aparare. Greseala cea mai mare care a rupt meciul a schimbarea facuta de Ando cu Luis Alberto, de aici nu am contat in atac, nu am avut viteza, pana cand a riscat cu Nicoara ca mijlocas dreapta. Din pacate la aceea gaselnita facuta de Sir Alex s-a vazut diferenta dintre antrenori, el stia exact ce va juca CFR, singurii jucatori care puteau sa-l surprinda au fost trioul Bastos-Sougou-Kapetanos, din pacate acest triou s-a rupt prea repede. As mai remarca pe langa Aguirregaray, pe Bastos, si Kape, si sinceritatea lui Muri "ne-a fost frica de ei"

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 21:28

      Chiar si Andone a recunoscut ca se putea mai mult.

  21. kiruj
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:42

    Fraţilor, vă mărturisesc că a fost primul meci al CFR-ului de câţiva ani încoace când efectiv nu rezultatul a fost prioritar pentru mine. După multă vreme am ajuns şi la stadion, m-am simţit ca la o festivitate de gală, am mai urlat, ce să-i faci (parcă arbitra un fel de Balaj mai periat), dar în general nu am simţit şi nu simt nici frustrare, nici indignare, ci doar mândrie, bucurie că echipa mea de suflet a ajuns la acest nivel, a fost invitată la o premiere cu un juriu extrem de exigent. Nu-mi vine s-o iau -deocamdată- pe tactică, pe evoluţii separate şi de grup, poate mai încolo. Pentru noi ManU este din altă galaxie, un astfel de meci trebuie văzut altfel : jumătatea plină a paharului plin, să-l parafrazez pe 07. Să ne păstrăm agilitatea vizavi de aspectele tehnico-tactice pt. meciul cu Steaua, vom avea ce discuta, în mod cert... HAI CFR !!

    • steve
      Wednesday, 3 October, 2012 at 11:06

      bravo pt comentariu. ton civilizat, fara injuraturi, amenintari si alte subtilitati.

  22. halley
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:47

    @Adi Cfr Cluj (sau de la Valcea?) Lasa-ma tata cu textele astea de papagal, ca nu ma impresionezi si nu te baga in seama ca musca in lapte.

    • ADI CFR CLUJ
      Wednesday, 3 October, 2012 at 12:36

      Bine tinere,zboara linistit,ca Universul e nemarginit! Si apropo,imi place muzica rock,daca stii ce e aia!

  23. Luk2170
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:52

    Autorul articolului are perfectă dreptate. Andone este un antrenor depăşit şi mai nou limitat. Este aceeaşi tactică de la meci la meci: Bastos îl deschide pe Sougou iar acesta centrează către Kapetanos. Din partea antrenorului nu vedem nici o altă strategie. Este foarte uşor pentru orice antrenor advers să ne contracareze pentru că nu venim cu nimic nou. Echipa noastră stă dar în aceşti 3 jucători (valoroşi), dacă unul din ei se accidentează, sau prinde o zi slabă, suntem varză. Avem probleme serioase în partea centrală a apărării acolo unde avem 3 jucători foarte lenţi (Rada, Picollo şi Maftei) şi ieşiţi total din formă (pierd şi duelurile aeriene pe bandă rulantă), iar Cadu este în scădere de formă. Orice minge aruncată în spatele liniei acestor fundaşi ne creează probleme uriaşe. De asemene avem doar mijlocaşi cu profil defensiv şi mediocri. Mureşan este mai nou o catastrofă (mai nou şi în defensivă -- nu fuge, are plasament prost, doar faultează) şi totuşi este ţinut titular de către Andone (acest lucru spune). Nu avem nici o şansă nici în campionat şi nici în cupele europene (nu avem fundaşi centrali, nu avem mijlocaşi centrali -- nici măcar la închidere, nu avem antrenor). Totuşi mă miră că cei din conducerea clubului nu văd acest lucru (sau nu vor să vadă şi preferă jocul -- la ciupeală). În aceste condiţii nu se vede nici Un Proiect CFR.

  24. Scippio
    Wednesday, 3 October, 2012 at 10:58

    Eu nu vreau sa mai comentez prea mult despre Andone, tactica, alcatuirea echipei, schimbari, etc pentru ca deja s-au atins punctele esentiale in comentariile de mai sus. Am sa punctez doar cateva idei. In primul rand, ce mi s-a parut mie vizibil cu ochiul liber este ca echipa pe ansamblu nu a crezut cu adevarat ca poate castiga acest meci. Cu cateva exceptii individuale gen Aguirregaray, Bastos. Dupa cum spunea cineva mai sus este si greu sa iti mentii mentalitatea de invingator daca tu abordezi toate meciurile preponderent defensiv, indiferent de adversarul pe care il ai in fata. Totusi, cu putin noroc, puteam iesi mai bine daca intra capul lui Cadu sau bara de pe final. Dar nu poti sa ai noroc la nesfarsit. Cu o echipa ca Manchester n-ai nicio sansa daca te aperi in zona in preajma propriului careu. (Dupa parerea mea meciurile Chelsea-Barcelona din CL editai trecuta nu pot fi luate drept referinta pentru ca Chelsea a avut noroc cu carul). Singura sansa este sa faci presing agresiv tot meciul si sa te aperi mai sus. Desigur trebuie sa si poti si sa si stii sa faci asta. Despre jucatori, evident un mare, mare plus pentru Aguiregarray. Nu intamplator cand a fost schimbat tot stadionul l-a aplaudat vreo 2-3 minute in continuu ceea ce eu n-am mai prea vazut pana acum in Gruia. Si Bastos a muncit foarte mult chiar daca in vreo doua randuri a fost egoist. Pe Felgueiras eu nu m-as grabi sa-l demolez. Da, a fost de vina la ambele goluri dar sa nu uitam ca la Braga a avut un rol determinant. Sa vedem ce va face in celelalte meciuri inainte de a-i face bilantul. Din pacate, avem deja o traditie nefasta ca in meciurile din CL pe care le incepem foarte bine sa ne ingroape gafele cate unui jucator de baza. Echipele mari penalizeaza imediat gafele. In final eu am o singura nedumerire. Totusi ce cauta Sepsi in echipa in meciurile de CL? Are cineva o explicatie? Pentru ca eu nu pot sa inteleg. Si la Braga si ieri a fost din alt film. Lent, nauc cu pase si degajari date aiurea mai mult ca sa scape de minge. Wtf?

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 18:23

      Intrebi ce cauta Sepsi in echipa de CL, ei bine, aceasta e solutia care apare din muschii fesieri ai lui Ando contractati la maxim de frica. Atunci el judeca asa: 2 treimi de fundas + trei sferturi fundas si un sfert de mijlocas inseamna mai mult aport defensiv decat un fundas plus un mijlocas si are dreptate matematic, 0,67 + 0,75 = 1,42, ca pe banda mai ramane doar 0,25 ofensiv nu-i bai ca eu de fapt nu vreau sa atac, doar le spun ca o fac, as face-o dar nu ma lasa contractura din fesieri. Pacat ca nimeni nu-i da morcovi de facut suc.

  25. ulise
    Wednesday, 3 October, 2012 at 11:04

    Meciul cu ManU nu e decisiv, decisive sunt meciurile ce vin, dubla cu Galata si meciul cu Steaua din Liga1. Decat un punct cu ManU (frumos ca si glorie), prefer unul in plus in meciurile cu Galata.

  26. Ioan Dacid
    Wednesday, 3 October, 2012 at 11:24

    Inteleg ca din pacate pentru moment suntem dependenti de Sougou si pe undeva as vrea sa il menajam in meciurile mai lejere pentru a fi apt in CL dar sper sa isi revina cat mai repede Deac pentru a avea o alternativa in campionat. Si eu is deacord ca aseara fix atunci s-a rupt meciul iar schimbarea Sougou - Luis Alberto mi s-a parut cel putin ciudata. Nu cred ca Andone s-a gandit ca putem sa ne aparam fara si primim gol o repriza jumate, chiar nu pot sa cred asta. In alta ordine de idei Bjelanovic mi se pare ca e intr-o forma de tot rahatul, cred ca pana si Bus ar fi facut mai multe aseara.

    • dodo
      Thursday, 4 October, 2012 at 09:44

      Bine punctat "aportul inexistent" a lui Bielanovici.De fapt asta-i umplutura, asa ca sa dea la numar. Cine vede ca asta se misca, ca face devieri , ca pune pe ceilalti in valoare, eu zic ca , vede prost! Bielanovici nu are ce cauta la CFR! Daca tot a trebuit scos Kape, o solutie buna zic eu, era ca Valente sa intre sa joace in centru in locul lui Bastos, iar Bastos sa joace avansat , chiar in fata portii.

  27. Ioan Dacid
    Wednesday, 3 October, 2012 at 11:25

    Era sa uit , sper ca MU sa bata tur-retur pe Braga si Galata.

  28. ulise
    Wednesday, 3 October, 2012 at 11:44

    Stam la si mana lui ManU, dar mai ales stam la mana noastra. Aseara am jucat slab si am pierdut la limita. Intrebarea e daca putem repeta jocul de la Braga. Daca jucam ca aseara, va fi foarte greu sa prindem chiar si locul 3. Trebuie sa castigam la Istanbul si sa facem 6 puncte; securizam un loc de primavara europeana si putem spera la mai mult.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 18:34

      Lucrurile in grupa sunt complicate, ne putem califica. Un egal cu MU in contextul actual era mai mult decat mana cereasca, ii obliga pe englezi sa joace la victorie urmatoarele 2 jocuri. Asa o victorie si un egal le sunt suficiente. Am lasat in Banca MU puncte pentru contracandidate. Am mai facut ceva, am crescut presiunea asupra noastra si, mai e de adaugat o vorba a lui Mitica, victoria cu MU ne transforma in mare echipa. Cred ca experienta victoriei ar fi maturizat ea insasi echipa, ne-ar fi marit curajul si increderea, ar fi contat enorm, asa cu frica lui de esec, cu prudenta excesiva si-a taiat pe jumatate craca. Daca obtinem calificarea vom avea o echipa in next level, daca nu ne asteapta o noua reconstructie. Esecul va fi greu digerabil dupa discursurile expansioniste si pline de optimism. Jucatorii vor fi apasati de gandul ca nu pot. Imi doresc calificarea dar nu stiu daca Ando poate depasi si gestiona frica de ratare. E rau ca vine meciul cu Steaua. Un esec ne ingroapa psihic de tot.

  29. Panou
    Wednesday, 3 October, 2012 at 11:51

    Da, si eu sunt de acord ca in locul lui Sougou nu trebuia bagat Alberto ci Nicoara. Adica un jucator la fel de rapid si care sa incerce poarta din preajma careului (s-a vazut ca Nicoara a facut asta prin miunutl 86, dar era prea tarziu). 1-0 era scorul ideal pentru lansarile catre Nicoara, pacat ca Andone nu s-a gandit, sau s-a gandit sa inchida jocul... or, nu se face asta cu Manchester in minutul 25...

    • caneto
      Wednesday, 3 October, 2012 at 12:04

      Sunt sigur ca Andone s-a gandit la inchiderea jocului si mentinerea rezultatului. A reiesit si din declaratia lui G. Muresan care a spus suparat rau: “"Nu trebuia să luăm gol... Am făcut greşeli care nu se fac la acest nivel. Am avut 1-0 cu Manchester şi trebuia să ţinem de rezultat”. Sper sa nu pateasca acelasi lucru ca Stancioiu dupa meciul cu Bayern, pentru declaratia de aseara.

      • dan dan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 12:21

        Nu trebuie sa fi mare antrenor ca sa fi vazut ca in meciurile de pana acum ca atunci cand am incercat sa conservam rezultatul, ne-am retras in aparare, am luat o gramada de goluri? Cand tu te aperi, ceilalti isi permit sa fie in atac...e logic... Cand mai si observi ca ai doar melci in fata, poti sa iti vezi de atac linistit....

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 3 October, 2012 at 13:16

        Acum la modul cel mai serios, credea cineva ca puteam tine acel 1-0 stand cu fundul in poarta 70 de minute?

        • caneto
          Wednesday, 3 October, 2012 at 13:24

          Stiam cu totii de doua saptamani ca vom sta 90+4 minute cu fundul in poarta. Nu inteleg mirarea pentru cele 70 de minute.

          • Ioan Dacid
            Wednesday, 3 October, 2012 at 13:25

            Sorry, nu am fost destul de clar. Credea cineva ca putem sta 70 de minute cu curul in poarta fara sa luam gol?

          • too big to fail
            Wednesday, 3 October, 2012 at 14:42

            Daca stiam cu totii asta, la ce ne-am mai uitat la meci? Chiar crede cineva ca MU nu da gol 70 minute daca ataca? Era 1000% ca luam gol, unica noastra sansa era sa le reducem apetitul ofensiv. Cum? Atacand, bineinteles. Chiar nu intelege nimeni ca daca te aperi, ai 0% sanse? Si atacand e foarte, foarte greu, dar de ce sa nu joci unicul as din maneca pe care il ai?

        • dan dan
          Wednesday, 3 October, 2012 at 14:00

          DA, Andone...

  30. dan dan
    Wednesday, 3 October, 2012 at 12:17

    Nu infrangerea e cea care supara, ci faptul ca aseara cred ca se putea mai mult! Aseara, la fel ca si in meciul cu Braga, s-a vazut clar ca in momentul in care Sougou e scos din joc,s-a terminat cu atacul nostru! Degeaba il ai pe teren pe Kapetoanos daca veriga de legatura lipseste. In timpul campaniei de transferuri si ziceam ca cei din conducere au doua variante: sa dea bani si sa intareasca atacul, sau sa o tina in rugaciuni sa nu se accidenteze Sougou si Kapetanos...ei au ales a doua varianta.... Acum vine nota de plata! Ma gandeam eu asa, oare cand au vorbit sefii de strategia de joc a echipei, si s-au gandit ei ca suntem o echipa de contra-atac, nu s-au intrebat si cu cine? Nu s-au intrebat ei: oare cu cine putem noi surprinde pe contra-atac, ce oameni de viteza avem? Pai il avem pe fotbalistul Sougou si pe alergatorul Nicoara....oare or fi de ajuns pentru un campionat, o cupa si UCL? In fine, zarurile sunt aruncate....cine vrea sa castige cu noi, trebuie sa il anihileze pe Sougou(sa il faulteze, sa il umple de cartonase, etc...). Nu ma acuzati ca sunt stelist, dar oare ce am fi facut ieri daca aveam in lot atacantii Stelei? Noi ne-am intarit in atac cu ...Bjelanovic....

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:25

      Bjelanovici e un jucator bun pentru doua tipuri de joc. Unul in care mizezi pe un pivot care sa redistribuie mingi dupa o pasa lunga catre cei din linia a doua. N-am incercat asa ceva cu MU, nici n-aveam cu cine, era nevoie de jucatori foarte mobili in banda si de macar un mijlocas central la fel, nu era cazul. Folosit in care pentru recentrare si pentru a crea spatii, n-a fost cazul. Pentru partitura tactica de ieri era mai util Bus, mai tehnic, mai rapid si, nu lipsit de importanta, cu sut bun din 16m.

      • dan dan
        Wednesday, 3 October, 2012 at 16:37

        bun, sa zicem ca sunt de acord cu tine in ceea ce priveste jucatorul Bjelanovic. Dat fiind profilul pe care l-a facut tu, eu te intreb: daca tu nu ai in lot jucatorii care sa iti permita sa pui in valoare calitatile lui, atunci de ce nu ai adus jucatorii de care aveai nevoie, sau daca tot nu aveai de gand sa ii aduci, dupa ce l-ai mai adus pe Bjelanovic? Nu vad logica! De ce sa aduci un jucator care stii ca nu se potriveste deloc cu ce ai tu in lot? Sunt de acord ca Bus ar fi fost mai util...la urma urmei intotdeauna "ceva" e mai mult decat "nimic".....

        • Calin Cocora
          Wednesday, 3 October, 2012 at 17:24

          De ce a fost adus Bjelanovici? pentru ca s-a accidentat Ronny si nu s-a gasit alt varf la repezeala. Totusi in lot sunt jucatori care pot juca pe deviere, unul dintre ei e Valente, asa ceva juca la Academica Coinbra, devierea atacantului urmata de un doi, poate juca si Rui Pedro si poate fi foarte convenabil pentru Bastos. Poate juca si Alberto, si Muresan rolul mijlocasului care vine la sut pe devierea pivotului, sunt scheme insa neexersate de Andone, dupa cate sa pare. Jocul cu varful cu rol de pivot e neexersat la noi.

          • dan dan
            Wednesday, 3 October, 2012 at 18:13

            acum am inteles: Bjelanovic e actor bun, dar e dintr-un alt film... :))))

  31. G
    Wednesday, 3 October, 2012 at 12:28

    Si eu sunt convins ca Andone a incercat sa inchida rezultatul....pacat....cred ca set putea mai mult....eu cred ca ii puteam bate...sper sa Nu set demoralizeze echipa prea tare...am pierdut numai o batalie Nu si razboiu.

  32. alin
    Wednesday, 3 October, 2012 at 13:00

    Suntem putin frustrati pt ca puteam obtine un egal la ocaziile mari avute de Cadu si Bastos cu loviturile de cap de la final. Nu mai aveau timp englezii sa inscrie. Dar sa spui ca in locul lui Sougou trebuia introdus Nicoara arata naivitate. Doar Lacatus mai facea asa cu Semedo la Steaua - adica sa pui un jucator de banda pe partea opusa, unde nu a mai jucat niciodata. Nu, schimbarea a fost corecta (scorul era 1-0), ulterior, prin min 50 putea fi introdus Nicoara in locul lui Sepsi si retras Camora in spate. Greseala lui Andone a fost la rezerve - nu avea mijlocas pe dreapta, in schimb avea 2 pe stanga (Nicoara si Valente). Tactica a fost buna, aceeasi cu cea de la Braga si din returul cu Basel. Cand faci gafe individuale si il pierzi pe Sougou nu mai ai ce spera. Daca ieseam la joc, se termina 5 sau 6-1 pt Man Utd si ne plangeam acum ca suntem varza in aparare si ca nu poti sa te descoperi la modul asta. Fiti putin mai realisti, daca jucam ofensiv, ne dau si Braga si Galata de la 3 goluri in sus.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 3 October, 2012 at 13:49

      Comentariu excepțional. Comparația cu Semedo este foarte inspirată.

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 14:21

        Dinule, comparatia cu Semedo e stralucita in conditiile jocului pozitional, atunci piciorul din interior al lui Nicoara conteaza. In cazul in care rolul lui este de iepure de jucator catre care sa plece ultima sau penultima pasa, piciorul si partea, n-au nici o importanta. Important e doar faptul ca poti aseza un spin in coasta adversarului, ca-l obligi sa pastreze jucatori in aparare, in consecinta reduci din presiune. Ce e asa de greu de inteles? O alta consecinta negativa a schimbarii a fost dislocarea lui Aguirregaray din zona centrala, o data cu aparitia lui Alberto parca am pierdut din forta si siguranta.

        • CJ-07-CFR
          Wednesday, 3 October, 2012 at 14:46

          Te rog, nu mă fă să râd! Dacă tu vrei să-l execuți pe Andone prin aruncarea în față a pisicii Nicoară, mi se pare ceva forțat. Hai să sfidăm legile fotbalului și să le închidem gura englezilor cu improvizația Nicoară pe dreapta! De parcă nu aveam deja improvizația Camora - mijlocaș stânga pe teren. Andone a făcut o mișcare LOGICĂ, mutându-l pe Aguirregaray pe dreapta. Era singurul jucător în fișa căruia scria că poate juca mijlocaș dreapta. Din păcate însă, această mutare logică a fost devastatoare (și aici îți dau dreptate). Jocul s-a schimbat brusc în rău odată cu scoaterea din centru a lui Aguirregaray, pentru că Luis Alberto a fost străveziu. Andone și-a dat seama că nu merge așa și l-a readus pe Aguirregaray în centru în repriza a doua. Cred că Andone avea la dispoziție un complex de mișcări mai bune decât să-l scoată pe Aguirregaray: 1) Camora trecut fundaș stânga, iar Sepsi înlocuit cu Nicoară (dacă tot era ”indispensabil”); 2) Aguirregaray trecut fundaș dreapta și Ivo Pinto urcat aripă dreapta (viteză, centrare). Dacă făcea aceste 2 mișcări concomitent, cred că dădea de furcă Manchesterului pe ambele flancuri. În centru Bastos începea să fie stors, așa că trebuiau găsite alternative. Închei cu ”crucificarea” lui Andone, ca să nu existe dubii. Omul a avut un plan A, care a funcționat până în momentul când se cerea un plan B. Ando n-avea un plan B (și poate nici jucători de plan B). În cele din urmă, Ferguson l-a bătut pe Ando și la fotbal și la șah. La un moment dat se părea că Ando vrea să-i ia cu pionii regina lui Ferguson. În perioada aceea (lungă!) CFR a arătat ca o echipă măruntă și n-aș mai vrea să văd în veci așa ceva! Faptul că Andone n-a reușit să-și motiveze jucătorii să dea tot ce pot, în meciul vieții, decât maxim 29 minute, mă face să mă îndoiesc de potențialul său de motivator, care ar trebui să-i depășească capacitățile tehnico-tactice. Dacă nu câștigă la Steaua, cu orice echipă și în orice condiții, cred că etapa Andone la CFR s-a încheiat. Doar antrenorii care fac față sub presiune maximă sunt cei pentru nivelul următor.

          • Calin Cocora
            Wednesday, 3 October, 2012 at 15:41

            Of, of, cred ca refuzi sa intelegi. Nicoara nu trebuia sa fie mijlocasul dreapta clasic. Nici nu avea cum, chiar daca a mai jucat pe acolo la clasicile schimbari dintre mijlocasii de banda. Nicoara trebuia sa fie jucator de hartuire, la asta se pricepe sau, mai exact, il ajuta calitatile fizice. La modul in care juca Andone(de multe ori toata echipa in spatele mingii) nu cota ca Nicoara e in "cartea tehnica" mijlocas stanga, conta travaliul si viteza. (o intrebare: la ce a folosit cuplarea lui Sepsi cu Camora?) Ai dat o solutie acceptabila in privinta flancului drept rocada Pinto-Aguirregaray, mai erau si altele precum retragerea lui Camora pe postul lui, urcarea lui Sepsi la inchidere(asa juca des la Benfica), Nicoara mijlocas stanga, Aguirregaray dreapta. Sper ca vei intelege ca era nevoie de un plus de viteza si de posibilitati de defasurare a contraatacului. Fara Nicoara nu existau, el era singurul care se potrivea modului in care a pregatit Ando meciul. Cand n-ai glont degeaba ai pusca. Ori fara un vitezist eram ca pusca fara glont. Si ca sa intelegi ce spun sintetizez lucruri arhicunoscute, fotbalul e un joc al triungiurilor, ele sunt cele care asigura progresia si imprevizibilitate unei faze. Nu puteam forma un triungi ofensiv din Bastos si Kapetanos decat daca preluam din Star Trek aparatul de teleportat. De asta era nevoie de Nicoara, iar fleacuri precum cele ca ar fi mijlocas stanga nu dreapta sunt neglijabile. Apropo, Deac de ce-i bun mijlocas dreapta? Sper sa ai raspuns si sa nu pui capul in nisip.

            • CJ-07-CFR
              Wednesday, 3 October, 2012 at 15:48

              Cine zice că Deac e un mijlocaș dreapta bun? Eu unul, nu. Mă rog, asta nu-i edificator. Nu sunt un fan Deac nici pe stânga. Nu-i genul meu de jucător. Ține prea mult de minge și frânează atacul. Poate altora le place. Chestie de gust.

    • dan dan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 13:59

      Ok, deci trebuie sa jucam defensiv si cu Galata si returul cu Braga...acum toata lumea stie ca trebuie anihilat Sougou si succesul e asigurat...daca il vor anihila, cum vom mai face noi puncte? In prima parte cand am si atacat de ce nu am luat un sac de goluri? La fel si pe partea de final..... Apoi decat sa joci in inferioritate numerica avandu-l pe Bjelanovic in teren, mai bine il baga pe Bus, poate era mai folositoare ambitia lui de a se afirma decat o mana moarta cu experienta.... Apropo de jocul bun de cap al lui Bjelanovic, uitati-va la duelurie lui aeriene, nici macar nu urmareste mingea,inchide ochii si sare, da de da de i se loveste mingea de cap...

    • too big to fail
      Wednesday, 3 October, 2012 at 14:50

      Bun, propui sa jucam defensiv in CL, nu? Bine, sunt in stare sa pariez 1000 euro cu cota 1.01 ca mai facem maxim 2 puncte in toate partidele. Sa fim seriosi, CFR cand vrea (!!!) are forta ofensiva, chiar notabila. E extrem de dezamagitor ca nici voi, fanii CFR-ului, pe care ii credeam diversi de bucuresteni, nu aveti o mentalitate de invingatori. Si exemplu mai clar ca BATE aseara nu cred ca exista.

      • alin
        Wednesday, 3 October, 2012 at 15:26

        Nu ma intelege gresit: nu sunt fan Andone, mie imi pare rau si acum dupa Trombetta. Cu Andone nu vom fi niciodata BATE sau APOEL. Nu stie organiza defensiva ok decat asa, ca la handbal: cu 5 pe "semicercul" de 16 metri + 3 oameni in fata lor. In opinia mea, problema nu a fost la tactica, ci la jucatorii folositi. Ii avea pe Nicoara, Valente, Rui Pedro, jucatori care puteau construi si care sa-i ofere macar o sansa lui Bjelanovic inainte sa-l injuram noi. Pentru mine mentalitate de invingator nu inseamna sa ne facem iluzii sau sa criticam furios dupa prima infrangere in CL, ci sa invatam din greseli, sa mentinem atitudinea pozitiva la fiecare meci, mai ales dupa esecuri. Dezamagitor ar fi sa vina Arpi dupa meciul cu Steaua, in caz ca nu invingem, si sa spuna ca nu ne mai intereseaza campionatul si putem termina din nou pe 10.

        • too big to fail
          Wednesday, 3 October, 2012 at 23:51

          Poate am fost inteles gresit, si pentru asta imi cer scuze, dar eu nu critic scorul. Intr-un final, daca gandesti long-term, conteaza viitorul si sperantele care jocul practicat ti le da. Faptul ca am pierdut a fost anticipat de multi, chiar si de subsemnatul, dar modul in care am facut-o e, si aici sper ca suntem de acord, deplorabil. Mentalitatea de invingatori nu inseamna sa speri sau sa-ti faci iluzii ca bati MU cu 5-0. Mentalitatea de invingatori inseamna sa nu te dai niciodata batut, sa nu-ti fie frica sa ataci, sa nu te multumesti cu putin. Astazi seara Real Madrid, desi conducea cu 4-1, a facut prin minutul 90 un pressing in jumatatea lui Ajax cum nu am vazut la CFR tot meciul. Ei de ce pot dupa 90 de minute si noi nu? De ce incearca sa mai inscrie un gol, chiar daca conduc cu 4-1 si e min 90? De ce nu se conserva, doar meciul viitor joaca cu Barcelona? Un scriitor american a spus candva "You have to think big to be big". Daca nu incercam sa gandim "big" acum, sperantele de viitor sunt sumbre.

  33. ulise
    Wednesday, 3 October, 2012 at 13:09

    Eu cred ca meciul l-am pierdut la factorul psihic, nu au avut jucatorii incredere in fortele proprii, iar Andone dupa iesirea lui Sougou avea deja o figura resemnata. Sper sa ne recapatam increderea pentru ca vin meciuri capitale in grupa.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 14:47

      Da, Ulise, ai pus un bun diagnostic. Andone parea disperat de intamplare. Cred ca in mare parte lipsa de experienta intr-o astfel de competitie e determinanta si se rasfrange si asupra jocurilor din campionat.

  34. halley
    Wednesday, 3 October, 2012 at 13:30

    I-auzi, bai mucosule ! Las-o mai moale cu rocku ca nu-i de tine, ramai la manele si la ironiile ieftine, ignora-ma asa cum ai facut-o pana acuma. Invata sa respecti oamenii din jurul tau si vei fi respectat!

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 14:11

      Halley, draga noastra cometa, :) (nu vreau sa tejignesc, doar sa-ti alint supararea) hai sa nu fim incrancenati, sa mai destindem atmosfera. E dreptul nostru al fiecaruia sa ne exprimam, e libertatea noastra si sa alegem momentul. Eu spre exemplu am fost tentat sa-l urechez pe Ando de multe ori, ultima oara dupa meciul cu Pandurii, am tacut de fiecare data. Am incercat sa vad mai clar. Ando a invatat frica si mentalitatea paguboasa la Dinamo. E clar face eforturi sa se lepede, pentru asta il admir. Am asteptat, dar am socotit ca e timpul sa o spun acum, Ando greseste(au fost destule momente in care ar fi trebuit sa o spun, poate si dupa Rapid, dupa Medias, dupa PN, ca sa vorbesc doar de jocuri cu puncte pierdute, pentru ca au mai fost jocuri chinuite). Din cate vad toti acceptam ca a gresit Felgueiras, de ce nu putem accepta ca a gresit Andone. Te intreb, de ce nu putem argumenta si de ce trebuie sa luam persoana in discutie? Eu nu am scris despre mine ci despre ce am vazut si despre felul in care, eu personal am vazut. Mi-e imi place lamaia cu coaja cu tot, tie? Si daca-mi place am vreo vina, ori inseamna ca sunt sobolan daca o spun?

    • ADI CFR CLUJ
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:04

      Mai cometa,as putea sa-ti fiu tata!! Eu merg pe stadion in Gruia din anul 1973,cand eram in clasa intai,aveam 7 ani atunci!! Asta ca sa stii cu cine stai de vorba,manelist mucos si obraznic!! Daca vrei sa te fac de ras,continua sa vorbesti ca pana acum!! Te-am bagat in seama ca aberai de multa vreme pe aici!

  35. kiruj
    Wednesday, 3 October, 2012 at 13:56

    N-am vrut să mă bag în analiza meciului, dar o fac totuşi , pe repede înainte : în opinia mea noi puteam să adoptăm ce strategie doriţi voi (ca joc, ca schimbări), ManU oricum ne bătea oricum. Cu un gol, nu mai mult, că au ei bătălii şi mai mari acasă la ei. Dacă dădeam 3, ei dădeau 4, etc. Tot timpul am avut această impresie, poate şi "sub influenţa" evenimentului în sine. Ei s-au fript anul trecut, două ratări consecutive nu se permite la M.U. Niciodată. Ei vor să închidă cât mai repede treaba cu CL, ca să se concentreze din plin pe campionat şi noi am picat ca musca-n lapte în strategia lor. O singură şansă am avut : să avem şansă, adică noroc, ca la capul lui Bastos, când nu mai este timp pt. corecţii. N-am avut-o, asta e. Nu ne va fi uşor nici cu Braga, nici cu Galata, ne vor lua la fel de serios ca şi M.U., dar cu ei măcar se poate. Nu este -deocamdată- nimic pierdut, înfrângerea asta nu cred că va conta în ierarhia finală. După mine mult, mult mai importantă este partida cu Stâna, acolo putem consemna pierderi efective, irecuperabile, şi ca imagine, şi ca performanţă. O jumătate de ţară aşteaptă să clacăm acolo, sunt pregătite deja ode (pentru "ei") respectiv ironii pentru noi. Dacă vrem să demonstrăm ceva, atunci şi acolo trebuie s-o facem. Eu sper că va fi bine...HAI CFR !!

    • dan dan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 14:31

      ai fi crezut ca Bate Borisov va putea castiga impotriva lui Bayern Munchen cu 3-1? Banuiesc ca cei de la Bate Borisov au crezut in sansa lor si nu au mers ca mielutii la taiere....

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 14:44

        Am crezut ca borisovienii aia au stat cu fundul in poarta si au degajat lung lung peste portarul neamt, dar nu ei au pus probleme reale, au jucat. Lotul pare mai subtire decat al nostru, cert au jucatori cu mai putina calitate, se vede insa ideea unui antrenor care vrea. Cred ca anul asta e randul lor sa fie o surpriza placuta, respecti echipa mica, anonima care iese din grupe, in timp ce noua ne va ramane impaunarea. E nevoie de o schimbare de atitudine la conducere, de mentalitate la antrenor, si de mai multa incredere la jucatori.

        • dan dan
          Wednesday, 3 October, 2012 at 14:56

          Strategia si atitudinea conteaza foarte mult! Iti dau un exemplu dintr-un alt sport: la meciul de box dintre Bute si Froch, challengerul a ales sa atace, desi avea in fata campionul mondial...rezultatul il stim cu totii ! Nu stiu ce s-ar fi intamplat daa Froch aborda partida cu "respect", "statea cu fundul in poarta" si il lasa ce Bute sa atace sperand la o contra norocoasa.... La urma urmei daca Froch pierdea, pierdea in fara campionului, nu era cine stie ce uluiala, dar riscand a fost recompensat.... Asta e diferenta dintre a intra in ring sa invingi, sau a intra sa fi sparing-partner....

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 14:38

      Kiruj, nu cred ca am avut in fata un MU atat de fioros. Primele minute ne-au aratat ca are vulnerabilitati. Noi am intrat, spre exemplu, cu idea de a conserva rezultatul. Apoi ne-am plans de noroc. La loto nu castigi daca nu joci, in fotbal lucrurile stau cam la fel. Cu schimbarea lui Ando noi nu am mai contat ofensiv. Sloganul inainte de meci a fost unul care includea si atacul, cum? fara atacanti? Cum sa zic? Rareori se intampla sa castigi cu o singura actiune de poarta. Unii dau exemplu pentru echilibru raportul suturilor. E un echilibru fals. Pentru ca pasele lui Muresan catre panourile publicitare doar cu greu se pot incadra in aceasta categorie. Daca ramanea Sougou in teren sunt convins ca am mai fi marcat. Daca intra Nicoara sunt convins ca am fi pus probleme. ----------------------- In alta ordine de idei, am vazut MU de vreo 50 de ori in ultimi ani, niciodata nu i-am vazut degajand la intamplare cu atata disperare pe final de meci. Asta ma face sa-ti spun ca nu ai dreptate, MU nu a fost atat de stapana pe meci incat sa dea in orice conditii un gol mai mult decat noi. Daca era asa cum spui nu aveam acele cateva minute de dominare categorica. --------------Ferguson, la conferinta de presa a spus, "nu poti triumfa in CL fara posesie, fara sa joci". Cred ca vorbele lui ne pun eticheta si ne arata locul, intre looseri. Avem nevoie de o schimbare de mentalitate, nu de antrenor. A gresit Ando, nu-i nimic, toti gresim, iar el ne-a aratat ca invata din greseli, avem asadar perspectiva de progres. Astept ca Ando sa-si invinga barierele mentale.

      • kiruj
        Wednesday, 3 October, 2012 at 15:18

        Să ştii Căline că -pe fond- sunt de acord cu observaţiile tale. Am boala asta de-a analiza totul întrun context mai general, iar aia cu "unu în plus" a fost doar o impresie, nu neapărat o convingere.Am putut urmări pe cei de la MU din tribună (la TV nu ai tot timpul un cadru general care să cuprindă toată echipa), am fost cât se poate de atent la mişcările fiecărui jucător în parte, individual, dar şi în blocuri funcţionale. Acolo se face adevărata diferenţă de valoare. La ei fuge mai mult balonul, nu că jucătorii ar sta pe loc. În schimb, noi excelăm la capitolul "kilometrii parcurşi", indicator la fel de neconcludent (mincinos ?) ca şi posesia mingii,. Fugim mult, dar nu în blocuri funcţionale, ci liniar. Un mic exemplu : când au recuperat mingea, s-a pornit morişca blocului funcţional, un mijlocaş a venit mai în spate (pt preluarea balonului), locul lăsat liber a fost preluat unul apropiat, etc. Niciunul nu a fugit "mult", dar cu folos, şi -repet- în cadrul unui bloc funcţional bine ştiut, împingând -prin forţa blocului- mingea cu o treaptă mai înainte, şi iarăşi mai înainte, iar noi asta n-am reuşit să desluşim foarte bine. Această progresie este făcută de antrenor (dacă poate şi dacă are cu cine, ştii bancul...), aceste blocuri funcţionale (nişte SRL-uri, dacă vrei) aduc mingea la 16-20 de metrii, acolo în schimb este nevoie de Van Persie..., adică de milioane de euro. Fotbalul occidental este un bun exemplu al economiei de piaţă, nu degeaba se aruncă zeci de milioane de euro pe nişte jucători, ei "aduc" profitul dorit, planificat. E ca o linie de producţie , mai apar defecţiuni minore (Basel...), dar trendul contează, că ei lucrează totdeauna măcar pe termen mediu. Un trend crescător, bine conturat avem şi noi , dar distanţa este uriaşă. Eu de fapt asta am văzut, în rest observaţiile tale-s OK (şi a celorlalţi, în general). HAI CFR !!

        • dan dan
          Wednesday, 3 October, 2012 at 15:32

          La ce te referi cu trendul crescator bine conturat? Eu observ ca toti care joaca bine cateva partide sunt deja pusi pe taraba, la vanzare... Jucatorii mai vechi in lot sunt in marea majoritate cei pe care nu i-a vrut nimeni!(am spus mare majoritate).... Si atunci care e trendul crescator, ca banuiesc ca la valoare te gandeai.... Uita-te cati avem in lot si a caror valoare nu ne permite sa ii folosim nici macar cu...Beceniul de exemplu.... Nu mai bine ar mai scpa de astia si ar aduce mai putini dar pe care sa te poti baza?

          • kiruj
            Wednesday, 3 October, 2012 at 15:44

            La brandul CFR m-am gândit, şi la performanţe / nivele atinse, în general , în ultimii 8 ani (div.C - div.B - liga 1, locurile 7,5,3,1, UCL, etc)

            • dan dan
              Wednesday, 3 October, 2012 at 15:58

              atunci, ar fi bine sa aducem si mentalitatea si valoarea jucatorilor la nivelul brandului.... Stii tu cum e, cand ajungi la o anumita pozitie sociala, la o anumita notorietate, nu mai poti umbla cu pantalonii rupti in fund... Tot asa, nici nu poti merge la "masa bogatilor" tinand-o in rugaciuni sa nu se accidentaze Sougou ca nu mai ai cine sa il puna in valoare pe Kapetanos sau Bastos...

        • Calin Cocora
          Wednesday, 3 October, 2012 at 16:56

          Kiruj la aceasta progresie pozitiva m-am referit si eu undeva mai devreme, tot intr-un raspuns. Am semnalat si lipsa de omogenitate, sunt lucruri datorate pregatirii din vara cand Ando a invartit si rasinvartit formulele de echipa. Consecinta, echipa nu are progresie. Un profesionist stie ce are de facut, un amator experimenteaza. Grav este cand un antrenor nu-si constientizeaza erorile si se ascunde in vorbe. Progresul si trendul ascendent incep de la constientizarea propriei greseli.

  36. Pletosu'
    Wednesday, 3 October, 2012 at 14:07

    Pt alin: Ultimele 10 minute, atunci cand Nicoara a fost introdus pe partea dreapta, au fost mai active din punctul nostru de vedere decat precedentele vreo 65 , ceea ce arata ca introducerea lui Nicoara ar fi fost solutia cea mai buna;

  37. gica10
    Wednesday, 3 October, 2012 at 14:55

    Ma gandesc ca a fost atmosfera faina in tribune,nu in fiecare zi aterizeaza o echipa de prim plan la Cluj! Lucrurile pot fi complicate sau foarte simple,depinde care varianta esti dispus s-o accepti.Un singur jucator de la ei valoreaza dublu ca si voaloare a intregului lot al CFR-lui......si cu asta am spus tot.Ca ar fi putut sa-l bage pe Valente,pe Nicoara,pe Rui Pedro,pe cine vreti voi.Nu cred ca se schimba esenta lucrurilor.Am ajuns sa apreciem un jucator (Aguiregarray )care a jucat 2 partide pentru noi.Jucam la mijloc pe banda cu un fundas lateral.Toate aceste improvizatii sunt determinate de situatii obiective care nu depind de antrenor,presedinte sau suporteri.Nimeni nu poate sa subordoneze hazardul,intamplarea.....pana la acest meci au cazut la datorie 5 jucatori,aseara a mai cazut o sageata.Sunt convins ca in alte conditii si echipa era alta si poate(zic nu sunt sigur) exprimarea era alta.Oricum prea multe schimbari fata de campionatul trecut.La MU nu s-a regasit nicio piesa noua cu toate ca au facut cateva transferuri. Eu cred ca important este sa ne masuram fortele cu cei de categoria noastra.......cu toate ca nici Braga si nici Galata luate dupa date statistice nu sunt acolo.Cel mai important ca in dubla ce urmeaza cu Gala sa ne impartim rezultatele (ori victorii ori egauri )pentru a avea sanse la calificarea in primavara.

  38. halley
    Wednesday, 3 October, 2012 at 14:57

    @Calin Toti iubim aceasta echipa sunt convins, dar trebuie sa vedem macar din cand in cand si partea plina a paharului ! Nu exista dubii (cred), Ando a gresit, insa sunt ferm convins ca fara el astazi nu am fi in Liga Campionilor, iar acest lucru trebuie sa-l remarcam. Totusi am jucat cu Manchester, pe banca Ferguson, ar trebui sa fim mai intelegatori, presupun ca nimeni nu spera sa domine tactic cel mai bun antrenor din lume ?!

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:43

      Subscriu total Halley, Ando ne-a facut campioni, ne-a adus pana aici, merita recunostinta si multumiri si..., ei bine, cred ca poate mai mult, trebuie doar sa-si depaseasca propriile marote, propriile vicii de mentalitate. Sa nu ma inteleaga nimei gresit, eu nu propun si nici nu sustin schimbarea lui Andone. Pur si simplu vorbesc despre gresile lui asa cum vorbesc despre cele ale oricarui jucator. Doar cand vorbesc despre furturile din arbitraj inteleg sa cer capul, in rest departe de mine gandul. Pot gresi eu poate gresi oricine, poate gresi Ando, eu doar supun dezbaterii o problema, nici macar nu vreau sa dau sentinte.

  39. gica10
    Wednesday, 3 October, 2012 at 15:17

    Am vazut in niste comentarii ca marea speranta a fost Nicoara.....pai unul care intra pe Tribuna si citeste comentariile despre el va afla ca-i bun la alt nivel,nu judeca ,este rudimentar si da tare in basica.Problema celor mai multi este ca dupa o partida un jucator este adus la nivelul de star ,ca la prima partida sa fie desfintat .Aceasta partitura am vazut-o si la Rapid,Craiova,steaua......ce mai la toti de sud de Carpati.Pai nimic nu se face fara rabdare,constructie,strategie.....apropo in primii 7 ani la MU marele Sir Alex Ferguson n-a avut niciun trofeu!Falcosu in 2 ani a castigat 2 campionate + Cupa.Marele Mourinho jucand cu Barca s-a aparat mai abitir ca CFR.Spunea cineva de Bate Borisov ca ei au putut.Da rezultat fantastic dar aseara la tv au dat si datele statistice ale partidei.Ei, stati linistiti nu au fost superioare CFR-lui.Cat despre lotul lor veti vedea ca nu vorbim despre necunoscuti ,ci de jucatori care au evoluat la mari echipe.Pana la urma diferenta este facuta de valoarea individuala a jucatorilor....dar cum am spus nu-i corect sa desfintam echipa care a pierdut in definitv cu o adevarata forta a fotbalului mondial!

    • dan dan
      Wednesday, 3 October, 2012 at 15:46

      Ai inteles gresit. Nimeni nu ii critica ca au pierdut, ii critica pentru ca nu s-au dorit mai mult, desi se putea... Ii critica ca nu au avut curaj, pentru ca dupa accidentarea lui Sougou s-a cam terminat cu atacul... Daca crezand in sansa lor ar fi pierdut cu 3-1 sau 4-1 nu cred ca zicea nimeni nimic... Nu desfiinteaza nimeni echipa, dar facem aceeasi greseala pentru care am pierdut o gramada de puncte si in campionat....acel stat cu fundul in poarta.... Nu cred ca cineva de mai sus spune ceea ce spune pentru ca ar vrea raul echipei....

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 15:53

      Gica, Giga, iti respect parerea, Nicoara nu e nici vedeta, nici "salvatorul patriei", era doar singura solutie care permitea pastrarea vitezei in atac si mentinea amenintarea pentru poarta lui De Gea. Cifrele sunt oarecum false, iti dau si exemple Muresan suteaza la poarta ca sa scape de minge pentru ca nu are solutie si pentru ca e preferabil sa finalizezi cumva decat sa pierzi mingea la mijoc. Asta nu inseamna echilibru sau cifre bune. Da, un cinci-trei la ocazii, echilibru la cornere si la suturi ar trebui sa ne spuna ceva si anume, daca indrazneam puteam obtine mai mult.----------- Alminteri ideile cu rabdarea s-au dus, cu rabdare nu faci performanta. Daca asteptam 2-3 ani sa faca Ando echipa, asteptam la infinit pentru ca jucatorii vin si pleaca. Asta e fotbalul azi. -----------------Ironia ta la adresa celor care cred ca Nicoara putea fi solutie e gratuita si te descalifica atata timp cat nu poti argumenta. Si nu cred ca argument poate fi faptul ca ajucat prost la Tg Jiu. Ma astep ca de obicei sa nu ai raspuns ci doar fumigena.

      • gica10
        Wednesday, 3 October, 2012 at 18:27

        Nu a fost intentia mea de a ironiza ,doar subliniam niste pareri dupa acea partida....... Este evident ca nu suntem identici ca pareri,dar nu cred ca ma descalifica faptul ca la Tg.Jiu ai considerat ca Nicoara a jucat prost,iar aseara era arma noastra secreta!Din punctul meu de vedere la Tg.Jiu Nicoara a jucat bine in teren(si posturile mele stau marturie) si a aratat ca are executii care pot fi determinante in cursul unui joc.Nu a fost vina lui ca arbitrul i-a refuzat un 11m clar si ca Bjelanovic n-a putut sa impinga din 6m mingea in poarta.Ma deranjeaza doar usurinta cu care desfintati ,dati verdicte si impuneti din calitatea voastra de suporteri......in primul rand echipa are un antrenor care trebuie respectat.Eu nu stiu daca Nicoara trebuia introdus in locul lui Sougou si daca era imperios necesar.Era prima repriza si in a 2 a parte n-ar mai fi avut cu ce sa surprinda. Si daca vrei sa fiu ironic as putea spune ca putea sa-l bage ca arma secreta pe Valente.Daca tu crezi ca acesta partida a fost decisa de schimbari sau de atitudinea defensiva a echipei asta este.....ti-o voi respecta

        • Calin Cocora
          Wednesday, 3 October, 2012 at 19:35

          Gica, multumesc de raspuns, da cred ca Nicoara a facut un meci prost la TG Jiu, nu neaparat la nivel de executii de prestatie cu obiectul, cat prost prin starea de nervozitatea pe care a induso, prin faptul ca s-a lasat provocat, pentru ca Balaj pe langa toate celelalte a mizat pe provocare, a vrut sa ne provoace jucatorii pentru ai putea stapani si controla mai usor._____________________Faptul ca aseara am ramas fara o veriga ofensiva, faptul ca nu mai aveam un triunghi ofensiv care sa ofere variante si sa ameninte poarta adversa a fost o greseala, dar repet toti gresim. Mai e ceva Gica, e posibil ca unii care comenteza aici sa fie mai scoliti, la nivel teoretic decat Ando. E adevarat teoria e nimic pe langa practica, numai ca practica spune ca nu poti inscrie daca n-ai in teren minim trei jucatori ofensivi decat accidental. Ori noi am ramas cu doi, din care doar Bastos suficient de rapid. Dupa intrarea lui Bjelanovici, am avut unul singur incisiv, ce putea sa faca? Ce sanse de egalare aveam? La ce ne folosea o infrangere cu 2-1? Spui "in primul rand echipa are un antrenor care trebuie respectat", eu as spune altfel, antrenorul trebuie sa castige respectul, prin atitudine, prin mentalitate, si, nu in ultimul rand, prin curaj in decizii, prin curajul de a juca la victorie. Scopul jocului este victoria nu infrangerea nerusinoasa, asadar respecul se dobandeste prin curaj, prin victorie sau macar printr-un joc la victorie. Un antrenor degeaba are respectul meu sau al altora din jurul fenomenului, daca nu are respectul jucatorilor. Muresan, daca ai vazut, a inceput sa se planga, frustrarea unuia, a altuia din lot, dupa ce simte ca munca i-a fost zadarnica pentru ca antrenorului i-a fost frica, rabufneste, iar aceste rabufniri nu sunt decat manifestari ale unui respect in curs de diminuare. Ai spune lui Ando ca a gresit, cred eu ca este un ajutor. Sunt convins ca si el si-a constientizat greselile, sunt convins ca el si le stie mai bine decat noi toti, asta pentru ca Ando e un om onest si cu mult bun simt, un om care nu vrea sa pacaleasca fotbalul. -------------------- Ii tin pumnii si-i doresc izbanda, evident la CFR, dar nu pot sa nu-i semnalez greselile. Eu cred ca orice atentionare e bine venita. Iti amintesti de FNI, Vantu ne spunea dormi linistit, ei bine eu nu accept sa dorm linistit, prefer sa ma manifest, iar ai spune unui om ca a gresit, ca asta crezi, nu consider ca e lipsa de respect.

  40. vinicius
    Wednesday, 3 October, 2012 at 15:56

    Cred ca daca englezii ar fi putut da 3 goluri, 4,5,6 etc., ar fi dat. Nu cred in menajamente, sint profesionisti. S-a vazut ca ne-au tratat cu respectul cuvenit, nu cum spuneau aia la tv ca Ferguson si-a lasat vedetele acasa, vedete de 38 si 39 de ani!!! Meciul a fost unul bun din perspectiva unei tactici defensive, o chestie observabila si prin aceea ca am luat goluri doar pe greseli mari de portar, la care sigur ca a participat nitel si Raducu. Ce nu inteleg eu, pe linga imobilismul mental al lui Ando, cel cu falci, este lipsa de ambitie a unor jucatori. O data in viata ti se intimpla sa joci cu o astfel de echipa, iar tu te plimbi bine mersi pe la mijlocul terenului, asteptind pleasca. Si cum spunea cineva, planul B, nene, unde-i plierea tactica, optiunile, gindirea ta de antrenor? De aceea cred ca dupa meciul de la Poiana, Ando isi va cauta echipa, iar CFR-ul antrenor.

  41. canad
    Wednesday, 3 October, 2012 at 16:11

    N-am crezut ca o sa-i iau apararea lui Andone, dar va intreb pe voi pe toti cine ii cunoaste mai bine pe jucatori:Nicoara, RPedro, Alberto,...? EL sau noi? Era 1-0 pentru noi. Avem noi un jucator care sa fie rezerva lui Sougu? NUU. Si va intreb eu pe toti de aici: daca VP lovea mingea cu capul si nu cu umarul si daca (2 de daca) Rada si Felg erau mai hotarati oare cat se termina meciul??????<<>> Mentalitatea este singura care trebuie contestata. CFR-ul n-a jucat acest meci pentru al castiga. Noi am vrut dar CFR ul avea alta strategie. Avea strategia unui egal si o buna monitorizare a jucatorilor in fata impresarilor veniti. Simplu. Plus ca noi ducem lipsa inca de jucatori in puncte cheie. Toate astea l-au facut pe Andone sa isi zica ca merita riscul de a incerca sa conserve acel 1-0. Aseara si eu eram suparat dar azi inclin sa-i dau dreptate. Asa la misto va intreb" daca il baga pe Nicoara in locul lui Sougu si dupa 5 min N facea un fault grosolan sau se certa cu arbitrul si ramaneam in 10 pentru inca 70 min??? Mai degraba as acuza staful asa cum Dan Dan spunea pentru ca nu au adus si alti jucatori. In incheiere as zice doar ca CFRul are ca prim goal sa faca performanta in liga 1, sa faca bani cat mai multi posibil din jucatori si apoi din ce mai pica, si apoi performanta in EL, CL,..Trebuie sa fim fericiti ca CFRul a adus MU in Romania. Asta-i clubul al carui fani suntem. Hai CFR. Sper sa venim cu un egal de la Bucuresti.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:21

      Cu egal am tot venit de la Steaua. Eu vreau să-mi aducă Andone exact 3 puncte! M-am săturat să tot zică ”păcat că...” și să dea vina pe greșelile din apărare, când EL trebuia să-și învețe jucătorii cum trebuie să se apere la o așa lovitură liberă sau să-și oblige portarul să comunice cu defensiva. Nicăieri pe Pământ nu vreau așa de mult să câștige CFR decât la Steaua acasă (chiar dacă echipa aia nu mai are casă). Promit să-l suport pe Andone până la sfârșitul campionatului - și dacă papă 4 înfrângeri în CL - dacă bate la Steaua. Amin!

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 20:22

        Eu il suport pe Andone si in campionatul viitor, vreau doar sa se vindece de contractura fesiera. Daca e apt Sougou castigam, daca nu e discutabil, dar de pierdut nu pierdem, ne pot invinge doar cu arbitraj desantat. Altfel, asa cu accidentati cu tot, avem echipa mai buna, jucatori mai buni. Fa comparatii post cu post si vei vedea asta. ______________ In alta ordine de idei exista un iz de zvon in privinta lui Martinez, oare ce sa fie?

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 16:35

      Canad, daca tot veni vorba de cunostintele lui Ando privind jucatorii, vin eu si te intreb cam cat de antrenor poti fi in clipa in care treci pe foaia de joc Valente si Nicoara. Ambii sunt jucatori de banda stanga. La ce s-a putut gandi? Cumva ca il schimba pe Camora cu Valente si daca nu-i place cum joaca il pune in teren pe Nicoara. Penibil. Logic era ca in locul unuia din cei doi sa fi fost pe foaie Rui Pedro, nu pentru ca ar fi mare jucator ci pentru dramul de polivalenta pe care il arata. Mai mult nu are importanta cat isi stie Ando jucatorii, discutia se poarta in jurul unei erori de abordare tactica. Fara jucator rapid, ori pe stanga ori pe dreapta, Kapetanos a devenit mana moarta, iar Bastos jucator defensiv. Restul, cele cu daca, sunt intrebari fara logica. Asa intreb si eu, daca era apt Deac? Daca Muresan, in loc sa strice reclamele din spatele portii prindea un sut cu 388km pe ora fix in vinclu? Daca e in imaginatia noastra, ceea ce discutam nu daca din vis ci intamplarea din teren.

      • levente
        Wednesday, 3 October, 2012 at 22:32

        Eu cred ca Ando a vrut sa incerce urmatoarele schimbari: Sepsi-Nicoara, Bastos-Valente, iar a treia schimbare era Kape, care in acest moment nu poate duce un meci acesta era planul "A",dar accidentarea lui Sougou a dat totul peste cap. Din acest motiv erau ambii pusi pe foaia de joc. Un alt lucru nu inteleg la rezerve, cei doi fundasi centrali???, cand in teren deja ai postuile de fundas lateral acoperite in caz de accidentare, introduci mijlocasul de banda, si care a ramas sanatos joaca ca fundas.Cu acesti jucatori pe banca de rezerve a lasat un pic banda dreapta descoperita. In fine la schimbarea pe care a facut-o era mai bine ca Ivo Pinto sa fie mijlocas, iar Aguirregaray fundas.

        • levente
          Wednesday, 3 October, 2012 at 23:03

          Am uitat sa mai mentionez un lucru pentru care mi sa parut ciudat banca de rezerve cu doi fundasi centrali: in teren pe langa cei doi fundasi titulari erau doi jucatori care puteau juca pe acest post: Muresan(a mai jucat fundas central), si Aguirregaray(el a fost adus deoarece poate juca fundas dr, sau central, sau mijlocas dr, sau central). Mie mi se pare cel mai bine acoperit post pentru acest meci, dar oarecum nejustificat, cu fundasi nu poti forta sa inscrii.

  42. daniaania
    Wednesday, 3 October, 2012 at 16:45

    Pacat de un meci risipit, in Gruia de noi... Ando are vina cea mai mare, a pregatit prost totul!! Inconstanta de care dam dovada dovedeste incapacitatea antrenorului la performanta, aseara am avut dovada clara... sincer nici nu vreau sa-mi amintesc meciul, pacat de adversar si de public, cu toata rusinea spun ca ne-am facut de ras!! Manch. nu era aseara o echipa montata total, iar noi puteam specula cu un antrenor bun, pacat...!!

  43. Calin Cocora
    Wednesday, 3 October, 2012 at 17:41

    Un argument ca si cei din teren au simtit schimbarea gresita a alui Ando. "Ionuț Rada, fundașul lui CFR Cluj, a comentat la finalul partidei pierdute cu Manchester United cu 1-2. "Cred că au fost două goluri norocoase. A fost și neînțelegere între mine și Mario și o poziționare proastă. Până la urmă, nu am reușit să scoatem un rezultat pozitiv, deși am deschis scorul. Cred că puteam fructifica mai bine contraatacul, dar ne-a afectat și accidentarea lui Sougou, pentru că aveam nevoie de oameni rapizi pe benzi. Ei în afară de goluri nu au mai avut ocazii, noi am mai avut vreo două. Nu am fcut schimb de tricouri, eram destul de supărat", a declarat Ionuț Rada la Dolce Sport."

    • canad
      Wednesday, 3 October, 2012 at 19:32

      Cel putin golul 2 a fost din cauza lui Rada si Felgueiras iar la golil 1 greseala pozit Felgueiras plus joc slab al apararii. Rada sa lase comentariile tendentioase si sa joace fotbal la nivelul cerut.

      • Calin Cocora
        Wednesday, 3 October, 2012 at 19:48

        Canad jucatorii in teren isi simt adversarii. Simt cand se poate mai mult, simt cand e in neregula, n-a fost doar Rada cu declaratii, a fost si Muresan. Ei bine cred ca au voie si sa vorbeasca, mai ales atunci cand simt ca aranjamentul tactic nu e potrivit. De aceasta data aranjamentul a adus presiune crescuta asupra aparatorilor si inchizatorilor. Ferguson a atacat pe centru, a neglijat benzile noi am insistat cu jucatori defensivi in banda, cand era clar ca fiind ofensivi pe benzi ii obligam sa-si repozitioneze jucatorii in zona centrala. Daca ai observat MU are un stil economicos de joc. Chiar si in faza de atac jucatorii sunt pozitionati astfel incat sa poata ocupa pozitii defensive foarte repede. Stilul nostru i-a lasat sa forteze central sa-si creeze superioritate in zona centrala, in timp ce superioritatea nostra numerica in benzi, in lipsa vitezei, ramanea nefructificata. Cam asa s-a scris istoria meciului. Nu mai vorbesc de izolarea lui Bjelanovici intr-o zona in care nici macar de efort n-au avut nevoie pentru a-l anihila. A fost o schimbare post pe post inutila. Dupa cum asezase Sir echipa e clar ca pe acolo n-o sa putem face nimic. Ne trebuia tot un fasnet care sa hartuiasca o aparare totui lenta.

  44. caneto
    Wednesday, 3 October, 2012 at 19:25

    Caline, nu te pricepi deloc :) Acu’ vreo ora, pe digi, jiji becali a zis ca CFR a castigat pana acum, jucand si mai retras, 5 jocuri in cupele europene, tactica lui Andone a fost foarte buna, a jucat la adormirea aparatorilor adversi, stai, astepti, te aperi, te faci ca n-ai nicio treaba, tralalala, si cand vezi ca adoarme fundasii lu’ aia, pac-pac, i-ai ars. Da’ cu astia n-a mers :)

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 19:49

      daca a zis Becali imi scot palaria si tac.... :)

  45. Panou
    Wednesday, 3 October, 2012 at 19:44

    Rezumatele de aseara aici: video

  46. cfrIsti
    Wednesday, 3 October, 2012 at 19:48

    Diferenta a facut un jucator de vreo 5ö de mil. de euroi, pe care ei pot sasi permita, noi numai pe micul ecran ne permitem sa avem, da, de Van Persi vorbesc, care si in sezoanele precedente dadea cate 40 de goluri din vreo 15 - 20 de ocazii. Cum mai spunea si colegul, si eu sunt nervos, pentru ca se putea scoate mai mult din acest meci. Asta nu este valabil oricand cu echipele de nivelul lui MU, dar aseara aveam ocazia dar nu am putut sa profitam din pacate! Nu sunt nemultumit, inainte de meci imi era frica sa nu se faca instructie cu noi, dar dupa meci sa schimbat situatia. Totusi nu este nimic pierdut, mai avem doua meciuri cu Galata, unul cu Braga si in acelea trebuie sa facem puncte.

    • Calin Cocora
      Wednesday, 3 October, 2012 at 19:53

      Te inseli, jucatorul cu pricina n-a facut diferenta, a profitat doar de naivitatile noastre si... in plus era maroniu la gura, in traducere libera, dupa ce a mancat fara limita din elixirul norocului a dat si gol cu umarul, imi aminteste de Kapetanos, care, fara sa coste atatea milioane, a dat si el candva gol cu fundul. Are un merit a fost acolo. Tin sa-ti atrag atentia ca golul doi a fost un semiluft care a dat un efect neasteptat mingii.

      • caneto
        Wednesday, 3 October, 2012 at 20:29

        Semiluft, luft, neluft, mi-a adus aminte de golul lui Danciulescu din sezonul trecut, in aceeasi poarta.

  47. halley
    Wednesday, 3 October, 2012 at 20:52

    Tu tatal meu? Pai papagalule sunt cu 8 mai in varsta ca tine, penibilule. Iti permiti cam multe, stai pe curu tau ca nu-i cazul sa te faci de cacao. Hai sa vedem ce aberam ? Pune aici sa vada toata lumea aberatiile mele, le pun si eu p-ale tale si tragem concluziile sa vedem cine-i magarul !

    • Saul
      Wednesday, 3 October, 2012 at 23:06

      Ar fi cazul sa terminati cu jignirile astea,aici. Faceti scimb de adrese de mail si jigniti-va cat vreti. Imi cer scuze ca ma bag,dar am ales Tribuna tocmai pt limbajul decent si comentariile de calitate,pe care le-am intalnit aici. Daca tot esti mai in varsta,arata-i asta celuilalt prin atitudine,prin intelepciune.

  48. luci
    Wednesday, 3 October, 2012 at 21:30

    Mi-e frica de meciul cu steaua. Daca jucam tot asa ne dau mai ceva ca manchester. Sunt in forma buna si sunt agresivi in atac. Nu stiu de ce Andone este asa fricos si in meciurile din campionat. Daca pe stelisti nu-i presam suntem ca si batuti. Si daca cumva nu poate juca nici sougou, nici nu vreau sa ma gandesc.

    • Calin Cocora
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:24

      In pauza data de meciurile nationalei voi reveni cu o analiza a lotului si a lui Andone si, evident, a jocului. Discutiile iscate cu acel prilej sper sa ne lamureasca.

  49. Calin Cocora
    Wednesday, 3 October, 2012 at 21:35

    Pe Transilvania Live, Ando si-a cam recunoscut greselile. A inteles ca a pierdut viteza prin pierderea lui Sougou, a recunoscut si ca Nicoara era singura solutie pentru a avea viteza. E drept a balmajito dar chiar daca nu direct si explicit a recunoscut ca putea castiga meciul. A recunoscut si ca Bastos a fost usor de anihilat fara Sougou.

  50. fotbalfan
    Wednesday, 3 October, 2012 at 22:04

    vrand, nevrand toti simtim ca puteam capaci aseara pe manchester. stati sa vedeti ca braga si galata ii vor ciupi. dupa jocul de aseara nu ma deranjeaza rezultatul ci faptul ca am ratat o ocazie unica. pe echipele mari(de fapt, intre noi fie vorba, pe orice echipa) cand le prinzi si le poti ciupi sau bate, inainte cu tupeu, altfel ramai cu regrete. si, mai mult, pe langa astfel de sentimente ma incearca un morcovel puternic ca nu vom mai face punct sau puncte decat cu ft mare noroc in urmatoarele meciuri. e un sentiment care ma incearca. voi ati vazut cum joca galata? si sunt disperati sa scoata puncte. altfel, referitor la sougou, il tot plangem atat si ne lamentam ca ce facem fara el. da' la iarna, dupa ce-l vindem(pe le si pe kape, paote camora, paote felgueiras) ce ne facem? sinucidere in masa? :) multumim, inca o data, lui andone pt ca ne-a adus titlul si ne-a dus in grupele CL! am vazut si unii suporteri ai altor echipe care zic ca cfrul are jucatori ft buni insa antrenorul nu se ridica la nivelul cerut. sa aiba, oare, dreptate ? nu se paote aduce un antrenor bun la tactica care sa colaboreze cu andone? e utopic? sau sa i se ofere lui ando o pozitie in club, orice, un scouter si manager de lux ?

    • Calin Cocora
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:56

      Un antrenor de alt nivel e scump. Antrenorii nostri au toti minusuri si plusuri, luati per total nu-s peste Ando. De afara e greu de adus un antreno de clasa si ieftin ca Ando, poate vreun secund cum a fost Trombeta. Nu cred ca dupa patania trecuta ar mai accepta. Pana se hotareste conducerea sa caute pe un nivel superior cred ca schimbarea falcosului e un nonses, are atuuri pe care majoritatea nu le au loialitatea, onestitatea si bunul simt.

  51. steve
    Wednesday, 3 October, 2012 at 22:28

    Andone va invata din greseli ca orice om cu cap ... cu timpul, ca noi toti restul oamenilor care nu facem totdeauna cele mai bune alegeri. Eu cred ca e chiar paradoxal si inuman sa ceri schimbarea lui dupa o infrangere cu MU. Sa ne bucuram ca am vazut un meci CFR-MU live in Cluj.

    • Calin Cocora
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:31

      Am repetat de mai multe ori nu am cerut si nici nu cred ca cineva a cerut demisia lui Andone. Nu cred ca e cineva care sa o doreasca acum. personal cred in puterea lui Ando de-a invata rapid din greseli, cred in onestitatea lui, cum am mai spus, cred ca e cel mai onest antrenor din liga lui mitica si asta cred ca-l va ajuta in a gasi cele mai bune solutii, chiar daca vor fi si momente presarate cu balbe. Am semnalat greselile pe care le-am vazut eu, poate le-am exagerat, poate sunt si altele, dar le-am semnalat pentru ca am convingerea ca-i pot fi de ajutor. Am informatii ca citeste Tribuna.

  52. Saul
    Wednesday, 3 October, 2012 at 23:22

    N-am vrut sa scriu nimic pt ca am fost prea nervos aseara,la finalul meciului. Am ratat o sansa uriasa,aceea de a scoate un rezultat bun cu o mare echipa. Ne-au lipsit multe,va las pe voi sa vorbiti despre tactica,mie imi pare rau ca am irosit asa o sansa. Am crezut pana in min 93 intr-un egal care n-a mai venit. Am trait la intensitate maxima,am incurajat echipa,am injurat arbitrul si anumite situatii,in nici un caz pe jucatorii nostri,asa cum au facut-o unii. Peste toate insa,a fost o seara de sarbatoare,stricata usor de lipsa noastra de exprimare,atitudine si mijloace. Sau,poate,doar atat putem?

    • Calin Cocora
      Thursday, 4 October, 2012 at 00:42

      Saul marturisesc ca am trait cu speranta meciul si eu, iar la ratarea lui Bastos era cat pe ce sa sarbatoresc egalarea, ochii mei cautau mingea in plasa, nu-mi venea sa cred ca nu e acolo. Tocmai intensitatea la care am trait meciul m-a facut sa cred ca ne trebuia doar un pic de curaj ca sa obtinem un punct. Cu injuratura n-am sa fiu de acord niciodata, indiferent cui ii este adresata. Ce-i care isi injura favoritii nu sunt spectatori sunt doar niste frustrati carora fotbalul le scoate la suprafata micimea morala, sunt asemeni betivului de 1,45m si 38 de kg care odata alcolizat sare la bataie cu oricine. Mi-ar placea sa avem o solutie sa-i izolam. Probabil ei sunt cei ce-si fluiera uneori jucatorii si echipa, cand de fapt ar fi nevoie de incurajari.

  53. rapidist
    Thursday, 4 October, 2012 at 21:28

    Mi-as fi dorit sa am ocazia sa-l critic pe Sabau pentru un 1-2 cu M.U. in C.L.:) Cred ca marea problema la CFR este discrepanta valorica dintre compartimentul defensiv si cel ofensiv, in favoarea clara a celui din urma. Pina acum, cel putin in campionat, atacul a facut minuni, cistigind 2 titluri in ciuda gafelor din aparare, venite aproape meci de meci. Acum si patronul vrea profit. Iar profitul il scoti mult mai repede revigorind sau inventind mijlocasi si atacanti, decit fundasi si portari. Insa antrenorii isi dau seama de subtirimea apararii, asa ca incearca sa o compenseze cu un joc defensiv, deloc pe placul suporterilor. Sunt convins ca antrenorii, daca ar avea un cuplu de fundasi centrali, si un portar de certa valoare, ar juca altceva. Este cunoscut faptul ca apararea iti cistiga un campionat. Greu de explciat cum de o echipa ca CFR nu are o aparare beton. Nici macar nu costa foarte mult, doar ca profitul la revinzare este mai mic, sau chiar inexistent. E drept, a fost cazul Pereira, dar atunci a fost vorba de avintul tineretii, acum nu cred ca patronul ar mai da peste 2 milioane nici macar pentru o vedeta consacrata. Ca o concluzie: daca ai o aparare sigura, iti permiti riscuri in atac, jucind ofensiv. Daca nu, nu.

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 4 October, 2012 at 21:41

      În primul rând, bun venit pe la noi! /// Întâmplător, analizam o statistică a sezonului 2009-2010, când CFR a câștigat al doilea titlu, cu Mandorlini. Ei bine, apărarea a făcut minuni, chiar cu Nuno Claro în poartă (mulți l-au cam pus la zid în ultima vreme, uitându-i complet perioada când a fost... ”Norocilă”)! Nuno Claro a încasat doar 24 goluri în 31 meciuri (0,77 goluri /meci) și a avut 14 meciuri fără gol primit! Apărarea era formată în zona centrală mai ales din Cadú și Hugo Alcântara. Antrenor era - și-mi place să repet! - Andrea Mandorlini!

      • rapidist
        Thursday, 4 October, 2012 at 22:09

        @CJ-07-CFR Din cite stiu, editia CFR 2010 juca foarte defensiv. In aceste conditii, lunind titlul chiar, nu e chiar flatant pentru ea sa spui ca apararea a facut minuni. Mai degraba atacul, si acum imi vin in minte meciurile cistigate cu 3-2 cu Unirea mea si cu Craiova. Ca o paranteza, [entru cei mai tineri. Culorile alb-visiniu de la majoritatea echipelor feroviare provin de la schema de vopsire a garilor din Austro-Ungaria, aceeasi schema fiind preluata si de vechiul Regat

      • Calin Cocora
        Thursday, 4 October, 2012 at 22:12

        A fost cel mai bun antrenor si probabil ne vom mai gandi mult cu regret la el. cred ca trebuia sa-l pastram, sa tinem cu dintii de el. Erau multe de invatat, de la tactica jocului, la organizarea clubului, de la cresterea juniorilor, la alcatuirea lotului. Mi-l amintesc si acum pe Botone. Nimic nu ma facea sa vad un fotbalist in el si, totusi, de cate ori il trimitea mister in teren aducea echilibru, nu prin tehnica, nu prin pase, doar prin forta, oforta vizibila subordonata tactic. Nu vreau sa vorbesc de schimbarile de registru pe care le vedeam la echipa, nu vreau sa vorbesc nici de siguranta defensiva, cu un Beto in locul lui Claro puteam incheia campionatul cu mai putin de 10 goluri primite. Lui Mandorlini era bine sa i se dea timp de constructie, astazi am fi fost mult mai puternici.

        • fotbalfan
          Friday, 5 October, 2012 at 06:46

          daca a fost adus ando inapoi si cu rezultate bune, de ce nu ar putea fi readus si mandorlini ? :) da, stiu, nu costa nimic sa visez. apropo de costa: m-as multumi si cu el :)

    • Calin Cocora
      Thursday, 4 October, 2012 at 22:53

      Bun venit. Nu sunt convins ca CFR nu are aparatori, mai degraba nu are un antrenor cu stiinta organizarii defensive. Argumentez si cu echipa lui Bergodi, mai subtire valoric dar mai bine organizata, nu mai vorbesc de Mandorlini care-si invatase aparatorii sa joace in formule diverse, chiar si in formula 3-4-3, de regula cu rezultat asteptat. A fost si Trombeta, un antrenor care a organizat jocul in asa fel incat Roma s-a impiedicat, Chelsea s-a chinuit un meci intreg, etc. Aparatorii de acum, per ansamblu, cred ca sunt mai buni. ________ In alta ordine de idei nu poate juca CFR cu MU ofensiv, solutia e clar apararea grupata si contraatacul, numai ca nu poti miza pe contratac cand nu ai nici un jucator rapid in teren.