Saturday, Dec. 3, 2016

Lista lui Sergio

Written By:

|

Friday, 18 January, 2013

|

Posted In:

|

26 Comments

Lista lui Sergio

Urmează o perioadă în care se vor înmulţi întrebările de genul: câţi dintre jucătorii de pe lista UEFA, plecaţi de la CFR, pot fi înlocuiţi? Deac poate fi trecut pe lista B? Are rost să se mai prezinte Inter la dublă când ne va vedea lista?…

Vorba lui Mitică de la Ligă, să vedem ce zice regulamentul:

“Conditions for registration: List A

18.08 No club may have more than 25 players on List A during the season, two of

whom must be goalkeepers. As a minimum, eight places are reserved

exclusively for “locally trained players” and no club may have more than four

“association-trained players” listed on these eight places on List A. List A must

specify the players who qualify as being “locally trained”, as well as whether

they are “club-trained” or “association-trained”. The possible combinations

that enable clubs to comply with the List A requirements are set out in

Annex VIII.

18.09 A “locally trained player” is either a “club-trained player” or an “associationtrained player”. 

18.10 A “club-trained player” is a player who, between the age of 15 (or the start of

the season during which he turns 15) and 21 (or the end of the season during

which he turns 21), and irrespective of his nationality and age, has been

 registered with his current club for a period, continuous or not, of three entire

seasons (i.e. a period starting with the first official match of the relevant

national championship and ending with the last official match of that relevant

national championship) or of 36 months.

18.11 An “association-trained player” is a player who, between the age of 15 (or the

start of the season during which the player turns 15) and 21 (or the end of the

season during which the player turns 21), and irrespective of his nationality

and age, has been registered with a club or with other clubs affiliated to the

same association as that of his current club for a period, continuous or not, of

three entire seasons or of 36 months.

Conditions for registration: List B

18.16 Each club is entitled to register an unlimited number of players on List B

during the season. The list must be submitted by no later than 24.00 CET on

the day before the match in question.

18.17 A player may be registered on List B if he is born on or after 1 January 1991

and has been eligible to play for the club concerned for any uninterrupted

period of two years since his 15th birthday by the time he is registered with

UEFA. Players aged 16 may be registered on List B if they have been

registered with the participating club for the previous two years without

interruption.

18.18 For all matches from the start of the round of 32, a club may register a

maximum of three new eligible players for the remaining matches in the

current competition. Such registration must be completed by 1 February 2013

(24.00 CET) at the latest. This deadline cannot be extended.” 

În anexa VIII sunt trecute posibilele combinaţii în alcătuirea lotului din jucători formaţi de club, jucători formaţi în ţară şi restul. În oricare dintre variante, numărul maxim pentru categoria „FREE PLAYERS” este 17.

Lista noastră pentru grupe a fost întocmită în varianta: 17 free players, 0 jucători formaţi la club, 4 jucători formaţi în ţară, total 21, plus 3 jucători pe lista B (Man, Păun și Buş).

Au ieşit din schemă până la această oră Nicoară, Bastos, Aguirregaray. Se pare că – foarte recent – Luis Alberto a preferat țara caldă natală unei duble cu Inter. Nu se simte prea bine nici Mincă (nu cunosc situaţia lui, așa că mă abțin să fiu radical).

Cele 4 locuri ocupate de jucători formaţi în ţară sunt încă, aşa cum am zis, ocupate (Stăncioiu, Sepsi, Rada, Maftei, Mureşan), deci plecările lui Nicoară și Mincă nu necesită introducerea altor jucători formaţi în ţară.

Deac nu poate fi introdus pe lista B, deoarece este născut înainte de 1991, în 1986. Nu îndeplineşte nici condiţia pentru categoria „jucători formaţi de club” deoarece nu are 3 ani legitimaţi la CFR înainte de împlinirea vârstei de 21 ani. S-a amintit în vară, pe Tribuna CFR, că Unirea Dej, unde a jucat Deac, a fost satelitul CFR-ului, ca atare jucătorul poate fi inclus in această categorie. În  acest caz nu înţeleg de ce nu a fost trecut pe lista din toamnă ca al 22-lea jucător, chiar și accidentat!?

În concluzie, putem înscrie pe lista UEFA, până la 1 februarie 2013, ora 24.00 CET, trei jucători din categoria ”free players”.

Lista jucătorilor care nu sunt pe lista UEFA, aflaţi în pregătire cu echipa la Marbella este următoarea: Panin, Deac, Hora, Weldon, Sare, Vass, Ganea, Celestino şi Maah. Sulley, dacă va fi reţinut de CFR, va fi doar o soluţie pentru viitor, n-are treabă cu primăvara europeană din… februarie.

Rămâne să vedem care va fi evoluţia acestor jucători în următoarele meciuri de pregătire. Probabil, în funcţie de aceste amicale, va lua decizia și conducerea: ăsta, ăsta şi ăsta pe lista UEFA, ăsta și cu ăsta la Gaz Metan, restul pune umărul la câștigarea Cupei României și gata! Pe ei…!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

caneto

(26) Readers Comments

  1. Cata
    Friday, 18 January, 2013 at 14:59

    Mda, atunci ar trebui pusi pe lista Deac, Weldon si Sare, daca ultimul e refacut complet.. Daca nu, Maah.

  2. kiruj
    Friday, 18 January, 2013 at 15:16

    Eu cred că Deac şi Weldon vor fi puşi pe listă, al treilea se alege dintre Vass, Sare şi Maah. Alegere grea, dacă-l punem pe Bastos la mijloc, am pierdut 3 mijlocaşi şi un atacant, deci logic ar trebui să-l reţinem pe locul 3 pe careva dintre Vass şi Sare. Aici treaba iară se încurcă : mijlocaşi de profilul lui Sare (cu aproximaţii) deja avem : Muri + Godemeche, caz în care intră Vass. Dacă nu, nu...

    • caneto
      Friday, 18 January, 2013 at 17:43

      Nu mi-am dat cu parerea in articol despre acest subiect tocmai din cauza faptului ca sunt prea multe necunoscute: Sare este refacut 100%? Maah are nevoie de timp pentru acomodare si integrare in echipa? Mai pleaca cineva dintre cei de pe lista? (Sougou zilnic e dat ca si plecat, azi la Olimpique Marseille) Mai vine cineva la echipa, mai valoros si mai util decat cei 9 amintiti in articol ? Iar cel mai important, ce concluzie va trage Paolo Sergio dupa astea aproape 3 saptamani de antrenamente, pana la implinirea termenului de definitivare a listei. Cred ca Weldon si Maah au sanse sa fie inscrisi amandoi doar in cazul in care pleaca Sougou.

      • kiruj
        Friday, 18 January, 2013 at 18:04

        Corect, dacă pleacă Sougou, Maah va fi pe listă. Şi da, sunt încă multe necunoscute, să vedem amicalele, etc. Probabil finalizarea ei (a listei) se face în ultimul moment posibil, adică pe 1 februarie 2013, orele 23.59....:)

  3. traian
    Friday, 18 January, 2013 at 15:22

    un articol despre tanarul Sulleyman: Sulley Sariki Muniru - A star in the making

  4. Panou
    Friday, 18 January, 2013 at 17:14

    Un articol important, cum ar trebui sa citim in presa sportiva. Da, sa nu cerem prea mult...

  5. Gicutu
    Friday, 18 January, 2013 at 17:38

    caneto ,ai o bere dim partea mea .In fine cineva ne scoate din ceata in ceea ce privea lista UEFA.Te salut ,10%la salariu in plus pt tine.

    • caneto
      Friday, 18 January, 2013 at 17:49

      Multam! Ai auzit 07? 0 + 10% = o (bere de la Gicutu) :)

      • CJ-07-CFR
        Friday, 18 January, 2013 at 17:55

        Taci și sapă! N-am auzit nimic, de nicio mărire la salariu...

      • kiruj
        Friday, 18 January, 2013 at 18:11

        ai ajuns şi tu ca celebrul cowboy , undeva / cândva în vestul sălbatic : intră în cârciumă şi ţipă la barman : "un wisky fără gheaţă !", la care barmanul : "Nu s-ar putea fără sifon, că gheaţa mi s-a terminat din păcate..."

        • caneto
          Friday, 18 January, 2013 at 20:47

          Da, cand e invitat la o cafea scotianul o bea cu trei cuburi de zahar,iar acasa cu unul, dar de fapt ii place cu doua. Eu, acasa o beau fara opt cuburi, iar in ospetie fara niciunul.

  6. Calin Cocora
    Saturday, 19 January, 2013 at 02:02

    Deac intra ca jucator format la club, datorita contractului dintre Unirea si CFR. Pe langa el mai pot fi trecuti 3 jucatori. La club, in birouri, sunt persoane care sustin cum ca putem inlocui cati vrem pentru ca am schimbat competitia. Din cate inteleg eu, citind regulamentul, avem dreptul la 3 noi jucatori. In plus, Deac, printr-un mic abuz de regulament, completeaza unul din cele 4 locuri ce revin jucatorilor formati la club. Daca am fi avut cele 4 locuri completate nu l-am fi putut inscrie, nefiind completate locurile il putem trece intrucat nu e jucator nou,asa zice un ins de la AJF Cluj (evident, ceea ce spune, consider ca e parere nu neaparat avizata), personal vad parerea insului a fi de bun simt.

    • fotbalfan
      Saturday, 19 January, 2013 at 03:45

      persoanele alea din birouri sper sa nu fie aceleasi care au dat verde pt maftei si piccolo sa joace la basel :) sau, macar, sa fi invatat ceva din incident. in alta ordine de idei cred ca sougou ne spune la revedere.

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 07:16

      Concluziile trase in articol nu sunt nicidecum verdicte. Am prezentat fragmente din regulament pentru a avea o baza de discutii si a scoate la iveala pareri. M-as bucura sa ai dreptate, dar … Am inteles, nu s-a asteptat nimeni ca Deac sa se refaca asa repede in urma accidentarii. Totusi, nu inteleg, daca poate fi asimilat ca jucator format de club, de ce nu a fost trecut pe lista in toamna, chiar si in cazul in care s-ar fi prognozat durata refacerii lui la 4 ani? Nu ar fi ocupat locul nimanui, ar fi fost al 22-lea, ar fi dat bine si la imagine ca avem si un jucator format la club. Apoi, articolul 18.18 din regulamentul Uefa spune ca un club poate inregistra trei jucatori noi pentru restul meciurilor din competitie, nu scrie nicaieri ca se pot face 3 + restul locurilor neocupate la jucatori formati de club si/sau jucatori formati in tara. Nici ca echipele calificate in EL din CL ar avea privilegii fata de cele calificate din grupele EL. Este foarte lung regulamentul, nu l-am puricat, singura referire la jucatori trecuti dintr-o competitie in alta, pe care mi-o amintesc, este la transferul de jucatori care au evoluat pentru o alta echipa in toamna. Se stie, aici in Romania, toata lumea se pricepe la interpretarea legilor (cu mine in frunte, apoi urmeaza cel de la AJF :)), in general dupa cum ii convine, dar sa aruncam ochii, inca o data, la comentariul lui fotbalfan :)

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 07:53

      Ah, inca ceva: “intrucat nu e jucator nou” Exact situatia lui Maftei si Piccolo. Din moment ce nu figureaza pe lista, Deac este jucator nou, indiferent ca ar fi jucat de la 5 pana la 27 de ani numai la CFR. Eu inteleg ca prin jucatori noi regulamentul Uefa se refera la jucatori noi pe lista si nu la noi transferuri. Nu stiu in ce masura conteaza (parere personala, nicicum) ca a fost trecut pe lista din tururile de calificare (valabil si pentru Sare si Vass).

  7. Calin Cocora
    Saturday, 19 January, 2013 at 03:04

    daca veti urma linkul veti descoperi cum, unul dintre cei mai importanti, daca nu cel mai important jurnalist ganez il descrie pe jucatorul aflat in probe Sulley Muniru. Ni sespune ca ar fi mai bun decat mult mai celebrul frate de la AC Milan. De ce n-a fost retinut de Real Madrid inca e un mister, nedeslusit nici macar de goal.com. ----------------------- Iata si cate ceva despre Moudou al nostru

    • Nea_Silica_MS
      Saturday, 19 January, 2013 at 12:59

      Fost al nostru, dacă e adevărat. Mult succes Moudou la OM, o meriţi cu prisosinţă. Mulţumim pentru profesionalismul tău, pentru sufletul pus. La mulţi ani şi la mai mare!

      • kiruj
        Saturday, 19 January, 2013 at 13:49

        Da, aşa se pare...Oricum, a fost jucătorul determinant în obţinerea titlului nr.3, a pus osul şi în preliminariile UCL din toamnă, chiar şi în grupe. Analizând "la pachet" campionatul trecut + sezonul UCL din toamnă, meritul cel mai mare în realizări l-a avut simpaticul nostru Moudou, "talonat" de Cadu, Kapetanos, Bastos (în ediţia trecută nu era încă "revenit" cu capul...) şi aşa mai departe. Evoluţie constantă, la nivel înalt, saltul lui la OM este cât se poate de logică. Dealtfel , în opinia mea, campionatul francez i se potriveşte mai bine decât Premier League. Merci beaucoup, Moudou ! Allez les bordeaux ! (=vişinii, adică CFR...)

  8. ulise
    Saturday, 19 January, 2013 at 14:04

    S-a rupt iar Vass? Pt cateva luni de zile, scrie pe ziare.com. Continua ghinioanele si probleme cu lista UEFA.

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 17:05

      Sa aflam cum sta treaba direct de la sursa: “Ieri am suferit o usoara accidentare, ceva in legatura cu fractura avuta in toamna, ma pregatesc separat, sper sa revin repede, nu o sa pot juca contra lui Ferencvaros cu toate ca am asteptat mult aceasta intalnire, va fi devreme pentru mine, sigur nu o sa pot juca. Ma simt foarte bine, imi place mult grupul, echipa. Imi place mult orasul, oamenii, situatia este ireprosabila, ma simt extraordinar aici. Nu sunt adevarate lucrurile negative ce mai apar despre mine in presa din indepartatul Bucuresti, ma simt apreciat, situatia e super. Fradi mi-a fost si imi va ramane aproape de inima, acolo mi-am inceput cariera, sper sa o inchei tot acolo.”

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 20:26

      citynews: "Mureşan a explicat şi situaţia lui Adam Vass, uşor accidentat: „De mâine va începe să facă alergări, nu e o accidentare gravă, e posibil să joace încă din meciul următor”. "

  9. ulise
    Saturday, 19 January, 2013 at 19:24

    Maah jucator bun, dar Muniru a dat proba de viitor jucator de super clasa! Bataie mare pe lista lui Sergio! Jocul nu a fost stralucit, a fost un prim meci de pregatire, terenul si mai ales vantul au fost impotriva unui joc mai frumos.

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 19:26

      Da, Maah s-a deplasat cu viteza Maah1 :)

  10. Cristi
    Saturday, 19 January, 2013 at 19:58

    Stie cineva ce e cu Kapetanos? Fie Sergio nu merge pe modelul virfului masiv, ceea ce ar explica nefolosirea lui si a lui Bjelanovic, fie e si el pe picior de plecare ca si Sougou.

    • caneto
      Saturday, 19 January, 2013 at 20:30

      Banuiesc ca nimic. Nu puteau fi folositi intr-un singur meci 5 atacanti pe acelasi post. Probabil ii vom vedea in amicalul urmator.

  11. kiruj
    Saturday, 19 January, 2013 at 20:12

    Contează cele 3 puncte...O victorie e o victorie, în defensivă nu prea am avut probleme, în repriza a doua s-au "reactivat" anumite relaţii de joc de mult ştiute, jocul a fost mai cursiv, mai consistent. Muniru are talent cu carul, ar fi bine să lase floricele acolo la mijloc, dar are tot timpul din lume să fie învăţat / şlefuit în acest sens.Oricum e un lucru bun când un mijlocaş încearcă să iasă cu mingea la picior din meleu, pot rezulta atacuri/contraatacuri "specialitatea casei". Maah nu are concurent acolo, asta-i clar, chiar în condiţiile în care de-abia a coborât din avion (şi în cazul - foarte probabil - în care Moudou va pleca). Cam şters mi s-a părut Camora, e drept, fără aportul titularilor de drept, Avem lot, vom avea concurenţă (cu excepţia posturilor "rezervate" : Felghe, Cadu, Piccolo, Pinto, Mureşan, poate şi Pedro. Pe Valente l-am simţit mai "revenit" cu capul, parcă a jucat mai cu folos, chiar în condiţiile date. Poate PS îl va revitaliza, ar fi cea mai bună "achiziţie" de iarnă...HAI CFR !!