Saturday, Dec. 3, 2016

Hai Luminiţa! (de la capătul tunelului)

Written By:

|

Monday, 26 August, 2013

|

Posted In:

|

124 Comments

Hai Luminiţa! (de la capătul tunelului)

Motto: „Criza a cuprins întreaga lume, dar se manifestă numai la noi.”

Liga 1, etapa a 6-a, azi, luni, 26 august, ora 19.30, Stadionul Dr. Constantin Rădulescu: CFR Cluj – Corona Braşov. Un meci la fix, un adversar potrivit, un loc potrivit, un moment nepotrivit. N-a putut solicita şi Piţurcă ăsta măcar o lună de pregătire centralizată pentru naţională – că, oricum, şi 5 ani ar fi puţini să o facă competitivă –, scăpam şi noi de o parte din belele abătute asupra noastră. Prindeam finalul perioadei de transferări în Europa şi puteam aduce întăririle de ultim moment şi răcnet, fără a pierde contactul cu plutonul fruntaş. Aveau timp suficient şi Brandao + Gabionetta, şi de ce nu, ceilalți douăzecişiceva din lot, să se pună la punct cu pregătirea, fără a îmbogăţi palmaresul echipei cu o înfrângere la un scor de neprezentare, tocmai la Bourceanu în ogradă. Apuca şi Grigoraş să dea mâna cu toți jucătorii din lot şi să-i cunoască după nume, fără a exista riscul unei noi gherle, contra unei formaţii care pare ‘a mai slabă din campionat. Sau măcar dacă meciul de azi l-am fi putut juca cu o formulă de împrumut, iar lotul actual să se fi întors în Austria (n-are nimic nici Poiana Braşov), să fi încercat şi cu Grigoraş o pregătire de vară, poate că, până la urmă, tot am fi nimerit una neratată.

Că nu cred să ne fi refuzat prietenii noştri mai vechi pentru partida aceasta, incorect neamânată, cu Corona Braşov: Beto – Ivo Pinto (Tony), Souza, Alcântara, Pereira – G. Mureşan, Renan Garcia (Dani) – Sougou (Semedo), Bastos (Peralta), Hora (Culio, Dubarbier) – Traore (Fabbiani) sau Spinoza – Rednic (Trombetta), Jorge Costa (Andone), Bergodi, Mandorlini – Aleš Jindra – Hora, Dican, Trică, D. Munteanu – Paolo Sergio. Am sunat la club şi LPF să văd ce părere au mahării de idee, dar răspunsul a fost negativ, nu-i timp pentru obţinerea cărţilor verzi, aşa că în locul unei noi pregătiri de vară, propuse de mine, va urma una mai scurtă de toamnă, nu înainte, însă, de a mai chinui şi acest meci cu fosta şi viitoarea lanternă roşie a clasamentului.

Mi-aş dori, în condiţiile actuale, ca Grigoraş să folosească o echipă odihnită, neuzată psihic de ultima înfângere, ceva de genul: Mincă (s-a întâmplat nenorocirea, Felgueiras s-a accidentat, să sperăm că nu-i nimic grav, tot nu l-aş fi trecut titular, ca să nu-l demoralizez că ar face parte dintr-o echipă de rezerve) – Maftei (oricât de prost va juca, şi-l cred în stare, nu poate coborî la nivelul de joc a lui Velayos), Brandao (prea e pe val curentul anti-Cadu, nu trebuie expus fluierăturilor propriilor suporteri, pentru că vor exista, indiferent de câte îndemnuri publice de a nu o face vor exista), Rada (Piccolo, vezi motivul la Felgueiras, demoralizarea, nu accidentarea), Sepsi (Camora, vezi motivul la Piccolo) – Gabionetta (mi l-aş dori şi aşa nepregătit şi cu stomăcelul deranjat, că poate cât Maah şi Deac la un loc, dar ştiu că nu va juca, deci începem în zece ), Djokovic (să nu i se urce lui Obiora la cap că ar fi indispensabil echipei), Rui Pedro (sorry Voiculeţ, aşa a declarat Grigoraş, că Rui Pedro va juca), Hora (Costea dragă, pentru reclamaţii adresează-te lui Trică, Hora trebuie sa fie titular, are nevoie de continuitate), Tade (cu părere de rău pentru Kapetanos, a bifat şi el nişte minute în etapa anterioară), Ogbu (Batin, vezi motivul la Camora). Între ultimii şase cinci jucători nu am pus nicio liniuţă, vom vedea unde o sau le va pune Grigoraş.

Putem proclama acest meci un derby al echipelor în criză, că nici braşovenii nu cred că s-ar fi supărat ca Piţurcă să fi stors de la FRF un stagiu mai îndelungat pentru pregătirea tricolorilor. În cinci meciuri au reuşit un singur egal, în ultima etapă acasă cu Dinamo. Antrenorul Manea caută antrenor, el dorindu-se doar în funcţia de manager, care să tragă la răspundere antrenorul, i-i greu s-o facă în oglindă. Conducerea clubului încearcă să o imite pe cea a CFR-ului, să reducă numărul jucătorilor din lot de la 35 la 25, ca atare în prima fază Florin Stângă, Rareş Forika, Marius Ene, Ioan Coman, Florin Manea, Cristian Marcăş şi Marius Pastor au fost anunţaţi că nu mai fac parte din lot. L-au legitimat în schimb pe Aguirre, pe care îl şi vor în echipa de start. A dat ambele goluri ale braşovenilor într-un amical jucat în această săptămână contra Gloriei Bistriţa (2 – 2). Andrei Szakál a demisionat din funcţia de director general al grupării pe motiv că „Am simţit că eram prea mulţi conducători.” Vor juca probabil un 4-4-1-1, şi tot probabil, în următoarea alcătuire: Marc – Martac, Kanon, Damian, Arce – Dâlbea (cpt.), Olariu, Stere, Neacşa – Aguirre – Lourenco. Rezerve: Remo Amadio, H. Popa, Burlacu, D. Bogdan, Vl. Munteanu, Fl. Ilie, Braganca, Stănescu, Vastag. Chirciu este accidentat. La fel, Sergiu Buş s-a accidentat în meciul de la Piatra Neamţ, dar oricum n-ar fi jucat, trebuie să existe şi în cazul lui o clauză în contractul de împrumut, în baza căruia n-are drept de joc împotriva clubului de care aparţine. Nu cunosc situaţia lui Amadio, dacă este transferat definitiv sau împrumut, ori dacă în cazul din urmă are voie doar pe banca de rezerve, fără drept de a-l înlocui pe Marc. :) În rest, puţine informaţii, e şi normal, la ora la care Horia Ivanovici are obiceiul să sune patronii de cluburi, la Primăria Braşov programul de lucru este de mult terminat.

Hai băieţii! Să nu vă descurajeze mica criză a începutului de campionat. Nu-i doar la noi, e criză în tot Ardealul, ce vorbesc, la ceilalţi e dezastru:

1. CFR Cluj 5 1 2 2 4 – 10 5
2. FC Braşov 6 1 2 3 5 – 8 5
3. Gaz Metan 6 0 3 3 5 – 8 3
4. Corona 5 0 1 4 3 – 11 1
5. U Cluj 6 0 1 5 3 – 16 1
(în caz de egalitate la puncte departajarea se face după cum vrea muşchiu’ meu)

Dar de-aia există crizele, ca să le putem depăşi. Nu avem nevoie pentru asta de un acord cu FMI-ul, ci cu 2-3 jucători de tipul celor care mai speră săptămâna aceasta să prindă o echipă dintr-un campionat de top din Europa. Până se ratifică astfel de acorduri, actualii „ai noştri” trebuie să ia primele măsuri, că ieşirea din criză se face step by step. Etapa asta să trecem cu golaverajul pe „plus”, mai departe ‘om vedea. HAI CFR!!!

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Dacă e vineri, batem la Mureş!

About Author

caneto

(124) Readers Comments

  1. Dantesc
    Monday, 26 August, 2013 at 08:32

    Draga Caneto, iti scriu acest comentariu deoarece in ultima vreme (cam de un an,un an si ceva incoace,perioada Ch League nu o punem aia fiind cu bonus pentru AP mai putin pentru jucatori,club dar noh...nimeni nu-i perfect ) cand ma gandesc la CFR numa' tu mai ai curaj sa imi mai smulgi cate un zambet ...parol ! Iar articolul tau de azi ca bonus mi-a facut si ziua de luni mai buna,mai senina,mai pufoasa si pentru asta tin sa iti multumesc...:) Cat despre meci... 'om vedea, bucurosi (sau nu) le'om duce toate...In rest sa auzim numa de bine sanatosi fiind ...cu stima de la Cluj

  2. luK2170
    Monday, 26 August, 2013 at 09:35

    Un lucru nu il inteleg, de altfel nu poate fi inteles. Daca tot avem jucatori pulbere si am adus ceva forte noi, de ce nu le folosim ? Se spune ca cei adusi nu stau bine cu pregatirea fizica, da cei vechi stau bine ? Cu siguranta nu. Cred ca suntem printre cei mai nepregatiti fizic din campionat. Jucatorii noi chiar nu s-au pregatit deloc ? Atunci de unde au fost adusi acestia, or fi cumva contabili si stau toata ziua pe scaun ? Selectia acestora cum s-a facut de stau asa rau cu pregatirea ? Ce management de club mai e asta ? "Unul profesionist" asa cum sustineau unii pana in acest sezon, cand am ajuns ciuca batailor. Ba mai sustineau unii ca nu avem nevoie de juniori, ca facem numai transferuri "destepte" din exterior si ca spectatorii nu sunt importanti pt. bugetul clubului. Iata ca numai in 2 ani (fara spectatori) nu se mai gaseste nici un sponsor (asociat) semnificativ pt. club. Ce sponsor investeste la o echipa fara spectatori / suporteri ? Doar un sponsor care vrea sa spele niste bani, iar dupa ce si-a spalat banii -- la revedere. Sper din tot sufletul sa nu asistam la sfarsitul CFR-ului, ar fi sfarsitul fotbalului clujean.

  3. daniaania
    Monday, 26 August, 2013 at 11:23

    Asa de bine le punctezi incat nu mai am de zis,felicitari!!! Sper din suflet la o revenire a echipei..

  4. click
    Monday, 26 August, 2013 at 11:25

    Sa speram ca vom vedea un meci in care baietii vor arata ca vor. Se poate, trebuie lucrat la motivatie

  5. halley
    Monday, 26 August, 2013 at 12:19

    Daca nu aparea acest articol, cu siguranta as fi uitat ca astazi avem meci in Gruia. S-a instaurat o letargie cronica printre noi, daca in anii precedenti exista o euforie inainte de meciurile echipei, astazi parca avem o senzatie de disconfort. Abia mi-ai amintit ca avem meci si uite ca deja incep sa cedez psihic, meciul se desfasoara seara, maine voi fi obosit la munca :)))), bate vantul, se anunta ploaie torentiala, va fi frig, ne fura arbitrul, stadionul va fi dezamagitor de gol, Hora printre titulari, joc dezamagitor, Cadu fluierat (pe merit), patronul bronzat in loja (parca un pic mai gras), cei doi fantastici Muri si Zamfir, ma uit la echipa si recunosc cu greu 3-4 jucatori, apare unul cu nr. 69, jumatate din tribuna I incearca sa-l identifice, parerile sunt diferite :))))), pana la urma ne lamurim in repriza a doua la prima schimbare, il aplaudam, se termina meciul, mergem acasa. Scorul? Oare mai intereseaza pe cineva?

  6. Retardila
    Monday, 26 August, 2013 at 12:59

    Motto: "Din cauza crizei financiare actuale, s-a hotarat ca lumina de la capatul tunelului sa se inchida!" ----------------Vorba lu' nea Andone: in plm, sunteti ceferisti???? Cine-i ceferist si mai are si un grad de inteligenta oarecare trebuie sa se "baje" pe acest forum, singurul forum civilizate de fotbal di Romanica...----------------Avem tot dreptul sa ne suparam unii pe altii, sa ne dam "demissile" de onoare.....dar poate ramanem cu totii franari? Hai, mai, copii, bagati mare, ar fi un pacat la Dumnezeu sa lasam sa "decedeze" cea mai buna initiativa in commenturile cu fotbal din Romanica...E valabil si pentru tine Alex :)

    • nea_Silica_MS
      Monday, 26 August, 2013 at 14:20

      Toujours pe baricade, mon ami! Haide CFR!

    • thedarkside
      Monday, 26 August, 2013 at 14:57

      Cine este ceferist, nu e niciodata trist

      • Dantesc
        Monday, 26 August, 2013 at 15:12

        dar cum e ? sau numa e...si atat :)

      • luis
        Monday, 26 August, 2013 at 16:12

        mai putin atunci cand luam trei bobite de la oite

        • thedarkside
          Monday, 26 August, 2013 at 18:19

          daca n-am fost cand am luat 5 de la rapid...

  7. luK2170
    Monday, 26 August, 2013 at 13:29

    Aveti dreptate in legatura cu acest forum. Este civilizat, asa cum a fost si atmosfera din Gruia. Inca un motiv sa imi para rau de distrugerea (autodistrugerea) CFR-ului. Da, am ajuns sa ne gandim cu groaza la fiecare meci, indiferent de adversar -- iar ne facem de tot rasul ? cine mai rade acum de noi ? de ce nu testam juniorii ? nu avem ce pierde mai mult, macar juniorii chiar joaca gratis, nu e nici un efort financiar pt. club.

    • luis
      Monday, 26 August, 2013 at 16:14

      Eu nu ma gandesc cu groaza la acest meci ,sunt optimist si cred ca dupa acest meci va renaste CFR-ul.Hai CFR.Stiti cum e speranta moare ultima.

  8. kiruj
    Monday, 26 August, 2013 at 16:25

    Notarea jucătorilor va fi disponibilă în jurul orei 22.00 (am o treabă undeva -sper măcar să mai prind şi eu câte o fază pe furiş la TV- şi voi ajunge acasă pe la 21.45). Succes băieţi ! HAI CFR !!!

  9. emil
    Monday, 26 August, 2013 at 16:57

    Hai CFR!

  10. PINTEA
    Monday, 26 August, 2013 at 17:02

    Amu-i,amu ! Hai baietii...sa le dam,sa o urcam un loc pe "U" la golaveraj !!!

  11. thedarkside
    Monday, 26 August, 2013 at 18:19

    Cum ne ducem la stadion ca nu ne lasa aia cu umbrele si e furtuna afara!

  12. CFR MS
    Monday, 26 August, 2013 at 21:31

    Bravo. In sfarsit un joc limpede,combinatii, fara aruncari de mingi aiurea, se vede clar mana lui Grigoras. Asta pana-n minutul 60, cand s-a terminat benzina, s-a vazut pregatirea de vara excelenta facuta de Rednic...

    • Bogdan Dobondi
      Monday, 26 August, 2013 at 22:05

      Suta la suta de acord! Si cred ca o sa scoata Grig untul din ei la Brasov... :D Asa, oldschool style...:D

  13. kiruj
    Monday, 26 August, 2013 at 21:46

    Click aici pt. notare !!

  14. nea_Silica_MS
    Monday, 26 August, 2013 at 21:48

    I-aş interna pe toţi la psihiatrie! Chuka a înscris pentru că Batin i-a dat o minge perfectă, altfel o rata şi pe aia. Cu excepţia lui Batin, Deac şi Piccolo, uneori şi Camora sau Rada, restul sunt clar lipsiţi de valoare. Velayos e bun de liga a 2-a, Voiculeţ încă nu a înţeles pe unde a aterizat, Obiora bun pentru Africa, liga a 3-a,. Djo încă netrezit la realitate. Jucătorii nu se găsesc, nu au curaj, s-au obişnuit să trăiască la ciupeală.

    • caneto
      Monday, 26 August, 2013 at 21:52

      Chiar acum am vrut sa incep impartitul notelor pentru tabelul lui kiruj. Lui Deac i-am dat 5 (fuge cati 10, minte cati 0,1), iar lui Obiora 7 (mi se pare ca creste de la meci la meci). :) Zici sa reconsider notele? :)

      • nea_Silica_MS
        Monday, 26 August, 2013 at 22:02

        Zic să dai notele aşa cum le-ai văzut în partidă. Io nu prea sunt iespert, îmi dau doar cinstita opinie.

        • nea_Silica_MS
          Monday, 26 August, 2013 at 22:06

          Totuşi, cinstite Caneto (şi Andrei), unde aţi văzut valoarea lui Obiorah? Că tare-aş vrea să-l văd şi eu valoros. Cât în priveşte pe Deac, a alergat cât zece, a încercat cât o sută, cred că a fost cel mai valoros (de fapt aproape singurul) de pe teren (părerea mea).

          • caneto
            Monday, 26 August, 2013 at 22:44

            Nu contest ca a alergat cat zece si a incercat cat o suta, ci lipsa de luciditate, faulturi inutile la orice contact, o gramada de mingi foarte usor pierdute, pase aiurea etc. Dar, cum am spus recent, e clientul meu :), il urmaresc prea atent si il judec, probabil, prea aspru. :)

        • caneto
          Monday, 26 August, 2013 at 22:15

          Adevarul e ca in afara de Batin si Piccolo, la momentul actual niciun jucator nu joaca la un nivel acceptabil si nu se ridica la pretentiile unei echipe ce s-ar vrea pe unul din locurile fruntase ale clasamentului. Nervii nostri sunt intinsi la maximum din cauza neputintei de pe teren, asa ca, probabil, fiecare avem clientii nostri pe care-i vedem ca vinovatii principali pentru morcoveala de 90 minute. :) Preferatii mei sunt, de la inceputul campionatului, Velayos, Deac si Maah. :)

          • dan dan
            Monday, 26 August, 2013 at 22:18

            Si eu am tot 3 ... A.P., I.M. si R.Z.

      • Dantesc
        Monday, 26 August, 2013 at 22:05

        Deac peste restul echipei chiar si Obiora...negrii din atac sa faca bine sa ne lase ...de mana cu marele absent Maah,la fel si sarbul ! Iar marea deziluzie (eterna pana la urma) e Rui Pedro care de indolent ce e nici macar nu si-a udat tricoul (ce transpiratie? eu vorbeam de apa de pe gazon)in timpul in care a jucat . Camora e in scadere de forma,Velayos in nota obisnuita adica slab spre janant...dar in schimb mi-a placut Voiculet are stofa dar nu prea are cu cine ,chiar si Costea atata timp cat a jucat. Oricum am fost jalnici si de data asta norocosi... ca aia sunt sub nivelul pamantului altfel o faceam de oaie la final...A ! si sa nu uit, noroc cu Felice si ca atacantii lor sunt fara viteza...viitorul ?...bine ca a venit pauza...

        • dan dan
          Monday, 26 August, 2013 at 22:16

          Ce vina au jucatorii fara valoare ca datorita celor 2 scouteri ai CFR-ului, ei au ajuns aici? Ei nu au nici o vina, au prins o oferta buna, salariu bun, normal ca au acceptat. Si nu uita, cica ii urmareste cu 2-3 ani inainte...

      • kiruj
        Monday, 26 August, 2013 at 22:16

        Cu toate că de obicei nu avem aceleaşi gusturi (sau avem?), de această dată "ne-am suprapus" cu ideile privind Obiorah : i-am dat şi eu 7, exact din motivele pe care le-ai enumerat şi tu (parcă chiar creşte de la meci la meci). Recunosc solemn că am văzut doar prima repriză şi nişte flash-uri din a doua (era un viscol de nota 11 la munte unde am fost cu "daune" pentru calitatea parabolei Digi, să nu mai vorbesc de nişte cunoştinţe care au venit la mine "obosiţi" şi starea lor doar s-a agravat, mă rog...), dar părerea mea este că acest băiat are o evoluţie crescândă (nu foarte spectaculos, dar în timp poate fi o soluţie de avarie pentru închidere). HAI CFR !!!

        • nea_Silica_MS
          Monday, 26 August, 2013 at 22:21

          Aţi jucat fotbal, aţi şi făcut pe conducătorii; probabil vedeţi altfel jocul acestui om. Pentru că eu cu greu l-aş numi jucător. Mi se pare unul din cei mai slabi oameni ai CFR. On va voir, (pentru CFR), sper să aveţi voi dreptate.

        • csongi
          Monday, 26 August, 2013 at 22:42

          Obiora e acceptabil, ar fi o rezerva buna la un lot cu pretentii. La fel Camora, Deac si Voiculet. Pacat ca nu prea avem titulari... Batin fb, la fel si Piccolo, sa nu uitam totusi de valoarea adversarului. Restul cam varza. Momentan se pare ca avem de tras pentru evitarea retrogradarii.

  15. caneto
    Monday, 26 August, 2013 at 21:48

    Meciul cu Viitorul s-a dus, asta cu Corona s-a dus, cel cu vecinii s-a amanat, noi cand ne mai reparam golaverajul?

    • Bogdan Dobondi
      Monday, 26 August, 2013 at 22:03

      Cu Steaua acasa?

      • caneto
        Monday, 26 August, 2013 at 22:16

        Ioi, sa ne prinda Craciunul cu golaveraj negativ? :) Se rezolva mai repede, cu Pandurii si Petrolul :)

    • kiruj
      Monday, 26 August, 2013 at 22:20

      Că tot le ştii pe toate : cu Bistriţa când jucăm ??

      • caneto
        Monday, 26 August, 2013 at 22:22

        La anul, in mai, finala CR.

  16. fotbalfan
    Monday, 26 August, 2013 at 22:01

    VICTORIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!

    • Janos T
      Monday, 26 August, 2013 at 22:09

      Ce părere aveți de curajul / bunul simț / diplomația ale antrenorului de a nu-i introduce in teren, din diferite motive, pe Cadu (nici măcar rezervă) și pe Hora , evitând astfel și posibila reacție ostilă a suporterilor la adresa căpitanului ? Oare va rezista în funcție mai mult ca predecesorul lui ?

      • nea_Silica_MS
        Monday, 26 August, 2013 at 22:11

        Cu siguranţă. Cred că nu mai e loc de joacă. Pe cine să mai numim dacă-l demitem pe Grigoraş? Cred că e un om la locul lui, tre să-i dăm mult credit, va reuşi (sper) până la urmă!

        • lengyel_attila
          Monday, 26 August, 2013 at 22:43

          De acord cu tine, totusi schimbarea corecta era: Ogbu afara, Batin virf, Costea aripa stg.

          • kiruj
            Monday, 26 August, 2013 at 22:45

            Perfect de acord, Attila!

          • nea_Silica_MS
            Tuesday, 27 August, 2013 at 13:33

            Asta e şi părerea mea.

      • caneto
        Monday, 26 August, 2013 at 22:29

        Din cate am citit, Cadu s-a cerut singur afara, nici macar n-a participat la ultimele 2-3 antrenamente.

  17. andrei
    Monday, 26 August, 2013 at 22:02

    Un meci care mie imi da sperante pentru viitor, desi am castigat doar cu 1-0 impotriva uneia dintre cele mai slabe echipe din campionat. Dar s-a vazut parca un alt stil de joc si cred ca daca am fi fost mai eficienti in fata portii, scorul ar fi fost mult mai mare si nu am fi avut emotiile din final. Din pacate, atacantii negri pe care ii avem nu par a fi prea valorosi, dar mai vedem - poate Grigoras scoate ceva din ei. In schimb, mie personal Obiora mi se pare o achizitie buna (desi am criticat-o la momentul cand a fost realizata acum vreo 2 luni). Cred ca avem neaparata nevoie de transferul imediat al unui fundas dreapta care sa vina titular si apoi sa asteptam sa vedem ce se intampla in meciurile mai tari dupa pauza de 3 saptamani.

  18. Vass Bela
    Monday, 26 August, 2013 at 22:13

    Cine a vazut interviul dat de Grig dupa meci, pe Digi, a putut sa vada prin ochii unui specialist dezastrul in care suntem . Oi fi eu nebun precum alti citiva de pe aici, dar si Grig este ? Eu nici pe jucatori nu i-as acuza tare, ei saracii atata stiu, suteaza ca Obiora sau imping mingea in poarta ca Djocovic . Velajos, Ogbu, Tade, Costea, vai de ei si de transferurile lor ! In fine, sa scrie cit de mult optimistii, inclusiv cei care ma-njura pt critici, ca in locul nostru, al pesimistilor, a vorbit Grigoras, desigur pe linga arhicunoscutul joc penibil al echipei !

    • andrei
      Monday, 26 August, 2013 at 22:19

      Jucatorii mentionati de tine au fost cam slabi, intr-adevar (cu exceptia lui Obiora care a facut doar greseala de la sutul respectiv care i se poate intampla oricui si inca o pasa aiurea imediat cand era probabil inca sub influenta rasetelor pe care le-a auzit din tribuna la sut). N-am vazut interviul cu Grigoras, insa restul jucatorilor au fost insa ok (poate cu exceptia lui Rui Pedro), ceea ce dupa cum am scris si mai sus, imi da ceva sperante de viitor.

      • Janos T
        Monday, 26 August, 2013 at 22:41

        Iar Tade a respins decisiv de câteva ori cu capul din careul nostru la faze fixe, inclusiv la ultima lovitură liberă. Măcar pentru asta nu ar trebui menționat la capitolul ”vai de ei” ! Iar în ce îl privește pe dl. VB: cu siguranță nu e nebun, așa cum afirmă, însă cantitatea de pesimism și negativism pe care le emană (izvorâte după părerea mea dintr-o frustrare personală mult mai profundă) cred că depășește deja limita rezonabilă chiar și pentru un criticac feroce. Atmosfera asta de lehamite și deznădejde de pe-aici este exacerbată cu fiecare luare de cuvânt a dânsului. Zicea parcă o dată că s-a supărat pe forumul ăsta și scăpăm de dumnealui. Sau nu am înțeles bine ?

        • AVALON1
          Tuesday, 27 August, 2013 at 00:54

          Nu fi rau, lasa omul sa se refuleze/repete cat vrea... Daca asa isi descarca nervii pe care ii are (din alte motive, spui tu), trebuie sa fim intzelegatori. :O) E ca o muiere ne.... nerezolvata, dar asta este, un sfat - inchide ochii si treci mai departe. In alta ordine de idei mi-a placut Obiora, iar pe terenul imbibat de apa am incercat multe, reusit mai putine, not too bad, un mic pas inainte. Dar ce s-a intamplat cu drenajul? Sau a plouat chiar asa tare pe acolo?

          • andrei
            Tuesday, 27 August, 2013 at 03:47

            Sunt de acord cu asta. Fiecare vede lucrurile in felul lui si atata timp cat toti tinem cu CFR-ul, eu cred ca are fiecare dreptul sa-si spuna gandurile asa cum vrea el.

  19. kiruj
    Monday, 26 August, 2013 at 22:23

    Click aici pt. note!!

  20. CFR MS
    Monday, 26 August, 2013 at 22:31

    Nu mai inteleg nimic, Grigoras in interviu spune ca suntem ai dracului de slabi, tocmai acum, cand am inceput sa jucam ceva? S-a vazut clar ca nici un jucator n-avea in gand s-arunce o minge aiurea din spate, ca era taxat de antrenor. Atunci ce sa mai zicem de partidele din ultimii 2 ani? Dupa mult timp am simtit efectul Trombetta pe teren, cu pase, care incepeau sa curga. problema e ca dupa jocul colectiv finisat urmeaza rolul (valoarea) jucatorului, care la noi lasa de dorit.

    • andrei
      Monday, 26 August, 2013 at 23:05

      Am citit si eu declaratiile lui Grigoras si m-am amuzat putin fiindca am senzatia ca el nu prea s-a uitat la meciurile CFR-ului de anul asta... Mie mi se pare ca a fost unul dintre cele mai bune pe care le-am realizat in ultima vreme. Sa nu uitam ca deja au trecut 8 luni din anul asta calendaristic si asta e doar a 4-a victorie.

  21. thedarkside
    Monday, 26 August, 2013 at 22:33

    kiruj, smecheria asta cu pozitionarea portarului putin in dreapta portii la penalty ai stiut-o? :-)

    • kiruj
      Monday, 26 August, 2013 at 22:49

      Nu am văzut faza penaltiului, nici "magia" lui Mincă, dar la un penalty tot timpul există "războaie psihologice pe metru pătrat şi pe fracţiuni de secundă". Când voi vedea o reluare, mă mai pronunţ ! HAI CFR !!!

    • kiruj
      Monday, 26 August, 2013 at 23:13

      Am prins un rezumat, stratagema lui Mincă era destul de evidentă, Neacşa a muşcat momeala ca prostu'... Dacă era deştept, trimitea sub bară şi nici Duckadam n-o mai scotea, la astfel de "capcane" pregătite de portari este clară intenţia lor de-a se arunca în cealaltă parte (invitând/sugerând executantului prin poziţionare aparent eronată să dea tot acolo). Mă rog, pentru aceste mici trucuri cu 3 puncte păstrate în traistă, Mincă merită o notă-două în plus... HAI CFR !!!

      • thedarkside
        Tuesday, 27 August, 2013 at 00:03

        Tanar Neacsa, nu-i de mirare ca a muscat momeala. In plus, tribuna 2 a pus o presiune destul de mare pe el cand a batut. N-am fost niciodata la derby pe terenul rivalei, dar imi imaginez ce presiune a fost pe Cadu cand a executat penalty-ul ala. :-)

        • Mihai
          Tuesday, 27 August, 2013 at 00:21

          Care din ele? :D

        • kiruj
          Tuesday, 27 August, 2013 at 00:42

          Cadu a executat trei penaltyuri decisive "aducătoare" de titluri de campioni: 2 cu studenţii, unul cu oltenii la Severin, în 2010. Nu vreau să revin asupra "fenomenului" Cadu (e timpul să-l lăsăm în pace un pic...), dar trebuie să ai nervi de oţel în astfel de momente, nu de alta, dar în astfel de momente - chiar în cazul unor "aranjamente" acceptate de toată lumea - poţi rata inexplicabil. Sunt de notorietate fazele din "B" şi din "C" din trecut când totul era bine regizat pentru un penalty "salvator" pentru una din echipe, dar executantul tot a clacat de frică/de emoţie... HAI CFR !!!

  22. FLORINACCIO SM
    Monday, 26 August, 2013 at 22:36

    Kiruj, nu cumva cativa dintre prietenii ''obositi'' care te tot viziteaza sunt legitimati la CFR? :) La cum joaca in ultima vreme eu alta explicatie mai buna n-am gasit.

    • kiruj
      Monday, 26 August, 2013 at 22:57

      Am făcut eroarea "fatală" să mă duc la munte să mă uit la meci (acolo am Digi, acasă Nextgen), de fapt din cauza asta am prognozat întârzierea notării pentru ora 22.00. Iniţial am vrut să mă duc doar cu tata (care m-a avertizat din start că aruncă televizorul în curte dacă nu câştigăm...), apoi au mai apărut nişte "prieteni" care sub pretextul "iubirii CFR-ului" tot vin la mine, ştii tu de ce... Ce să-ţi spun, eu sunt un domn din naştere (şi inteligent, şi frumos, dar şi modest!), aşa că-i primesc, mă "bruiează" băieţii în încercarea mea de-a înţelege tactica extraterestră a ceferiştilor mei, dar ce să-i faci, prietenii tu i-ai ales, rudele ţi le-a dat soarta... HAI CFR !!!

  23. botizan
    Monday, 26 August, 2013 at 22:57

    Bravo! O victorie mare impotriva unui adversar extrem de dificil. Am stat cu inima cat un purice pana in ultima secunda, dar rasplata este meritata. Aceasta victorie m-a descatusat. Sper sa ii fi descatusat si pe jucatori. O victorie muncita in care ai nostrii au pus osul. Semn ca sunt pe drumul cel bun. Felicitari antrenorului! Felicitari jucatorilor! Si, de ce nu, felicitari si conducerii care nu ne lasa la greu! Hai CFR!

    • nea_Silica_MS
      Tuesday, 27 August, 2013 at 13:00

      Victorie mare? Adversar extrem de dificil? Aşa o fi fost, pentru tine, Botizane.

  24. afc13
    Monday, 26 August, 2013 at 23:06

    Mi-a placut interviul cu Deac si cu Grigoras de la sfarsitul meciului. Macar sunt constienti de problemele cu care se infrunta. Care sunt ele? Pai sunt unele pe care le vedem si noi, sunt unele care le stiu doar ei. Solutii? Hmmm... Cred ca aici incep adevaratele probleme care sunt greu de rezolvat. Pentru toata lumea... echipa, antrenor, conducere si suporteri... Noi, ultimii din rand, ce putem face? Mai nimic. Doar sa sustinem echipa indiferent de greutatile pe care le intampina. Da, cam atat putem face. Si sa suferim. Conducerea? Ce poate face? Ei sigur pot mai mult. De exemplu sa recunoasca ca au gresit cu gestionarea... jucatorilor, situatiilor, banilor etc. Au potentialul sa rezolve cateva probleme - evident daca vor si nu le e indiferent (parca asta vad in ultima perioada). Sa aduca jucatori care nu sunt "doar" liber de contract ci stiu si fotbal, sa lase antrenorul ales la locul lui macar "mai multe etape" si sa reinvesteasca din banii proveniti din participarile la cupele europene. Antrenor? Sincer nu as vrea sa fiu in locul lui Grigoras. Acum vede si el unde s-a instalat, si isi prinde capul. Nu-i va fi usor, chiar daca este lasat pe banca pt ca asa cum a spus, daca nu vor veni alti jucatori - despre care sigur a vorbit deja cu conducere (care nu prea vrea sa-i satisfaca poftele, dupa cum s-a pronuntat) - va trebui sa faca ceva cu lotul actual. Lucru enorm de greu. Cu acesti jucatori. Unii plafonati, altii saturati, cu unii care se implica si altii care dau din plin pe langa minge. Unii orgoliosi, altii fara potential. Dar foarte putini care isi apleaca capul fata de meseria pe care au, foarte putini care respecta salariile "enorme" primite. Haideti, mai suporterilor, ziceti-mi care castiga dintre voi zeci de mii de euro pentru munca cinstita facuta zi de zi, cu greu si sudoare??? Pai cred ca niciunul. Sau daca sunt, atunci bravo lor si sunt sigur ca responsabilitatea cu care lucreaza, eficienta, atitudinea, respectul fata de munca lor sunt de zeci de ori mai mare decat a unora din echipa. Oare cum se poate sa castigi zeci de mii de euro, cand nu esti pregatit? Daca nu-ti pasa sau nu gandesti cand ar fi momentul. Sau esti egoist si nu privesti obiectivele echipei? Si multe alte intrebari le-as pune acestor baieti... Solutii de rezolvare a problemor ar fi. Dar nu pe placul tuturor si nu gratis. Iar pana nu se accepta aceste puncte, avand in vedere ce joc presteaza echipa, sa speram ca nu o sa ajungem pe loc de retrogradare si vom avea o crestere cat de cat. Cum spune si Deac: sa nu ne fie RUSINE... Noi speram... Hai CFR!!!

  25. luk2170
    Monday, 26 August, 2013 at 23:14

    La acest meci mi-a parut rau ca am castigat. Cu tot discursul corect al lui Grigoras, cred ca "profesionista" conducere se va imbata din nou cu apa (am castigat, suntem pe drumul cel bun). Antrenor se vede ca avem, dar ce folos daca jucatorii sunt pulbere. Cu o singura exceptie (Voiculet - care e un jucator bunicel) toti transferatii din aceasta vara sunt niste handicapati (Costea = Mitea, Negrii din atac nici la agricultura nu sunt buni, Velayos dezastru, Sarbul catastrofa (nu am mai vazut un om asa de mare si asa de fricos si neputincios = domnisoara)). Din pacate jucatorii cu state vechi incep sa putrezeasca pe teren - ex. Deac = munca fara rost = agitatie multa, rezultate zero. Singurul care a meritat tricoul de titular a fost Batin. In privinta lui Piccolo nu sunt de acord cu ceilati, chiar daca in cele mai multe situatii a inspirat siguranta, a fost depasit la 2 centrari din faze fixe, de catre niste anonimi (puteau fi 2 goluri). Spun inca o data RUSINE PATRONULUI asta da CFR. Ce fel de transferuri au fost acestea?

  26. kiruj
    Monday, 26 August, 2013 at 23:19

    Click aici pentru note!!!

  27. mircea
    Monday, 26 August, 2013 at 23:25

    Saracutul de Grigoras, cred ca regreta ca a venit la CFR, dupa cum declara si el nu se astepta sa gaseasca atatea probleme, a spus atat ca e elegant. Eu personal nu cred ca rezista pana de Craciun, cu jucatorii astia oricat ii pregateste nu poate scoate nimic, in opinia mea sunt modesti spre mediocri aproape toti. Sincer pot pleca toti fara regrete ca nu cred ca-i va regreta cineva. Daca terminam in primele 10 pana la Craciun atunci cred ca Grigoras este cel mai bun antrenor care a trecut prin Gruia.

  28. CFR MS
    Monday, 26 August, 2013 at 23:31

    "După o astfel de prestaţie ţi-e şi ruşine că eşti fotbalist, aşa că ciocul mic şi multă muncă.“ Declaratia lui Deac. Pai dragii mei, daca nu va place jocul de astazi, dati mai departe cu mingi aruncate, poate nimereste vreuna in poarta. Nu-i mai inteleg pe astia.

    • Bogdan Dobondi
      Tuesday, 27 August, 2013 at 09:56

      Din punctul meu de vedere, aceasta declaratie a lui Deac arata ca are o mentalitate de looser. Daca era dupa mine, Deac pleca de la echipa. N-ai cum sa construiesti spirit de invingator cu oameni care au asemenea gandire. Si pe langa asta, este o imensa lipsa de respect fata de adversari. Se pare ca anul in Bucuresti l-a stricat la cap pe Deac.

      • nea_Silica_MS
        Tuesday, 27 August, 2013 at 13:11

        Păi construieşte matale o echipă cu mentalitate de campioni din Ogbu, Tade, Velayos, Djokovici ş.a.m.d. Dacă Deac e looser, ce să mai zici de ceilalţi. Grigoraş şi Deac văd problemele echipei din interiorul ei, o şi declară cinstit, cu profesionalism.

  29. botizan
    Monday, 26 August, 2013 at 23:37

    CFR e atat de praf anul asta, incat a reusit performanta sa joace de la egal la egal cu cea mai slaba echipa din campionat! Cine vede altceva, e problema lui! Eu unul asta vad. Cu ce planuri a plecat echipa asta la drum in sezonul asta si unde e dupa cateva etape. Si asta e doar inceputul. In afara oilor am jucat cu toate nou promovatele. Adevaratele meciuri abia de acum incolo urmeaza. Dupa duelul local cu pinguinii urmeaza consecutiv urmatoarele: Pandurii, Petrolul, Otelul, Ceahlaul, Astra. He he... ce viata o sa fie pe franarii nostri!

    • dezerbi
      Tuesday, 27 August, 2013 at 02:33

      E la 6 puncte de lider... Ai rabdare.

    • Bogdan Dobondi
      Tuesday, 27 August, 2013 at 09:53

      Bine, pai, hai sa le dam in cap jucatoriilor. Hai sa-i huiduim Ghencea-style chiar si la o victorie. Hai sa nu fim multumiti ca am castigat trei puncte ieri. Hai sa nu incercam sa nu-i lasam pe jucatori sa fie mai pozitivi dupa aceasta victorie. Ca, Doamne fereste, poate mai castiga si urmatorul meci. Stii, ai dreptul la opinie, asa cum am si eu dreptul sa te contrazic. Dar ceea ce spui tu este definita mentalitatii de looser.

  30. gica10
    Tuesday, 27 August, 2013 at 01:22

    O victorie inseamna 3 puncte, inseamna un + la incredere, iti ofera liniste pentru pregatirea celorlalte partide. Cine nu este multumit de joc are si motive, dar trebuie avute in vedere toate aspectele. Avem foarte multi veniti la echipa, iar relatiile de joc nu se formeaza intr-o luna... Aseara echipa a jucat relativ bine, dar a avut si ghinion in partea a 2-a, cand nu s-a desprins, desi putea face scor. Pe de alta parte am avut si ghinion in acest meci datorita starii terenului. In prima repriza jumatatea terenului in care am atacat a fost plina de apa, iar ca si consecinta eforturile au fost inzecite si fara multe sanse de reusita. Adversarii s-au aparat fara sa piarda mult la capitolul fizic in comparatie cu noi. Avem nevoie de mai multa agresivitate si calitate. Nu mai incercati sa desfiintati jucatorii! Antrenorul este cel mai interesat sa introduca si sa gaseasca 11 ideal. Dar este nevoie de timp. Nea Silica daca l-ai vazut pe Obiora slab nici o problema, nu-i da nota de trecere! Pentru mine a jucat aproape perfect. A fost fara indoiala cel mai bun joc al sau la echipa. Nu m-am inselat cand am spus ca are potential. Nu este mai prejos ca si Bouba, atat ca n-are in fata lui un jucator de calibrul lui Muri. As spune ca nu-s multumit de aportul fundasilor laterali (dar apoi imi aduc aminte de teren. Nu-nteleg de ce-am scapat de Edimar si Lion). M-a enervat Djokovic cu finalizarile sale, dar in acelasi timp remarc ca a fost acolo in 3 situatii. Deci finalmente zic ca a fost o reusita aparitiile lui in preajma careului. Trebuie sa avem rabdare si sa le acordam incredere jucatorilor. Eu zic ca suntem pe drumul bun. Va mai amintiti ceva pozitiv din jocurile lui Bastos timp de 2 ani cat a fost bolnav cu capul? Remarcam din primul sau meci la CFR ca are calitate, dar nu ajungea sa fie constant si determinant pentru echipa (din contra aducea un aer de indolenta).

    • kiruj
      Tuesday, 27 August, 2013 at 08:25

      Aşa este, Gică, eu am văzut doar prima repriză (şi un rezumat din a doua), dar în ciuda stării terenului am observat o schimbare în joc (acum nu vorbim de valoarea adversarului), pase pe jos, combinaţii, accent pe fundaşii laterali, învăluiri... Unele faze chiar mi-au plăcut. Referitor la blamarea jucătorilor, de acord şi la acest aspect, ăştia sunt, cu ei defilăm (în paranteză fie spus: nu-s chiar aşa de petarde, problemele lor sunt multiple, de la saturaţie/plafonare până la frustrare avem de toate...), un antrenor bun (cum îl văd pe Grig) va scoate din ei tot ce e mai bun în fiecare. Problema mare este rodarea angrenajului, al sistemului. Eu personal nu văd situaţia noastră chiar aşa de sumbră, s-au făcut nişte erori imense în vară (strategice, manageriale, am discutat destul despre ele), dar situaţia poate fi (şi trebuie) redresată. Eu personal sunt mulţumit şi cu un loc 6-7, cu cundiţia să văd un joc frumos, de calitate, bazat pe o idee de joc, etc. HAI CFR !!!

    • Bogdan Dobondi
      Tuesday, 27 August, 2013 at 09:50

      Foarte bun comentariu, Gica. Si eu cam la fel am vazut meciul. Nu suntem nicicum unde am vrea sa fim din punct de vedere al jocului, dar ieri chiar s-a vazut o crestere fata de alteori. S-a vazut ca se joaca cu-n gand. Noi sa ne vedem de treaba noastra si sa crestem in continuare. Daca putem continua sa crestem de la meci la meci tot sezonul cred ca va fi un sezon fain pentru noi.

  31. Anonim
    Tuesday, 27 August, 2013 at 01:42

    Echipa a aratat bine cu Piccolo capitan, desi, daca nici cu astia nu arati bine... Putine mingi au trecut de el azi. Un plus mare si la Obiora.

  32. kiruj
    Tuesday, 27 August, 2013 at 08:33

    Click aici pt.note!

  33. Vass Bela
    Tuesday, 27 August, 2013 at 09:17

    Orbirea unora merge pina acolo, incat il contrazic pe insusi antrenorul echipei! Adica Grig e dezgustat de evolutia echipei, spune ca sunt f multe probleme de rezolvat, ca ar mai trebui jucatori, inclusiv Deac a afirmat, ca-i rusine cum au jucat, dar unii-s mai priceputi, si vad ca pozitiva evolutia de ieri! No comment.

    • Bogdan Dobondi
      Tuesday, 27 August, 2013 at 09:44

      Hm, unii care nu sunt certati cu viata vad evolutia de ieri ca MAI pozitiva decat meciul trecut... Dar fiind certat cu viata (din cate-mi pot da seama), inteleg ca n-ai cum sa apreciezi cresteri subtile. In lumea ta sigur este zero sau unu. Alb sau negru. Intrebarea este doar daca esti certat cu viata din cauza acestei atitudine, sau daca atitudinea s-a dezvoltat in timp, pe parcurs ce ai devenit din ce in ce mai certat cu viata. Oul sau gaina... Bun. Vass, inteleg ca tu n-o sa lauzi echipa asta pana nu joaca ceea ce juca Barca sub Guardiola. Dar musai trebuie sa incerci sa ne tragi si pe noi jos in acea mociarla psihica in care presupun ca te afli (un om fericit n-are cum sa fie atat de acru se neintelegator, fara suparare)? Trei puncte sunt trei puncte. Daca-l ascultasei pe Grig ieri (tu auzi numai portiuniile din interviuri care-ti confirma ideile tale) ti-ai fi dat seama ca echipa are nevoie de o crestere de moral. Ceea ce a spus Deac este o mentalitate de looser. Nu te plangi la un succes, fie ca-i cu Corona. In primul rand din respect pentru adversar. Iar in al doilea rand, victoriile aduc ganduri pozitive. Gandurile pozitive aduc incredere. Increderea usureaza o crestere a performantei. Dar tu tat o dai inainte cu nu si nu si nu. Faina mentalitate! (S-amu iara o sa-ncepi cu discursul ala de "realist". Esti mai in varsta decat mine, dar tot n-ai inteles cu ce se mananca performanta.)

      • nea_Silica_MS
        Tuesday, 27 August, 2013 at 17:57

        Bogdane dragă, de unde îţi dai tu seama că VB e certat cu viaţa? De ce ai impresia (şi nu doar tu) că VBCs încearcă să vă tragă pe voi jos? El nu vă atacă niciodată, pur şi simplu îşi spune părerile. Că ale lui sunt mai întunecate decât ale voastre? Treaba lui, zic eu. Câţiva tribunarzi şi-au făcut un titlu de glorie din a-l ataca. Qui prodest? Are dreptul la opinie, o aveţi şi voi, o am şi eu. Nu-i răspundeţi dacă nu vă place. Ori vă irită chiar în aşa hal, încât nu puteţi să treceţi peste opiniile sale?

    • caneto
      Tuesday, 27 August, 2013 at 09:50

      Mie-mi face impresia ca Grigoras da asemenea declaratii pentru a lua presiunea rezultatelor si obiectivelor de pe umerii jucatorilor. Nu degeaba insista atat pe moral, incredere, eliminarea crisparii.

      • dan dan
        Tuesday, 27 August, 2013 at 10:30

        Cred ca Grigoras e obisnuit cu jocul frumos al echipelor unde a reusit sa isi impuna stilul, asa ca adevarul e ca mai avem pana acolo. Dar o schimbare pozitiva in joc s-a vazut.

        • canad
          Tuesday, 27 August, 2013 at 17:56

          Mare lucru mare: am fost in stare sa ducem mingea, prin pase, din careeul nostru la poarta adversarului. Si am creat si situatii clare de gol. CFR cu trei de R: Respira, Renaste, Reinvie.

      • kiruj
        Tuesday, 27 August, 2013 at 10:34

        "Punct ochit, punct lovit"!! Ai dreptate, aşa simt şi eu, Grig vrea să preia presiunea de pe jucători. E primul pas (dintr-un şir lung de paşi...), imediat după asta - în mod logic şi absolut necesar - ar trebui să vină şi conducerea cu un "refren" mai ajustat, în sensul să nu mai repete până la obsesie necesitatea rezultatelor, să pună accentul (şi ca discurs!) pe necesitatea reconstrucţiei, a clădirii unei noi concepţii de joc, a continuităţii, a răbdării. Dacă jocul creşte, dacă relaţiile de joc devin mai solide, vor veni şi jocurile de calitate şi - probabil - şi şi rezultatele/punctele. Niciodată invers. HAI CFR !!!

  34. Virgil
    Tuesday, 27 August, 2013 at 09:49

    Cel mai bun in meciul asta a fost... gazonul. Dupa rafala de ploaie infernala eram convins ca meciul se amana. Au trecut doar 45 de minute si drenajul si-a facut cu prisosinta rolul. In ce priveste prestatia echipei eu vad o crestere spectaculoasa de la nota generala 3 la... 4,5. In ritmul asta sper sa scapam de retrogradare.

  35. grasu
    Tuesday, 27 August, 2013 at 10:10

    Sunt la fel de optimist/pesimist ca oricare alt suporter, dar unele dintre comentariile de mai sus imi provoaca scarba. Daca nu era penaltiul ala de la sfarsit oare ce era de comentat? Toate ziarele + suporteri vorbeau despre "ghinion", ca n-am "marcat destul", ca am stat "slab la finalizare", etc. dar pentru ca a aparut un penalty inventat (!!) acuma suntem de tot rahatul, ne luptam la retrogradare, etc. Poate nu stiu eu fotbal, poate nu-l inteleg, dar cand ai 6 suturi pe poarta pe care le scoate miraculos portarul advers inseamna ca faci ceva corect. Iara daca adversarul tau nu trece de mijlocul terenului decat de 1-2 ori pe meci inseamna ca il domini! Daca mai pui la socoteala si faptul ca de 2-3 ori au fost blocate suturile direct pe poarta cu un dram FOARTE mare de bulan atunci situatia se schimba. Eu nu zic ca CFR-ul de acum a devenit ceva forta, vorbim totusi de un meci al unei echipe cu pretentii vs. una ce se afla la retrogradare, dar s-a vazut ceva in jocul acesta. N-au mai fost mingi bubuite, n-au mai fost nervii de altadata, am DAT SI NOI PASE! Asa ca astia cu comportament de stelisti/uisti undercover mai lasati-ne cu pesimismul vostru de tabla.

    • Dantesc
      Tuesday, 27 August, 2013 at 18:40

      Hummm... fain comentariu grasule!

  36. kiruj
    Tuesday, 27 August, 2013 at 10:37

    Click aici pentru notare!

  37. Cristi
    Tuesday, 27 August, 2013 at 10:54

    Hai sa nu mai vedem lucrurile in alb si negru. 1. Asa putine cum sunt, extrapolate, punctele astea ne duc undeva spre 45 pe an la stadiul actual la care evoluam - e mediocru, dar nu ai probleme cu retrogradarea. 2. Rednic ne-a lasat varza, asta e, bine ca macar s-a reactionat la timp. 3. Echipele senzatie de prime etape incep sa se dezumfle, asa ca e loc de crestere. Vad ca pentru unii toti jucatorii actuali sunt varza si cer intariri - ce ar fi daca anul asta chiar nu am mai aduce cine stie jucatori si i-am forta pe cei tineri? Echipa a doua, GISS, readucerea unor imprumutati - eu zic ca macar 5-7 jucatori la nivelul lui Hora pot apare asa relativ ieftin.

    • caneto
      Tuesday, 27 August, 2013 at 11:12

      N-avem de unde sti ce statut au, cui apartin jucatorii de la GISS.

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 27 August, 2013 at 11:27

      Zi-mi te rog 2,3 jucatori promovati de echipa de tineret. Inafara de Bus eu nu stiu niciunul. A mai incercat Mando cu Negrut (sper sa nu gresc), deci da-mi voie sa cred ca GISS (sau cum se scrie) e un mare FOC DE PAIE. Poti sa ai cele mai bune tinere talente din lume daca nu ai antrenori pentru ei. Legat de meci, mie unul mi-a placut ca a fost multa verticalizare, ne-am creat ocazii, in timp ce brasovenii au avut acel penalty care mie mi s-a parut mai mult o lovitura libera indirecta.

      • Cristi
        Tuesday, 27 August, 2013 at 12:20

        Tocmai ca e un punct slab, merita schimbat ceva - si asta o poti face cel mai bine cind nu ai presiunea rezultatului imediat.

  38. Scippio
    Tuesday, 27 August, 2013 at 11:02

    Tot ce-as putea spune despre meciul asta este ca pana la urma totul e bine cand se termina cu bine. Initial vroiam sa comentez mai multe, dar dupa ce am citit declaratiile lui Grigoras si Deac, pe care le apreciez foarte mult, mi se pare o dovada de respect ca deocamdata sa tac. Cei doi mi-au aratat ca sunt constienti de ceea ce se intampla si ca inteleg foarte bine problemele echipei, iar asta mi se pare elementul cel mai pozitiv de retinut dupa meciul de ieri. Gesturile lui Grigoras de la plecarea spre cabine atat de la pauza cat si de la final, cand aproape ca spunea "nu ne aplaudati ca nu meritam", pentru mine au fost mai datatoare de sperante decat cele trei puncte. Bogdan Domondi imi permit sa te contrazic. Declaratia lui Deac nu denota o atitudine de looser, ci este o dovada clara de luciditate. Nu uita ca am scapat ca prin urechile acului de egalare. Pe langa penalty ratat Corona a mai avut inca cel putin trei actiuni de contraatac devastatoare in care din doua-trei pase simple ne-au facut sah-mat si numai datorita lipsei de valoare si/sau experienta a jucatorilor lor (sau a baltilor) am scapat fara gol. Si nu uita ca o buna bucata din repriza a 2-a ne-au dominat. Pai daca dupa asa o desfasurare a meciului cu ultima clasata Grigoras sau Deac ar fi iesit cu declaratii de genul "am jucat bine, am controlat meciul" abia atunci am fi avut o problema mare de tot. Pentru ca tot revine subiectul Obiora, mie nici in meciul asta nu mi s-a parut atat de slab precum il vad unii. Dimpotriva, tipul are calitati. Nu pot incheia fara o mentiune speciala pentru atitudinea fanilor de pe stadion care atat in timpul meciulului si la pauza cat si, mai ales, la final au aplaudat antrenoriii si toata echipa, au scandat numele lui Piccolo si Minca si absolut niciun jucator nu a fost huiduit sau fluierat indiferent de modul in care a jucat.

    • luis
      Tuesday, 27 August, 2013 at 20:49

      Referitor la atitudinea suporterilor, la sfarsitul meciului eu am vazut o descatusare atat din partea fanilor care au aplaudat jucatorii, cat si din partea jucatorilor care in drum spre vestiar s-au oprit si au aplaudat (sarbatorit) impreuna cu noi. Vazand bucuria lor m-am gandit ca poate mai este o speranta, si-au dorit enorm victoria.

  39. Scippio
    Tuesday, 27 August, 2013 at 11:06

    P.S. Haidem sa nu-l mai "plangem" atat pe Grigoras ca vai nici nu si-a dat seama in ce situatie naspa a nimerit. Pai meseria lui e de antrenor si daca are valoare exact asta este contextul in care si-o poate arata. Oportunitate ca asta mai rar.

    • fox fire
      Tuesday, 27 August, 2013 at 21:13

      +1.

  40. halley
    Tuesday, 27 August, 2013 at 12:41

    Ne place, nu ne place suntem praf si pulbere, varza. Se vad anumite lucruri pozitive intr-adevar, dar suntem asa de departe incat Luminita (de la capatul tunelului) nici nu se vede... Trebuie sa fim constienti ca am jucat cu Corona Brasov, nu stiu daca realizati ce adversar am avut in fata sau valoarea ei. In ultimele 10 minute au avut cel putin 4 cornere si 5 lovituri libere in apropierea careului nostru, dintre care au obtinut un penalty si au avut inca 2 ocazii foarte periculoase, despre contraatacurile in valuri nici nu mai vorbesc. Despre Grigoras, il scoate pe Batin care a fost de departe cel mai bun de pe teren, dupa care se mira ca jucatorul nu vrea sa dea mana cu el.

  41. CJ-07-CFR
    Tuesday, 27 August, 2013 at 12:42

    Salutări din miniconcediu! Încep cu niște palme trase lui Grigoraș... Intru pe net să caut rezultatul CFR-ului și dau hăpt peste declarația lui Grigoraș. Ceva cu „dacă CFR-ul joacă cum a jucat azi, vin 13 Apocalipse...”. Băi, mă sperii urât de tot! Mă gândesc că ne-o tras Corona vreo 6/7 la zero/zero virgulă cinci... Apoi văd rezultatul și mă liniștesc. Trei puncte sunt trei puncte în orice campionat, contra oricărei echipe. La așa lot, așa victorii. Totul e binișor spre bine cât timp „Grigoraș este pentru noi / Antrenorul Mando 2” (n-am găsit altă rimă...).

    • FLORINACCIO SM
      Tuesday, 27 August, 2013 at 13:18

      Apropo de Mando (1), ai vazut debutul Veronei in Serie A?

    • Dantesc
      Tuesday, 27 August, 2013 at 18:45

      Iar conced? CFR-ul se chinuie si tu huzuresti. Pai treaba-i asta?

    • fox fire
      Tuesday, 27 August, 2013 at 21:36

      07, era cat pe ce sa te dau dispărut. :)

  42. caneto
    Tuesday, 27 August, 2013 at 13:03

    Minca 8, Velayos 6, Piccolo 6, Rada 6, Camora 5, Voiculet 5 Rui Pedro 5, Obiora 5, Deac 6, Ogbu 7, Batin 6. Djokovic 5, Costea 5. Astea-s notele acordate de un specialist de la gsp. Cum naiba am putut eu concluziona ca Batin ar fi jucat cu ceva mai bine decat Velayos?

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 27 August, 2013 at 13:21

      Simplu, Batin a adunat in 60 si ceva de minute atatea puncte cat i-au trebuit lui Velayos 90 de minute sa ii iasa un 6:) Ie buna iexplicatia:D

      • caneto
        Tuesday, 27 August, 2013 at 13:30

        Din punctul meu de vedere, lui Velayos ii iese 6-le dupa 540 de minute jucate :)

        • dan dan
          Tuesday, 27 August, 2013 at 13:32

          Nu are nici o vina ca a ajuns la CFR!... E vina alora care l-au urmarit 2-3 ani inainte de a-l aduce!

          • caneto
            Tuesday, 27 August, 2013 at 13:46

            Real Madrid B e de vina. Eu daca as fi Florentino Pérez l-as cumpara, indiferent cate zeci de milioane ar cere ai nostri pentru el, si l-as ascunde, sa nu-mi faca de cacat firma. :)

    • nea_Silica_MS
      Tuesday, 27 August, 2013 at 13:31

      Vă spun un lucru pe care l-aţi văzut cu toţii: fără centrarea şutată a lui Batin, Ogbu singur nu înscria (că ăştia pot să înscrie doar dacă se împiedică de minge). Sper că nea Grigoraş va reuşi să schimbe ceva şi la atacanţii noştri. Cred că vor fi 3 săptămâni grele pentru unii din jucători.

  43. IQ
    Tuesday, 27 August, 2013 at 13:21

    Echipa a aratat o usoara crestere in joc, in ciuda terenului greu (mai ales in prima repriza). Am inceput sa vad posesie, constructie (uneori pe trasee exersate), mai multa miscare, un plus de angajament. Din pacate pressingul agresiv in jumatatea adversa, declansat imediat dupa pierderea mingii (o caracteristica a fotbalului modern, vizibila la echipele antrenate de Grig si... Reghe - cu asta plus tupeu si viteza l-am remarcat ca antrenor inca de cand ne-a batut Chiajna cu 4-2), nu functioneaza inca. Necesita exersare si conditie fizica, ramane de vazut in cat timp, vorba lui Grig, "vom deveni mai agresivi". Evident mai e foarte mult de lucru, mai ales in conditiile in care ai jucatori care meci de meci deceptioneaza: Velayos a fost catastrofal, cel putin in repriza a doua in care l-am vazut mai de aproape, Costea slab (in comparatie cu Batin), Pedro modest, Djokovic mai prezent in joc, dar deceptionant atat in intercalarile din atac, cat si la mijloc sau in faza defensiva, Camora sub nivelul lui fata de anul trecut. Obiora a fost bun cat timp am controlat ostilitatile, viteza de joc la mijloc a fost redusa si adversarii au stat la cutie. In repriza a doua, cand au iesit la joc, au dat drumul la pase si au crescut ritmul de joc a fost (ca si in alte randuri) in dificultate. In repriza a doua jocul s-a echilibrat si datorita jocului mai ofensiv al adversarilor, dar si scaderii noastre de potential la mijloc: Costea mai slab ,Djokovic mai vizibil in atac si-n aparare decat la mijloc, Voiculet putin obosit pe final. Au corespuns Piccolo, Voiculet, Batin. Sa speram ca in pauza competitionala Grig va avea timp sa implementeze ideile sale in jocul echipei si ca va mai fi adus macar un fundas dreapta, ca la un mijlocas complet gen Nistor nu mai indraznesc sa visez.

  44. kiruj
    Tuesday, 27 August, 2013 at 15:50

    Click aici ptr. note!

  45. Vass Bela
    Tuesday, 27 August, 2013 at 17:21

    IQ, Grigoras a atins un nivel excelent la Pandurii cu Maxim, Nistor si Voiculet ( mai tinar si mai bine pregatit ) la mijloc . La noi cu cine sa faca tiki-taka ? Efectiv n-are cu cine . Ceva progres va fi, pt ca e bun meserias, dar minuni cu ce lot are nu poate face . Deci cum a sugerat parca Cristi, n-ar strica in aceste conditii sa se promoveze 1-2 juniori, daca nu acum, atunci cind ?

  46. nea_Silica_MS
    Tuesday, 27 August, 2013 at 18:07

    Nu uita că la nici-o echipă la care a fost nu avea superjucători. Maxim un lot mai omogen. Şi totuşi, echipele lui jucau fotbal.

  47. halley
    Tuesday, 27 August, 2013 at 18:30

    Poate in ceasul al 13-lea se trezeste patronul si mai vin cativa jucator. Eu mai sper, amr 3 zile !!!!!!!!

  48. luk2170
    Tuesday, 27 August, 2013 at 18:40

    Inca o data sa-i fie rusine lui AP, CFR -ul actual e mareata realizarea a lui (8 mil. investitie !!!). O echipa de CL se caca pe ea in fata unor echipe satesti.

  49. IQ
    Tuesday, 27 August, 2013 at 18:53

    Echipele lui Grig, pe care-l urmaresc si admir de mult (am si mizat pe el in pariurile Pandurii vs. CFR-ul condus de Ando, facute cu satmarenii Florinaccio si TGV - oare isi mai aduc aminte?) au avut ca punct forte linia de mijloc. Chiar daca pe hartie joaca 4-3-3, in realitate pe langa cei 3 mijlocasi box-to-box, mijlocul era ranforsat de urcarea fundasilor laterali, respectiv de coborarea "extremelor". Dintre mijlocasii clasici, in afara de cei enumerati de tine, as aminti un alt jucator important la mijlocul terenului valorizat de Grig: Pintilii, jucator transferat apoi de Becali cu 600000. Avea un trio de mijlocasi completi de travaliu (capabili sa faca bine ambele faze): Pintilii - Nistor - Voiculet plus Bacila (pana la accidentare) si apoi Maxim sustinuti de fundasii laterali (Ungurusan, respectiv Cardoso (Vlad) respectiv de cele 2 extreme. Nu de putine ori mijlocul Pandurilor avea 6-7 jucatori aflati in pressing cand mingea era la adversar respectiv care colaborau cu un joc de pase in permanenta miscare odata cu revenirea posesiei. Asa se explica de ce (in special la Tg.Jiu) "granzii" erau inghesuiti si invinsi de multe ori categoric (in ciuda arbitrajelor) dupa jocuri spectaculoase. O asemenea maniera de joc astept sa vad si in Gruia, desi deocamdata nu avem cei 3 mijlocasi completi (ce gafa a fost ratarea achizitiei lui Nistor!) care sa confere forta si stabilitate echipei prin dominarea jocului la centrul terenului. Din pacate Obiora, Djokovic si Pedro nu sunt la nivelul lui Pintilii si Nistor. Oarecum similar este jocul Stelei cu 2 mijlocasi recuperatori (Pintilii si Bourceanu) sustinuti puternic de fundasii si mijlocasii de banda cu crearea densitatii necesare la mijloc care asociata cu un pressing agresiv favorizeaza recuperarea rapida "sus" a mingii si declansarea de atacuri taioase cand jucatorii adversarului se afla undeva in faza de tranzitie (aparare/atac).

  50. Vass Bela
    Tuesday, 27 August, 2013 at 19:29

    Ai dreptate, IQ. De Pintilii n-am mai amintit, ca si dupa transferul lui la Steaua, Maxim, Nistor si Voiculet sau Bacila au asigurat un mijloc formidabil. N-am mai insistat cu stalpul Viera in spate, cu fundasii latarali buni in faza ofensiva samd., am vrut numai sa arat ca efectiv bietul Grigoras n-are cu cine sa implementeze o partitura asemanatoare. Cei care vad altfel se insala amarnic, dar eu nu-i condamn, cum fac ei cu mine, pt ca imi dau seama ca iubirea pt echipa provoaca inclusiv orbire, pe linga alte numeroase stari.

  51. kiruj
    Tuesday, 27 August, 2013 at 21:43

    Click aici ptr notare!

  52. fotbalfan
    Tuesday, 27 August, 2013 at 23:49

    Incepe era oii. Daca PASZKANY nu baga bani, e la revedere cu CFR-ul. Asta e, ramanem cu amintirile. Si ce amintiri...

    • dan dan
      Tuesday, 27 August, 2013 at 23:56

      Ma bucura calificarea Stelei!!! Creste coeficientul si poate ajungem iar cu echipa direct in grupe.... Atunci poate Arpy va baga mana in buzunar cu gandul la banii din UCL... Nu mai visez ca ajunge doar orgoliul lui, pentru a-l face sa reinvesteasca in jucatori valorosi.

      • fotbalfan
        Wednesday, 28 August, 2013 at 00:20

        Punctele mai multe le-ar fi facut in EL. Asa fac numai bani.

        • dan dan
          Wednesday, 28 August, 2013 at 07:02

          Chestia ca fac bani, e rau pentru noi... Spre deosebire de Arpy, ei nu vor baga toti banii in buzunar, o parte ii vor investi in jucatori. Nu sunt ei atat de "destepti" incat sa se gandeasca la o strategie a anilor pari sau impari...

          • Cristi
            Wednesday, 28 August, 2013 at 09:30

            Asa se spunea si la sfirsitul anilor 90, cind clubul era al fratilor Paunescu. Au o etapa buna, fazele astea sunt sinusoide. Acum e vremea lor, noi ne-am fructificat ultimii ani, acum e vremea sa ne refacem bazele. Calm, ca vom reveni, chiar daca nu in 5 etape sau jumatate de an.

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 28 August, 2013 at 12:30

        Eu ma bucur doar pt unii jucatori care chiar merita sa joace in CL: Stanciu (e din AB), Lato si Bourceanu (imi sunt oarecum simpatici de cand jucau in Banat), Piovaccari (mie mi-i simpatic italianul, a inscris in multe momente desi a fost aspru criticat) si cam atat. Aseara am mai vazut un moment penibil in care batausul spunea ca al lor patron are cele mai mari merite pt UCL. Urite caractere au ghencistii dar ajunge ca am scris cam mult de ei.

  53. anonimul1965
    Wednesday, 28 August, 2013 at 10:03

    Oameni buni, sa fim realisti, ne bucuram pentru cele 3 puncte si exista o axioma a fotbalului: o echipa mare castiga si atunci cand joaca prost. Echipa nu a jucat bine dar a castigat cele 3 puncte. Cu sansa, cu noroc, spuneti-i cum vreti, dar vreau sa va amintesc ca si sansa face parte din joc. Acum avem 3 saptamani de pauza, mana cereasca zic eu pentru Grigoras, care are un pic de timp sa mai regleze acest angrenaj al echipei care scartaie pe la toate rotitele. Sper ca in acest campionat conducerea sa nu puna presiunea rezultatelor imediate pe antrenor si sa-l lase sa faca o echipa competitiva. Dupa cum ati remarcat si voi, Grigoras are ochiul format la jucatori, asa ca eu consider ca e o achizitie excelenta in conditiile date pentru CFR. Sper in continuare ca onor conducerea clubului sa aiba incredere in ochii lui Grigoras si sa incerce sa aduca in Gruia jucatorii tineri pe care el ii considera de viitor.