Friday, Dec. 2, 2016

CFR – CAP (LIVETEXT)

Written By:

|

Saturday, 9 February, 2013

|

Posted In:

|

37 Comments

CFR – CAP (LIVETEXT)

CFR Cluj – Clube Atlético Paranaense (LIVETEXT avancronic)

Cele două formații au intrat pe teren. CAP aliniază o formație alcătuită din 11 fotbaliști, iar CFR o formație alcătuită din x portari și y jucători de câmp.

Din câte nu văd eu așezarea în teren, antrenorul Paulo Sérgio Bento Brito, cunoscut ca Paulo Sérgio, (născut la data de 19 februarie 1968, în Estremoz, Portugalia) a ales o formulă de echipă alcătuită dintr-o combinație a cifrelor 1,2,3,4 și 5, despărțite prin liniuțe, care se pliază cel mai bine pe stilul de joc al Interului.

Min.01 (chiar la începutul lui) – S-a executat lovitura de începere a partidei, din punctul de la centrul terenului. Echipele atacă dintr-o parte în cealaltă;

Min.04 – Dacă CFR a fost înființată în 1907, adversara noastră de astăzi este ceva mai tânără, fiind înființată în anul 1914;

Min.05 – Rectific: … adversara noastră de astăzi este mai tânără, fiind înființată în anul 1924;

Min.06 – Am verificat încă o dată, ca să fiu sigur. Da, anul 1924 e corect!;

Min.11 – Eveniment important pe tabela de marcaj!;

Min.11-bis – Jucătorii uneia dintre echipe protestează degeaba, pentru că tabela de marcaj rămâne neschimbată;

Min.11-bis-bis – Adică rămâne neschimbată, dar asta nu înseamnă că rămâne neschimbată ca la începutul partidei, pentru că în momentul protestului nu era neschimbată!;

Min.12 – Tabela rămâne neschimbată, ca în minutul 11;

Min.13 – Minut cu ghinion: nu se accidentează niciun adversar;

Min.15 – Paulo Sergio nu strigă la jucători;

Min.17 – Mi se pare că Paulo Sergio strigă la jucători;

Min.18 – Pe reluare nu se vede deloc dacă Paulo Sergio a strigat la jucători;

Min.23 – Mingea este repusă în joc din colțul din dreapta al careului mic;

Min.24 – Degajare imprecisă, care nu-și atinge ținta;

Min.31 – Cele două echipe fac risipă sau economie de efort, după caz;

Min.44 – În sfârșit, mingea ajunge și la jucătorii brazilieni!;

Min.45 – Nu se aude fluierul arbitrului de centru, pentru că am boxele oprite.

PAUZĂ

Min.46 – Se reia jocul, în aceeași notă de dominare ușoară;

Min.47 – De aici de unde stau, nu observ schimbări în cele două echipe;

Min.49 – Ocazie mare la una dintre porți: lovitură liberă directă de la 40 m, dar „torpila” se duce la 20 m deasupra porții;

Min.50 – Am intrat în minutul 50;

Min.54 – Eveniment important pe tabela de marcaj! Scorul devine cel mai periculos;

Min.55 – Paulo Sergio pare îngândurat, dar nu e;

Min.60 – A trecut o oră de joc fără ca – din fericire – una dintre echipe să primească gol sau să-și dea autogol;

Min.67 – Gluma spusă de Zamfir lui Iuliu Mureșan se îngroașă;

Min.73 – Iuliu Mureșan râde de gluma lui Zamfir;

Min.77 – Am uitat să vă spun că în această repriză s-au făcut unele schimbări de jucători, dar nu între cele două echipe;

Min.79 – Știați că dacă la CFR ar mai fi evoluat Rafael Bastos și Luis Alberto, în acest moment brazilienii ar fi avut superioritate numerică pe teren?;

Min.83 – Arbitrul de centru marchează cu spumă de ras locul unde trebuie să se așeze zidul;

Min.86 – Un spectator cu mutră de parior din Rio intră pe teren și încercă să-i întindă o bancotă de 100 euro unui fundaș, fără să-mi dau seama cu ce scop. Probabil ca să-l premieze pe jucătorul meciului;

Min.86-bis – Este capturat și expulzat de pe teren de un om de ordine, care-i confiscă bancnota;

Min.87 – Mai sunt decât circa 3 minute;

Min.88 – Mai sunt decât circa 2 minute;

Min.89 – La prima nevedere, pare un test util din toate punctele de nevedere;

Min.90 – Arbitrul se pregătește să fluiere finalul meciului sau încă nu;

Min.90+n – Meciul se încheie.

Min.90+n-bis – Pamfletul se va încheia după declarațiile de după partidă.

Declarații după meci:

Iuliu Mureșan: „Suntem pregătiți. Să vină cei de la Inter!”

Paulo Sergio: „Întâi să mergem noi la ei.”

Share This Article

Related News

De la cazacioc la talcioc
Cazacioc
“Днепр” – “Клуж” 2-0 [FINAL]

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(37) Readers Comments

  1. morero
    Saturday, 9 February, 2013 at 17:12

    senzational! meciul s-a intrerupt in minutul 38 cind PS a vrut sa introduca al doilea portar !

  2. kiruj
    Saturday, 9 February, 2013 at 17:22

    Completări : 1......la prima observaţie a agentului secret : x+y = 11, indiferent ce ar fi ! 2......agentul meu a văzut -la un moment dat- o aşezare de 1-10, aşadar cifrele 1,2,3,4,5 nu pot modela toate cazurile, cu virgulă, sau fără! 3......Lui IM i-a căzut relativ repede fisa după bancul lui RZ, adică doar în 6 min....)) Agentul secret 07 a uitat să spună, că imediat după începerea partidei ambele echipe s-au refugiat la marginea careului propriu (fără să atingă mingea), au săpat şanţuri, s-au împărţit lunete, pumnale şi pistoale (din stocul "Phoenix") şi doar la intervenţia energică a arbitrilor au renunţat la acest sistem ultradefensiv (0-11). Mai vorbim...A, era să uit : lupta spionilor pentru singurul copac disponibil a degenerat, se pare că câştig de cauză a avut spionul celor de la Inter, un tip împrumutat de la mafia siciliană...

    • Bogdan Dobondi
      Saturday, 9 February, 2013 at 21:40

      Kiruj, conform teorema lui Lagrange - daca agentul secret cumva n-a spart-o - cifrele mentionate de tine, adica 1,2,3,4,5 toate impart zece inafara de 4. Ignorand acel 4, Langrange a spus ca se poate modela un grup de 10 complet daca stii tati divizorii, sau cum se numesc in romana.... 4-ul il subordonezi apoi prin argumentul ca-i patratul lui doi... :P Sau ca doi dintre ei, Horica si Valente, au jucat cat patru...

      • kiruj
        Saturday, 9 February, 2013 at 21:52

        Bogdane, am o presimţire ciudată că nici 3-ul nu prea împarte "zecele"...;)

        • Bogdan Dobondi
          Monday, 11 February, 2013 at 12:32

          Pai, nu, dar daca treiul tat imparte sasele, atunci mere si el. Bine. Ii mai multa munca, dar merge... :D

  3. Lcfr
    Saturday, 9 February, 2013 at 17:49

    cel mai bun live text pe care l-am citit vreodata!

  4. caneto
    Saturday, 9 February, 2013 at 18:17

    Primele impresii, la cald, dupa o repriza deosebit de interesanta: - meciul l-am inceput intr-un clasic 1-4-2-3-1, care s-a transformat in minutul 3 in 1-4-1-4-1 cu o trecere lina in 1-5-4 -1. - Sepsi si Maah au avut evolutii diametral opuse. Primul a jucat pe stanga, in aparare, al doilea pe dreapta in atac. - Hora nu a avut parametri excelenti. Nicio pasa gresita sau buna, nicio actiune reusita, nicio recuperare. Sper sa fie introdus in teren in repriza a doua. - Godemeche a avut probleme cu bagarea schimbatorului in treapta a doua de viteza. In plus, nu a reusit sa creeze superioritati de doi la unu. - S-a pus accentul pe marirea capacitatii de a concretiza ocaziile ivite. Din pacate nu s-a ivit nimic.

    • CJ-07-CFR
      Saturday, 9 February, 2013 at 18:22

      Total de acord (cam 60%) cu ce spui despre Felgueiras. Și eu am remarcat o ușoară ezitare a acestuia la mingile trimise pe lângă poarta lui Stăncioiu.

  5. kiruj
    Saturday, 9 February, 2013 at 18:28

    Din ce am observat, de prin min.60, preşedintele CAP-ului a introdus şi nişte tractoare, iar prin min.63 au apărut chiar nişte semănătoare "Gloria C16" pentru a semăna panică în apărarea ceferistă (fără succes, normal). În ultima instanţă s-a decretat colectivizarea terenului de joc. Jocul continuă, totuşi...

  6. caneto
    Saturday, 9 February, 2013 at 18:31

    Oare cati au pariat ? la ? ? "LiveScore.com : All Soccer Scores, Livescore www.livescore.com/soccer/soccer/ - Traducir esta página hace 19 minutos - 16:00, CFR Cluj ? - ? Atletico Paranaense. 68', Litex Lovech, 0 - 0, BATE Borisov. 68', Wisla Krakow, 0 - 1, Volyn Lutsk. 68', Zorya, 1 - 0, Gornik Zabrze ..."

  7. caneto
    Saturday, 9 February, 2013 at 18:33

    LiveScore.com : Soccer Live Scores www.livescore.com/default.dll?page=home - Traducir esta página hace 43 minutos - 45', CFR Cluj, 0 - 0, Atletico Paranaense. 45', Litex Lovech, 0 - 0, BATE Borisov. 45', Wisla Krakow, 0 - 0, Volyn Lutsk. 45', Zorya, 1 - 0, Gornik Zabrze. 3', Legia ...

  8. caneto
    Saturday, 9 February, 2013 at 18:45

    86' CFR Cluj 1 - 0 Atletico Paranaense

    • caneto
      Saturday, 9 February, 2013 at 18:46

      O fi intrat Hora.

  9. toronto
    Saturday, 9 February, 2013 at 19:17

    da a intrat Hora si a dat doua goluri

  10. Calin Cocora
    Saturday, 9 February, 2013 at 19:17

    Scorul final ajunge la 3-0 2goluri Hora si unul Valente in ultimul minut, m-am grabit cu relatarea.

  11. Calin Cocora
    Saturday, 9 February, 2013 at 19:24

    Goluri hora min 53 si 68, Valente min 90. Au jucat Felgueiras (Stanciou); Ivo Pinto, Ricardo Cadu, Felice Piccolo, Rada - Godemeche, Celestino, Sepsi, (Camora) - Rui Pedro - Valeente, Hora; Brazilienii au folosit jucatori o parte din jucatorii de rezerva.

    • CJ-07-CFR
      Saturday, 9 February, 2013 at 20:45

      Wow! Aproape am nimerit scorul final și golul din minutul 53 (min.54 la mine)! Caneto, păzea!

      • caneto
        Saturday, 9 February, 2013 at 21:01

        Azi dimineata am scris un scurt articol despre meci, dar din graba l-am postat pe www.atleticoparanaense.com :)

      • Calin Cocora
        Saturday, 9 February, 2013 at 22:14

        La declaratii ai omis ceva. Muresan a zis ca stabilim relatii de colaborare cu Atletico, le-a recomandat sa transfere ceva fani mai bogati, ca-i prea mica bacnota cu care alerga ala dupa Cadu, ca trebuie sa o imparta cu ceilalti si, dupa eforturile meciului, nu poate duce impartirea la bun sfarsit, intrucat ii tremura mana datorita efortului. Apoi a adaugat ca vor veni ceva jucatori de la Paranense, intrucat vor sa fie si ei lansati ca Bastos, sa castige si ei, cat n-o castigat spectatorul ala cu suta, de cand mama lui l-o lasta sa umble singur la meciuri. V-as mai spune da ma zgaraie tufisul din Dealul Presei, ma opresc sa-mi caut o pozitie mai buna si apoi reiau transmisia in direct a intamplarilor secrete. Intre timp am primit de veste ca Interul a dat anunt in presa din Italia. El suna cam asa: Pierdut adversar din saisprazecimile EL in spatele ratiunilor tactice, oferim gasitorului un bilet la meciul din optimi dintre CFR si Totenham.

        • Gavrilo
          Sunday, 10 February, 2013 at 16:30

          Cand in tribunele Cfr-ului o sa vedem macar jumatate din nr-ul de spectatori ai lui Inter si mai ales daca am avea 10% din abonatii permanenti ai italienilor sezon de sezon, atunci poti sa faci misto... Asta asa ca sa stii ca pe banii altcuiva e easy ...

  12. nea_Silica_MS
    Saturday, 9 February, 2013 at 19:26

    Fain livetext 07!

  13. Radubarbier
    Saturday, 9 February, 2013 at 19:38

    Urmeaza hora de la Milano. Hai CFR!

  14. Flacara Visinie
    Saturday, 9 February, 2013 at 20:19

    Sa nu ne amagim, Paranaense e acum pe locul 3 in liga a doua braziliana.

    • Flacara Visinie
      Saturday, 9 February, 2013 at 20:20

      Daca erau pe locul 4, le dadeam 4-0.

    • gavrilo
      Sunday, 10 February, 2013 at 16:22

      Atletico a re- promovat din acest sezon in prima liga braziliana. In 2001 a fost campioana Braziliei si are parcursuri excelente in Cupa Campionilor din America de Sud, in anii 2004-2007. A fost antrenata printre altii si de Lothar Matteus in 2007.Multi jucatori de valoare au trecut pe acolo sau mai bine zis au plecat de acolo. Intrucat a reintrat in Serie A, majoritatea jucatorilor nu sunt evaluati la o anumita valoare de transfer, tocmai de aceea e interesant daca s-a stabilit o relatie cu CFR.

  15. Flacara Visinie
    Saturday, 9 February, 2013 at 20:23

    Si ca o completare la live text, statistica facuta de statisticianul oficial al tribunei ne spune ca de fiecare data cand Hora a marcat 2 goluri, CFR s-a calificat in faza urmatoare a Europa League.

    • Flacara Visinie
      Saturday, 9 February, 2013 at 20:24

      Doua goluri intr-o repriza, evident.

  16. nea_Silica_MS
    Saturday, 9 February, 2013 at 20:30

    Am dat o cautare pe Wiki din pura prostie. Adica vroiam sa aflu cine este Clube Atlético Paranaense. Si am aflat, citez: "Clube Atlético Paranaense este o echipă de fotbal din Brazilia". M-am lamurit bustean. Oare o fi valorand macar cat UD Marbella, echipa "macelarita" de pustii lui Dinamo? Sau ca Slovan, aia calcata in picioare de stralucitoarea Steluta (cu patronul fugit din tara din fata justitiei)?

    • Calin Cocora
      Saturday, 9 February, 2013 at 21:55

      Atletico a retrogradat in 2011, in 2012 a revenit pe prima scena. Iata rezultatele lor in celelalte amicale CFR Cluj 3-0 Atlético/PR, 07.02.2013, Dynamo Kiev 0-1 Atlético/PR 06.02.2013, Atlético/PR 0-0 Paranavaí 04.02.2013, Ludogorets 2-6 Atlético/PR 02.02.2013, Atlético/PR 2-1 Cianorte 30.01.2013, Toledo CW 1-1 Atlético/PR In editia 2010 au terminat pe locul 5.

      • kiruj
        Saturday, 9 February, 2013 at 22:08

        Surprinde -oarecum- acea victorie cu 6 - 2 cu Ludogoreţ, care mi se pare o echipă bunicică (practic cea mai bună) din Bulgaria.

      • nea_Silica_MS
        Sunday, 10 February, 2013 at 10:02

        Multam fain!

  17. Panou
    Saturday, 9 February, 2013 at 21:33

    Ei, vedeti ca Hora este surpriza, iar nu convocarea sa!... Stramaccioni pregateste-te, ca venim sa te stromosim!

  18. kiruj
    Saturday, 9 February, 2013 at 22:05

    Va fi Hora pariul lui PS pentru sezonul de primăvară ? M-aş bucura enorm, credeţi-mă, la fel ca şi în cazul lui Bastos şi al lui Rui Pedro. Este şi asta o politică ieftină de transfer : dacă nu reuşeşti să scapi de nişte "ciurucuri", îi aduci înapoi "cu capul", şi ţi-ai rezolvat pe gratis un post-cheie în echipa de bază...Lăsând gluma la o parte, am impresia că PS are încredere atât în Hora, cât şi în Valente. Dacă cei doi vor confirma, voi avea un respect (şi mai) mare pentru PS...Să tremure macaronarii !! HAI CFR !!

    • Calin Cocora
      Saturday, 9 February, 2013 at 22:16

      Unde mai pui ca daca schimbi capul ciurucului, dupa ce te folosesti de el ca de unul bun, il faci erou si-l vinzi la suprapret.

      • kiruj
        Saturday, 9 February, 2013 at 22:29

        Adică "CFR" va însemna în scurt timp "Clubul Fotbaliştilor Reşapaţi" ???

  19. CJ-07-CFR
    Saturday, 9 February, 2013 at 23:12

    Pentru evaluarea aproximativă a valorii adversarului, iată care a fost echipa lui Atlético Paranaense utilizată contra lui CFR (0-3): - Renan Rocha (25 ani) – Jean Felipe (19 ani – de la echipa U23), Luiz Alberto (36 ani), Léo Pereira (17 ani – de la echipa U18), Maranhão (22 ani; împrumutat recent de la Cruz Azul (Mexic) – mexicanii plătiseră aproape 1.200.000 euro pe el; se pare că a fost încercat pe postul de fundaș stânga, deoarece pe transfermarkt apare mijlocaș stânga) – Derley (26 ani), Bruno Rosseto (20 ani – de la echipa U23), Martin Ligüera (32 ani), Felipe (22 ani) – Éderson (23 ani), Fernandão (25 ani). Schimbări: Elias (29 ani) l-a înlocuit pe Felipe, accidentat. N-au jucat vreo 2-3 jucători dintre cei mai bine cotați. CAP a avut meci în 7 feb. și va juca în 10 feb.cu Dinamo; așa s-ar explica numărul redus de schimbări.

  20. Panou
    Saturday, 9 February, 2013 at 23:38