Saturday, Dec. 3, 2016

Na, na, na, na, na, na! Paulo Sérgio! Sérgio! Paulo Sérgio!

Written By:

|

Saturday, 1 December, 2012

|

Posted In:

|

19 Comments

Na, na, na, na, na, na! Paulo Sérgio! Sérgio! Paulo Sérgio!

Prieteni din galerie, vă apreciez fidelitatea față de acest club și efortul depus la fiecare meci, dar urmează un… dar. Totul bine și frumos cât timp vă rezumați la repertoriul propriu („CFR – Victorie! CFR – Victorie” sau „CFR – ale! CFR – ale! CFR – ale!”), dar impresia artistică coboară multe trepte când puneți gură de la gură pentru a lipi câte o adversară de cele patru litere împrumutate de la alții (e, i, u și m). Nu-i deloc cool, nici mișto, coșer nici atât. Cei cu neveste de braț și copii mici pe genunchi sigur n-o să vă dea hi5, iar cei care n-au fost niciodată în Gruia vor da sonorul televizorului mai încet și nu vor călca în veci în deal, că mizerie verbală găsesc destulă și în altă parte. Foarte mulți suporteri ceferiști se plâng (și-i înțeleg) că atmosfera din Gruia se alterează, că poluarea sonoră va duce cât de curând la modificarea ratingului meciurilor de acasă de la „fără limită de vârstă” la „peste 18 ani și IQ limitat”. Dacă vouă nu vă pasă că după un timp o să rămâneți singuri, nici n-are rost să citiți mai departe.

E cumva dat tonul de cei din galeria adversă? Nu-i musai să încercați să-i acoperiți, strigând mai tare, dar aceleași mizerii. E destul dacă le răspundeți cu blândul, neutrul „Plecați acasă!” sau mai durul „Înapoi în grotă!”. Asta dacă nu vă puteți abține să nu dați o replică. În mod normal, ignorarea ar fi cea mai bună armă, doar n-are rost să te cobori la nivelul celor cu neuronul hodinit.

Așadar, cel mai bine e să-i ignorați și să vă vedeți de treabă. Cântați! Nu mai știți ce să cântați? Prea se repetă cântecele, scandările? No, fraților, hai să împrumutăm de la alții, că în fotbal e permis! Nu, mă’, nu împrumutăm cele  patru litere!!!… Ufff! Eu ce tot vorbesc aici?! Hai să plagiem de la scoțieni, de exemplu, că mie mi se pare că cei de la Heart of Midlothian ne-au dat și un excelent refren adresat antrenorului Paulo Sérgio, nu numai antrenorul în persoană! Watch, enjoy and learn!




Fanii nostalgici ai lui Andone se pot abține să cânte, normal. :)

Bonus – Cum să faci presa să râdă? Vă arată același Paulo Sérgio, în fragmentul de conferință de presă de mai jos. Pentru orice eventualitate, cât de mică, și domnul Arpad Paszkany este invitat să vizioneze imaginile.

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(19) Readers Comments

  1. Radubarbier
    Saturday, 1 December, 2012 at 15:54

    Necazul e ca uneori tonul la trivialitati sa da chiar din sanul galeriei noastre, de catre niste verişori ai celor de la u.

  2. morero
    Saturday, 1 December, 2012 at 16:04

    da, ar fi cazul sa ne civilizam. recunosc ca si eu am strigat cateodata cu galeria, dar ce a fost la acest meci a intrecut orice masura. solutia ar fi cea cu melodii noi, asa cum ai spus ! hai CFR !

  3. morero
    Saturday, 1 December, 2012 at 16:06

    culmea, pe gardul galeriei noastre statea catarat un copil de maxim 12 ani care le arata un deget mijlociu celor de la dinamu, ce sa te mai astepti daca de la varsta asta se prostesc de cap?

  4. barox
    Saturday, 1 December, 2012 at 16:18

    Pe langa deranjul sonor subliniat in randurile de mai sus de autorul articolului pe mine ma deranjeaza cate-odata afinitatile unei parti(importante) a galeriei la vecinii nostri de la vest. Fratilor, mai aveti putin si strigati Harja CFR...si alte mizerii unguresti, ceea ce va va face sa nu mai calc niciodata pe-acolo. De ziua nationala a Romaniei, a tuturor romanilor indiferent de etnie, n-am vazut nici un mesaj, sau trimitere catre acest eveniment din partea celor care afiseaza bennere PRO Transilvania ! Afisati si un mesaj PRO Romania. Daca americanii sunt mandrii de ziua lor nationala "noi" de ce nu am fi, americanii sunt chiar o natie formata din mai multe rase decat noi . Sa speram ca imi voi schimba cat de curand opinia fata de acest aspect. La multi ani Romania!

    • Calin Cocora
      Saturday, 1 December, 2012 at 17:45

      Poti fi mandru de Gigi Becali? Poti fi mandru de multi din ce-i ce se manifesta in politica miticista? Eu nu pot fi mandru. Nu pot fi mandru nici de poporul care-i tolereaza. Si ... nici de poporul care-i voteaza, cel putin pe unii. Intelegi maestre? Americanii sunt mandrii de tara lor, pentru ca acolo, in afara hotiei politicienilor se mai intampla si altceva. Eu personal sunt satul de gastile de mitici( nu bucuresteni, nu pe ei ii incriminez, ci pe miticii aceia descrisi de Laurentiu Ulici. Pacat ca Ziua Nationala s-a suprapus peste alegeri. __________ O sa-mi spuneti ca nu are legatura cu fondul articolului. Are dragilor. Cand ajungi sa-l votezi pe Becali, e clar ca ti-e usor sa glosezi cu cele patru litere E, I, M, U. De fapt cam doar de atat esti in stare. Cum sa mai vorbesti de valori, cum poti cere respect pentru valori cand Becali isi face campanie electorala alaturi de principala forta politica? Si nu e suficient ca e acolo, pe lista, mai e si socotit un fel de locomotiva. Da se gloseaza cu patru litere si e normal de vreme ce romanul apreciaza plagiatul si impostura, racnetul si minciuna si cand repetentia ajunge motiv de lauda. Ce asteptam Dinule? Traim intr-o lume bolnava care a tras chiloti cu pete maronii peste codul de valori morale.

    • caneto
      Saturday, 1 December, 2012 at 18:14

      Pana la paiul din ochiul altuia, vezi-ti barna din ochiul tau!

    • amne
      Saturday, 1 December, 2012 at 19:02

      Reality check: Europa, secolul XXI.

    • luis
      Saturday, 1 December, 2012 at 19:17

      "pe mine ma deranjeaza cate-odata afinitatile unei parti(importante) a galeriei la vecinii nostri de la vest. Fratilor, mai aveti putin si strigati Harja CFR...si alte mizerii unguresti" si ce vrei sa spui? cu cine sa aiba afinitati?cu japonezii.sia daca ar striga hajra CFR ar fi de o mie de ori mai bine decat uie si alte porcarii .

  5. amne
    Saturday, 1 December, 2012 at 17:06

    Io am incercat acum cativa ani sa introduc un catren (ha, pun intended), da' vad ca n-o prins: "Suntem cei mai buni dintre romani / Suntem maghiari / Si de este bine sau e rau / Hajra Kolozsvar!" Intr-o vreme se obisnuia aplaudarea maimutelor urlatoare care scandau "afara...". Reactiile de pe meclele lor indobitocite erau priceless.

  6. Tomy - CJ
    Saturday, 1 December, 2012 at 18:08

    Din pacate e foarte adevarat ce ai scris Dinule. Am strigat si eu de cateva ori ue la dinamo, dar in repriza a 2a a devenit prea de tot, la fiecare 5-10 minute nu ai auzit altceva de cat ue ue. Am stat in randul 4 sus la kvsc, si i-am strigat de cateva ori la Kalman sa lase dracului pe nenoricitii aia, sa stigam si pentru echipa noastra, dar degeaba, baga la ue unu dupa altu, iar spre mirarea mea ca si cei din galerie aproximativ 80 % abia asteptau sa deie ceva la dinamo. Asta am observat de mai multe ori la kvsc, ca despre cei de la commando gruia n-avem ce vorbi, acolo domina copii tineri si prosti (scuze pentru generalizare, daca se supara cineva), dar cum in kvsc predomina totusi cei peste 30 de ani, ai o alta asteptare de la ei, la cantece nu striga atatia si asa de tare ca si cand trebuie injurat pe cineva, si asta ar trebui sa dea de gandit la multi. De ce pot striga unii numai la injuraturi si nu si la incurajari? Nu zic ca nu ar trebui strigat ceva de mama lor, dar de 2-3, max 5 ori pe meci, e deajuns, suficient, in rest ar trebui sa fim concentrati pe echipa nostra. O alta chestie ce nu inteleg ca de ce nu se poate striga vreo 3-5 minute la rand un C F R de tot stadionul si nu numai de cateva ori si dupa aia de "culcam" la loc, iar la fel si cu CFR - VICTORIE. Asa trebuie cumva mobilizati si jucatorii si oamenii din tribuna, sa intre toti in atmosfera, iar numai atunci incet incet putem ajunge la nivelul altor echipe dpdv a atmosferei. Iar aici sunt si impotriva acelor cantece "proaste" in opinia mea, cele lungi, nici jumatate din oameni nu stiu, sunt si lente ca in loc sa te mobilizeze, mai degreaba de adorm si ca galerie si ca echipa. Zic eu ca deocamdata ne trebuie ceva scurt, mobilizator pe care toti s-o stie si s-o strige, si ce daca se repeta de 1000 de ori, asta e, macar le striga toti!!! Hai CFR!!!

  7. Dantesc
    Saturday, 1 December, 2012 at 20:08

    La Multi Ani ! Romania ! La Multi Ani tuturor !

    • amne
      Saturday, 1 December, 2012 at 21:58

      Let me fix that for you: "La Multi Ani, Transilvania ! La Multi Ani tuturor Europenilor !" There.

      • barox
        Sunday, 2 December, 2012 at 01:04

        Let me fix for you: pleaca un UE !

      • generatia 86
        Sunday, 2 December, 2012 at 05:39

        Let me fix that for you: "La multi pasi afara din tara!" There.

        • fotbalfan
          Sunday, 2 December, 2012 at 06:37

          bey patrioretardule, unde ti-e esarfa tricolora? lemme fix that for ya: pa bune?

  8. Alin
    Sunday, 2 December, 2012 at 13:28

    Conducerea ar trebui sa poarte o discutie cu liderii galeriei. Este vorba despre imaginea clubului. Eu nu as "sponsoriza" in nici un mod astfel de scandari. Mai bine fara galerie decat asa, aplaudam in tribune, mai bagam un "CFR - victorie!" si e suficient decat sa coboram toti la mizeria din fotbalul si societatea romaneasca. Avem nevoie de civilizatie, de suporteri, nu de personaje care sa-si exprime frustrarile in locul public unde multi dintre noi vad o speranta pt sportul de performanta, o identitate cu valori diferite de cele promovate la greu pe plaiurile mioritice.

  9. dodo
    Monday, 3 December, 2012 at 11:44

    Am un baiat de 10 ani,Mihai. Mergem impreuna la toate meciurile CFR-ului, cele de acasa. (abonament, desigur!). Nu stiu cum sa-l potolesc pe Mihai, atunci cind un intreg stadion striga >m.u.i.e. U, ori Dinamuu, ori steoaia.. greu.Chiar daca uneori ne vine si noua sa ripostam sa le zicem cateva celor ce ne injura, un pic de retinere n-ar strica. Avem copii, mame, sotii alaturi de noi in tribune si ne coboram si noi la nivelul grotei. Pacat! HAI CFR!

  10. barox
    Tuesday, 4 December, 2012 at 16:46

    Stie cineva cine canta melodia originala ? sau cum se numeste?