Friday, Mar. 24, 2017

Tătă lumea, spune tu / Cine este lideru’?!

Written By:

|

Monday, 3 December, 2012

|

Posted In:

|

33 Comments

Tătă lumea, spune tu / Cine este lideru’?!

Ultima etapă din grupa H a UEFA Champions League nu are ca miză pentru noi doar obținerea locului 2, ci și menținerea pe primul loc în două clasamente aproape la fel de importante, în care suntem momentan peste celalate 31 de echipe.

I) Un capitol deosebit de important în plan tactic, în desfășurarea unui meci de fotbal, îl reprezintă jocul fără minge. Cine-i campion la această secțiune în actuala ediție a UEFA Champions League, demonstrând o acuratețe remarcabilă la acest capitol? Care este echipa ordonată a cărei jucători au reușit să se țină cel mai mult timp departe de tentația numită minge? Vedeți clasamentul de mai jos și bucurați-vă în tihnă:

01
CFR Cluj
36.00%*
02
Celtic Glasgow
37.60%
03
Borussia Dortmund
39.40%
04
Dinamo Zagreb
42.20%
05
Lille
42.60%
06
Olympiacos Pireu
44.20%
07
BATE Borisov
45.60%
08
Spartak Moscova
46.20%
09
Anderlecht
47.00%
10
Benfica Lisabona
47.60%
11
FC Valencia
48.40%
12
Dynamo Kiev
48.40%
13
Sahtior Donetk
49.40%
14
Chelsea
49.60%
15
Juventus
49.60%
16
Schalke 04
50.00%
17
Zenit
50.60%
18
AC Milan
50.80%
19
Nordsjaelland
51.40%
20
Braga
51.40%
21
Montpellier
51.80%
22
Malaga
52.00%
23
PSG
52.80%
24
Ajax
52.80%
25
Real Madrid
53.40%
26
Arsenal Londra
54.00%
27
Manchester United
54.40%
28
Manchester City
54.40%
29
FC Porto
56.60%
30
Galatasaray
58.20%
31
Bayern München
64.20%
32
CF Barcelona
69.20%

*) Procente posesia mingii

Câteva observații. Priviți liderul grupei noastre în ce situație penibilă a ajuns, obligat să împartă pozițiile 27-28 cu rivala ancestrală din oraș, City, o echipă deja eliminată din CL! În ceea ce-i privește pe cei denumiți generic „extratereștri”, observăm că la acest capitol sunt „subpământeni”, nefăcând față rigorilor acestei subcompetiții și deținând pe merit „lanterna roșie”. Surprinzătoare este și ocupanta altui loc retrogradabil, Bayern. Ca și Barcelona, nici bavarezii n-au reușit în vreun meci meci să se ferească sau să se abțină de la acapararea mingii mai mult de jumătate din timpul de joc. În aceeași situație se încadrează si Porto, în rest toate echipele au reușit măcar într-un singur meci să n-aibă o posesie mai mare sau egală cu 50%. Singurele 3 echipe din cele 32, care au excelat în neposesie, reușind acel magic sub 50% în toate cele 5 runde disputate până acum suntem noi, CFR, plus Borussia Dortmund și Dinamo Zagreb.

Și ceva pentru rubrica curiozități: dacă primăria municipiului Manchester a stabilit prin hotărâre de consiliu o posesie de 54,40% pentru fiecare dintre echipele din localitate, Federația de Fotbal a Portocalelor Mecanice din Țara Lalelelor a stabilit o posesie a balonului de fotbal de 52,80% pentru echipele din Amsterdam și Eindhoven.

Acum, numai de noi depinde să terminăm faza grupelor pe primul loc. Dacă la Manchester reușim să ne atingem de minge doar timp de vreo 1-2 minute (cam atât ar dura traseul Jabulanei din brațele lui Felgueiras până la Sougou, plus cursa acestuia de 45-50 de metri, șutul în bară și reluarea lui Bastos în poartă, pentru a stabili scorul final – Manchester United Rezerve – CFR 1907 Cluj 0-1) nu ne mai poate detrona nimeni. Nici măcar scoțienii de la Celtic, care se știe cât sunt de zgârciți cu uzura bocancilor de fotbal.

II) Un alt clasament în care suntem aproape de victoria finală, e întocmit luând în considerare toate echipele și toate rezultatele înregistrate de acestea în actuala ediție a CL (doar am strâns destul din fese și cu Liberec și cu Basel), aceasta ierarhie fiind, in opinia mea, cea reală, de anvergură cert europeană, nu caraghioasele clasamente de câte 4 echipe îngrădite cu câte un țarc, întocmite eronat de UEFA:

0102
CFR Cluj
9
6
1
2
14-9
19
0201
Celtic Glasgow
9
6
1
2
16-8
19
03
BATE Borisov
11
5
3
3
17-15
18
04
Dinamo Zagreb
11
5
1
5
12-17
16
05
Malaga
7
4
3
0
12-3
15
06
FC Porto
5
4
1
0
9-2
13
07
Anderlecht
9
4
1
4
16-9
13
08
Dynamo Kiev
9
4
1
4
12-13
13
09
PSG
5
4
0
4
12-2
12
10
CF Barcelona
5
4
0
1
11-5
12
11
Manchester United
5
4
0
1
9-5
12
12
Borussia Dortmund
5
3
2
0
10-5
11
13
Schalke 04
5
3
2
0
9-5
11
14
Sakthior Donetk
5
3
1
1
12-7
10
15
Bayern München
5
3
1
1
11-6
10
16
FC Valencia
5
3
1
1
11-6
10
17
Arsenal
5
3
1
1
9-6
10
18
Juventus
5
2
3
0
11-4
9
19
Real Madrid
5
2
2
1
11-8
8
20
AC Milan
5
2
2
1
7-5
8
21
Chelsea
5
2
1
2
10-9
7
22
Benfica
5
2
1
2
5-5
7
23
Galatasaray
5
2
1
2
5-5
7
24
Spartak Moscova
5
2
1
2
9-14
7
25
Olympiakos
5
2
0
3
7-8
6
26
Lille
7
2
0
5
6-13
6
27
Sporting Braga
7
1
2
4
8-13
5
28
Ajax Amsterdam
5
1
1
3
7-12
4
29
Zenit
5
1
1
3
2-7
4
30
Manchester City
5
0
3
2
7-10
3
31
Montpellier
5
0
1
4
5-11
1
32
Nordsjaellend
5
0
1
4
3-16

Criterii subiective și obiective de departajare:

- pentru primul loc: nr. de puncte, nr. de goluri încasate, rezultat meci direct, golaveraj, nr. victorii, nr. goluri marcate.

- pentru restul echipelor: nr. puncte, golaveraj, rezultat meci direct, nr. jocuri disputate, nr. goluri marcate.

Și în acest clasament vom termina tot pe prima poziție, chiar dacă se va întâmpla imposibilul și vom face doar egal la Manchester, Celtic va câștiga, iar BATE va… bate. Îmi rezerv dreptul și obligația de a-i punișa pentru crima de lezcefere cu atâtea puncte de câte e nevoie pentru ca să termine sub noi.

În final, fac un apel de pe fix la forul european organizator al competiției: – Oameni buni, ăsta-i clasamentul adevărului real! Dacă țineți morțiș la păcăleala voastră, prin care favorizați echipele putrede și bogate, acordați măcar un wild-card pentru sferturi/semifinale câștigătorului veritabil și moral!

Parcă văd că nu o să mă asculte nimeni, nici măcar robotul lui Michel, dar nu-i bai, batem tare la MU, eliminăm apoi pe oricine în optimi și tot acolo vom ajunge, unde ne place să credem că ne e scris. Dreptatea triumfă întotdeauna, chiar dacă aproape întotdeauna cei mici mor cu ea în brațe.

Închei aici relatarea de pe prima treaptă a clasamentelor personale, cu gândul mărinimos că după atâtea locuri fruntașe ne-am mulțumi și cu locul 2 în grupa H a lui UEFA. Noi să avem baftă, că rezerve are United!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

caneto

(33) Readers Comments

  1. kiruj
    Monday, 3 December, 2012 at 16:02

    Caneto dragă, matale ţii cu ursul ? De ce să lovească Sougou bara (obligându-l la efort suplimentar pe Bastos), când poate marca fără ricoşeu, şi mai economisim vreo 10 secunde...şi vom fi lideri detaşaţi în clasamentul ăla . Sau, mergând mai departe, Felgueiras n-are voie să înscrie direct din aut de poartă ?!!

    • Flacara Visinie
      Monday, 3 December, 2012 at 20:37

      Golul marcat din aut de poarta nu e valabil, din cate stiu eu. Sau e vorba de aut-ul obisnuit?!? Nici daca portarul degajeaza cu mana si mingea ajunge in plasa echipei adverse nu e gol valabil, cred...

      • kiruj
        Monday, 3 December, 2012 at 20:52

        din aut de poartă e gol valabil, sunt destule exemple pe site-urile de fotbal. Se degajează cu piciorul, mingea e în joc. La aruncările de la margine (cu mâna !!) mingea nu poate intra direct în poartă, nu e gol valabil. La CM din 74 din Germania (de vest) Haiti a înscris, parcă, un asemenea gol, s-a comentat mult pe marginea ei.

    • Calin Cocora
      Tuesday, 4 December, 2012 at 00:06

      Daca se intampla asa poate ne creste si posesia! In cazul asta oboseala nu mai conteaza, se numeste ca a facut totul pentru posesie.

  2. Dantesc
    Monday, 3 December, 2012 at 17:23

    Nu esti la semne Caneto ! :))

  3. fotbalfan
    Monday, 3 December, 2012 at 17:29

    de cateva zile am vrut sa adresez o intrebare celor care au niscaiva legaturi la club si aud ce se intampla si prin spatele usilor inchise: preluarea energobit de catre polonezii de la innova e un lucru bun sau nu pt cfr ?

    • CJ-07-CFR
      Monday, 3 December, 2012 at 17:33

      Hmmm... Cred că asta-i întrebare pentru kiruj... :)

      • kiruj
        Monday, 3 December, 2012 at 18:21

        din ce am aflat eu, faza cu cedarea acţiunilor majoritare (52% , parcă) către Innova este mai degrabă una benefică firmei (şi implicit echipei), este vorba de un "next level" dorit de ei în sensul de-a mai atrage capital în firmă, concomitent cu deschiderea către unele pieţe mai "grele" din Balcani şi asigurarea unor surse de finanţare, ambele ţinte prin Innova (care este un fel de fond de investiţii). Când Arpy vorbea -în august, parcă- de next-level al echipei CFR şi obţinerea unui statut de "regină a Balcanilor", nu a făcut altceva, decât transpunerea strategiei Energobit la nivelul echipei. Sper să nu greşesc. În concluzie : acţiunea este mai degrabă benefică echipei , decât nu, asta şi prin prisma faptului că societăţile (fondurile) de investiţii nu se bagă în politici locale de cheltuieli (sponsorizări înspre sport, învăţământ, sănătate, etc.), mai degrabă le sprijină , evident în condiţiile realizării profitului prognozat. HAI CFR !!

        • Calin Cocora
          Tuesday, 4 December, 2012 at 00:02

          Scurt (pentru ca inca nu e de povestit), 27,5% din actiunile CFR apartin grupului Energobit. Reprezentantul pentru aceste procente este Stefan Gadola (vicepresedinte). Energobit si-a sporit capitalul prin intrarea in actionariat a grupului Inova si a BERD-ului. Vechii actionari si-au pastrat pozitiile in firma. Inova a acceptat chiar o crestere a sponsorizarii din partea grupului Energobit, fara ca prin asta sa intre in actionariatul CFR, procentele de care vorbim 27,5% sunt repartizate astfel 9% Stefan Gadola, 9% Peter Pall, 9% Ion Socea, deci persoane fizice. Procentele au fost dobandite in perioada modernizarii stadionului, aportul a fost in principal in echipamente electrice. In anul urmator vor exista infuzii separate de capital la club, in urma unei reasezari a actionariatului. Kiruj a intuit bine, intamplarile de la Energobit sunt putintel legate de acel "next level" anuntat de Arpad Paszkani in urma cu ceva timp. Contrar afirmatiilor vehiculate de cativa pustaci concitadini, cum ca Energobit se retrage de la club, acest sponsor nu numai ca nu se retrage ci isi mareste contributia si sprijina clubul pentru o marire de capital, rateul din acest an reusit de dragul de Andone a subrezit usor pzitia CFR la negocieri, dar lucrurile merg inainte si in curand(maxim un an), clubul va fi mult mai potent financiar.

          • fotbalfan
            Tuesday, 4 December, 2012 at 00:24

            asta-i una dintre pohtele care le-am pohtit! Doamne ajuta si la mai mare! hai ai nostri!

  4. canad
    Monday, 3 December, 2012 at 19:26

    In sfarsit vad si eu, gratie lui Caneto, CFRul nostru pe prima pozitie dintre toate echipele de CL. Super forte!!!!! Referitor la scor, eu zic ca batem cu 3-1nu de alta dar cred ca-i va fi destul de greu lui Sougu sa nimereasca bara si vom avea si un penalty pe care il va transforma Cadu. Golul lor inca nu s-a decis cine anume il va da. Fortza CFR!!!! PS. nu sunt oracol si va rog nu ma contactati pentru probleme personale.

    • caneto
      Monday, 3 December, 2012 at 19:58

      Gluma-i gluma, dar al doilea clasament ne arata ca din 9 meciuri avem 6 victorii si un egal, ceea ce-i un lucru senzational! Si inca nu-i gata, mai avem meciuri de jucat (cate vor fi in CL, cate vor fi in EL, numai Cadu & co stiu :)), iar socoteala finala nu va putea fi decat FA-BU-LOA-SA!

  5. kiruj
    Monday, 3 December, 2012 at 19:48

    mai gândeşte-te, Canad, postul de "oracol al Tribunei" este momentan vacant, după ce Caneto (după mai multe reuşite în august-septembrie) ne-a lăsat baltă, la un moment dat...HAI CFR !!

    • caneto
      Monday, 3 December, 2012 at 20:06

      Kiruj, uite, saptamana aceasta voi fi oracolul tau personal. Joi iti voi prezice rezultatul meciului cu MU. :)

      • kiruj
        Monday, 3 December, 2012 at 21:10

        Mulţam' fain ! Prietenul la greu se cunoaşte...Ca răsplată, când vii la mine, "dai" o bere. Cunoşti poanta ? Da ? Îţi povestesc oricum : prin anii 70 eram în div.C, aveam un "organizator de competiţii" mai bătrân, ştia şi el câteva cuvinte în limba română... Era la modă (şi atunci) contactarea arbitrilor înainte de meciuri mai grele. Omul nostru a şi discutat la telefon cu "cavalerii fluierului", s-a perfectat şi întîlnirea la Băile-Tuşnad, iar omul nostru a încheiat discuţia cu -deja- celebra replică regională : "Când vii la Tuşnad-Baie, DAI o bere !", în loc de "când vii la Băile Tuşnad, îţi dau o bere". Băieţii în negru au fost puţin surprinşi de această ospitalitate ciudată, dar -din câte ştiu- tot s-au întâlnit la "Tuşnad Baie"...HAI CFR !!

        • caneto
          Monday, 3 December, 2012 at 21:21

          :) cunosc genul de nene. L-am auzit odata pe unul intreband daca nu doreste cineva ceai de camila :)

          • kiruj
            Monday, 3 December, 2012 at 21:50

            Bestial ! Dar medalia de aur e tot la "caşcaval-porc-principal" :)

        • Romanescu
          Tuesday, 4 December, 2012 at 07:19

          Kiruj ! La IRC Cluj prin anii '80, un maistru , ungur (bineinteles!), a fost premiat pentru doua lucrari diferite . La sedinta de analiza, directorul l-a felicitat dandu-l exemplu si propunand pentru ficare acelasi comportament. In momentul in care, i s-a dat cuvantul , omu' si-a dres vocea si a zis: "Domnu ' Derector ! Io atat vrei sa spui ; mielu' blanda , suge de la doi ma-ta.... ". Da ' , sa stii ca si Bondi bacsi, care era antrenor la copiii si juniorii CFR-ului avea o expresie frumoasa: " Alarga Varga , alarga !!! Iar , pentru nea Chisu, toti baietii maghiari erau "has-tatik".... Scuze dac-am jignit pe cineva !!!

          • kiruj
            Tuesday, 4 December, 2012 at 09:00

            Citind aia cu "mă-ta" , am râs de am căzut pe podea...Poate facem o mică colecţie a Tribunei cu astfel de perle...A propos : stai liniştit, nu se supără nimeni...HAI CFR !!

  6. amne
    Monday, 3 December, 2012 at 23:48

    Musai ii sa merem mai departe in CL si sa demonstram ca se poate castiga trofeul cu si mai putina posesie decat o avut Chelsea anu' trecut. Imi doresc sa castigam finala cu 1% posesie - cand ne vine randul sa incepem o repriza, sa dam gol direct de la centrul terenului. In rest vreau ca adversarii sa aiba minimum 1281 de pase consecutive per repriza, 87 suturi pe cadrul portii, toate respinse in corner, si 28 de bari, repartizate astfel: 16 transversale, 8 beri drepte, 3 bare stangi si una in care se lovesc toate cele trei baruri. De doua ori.

    • caneto
      Tuesday, 4 December, 2012 at 07:53

      Problema este ca, dupa cate am putut constata cu totii, Paolo Sergio insista pe un stil de joc cu o posesie indelungata a mingii. Prin urmare, este foarte probabil sa castigam finala CL cu 93% posesie, deci putem spune de pe acum ca vom rata acest sezon.

      • catalin_cj
        Tuesday, 4 December, 2012 at 09:09

        asta daca nu cumva jucam cu dortmund, care nu vor nici ei mingea si vom avea o posesie de 104%.

  7. Calin Cocora
    Tuesday, 4 December, 2012 at 00:11

    Caneto mult mi-ar mai placea sa vad al doilea clasament publicat in GSP si Prosport, dar mi-e teama, ca-mi va creste barba, pana voi putea sa-mi impletesc codite, multe si subtiri, precum femeile de culoare si asa ceva tot n-are sa se intample. Pacat ca unii cred ca avem un sezon ratat. Sa speram ca miercuri ne detasam in clasametul asta afisat de tine.

    • caneto
      Tuesday, 4 December, 2012 at 07:56

      Cand vor face bilantul de la sfarsitul anului, nici prosportul, nici gesepeul, nici acei“unii” nu vor putea ajunge la alt rezultat decat ca anul 2012 este de departe cel mai bun din istoria CFR-ului: castigarea titlului de campioana, calificarea dupa doua tururi eliminatorii in grupele CL, calificarea in primavara europeana.

      • catalin_cj
        Tuesday, 4 December, 2012 at 08:54

        anul viitor sunt curios daca echipa cu nume de astru si jucatori cu lana va fi in stare sa ajunga in grupe. eu cred ca nici macar in europa league. si vor avea, foarte probabil echipe mai slab cotate decat basel. dar ei vor avea circumstante atenuante

  8. catalin_cj
    Tuesday, 4 December, 2012 at 08:37

    celtic a avut noroc cu meciul cu barcelona unde au avut posesia 11%(unsprezece)!!!! si culmea au si invins. sper ca noi sa avem 10% si sa batem. vorba lui sdrobis. ai n-ai mingea dai la poarta. poate si marcam dintr-un sut fara minge cum am facut-o la istambul. doamne ajuta

  9. Luk2170
    Tuesday, 4 December, 2012 at 10:13

    Visăm frumos, dar dacă nu am mai spera ce ne-ar mai rămâne ? Singurul nostru avantaj este că jocul echipei este imprevizibil (când jucăm catstrofal, când jucăm foarte bine). Până acum jocurile bune le-am avut în CL (excepţie cu Galata). O singură dată trebuie să mai meargă ulciorul la apă şi facem istorie. Totuşi norocul nostru va trebui să fie dublu de data asta -- depindem de Braga, care nu ştiu ce motivaţie mai au să tragă tare fiind oricum eliminaţi (e un meci care ar putea fi cumpărat uşor de Galata -- ar putea oferi triplu ca şi căştigul pentru o victorie şi tot le-ar renta, iar 3 mil. de euro nu sunt de lepădat nici pentru Braga). Mi-e teamă să nu fi sacrificat degeaba meciul cu Gazul. Singurul lucru realist care se poate obţine în cazul unei evoluţii bune este -- un preţ mai mere pt. jucătorii ce vor fi vânduţi în pauza competiţională.

    • caneto
      Tuesday, 4 December, 2012 at 10:54

      vezi ca si jucatorii lui Braga vor sa se transfere la mai bine, nu numai ai nostri :) nu cred ca se pune problema unui aranjament, Braga e mai buna ca Galata, probabil vor castiga, numai sa si conteze rezultatul lor pentru noi, altfel ... :)

  10. Luk2170
    Tuesday, 4 December, 2012 at 10:19

    Un lucru clar de menţionat este că în acest an (prin câştigarea titlului şi rezultatele din CL) s-a asigurat bugetul echipei pe 2 ani de zile. Aşa că zvonurile răspândite de mitici, începând cu întâiul MITICĂ, sunt rău voitoare şi se urmăreşte îndepărtarea suporterilor şi a sponsorilor de la echipă (echipa noastră incomodează).

  11. Panou
    Tuesday, 4 December, 2012 at 10:24

    O informatie subliniata si pe goal.com: "The visitors are unbeaten away from home in Europe this term over four games, having won three and drawn once."

    • caneto
      Tuesday, 4 December, 2012 at 10:28

      de-ar sublinia la fel si in primavara :)

  12. thedarkside
    Tuesday, 4 December, 2012 at 11:45

    Mie mi s-a parut mai buna Galata decat Braga din ce am vazut la Cluj. Altintop e fenomenal, mergea de la mijlocul terenului cu Camora in carca pana pe linia de fund si reusea si centrarea. De neoprit mi s-a parut jucatorul ala. Si nu multi au reusit asta cu Camora, asta daca nu e chiar singurul, din ce-mi amintesc eu.

  13. saliceanu
    Wednesday, 5 December, 2012 at 18:34

    Nulsieben, se pare ca ai scapat de blestem. De'acuma tineti doi tribuna in spate.