Wednesday, Oct. 18, 2017

Decembre

Written By:

|

Monday, 10 December, 2012

|

Posted In:

|

25 Comments

Decembre


Te uită Decembre cum ninge,
Deși poftă nu ai astăzi de minge,
Dar e programată-n ogradă
O nouă etapă, ca o corvoadă.

Mai spune s-aducă jăratec,
Cu euro aer primăvăratec,
Ai noștri mânji să-l mănânce,
Și peste nemțeni apoi să se-arunce.

Îți mână fotoliul spre sobă,
Șă-ți vezi mai călduț acest lot de probă,
Vădind că acesta e chinul său,
Când se-nzăpezesc prea tare-n Ceahlău.

Mai trage-ți un rând de izmene,
Pe margine s-au biruit mari troiene,
Cinstește ordinea, clubul, blazonul,
Și fă doar ca el: domină gazonul!

În gânduri persistă un vis de mister,
Cu mândra victorie de la Manchester,
În frig, te trezești brutal pe teren,
Căci în campionat persistă chinul peren.

Ce cald ar putea fi în Gruia,
Invingi mult prea greu și spui ”Aleluia”,
Și tremuri de frig, de emoție, de tot,
Nu poti să pricepi ce se-ntâmplă în lot.

Degeaba-l prepari precum ceaiul,
Pui Pedro, Deac și-Aguirregaray-ul,
Căci compoziția este cam apă chioară,
Ce-n gust nu arată deloc primăvară.

Îți vine ades să zici leru-i ler,
Văzând pe Felice gafând prea mizer,
Sau pe Kapetanos agil cât un sloi,
Ratând pân’ la gol, trei faze șiroi…

Mai soarbe prelung capucino,
Poate se prinde-n sfârșit Celestino,
Ce-i jocul de pase, ce-i stilul ocoș,
S-aducă și el aportul, măcar precum Vass.

Dezgheață de poți și pe Hora
De nu, schimbă-l grăbit cu Camora,
Cum Sergio face a mia oară,
Condimentând jocul cu scortișoară.

Privește UEFA pe hartă,
În timp ce la noi nemțeni vin la poartă
Da-i mătură și-i ia pe făraș,
Eroul nost’ Felgueiras.

Contemplă prelung a visare,
Și-o minge prielnică-ţi poate tot sare,
Cu un gol în față tihniți sunt, le place,
Deci zac liniștiți, pe blănuri, în pace.

E ziuă, dar ce întuneric,
Se lasă subit din golul feeric
Al celui ce ”gol” îți vine să-i zici,
Pe numele său sârb de GOLubovici.

La scorul acesta ca un covrig
Noi descoperim mirați că e frig,
Echipa din nou se cabrează toată,
Doar Pedro, mai calm, dă la lopată.

El face-apoi slalom, el face tumbe,
Și scoate penalty mai de niciunde,
Făcând el poteca, nu trece un veac,
Pân’ ce-n sfrârșit marchează Deac.

Te culcă visând la mult soare,
Precum tușierul turbat din ninsoare
Care la goluri, la orice raid,
Ridică fanionul în semn de off-side.

Stai și citește la-a sobei gură
Și-aruncă în foc presa cu ură,
Iar pe-ecrane să vezi vijelia,
Mass-media de sport livrând comedia.

Te uită, zăpada-i cât gardul,
Repară echipa cu cardul și fardul,
Și asta iute, făr’ de zăbavă,
Că-n Europa mai vrem ispravă!

Eu nu mai vreau jocuri acasă,
Potop e-napoi și-nainte şi-apasă,
Te uită Decembre cum ninge,
Nu râde… ci dă tare-n minge!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

albusibiu

La început a fost cuvântul... Apoi a inceput gâlceava!

(25) Readers Comments

  1. andrei
    Monday, 10 December, 2012 at 22:41

    nice..

  2. kiruj
    Monday, 10 December, 2012 at 22:51

    Despărţirea cuvântului "decembre" (datorită termopanului, prin care Bacovia se uite -melancolic- la 4.5 jucători nemţeni de-ai lui şi un ceferist extraterestru ) se poate interpreta şi "de ce, hombre ?", sau -şi mai simplu- "de ce, bre ?". Adică , văzând prin termopan neputinţa consătenilor, Bacovia a explodat : "de ce (nu băgaţi ciolanul la bozgorul ăla) bre" ? Felicitări, Albule !!

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:19

      Dupa asa un meci fara Sare si Piper (trebuie sa transfer si un jucator Piper), chiar nu se putea spune altceva. Nu poti sa faci procese unui jucator precum Piccolo, dupa cum s-a beatificat la Manchester, nu poti sa te iei nici de Felgueiras pentru cateva bajbaieli. Cel mai bine e ca a venit zapada asta mare si ca probabil urmatoarele meciuri pe care le vom vedea vor fi cele din Antalya. Iei victoria, spui "bogdaproste" si iti vezi de drum(ul) oricum cam infundat din campionat.

      • kiruj
        Tuesday, 11 December, 2012 at 10:51

        Absolut de acord cu tine, Albule ! Aşa trebuie să vedem lucrurile. Poate doar cu Antalya am ceva obiecţii, eu aş prefera o pregătire de iarnă la munte (sau măcar una combinată : o primă etapă de 10-12 zile la munte, apoi un stagiu de jocuri în Antalya)...Noroc că nu depinde de mine...HAI CFR !!

  3. Nea_Silica_MS
    Monday, 10 December, 2012 at 23:03

    Ca să-ţi răspund cu Alifantis: "Mai spune s-aducă jăratec, şi focul s-aud cum trosneşte", că greul n-a trecut încă :-) Hai băieţii, haide CFR!

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:15

      Alifantis? "De-as avea 4 dromadere, n-as mai visa hipopotami si-n acea lume de himere, as imparti mere si pere." Problema de unde aducem noi cele 4 dromadere, fiindca, in aceasta iarna vom pierde sigur 2 hipopotami. Noroc ca-l avem pe Paulo Sergio in rol de Noe...Sau Noel (Papa), cum zic francezii. :)

  4. canad
    Monday, 10 December, 2012 at 23:17

    ma-ntrebam:"oare ce se intampla de Albu nu pune articolul? s-o intamplat ceva?"-> faina surpriza. mersi.

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:19

      Dura un pic pana se asezau cuvintele in tactica favorita de 4-4-2. :)

  5. jazz
    Monday, 10 December, 2012 at 23:58

    ...orice asemanare cu personajele reale nu e deloc intamplatoare...

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:24

      implantatoare? :)

  6. CJ-07-CFR
    Tuesday, 11 December, 2012 at 01:24

    White-ule, vezi că te-a certa nea Romanescu pentru transformarea din M.Twain în Șecspir! ”On this score as a pretzel / We find wonder it's cold, / it cabrează whole team again, / just Pedro, calmer, gives the shovel.” :)

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:30

      Mai, 007, nu prea imi place vorba aia cu "Șecs", but your translation is the most googleistic I've had :)

  7. kiruj
    Tuesday, 11 December, 2012 at 07:39

    SOFTUL DE NOTARE ESTE OPRIT, TABELUL ESTE REACTUALIZAT. URMĂTOAREA NOTARE (ŞI, PROBABIL, ULTIMA DIN ACEST AN) VA FI DISPONIBILĂ DUMINICĂ (16 DEC.), DUPĂ MECIUL CU "ŢĂRĂNIMEA". DIN CE AM ÎNŢELES DIN MEDIA, MECIUL TUR DIN CUPĂ (PROGRAMAT INIŢIAL PE 13 DEC., CU ASTRA) S-A AMÂNAT, DAR ETAPA 20 DIN RETUR SE VA DISPUTA. HAI CFR !!

  8. Cata
    Tuesday, 11 December, 2012 at 10:11

    Albule, tu stii sa scrii / Proza lunga, poezii / Si din cauza asta esti / Apreciat de ceferisti / Iti citim articolele / Lungi sau scurte, bune, rele / Si suntem plini de mandrie / Ca si voi nimeni nu scrie. / Dar astazi, acest poem / Are tenta negativa / Mi se pare, si ma tem / Ca nu e prea pozitiva. / Eu unul, vazand baietii / Cu rezerve, titulari / Infruntand stoic nametii, / Castigand, eu ii vad mari. / S-au luptat, au si gresit/ S-a vazut determinare, / Iar la urma, la sfarsit, / CFR 3 puncte are. / Hai baietii, bravo lor! / Au batut la Manchester / Si-apoi am evitat raul / Si-au batut chiar si Ceahlaul! / CFR! CFR! CFR! CFR!

    • albusibiu
      Tuesday, 11 December, 2012 at 10:24

      No, vezi Cata, welcome to the club. :) Intr-adevar, poezioara are tenta negativa fiindca daca ne apucam sa numaram ocaziile mari din meciul asta iese un scor de cam 6 la 4. Iar la cat ghinion am avut in alte meciuri si la cat a ratat CFR-ul in acest tur de campionat, asta putea insemna lejer noi puncte pierdute. Asadar am evitat Raul cu Ceahlaul, dar am evitat si Haul sau chiar Taul, in caz ca ne faceam de minune. Nu era cazul sa disec insa acest meci, cata vreme vine acum pauza de iarna, timp in care toate vor fi restructurate. Poate alta data voi vorbi despre asta, poate in alt articol. Cat de tenta negativa, e doar formarea-mi nativa. :)

  9. kiruj
    Tuesday, 11 December, 2012 at 11:03

    S-AU AMÂNAT MECIURILE DIN ETAPA 20 PENTRU 2013 !! NU MAI VEM MECIURI OFICIALE ÎN 2012 (PROBABIL NICI AMICALE...). A ÎNCEPUT SEZONUL BILANŢELOR, AL ANALIZELOR...HAI CFR !!

    • caneto
      Tuesday, 11 December, 2012 at 11:51

      Bine, dar eu ce fac cu avancronica pe care nu am scris-o?

      • Cata
        Tuesday, 11 December, 2012 at 11:55

        :)) Pai acuma n-ai ce face, o publici asa cum ii.

        • caneto
          Tuesday, 11 December, 2012 at 12:20

          Pai, nu-i :) bag o pagina alba? :)

      • Albusibiu
        Tuesday, 11 December, 2012 at 12:04

        Cea mai buna (si scurta) avancronica a acestui meci ar fi fost: "concediu de hodina". :)

      • CJ-07-CFR
        Tuesday, 11 December, 2012 at 12:14

        Scoți echipele probabile și-l bagi pe Moș Crăciun. ieri

        • caneto
          Tuesday, 11 December, 2012 at 12:21

          Si Mos Craciun cum nu se scrie? :)

      • kiruj
        Tuesday, 11 December, 2012 at 14:03

        Păi bagă şi tu doar titlul avancronicii, pe urmă pauză (blank). Un soi de simfonie neterminată, ca a lu' nea Beethoven...Vei intra în istoria artei, Caneto !! Acum ori niciodată ! HAI CFR !!

  10. thedarkside
    Tuesday, 11 December, 2012 at 11:27

    Uraaaaaaaaaaaaaaaa! Deci pentru prima oara in era post-decembrista, conducatorii nostri iubiti dovedesc totusi ca le-a mai ramas o urma de creier in bostan. Nu de alta, dar in etapa urmatoare ne-am fi facut de tot rasul, la ce stadioane avem in tara. De fapt s-a vazut deja la CSMS Iasi - Dinamo cam ce ar fi urmat. HA HA

  11. Voicu