Friday, Dec. 2, 2016

A doua etapă a pregătirilor

Written By:

|

Wednesday, 30 January, 2013

|

Posted In:

|

47 Comments

A doua etapă a pregătirilor

Al patrulea meci de pregătire nu a adus nimic nou în repriza întâi, același joc fără zvâcnire, fără sclipirile care să aducă goluri, aceeași criză a fazelor de poartă. Probabil toți am sperat să vedem un început de cristalizare a jocului de construcție. Dar cu triunghiul median G. Mureșan – Godemeche – Rui Pedro, CFR a arătat o îngrijorătoare lipsă de imaginație, de soluții. Un joc liniar, care nu putea surprinde cu nimic apărarea agresivă și aglomerată a tinerilor spanioli, e tot ce ni s-a oferit în prima repriză. În locul combinațiilor rapide, am văzut un joc de obosiți. Echipa e intrată în noul ciclu de pregătire, e începutul celui de-al doilea stagiu. Înaintea meciului a avut loc un antrenament fizic, scurt, dar intens, fapt care explică jocul mai lent. Se pare că intensitatea antrenamentului a fost peste cea a jocului. Surpriza a fost Cadu, foarte implicat, foarte prezent ofensiv, încercând să dea impulsuri de vitalitate echipei. Pauza a permis un supliment de odihnă, o dopare suplimentară cu reproșurile lui Paulo Sergio, dar și o punere la punct a sarcinilor celor trei amintiți din mijloc.

Ca o paranteză, e de remarcat modul în care au fost gândite cantonamentele, o primă etapă la nivelul mării pentru acumulări fizice cantitative, o a doua etapă la altitudine, menită acumulărilor calitative. Dacă prima parte a fost destinată rezistenței generale, acum, e vizibil pentru noi, se lucrează la creșterea vitezei, la creșterea capacității de energogeneză anaerobă. Forța, viteza, explozia, detenta și chiar forța, sunt susținute direct de reacțiile energogene anaerobe, ele se îmbunătățesc prin antrenament anaerob, iar altitudinea, prin rarefierea aerului, dar și datorită ozonificării suplimentare, este extrem de potrivită. E pentru prima oară de când urmăresc cantonamentele, când pregătirea se face ca la carte, prima dată când se pune o miză corectă pe diferențele de altitudine în pregătirea fizică. Din acest punct de vedere e cert vom vedea un CFR îmbunătățit. Pregătirea fizică corectă va fi vizibilă probabil și în modul în care fiecare jucător va trata fazele jocului. O mai bună oxigenare va asigura cu siguranță o mai corectă judecată a fazelor jocului, probabil vor dispărea o serie de greșeli individuale prezente în turul campionatului.

Repriza secundă a adus un plus de claritate, o mai bună sincronizare a mijlocașilor centrali (Mureșan, Godemeche), o mai laborioasă activitate din partea lui Rui Pedro (se dovedește și bun executant de faze fixe și, îmbucurător, a avut momente de sclipire), a crescut precizia paselor, a crescut ritmul de joc și s-a intensificat mișcarea de demarcare pe faza de construcție, fapt ce a adus o dominare clară asupra unei echipe ce în prima repriză părea aproape egala CFR-ului. L-am văzut cu încercări de construcție și pe Diogo Valente, l-am văzut mai implicat, mai prezent, mai aproape de ceea ce așteptăm de la el.

Supărarea lui Paulo Sergio a fost vizibilă în câteva rânduri și a avut în genere ca obiect ieșirea greoaie, întârziată din apărare. Intervențiile sale au adus  un final remarcabil, cu presing agresiv prestat de jucători, un semn că fizic deja stau bine. Tot la capitolul remarcabil aș așeza lovitura de cap a lui Weldon (sper ca accidentarea lui Kapetanos să nu fie una problematică), se întâmplă adesea ca șuturile cu piciorul să fie mai slabe. Remarcabil e și faptul că Weldon (singura înlocuire efectuată de altfel forțat de Paulo Sergio), încet, încet dă semne de intrare în formă. Îmi amintesc cantonamentul din vara lui 2011, când Weldon a avut nevoie de pasa altruista a lui Mureșan pentru a înscrie, într-o fază în care ambii jucători erau în fața porții goale.

Am văzut goluri marcate de  Cadu,  Deac, ambii din 11 metri, Kapetanos şi Rui Pedro. Echipa de start a CFR-ului: Felgueiras – Panin, Cadu, Piccolo, Sepsi – Godemeche, Mureşan – Valente, Deac, Pedro – Kapetanos, a rezistat în teren 90 de minute, la care, dacă adăugăm și antrenamentul premergător, obținem imaginea clară a capacității echipei după aproape trei săptămâni de pregătire. Fizic, e clar nu putem fi decât satisfăcuți, urmează cert să dobândim satisfacții legate de calitatea tehnico-tactică a jocului. Paulo Sergio ne permite să întrezărim un CFR de calitate superioară, un CFR mai pregătit decât în toamnă.

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Dacă e vineri, batem la Mureş!

About Author

admin

(47) Readers Comments

  1. kiruj
    Wednesday, 30 January, 2013 at 15:55

    Pe lîngă observaţiile tale (corecte!) privind etapizarea cantonamentului, mai este şi partea de "strategie generală", echipa fiind transformată pas cu pas într-una de posesie, de circulaţie prelungită a balonului. Desigur, contra copiilor de la Malaga B nu trebuie să tragi nişte concluzii profunde, cert este că se încearcă în mod clar ieşirea cu mingea "jos" din defensivă, mijlocaşii laterali vin mult în spate pentru a susţine această acţiune. S-au văzut anumite scheme, un-doi-uri, etc. şi -cum ziceai- se observă o condiţie fizică potrivită pentru acest stadiu de pregătire. Apropos : ce-i cu Ivo Pinto şi cu Camora ??

    • Calin Cocora
      Wednesday, 30 January, 2013 at 16:12

      Camora trebuie să se facă bine cu capul, Ivo Pinto trebuie și el să se facă bine cu spatele, din căte știu va fi apt cu inter, doar că PS preferă să nu forțeze. Corect ce ai sesizat, e o schimbare clară de registru tactic. Eu cred că vom avea un CFR mai bun decât în toamnă, cel puțin în campionat.

  2. Ionut
    Wednesday, 30 January, 2013 at 15:55

    Bravo!!! Se vede ca esti intr-adevar implicat pentru echipa si faci o descriere ampla asupra a ceea ce se intampla in jurul ei (fie vorba intre noi, e pentru prima data cand citesc acei termeni cu privire la antrenament:D). Intru zilnic cu bucurie pe acest site sa citesc detalii despre echipa. Multumesc! Tineti-o tot asa!!!

  3. caneto
    Wednesday, 30 January, 2013 at 18:38

    Cam de la Mandorlini incoace, s-au ratat toate pregatirile, indiferent c-au fost de vara sau de iarna. Sa speram ca vei avea dreptate, dar sa asteptam cu verdictul macar pana spre sfarsitul lui martie :) Ma rog, acum e si un caz mai special, e pregatire de iarna in conditii de vara :) N-avem de unde sti ce asteptari a avut Paolo Sergio de la echipa in acest meci si cat s-a realizat din planul propus, dar un lucru pare clar: apararea e mult mai asezata decat pe vremea lui Andone.

  4. ulise
    Wednesday, 30 January, 2013 at 23:32

    Sougou a dat gol, nu? link

    • Cata
      Wednesday, 30 January, 2013 at 23:36

      Ce tare..:) Bravos Sughitza, si succes in continuare!

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 31 January, 2013 at 00:10

      Nu-i sigur că mingea a intrat în poartă, dar golul se pune. Omul are și valoare și talent și noroc.

      • Ioan Dacid
        Thursday, 31 January, 2013 at 10:23

        Aici e rezumatul meciului

  5. Luk2170
    Thursday, 31 January, 2013 at 12:31

    Prima etapă a pregătirilor ne-a lămurit următoarele aspecte : 1. Avem o apărare mult mai bine aşezată şi organizată (chiar şi Sepsi şi Panin şi-au mai revenit) 2. La capitolul închizători îl avem practic doar pe Mureşan, restul nu au convis sau sunt accidentaţi. Se dă credit în continuare lui Godemeche care e o catastrofă (foarte foarte lent, tehnică modestă, lipsă totală de curaj şi angajament). Cred că Muniru ar fi mult mai bun, dar trebuie să aibă meciuri în picioare. 3. La capitolul mijlocaşi centali şi cu valenţe ofensive îl avem practic doar pe Rui Pedro. Lui îi revine sarcina construcţiei (în momentul de faţă nu are cine să o facă) dar nu cred că e potrivit pentru acest post (cred că e mai potrivit să stea în spatele vârfului). Avem nevoie urgentă de un mijlocaş box-to -box, de un coordonator de joc. De aceea mijlocul nostru suferă, cei pe care îi avem nu ştiu ce să facă cu mingea. P.S. încearcă să creeze posesie, a reuşit, dar e o posesie sterilă cu pase în lateral sau la fundaşi, de aceea nu ne creem suficiente ocazii. 4. La capitolul benzi am slăbit mult prin plecarea lui Sougou şi Bastos. Deac şi Valente sunt mediocri la ora actuală. Doar Maah mi se pare potrivit dar trebuie să mai joace. 5. La capitolul atacanţi cred că ne descurcăm cu Weldon şi Kapetanos (sper să nu fie gravă accidentarea). 6. E nevoie de nişte amicale mai tari (ce-am avut până acum a fost frecţie). Îm place că ne apăram mai avansat şi facem presing mai agresiv. Hai CFR!

  6. ulise
    Thursday, 31 January, 2013 at 19:03

    link obiora nwankwo...

    • caneto
      Thursday, 31 January, 2013 at 19:20

      ha, ha, jucatorul lui Inter Milano :) No, ce-am zis ieri, kiruj? :)

      • caneto
        Thursday, 31 January, 2013 at 19:21

        retrag :) a fost la Inter, proprietar Parma.

        • Cristi
          Thursday, 31 January, 2013 at 20:01

          dupa transfermarkt e coproprietate, 50%-50%..de vazut cine a vindut si cit.. e mijlocas defensiv si f. tinar..daca nu ma inseala intuitia, s-ar putea sa vedem in toamna o tripleta foarte tinara rotindu-se pe doua locuri: Muniru, Sare, Nwankwo

      • kiruj
        Thursday, 31 January, 2013 at 20:20

        Toată mişcarea internautică ştie că eşti un mic oracol neînţeles...;) Că veni vorba, cât zici că va fi în meciul tur ? Aştept(ăm) cu nerăbdare avancronica ta cu Inter...:)

        • caneto
          Thursday, 31 January, 2013 at 20:46

          1 - 1 (1 - 0)

    • caneto
      Thursday, 31 January, 2013 at 19:30

      Ore 18.20 – Ata Executive: Nwankwo ha firmato con il Cluj. Fundas?

  7. Calin Cocora
    Thursday, 31 January, 2013 at 21:05

    Domnilor trebuie sa retineti ca mijlocasul defensiv Nwankwo a ajuns la Inter atunci cand antrenor era... ei bine! nimeni altul decat cel cu care a dat probe de joc Muniru, Mourinho! Ce ziceti daca, dupa ce strangem toti jucatorii pe care i-am testat ne trezim ca-si depune el insusi CV ca si candidat la postul de antrenor?

    • caneto
      Thursday, 31 January, 2013 at 21:12

      Pacat ca nu i-a refuzat si pe Özil si Khedira, ii puteam lua si pe astia :)

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 31 January, 2013 at 21:21

      Chiar și cu Mourinho va fi destul de greu să atingem foarte rapid the next level. Oricum, să-i urăm bun venit lui Mourinho, deși mie-mi pare tare rău după Paulo Sergio...

      • caneto
        Friday, 1 February, 2013 at 11:11

        Mourinho n-are nicio sansa sa ajunga la CFR. E prieten cu Giovanni. Cel putin asa sustine asta, al doilea.

        • kiruj
          Friday, 1 February, 2013 at 14:49

          oare relaţia de prietenie este una reciprocă ? Adică dacă A este prieten cu B, oare şi B este prieten cu A ?

          • caneto
            Friday, 1 February, 2013 at 16:38

            “Prin partile dumneavoastra este considerat prieten unul cu care ai dat mana o data in viata, fara a schimba vreo vorba, in timp ce eu inteleg prietenia total altfel. Deci nu am niciunul.” Aproximativ asa a raspuns Paszkany la intrebarea unei televiziuni bucurestene daca are prieteni printre oamenii de fotbal din Romania.

  8. kiruj
    Thursday, 31 January, 2013 at 21:37

    Asistăm la nişte "schimbări de direcţie" din ce în ce mai clare. Observăm că toţi cei trei au fost racolaţi din Italia, iar faptul că toţi 3 sunt jucători de culoare poate fi şi el mai mult decât o simplă coincidenţă. În opinia mea aceste achiziţii de ultimă oră au fost făcute cu gândul la campionatul viitor (mai puţin Maah, care -probabil- va juca şi cu Inter), returul deja "pierdut" este ocazia perfectă de a-i obişnui cu mocirlele ligii 1. Să revin puţin la observaţia anterioară cu jucătorii de culoare. Cam toată lumea poate observa şi admite că de o vreme încoace asistăm la o invazie din ce în ce mai pronunţată a lor din ţările africane, de la vârste din ce în ce mai fragede, şi la echipe din ce în ce mai puternice. Vorbim aici de calităţi native perfecte pentru jocul de fotbal, practic în toate campionatele europene tari ponderea lor este foarte ridicată şi creşte permanent. Să nu uităm naţionala Franţei de-acu 3-4 ani, formată doar din jucători de culoare. Să nu mă înţelegeţi greşit : nu sunt nici naţionalist, nici xenofob, nici nimic, din contră, încerc doar să punctez nişte aspecte descoperite mai de mult, cu statistici într-o mână şi cu manuale de biologie/fiziologie în alta. Din punctul de vedere al CFR-ului prevăd la începutul campionatului viitor o linie de mijloc mult mai fantezistă şi mai predispusă la efort (cu Muniru şi cu acest Obiora în linia mediană), în opinia mea se pregăteşte tactic şi strategic ediţia viitoare, cu o echipă mult mai sigură în apărare şi cu fantezie+dinamism în atac.

    • Cristi
      Thursday, 31 January, 2013 at 22:18

      Eu as merge un pic mai departe si as paria pe o intinerire masiva a lotului in urmatoarele 12 luni. La portari e posibil sa ii vedem in urmatorii ani pe Tiut si Man ca numerele 2 si 3 (as paria ca 2014 cind ii expira contractul lui Stancioiu cam asta va fi solutia), Panin va fi inlocuit la vara cu mai tinarul cu 10 ani Lionn, cred ca min unul dintre Maftei sau Piccolo va pleca si poate ar primi si Ene o sansa dupa un an la UTA, la mijloc sunt deja doua nume anuntate plus al treilea in negocieri ceea ce sugereaza ca Godemeche nu va primi o oferta de prelungire a contractului la care il putem adauga pe Paun plus Sare revenit. Doar in fata vad deocamdata un surplus de jucatori maturi.

      • kiruj
        Thursday, 31 January, 2013 at 23:16

        Da, ne putem aştepta la o întinerire a lotului , dar nu chiar masivă (zic eu), cunoscând -totuşi- nevoia permanentă de rezultate, de titluri, de participări în CL / EL. La nivelul primului "11" acest fenomen va fi -probabil- şi mai redus (max. 2-3 jucători tineri). O întinerire masivă se practică în momente de cumpănă (vorbesc de echipe gen CFR) : când dispar şansele pentru realizarea vreunui obiectiv trasat, sau -Doamne fereşte!- când situaţia financiară (intrare în insolvenţă, etc.) o justifică din plin. Nu am vrut să spun că "întinerirea" nu poate fi şi un garant al performanţei (vezi Ajax, Arsenal, chiar Viitorul, câteva cazuri mai mult izolate), dar este nevoie de nişte cicluri de creştere obligatorii. În acest moment la CFR-ul nostru mai important este asigurarea ciclurilor de creştere (= a producţiei repetitive de plus-valoare), concretizate în bani la bugetul clubului şi condimentate şi cu ceva performanţe europene, pe post de aditiv în "ciclul de fabricaţie"....

        • Cristi
          Thursday, 31 January, 2013 at 23:45

          Ai perfecta dreptate, totusi e imbucurator sa vezi ca incet incet si jucatorii proveniti din grupele proprii de juniori isi fac loc in lot. Nu am pretentia sa ii vad titulari, acolo conteaza doar valoarea, indiferent de virsta, dar intr-un lot de peste 30 de jucatori daca un sfert sunt tineri de-ai tai nu e chiar asa de rau.

        • Calin Cocora
          Friday, 1 February, 2013 at 00:54

          Daca se apuca conducerea de schimbarea paradigmei la nivelul filosofiei clubului(mai multa tinerete, mai putina experienta cu miza pe entuziasm) inseamna ca se lungesc un pic ciclurile. Riscam cu o intinerire masiva sa nu ne intalnim nici in anul ce vine cu titlul(ar fi semn ca gasca Becali a preluat fatis butoanele), dar sa reusim sa construim o echipa extrem de solida, cu stabilitate la nivel de banca tehnica, dar si la nivel de lot. In acest caz ii prevad ani multi de somaj lui Mou, noi il avem pe Paulo Sergio al nostru, asezat, rabdator, cu o buna filosofie existentiala. Ar fi o cotitura inspre Next Level (doar 07 cati ani ii trebuie sa ajunga la noi). Lasand gluma la o parte ar fi o cotitura serioasa, dar ar fi si semnul ca problemele de buget si-au gasit rezolvare(chiar daca inca nu se vede) si ca businessul incepe sa arate altfel, ceva ce aduce a model Arsenal sau Ajax. Sa nu ne pripim insa, transferul nu e cert, sa asteptam ultima confirmare,comunicatul oficial. Din ce am reusit sa aflu inca e doar zvon. In Italia stirea referitoare la transfer nu apare decat pe siteuri obscure. Tuttomercato, de exemplu, nu zice nimic, iar ei cam semnaleaza toate miscarile. Daca ar fi semnat siteul mentionat n-ar fi ratat momentul, mai ales ca el a trecut pe la Inter, iar peste 2 saptamani urmeaza meciul direct.

    • caneto
      Friday, 1 February, 2013 at 11:13

      Sa nu fie si Obiora (daca ajunge intr-adevar la noi) fotbalist din categoria lui Lignani si Godfred, sa vina doar pentru o mica schimbare de aer.

  9. Calin Cocora
    Friday, 1 February, 2013 at 01:04

    Un lucru e foarte clar. Daca vin jucatori pentru partida cu Inter atunci ei vin azi, 1 februarie cine nu vine nu prinde lista. Pentru pregatirea lotului in vederea editiei viitoare putem inregimenta jucatori care sa joace in competitia interna pana pe 28 februarie. Deci timpul intaririlor de Europa expira azi, din ce stiu mai sunt in vizor 5-6 jucatori pentru 2, chiar 3 posturi. S-ar putea sa semneze azi unul, pentru al doilea sau al treilea nu stiu daca sunt sanse.

    • Cristi
      Friday, 1 February, 2013 at 01:33

      Poate sunt doar deschise negocierile, cu variante venit last minute sau la vara. Si la Sougou s-a vorbit mult in ianuarie 2011 si a venit in vara. Stam calmi si vedem, nu poate fi de rau. Oricum, marele exod prevazut de multi nu a avut avut loc, ceea ce e tangibil si un prim cistig major.

  10. Calin Cocora
    Friday, 1 February, 2013 at 09:31
    • fotbalfan
      Friday, 1 February, 2013 at 09:38

      13.01.2013 15.30 .

  11. Cata
    Friday, 1 February, 2013 at 10:07

    Pe langa jucatori tineri, avem nevoie foarte mare de un viitor CAPITAN de echipa, pentru ca Rocardo Cadu imbatraneste si nu mai este mult pana se retrage. Eu ma gandeam ca viitorul capitan va fi Felgueiras, dar daca e adevarat ca are multe oferte, cred ca pana la urma va pleca la vara. Si atunci ce facem? Dupa Cadu, capitan ar fi Muresan, dar si el se va retrage in vreo 2, 3 ani banuiesc. Maftei nici n-are rost sa vorbim, Piccolo nu are calitatile de lider pe care le au ceilalti. Rui Pedro e copil, pe Deac iarasi, n-are rost sa-l luam in considerare, Valente nu...poate Camora?

    • levente
      Friday, 1 February, 2013 at 10:57

      Daca se poate tine Rui Pedro pana se retrage Cadu si Muresan, eu pe el as miza mai mult, are mai multa personalitate, dar nu cred ca va ramane asa de mult la noi, doearece joaca din ce in ce mai bine si este si jucator tanar.

      • bgabry
        Tuesday, 5 February, 2013 at 16:43

        Panin :))

    • caneto
      Friday, 1 February, 2013 at 11:14

      Dupa ce se retrage Cadu, eu l-as tine in continuare si l-as numi capitan nejucator. :)

      • levente
        Friday, 1 February, 2013 at 11:16

        si asta ar fi o solutie

  12. Retardila
    Friday, 1 February, 2013 at 11:55

    Dar care ar fi problema cu Piccolo capitan? Mi-a ramas pe retina un moment in care ii dadea indicatii (Fara Ghilimele!!!, Chiar ii dadea indicatii!!!!) lui Andone in campionatul castigat de jucatori prin decizie proprie.... Poate fi un capitan extrem de bun, nu cred ca este chiar absoluta nevoie de o personalitate exaltata, mai degraba de un cunoscator al fotbalului. Parerea mea, no!

    • Cristi
      Friday, 1 February, 2013 at 12:09

      Cred ca Piccolo va ramine mai putin la echipa decit Cadu. Sunt si cam de aceeasi virsta, are contract mai scurt si are oferte de afara.

  13. Cristi
    Friday, 1 February, 2013 at 12:01

    Cadu are contract pina in 2015, cel mai probabil il va prelungi inca un an asa ca discutam de sezonul 2016/2017. Asta inseamna ca cel mai probabil viitorul capitan inca nici nu este la echipa ca si timing fiind suficient sa vina din 2014/2015 si sa se impuna ca un lider. Ca si profil, cel mai probabil va fi din nou un jucator defensiv, pe un post mai putin spectaculos si mai dotat la cap decit la picioare. Poate mai batrin decit a fost Cadu cind venit la Cluj, pentru a fi motivat sa ramina pe termen lung.

  14. CJ-07-CFR
    Friday, 1 February, 2013 at 12:14

    Ce tot povestiți aiurea despre retragerea lui Cadu și alegerea altui căpitan de echipă?! Până în 2083 nu se pune problema... link

  15. kiruj
    Friday, 1 February, 2013 at 15:04

    Va fi foarte greu de găsit altul cu personalitatea lui Cadu. Povestea / ascensiunea lui -ca jucător- este aproape identică cu cea a echipei, în general. A fost un loz câştigător şi aducerea lui, şi "promovarea" lui în funcţia de căpitan. În toată Liga 1 nu găseşti jucător la fel de cerebral, luptător, motivator. Că a mai schimat şi el câţiva antrenori ? Scopul scuză mijloacele..., probabil în acele momente "deciziile" de detronare erau cele mai bune soluţii pt. echipă...

  16. caneto
    Friday, 1 February, 2013 at 18:50

    Mai sunt cateva ore pana expira termenul limita de modificare a listei Uefa. Prea multe batai de cap nu are Paolo Sergio. Banuiesc ca-i va numi pe Deac, Weldon si Hora. Maah mai are de sapat, Muniru mai are foarte mult de sapat, Celestino merge pe lista lu’ Gaz Metan (daca-l primesc mediesenii). Surpriza poate veni doar de la Panin sau de la cel care va semna cu CFR la ora 23:22.

  17. nea_Silica_MS
    Friday, 1 February, 2013 at 19:52

    Pentru întâia oară nu l-am înţeles pe PS. Voia cu tot dinadinsul să pierdem meciul? Iată că a reuşit. Cu Stăncoiu în poartă, cu Maftei şi Rada fundaşi centrali tot meciul, nici măcar Ivo cu Camora n-au reuşit să suplinească lipsa lui Cadu şi Piccolo. De ce era necesar să pierdem? De ce nu i-a introdus pe Deac şi pe Rui Pedro? Sau pe Cadu şi Picollo, nemaivorbind de Felguieiras? Nu înţeleg ce naiba voia să dovedească? Că e un antrebor slab? A reuşit, din păcate. Totul are un început...

    • kiruj
      Friday, 1 February, 2013 at 20:09

      Mă simt nevoit să fiu de acord cu tine, în totalitate. Pe lângă nedumeririle tale aş puncta şi câteva aspecte tactice / tehnice nu foarte clare : 1......În mod normal, ţinând cont de necesitatea dozării treptate a efortului, a valorii adversarului (aici nimic de zis, Dnepr a venit la timp, ca progresie a valorii adversarului), deci cunoscând toate ăstea, de ce naiba trebuie jucat aproape tot meciul cu o echipă de rezerve ? Când va fi "turat" echipa de start cu Inter ? 2......Dacă trecem peste prima întrebare, vine a doua : ne trebuie o aşezare "ţărănească" de 1-4-3-3 chiar acum, când sistemul 1-4-2-3-1 a început să dea roade, chiar datorită lui PS ? Încercând -disperat- să găsesc un răspuns cât de cât acceptabil, fără teorii ale conspiraţiei şi altele asemena, cred că PS a dorit să mai vadă ÎNCĂ ODATĂ rezervele disponibile, ce reprezintă ele în economia lotului / obiectivelor, şi a mai testat şi această variantă "ţărănească" de 1-4-3-3 (cu care am jucat noi în anii 80'), ca un plan "C", pentru orice eventualitate...Sper ca PS să aibă un răspuns la aceste întrebări şi totul a fost o regie bine gândită, chiar dacă nu prea cred...OK, pe randamentul jucătorilor am putea discuta în sus şi în jos (şi o vom face în orele următoare, sunt convins), dar aceste semne de întrebare persistă peste tot şi toate...HAI CFR !!!

    • Calin Cocora
      Friday, 1 February, 2013 at 21:16

      Omule drag, lucrurile sunt clare. Dniepr este rivala lui Sahtior în Ucraina. Noi am fost egalii lor cu jucători de care ar trebui sa ne lepădam căci nici de rezerve nu prea corespund, Maftei catastrofa, Rada(mare executant de lovituri libere moi și telefonate, un fel de pase incomode la portar) mereu prins aiurea, Hora un fel de indolentul sef. Golul diferenta a venit de la tusier, offside clar, un pui de afara din joc a fost si la primul. As vrea sa nu povestesc de golul doi cand fundasii nostri centrali au fost dusi la cosit si Muresan a devenit ultim aparator, asa ca tac. Goluri cu noroc si multa contributie de-a nostra pentru ei, gol cu noroc pentru noi, daca era Bjelanovici in loc de Weldon? Deci scadem golurile si vedem ca trimitand gafeorii de serviciu si de lepadatii nostri pe teren am fost aproape egali cu Dniepr. Concluzia e clara, Paulo Sergiu a vrut sa arate, ca, daca punem titularii pe teren, nu ne mai trebuie ”next level”, ca suntem deasupra lui Sahtior.

      • nea_Silica_MS
        Saturday, 2 February, 2013 at 10:29

        De acord, am fost aproape egalii lui Dniepro. Care incepe returul pe 2 martie. Ceea ce înseamnă că mai au circa o lună până la primul lor meci oficial. Noi mai avem numai 2 săptămâni şi jucăm cu rezervele. Cu un trio de cascadorii râsului, ca să nu mai vorbesc de alde Hora, Învârtita şi Ceardaşul... Asta e ceea ce nu înţeleg. Mi-a plăcut doctorul. Fără emfază, domol, corect. Plus că promite întăriri... La mulţi ani doctore!