Sunday, Dec. 4, 2016

Un pic, la nimic („U” – CFR 0-0)

Written By:

|

Monday, 16 September, 2013

|

Posted In:

|

229 Comments

Un pic, la nimic („U” – CFR 0-0)

Min. – 05  00

Plasa porții lui Felgueiras face figuri, deși stadionul pare nou. Arbitrul pune un localnic s-o repare, pentru că nu dorește să anuleze goluri așa-zis „turcești” (nu reale, palpabile, ca cele primite de Pițurcă).

Galeriile se împart în mai multe tabere și încurajează două echipe diferite, așa cum se întâmplă de obicei când galeriile nu sunt înfrățite între ele ca două surori.

Universitarii afișează un echipament alb imaculat, dar nici al nostru nu este murdar. Gazdele nu s-au obosit să inscripționeze numele și prenumele (sau porecla) jucătorilor, pentru că – nu-i așa? – jucătorul din echipa limonie mai pleacă, tricoul rămâne.

Grigoraș introduce cel mai bun 11 ceferist – după părerea sa – chiar dacă nu-i ieșit din comun de bun. După cum veți vedea din ce veți citi ulterior, PG nu-i prea inspirat la alegerea vârfului de atac. Tade este preferat titular în dauna lui Kapetanos, grecul fiind plecat la Steaua, echipa sa de suflet. Batin e păstrat la rece pentru mai târziu, când vor obosi gazdele. Voiculeț e pe bancă. Masacratorul Maah-3 lipsește și el din teren, că altfel echipa noastră alinia mai mult de 11 jucători.

Felgueiras – Hora, Cadu, Piccolo, Camora – Obiora – Deac, Rui Pedro, Djokovic, F.Costea – Tade (așezarea din teren, în interpretarea mea proprie)

Min. 01 – 15

Spumegătorul Ganea scapă cu greu de o trimitere în tribună (probabil pentru anumite trimiteri adresate arbitrilor). Oricum, i-ar fi fost dificil să găsească un loc liber în stadionul arhiplin.

„U” nu contează, iar CFR contează ceva mai mult. Scorul nu ia deloc proporții în primul sfert de oră.

Hora iese în evidență cu 2 centrări bunicele, în forță, dar care nu găsesc atacanți plasați inspirat. De altfel, deși încearcă să se zbată, Tade pare un „măgăruș în mijloc”, prins în interiorul triunghiurilor formate din traseele mingii.

Min. 16 – 30

„U” are: 2 cornere, 2 șuturi, 1 lovitură liberă. Cea mai bună perioadă a lor din prima repriză. Păi ce facem, dragilor, acum vrem să-i prindem pe contraatac?!

Se zice că o mână a atins o minge în careul CFR-ului, așa că s-a luat decizia corectă: ofsaid.

Min. 31 – 45+secunde

Rui Pedro nu reușește să profite de eroarea lui Mendy, iar Tade de chifla lui Abrudan. Eu înțeleg că jocul greșeala o așteaptă, dar parcă cei mai buni „constructori ceferiști” sunt fundașii Universității.

La un corner, Djokovic – fiind doar împrumutat la CFR – se sperie de o petardă. La următoarea lovitură de colț, Florin Costea nu se sperie, dar nici petardele nu vin (oare așteaptă în careu?).

CFR a controlat temperat-moderat-steril prima repriză.

Jucătorii de fotbal intră la vestiarele GAZDE-OASPEȚI având întipărită pe mecle satisfacția unei munci mediocre bine făcute. Sper să nu mai iasă…

Min. 46 – 60

Totuși, jucătorii de fotbal au tupeul să se întoarcă pe gazon, probabil pentru că primele sunt în continuare bine blocate.

La un șut din lateral-stânga al lui Borza, Felgueiras repinge slab în fața porții, cam la 200 metri de primul „U”-ist bine plasat ca să reia mingea în poartă.

Cadu faultează cu un calm incredibil la marginea careului de 16 metri. Lovitura liberă este executată mult peste sub-bara porții lui Felgueiras (la ora la care relatăm, probabil mingea s-a vărsat deja din Someș în Tisa).

Lui Tade i se termină ora de grație și este înlocuit cu arma secretă a lui Grigoraș, pe care deja o știe o lume întreagă: Batin.

Min. 61 – 75

Nu știu de ce (să fie și scorul de vină?) titularii lui Grigoraș mi se par mai impotenți decât rezervele lui Paulo Sergio – și nu fac aici trimiteri la viața de noapte a Clujului. Atacuri rare și fără vlagă. Mă uit tot mai insistent când la Cadu, când la punctul văruit de la 11 metri de Veselovski. Poate, poate, cu toată jena, se repetă istoria…

Imediat după șutul blocat al lui Rui Pedro (învingătorul Bragăi), slab-inspiratul Deac face loc pentru Ogbu, să se remarce și el.

BARĂ „U” Cluj! BARĂ a ultimei clasate în fața echipei de 10 puncte CL! Bară anemică, ce-i drept, care nu ne pune mari probleme…

Hora, în calitate de ultim apărător transferat de CFR, greșește fără să vrea… un echipat în alb scapă singur spre poarta lui Felguiras și a vreo 500 de vișinii… iese să-l blocheze Super Magico One Klasse Über Alles Mario și scoate din căcat (imposibil de înlocuit acest termen) toate Căile Ferate Române!!!

Djokovic este schimbat cu Voiculeț.

Min. 76 – 90+4

Cei de la „U” par că au învățat tot fotbalul pe care l-au uitat cei de la CFR. Suporterii din deplasare strigă totuși „CFR! CFR! CFR!”.

Meciul se desfășoară de ceva timp în toate direcțiile – nu știu dacă respectând cu fidelitate tacticile dictate de pe băncile de rezerve – mai puțin pe direcția pe care o așteptam noi.

Noi n-avem ocazii, iar ei încep să aibe crampe de eroism. 4 minute de prelungiri, total insuficiente pentru un meci care s-ar putea juca până mâine din partea noastră…

0-0, scor final. Pentru un derby local așteptat cu sufletul la gură, o remiză se poate cataloga cu ușurință drept contraperformanță, mai ales când adversarul are ocazii mai clare de gol.

Poate avem antrenor, dar tot nu avem echipă. Poate ei au jucat mai bine, iar noi mai subțire decât ne așteptam. Dar asta înseamnă că tot nu avem echipă. De fapt, hai să mă autocorectez: avem echipă, dar nu-i destul de bună.

De la kiruj citire: HAI CFR !!!

Petre Grigoraș: „Pentru mine, personal, este un total eșec.”

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(229) Readers Comments

  1. kiruj
    Monday, 16 September, 2013 at 00:49

    Foarte multe comentarii în plus nu am, rămâne cum ai (am) zis : "HAI CFR !!!"

  2. kiruj
    Monday, 16 September, 2013 at 00:53

    Click aici pt. notare!

    • uncleben
      Monday, 16 September, 2013 at 01:08

      Cred ca pt. prima data, softul ar trebui sa contina si notele 0 si 0,5...

  3. thedarkside
    Monday, 16 September, 2013 at 01:02

    Am urmarit partida din mijlocul primatelor, pardon, al pinguinilor, mandri soferi de troleibuz, brancardieri si chelneri-ospatari, al caror vocabular incepe cu "sobolanilor" si se termina cu "pizdele fute bagaboantele" sau ceva de genul. Nu stiu in ce an in facultate se predau chestiile astea, dar nu conteaza. Mica galerie ceferista (nu cred ca au atins 10% din totalul suporterilor) si-a facut datoria fata de echipa, s-a facut auzita pe tot parcursul meciului, trezind instinctele primare ale celor din jurul meu enervant de des. Legat de meci, Hora e chiar mai periculos pe postul de fundas dreapta decat mijlocas, cele doua ocazii imense pe contra-atac ale uistilor au venit pe greselile lui. In plus, cred ca de cinci ori a trecut de el extrema uista fara sa se creeze insa un pericol major. Caneto, sper sa recunosti cu fair-play ca ideea ta cu Hora fundas dreapta e complet gresita. Un ultim amanunt, la terminarea partidei Grigoras a ramas pe banca, singur, minute bune intr-o pozitie ce spunea totul. CFR e in continuare in declin, Clujul nu mai are nici o echipa. Asta e, dragi franari, cumparati-va lansete si mulinete si mergeti la pescuit sportiv. Fir intins!

    • Dantesc
      Monday, 16 September, 2013 at 01:10

      Am vrut sa zic si eu ceva in sensul asta, dar ce rost mai are? Tot intre ei am stat si eu, aceeiasi parere si spre deosebire de meciul din toamna trecuta nivelul scade (ingrijorator?!?)... Ai nostri minunati, desi au mai dat-o de vreo doua ori cu oistea-n gard. Meciul... io raman la ideea de blat, remember Poiana Brasov...

  4. Dantesc
    Monday, 16 September, 2013 at 01:02

    Pacatul e ca oamenii de calitate ori sunt vanduti altora (ca sa ne auto-sustinem financiar, ce pana mea!) ori pleaca din tara... Cazul lui 07...

    • CJ-07-CFR
      Monday, 16 September, 2013 at 01:04

      He, he, he... Și acum mai am pantalonii uzi de la pișatul contra vântului... :)

  5. uncleben
    Monday, 16 September, 2013 at 01:03

    Saracii copii de mingi, micutii aia uisti viitori gaozari au fost afectati cel mai mult. Statistica arata ca acel copil de mingi de pe partea lui Deac a returnat mingea de 107 ori, de 17 pt CFR si 90 pt u. Si a alergat cu 1,907 metri mai mult decat "mislocasul" nostru, a anticipat cu precizie uluitoare ca mingea "controlata" de el reuseste sa ramana in teren mai mult de 2,9 secunde, ajutandu-l sa-si imbunatateasca performanta, returnandu'i acestuia mingea dupa 2 secunde inainte sa paraseasca terenul de joc, economisind astfel timp pretios pt. ca Hora sa nu mai apuce sa-si bage degetele in nas.

  6. gica10
    Monday, 16 September, 2013 at 01:06

    Am fost aproape de pronosticul dat. Totusi mizam pe o victorie chinuita cu 1-0. Cum stiam deja, Balaj este o curva cu zeci de mii de fete. Da, nu a dat niciun galben, dar cel putin pana in min. 60 am numarat vreo 5 galbene pentru insolventi. Cui i-a folosit jocul lasat liber (pentru uisti doar), se stie. Cand ne arbitreaza cu echipe gen Pandurii sau Steaua deciziile lui sunt de nivelul are acoperire, ascunzandu-se in spatele regulamentului. Acum a lasat jocul liber, ca-i era lene sa scrie avertismentele. Asta nu vrea sa scuze jocul slabutz. Astept in continuare de la Costea ceva... ca si de la Rui Pedro. Tot asa pot spune ca de la Tade n-am asteptari. Generos in efort, este total in afara jocului. Nu apreciaza faza, nu se informeaza de pozitia in teren, nu este speculativ cand are ocazia... ci doar cu executie fara comentarii. La un moment dat are mingea in coltul careului mare si-n loc sa termine cu sut, da mingea in spate si se duce la centrare. Eu incepeam cu Batin in teren. Problema este ca varfuri sunt doi atacanti care "canta" fals, iar daca-i lasi rezerva mai ai curaj sa-i introduci sa schimbe fatza jocului? Nici vorba, asadar ii bagi titulari! Hora a inceput bine si a dat 2 centrari bune, doar ca n-a avut cine s-o intepe. Pe cealalta parte, Camora a incercat mai multe centrari, doar ca toate s-au oprit in primul fundas. Revenind la Hora, lucrurile bune au fost dublate de greseli care puteau costa echipa. Per total prefer sa-i dea credit lui, decat unui liniar Velayos, fara perspectiva. Acum sper ca s-a inteles ca marea problema in echipa nu este Obiora, ci calitatea scazuta pe faza de atac. Sunt jucatori care au fost inexistenti. Lipsa totala de inspiratie la Costea (de vreo 5 ori in ofsaid) si Rui Pedro. Daca tot am vorbit de ofsaid, voi spune ca au fost cel putin 3 cazuri in repriza a 2-a cand si comentatorul de serviciu al insolventilor a remarcat ca nu-i cazul. Voi remarca si un fapt pozitiv... Am ajuns cu punctul castigat la "zero" in clasamentul adevarului! Sper sa ramanem asa si dupa partida de saptamana viitoare cu lapandurii.

  7. kiruj
    Monday, 16 September, 2013 at 01:09

    CHESTIONARUL ESTE OPRIT, rezultatele le aveţi în "tabelul centralizator" !! Pentru a-l vizualiza, intraţi în "Sondajele lui Kiruj" (meniul principal, spotlight, sus-stanga), apoi accesaţi varianta "link02" (note în sezonul 2013-2014), sinteza se află în foaia "S4_recensamint". Pe lângă procentele generale de distribuţie pe cele 4 criterii, aveţi acolo şi o interogare "încrucişată" pentru cei curioşi, prin care se poate afla numărul ceferiştilor care îndeplinesc anumite condiţii din cele 4 criterii chestionate (aveţi acolo o descriere mai detaliată cum trebuie procedat). HAI CFR !!!

    • Cata
      Monday, 16 September, 2013 at 11:03

      Kiruj, nu ne poti da un link direct aici? Ca n-am gasit. :)

      • kiruj
        Monday, 16 September, 2013 at 11:08

        Ba da, încearcă aici, dar trebuie să meargă şi prin "Sondajele lui Kiruj", la varianta "link02", am verificat.

  8. CFr_Atlanta
    Monday, 16 September, 2013 at 01:23

    Dupa asa transferuri, asa joc. Speram in doua trei transferuri cat de cat, da nimik... Trista situatie. Degeaba tot schimbam antrenorii daca aducem petarde...

  9. Cristi
    Monday, 16 September, 2013 at 02:09

    Nu am ce comenta la calitatea meciului, a fost o pierdere de timp. Citeva comentarii referitor la jucatori: Felghe pare sa-si fi revenit, Piccolo in nota obisnuita. In rest, o trupa prea scumpa pentru ce poate livra - daca rezultatul asta ar fi fost scos cu 5-6 juniori pe teren nu cred ca unul dinte noi s-ar fi supart iar contabilul lui Arpi ar fi fost chiar in extaz. Cu ce concluzii raminem? Batin e un jucator foarte bun dar la nivel de Brasov, Costea e mingicar dar taiectoria lui e similara cu a lui Mihaita Plesan, Deac e umbra jucatorului de acum citiva ani. Cred ca MIH9 ar fi umplut forumurile acum, dar si noi i-am fi dat dreptate :)))))))))))))))))))))))

  10. andrei
    Monday, 16 September, 2013 at 05:55

    Hora a dat cateva centrari bune pe faza de atac, insa majoritatea ocaziilor U-ului au fost pe partea lui si unele chiar din greselile lui. Nu stiu daca e o solutie pentru postul de fundas dreapta fiindca e prea indolent pentru o pozitie de aparator. Florin Costea nu a facut mai nimic - a pierdut mai toate mingile care au ajuns la el. Tade pare a nu avea nimic deosebit care sa-l recomande pentru CFR si e cu mult sub atacantii pe care i-am avut de-a lungul timpului. Cam acelasi lucru pot sa-l zic si despre Ogbu, dar poate ar merita sa mai avem rabdare pana la sfarsitul turului cu amandoi sa vedem daca se integreaza cumva in echipa. Djokovic, Camora si Deac au fost cam inexistenti. Felgeiras, Cadu, Picollo si Obiora cred ca au jucat ok. Ma rog, e clar ca anul asta nu avem echipa cu care sa realizam mari performante si deci tot ce-mi ramane e sa urmares meciurile CFR-ului ca pe un spectacol, fara sa ma stresez prea mult. Poate la anul, dupa ce pleaca Reghecampf de la Steaua, AP se va decide sa investeasca din nou in jucatori.

  11. Saul
    Monday, 16 September, 2013 at 07:46

    Varza a la Cluj ! Singura concluzie care-mi ramane (ca restul le-ati tras voi) dupa parodia asta de joc,e ca nu merita sa-mi pierd timpul si noptile punand suflet pentru niste panarame care alcatuiesc orice in afara de o echipa. Paszkany si ceilalti din staff pot fi multumiti pentru ce au reusit sa faca din echipa asta. In urma cu un an reuseam un 2-0 pe terenul Bragai in primul meci din grupele CL,acum ne chinuim si scapam fara gol la ultima clasata,care nu reusise decat un punct in sase jocuri. Cineva daca s-ar fi straduit sa distruga o echipa in mai putin de un an nu stiu daca ar fi reusit,noua ne-a iesit din prima. E masochism sa platesti astfel de jucatori care mimeaza si pacalesc fotbalul sau sa-i incurajezi. Daca voi mai aveti nervi...

  12. Saul
    Monday, 16 September, 2013 at 07:50

    @ Kiruj,iti apreciez munca si efortul pe care-l depui realizand aceste sondaje si statistici,din dragoste pt aceasta echpa. Altii sunt platiti bine si nu fac nimic.

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 08:16

      Mersi. Păcat că eforturile noastre comune de pe acest site nu au "replică" şi pe teren, adică exact acolo unde contează cel mai mult. Simt un "gol" imens văzând neputinţa în formă continuată a echipei. Sunt -din păcate- foarte puţine de spus...Nu ne rămâne decât speranţa şi credinţa, doar suntem "plătiţi" pentru asta, nu-i aşa? HAI CFR !!!

  13. morero
    Monday, 16 September, 2013 at 07:51

    Eu am o nedumerire. Cum poate sa joace Tade titular, un jucator mai slab de 10 ori decat Kape (care oricum era cizma la noi), si sa il tii pe tusa pe Batin. De asemenea, Voiculet e singurul care a incercat sa joace o minge pe jos, cu combinatie, in minutul 94! Nu imi explic cum o echipa ca a pinguinilor, adunata de 3 zile de pe camp, poate sa ne puna probleme! Inimaginabil. In plus, Grig a perfectionat ceea ce a inceput Paolo Sergio: Jocul de fotbal fara a ataca poarta adversa. O echipa de neputinciosi, blegi, trantori, indolenti, nesimtiti, impotenti, lenesi, care nu pot gandi cu o faza inainte. Dupa meciul asta daca as fi in locullui Grigoras as baga juniorii in teren, cu orice risc. Nu cred ca pot juca mai prost. Pana la urma se pare ca antrenorul nu isi poate impune stilul sau, nu imi dau seama care sint motivele. In aceste conditii, sau bate pe Pandurii sau pleaca, nu are rost sa o mai lungeasca. Daca echipa nu poate mai mult sa faca o conferinta de presa in care sa ne spuna asta si sa plece cu capul sus. Trica cel putin ii poate convinge sa alerge mai mult. Hai CFR!

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 08:27

      Chiar dacă sunt puţine de spus (lucrurile fiind destul de clare...), un posibil răspuns la întrebarea ta (mai mult retorică) poate consta chiar în Grig : el a fost mai mereu tipul de antrenor care a construit, care a ridicat jucători aduşi din anonimat, de regulă tineri, şi loturile respective au fost -în mare parte- conturate de el. Avea la îndemână jucători disciplinaţi, avizi de performanţe, la echipele respective nu exista nicăieri presiunea rezultatelor. Din acest punct de vedere el a nimerit exact unde nu trebuia, într-un spital plin cu pacienţi ciudaţi, unii cu depresie acută, alţi câţiva cu indolenţă şi mai acută, majoritatea prezentând simptomele unei boli greu de vindecat care se numeşte "valoare fotbalistică modestă"...Acest mariaj dintre Grig şi acest lot de jucători (cârpit de alţii ) nu va fi foarte lungă, doar dacă se va întâmpla vreo minune. Problemele sunt mai grave decât credeam, din păcate. HAI CFR !!!

      • Cristi
        Monday, 16 September, 2013 at 10:54

        Sansa lui Grigoras au fost echipele mici, fara pretentii, unde un loc neretrogradabil iti ofera linistea. Ori CFR are pretentiile patronului, ideile presedintelui, presiunea media (doar suntem adversarul de suflet al oricarei echipe mai rasarite aproape de presa dimboviteana). Din pacate nici eu nu il vad stind foarte mult, privirea lui in gol la sfirsitul meciului de ieri spunind multe. Nu stiu daca dupa depresia avuta mai demult va avea si forta sa lucreze sub presiune, iar declaratiile ne arata un om resemnat.

        • kiruj
          Monday, 16 September, 2013 at 11:23

          Exact, acestea sunt şi dilemele mele, în rest nimic "personal", cum se spune. CFR-ul nostru "cel iubit" a fost tot timpul o echipă atipică (vorbim de era AP), o echipă construită pe motivaţia jucătorilor (atât financiară, cât şi psihologică), la baza succeselor stând mai mereu antrenori cu capacitate de montare/motivare/fanatizare a jucătorilor (în special Andone). Această tradiţie începe să dispară, din păcate, concomitent cu problemele lui Cadu (de plecarea lui Gabi M. ce să mai vorbim). OK, acest "stil de lucru" trebuia să dispară la un moment dat (ştii povestea aia cu ciclicitatea, am mai vorbit), dar parcă implementarea noului ciclu nu s-a pregătit suficient de bine, iar la ăla veche s-a renunţat ca la o măsea stricată... HAI CFR !!!

  14. caneto
    Monday, 16 September, 2013 at 08:27

    Imi faceam sperante la pauza, ma gandeam ca ai nostri au procedat foarte inteligent in prima repriza, nu s-au grabit, au asteptat pana ce adversarii isi termina benzina, apoi, so pe ei. Floci, oricare dintre ai lor alerga mai cu foc si in minutul 94 decat oricare dintre ai nostri in primele minute.

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 09:14

      Am avut şi eu această impresie în prima repriză (cu presupusa "tocare" a adversarului pentru a-l lăsa fără combustibil), ca să am surprize uriaşe în a doua, când lucrurile au stat exact invers. Apropo: în condiţiile actuale (de lot, de tot...) echipa de start mi s-a părut OK (mai puţin netitularizarea lui Batin în favoarea lui Tade), nici sistemul n-a fost tocmai rău, ceva-ceva urme de scheme şi blocuri funcţionale s-au văzut totuşi, dar parcă s-a jucat cu gândul la altceva/altcineva... Dantesc tot insista mai "sus" că poate fi vorba de un aranjament, nici eu nu exclud în totalitate versiunea sa, pe spinarea "vălenilor" am câştigat două titluri... La un moment dat vine şi decontul. Mă rog, nu insist, nu am informaţii suficiente, dar este o variantă "de lucru" posibilă... HAI CFR !!!

      • caneto
        Monday, 16 September, 2013 at 09:59

        Singurul meu repros la adresa lui Grigoras, referitor la echipa, este neincluderea lui Gabionetta in lot. Cat o fi de circar, stie si fotbal, si are si capacitatea tehnica de “a face diferenta”. Nu inteleg de ce nu este incercat, niciodata nu stii ce este in capul unui brazilian, poate nu arata determinare la antrenamente, poate nu face ce i se cere in amicale, dar, pana nu-l incerci in meciuri oficiale, nu se poate exclude faptul ca ar putea evolua cu “capul revenit”.

        • kiruj
          Monday, 16 September, 2013 at 10:23

          Îmi menţin părerea "generală" despre Gabionetta (că nu prea e om de echipă, uite, am mai îndulcit-o...), dar sunt de acord 100% cu tine: dacă l-ai adus, trebuie să-i şi dai şanse de joc în 2-3 oficiale. Poate omul nu-i încă pregătit pentru a fi aruncat "la verificare", din ce-am văzut în amicalul ăla cu Gazul, are probleme serioase la capitolul "rezistenţă la efort". Îl monitorizăm, OK? Poate vei avea tu dreptate, şi atunci... pălinca etc., cunoşti mai departe... HAI CFR !!!

  15. kiruj
    Monday, 16 September, 2013 at 08:30

    Click aici pt. note! Reamintesc : notarea se poate face şi intrând în "Sondajele lui Kiruj", alegând varianta "link03". HAI CFR !!!

  16. nea_silica_MS
    Monday, 16 September, 2013 at 08:35

    Trebui să fiu de acord cu Morero, poate nici Grigoraș nu e "salvatorul". El reușește cu echipe de tineri jucători, majoritar autohtoni. Ai noștri însă sunt petarde gata formate. În afară de a recunoaște adevărul, nu știe ce altceva să facă. Sper că patronul se bucură văzând umilința echipei sale, la care deține o cotă-parte măricică.

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 08:53

      Exact asta am vrut să remarc şi eu, ca un "addendum" la cele de mai sus, adică o abordare uşor fatalistă din partea lui Grig, care nu scapă nicio ocazie de-a afişa "retragerea" în cazul în care treaba nu merge. Nu este comportamentul adecvat în astfel de momente, e nevoie de un motivator, un "căpitan nejucător" care transmite permanent încredere jucătorilor, care îi fanatizează, dacă-mi permiteţi. Din acest punct de vedere (al psihologiei de grup) Trică (lăsând la o parte carenţele lui de altă natură) era "omul potrivit la locul potrivit". Jucătorul de fotbal (intenţionat n-am scris "fotbalistul"...) este o specie extrem de "receptivă" la comportamentul şi deciziile conducerii respectiv ale antrenorului. Şi că tot am ajuns la acest punct, mare greşeală cu blocarea salariilor/premiilor, aceste măsuri nu aduc (aproape) niciodată ieşirea din impas (corect a sesizat cineva mai sus), mai ales când vrei să ieşi din groapă, mai pui şi ceva mălai la bătaie, mai ales într-un derbi local.

      • CJ-07-CFR
        Monday, 16 September, 2013 at 11:52

        E adevărat, PG a avut reacția lui Bourceanu de după meciul tur al Stelei cu polonezii. Zero optimism, toți boii duși de Someșul Mic. Când a fost întrebat post-remiză ce părere are despre PRIMUL derby al său U-CFR, el se gândea probabil că e ULTIMUL. Dar, vorba lui Foxy, măcar are puterea să-și asume eșecurile (așa cum făcea și PS). Dacă nici pe ultima clasată n-o poți bate, înseamnă că n-ai reușit să-ți trezești jucătorii la realitate. Oricât de petarde ar fi, cei de la CFR ar fi trebuit să câștige lejer, mai lejer ca niciodată. Iar Grigoraș nu-i prost, știe asta. Acest meci o să atârne deasupra capului său ca un blestem, până la venirea unui nou antrenor.

        • kiruj
          Monday, 16 September, 2013 at 12:18

          Da, Mister, cam aşa stă treaba, din păcate. În plus, mai fac o remarcă (care mă sâcâie de ceva vreme), şi anume discursul ăsta plin de capcane şi de sopârle că "jucătorii fac antrenamentele cu zâmbetul pe buze"... Este un clişeu la fel de parşiv ca şi ăla cu reconfirmarea antrenorului", ştim noi cu ce efecte imediate... Spun asta, pt. că am tot auzit această melodie în ultimul timp, şi m-a cam enervat, în practica "neo-ceferistă" aceste stări au mai mereu efectul invers. Vreau să văd de la conducători care ţin antrenorii în priză/sub presiune, fără reconfirmări "periculoase", şi vreau să văd jucători fără zâmbet pe buze, epuizaţi de efort după antrenamente... şi cu rezultate, sau - mă rog - cu un joc realmente încântător, măcar. HAI CFR !!!

  17. ulise
    Monday, 16 September, 2013 at 09:19

    In afara de portar, nu avem fotbalisti. Asa ca, pana la Next Levelul din iarna, vom plonja adanc in subsolul ligii si ne vom umple de rusine si penibil.

  18. adi
    Monday, 16 September, 2013 at 09:36

    O chestie vreau sa spun si eu: avand in vedere difernta ce trebuia sa fie intre noi si ei, zicea comentatorul la un moment dat ca-cadu castiga cat 11 u-isti... Oare merita?

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 11:06

      Dupa atitia ani Cadu inca este la Cluj, chiar daca a trebuit sa suporte toate mizeriile presei bucurestene si a forurilor federale; macar pentru asta isi merita toti banii. Daca iti pui problema sumelor incasate, sunt altii mai problematici - un Deac care cistiga la Cluj tot cam atiti plus diferenta de contract la Schalke (de aia nu are nici un interes sa plece ca i-ar pica banii din Germania). Dar sa nu fim rai, in viata primesti ce negociezi, nu ce meriti - e valabil si pentru patronat.

      • Ioan Dacid
        Monday, 16 September, 2013 at 11:23

        Sezonul asta am castigat 2 meciuri, cu Viitorul si cu Corona. Care e legatura dintre aceste meciuri si Cadu?

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 11:36

      În opinia mea Cadu este ultimul care trebuie tras la răspundere, a avut o contribuţie enormă la cele trei titluri (şi încasările imense din participările în CL, indiferent unde s-au dus banii), în toată perioada aia "de poveste" a fost motivatorul din teren al echipei, acum că are anumite probleme nu trebuie să-l luăm la şuturi, zic eu. Comparaţia salariului lui cu a celor de la "U" (sau multe alte echipe) este o poveste spusă pe jumătate, corect este să raportăm salariul lui la veniturile realizate de club pe prestaţiile lui, adică să vedem eficienţa lui în cadrul sistemului (al clubului). HAI CFR !!!

      • adi
        Monday, 16 September, 2013 at 13:28

        Nu ma refeream neaparat la Cadu, vreau sa zic in general. Am zis de el, pentru ca de el spunea la TV...

  19. gica10
    Monday, 16 September, 2013 at 09:51

    Ce paradox, anul trecut cu rezervele ii bateam pe pinguini si comentam la tactica jocului impus de Ando. Acum se pare ca nu mai avem atatea de comentat vizavi de tactica si am ajuns mult mai practici (realisti), multumindu-ne cu o victorie la limita care nu mai vine (sau vine scoasa cu forcepsul). Acum, ca rezultatele (si mai ales jocul) nu ne dau multe sperante, ramanem sa credem ca totusi intr-un final se vor trezi baietii. Cel mai mult ma deranjeaza SF-ul cu blaturile. Inainte cu o zi de a face blat cu pinguinii, cred ca Arpi iese din fotbal. Daca pierdeam, poate ca beat fiind, acceptam ideea, dar cu acest punct mai mult decat speranta nu le ofera insolventilor punctul castigat. Iar cand vor vrea sa obtina mai mult decat un punct si vor iesi la joc, o vor lua la coaja sanatos. Cat despre cei care la meciul favoritilor stau in banca cu dusmanul, eu cred ca-i caz de targa. No coment.

    • thedarkside
      Monday, 16 September, 2013 at 10:29

      Comment se scrie cu doi de m in caz ca n-ai facut engleza la scoala. Cat despre statul cu dusmanul in banca, a fost o experienta interesanta si inaltatoare, ce treaba ai tu?

      • gica10
        Monday, 16 September, 2013 at 19:16

        Am facut engleza, dar pe vremea aceea nu auzisem de cuvantul comment cu 2 de m. Merci de observatie.

    • Dantesc
      Monday, 16 September, 2013 at 10:38

      Gica, calm inainte de toate ok?!? Eu am spus de blat fiindca m-am gandit la casele de pariuri si nu la punctul ala amarat care vorba ta nu foloseste nimanui... AP?!? Eu il "vad" iesit din fotbal de ceva vreme si daca tu inca nu ai observat asta, e o gramada de lume in jurul tau care a facut-o. Nu ma crezi? Ia mai citeste o data "interviul" dat lu' nen'tu Zoli Cantor, o sa te edifici singur (sau poate nu!)... Iar la remarca ta "despre cei care la meciul favoritilor stau in banca cu dusmanul eu cred ca-i caz de targa."... Inca o data, indemn la calm si la mai multa judecata, nu de alta, dar habar nu ai despre ce e vorba... Fiindca ca mine, amice, te asigur, in tribunele Cluj Arena au mai stat alte cateva sute de ceferisti, oameni normali si... spre surprinderea ta (!!!), prieteni cu uisti, oameni la fel de normali si sanatosi in aceelasi timp! Aaa, pardon! Ca tu esti incarcat de ura?! E fix problema ta! Insa daca e asa... cu tristete trebuie sa constat ca te asemuiesti pana la confuzie cu maimutele din galeria universitara si nu numai...

      • gica10
        Monday, 16 September, 2013 at 19:13

        Eu nu am pronuntat nume, daca ai citit postul meu. Ura pe care tu ai remarcat-o, eu o numesc ceferism. Daca tu spui ca au fost sute de CFR-isti in tribune (si cred acest lucru), sunt si mai trist. Sunt trist ca locul lor trebuia sa fie in peluza visinie. De asta carcotesc insolventii, ca multi dintre CFR-isti isi ascund apartenenta fata de clubul iubit. Si daca trebuie sa fi clujean si sa te comporti ca un om adevarat, de ce sa n-o faci alaturi de galerie, in peluza? Sau poate consideri ca i-ai incurajat alaturandu-te gloatei oarbe de furie care scanda din toti bojocii muie CFR? In Gruia, cand jucam cu pinguinii, iti aperi pielea ascunzandu-te printre oamenii de treaba ai uistilor care fac sa roseasca si ultimii cocalari?

    • Ioan Dacid
      Monday, 16 September, 2013 at 11:10

      Hopa, eu am 2 colegi de lucru care tin cu U de cand se stiu, nu doar ca sa fie anti CFR (cum is multi dintre ei). Oare ar trebui sa ii pizdui in fiecare zi si sa refuz sa merg la bere cand is pe acolo? In alta dezordine de idei, nu am mers la meci dintr-un motiv simplu si pueril: nu imi place atmosfera de la meciurile lor, nu imi face placere sa asist la injuraturile unora care nu au nici o treaba cu spiritul universitar.

      • dodo
        Monday, 16 September, 2013 at 15:54

        Scuze ca ma bag, cum n-o fost spirit universitar?? Dupa "pizdelor" si "muie CFR" o urmat of course "GAUDEAMUS". Si eu am fost in tribuna si imi pare rau ca urechile mele a trebuit sa suporte atatea injuraturi ale imbecililor de "suporteri" M-U-isti. Mai jos cu 2 randuri, era un idiot impreuna cu sotia lui si fiul lor ce avea in jur de 8 ani. Vreau sa spun ca atata m-uie cata ne-o mai tras aceea familie de idioti... indeajuns pentru toata galeria noastra CFR-ista. Da asta-i placa pe care ei o stiu si... (mai aveau si "sepci rosii", auzi??). Cit despre meci... HAI CFR!

        • thedarkside
          Wednesday, 18 September, 2013 at 14:30

          Nu a fost gaudeamus, ci imnul lor, slava tie studentie. M-a distrat si pe mine momentul, probabil e echivalentul spovedaniei la popa.

  20. isti33
    Monday, 16 September, 2013 at 10:42

    Mi-am dat seama inca o data cat sunt de naiv, eram sigur ca o sa castigam si ca vom vedea o alta fata a CFR-ului, care alearga, face pressing, dar din pacate am vazut cativa practicanti de fotbal fara vlaga, fara daruire, fara idei, intotdeauna ultimii la minge, pierzand multe dueluri, si asta cu ultima clasata... Noroc cu Supermario si Piccolo, care au contribuit la evitarea (altei) rusini. Nu stiu daca se poate mai rau, intotdeauna spuneam ca de jos numai in sus poti merge, dar se poate oare mai jos de atata??? Ca sa incepem sa urcam odata... Este trist ce s-a ales de aceasta echipa frumoasa, sunt sigur ca ne vor mai aduce bucurii, dar acum suntem pusi la grea incercare, capul sus, si Hai Draga CFR!!!

  21. Dantesc
    Monday, 16 September, 2013 at 10:57

    Update: meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj a fost scos/blocat la casele de pariuri... Interesant, nu?

    • Ioan Dacid
      Monday, 16 September, 2013 at 11:07

      Se putea paria in voie in timpul meciului la bwin si bet365.

    • unu
      Monday, 16 September, 2013 at 11:20

      Dantesc, meciul a fost scos si acum 2 ani, cand am castigat cu 3-2 pe Cluj Arena. E o chestie obisnuita pt meciuri in care cota scade brusc (din diferite motive, inclusiv suspiciuni de blat sau cand se pariaza sume mari de bani pe un semn).

  22. PINTEA
    Monday, 16 September, 2013 at 12:12

    Am fost invatati rau... cu echipa de fotbal care a bagat groaza in mitici, cu FOTBALISTI, nu jucatori de divizia B! Asta e... suferim si rabdam! Ce sa mai speram cind era sa ne bata "codita"???

    • kiruj
      Monday, 16 September, 2013 at 12:40

      De acord, trebuie să răbdăm, aşa ne este scris în fişa postului, asta ne este menirea... Îmi menţin părerea mea exprimată mai demult (şi de mai multe ori, de-mi vine să urlu şi eu...): această echipă pe la începuturi era setată "genetic" pe mobilizare, altfel nu se putea parcurge distanţa aia enormă din div.C în CL în 6-7 ani, au fost aduşi jucători şi antrenori pe acest profil, cu surse de finanţare la nivelul corespunzător. Acum, cu scăderea (re)surselor, s-a dorit şi o reorientare de "comportament" a echipei, o resetare către jocul combinativ, elaborat, de posesie, unde noi nu eram foarte pricepuţi niciodată, excepţiile fiind destul de rare (poate anumite perioade din era Bergodi şi Conceicao), inclusiv aducerea unor antrenori fie mai moi pentru "nucleul dur" al echipei (PS, Grigoraş), fie "strâmbi"... Nu poţi vindeca pacientul dacă nu identifici exact boala (aşa-i D.le "presidente"?), apoi iei măsurile ("medicamentaţia") corespunzătoare. În traducere "tribunistă": nu trebuia să aduci hai-hui "ciurucuri" de prin lumea largă, de profile absolut diferite, şi - ca un numitor comun - fiecare având foarte puţin din acel spirit "războinic" al CFR-ului performant. Mai degrabă trebuia mers pe întinerire, atunci se justifica şi aducerea lui Grig, care - săracul - este între ciocan şi nicovală, nici întinerire/reconstrucţie nu prea are cu ce/cu cine, nici rezultate imediate nu poate livra, din aceleaşi motive. Om trăi şi om vedea... HAI CFR !!!

  23. Ioan Dacid
    Monday, 16 September, 2013 at 12:50

    Intrebare de baraj, merita sa vad 2 meciuri ale Pandurilor saptamana asta?

  24. kiruj
    Monday, 16 September, 2013 at 12:51

    Click aici pt.notare! Remember : notarea se poate face şi intrând în "Sondajele lui Kiruj", alegând varianta "link03". HAI CFR !!!

  25. grasu
    Monday, 16 September, 2013 at 13:08

    Daca nici Grigoras nu este antrenor, atunci ne putem da cu firma-n cap. De anul trecut au fost 4 antrenori la CFR si echipa tot ca o cizma joaca. Grigoras a facut din rahat bici nu o data, ca de vreo 3 ori, dar la CFR nu se poate. Asa ceva imi este IMPOSIBIL sa cred. Pur si simplu problema vine de altundeva si nu de la antrenor: jucatori neplatiti, dezinteres din partea conducerii, bisericute, lipsa de interes fata de club din partea jucatorilor, plafonare, etc. Pe langa acestea enumerate mai sus ne si lipsesc, cu desavarsire, mijlocasii. Se tot bate apa-n piua ca atacantii nu-s buni, ca Deac e praf, etc. si toate aceste lucruri sunt adevarate, dar fara sa ai mijlocasi care sa recupereze mingea, sa opreasca atacurile adverse, sa acopere apararea si sa "tina" mijlocul, nu ai cum sa joci fotbal. O fi Obiora bun, dar nu apare in joc in veci. Nu verticalizeaza, nu dribleaza, nu da o pasa mai lunga sau mai precisa. Chiar asa de naspa sa fi fost Vass? Ala a dat 5-6 pase lungi direct in piciorul atacantului/aripilor inca din PRIMUL meci in care a fost introdus. Costea e un prazar terminat, care nu are ce cauta nici in subsolul clasamentului, daramite la CFR Cluj. Nu a avut nici o faza in cele 50 de minute in care am avut rabdare sa ma uit la aceast echipa jalnica. Tade este de Liga a 2-a (cel mult), dar asta n-ar trebui sa surprinda pe nimeni: capionatul din Scotia este cu MULT sub cel al Romaniei si nici Celtic nu e capabila sa bata Steaua, Pandurii sau Petrolul. Atunci ce sa mai spunem de echipele pe care Celtic le bate cu 4+-0?? Deac, dupa cum spunea unii si in vara anului trecut, sufera de post-partum depression dupa despartirea de Schalke si nu-si va mai reveni niciodata. Din punctul meu de vedere, omul este terminat, stie ca urmeaza si o scadere drastica a veniturilor cand ii va expira contactul (co-proprietatea) cu Schalke pe la sfarsitul sezonului si ar trebui sa fie printre PRIMII jucatori vizati de o plecare in iarna. Trebuie trimis in Russia/UAE sau Dubai, unde sa-si umple conturile, ca la noi nu va mai face performante cat ii hau. Rui Pedro jucat ba pe post de mijlocas, ba pe post de aripa, ba pe dracu mai stie ce alt post inventat recent; nu va da in veci randament. Omul e atacant sau (in cel mai rau caz) mijlocas ofensiv si ACOLO a dat randament (vezi meciul cu Braga din retur) - oriunde alt undeva omul este zero barat si daca vom continua sa-l tot jucam pe alte posturi inventate, il vom distruge complet. Intr-un sezon, nici cat Kapetanos nu va mai juca. Eu sunt extrem de dezamagit de aceasta echpa si de conducerea noastra si, pentru prima data in mai bine de 8 ani de cand am ocazia sa urmaresc CFR-ul cu regularitate, ma gandesc sa renunt a mai urmari aceasta echipa. Jucam un fotbal infect, tot planul conducerii se duce de rapa in cel mai clasic stil romanesc, nu avem NICIUN JUNIOR promovat de club (oare asa de penibil sa fie Sergiu Bus incat sa nu-l poata inlocui pe Tade? (M-as mira) Nu promovam jucatori romani, daramite locali si, cel mai important, avem ZERO perspective. La aceasta echipa trebuie o unda de soc majora, nu doar schimbari de antrenori sau reducerea lotului, ci renuntarea la alde Cadu, Hora si chiar Deac sau Felgueiras. Sa se transmita clar mesajul ca nu se mai poate continua asa si ca vine o noua "era" la CFR. Schimbarile astea minuscule, de genul: dam afara antrenorul sau 15 jucatori de rahat care oricum nu joaca, nu aduc nimic in afara de haos. Eu unul as vrea ca si Muresan sau Zamfir sa fie vizati de ceva schimbari si/sau intariri ale posturilor respective, dar acest lucru cred ca este absolut imposibil, avand in vedere cum functioneaza clubul. Atat ei cat si jucatorii sunt de vina pentru situatia deplorabila in care am ajuns: puncte nu, joc zero, trofee la anul si la multi ani, nimic sub soare. Mie nici in ziua de astazi nu poate sa-mi explice nimeni cu se face ca la noi in club sunt 3 (TREI) mijlocasi centrali apti de joc la un moment dat. Am ajuns sa ne fie dor de Kivuvu sau E. Dica? Cum se face ca vindem tot, dar nu aducem NIMIC inapoi, nici pe o zecime din banii primiti? Cum se face ca lotul nostru este intr-o continua stare de dezechilibru, atat valoric cat si ca juctori (ori prea multi atacanti, ori fundasi, ori fara portar, etc.)? Ar mai fi si altele, de exemplu suporterii alungati/inexistenti la stadion, dar nu mai are rost sa la trecem toate pe lista. Singurul lucru care ma deranjeaza (oarecum) este ca de la acele vremuri in care cautam orice stream pe internet sa vad 5 minute dintr-un meci al CFR-ului cu o conexiune la internet care deabia ce-mi permitea sa vad niste slideshowuri cu intreruperi de 5-20 de secunde, am ajuns sa ma gandesc serios daca mai am rabdare sa mai vad urmatoarele meciuri de chin absolut al acestei echipe care nu ma (mai) reprezinta cu absolut nimic!

    • CJ-07-CFR
      Monday, 16 September, 2013 at 13:24

      Ca unul care n-are informații din interior (și nici nu prea pune botul la scurgeri mai mult sau mai puțin intenționate), consider „sinteza” ta foarte aproape de realitate.

      • kiruj
        Monday, 16 September, 2013 at 15:30

        Mai mult intenţionate, şi ştii foarte bine la ce mă gândesc... Ah, era să uit: prin "scurgeri" înţelegem că se "scurg" informaţii conforme cu realitate, aşa-i?? HAI CFR !!!

    • ADI CFR CLUJ
      Monday, 16 September, 2013 at 13:57

      Se vede ca tu esti un suporter de rezultate bune, altfel n-ai putea gandi asa. Se vede ca tu nu stiai pana acum 8 ani unde este stadionul CFR SAU IN CE DIVIZIE EVOLUEAZA ECHIPA. Se vede ca aceasta gandire exprimata de tine este specifica suporterului roman in general. UN SUPORTER ADEVARAT NU PUNE PROBLEMA DACA MAI URMARESTE SAU NU ECHIPA DACA EA TRECE PRINTR-O PERIOADA NEFASTA!! Un suporter adevarat se duce la meciuri indifferent de situatia echipei si div. in care evolueaza!!!! Se vede ca tu nu ai fost la meciurile din div.B, daramite din div.C, cand pe stadion eram o mana de oameni!!! Tu nu esti CFR-ist, tu esti suporter de canapea, mai bine zis un simpatizant de ocazie!! De cei ca tine nu avem nevoie, ne descurcam si fara voi!! Pe mine doar moartea ma va face sa nu mai merg in Gruia!!! HAI CFR CLUJ, CAMPIOANA FOTBALULUI ROMANESC!!!!

      • grasu
        Monday, 16 September, 2013 at 14:13

        Ma asteptam la genul acesta de acuzatii, dar, vezi tu, sunt oarecum nefondate. N-am spus ca tin cu CFR-ul de 8 ani, ci ca doar de atunci am avut ocazia sa-l urmaresc cu regularitate, din mai multe motive personale. Tin cu CFR din momentul in care a aparut din nou pe harta fotbalului romanesc, deci de prin 2002, cand a revenit in Diviza B. Inainte de a exista CFR-ul, ma durea undeva de toata Divizia A, de echipele de acolo sau de fotbalul din Romania. Nici fotbal nu prea umaream. Asa ca, desi n-am venit sa vad CFR-ul in divizia B si nici n-am fost in C, nu prea stiu ce relevanta are. Nu eram prieten cu fotbalul pe atunci si prea putin ma interesa de soarta echipelor de fotbal, MAI ALES din Romania. Cred ca tragi niste concluzii cam pripite, avand in vedere ca nu toata lumea de pe acest site are 50 ani si si daca ar avea, nu toata lumea a fost microbist de la 3 ani. In fine, revenind la problema de fond, eu unul voi tine cu aceasta echipa in continuare, iar in momentul in care va disparea din peisajul fotbalului romanesc, pentru mine aceasta tara nu va mai avea fotbal. Cu toate acestea, trebuie spus ca eu nu sunt adeptul crezului orbesc si nici nu doresc sa-i dau bani unuia ca sa mance bine, sa bea bine, sa se cace gros, sa-si intretina curvustine de prin cluburile de fite si sa-si ia Maserati si Ferrari de 2-3 ori pe an.

        • Ioan Dacid
          Monday, 16 September, 2013 at 15:02

          Un raspuns, perfect si la subiect. :) Ma seaca unii care sustin NECONDITIONAT niste jucatori DOAR pt ca sunt aici. Imi pare rau, dar nu merita sa imi consum nervii pentru niste ratati care castiga f mult pt ce joaca in teren. Cum zicea cineva, daca jucam cu echipa de tineret, nu ma deranja acest egal, dar asa...

  26. Retardila
    Monday, 16 September, 2013 at 13:49

    Cateva axiome din partea mea: 1. Grigoras e SUB ceea ce vrem de la CFR. O fi "glumet"/"mistocar"/"piaza buna"/etc... gasiti voi alte adjective...; 2. Nu vreau sa fiu rasist (desi is o tzara!): noii colorati is cam sub nivelul lui Kivuvu...; 3. Dorinta de victorie - odata absolut necesara in fotbal la orice nivel, ca doara nu iesi sa faci miscare la un meci de fotbal - este o absenta totala la Tzefere...; 4. S'or auzi pe viitor niste "zvoane" de o echipa iunika a Clujului?...; 5. Niste "cheapsuri", sa nu le zic chinezarii, ne-au facut malai extrudat (pufuleti)...; 6. Cum ierti tat la "nevasta", daca tii la ea, ierti la Tzzefer...; 7. No, amu' sa va vaz'!!!

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 15:18

      In concluzie, tot nerasista, dam prea multi verzisori pe negrisori.

      • CJ-07-CFR
        Monday, 16 September, 2013 at 15:44

        Din partea mea să aducă albăstrei din Avatar, numai să fugă mai cu spor decât Maah (când nu freacă banca).

        • fotbalfan
          Monday, 16 September, 2013 at 18:23

          Sa fuga, sa fuga, da' sa joace si foLbal, ca de fugit si Deac fuge si tot nu ajunge unde trebuie.

  27. halley
    Monday, 16 September, 2013 at 13:55

    Dupa 3 saptamani de concediu ne-am prezentat la meci intr-un hal de nedescris. Cine crede ca mai jos nu se poate se insala amarnic, oricat de jos ai ajuns se poate si mai prost... Pana la urma am obtinut 1 punct in deplasare, desi foarte usor puteam sa pierdem. Suntem intr-un moment ideal, patronul poate sa intervina in forta si sa anunte curatenia de iarna, asa cum ne-a obisnuit in ultima vreme. Nu demult aveam un lot de vreo 40-50 de jucatori, din care vreo 35 petarde, astazi avem 25 de jucatori, din care vreo 23 de petarde. Sa-l rugam pe patron, daca are timp si nu-i foarte ocupat, sa ne surprinda cu o noua scrisoare deschisa, de pe strandurile din Dubai, si sa evalueze performantele manageriale din acest an. Poate usor-usor se apropie si momentul in care suporterii vor cere niscai explicatii, vor redacta si ei o scrisoare catre patronat, nu prin telefon, intre doua masaje, ci de pe stadion, din Gruia.

    • unu
      Monday, 16 September, 2013 at 16:51

      Hahahahha, buna asta cu scrisoarea. Ai grija ca apar "sustinatorii neconditionat" ai lui Arpiche si te injura de nu te mai spala toate apele din Transilvania.

  28. nea_silica_MS
    Monday, 16 September, 2013 at 14:00

    Am ajuns să cred că bârfele privind investiția patronului în FTC sunt adevărate. Știu că dl. Kiruj e bine intenționat, încearcă să reducă din pagube, dar cred că sunt povești de adormit copiii alea cu "reorientarea" echipei, etc. Există un dezinteres masiv din partea conducerii (achiziții proaste, investiții minime - comparativ cu banii luați în CL). Conducerea pare anesteziată, antrenorul la fel, echipa idem, iar patronului prea puțin îi pasă, el se uită peste gard, în țara vecină și prietenă.

  29. morero
    Monday, 16 September, 2013 at 14:11

    Sa va mai bag si eu un fitil: am auzit de la unii care au tangenta cu apropiati ai patronului (Nu bag mana in foc pentru veridicitatea stirii) ca patronul nostru investeste in echipa localitatii tatalui sau, in Ungaria?? Eu stiam ca e roman seniorul! Ceva o fi adevarat, ca doar nu iese foc fara fum. Si am mai auzit ca impresarii jucatorilor portughezi plateau la club la greu sa ii bage pe portughezii lor in echipa, sa ii poata vinde afara. Oare de asta nu putea antrenorul sa faca echipa la CFR in ultimul timp? Va rog sa nu ma huliti, sint doar niste zvonuri care au trecut pe la urechile mele de vechi suporter ceferist. Hai CFR!

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 15:35

      Tac-su are conac la Vultureni si din cite stiu eu dadea tricouri si echipamente la echipa din sat. La ce echipa din Ungaria te-ai referit? Debrecen sunt de ani buni sus, la Videoton au ajuns citiva jucatori care au refuzat CFR-ul (Nildo Petrolina, spre exemplu), ei au intr-adevar o etapa portugheza cum am avut noi acum citiva ani, dar clubul e sponsorizat de lumea buna din Ungaria - citiva milionari, banca OTP etc., ca deh, este echipa favorita a primului ministru, asa ca tb sponsorizat daca vrei sa faci ceva afaceri, nu?

  30. halley
    Monday, 16 September, 2013 at 14:17

    Apropo, pentru cei care vor sa vada in echipa juniorii... Sambata am asistat la un derby local intre juniorii 1999/2000, am ramas socat si nici astazi nu mi-am revenit. "Sperantele" CFR-iste au pierdut cu scorul de 18-0 !!!!!!!!!!!!!!!!!! in fata celor de la "U". Fratilor, voi asa ceva n-ati vazut de cand traiti. Am avut o jumatate de ocazie in ultimul minut de joc si a fost singurul moment cand juniorii nostrii au trecut mijlocul terenului. Am constatat cu parere de rau ca la nivel de juniori suntem cu mult sub pinguini. Am urmarit si un antrenament al academiei, sunt vreo 2-3 care au potential, insa in general nu sunt cu mult peste nivelul mioritic.

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 15:23

      Cei de la academie platesc ca sa joace. Ideea e sa fie o afacere in care sa se cistige bani din taxe.

  31. tgv cluj
    Monday, 16 September, 2013 at 14:41

    Dupa jocul bun din amicalul cu Gaz Metan, cei care am vazut respectiva partida cu siguranta ca ne-am asteptat la mai mult aseara in vale. N-a fost sa fie nici de data asta, dimpotriva am avut parte din nou de un meci dezamagitor. Cu exceptia lui Felgue, imperial pe intreaga durata a partidei si a inca 2-3 jucatori care n-au dezamagit (printre acestia e si Camora, cu destule urcari in atac si cu centrari in forta destul de exacte), in rest cam toti au fost o apa si un pamant si indeosebi jucatorii nostri din atac. Dintre toti, Deac m-a exasperat cel mai mult. Cred ca a pierdut absolut fiecare minge ajunsa la el, si au cam ajuns destule. Rui Pedro si el destul de indolent, iar Costea foarte sters in joc. Tade e bataios, insa destul de limitat, iar Batin, de la care asteptam cu totii sa schimbe putin fata echipei pe faza ofensiva, a fost mai slab chiar si decat Tade, titularul din atac. Revin mai tarziu cu restul "analizei".

  32. Justin
    Monday, 16 September, 2013 at 14:51

    Foarte multe intrebari legate de starea actuala a echipei sunt fara raspuns sau foarte multe lucruri raman pentru mine un mister. Nu ai fundas dreapta, dar il dai pe Lionn imprumut in Portugalia. Stai cu saptamanile prin Portugalia si nu poti aduce macar un jucator pe posturile deficitare (echipe gen Astra &Petrolul si-au adus imediat, fara nici o problema). Toata iarna ai urmarit in cantonament jucatori cu Paolo Sergio, te mai si lauzi cu treaba asta, in vara aduci un rahat. Te lauzi cu parteneriate cu echipe gen: Porto, OM, Rubin Kazan, D-zeu mai stie ce/cate echipe, dar in ce constau aceste legaturi, care sunt castigurile/profiturile, ce imprumuti, ce dai? Aveai un jucator in curte, pe G.Muresan, care ar fi stat pe viata la CFR, care tragea echipa dupa el cand era nevoie (da' te si lasa in curu' gol cand ti-era lumea mai draga), il alungi, efectiv, ca n-avem nevoie de jucatori cu personalitate. Se vede clar ca jucatorii sunt adusi la intamplare, sunt convins ca nu i-a urmarit nimeni prin Scotia sau Belgia vreo clipa (nu mai vorbesc de vrajelile cu jucatori urmariti timp de 2 ani). Ai avut un scouter in Portugalia ce ti i-a adus pe Sougou, Renan, Camora, Weldon etc. ai castigat un titlu cu ei si i-ai vandut pe bani buni, de ce nu mai cooperezi cu el, ce s-a intamplat cu relatiile din Portugalia, de nu mai esti in stare sa aduci nimic? Toate astea le vedem si ne intrebam noi suporterii. Din afara e greu sa aflam raspunsuri, comunicare cu suporterii nu prea exista din pacate, am mai spus-o, poate cei din Cluj stiu mai multe, dar pt. noi, cei din afara Clujului, raman doar intrebari fara raspuns. In urma cu un an debutam frumos in CL, acum suntem la pamant, intre timp am schimbat 4 antrenori, am schimbat si echipa, au plecat si suporterii. Cum de s-a ajuns aici oare nu-i framanta pe cei ce conduc aceasta echipa?

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 15:52

      Birfa: Regadas a fost lasat sa plece pt ca echipa pe care o antreneaza in Portugalia i-a oferit 2.000 euro pe luna in plus si ai nostri nu au vrut sa ii dea banii astia (stiu proverbul cu scumpul mai mult pagubeste). Cu Onsoccer (Ivo Pinto, Renan, Bastos, Edimar, Ronny, Sare) se pare ca ar existat ceva neintelegeri la comisioane.

  33. horica
    Monday, 16 September, 2013 at 15:17

    Terminati cu blaturile, ca nu a fost niciun blat... Daca asta a fost blat, celebrele meciuri 1-0 din 2008, cu penalty pe final, sau si mai celebrul 2-3, dupa ce pinguinii conduceau 2-0 prin minutul 60, si atunci aveau echipa... despre astea ce sa mai zicem? Stiu ca multi au luat teapa la pariuri, si eu pariez si am observat ca pariau romanii ca disperatii pe CFR... Eu personal am pus 1x... dar asta e.

  34. horica
    Monday, 16 September, 2013 at 15:34

    Media numarului de spectatori 1 Dinamo Bucuresti 14541 (97% din capacitate) 2 Steaua Bucuresti 10647 (39% din capacitate) 3 ACS Poli Timisoara 9885 (31% din capacitate) 4 Petrolul Ploiesti 9250 (60% din capacitate) 5 U Cluj 6250 (20% din capacitate) 6 FC Botosani 6000 (50% din capacitate) 7 Pandurii Tg Jiu 4750 (52% din capacitate) 8 FC Vaslui 4000 (27% din capacitate) 9 Astra Giurgiu 3750 (54% din capacitate) 10 CFR Cluj 3667 (16% din capacitate) 11 Corona Brasov 3250 (26% din capacitate) 12 Gaz Metan Medias 3167 (40% din capacitate) 13 Otelul Galati 2750 (20% din capacitate) 14 Ceahlaul Piatra Neamt 2667 (15% din capacitate) 15 Concordia Chiajna 2500 (49% din capacitate) 16 Viitorul Voluntari 2500 (49% din capacitate) 17 Sageata Navodari 1333 (9% din capacitate) 18 FC Brasov 1167 (9% din capacitate) ce bine stam acolo intre astra si corona :))

    • Cristi
      Monday, 16 September, 2013 at 15:43

      Nu cred ca cifrele sunt relevante dupa 3-4 etape jucate acasa. Dinamo este sus pentru ca a jucat cu Steaua "acasa", la fel cum noi suntem relativ jos pentru cam jucat acasa cu echipe mici. Noi jucam cu Steaua si nasol anul asta, acasa, la inceputul returului, cind vor fi mai putini spectatori decit ne asteptam, pt ca va fi frig. Practic doar Steaua sta bine, Dinamo are efectul descris mai sus, la Poli si Petrolul este inca o emulatie fireasca.

      • horica
        Monday, 16 September, 2013 at 16:58

        Nu ma intereseaza steaua, dinamo sau hibridul "poli", eu vad faptul ca "codita" e dublu peste noi.

        • Cristi
          Monday, 16 September, 2013 at 17:50

          Codita a avut ieri "oficial" 10.000 la derbyul cu noi si 6.000 la un meci interesant cu Petrolul. Pina acum am fost in fiecare an peste ei la sfirsitul campionatului. Si daca anul asta n-o fi, asta e...

      • caneto
        Tuesday, 17 September, 2013 at 10:52

        E de mirare ca Steaua e asa sus in clasament, ei nu joaca niciodata "acasa" cu Steaua. :)

    • CJ-07-CFR
      Monday, 16 September, 2013 at 15:46

      Câți suporteri „de rezultat” sunt (de fapt, nu sunt pe stadion) la Brașov!

  35. dilivio
    Monday, 16 September, 2013 at 15:53

    Un chin mai mare ca si meciul de aseara nu mi-a fost dat sa vad nici in divizia c... Incepe sa-mi fie dor de meciurile din B in genul CFR - Minerul Zlatna 10-0... Atunci veneam fericit de la stadion! HAI CFR!

    • CJ-07-CFR
      Monday, 16 September, 2013 at 17:59

      Dacă n-am bătut U cu 9-0, crezi că o să le mai dăm vreodată 10 celor din Zlatna?

      • dilivio
        Monday, 16 September, 2013 at 20:12

        Intr-adevar... slabe sanse sa mai vad un 10-0... Daca pe U nu i-am batut aseara macar cu un 4-0...

      • Ioan Dacid
        Monday, 16 September, 2013 at 20:30

        Ca fapt divers, Minaur Zlatna nici nu mai exista, singurul club existent e CS Zlatna, care a terminat sezonul precedent din Liga a IV-a (Judet Alba) pe ultimul loc.

        • dilivio
          Tuesday, 17 September, 2013 at 08:54

          :) Nu ca ar conta daca mai exista Zlatna sau nu. :)) Ideea e sa mai jucam si noi fotbal, ca ne chinuim de vreo 3 ani incoace, cu cateva exceptii.

  36. tgv cluj
    Monday, 16 September, 2013 at 15:53

    Dintre toti atacantii nostri, mie doar de Ogbu mi-a placut cat de cat. Pare mai combinativ decat Tade si mai agil. Nu stiu in schimb ce e in capul lui Grig de nu il baga la joc pe Denilson (parca suna mai bine decat Gabionetta, nu?). Denilson asta al nostru nu numai ca are un nume de rezonanta, dar chiar stie cu mingea si oricat de indolent ar fi el la antrenamente sau de nepregatit fizic, tot merita sa prinda cel putin lotul de 18 si 15-20 de minute pe finalurile de partida in care profesionistii :) nostri nu fac nimic in primele 70. Pentru chestia asta eu ii acord un mare 4 si lui Grig, nu numai atacantilor nostri din teren. In defensiva, Cadu si Piccolo si-au cam facut treaba, insa am trecut in contul lor si niste nesincronizari si ezitari. De Camora am mai pomenit deja. Pe langa siguranta aratata in aparare si desele urcari in atac, a avut si un sut pe poarta lui U. Iata de ce afirm acum ca daca toti ceferistii nostri din teren ar fi aratat atata determinare si siguranta in joc precum Camora si Felgue, am fi castigat la pas derbiul suferintei orasului Cluj. Camora a facut insa si un fault inutil in aparare, intr-o zona mai laterala, dar destul de periculoasa. Hora a fost revelatia echipei, dar numai pe faza ofensiva, in aparare mentinandu-si in continuare statutul de petarda, statut capatat de mult timp, e drept la mijlocul terenului si nu in aparare, unde inca nu a jucat pana acum. Dupa o prima repriza reusita trecuta in contul lui, eu chiar ii spuneam lui Florinaccio ca Hora in aparare va avea lacune mari cel putin o vreme, pana cand va invata bine fisa noului sau post. In privinta lui eu spun ca ar trebui incercat pe acest post de fundas dreapta, dar numai in meciurile cu echipele din a doua jumatate a clasamentului sau in cele de Cupa, cand va trebui sa tabaram peste adversarii nostri. Cu adversarii mai puternici eu il prefer in mod evident pe Velayos, cel care n-ar fi deloc exclus sa mai creasca in joc odata cu acomodarea la noua lui echipa si mai ales acum odata ce resimte in ceafa rasuflarea lui Hora. Obiora a avut cateva deposedari bune, insa nu se prea implica pe faza de constructie si asta nu e bine deloc, iar Djokovici inca nu convinge nici el. Voiculet cred ca ar trebui incercat mai mult pe acest post, iar pe Maah eu l-as fi introdus aseara titular si numai pt tripla din primavara. Poate devenea el nasul vecinilor nostri galagiosi. Oricum avea un moral bun si un ascendent asupra uistilor, sunt sigur de asta. In final, o intrebare: numai eu am vazut gol valabil la calcaiul lui Costea?

    • caneto
      Tuesday, 17 September, 2013 at 10:50

      Costea nu mi s-a parut a fi in ofsaid, dar Djokovic a fost si a incercat sa joace mingea, nu conteaza ca nu a reusit. Decizie corecta a tusierului.

      • tgv cluj
        Tuesday, 17 September, 2013 at 17:56

        Djokovic n-a oprit sau obstructionat vreun adversar sa ajunga la acea minge si nici n-a atins-o nici el. Nu vad deci cum a influentat faza respectiva. Recunosc totusi ca s-ar prea putea sa ai tu dreptate, din moment ce echipierul nostru a incercat sa joace mingea.

  37. andrei
    Monday, 16 September, 2013 at 16:25

    Eu sunt de parere ca Grigoras ar merita sa fie lasat in pace pana la sfarsitul returului si sa vedem ce poate scoate din echipa. Daca se pune presiune pe el dupa cateva meciuri, totul va merge la vale din acel moment si s-ar putea sa ne trezim din nou cu Trica. Trica e baiat bun, dar mai are multe de confirmat inainte sa fie antrenor principal la CFR, in vreme ce Grigoras a aratat ca stie sa construiasca o echipa care sa joace fotbal adevarat.

    • nea_Silica_MS
      Monday, 16 September, 2013 at 21:10

      "Totul va merge la vale din acel moment"???????? Sincer, chiar nu văd cum ar putea merge mai râu de atât.

      • Bogdan Dobondi
        Monday, 16 September, 2013 at 21:46

        Am putea pierde meciuri precum cel de ieri?

  38. Justin
    Monday, 16 September, 2013 at 16:40

    FC BRASOV - CFR CLUJ in 16-imile Cupei Romaniei!

    • horica
      Monday, 16 September, 2013 at 16:55

      Mare ghinion... mai ales ca jucam in deplasare... Vecinii au picat cu o echipa de liga 5.

      • Ioan Dacid
        Monday, 16 September, 2013 at 20:32

        Echipa ce i-a administrat un 3-0 sec celor de la UTA(Liga 2).

      • fotbalfan
        Monday, 16 September, 2013 at 20:55

        Pe cine ai impresia ca intereseaza de vecini (in afara de tine, binenteles)?

        • Ioan Dacid
          Monday, 16 September, 2013 at 22:01

          Sa inteleg ca nu avem voie sa vb la modul general, chiar te rog sa ne prezinti un ghid despre ce avem si mai ales despre ce n-avem voi sa vb pe acest site. Va multumesc!

    • justice
      Monday, 16 September, 2013 at 17:27

      E clar... scapam si de cupa repede!

  39. 7burg
    Monday, 16 September, 2013 at 18:08

    N-am inteles nici eu primul 11 ales de catre Grig. Felgueiras - Hora, Cadu, Piccolo, Camora - Djokovici, Obiora, Deac - Tade, Rui Pedro, Fl. Costea De ce au jucat Hora (??), Djokovic (??), Rui Pedro? Ar mai fi Deac si Costea. De ce nu au jucat Voiculet, Muniru (nu mai prinde primul 11 de mult, chiar daca are probleme cu plasamentul, tot stie cu mingea), Maah, Ogbu. Voiculet si Muniru sunt mijlocasi tehnici, iar Ogbu e un atacant tehnic... Rui Pedro si Deac sunt departe de forma si asta se vede de ceva meciuri. Cand ai un mijloc mort, poate veni si Lewandowski, ca tot nu ajunge mingea la el... Tade e un atacant bun, dar el trebuie servit, nu e tehnic deloc, e acel atacat de careu care trebuie servit. Dar cine sa faca asta? Jocul combinativ lipseste. Cred ca Ogbu, Voiculet, Muniru, Denilson ar fi fost un plus pe teren... dar asta e...

    • luis
      Monday, 16 September, 2013 at 18:28

      Eu cred ca sunt jucatori de un nivel mediocru. Pai pe aia de la u ii bateau si hocheistii de la Miercurea-Ciuc.

      • CJ-07-CFR
        Monday, 16 September, 2013 at 18:54

        Cu crosele?...

        • luis
          Monday, 16 September, 2013 at 19:46

          Pai la asa ceva m-am gandit si eu.

      • kiruj
        Monday, 16 September, 2013 at 22:59

        Ce aveţi cu hocheiştii mei, oameni buni ? În afară de nişte bătăi zilnice (cu maxim o fractură pe oră, pe acolo...) sunt oameni liniştiţi, nicioată nu distrug mobilierul din cârciumi în zi de meci...:)) Aveţi cuvântul meu de onoare ! Nu de alta, dar am jucat şi eu hochei...HAI CFR !!!

        • caneto
          Tuesday, 17 September, 2013 at 10:55

          M-am mirat intotdeauna, de ce tin hocheistii tai crosa cu doua maini? Cu ce mai apuca briceagu'? :)

          • kiruj
            Tuesday, 17 September, 2013 at 13:57

            ... să nu mai vorbim de sticla de palincă... Dar se descurcă băieţii, într-un fel sau altul... HAI CFR !!!

        • Cristi
          Tuesday, 17 September, 2013 at 11:43

          Hehe, si eu am jucat. Si scena din Romania fiind extrem de restrinsa si la nivel de juniori, ne stiam cu totii intre noi, in turnee locuiam toate echipele in aceleasi hoteluri, inclusiv cu arbitrii.

          • kiruj
            Tuesday, 17 September, 2013 at 14:02

            No, mai trebuie să găsim 3 tribunişti (portar îl punem pe "Retardilă") şi avem deja o linie... Vom fi imbatabili, din ce văd eu... Apropo: unde ai jucat şi când? Eu am jucat la juniori între 70-73, am fost şi la vreo două turnee finale în Buc., pe Flamaropol. În 73 m-am lăsat (eram singurul care nu putea ţine în două mâini crosa, briceagul şi sticla de pălincă...), şi m-am apucat de orientare sportivă şi - concomitent - fotbal.

  40. 7burg
    Monday, 16 September, 2013 at 20:36

    Am uitat sa scriu de fazele de ofsaid la limita contra noastra, cam 3 la nr, din cate tin minte... si jocul facut de u... Oare asa o sa joace si cu oile sau altii? Finala acestor echipe satelit e mereu cu noi? Asta nu scuza jocul nostru, dar deloc... Lamentabil... jucatorii nostri ori stiu sa bubuie mingea, ori daca le zice antrenorul pe jos, pe jos joaca, chiar daca unii inca nu stiu ca fotbalul inseamna si pase, combinatii etc. Pai daca vezi ca nu merge, bubuie si tu a cata 2 minge... Iar pt Grig, daca vezi ca esti praf la mijloc, baga 2 atacanti si trimite-le mingi sau baga alti mijlocasi in teren, dar mai repede... ca te doare capul cand il vezi pe Rui Pedro, Deac, Djokovic si Costea cat se chinuie, ti-e mile de ei, deja iti vine sa le dai un leu... Asteptam iarna... Apoi vara si tot asa... :))

  41. tgv cluj
    Monday, 16 September, 2013 at 20:38

    Pe mine U Cluj m-a surprins in mod placut - daca privesc cu ochii unui suporter neutru, desigur, nu cu ochii unui ceferist - cu jucatorii din primul 11 sau cu cei intrati pe parcurs. Printre ei am regasit destui jucatori cu state vechi in prima divizie. Cristocea, Abrudan, Lemnaru, Borza, Szilagyi, Tarnacop sau Mendy nu sunt chiar jucatori de aruncat, unii chiar cu oarece pretentii in trecutul nu chiar indepartat. Galeria lui U, in schimb, abjecta ca de obicei. Cum aia ma-sii sa scandezi impotriva ungurilor din Romania si sa-i inviti sa-ti paraseasca tara, cand propriul tau capitan e Zsolt Szilagyi, cand in primul 11 mai joaca si Takacs si cand Janos Szekely tocmai te-a salvat de la retrogradare? Daca eram in locul acestor jucatori, si in special in postura capitanului Szilagyi, in secunda urmatoare paraseam terenul de joc, nu imi mai rupeam picioarele pt scarba asta de echipa si pt jegurile astea de suporteri. Dar fiecare doarme asa cum isi asterne, nu?

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 17 September, 2013 at 11:50

      Am înțeles că la un meci CFR-U disputat în Gruia, unii suporteri maghiari scandau să fie dați (și ei) afară din țară!

    • fox fire
      Wednesday, 18 September, 2013 at 02:22

      Voi nu stiati ca aia de la u nu sunt unguri? Numai cei de la CFR sunt unguri. :)

      • tgv cluj
        Thursday, 19 September, 2013 at 00:30

        La meciul acela intrerupt in minutul 27, i-am pus o intrebare banala unui suporter uist aparut in cale la iesirea din stadion (sunt sigur ca era uist, pt ca era imbracat din cap pana in picioare in culorile lui U si nu statuse in peluza ceferista). Raspunsul lui a fost urmatorul: ”nem tudom beselni romanum”. :(

  42. tgv cluj
    Monday, 16 September, 2013 at 20:53

    Chiar daca in general sunt reticent atunci cand aud de tot felul de aranjamente, de blaturi, de pariuri etc, totusi, legat de tragerea la sorti de astazi din Cupa Romaniei, parca ma incearca un astfel de sentiment de indoiala. Mi se pare dubios de tot cum de 5teluta cade chiar cu Barsana, o localitate ce se remarca cu manastirea ei deosebit de frumoasa, nicidecum cu fotbalul si asta la numai cateva zile dupa debutul in C.L. cu Schalke. Clujul nostru in schimb pica exact cu cel mai puternic adversar posibil, F.C.Brasov, si inca exact pe terenul acesteia. Chiar si impartirea echipelor in cele 3 urne mi s-a parut una extrem de ciudata. Cum oare au ajuns organizatorii extragerii la aceasta impartire cu 6 capi de serie, de ce nu 9, 13...?

    • Ioan Dacid
      Monday, 16 September, 2013 at 22:05

      Hai nu fi carcotas pana la capat:) Am picat cu o echipa care e pe loc retrogradabil, puteam pica lejer cu Vaslui sau Dinamo care nu au fost capi de serie.

      • tgv cluj
        Tuesday, 17 September, 2013 at 01:52

        Vasluiul si Dinamo au fost capi de serie, Ioane, iar un adversar mai incomod decat F.C. Brasov chiar nu puteam intalni, mai ales pe terenul lor. Celelalte echipe puse in urna capilor de serie sunt tocmai reprezentantele noastre in cupele europene: 5teaua, Pandurii, Petrolul si Astra. Asta nu inseamna neaparat ca ipohondria asta a mea chiar e bazata pe realitate. Poate e o simpla fabulatie.

        • unu
          Tuesday, 17 September, 2013 at 09:17

          Puteam juca cu Gazu', adversar mult mai greu. Pai ce sa facem daca nu am terminat in primele 6, sa fim si noi cap de serie?!!! Acum tragem ponoasele, la fvel cum vom trage si daca cumva, printr-o minune, mergem in Europa anul viitor. Se duce coeficientul in jos. Insa stim ca pe AP nu il intereseaza Europa League, ca acolo nu ies bani.

          • tgv cluj
            Tuesday, 17 September, 2013 at 18:32

            Daca terminam pe 6, poate se alegeau numai 4 sau 5 capi de serie, iar noi cadeam tot cu Brasovul si tot in deplasare. :) Dar stii cum e vorba aceea din batrani: omul cu paguba e si cu pacat. Poate asa suntem si noi ceferistii in vremurile astea nu prea bune pt noi, vedem comploturi si dusmani si acolo unde uneori nu e cazul. Cat despre comparatia dintre Brasov si Medias, eu raman la parerea enuntata mai inainte, ca in mod clar stegarii sunt peste gazari, chiar daca asta nu se vede inca in clasament. Sa nu uitam ca sezonul trecut brasovenii au terminat pe 7, iar mediesenii pe 12/pe 13 si ca intre timp sibienii i-au pierdut pe Eric si Nicandro, jucatorii care faceau totul la mijlocul terenului. Din ce stiu eu brasovenii n-au facut prea multe schimbari in lot, deci e de asteptat ca ei sa urce incet in clasament. Pesemne ca pe ei plecarea lui Velayos i-a bulversat serios. :) Totusi eu sper ca stegarii vor juca cu frana trasa pana cand trece meciul acesta de cupa.

        • Ioan Dacid
          Tuesday, 17 September, 2013 at 09:18

          Stai sa ma (re)documentez. In anii precedenti erau capi de serie doar echipele care merg in Cupele Europene. Ok, a fost greseala mea. In continuare cred ca nu FC Brasov era cel mai puternic adversar posibil, dat fiind faptul ca se afla in subsol rau de tot. Cred ca un meci in deplasare cu Gaz Metan sau Otelul era mai greu. In alta dezordine de idei, pe undeva e mai bine asa, decat sa ne scoata afara o echipa gen Metalul Reşiţa sau Ripensia Timişoara.

          • CJ-07-CFR
            Tuesday, 17 September, 2013 at 12:08

            FC Brașov e un adversar mai dificil, pentru că ne-a bătut în meciul amical, în timp ce am spulberat Gazul Metan cu 2-1 (tot în amical).

            • Ioan Dacid
              Tuesday, 17 September, 2013 at 12:46

              Corect pana la un punct. Cu Gaz Metan am jucat acasa, iar cu FC Brasov am jucat in Poiana Brasov.

    • canad
      Tuesday, 17 September, 2013 at 16:27

      Lasati ca-i bine asa. Iesim mai repede din Cupa si ne "concentram" mai mult pentru obtinerea unui loc la mijlocul clasamentului. Am ajuns sa ne fie frica de FC Brasov si declaram ca vrem sa luam campionatul!!! Ne bat nou promovatele, facem egal cu U, nu m-ar mira sa ajungem prin zona periculoasa a clasamentului.

      • tgv cluj
        Tuesday, 17 September, 2013 at 19:09

        @canad, Steagul Brasov a fost si va ramane mereu o echipa extrem de incomoda pt campionatul nostru. De fapt eu zic ca in meciurile cu echipe de genul Brasovului se castiga sau se pierd campionatele in Romania. Aminteste-ti numai partida din Ghencea de acum vreo 3 ani atunci cand 5teluta lui Laca a pierdut la scor de neprezentare. Atunci de oftica, asa cum zic sudistii, mita biciclista a implorat in genunchi clementa ultrasilor ros-albastrii. Apoi pe Dinamo a cam faultat-o mereu, iar pe Vaslui daca nu ma insel a batut-o chiar la ea acasa in sezonul ultimului nostru titlu, cand la moldoveni faceau legea in teren : Wesley, Adailton si Sanmartean. Acolo zic eu ca s-a si hotarat soarta acelui titlu, Vasluiul reusind apoi o serie incredibila de 9 victorii consecutive, printre care una chiar in Ghencea. In tot acest timp Gazutul a fost mereu sparing-partener pt granzii capitalei, luand 5 goluri atat de la 5teaua cat si de la Dinamo si inca in mai multe randuri. E drept si ca ei si-au facut un prost obicei de a ne incurca pe noi adeseori, asta insa in mare masura datorita unor executii de kinograma e drept, insa foarte norocoase si asta chiar in momentele cheie ale respectivelor partide.

        • tgv cluj
          Tuesday, 17 September, 2013 at 19:55

          Ca o completare la cele scrise mai sus voi mai spune ca in etapa a 23-a din acelasi sezon, (aveam o vaga idee si am verificat ca sa fiu sigur) Brasovul a invins-o cu 1-0 pe teren propriu pe Rapid, indepartand-o pt moment din lupta pt. titlu. Acel Rapid in urmatoarea ei deplasare, deci in etapa a 25-cea avea sa ne spulbere cu acel 5-0 din Gruia, moment in care mai toti specialistii de la noi o vedeau principala favorita la titlu. Apoi in etapa a 28-a Steagul a invins-o si pe Dinamo, liderul la zi al campionatului, aruncand-o pana pe locul 4, asta dupa ce fusese in fruntea clasamentului Ligii 1 in cea mai mare parte din timp. Deci iata ce victime de top a facut echipa de sub tampa in returul ultimului nostru titlu : Vaslui, Rapid si Dinamo, ei dovedindu-se in timp a ne fi principalii aliati din Liga 1. (Pandurii si Gaz Metan au fost mereu in tabara cealalta, a inamicilor, asta chiar daca conducatorii nostri au parut a fi mereu in relatii bune cu omologii lor de la Tg. Jiu si Medias). In acel sezon, Brasovul a terminat campionatul pe un mediocru loc 10, asta insa numai datorita jocurilor f. slabe facute in compania echipelor care inotau in zona nisipurilor miscatoare. Multam fain FC Brasov si hai CFR 1907 Cluj !!!

          • caneto
            Tuesday, 17 September, 2013 at 20:47

            Care-i problema cu tragerea la sorti? Daca eliminam Brasovul acum, nu mai are cum sa ne incurce in finala. :)

  43. kiruj
    Tuesday, 17 September, 2013 at 08:00

    Click aici pt.notare! Softul se va opri la ora 18.00. Notarea se poate face şi intrând în "Sondajele lui Kiruj" (spotlight), alegând varianta "link03". HAI CFR !!!

  44. Scippio
    Tuesday, 17 September, 2013 at 11:45

    Grigoras ma dezamageste. Ceea ce parea a fi o asumare corecta a esecului, pare ca se transforma intr-o smiorcaiala publica. Iar asta nu mi se pare o atitudine benefica nici pentru el personal, nici pentru club si nici pentru jucatori. Indiferent de situatie, antrenorul trebuie sa fie in primul rand un motivator. Ce-i drept, m-am ingrijorat destul de tare inca de la finalul meciului cu U. Si nu din cauza rezultatului si a manierei de joc, ci din cauza figurii lui Grig. Ramas incremenit pe banca, parea un monument al disperarii, afisand mina tipica omului care si-a epuizat solutiile. Iar declaratiile pe care le da nu fac decat sa-mi sporeasca si mai tare ingrijorarea. Eu sper sa depaseasca socul si sa-si revina cat mai repede, caci mi se pare cam prea devreme pentru capitulare. Pe de alta parte, dincolo de problemele de tactica, formula de echipa, potenta fizica, care au fost disecate si comentate atat de bine, de fiecare data, aici pe Tribuna, ma gandesc daca nu cumva asistam la prezentarea notei de plata pentru precedentele periculoase create in trecut? La scadenta si falimentul filosofiei "soc la echipa"? Adica oricat de prost evolueaza jucatorii, schimbam antrenorul. Asta dupa ce in prealabil il asiguram public pe antrenor ca nu e vina lui si ca ramane la echipa. Un astfel de precedent, care devine regula, chiar daca da rezultate o vreme, la un moment dat iti explodeaza inevitabil in fata. Jucatorii devin indolenti si nepasatori. Iar antrenorii mai slabi de inger la prima asigurare publica din partea conducerii ca raman la echipa isi fac deja bagajul, asteptand sa primeasca din clipa in clipa telefonul fatidic. Nu stiu daca e asa, lansez doar o ipoteza. Insa atitudinea lui Grig de dupa meci cam un astfel de scenariu imi sugereaza.

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 17 September, 2013 at 12:00

      Reacția lui Grigoraș spune TOTUL despre majoritatea jucătorilor din echipa actuală a domnului Arpad Paszkany. Sugerează foarte clar un „poți să-i fuți!”. Ai dreptate, au mai fost schimbați antrenori care au părut mai slabi decât erau în realitate (Jorge Costa, Paulo Sergio), din cauză că jucătorii erau incapabili să aplice o tactică (și atunci deveneau retivi) sau nu erau „rotibili” pe mai multe posturi, așa cum se pare că e talentatul domn Hora (cică și apără mai bine decât Didi sau Cadu!). Prin schimbările inconștiente de antrenori, AP a terminat această echipă. În acest moment, Grigoraș (sau alt antrenor) nici măcar nu contează!

  45. Justin
    Tuesday, 17 September, 2013 at 12:58

    Inca o problema ce s-a mai discutat pe aici: nu avem nici un jucator care sa bata bine un corner sau o lovitura libera. Asemenea meciuri pot fi castigate si dintr-o faza fixa, vezi victoria de ieri a Vasluiului. Avem atatea lovituri de colt si atatea lovituri libere batute in picioarele primului adversar. Am vazut ca nici Deac, nici Costea, nici Rui Pedro, mai nou Djokovic, nu sunt in stare sa dea o centrare buna din faza fixa. Chiar nu lucreaza nimeni la antrenament asemenea faze? Ultima oara sub comanda lui J.Costa am vazut cat de cat ceva lucrat la capitolul asta. Acum toate sunt batute la intamplare, in plus au mai si iesit vreo 2 contraatacuri periculoase ale "u"-istilor dupa asemenea faze.

  46. Lucian
    Tuesday, 17 September, 2013 at 13:11

    Dragi "cheferisti", va spun cu drag ca problema jucatorilor se-nvarte in jurul banilor, asta e problema echipei, lispa banilor. Cadu este reales datorita acestui fapt, are trecere la Nea Arpi si poate obtine ceva pentru ei. Cu siguranta nu si-au primit banii din UCL multi jucatori care au jucat (e.g. Felge, care loveste nervos panourile, Muri fortat sa plece)... Jucatorii in momentul de fata considera ca nu au siguranta financiara, e stres-ul zilei de maine, ca la noi cu bancile. :)) Datorita conditiilor contractuale, ei nu se pot plange in presa si de asta ii vedem protestand pe teren, asta este protestul lor: joc slab, indolent, fara orizont. Acuma e adevarat ca avem un Costea, Tade, Chuka si Djokovic, care habar nu au de fotbal, dar avem un Deac, Maah, Muniru, Gabionetta, Camora, Piccolo, Rui Pedro, Felge, care-i pot trage pe restul dupa ei. Voi ce ziceti?

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 17 September, 2013 at 13:34

      Păi aici este problema, că cei doi jucători cu potențial demonstrat, Deac și Rui Pedro (Muniru mai are până ajunge titular, d-apoi până confirmă), nu reușesc să tragă echipa după ei. Echipa „se trage” spre înainte, spre poarta adversă, așa că Felgueiras sau Piccolo (cu tot respectul pentru ei), nu intră în discuție. După părerea mea, liderul echipei (atenție, nu căpitanul!) este coordonatorul de joc. Noi mai nu avem așa ceva.

    • kiruj
      Tuesday, 17 September, 2013 at 14:15

      Din păcate ai dreptate. Orice "grup" unit, călit prin CL-uri, EL-uri, cu titluri şi Cupe în vitrine, devine extrem de "vulnerabilă" şi plin de ciurucuri când apar problemele salariale. Din experienţă spun, peste 50% din fundamentul pe care se poate clădi o reţetă de performanţă îl constituie siguranţa financiară pe care o simt (sau nu) jucătorii. În rest vorbim de management, de A1, de sistem de joc, etc. Mai mult, şi de ceva vreme tot insist la acest aspect, jucătorul de fotbal (inclusiv "fotbalistul"...) are nişte "antene" extrem de fine, anticipează corect orice degringoladă administrativă/financiară, câteodată mai repede şi mai corect decât însăşi conducerea... HAI CFR !!!

      • Cristi
        Tuesday, 17 September, 2013 at 15:49

        Sistemul de premiere are o sincopa majora - la echipele mari se stabilesc prime anuale si aia e: la Bayern echipa ia 4 mil pentru locul 2, 5 mil pentru locul 1 in campionat, de la 3 in jos nu se ia nimic. Lucurile sunt clare si la sfirsitul sezonului se iau banii. LaCFR exista o combinatie dintre traditia romaneasca - prima pentru meci special si un sistem de premiere tipic echipelor mici - gen 8 puncte in patru meciuri, combinat la nervi de conducere cu un mix gen 'luati banii din capionat daca bateti si in cupa etc'. Aici s-a defectat sistemul - jucatorii nu mai au de ce trage daca motivele pentru primirea acestor prime se tot intinde la pastele cailor, plus ca in piata se creeaza imaginea de club neserios - de ce credeti voi ca au fost ratati unii jucatori? poate ca colegii lor din aceleasi firme de impresariat le-au dat linkul lui Felghe cu 'plateste bai chiria' ...

        • Ioan Dacid
          Tuesday, 17 September, 2013 at 16:56

          Am observat o chestie care sincer nici nu ma bucura , nici nu ma intristeaza, se pare ca Cristi a devenit mult mai realist si nu mai ia apararea conducerii necondinitionat. Asta nu stiu cat de bine e dintr-un motiv f simplu, se pare ca directia in care mergem pare total gresita pt f multa lume.

        • kiruj
          Tuesday, 17 September, 2013 at 19:29

          Chiar asta e buba cea mai mare, adică schimbarea regulilor în timpul jocului... Am mai vorbit despre asta, aşa ceva nu se face la niciun club cu pretenţii, pierzi imediat credibilitatea, iar lipsa transferurilor se explică în mod evident şi preponderent prin această pierdere a credibilităţii.

  47. kiruj
    Tuesday, 17 September, 2013 at 13:53

    NOTAREA ESTE OPRITĂ, tabelul este reactualizat, îl puteţi vizualiza intrând pe spotlight în "Sondajele lui Kiruj", la "link02". Reamintesc, că în acelaşi tabel -la foaia "S4_recensamint"- aveţi şi rezultatele chestionarului dedicat recensământului. HAI CFR !!!

  48. Vass Bela
    Tuesday, 17 September, 2013 at 17:43

    N-am mai intervenit, ca am facut-o pina acum degeaba, dupa cum se vede. Scriu doar pt Cristi, care confunda premierile la echipele mari, gen Bayern, cu salariile de la noi. Problema la noi, pe linga primele de CL promise, dar neachitate, sunt restantele mari salariale, ceea ce e cu totul alta mincare de peste. Intr-adevar, daca nu platesti salariile, cum sa mai aiba motivatie jucatorul, care pe deasupra e oricum unul mediocru? Si cum sa mai vina niste valori, cind s-a aflat peste tot ca aici nu se plateste, ca totul este la cheremul conducerii, contractele neavind nici o valoare? Sau ca poti fi dat afara cind vor muschii lui Arpi, fie ca esti antrenor sau jucator! Daca managementul actual este corect, Bogdan Dobondi si alti 2-3 tovarasi sa o spuna raspicat si sa si demonstreze, nu sa ne tot jigneasca pe cei care am scris cu dovezi clare despre cacatul in care ne tot scufundam de peste 2 ani!

    • luis
      Tuesday, 17 September, 2013 at 19:42

      Cu tot respectul, Bela, de unde ai tu informatia ca nu sunt platite salariile si primele la echipa? Poti aduce dovezi in acest sens? Daca nu, atunci nu cred ca este corect ceea ce ai scris mai sus.

      • luis
        Tuesday, 17 September, 2013 at 19:44

        Ma refer aici la contracte.

      • nea_Silica_MS
        Tuesday, 17 September, 2013 at 22:11

        Nu cred că mai e nevoie de dovezi peste dovezi. Dovada este echipa, este jocul, sau mai degrabă lipsa jocului. Cei care văd până şi acum în roz situaţia, sunt oameni fericiţi.

        • luis
          Wednesday, 18 September, 2013 at 18:16

          Problema este ca nu avem echipa. Ca sunt platiti ca nu, nu sunt convins ca pot mai mult. In legatura cu platile: Eu lucrez la o firma straina. Avem prime de obiectiv in functie de evaluarea care ni se face. Daca nu ne realizam obiectivele, yoc prime. Atunci de ce ar fi altfel la CFR?

  49. IQ
    Tuesday, 17 September, 2013 at 19:43

    Echipa este intr-o criza profunda anticipata/anuntata de unii dintre noi demult - catalogati la vremea respectiva drept "critikaci", acum constat ca toata lumea critica... Asa cum am spus-o de multa vreme impreuna cu "blamatii" Vass, Luk si Dan Dan, principalul vinovat este patronul AP (IM este doar executantul loial al ordinelor din loja sau de pe plaja). AP fie din lacomie, fie din falimentul altor afaceri, a ales sa transfere profitul adus de echipa in alte conturi/afaceri. Drept urmare s-a ales politica reducerii drastice a cheltuielilor. Pe langa curatenia de vara (binevenita) s-a renuntat usor si ieftin la Pinto, Muresan, Sare, alegandu-se strategia transferarii doar de jucatori liberi sau imprumutati. In plus s-au facut economii meschine si s-a renuntat la scouteri priceputi (Regadas a adus legiunea portugheza acum 2 ani) s-a intrat in conflict cu impresarii (agentii) de jucatori, nu s-au mai respectat obligatiile si termenele de plata a salariilor si primelor. Drept consecinta s-a pierdut piata portugheza si s-a trecut la selectia de pe DVD facuta de AP - IM-RZ, criteriul de baza fiind costul cat mai mic de transfer. Ultimul a fost infiltrat pe piata italiana, conducatorii nostri crezandu-se mai destepti si mai smecheri decat "mafiotii" de pe piata fotbalistica italiana. Drept urmare s-au transferat/imprumutat o gramada de non valori care nici nu pot, dar nici nu-si dau interesul. Jucatorii romani sunt jalnici: Minca, Maftei, Hora, Sepsi, Rada, n-au ce cauta in lot. Deac si Costea par terminati ca forma sportiva si motivatie. Camora si Pedro sunt in scadere, Cadu are problemele lui. Doar Felguieras si Piccolo sunt profesionisti, dar sunt sigur ca se gandesc cum sa scape cat mai repede. Neplatiti la timp, fara prime, insa cu o presiune permanenta a conducerii, ca doar e campionatul anului par, acest lot eterogen si modest valoric in ansamblul sau, antrenat de 4 antrenori doar in acest an, continua sa dea rateuri. Explicatiile logice sunt expuse mai sus. Singura speranta este ca Grig sa reziste si sa i se dea incredere in sezonul asta, el este antrenorul potrivit sa scoata ce se poate din lotul asta, sa faca sugestii de transfer de jucatori tineri, cu potential, accesibili bugetului actual al clubului si sa ne scoata treptat din acesta gaura neagra.

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 17 September, 2013 at 21:10

      Ce mi se pare absurd este scurgerea către suporteri a ideii că de fapt criza asta a fost programată de sus (cum naiba să programezi o criză?!) și că totul este sub control. Aceasta e de fapt o tactică măiastră, care va da roade în anul 2015, numai că în prezent nu suntem noi capabili s-o pricepem...

      • fotbalfan
        Wednesday, 18 September, 2013 at 06:46

        Scurgeri si scurgeri... La alea pe care le-am citit pe cheferetv, eu nu am inteles asa ceva. O serie de factori negativi coroborati cu mai vechea incompetenta+ingamfare a unor personaje de la CFR, asta ar fi explicatia pt modul jalnic in care ne prezentam momentan. Ideea principala pe care am prins-o eu, e ca se incearca atragerea de investitori (si lucrurile sunt avansate). Ne vom da seama cat de curand - iarna/primavara - daca merg lucrurile sau sunt doar povesti frumoase, care ne fac sa visam cu ochii larg deschisi. Hai ai nostri!

      • fotbalfan
        Wednesday, 18 September, 2013 at 19:12

        Domnule 07, imi cer scuze, aveti dreptate si dvs pe ici, pe colo, prin punctele esentiale. Inteleg si eu cum pot. Criza nu a fost provocata, insa nici nu s-a investit prea-prea in jucatori adevarati (si motivele sunt si din cele expuse de dvs si de mine). Pana prin iarna/primavara visam frumos, ca daca-i sa ne uitam pe teren ne ia durerea de cap. Hai CFR!

  50. Flacăra Vișinie
    Tuesday, 17 September, 2013 at 19:56

    Tocmai pentru ca Brasovul e o echipa incomoda in momentele cheie si ne-au si batut in amical, am picat cu ei in Cupa. Deci cele mai mari sanse de a iesi din Cupa cat mai repede...

  51. Vass Bela
    Tuesday, 17 September, 2013 at 20:44

    Luis, insusi AP a declarat ca salariile se platesc cu intirziere de 89 zile, datorita rezultatelor slabe. Deci se platesc in a 90-a zi, asta pt tine, ca toti cam stiu treaba asta, ca sa nu se ajunga la comisii. Dar e bine ca mai e cite unul care crede ca la noi totul e ok... In alta ordine de idei, constat cu amaraciune ca multi comenteaza ghinionul ca am picat cu Brasovul si inca la ei acasa. Am decazut rapid si noi, am uitat ca in urma cu citiva ani nu conta cu cine si unde jucam. Si atunci, luam eventul, nu? Vai de capul nostru unde am ajuns!

  52. luis
    Tuesday, 17 September, 2013 at 21:21

    Poate asa sunt facute contractele, si atunci este legal. Altfel sunt sigur ca s-ar ajunge la comisii. Cu decaderea ai dreptate, dar eu sper inca ca vom bate Pandurii si ne revenim un pic, si la iarna sa aducem fotbalisti, nu jucatori de fotbal. Hai CFR!

  53. Flacăra Vișinie
    Tuesday, 17 September, 2013 at 23:00

    @Vass, ideea nu era sa ne plangem de mila ca am picat cu Brasovul, ci ca tragerea la sorti a fost aranjata.

    • unu
      Wednesday, 18 September, 2013 at 10:13

      Mai oameni, sunteti fenomenali!!!!!!!!!!!!!!!! Cand am cazut doar cu echipe din ligile inferioare nu a fost aranjata??? Ce drac, numai conspiratii vedeti. Daca am fi terminat in primele 6 anul trecut, jucam cu o echipa din ligile inferiore, ce e asa greu de inteles? Daca nu stiti cum s-au facut urnele (si asa se fac de vreo 10 ani): urna A - primele 6 clasate cu un an in urma, urna B - restul de 12 din anul asta din liga 1, urna C - cele 14 echipe venite din tururile inferioare. Cele 6 din urna A se imperecheaza cu 6 din urna C. Cele 8 ramase din urna C se imperecheaza cu 8 din urna B. ASTFEL IN URNA B RAMAN 4 ECHIPE DIN LIGA 1, CARE SE IMPERECHEAZA INTRE ELE. Astfel am cazut cu Brasovul. Capisci???

      • tgv cluj
        Wednesday, 18 September, 2013 at 11:59

        Daca exista o regula clara la tragerile la sorti si daca aceasta regula se respecta an de an, atunci lucrurile sunt in regula, cel putin in aparenta. Nu stiam de aceasta regula, iar unul din tribunisti m-a indus si mai mult in eroare spunand ceva de existenta in trecut a numai 4 capi de serie, nu 6, asa cum sustii tu ca e an de an. Voi urmari in viitor sa vad daca aceasta regula va fi pastrata.

        • unu
          Wednesday, 18 September, 2013 at 12:11

          link Tragere la sorti anul trecut.

          • tgv cluj
            Thursday, 19 September, 2013 at 00:20

            Merci fain, 1. Te credeam insa si inainte de a-mi aduce dovezi atata de clare si asta pt ca sunt un tip f credincios. :) Danke sanke!

      • CJ-07-CFR
        Wednesday, 18 September, 2013 at 12:48

        Nu-i bai că ne-au „împerecheat” cu Brașovul. Acum rămâne de văzut cine pe cine fute!

  54. tgv cluj
    Wednesday, 18 September, 2013 at 00:32

    Vass, spuneai ceva mai inainte ca de doi ani ne tot afundam in rahat. Tin sa-ti improspatez putin memoria si sa-ti reamintesc ca cele zece puncte din C.L. le-am strans in ultimul an.

    • dan dan
      Wednesday, 18 September, 2013 at 07:00

      Improspateaza-ne putin memoria si spune-ne ce trasferuri anunta Arpy ca va face pentru a obtine performante in UCL, si ce transferuri a facut de fapt!? Daca chiar facea acele transferuri, atunci credeam ca a fost ceva programat, asa...

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 18 September, 2013 at 11:36

        Si acum 3 ani, dupa titlul 2, ni s-a spus ca se baga 8 milioane si s-au adus o gramada de ciurucuri. Eu cred ca lui Arpi o inceput sa ii placa sa braveze si tocmai din acest motiv mai baga texte din astea.

      • tgv cluj
        Wednesday, 18 September, 2013 at 11:52

        Dane, una peste alta eu am fost multumit de lotul cu care CFR-ul a atacat grupele CL de anul trecut. Daca Paszkany ar fi putut tine acei jucatori cu care am obtinut in total 7 VICTORII si un egal fiind invinsi numai de doua ori, sunt sigur ca astazi ne-am bate cu sanse bune la campionat fiind chiar favoriti certi. Aguirregaray, Pinto, Muri, Sare, Sougou, Bastos sau Kapetanos chiar au fost fotbalisti nu doar jucatori de fotbal.

  55. Vass Bela
    Wednesday, 18 September, 2013 at 08:46

    Da tgv, am strins 10 pct, dar cu Super Mario ca principala cauza, plus mult mult noroc. Ca nu gresesc, o dovedeste penibilitatea din campionat, fapt peste care nu inteleg cum ai trecut! Dar nu reiau tot ce am mai scris alaturi de altii de n+1 ori, ca acum este ceva post mortem. Traiti voi citiva din amintiri si minciuni, bine ca puteti!

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 18 September, 2013 at 10:37

      Mai Vass, ca de la peisimist la pesimist, iti dau un sfat prietenesc: - las-o balta, daca nici cu 10 puncte in grupa Man U, Galata si Braga nu esti multumit, apoi greu de tot o sa fi. Ne-am calificat anul trecut in grupe cu 4 victorii consecutive. Am facut egal la Galata, acolo unde ieri in prima repriza Real a suferit rau de tot, am castigat pe Old Trafford. Sincer, tu ce asteptari ai de la echipa? Ok, is de acord ca anul trecut ne-a mintit Arpi ca o sa fie adus un atacant valoros si ni l-a bagat pe veteranul croat (sper sa nu gresesc), dar de aici si pana a spune ca totul s-a bazat pe noroc e cale lunga.

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 18 September, 2013 at 10:44

      E putin off topic, dar ma bucur ca in alte sporturi selectia se face si in functie de performantele atinse de echipa respectiva: link Chiar nu inteleg de ce anul trecut pe vremea asta nu au fost convocati la nationala Gabi Muresan, Sepsi (era titular in CL) sau Rada.

    • tgv cluj
      Wednesday, 18 September, 2013 at 12:59

      Vass, Super Mario si-a facut datoria in C.L., dar nu uita ca el ne-a mancat meciul cu Manchester de acasa si apoi pe cel cu Inter din E.L.. Pe cel cu Galata de acasa ni l-a rezolvat Ivo Pinto cu gafele lui din aparare, chiar in momentul in care dadeam semne clare de revenire in joc. Sa spun si eu acum ca noi am avut ghinion pt. ca portughezul din apararea noastra s-a plasat gresit la golul turcilor, dupa ce in prealabil pierduse tot el o minge in apropierea careului nostru? N-as fi oare ridicol? Asa ca hai sa nu o mai tot dam pe noroc si pe ghinion. Pur si simplu aceeasi jucatori in unele meciuri isi fac pe deplin datoria pt clubul de care sunt platiti, iar de alte ori sunt penibili. Asta e fotbalul, ce sa-i faci? Placa asta cu norocul nostru formidabil am tot auzit-o si pe finalul de campionat 2011-2012. Si atunci, voi, "realistii" de pe Tribuna, ne-ati tot avertizat cu parcursul dezastruos pe care urma sa-l aiba CFR-ul in Liga. Iata ca v-ati inselat atunci pt a doua oara, asta dupa ce in prealabil v-ati mai inselat voi si cu pronosticurile sumbre facute in finalul acelui campionat de povestit nepotilor si chiar stranepotilor. Ca sa mai dregeti putin busuiocul ati tot dat-o atunci pe norocul fantastic pe care cica l-am avut in finalurile de meci. @ Peste parcursul ulterior al echipei din campionat eu am trecut relativ usor. Am inteles ca baietii s-au concentrat in primul rand pe parcursul european, campionatul trecand in plan secund, mai ales ca acolo toate le erau impotriva: arbitrajele, aliantele create intre diverse echipe, presa, suporterii din tara care in loc sa se mandreasca cu parcursul lor, cautau sa-i desfiinteze. Vazand apoi si ecartul urias care s-a creat intre ei si stelisti, mobilizarea a scazut simtitor, de aici rezultand apoi parcursul dezastruos din Liga 1.

  56. csongi
    Wednesday, 18 September, 2013 at 12:52

    Grigoraş tocmai a fost reconfirmat, deci urmează să fie dat afară peste 1-2 etape: link

    • caneto
      Wednesday, 18 September, 2013 at 14:30

      Noroc ca nu-s pesimist/critikak, ca n-as mai avea incredere nici in faptul ca o reconfirmare inseamna automat demitere. :)

  57. caneto
    Wednesday, 18 September, 2013 at 14:39

    S-a stabilit programul 16-imilor de finală ale Cupei României! Miercuri, 25.09.2013 FC Braşov - CFR Cluj, ora 18.30 - Stadionul Tineretului - Digi Sport;

  58. nea_Silica_MS
    Wednesday, 18 September, 2013 at 16:28

    D-le Paszkany, asta e ultima picătură. Bineînţeles pe Dvs. nimeni nu vă poate atinge, probabil că nici bunul Dumnezeu nu vă poate pedepsi. Cu toate astea, vă avertizez că demiterea d-lui Grigoraş va umple paharul. Nu al meu, ăla s-a umplut de mult.

    • fotbalfan
      Wednesday, 18 September, 2013 at 16:49

      Cred ca Paszkany tremura tot. :) Daca Grigoras isi ia catrafusele si pleaca el de buna voie, tot vina lui Paszkany este? Ca pare cam blazato-depresiv in momentul actual.

      • nea_Silica_MS
        Wednesday, 18 September, 2013 at 22:25

        Cum ţi se pare ţie, este strict treaba ta, FF. O fi el blazat, iar eu depresiv. Mă bucur însă că mai sunt frânari optimişti. Măcare de aş înţelege pe ce temei...

  59. kiruj
    Wednesday, 18 September, 2013 at 18:37

    SONDAJ!!! Înainte să mă înjuraţi, fac precizarea că este vorba de o rugăminte a colegului nostru "gringojohnny", el primind acreditare de foto pentru meciul de mâine din "EL" dintre Pandurii şi Dnepr. Prima repriză va sta implicit în spatele porţii gorjene, iar "dilema" lui este (la care aşteaptă "votul" nostru) unde să stea în repriza a doua? Dacă optaţi cu "DA", ea va însemna că doriţi să-l vedeţi pe "gringo" tot în spatele porţii gorjene. Daţi click aici pentru sondaj ! Softul poate fi lansat şi prin "Sondajele lui Kiruj" (spotlight, la stânga), la "link04" !!!

  60. kiruj
    Wednesday, 18 September, 2013 at 18:57

    CORECŢIE la SONDAJUL "GRINGOJOHNNY" : În prima repriză "gringo" va sta de fapt în spatele porţii celor de la Dnepr, dar asta nu schimbă întrebarea în sine referitor la "poziţia lui" din repriza a doua, la care aşteaptă votul vostru (nostru).

    • caneto
      Wednesday, 18 September, 2013 at 19:36

      Am votat NU. GringoJohnny, fa invers de cum am votat eu, daca vrei sa prinzi faze de gol in obiectiv. :)

      • kiruj
        Wednesday, 18 September, 2013 at 19:59

        Carevasăzică, în opinia ta Dnepru' va avea mai multe faze de poartă, am dedus bine?

        • caneto
          Wednesday, 18 September, 2013 at 20:09

          Vroiam sa zic goluri, nu ocazii de gol :)

  61. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 18 September, 2013 at 18:59

    Va tot legati de declaratiile lui Paszkany. Fara a fi pro sau contra lui, ar trebui sa aveti in vedere ca declaratiile publice nu sunt neaparat un puseu de sinceritate si candoare. La ce mafie e in fotbalul din sudul tarii si ce "prieteni" avem in presa damboviteana, declaratiile publice facute la un moment dat trebuie primite cu discernamant si nu luate pe nemestecate. La urma urmei, cele mai bune declaratii sunt faptele (asa cum pe teren conteaza golurile, nu ocaziile).

  62. Vass Bela
    Wednesday, 18 September, 2013 at 19:43

    Acum ai perfecta dreptate, Flacara visinie! Nu vorbele lui AP conteaza, ci faptele, iar aici, clasamentul, jocul si lotul spun totul! Chiar daca nu pt toti...

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 18 September, 2013 at 19:46

      Ca să urcăm în clasament, rezolvarea e simplă: ne trebuie vreo 7-8 antrenori noi.

      • kiruj
        Wednesday, 18 September, 2013 at 20:31

        Cu asta ai nimerit-o şefu': vine antrenorul X1, se face şoc la echipă, se adună nişte puncte, iar după 3 etape (când şocul dispare treptat), X1 este "reconfirmat" (= trimis la plimbare "de comun acord"), vine antrenorul X2, se face un alt şoc la echipă, alte puncte, etc. Practic e singura soluţie care ne va salva... ::)) HAI CFR !!!

        • caneto
          Wednesday, 18 September, 2013 at 20:46

          Sa inteleg ca next level inseamna repriza si antrenorul? :)

        • Flacăra Vișinie
          Wednesday, 18 September, 2013 at 20:46

          Dar se asigura in felul asta media de 2 puncte pe meci?

          • fox fire
            Wednesday, 18 September, 2013 at 21:00

            Da, nu ai vazut, X1 (egal in deplasare si 1 acasa, doua puncte pe meci), apoi vine X2 (egal acasa si victorie in deplasare, iara doua puncte pe meci). :)

    • tgv cluj
      Thursday, 19 September, 2013 at 00:37

      La care clasament faci referire, draga Vass? Banuiesc ca la cel din UEFA CHAMPIONS LEAGUE din decembrie 2012. Sau poate la cel din vara lui 2012, ca si atunci eram afundati in rahat pana la gat, nu?

    • nea_silica_MS
      Thursday, 19 September, 2013 at 10:51

      Scurt și concis VBCs. Absolut de acord!

  63. Saul
    Wednesday, 18 September, 2013 at 23:39

    Debut de senzatie in Champions League! Acum o sa le zicem 5t3aua. Abia astept sa-i aud pe mitici comentand. Si cand te gandesti cum i-am scos pe Basel cu dubla victorie,echipa ce in seara asta a invins la Londra. O tempora...

    • kiruj
      Thursday, 19 September, 2013 at 00:01

      Da, Saul, "o tempora"... Acum un an, după prima rundă eram pe primul loc în grupă (2-0 la Braga), cu ANDONE. Apropo: nu vă e dor de Ando "beţivanul"? Care l-a readus cu "capul" pe Bastos"? Care Bastos, la Basel, înainte de golul egalizator, a scos la mijlocul terenului din ghete 2 "elveţieni", a accelerat şi a dat pasa aia de gol lui Sougou, confirmându-ne bănuiala că el este "achiziţia" cea mai bună din intersezon? Nu vă e dor de acele vremuri? Nu ar fi cazul ca în aceste momente (aproape) dramatice să vină o "manta de vreme rea" gen Ando? Care - limitat cum îi... - mobilizează echipa, strînge rîndurile, nu se vaită, pune osul (şi relaţiile, să recunoaştem...), şi-o scoate la mal? Vă aduceţi aminte de "profeţiile" mele de acu' de un an, când - ca o concluzie la o poveste cu Ando - am spus că va mai veni vremea când - în perioade grele ale CFR-ului - va fi nevoie din nou de capacitatea mobilizatoare a lui Ando, cu toate "conservatorismele" lui, dar şi cu toate "numerele de telefon" importante în agendă? Mai vorbim, mai visăm... HAI CFR !!!

      • CJ-07-CFR
        Thursday, 19 September, 2013 at 14:07

        Mie mi-e dor ZERO de Ando, cel care era să-l strice cu capul pe Culio. Mi-e dor, în schimb, de Gabi Mureșan, cel care i-a câștigat lui Ando (și lui AP) un campionat din lovitură liberă, într-un meci decisiv în care tactica lui Ando a fost praștie.

        • kiruj
          Thursday, 19 September, 2013 at 14:18

          ... A fi sau a nu fi... Cum e mai bine, Mister: 1 - tactică ZERO, dar titlul luat (şi în CL "intrat"), sau 2 - tactică SUPER, rezultate ZERO... ???

          • CJ-07-CFR
            Thursday, 19 September, 2013 at 15:12

            Simplu: 3 - tactică SUPER, titlul luat (şi în CL “intrat”).

            • kiruj
              Thursday, 19 September, 2013 at 19:26

              Asta pe timp de criză, Mister? Variantă uşor fantezistă, zic eu... HAI CFR !!!

        • caneto
          Thursday, 19 September, 2013 at 14:28

          Prastie, dar stia intotdeauna unde a gresit. :)

    • dan dan
      Thursday, 19 September, 2013 at 07:08

      Amintiri... Oricum nici Basel si nici Galata nu si-au vandut tot ce era vandabil si sa aduca in loc trompete, ci dimpotriva, s-au intarit! La ei, "next-level" inseamna altceva decat la noi...

  64. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 18 September, 2013 at 23:46

    Forța Șalche!!!

  65. kiruj
    Thursday, 19 September, 2013 at 00:36

    SONDAJ!!! Este vorba de o rugăminte a colegului nostru "gringojohnny", el primind acreditare de foto pentru meciul de mâine din "EL" dintre Pandurii şi Dnepr. Prima repriză va sta în spatele porţii celor de la Dnepr, iar "dilema" lui este (la care aşteaptă "votul" nostru) unde să stea în repriza a doua? Dacă optaţi cu "DA", ea va însemna că doriţi să-l vedeţi pe "gringo" după pauză în spatele porţii gorjene. Daţi click aici pentru sondaj ! Softul poate fi lansat şi prin "Sondajele lui Kiruj" (spotlight, la stânga), la "link04" !!!

  66. tgv cluj
    Thursday, 19 September, 2013 at 00:47

    Rezultatul din seara asta de la Gelsen... il dedicam cu totii lui Musat. 5t3listule, ce zici, pe ce loc terminati grupa asta usoara din CL si cam cu cate puncte ? Personal, banuiesc ca sperati cu totii la locul 1, cu 15 puncte stranse din 18 posibile, ca primele 3 s-au dus deja pe apa sambetei. Danke Schalke!!!

    • grasu
      Thursday, 19 September, 2013 at 01:07

      Marturisesc ca ma simt incantat de prestatia lui Schalke din seara asta. In primul rand pentru ca Steaua a primit ce a meritat dupa aberatiile debitate de damboviteni si in al doilea rand pentru ca fotbalul din Germania reprezinta viitorul fotbalului europea. Deci, danke Schalke!

    • fox fire
      Thursday, 19 September, 2013 at 02:54

      Musat are parte acum de un "reality check". :)

      • CJ-07-CFR
        Thursday, 19 September, 2013 at 13:54

        Da, da! Și eu sunt alături de Mușat - singurul meu prieten stelist (dacă mă acceptă drept prieten) - în aceste clipe grele pentru patrie.

    • dan dan
      Thursday, 19 September, 2013 at 06:59

      Gandire traditional romaneasca: nu conteaza ca imi merge mie rau, important e sa nu iti mearga tie bine! :)))

      • Dantesc
        Thursday, 19 September, 2013 at 11:02

        Corect! Si io i-am certat pe FB pentru asta, mai nou bucuriile noastre sunt necazurile altora... Trist!

        • CJ-07-CFR
          Thursday, 19 September, 2013 at 13:51

          Cum ți-am zis tot pe FB, obiectivul CFR-ului nr.1 din acest sezon este să nu facă Steaua mai mult de 10 puncte în CL...

          • Dantesc
            Thursday, 19 September, 2013 at 16:12

            Adica sa ne treaca ei primii la next level? :))

      • Ioan Dacid
        Thursday, 19 September, 2013 at 11:17

        Daca era orice echipa din Romania in locul lor, nu aveam nici o treaba cu ei, drept dovada am sa merg sa ii incurajez pe Panduri deseara, DAR pe astia care ne-au luat la misto dupa sezonul trecut de CL nu pot sa ii suport, m-am "bucurat" enorm pt toti pupincuristii oilor, m-a uns la suflet atmosfera de dupa meci care era in studiourile din capitala. Cam asa asta era si dupa meciurile noastre cu Basel, Braga sau deplasarea de la Istanbul.

      • grasu
        Thursday, 19 September, 2013 at 11:34

        Ai dreptate, ca suporter CFR-ist nu trebuie sa ma intereseze ce face Steaua, dar ca om nu pot sa nu ma bucur cand li se da peste bot. Uitati-va la modul in care sunt scrise articolele despre Steaua, de parca joaca nationala, de parca toti suntem niste oi proaste care nu stim decat Steaua-n sus si Steaua-n jos, de parca sunt ceva Barcelona si bat tot. Dupa aceea mai sunt si declaratiile diversilor oligofreni din fotbalul autohton, care "ne asigura" (Care p**a mea "ne"?! Nu toti sunt stelisti) ca Steaua va tine sus stindardul romanesc in Europa. Steaua, CFR, Pandurii sau orice alta echipa din Romania nu sunt nici macar pete de culoare pe harta Europei. Acceptandu-ne conditia si incercand sa o depasim, in loc sa ne dam mai mult credit decat meritam, este solutia pentru a face ceva. Si pentru a fi respectati. Daca nu sarim din umilinta in umilinta si tot asa.

  67. gica10
    Thursday, 19 September, 2013 at 01:54

    Ma incearca o mica satisfactie cand vad cum sunt batute oile, dar sunt dezamagit ca exista suporteri care nici acum (dupa un an dupa CL) nu realizeaza performanta pe care am avut-o. In toate deplasarile din CL am batut, cu exceptia egalului de la turci (in conditii speciale). Bela, tu ai pus toate rezultatele pe seama norocului si portarului! Am ajuns ca in campionat, dupa 4 deplasari, sa nu inscriem un gol. Acum ai toate motivele sa te tangui. Tare mi-e ca vom avea mult sa suferim sa mai ajungem la acele rezultate. Aici si eu sunt un pic pesimist. Si paradoxul cel mai mare e ca am ajuns sa sustinem antrenori fara rezultate (nu spun ca vina este exclusiv a lor), in timp ce lui Ando i se imputa registrul tactic si stilul defensiv. Trebuie doar sa nu ne imbatam cu apa rece si sa realizam ca marile noastre "valori" (Bastos si Sougou) au ajuns la echipe modeste la arabi sau francezi (pentru ca Sougou a fost transferat la Evian de la Marseille). Deci rolul lui Ando in obtinerea rezultatelor in CL imi pare determinant, iar carnetelele cu numere palesc in fata performantei din CL. Am ajuns sa distrugem din interior cetatea, consumand "adevarurile" otravite ale jurnalistilor de la centru si preluandu-le discursul. Astfel, nu trebuie sa ne miram de discursurile total antagoniste de pe Tribuna. O data dezbinati, poti sa spui ca ai victoria in buzunar. Le ramane doar sa savureze victoria si din cand in cand sa arunce ironii ieftine. Astfel, ca si romanul neaos, ne bucuram de o victorie mare a neamtului in fata arogantului metis cu iz de romulan de pe malul Dambovitei.

    • kiruj
      Thursday, 19 September, 2013 at 08:25

      Subscriu în totalitate, Gică, aşa este. HAI CFR !!!

    • Dantesc
      Thursday, 19 September, 2013 at 11:05

      Gica! Al mai mare kriticak al lui nea Ando a fost/este si probabil va fi cel a carui disparitie de pe Tribuna e plansa acum de multi... Umbreluta'ntr-un picior, ghici ciuperca cine'i? :))

      • caneto
        Thursday, 19 September, 2013 at 11:17

        Amne? :)

      • CJ-07-CFR
        Thursday, 19 September, 2013 at 13:50

        Corn?

        • kiruj
          Thursday, 19 September, 2013 at 14:19

          :)))

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 19 September, 2013 at 14:00

      Greșești fundamental! Nu există o dezbinare a suporterilor cu atingere la CFR, ci doar tabere împărțite din cauza lui Arpad Paszkany. O să vezi cum se aliază Vass cu Dobondi împotriva celor care atacă clubul CFR. În schimb, „schizma” produsă din cauza conducerii CFR mi se pare absolut normală și logică.

      • Bogdan Dobondi
        Friday, 20 September, 2013 at 18:32

        Corect!

  68. anonimul1965
    Thursday, 19 September, 2013 at 07:59

    Cred ca aceasta a fost tactica adoptata aseara link

  69. thedarkside
    Thursday, 19 September, 2013 at 10:50

    Cei care ofteaza dupa Kapetanos, ce parere au acuma dupa meciul de aseara? La Steaua nu se poate spune ca nu are cine sa-l serveasca, nu? Si totusi, cu Sageata Navodari e in stare sa dea doua goluri, pe cand cu Schalke nu...

    • Cristi
      Thursday, 19 September, 2013 at 11:33

      Schalke nu e Sageata si Kapetanos nu e de Bundesliga. La fel si mult tamiiatul Marica: Boateng a fost adus pt ca Huntelaar e accidentat, iar Marica nu a avut loc nici ca rezerva pe locul lasat liber de plecarea lui Puuki.

      • thedarkside
        Thursday, 19 September, 2013 at 15:28

        Referitor la Marica recunosc ca am fost foarte surprins la zvonurile destul de recente cum ca l-ar lua Arsenal. Asa cum nu e de Bundesliga nu e nici de Premier League, parerea mea. E mult mai potrivit pentru el sa joace in campionatul Turciei, parca il doreau si acolo...

  70. ADI CFR CLUJ
    Thursday, 19 September, 2013 at 11:35

    Sa va povestesc de ce m-am bucurat enorm aseara de victoria lui Schalke, echipa mea favorita din Germania: prin 1977 aveam 11 ani si, ca toti copiii pasionati de fotbal din anii aceia, colectionam poze, fanioane si insigne cu echipe de fotbal. Un prieten a facut rost, nu mai stiu de unde, de adresa lui Schalke. Le-am trimis o scrisoare de vreo 10 randuri in limba romana in care scriam ca sunt un admirator al lor si, spre marea mea bucurie si surpriza, dupa vreo 2 saptamani am primit din Germania un plic mare si frumos cu antetul clubului in care erau un fanion, o insigna si o poza color a echipei de atunci, plus o scrisoare a lor de multumire, dar in limba germana. Cam in aceiasi perioada am trimis o scrisoare si marelui club roman Steaua, dar raspunsul lor il astept si in ziua de azi!!!

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 19 September, 2013 at 13:45

      Excelent, Adi! Excelent!

      • Retardila
        Thursday, 19 September, 2013 at 14:47

        Hapai, tot asa am primit si io amu' 127 de ani fanion de la Bastia, insigna si fotografii de la Kovacs Istvan (AJAX) si tot asa am devenit membru in Asociatia Sustinatorilor de la Aris Bonnevoi (Bonnaweg) Luxemburg (sunt si acuma... onorific, ca din pacate Clubul nu mai exista...)... Dar si un prieten a primit de la Videoton (HU), fanion, fotografii cu autografe... Oare Tzeferu face asa ceva?

        • caneto
          Thursday, 19 September, 2013 at 14:56

          Da, pe site-ul oficial al clubului :) a fost prezentata scrisoarea unui fan francez al CFR-ului, caruia, daca bine tin minte, i s-a raspuns si i s-au trimis niste materiale promotionale. Anul trecut s-a intamplat, daca bine tin minte.

    • luis
      Thursday, 19 September, 2013 at 15:34

      Adi, in 77 eu aveam 10 ani si nu eram fanul lui Schalke, dar de ieri sunt. Hai CFR!

    • Flacăra Vișinie
      Thursday, 19 September, 2013 at 18:38

      Stelistii nu stiu sa citeasca. Trebuie sa le trimiti un desen sau o poza...

  71. kiruj
    Thursday, 19 September, 2013 at 11:36

    SONDAJ!!! Colegul nostru "gringojohnny" a primit acreditare de foto pentru meciul de mâine din "EL" dintre Pandurii şi Dnepr. Prima repriză va sta în spatele porţii celor de la Dnepr, iar "dilema" lui este (la care aşteaptă "votul" nostru) unde să stea în repriza a doua? Dacă optaţi cu "DA", ea va însemna că doriţi să-l vedeţi pe "gringo" după pauză în spatele porţii gorjene. Daţi click aici pentru sondaj ! Softul poate fi lansat şi intrând în "Sondajele lui Kiruj" (spotlight, la stânga), la "link04" !!!

  72. ulise
    Thursday, 19 September, 2013 at 14:17

    No, s-a vazut bine ca stana fara pungutze e o echipa de oi lesinate. Noi asteptam next level din iarna, asa se spune (cand vor veni noi actionari, cu finantari si obiective de senzatie!). Pana atunci, cu lotul asta firav valoric si blazat, sper sa nu ne umplem de ridicol si penibil etapa de etapa. Cam niciun jucator nu are nici valoare, nici dorinta de next level ce va veni, asa ca in curand vor zbura cu totii.

  73. musat
    Thursday, 19 September, 2013 at 21:11

    He he he! Iar facurati rating Stelei! :))))) Steaua e echipa mea de suflet si o iubesc indiferent de rezultat, ma amuza rautatile voastre nascute din frustrare. Cam nasol cand CFR-ul nu prinde Europa sau macar vreun amical si trebuie va umpleti seile cu barfe. Steaua are meciuri pana in decembrie, seri cu emotii, bere, prieteni, important e ca Steaua e acolo, in Europa, voi nu aveti nici macar 5 meciuri amicale programate. Nasol si va compatimesc.

    • fotbalfan
      Thursday, 19 September, 2013 at 22:19

      Behehe, emotii: pierde oaia cu 2,3,4 sau 5 la 0? Astea da emotii. :) Noi facuram 10 puncte, berbecut. Voi?

    • Bogdan Dobondi
      Friday, 20 September, 2013 at 18:40

      Gogule, cu gandul la tine, ieri am ales sa ma uit la meciul branzariilor pe un stream al unui canal nemtesc. Si asta fara sa vorbesc o iota germana... Sunt prea subtil pentru tine, jmecherule, sau ai priceput?

  74. musat
    Thursday, 19 September, 2013 at 21:14

    Luis, ai o inima atat de mare si de nobila incat iubesti pe toti adversarii Stelei. :))))))))))))))))

  75. musat
    Thursday, 19 September, 2013 at 21:19

    Va compatimesc, baieti, ca trebuie sa va consolati cu meciurile Stelei. :))))))))))))

    • Scippio
      Thursday, 19 September, 2013 at 22:56

      Ei lasa, Musat, nu ne mai compatimi atat. Vom supravietui. Ne-am intarit in ultimii ani cand am tot jucat in grupele CL. Nu mai tarziu de anul trecut pe vremea asta tocmai batusem pe Braga. E adevarat ca s-ar putea ca tu sa nu-ti mai amintesti asta pentru ca, deh, voi si toata mass-media erati ocupati, ca de obicei, sa-i sorbiti in extaz besinile si ragaielile lui Jiji. Asta este, fiecare cu gusturile lui.

    • tgv cluj
      Thursday, 19 September, 2013 at 23:31

      Musat, daca tu inca mai ai emotii la meciurile 5telei, inseamna ca esti mai optimist din fire chiar si decat mine, unul dintre cei mai „pupi” de pe Tribuna. Pe vremea in care echipa ta de suflet n-avea grija CFR-ului - pana in 2007 - imi erau la inima si mie si traiam la intensitate maxima meciurile lor din cupele europene. Nu jubila, ca n-am fost niciodata stelist. Totusi in cupe tineam cu ei, asa cum tin azi cu Pandurii sau cu Astra Giurgiu si la meciul cu Betis Sevilla am fost prezent chiar pe stadion, pe Lia Manoliu. Altceva am dorit insa sa-ti spun, draga Musat. Ca din perioada ultimelor voastre prezente in grupele C.L., deci inca dinainte de a va detesta, eu am incetat sa mai traiesc la intensitate maxima meciurile voastre. Si stii de ce? Pentru ca nu bine ma asezam in fotoliu si deja adversarii pe care-i intalneati faceau instructie cu voi. Arsenal, Bayern, Lyon, Sevilla, Real Madrid etc. toate maturau pe jos cu voi si va umileau si acasa si in deplasare. La pauza acestor meciuri ma fura deja somnul si nu-mi venea sa cred cum de puteam sa patesc chiar eu asa ceva. Am inteles mai apoi de ce. Pt. ca erati mereu ciuca batailor in aceasta competitie. Pt. ca ne-ati facut mereu de rusine in grupele celei mai prestigioase competitii europene. Astia sunteti voi, niste mediocrii si niste infatuati.

  76. musat
    Friday, 20 September, 2013 at 07:33

    @tgv Faci greseli de ortografie. :) Stai prea mult la tv cand joaca Steaua si ai neglijat gramatica. :))

    • ADI CFR CLUJ
      Friday, 20 September, 2013 at 08:39

      Daca ai citit postarea mea anterioara si esti din buCUResti, poate te duci pana la marele tau club si vezi daca au primit scrisoarea mea pe care le-am trimis-o in 1977 si ii faci sa-mi raspunda macar anul asta!! Oricum, nu mai am nevoie de nimic de la clubul asta, si daca prin absurd mi-ar trimite ceva, le-as arunca la gunoi!!!