Tuesday, Dec. 6, 2016

Remizda mă-sii… [CFR Cluj - Pandurii Tg.Jiu 1-1]

Written By:

|

Sunday, 22 September, 2013

|

Posted In:

|

151 Comments

Remizda mă-sii… [CFR Cluj - Pandurii Tg.Jiu 1-1]

CFR Cluj (Petre Grigoraș): Felgueiras – Hora, Cadu, Piccolo, Camora – Rui Pedro (35 – Voiculeț), Obiora (66 – Sulley Muniru), Djokovic (80 – Denilson Gabionetta) – Maah, Ogbu Chuka, Fl. Costea.

Min. 14: 1-0 – CADU (11 metri); după un fault în careu asupra lui Fl.Costea.

Min. 58: 1-1 – ERIC; reluare în poartă a unei mingi respinse în zona lui Hora de către Felgueiras. La schema Pandurilor, CFR-iștii au fost simple jaloane.

pgcp

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(151) Readers Comments

  1. Saul
    Sunday, 22 September, 2013 at 21:30

    Rog pe cineva care are chef si timp, sa-mi scrie si mie in doua vorbe despre ce a fost vorba in seara asta. Am avut oaspeti si n-am reusit sa vad meciul; de mers la meci nici nu putea fi vorba azi. Va multumesc!

    • FLORINACCIO SM
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:01

      Commentul asta nu era postat mai devreme dincolo?

      • Saul
        Sunday, 22 September, 2013 at 22:12

        Ba da, dar vazand ca intre timp a aparut acest articol l-am trecut si aici, banuind ca vor fi mai multe comentarii.

  2. kiruj
    Sunday, 22 September, 2013 at 21:35

    Click aici pt. notare după egalul cu Pandurii !! Softul de notare poate fi activat şi intrând în "sondajele lui Kiruj" (spotlight), la "link03". HAI CFR !!!

  3. fox fire
    Sunday, 22 September, 2013 at 21:38

    Macar nu am pierdut. :)

  4. G
    Sunday, 22 September, 2013 at 21:51

    Mah, frate, cata nesimtire in tara aia... offside de 2 metri la gol cand arunca ala de la margine, dar nu zice nimeni nimic... Comentator imputit. Aia din emisiune la fel... Mi-e scarba.

    • FLORINACCIO SM
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:04

      Dintre toti comentatorii Digisport, Stefanescu asta e cel mai pe fatza impotriva CFR-ului. Parca-si propune sa nu treaca nici macar un minut fara sa intepe intr-un fel sau altul CFR-ul.

      • fotbalfan
        Sunday, 22 September, 2013 at 22:52

        Da, e incredibil ce comentarii tendentioase au toti nenorocitii. E ok, mergem inainte, Dumnezeu nu bate cu bota, El da cu Schalke!

    • isti33
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:04

      Din aruncare de la margine nu este offside.

      • Ioan Dacid
        Monday, 23 September, 2013 at 09:29

        CORECT!!!

    • fox fire
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:19

      G, cum zicea si isti, din aruncare de la margine nu este offside. La fel, nu este offside la lovitura de colt (corner kick) sau repunere din coltul careului mic (goal kick).

      • fox fire
        Monday, 23 September, 2013 at 01:56

        Repunerea de oriunde din careul mic, nu numai de la colt, scuze. :)

    • catalin_cj
      Monday, 23 September, 2013 at 09:26

      Poate le explica si jucatorilor cineva regulamentul de fotbal. Si poate le mai spune cineva se joaca pana fluiera arbitrul faza. Cum dracu' jucator profesionist ceri offside la o aruncare de la margine??? PS. La corner nici nu are cum sa fie offside, pentru ca indiferent cati fundasi/adversari sunt in fata primitorului mingii, pasa este data inapoi, altfel dai mingea direct in afara terenului (aut de poarta).

      • fox fire
        Monday, 23 September, 2013 at 23:43

        Catalin, asa zice teoria, nu este offside la corner kick. :) Uite un exemplu aici, la care s-a fluierat offside corect. Dar daca mingea era pasata direct din corner jucatorului care a dat golul, desi era in offside position, golul era validat. :) Un jucator nu poate fi declarat in offside la un corner kick.

        • fox fire
          Monday, 23 September, 2013 at 23:44

          Evident ca am uitat sa atasez link-ul: link

    • anonimul1965
      Monday, 23 September, 2013 at 17:59

      Am vazut ca s-a acuzat pozitia de ofsaid la faza golului, dar as dori sa la amintesc celor care nu stiu ca la aruncarea de la margine nu exista pozitie de ofsaid, dar poate jucatorii nostri nu au stiut acest lucru. Acest lucru e valabil si pentru G.

  5. estinca
    Sunday, 22 September, 2013 at 22:20

    Dupa 30 de ani de "watching" football, ma consider prea naiv sa inteleg discrepenta dintre prima si a doua repriza. Sa-mi explice cineva, ca dupa o prima repriza acceptabila, cum pot indolentii astia sa faca un asemenea show in a doua? Nu mai vreau strategie pe termen mediu si lung, nici constructia unei echipe, nici CL, nici trofee, vreau pur si simplu sa simt in Gruia bucuria jocului frumos, fara presiunea rezultatelor, indiferent de divizie.

    • Saul
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:25

      Pai la noi nu mai e vorba de presiunea rezultatelor. E doar indolenta si nesimtirea unor jucatori, pe fondul nepasarii si amatorismului conducerii. Chiar nu merita sa ne mai agitam.

    • morero
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:30

      Si eu as vrea sa stiu de ce joaca un "bou incaltat" numit Ocuica si nu joaca Batin? Poate il intreaba cineva pe Grigoras? Dezamagit de Grigoras, ca de cei din teren nu mai am ce comenta.

  6. ADI CFR CLUJ
    Sunday, 22 September, 2013 at 22:33

    Dupa meciul asta, daca eram in locul lui Grigoras, ma duceam in vestiar la porcii astia care acum imbraca tricoul CFR-ist, ii scuipam pe toti in fata si ii intrebam: "Porcilor, pe cine vreti antrenor ca sa jucati fotbal si voi?" Apoi, ma duceam la marii nostri conducatori de club, le spuneam sa-si "cocoseasca" marii fotbalisti pe care ii protejeaza si apoi imi dadeam demisia, ca sa nu ma fac de ras in continuare!!!

  7. saliceanu
    Sunday, 22 September, 2013 at 22:38

    Excelent articol, Nul! Salut punctul castigat de ai nostri. Suntem mult mai aproape de liga 1 in anul ce vine!

    • fotbalfan
      Sunday, 22 September, 2013 at 22:49

      Macar el a scris ceva. Tu de ce nu incerci, ca talent ai destul? Sau esti prea mandru si nu vrei sa te supui criticilor noastre? :) Hai CFR! P.S: Aproximativ cate puncte ne trebuie ca sa ne salvam de la retrogradare? Sa stiu cat am emotii.

      • saliceanu
        Monday, 23 September, 2013 at 15:46

        FF, pt a scrie un articol, n'ar trebui sa ma si uit la meciuri?

        • fotbalfan
          Monday, 23 September, 2013 at 18:48

          Pt binele tau (si al nostru - potentialele articole scrise), te rog sa lasi portavocea din mana si sa te intorci cu fata spre teren din cand in cand, tribuna stie sa cante si fara dirijatul si "amenintarile" tale! :)

          • saliceanu
            Monday, 23 September, 2013 at 22:43

            Crede'ma: ma confunzi. io nu ma uit nici la televizor la meciuri, ce portavoce!... A, ca mai enervez cate'un ceacanau ros-albastru inainte de culcare, sa pot visa frumos, spunadu'i ca a fost blat, fara sa fi vazut meciul, e altceva.

  8. Justin
    Sunday, 22 September, 2013 at 23:00

    Noi ne futem creierele degeaba pe aici, ca am facut egal cu Pandurii, ca nu am castigat cu U Cluj. V-ati gandit ca poate cei ce conduc aceasta echipa sunt multumiti cu aceste rezultate? Ce, au mai iesit cu vreo declaratie AP sau IM, despre ce se doreste de la aceasta echipa? Ei sunt constienti ca atata au bagat in echipa, astea sunt rezultatele. Sa fim seriosi, ca daca luptam la titlu il vedeam pe AP saptamanal la TV, si pe IM in fiecare zi. Asa, il vedem pe Grigoras cum se plange ca o fata mare, de parca nu stia in ce s-a bagat, ca degeaba o fost dat afara Rednic. Poate reuseste sa construiasca ceva pana in iarna, sau pana in vara, apoi va veni un antrenor cu care sa castigam titlul. Hai ca deja ma oboseste si Grigoras: ba ca n-are jucatori, ba ca aia din teren nu joaca nimic, pt. ce naiba o mai venit la echipa? Ce antrenor e asta care se plange constant de jucatorii lui?

    • tgv cluj
      Monday, 23 September, 2013 at 00:59

      +1

  9. thedarkside
    Sunday, 22 September, 2013 at 23:13

    Meci mai bun decat cu pinguinii, ma bucur ca Grig a incercat si o alta formula, in care Deac cu Tade nici macar nu au mai prins lotul. De asemenea, ma bucur ca si-a revenit Cadu, nu mai face gafele alea de incepator, mai mult Hora i-ar putea da cateva beri la litru la cat l-a ajutat pe partea dreapta. Djokovici slab si smecher, combinatie ce nu-mi doresc sa vad in Gruia. Nu ma pricep eu prea mult, dar diferenta dintre victorie si remiza cred ca a facut-o Eric.

  10. Scippio
    Sunday, 22 September, 2013 at 23:37

    Saul, daca citesti declaratia data de Grigoras, afli in proportie de 90% rezumatul partidei. Am avut o prima repriza buna, in care puteam face chiar 2 sau 3-0. Asta daca aveam atacanti. In repriza a doua am cazut fizic vizibil. Si de aici au aparut greseli in lant (unele de-a dreptul ridicole) si o dominare a Pandurilor. Care au avut o gramada de ocazii pe care le-au rata prosteste. Si asta in conditiile binecunoscute in care Pandurii au avut un meci tare joi, in timp ce ai nostri au stat acasa. Deci, dupa cum a spus Grigoras, cadere fizica si mai multi jucatori care sunt catastrofe pe teren (ex Ogbu, Djokovic, Hora). Daca la partea cu jucatorii el n-are niciun amestec, nu inteleg de ce se plange de conditia fizica dupa ce a stat cu echipa 3 saptamani la Brasov. Si atunci eu spun ca ne putem din nou aduce aminte de recenta declaratie a lui Rednic. Nu stiu cat e de "stramb", dar cert este ca afirmatia lui legata de stilul de pregatire agreat de unii jucatori are corespondent in capacitatea actuala a echipei.

    • CFR 4 Ever
      Monday, 23 September, 2013 at 08:05

      Pur si simplu nu avem echipa. De exemplu, avem nevoie de fundas dreapta, mijlocasi, atacant central. Se vede mina lui Grigoras, jocul cu o atingere, pase mai rapide, jocul mai legat. Golul Pandurii a fost norocos, noi meritam sa cistigam meciul asta. Dar cu jucatorii pe care-i avem mai mult nu se poate.

      • Scippio
        Monday, 23 September, 2013 at 09:49

        Asta se stie de mai demult. Tocmai din cauza asta am spus ca la capitolul jucatori Grigoras n-are nicio vina, ca nu i-a ales el.

      • CJ-07-CFR
        Monday, 23 September, 2013 at 11:50

        Nu pot să consider norocos un gol înscris în urma unei faze bine gândite și destul de bine executate. Câte astfel de scheme am văzut noi la CFR în acest sezon?

  11. andrei
    Sunday, 22 September, 2013 at 23:46

    Ca de obicei, Hora a fost slab de tot (a inceput meciul cu vreo 4 pase consecutive gresite si l-a terminat cu o centrare aiurea), iar Ogbu a aratat inca o data ca n-are nici el fata de CFR. Voiculet a fost si el slab, iar Djokovic si Camora mediocri. Avem si jucatori buni in lot, dar cand sunt si o multime de parasute, e greu sa ai fata de campioana.

  12. gica10
    Sunday, 22 September, 2013 at 23:52

    Rezultat conform cu cele din teren. O prima repriza acceptabila, in care am dominat jocul. A fost un bun presing la mijlocul terenului, au fost ocazii. Dar cand ai 2 mingi pe cap la 10m si la 6m si tu nu prinzi cadrul portii (Costea), atunci nu poti emite pretentii. Acolo s-a jucat meciul, la ocaziile lui Costea. La 2-0 jocul era inchis. In partea a 2-a am cazut fizic noi si nu cei care au jucat cu 3 zile inainte. Golul Pandurilor a venit dintr-o respingere a portarului in zona lui Hora, dar este mult sa spui din "zona", insinuand ca ar fi greseala lui. Greseala apartine fundasului lateral care credea ca este ofsaid din aruncare de la margine si nu l-a marcat! Apoi, o parte de vina o are si portarul, cu respingerea in "zona" lui Hora (cel cu centrarea in plopii de demult cazuti). Acum Grigoras isi acuza pe fata elevii ca au cazut fizic in repriza a 2-a, dar era evident ca Maah (care n-a jucat acest campionat) nu poate sa aiba benzina pentru un meci intreg. Ogbu a fugit, a fugit... este liniar, fara ruperi de ritm, fara executii. Costea cu merit la obtinerea penaltyului, dar cu 2 ocazii mari ratate si vreo 5 ofsaiduri. Acum aici antrenorul nu mai are ce sa-i spuna. Doar creierul lui poate sa-i dea solutii... Foarte suparati n-ar trebui sa fim. Onest, ei joaca in grupele EL, in timp ce noi suntem in reconstructie! Poate in alt joc sau campionat vom fi mai puternici...

    • CJ-07-CFR
      Monday, 23 September, 2013 at 00:41

      Normal că Felguieras e vinovat. Nu trebuia pentru nimic în lume să respingă mingea într-o zonă periculoasă, cea a lui Hora!

      • thedarkside
        Monday, 23 September, 2013 at 09:54

        Clar, putea foarte bine ca din plonjon sa respinga in directia opusa, ce naiba (contrar legilor fizicii). :-)

  13. Bogdan Dobondi
    Monday, 23 September, 2013 at 01:20

    Eu am ras cu lacrimi la centrarea aia lui Hora... Inca ma bufneste rasul cand ma gandesc... Nu cred ca trebuie sa explic la care centrare ma gandesc... :)))))) Ditamai faza si trebuia doar o simpla centrare din marginea careului. Fara sa fie sub presiune centreaza si mingea nu mai avea mult sa treaca gardul si sa sparga geamul unei case de langa stadion... :)))))))))))))) S-apoi fetele coechipierilor cand s-au intors... Nici lor parca nu le-a venit sa creada... :))))))

    • J_1907
      Monday, 23 September, 2013 at 08:20

      Faza aceea cu centrarea lui Hora imi aducea aminte de o faza similara... Actorii principali: Culio, Panin si Yssuf Koné... Devenea 1-1 pe Stanford Bridge in meciul Chelsea - CFR 1907 (2-1). Ce vremuri!!!! Si mai comentam ca Panin in sus si-n jos... Hora saracul e din alt film, Velayos ditto, cine sa joace acolo??????. Macar jocul a fost mai bun ca saptamana trecuta. Sper sa facem macar inca 15 puncte pana la finalul turului. Hai CFR 1907 Cluj!!!

    • gica10
      Monday, 23 September, 2013 at 09:09

      Centrarea lui Hora, daca era de calitate, o consemnam ca atare. Din pacate, Costea a avut in prima repriza 2 centrari foarte bune, in pozitie ideala si le-a irosit nonsalant. Noi facem caz de nereusite, in loc sa ne concentram pe reusitele echipei. Deh, suntem cei care-i centram lui Belo mingi... Hai, Belo, finalizeaza!

      • CJ-07-CFR
        Monday, 23 September, 2013 at 11:38

        Te referi la Belodedici, nu?

    • CFR MS
      Monday, 23 September, 2013 at 10:43

      Da, centrarea lui Hora in ultimul minut era punctul pe i, asa suntem.

  14. G
    Monday, 23 September, 2013 at 06:49

    Merci baieti... mam documentat si eu. Mea culpa... :)

  15. G
    Monday, 23 September, 2013 at 06:58

    Ce suparat era Deac in tribuna, ca nui nici macar rezerva... lol

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 09:44

      mam documentat => m-am documentat / nui => nu ii, atentie, te rog, la regulile elementare de gramatica.

      • Dantesc
        Monday, 23 September, 2013 at 13:29

        Ioane, nu suntem la un colocviu literar. Omul a gresit, dar nu cred ca te-a zgariat pe retina in asa masura incat sa faci un capat de tara din asta... Lasati forma si incercati sa puneti accent pe fond.

        • Ioan Dacid
          Monday, 23 September, 2013 at 14:55

          Am inteles, sa traiti, am sa incerc sa nu mai pun nicio cratima si nici un semn de punctuatie, poate asa intelegi mai bine ce scriu. Poate tot asa ar trebui sa i se transmita mesajele lui Hora. Altceva ce mai doresti sa fac?

          • CJ-07-CFR
            Monday, 23 September, 2013 at 14:59

            Oameni buni, eu mai ajut câte un comentariu, să fie mai cursiv, mai ușor de citit. Unii scriu de pe mobil, alții de pe WC... se mai fac greșeli, iar acestea nu mai pot fi corectate decât de admini. Dacă nu vă convine, mă duc după AlbuSB la demonstrație și vă las să vă scoateți ochii pt. și în favoarea CFR-ului...

            • Dantesc
              Monday, 23 September, 2013 at 16:09

              Acu' inteleg si eu Dinu de ce am devenit atat de cursiv in scrierile mele :)) Cat despre mers nu stiu unde,dupa nu stiu cine... potole-te ! :)))

  16. kiruj
    Monday, 23 September, 2013 at 08:20

    Click aici pt note! Puteţi accesa softul şi intrând în "Sondajele lui Kiruj" (spotlight), la "link03". HAI CFR !!!

  17. nea_silica_MS
    Monday, 23 September, 2013 at 08:25

    Ar trebui să pună Grigoraș jucătorii să execute lovituri de la colț și libere, săptămâni întregi, până ce știu cu toții să execute ca lumea un corner, o lovitură liberă. Acum, că n-are de lucrat la condiție fizică (că toți sunt terminați fizic după 40 de minute), măcar să-i învețe tehnica centrării... Sunt de acord cu mai mulți dintre tribunarzi, din păcate și eu îmi cam pierd răbdarea cu Grigoraș. Normal, n-aș vrea să fie schimbat, dar m-am plictisit de toanele lui de bătrânică respectabilă, ca și de incapacitatea sa de a face o echipă acceptabilă. Lipsa formei fizice la jucători e clar și vina lui, după cele trei săptămâni de pregătire la Brașov. Bine, jucătorii sunt petarde, dar chiar și "petardele" pot alerga ca lumea, să joace măcar 90 de minute pe meci. Poate că Deac ar trebui împrumutat la o echipă ca lumea, unde să joace meci de meci, să aibă coechipieri fotbaliști și nu petarde. Așa ar avea și el o șansă să-și demonstreze valoarea.

    • caneto
      Monday, 23 September, 2013 at 08:30

      Normal ca sunt terminati fizic dupa o repriza, este greu pentru orice echipa sa duca un meci intreg in 6-8 jucatori. Nu zic ca restul au fost petarde, nu ma lasa optimismul :), ci neacomodati. Cu fotbalul. Dupa iesirea lui Rui Pedro, am jucat cu inca un jucator in minus, ca, mai apoi, accidentarea lui Obiora sa duca la ruperea totala a echipei. Pacat, Pandurii era un adversar de batut. Nici eu nu-l inteleg pe Grigoras, la ultimul lui meci in Gruia ca antrenor al adversarilor de ieri, era plin de nervi, agitat, isi cravasa incontinuu echipa, impartea indicatii, n-a stat un minut linistit, iar acum se tot lamenteaza, si inainte, si dupa meci, si pe parcursul a 90+ minute sta popandau, vegeteaza pe banca. Poate ca in rastimp a avut probleme de sanatate, parca am citit/auzit de asa ceva, dar echipa are nevoie de cineva care sa-i insufle energie, nu stiu, daca nu poate el, sa-si ia ca ajutor un strigator profesionist care sa-i traduca indicatiile, ceva trebe facut.

      • ADI CFR CLUJ
        Monday, 23 September, 2013 at 08:41

        Da, ai dreptate, ceva trebuie facut: trebuie adus un lot intreg de jucatori de fotbal. Cu actualul lot de porci si nesimtiti pe care ii avem, poti sa-l aduci pe Guardiola sau Murinho antrenor, ca tot rezultatele astea le vom avea.

  18. kiruj
    Monday, 23 September, 2013 at 09:20

    Ne întoarcem acolo, de unde am plecat, mai exact la perioada de dinaintea demiterii lui PS în primăvară. Pregătire/nepregătire (mai mult ne-...), există din nou acel blocaj psihic, care odată cu venirea lui Trică s-a mai evaporat un pic, s-a simţit o altă determinare. La acest lot trebuie lucrat în primul rând la psihic, zic eu, calitate pt. un loc de EL există, indiferent ce şi cum. Cu Grig se confirmă - din păcate - bănuiala majorităţii de aici, că în condiţii de presiune devine vulnerabil, are un comportament fatalist, intră şi el într-un blocaj de inspiraţie, iar la partea cu mobilizare -în condiţiile unui lot cu "personalitate" - are carenţe serioase. Asta e, el era bun la o reconstrucţie totală, dacă trebuia să lucreze cu un lot tânăr, cu jucători dornici de afirmare, etc. O creştere în joc oricum s-a văzut în prima repriză, dar a doua a fost o catastrofă totală. Despre conducere nici nu ştiu ce să spun (acum nu mă gândesc la eventualele schimbări în acţionariat şi presupusele "delăsări" dinaintea finalizării acestora), o singură remarcă am doar: dacă ai promis nişte bani la nişte termeni, trebuie să-i dai, altfel îți pierzi credibilitatea şi se duce naibii totul pe apa sâmbetei. Situaţia este mai nasoală decât credem noi, elocvente în acest sens şi declaraţiile lui Piccolo, care totdeauna a avut grijă ce şi cum spune... Dar, revin, cu acest lot se pot obţine nişte rezultate superioare, cu condiţia să se lucreze foarte serios la psihicul echipei, la partea cu mobilizarea, la readucerea spiritului de învingător, care ne caracteriza într-o "epocă" nu foarte îndepărtată. HAI CFR !!!

  19. Mihai BM
    Monday, 23 September, 2013 at 10:02

    La cum merg treburile acum la club, as prefera un an de divizia B, cu sau fara Paszkany, insa fara prea multi jucatori din actualul lot. In special as dori sa se renunte la: Costea, Hora, Velayos, Maah, Tade, Ogbu; sa urmeze o reconstructie in liniste, in special din pepiniera proprie, si pe urma de vazut ce se poate pe mai departe. Carpelile facute pe echipa de acum sunt fara orizont. Hai CFR!

    • CFR MS
      Monday, 23 September, 2013 at 10:46

      Este o idee, si eu m-am gandit la asta. Se vede clar ca lotul actual e terminat, cu jucatori din care sare mingea in loc de preluare, n-ai nici o sansa.

  20. thedarkside
    Monday, 23 September, 2013 at 10:09

    Dar Nicoara v-a placut? :-)

    • nea_silica_MS
      Monday, 23 September, 2013 at 10:58

      Da. Parcă e mai puțin petardă decât până acum. Pe același post, un joc bun. Cum se explică?

      • thedarkside
        Monday, 23 September, 2013 at 15:17

        Ca a avut ca adversar direct o alta petarda. :-)

  21. luK2170
    Monday, 23 September, 2013 at 10:44

    Sunt de acord cu ce a zis Mihai BM. - Ar fi bun un an de liga a II-a si o adevarata reconstructie a echipei, cu tineret, marea majoritate autohtoni, nu cu toate panaramele adunate din toate colturile lumii (ce au aruncat altii). Este foarte clar ca Grigoras (si orice alt antrenor) nu conduce si nu poate conduce echipa. E clar ca echipa e antrenata si condusa de altcineva. - Nu pot sa inteleg cum este rezerva Batin, care e singurul in stare sa bage mingea in poarta. Orice antrenor cu scaun la cap l-ar baga acum in primul 11 (nu avem alt atacant mai bun). Tinerea lui pe banca ridica multe semne de intrebare. - Cum se face ca la CFR nici Rednic, nici Grigoras nu pot schimba nimic in jocul echipei? Raspunsul e unul singur: altcineva conduce echipa (sau nu o conduce nimeni). In locul lui Grigoras as fugi repede de la CFR, altfel se va umple de penibil (si chiar nu merita, a facut treaba pe unde a fost). - Rezultatul e iarasi unul mincinos, ne-a salvat din nou portarul (altfel era 1-3). Inca o data: RUSINE A.P. si I.M.!!!!! Management profesionist...

  22. nea_silica_MS
    Monday, 23 September, 2013 at 11:19

    btw. Iată diferența dintre Pandurii și noi: ei au scos din buzunar 400 mii de euroi pentru Eric, pe care mulți dintre noi l-am dorit la CFR. De fapt, iată transferurile mai importante (2013) făcute de către Pandurii: Paraskevas, Stanca, Momcilovici, Breveld, Eric, Sipo, DiStefano, Paulinho, Diego Rubio. Și mai sunt și alții. Mai mult de o echipă. Adevărat, ei joacă în disprețuitul EL, au nevoie de 2 echipe de valori relativ egale.

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 13:12

      Sincer eu chiar nu mi-l doresc pe Eric, e al 4-lea meci in ultimele 2 luni in care il vad live si nu ma impresioneaza cu absolut nimic. E un lenes si jumatate, care DA, cateodata are si chef sa joace.

      • canad
        Monday, 23 September, 2013 at 18:23

        Probabil ca jucatorii nostri te-au impresionat prea mult. Dupa mine, Eric este ca valoare peste trei sferturi dintre jucatorii nostri.

  23. luis
    Monday, 23 September, 2013 at 11:35

    Am stat aproape de marginea terenului, pe partea lui Hora. Pai din minutul 60 Hora inota, gafaia, abia putea respira, iar Costea la fel. Vedeam disperarea lui Cadu la fiecare ajutor dat lui Hora. Am vazut dezamagirea pe fata lui Felge si incrancenarea lui Piccolo. Cei trei efectiv au suferit, doreau neaparat sa castige, dar din pacate nu aveau coechipieri. Dupa prestatia de ieri, pe nesimtitul de Camioneta nici nu-l mai primeam la antrenamente. Are o sansa sa arate ceva, sa dea totul in cele 10-15 minute cat a fost pe teren, si el se plimba, il doare-n cot. Cu doar trei-patru fotbalisti si restul figuranti, nu se poate face treaba nici macar cu Murinho antrenor. Elocventa a fost reactia tribunei la centrarea lui Hora.

  24. dodo
    Monday, 23 September, 2013 at 11:39

    De intrarea fabulosului "fotbaliator" Gabionetta-Denilson, nu zice nimeni nimic?? Am mai vazut fotbalisti nesimtiti si indolenti, dar asta-i intrece pe toti. Probabil Grigoras mai citeste pe aici pe la tribunisti :) si o luat in calcul o alta incercare a lui Gabionetta, dar s-a umplut si el si fotbalistul de penibil. Sarea bietul de el ca si o caprioara si se straduia sa loveasca mingea cu atata talent, ca noi, din tribune, trebuia sa fim lesinati ca o intrat "geniul" pe teren. Vai... Hora din nou reuseste sa atraga toate criticile si huiduielile din tribune. Hai sa fim seriosi, nu-i el cel mai slab din lot! Marele fotbalist Costea, care o venit sa salveze CFR-ul, Ogbu-ciuca-maciuca, Tade... Bine ca nu l-o bagat pe Deac, sa ne mai pape si asta ficatii. RECONSTRUCTIE DE LA O (ZERO)!!! De asta-i nevoie la CFR. Sa speram ca nu picam in B. Hai CFR! Si Grigoras ar fi bine sa ne lase cu formulele lui inovatoare si tacticile de joc care nu prind la CAII BATRANI!

  25. Ery
    Monday, 23 September, 2013 at 12:00

    Atunci când la CFR sunt jucători care nu stiu să dea o pasă precisă, când centrează fără nici o ţintă, când pornesc spre terenul adversarei şi pierd mingea pe drum şi nici măcar nu se obosesc să o recupereze, când stau ca prostii şi nu se uită in jur ca să vadă dacă nu sunt în ofsaid, când stau în careu şi aşteaptă să li se pună mingea la picior sau fix pe frunte şi când le vine mingea la picior sau frunte trag peste sau pe lângă poartă şi când se înfig doi jucători să tragă la poartă în acelaşi timp, încurcându-se reciproc, atunci, iertat să fiu, NU ESTE ANTRENORUL VINOVAT, ci cei care au adus asfel de jucători în echipă. Observaţi că n-am dat niciun nume, pentru că înafara portarului toţi sunt vinovaţi.

  26. ceferist din strainatate
    Monday, 23 September, 2013 at 12:20

    Inainte de meci ma gandeam ca e foarte posibil sa pierdem. Apoi a venit extazul, si in repriza a doua, agonia. Ce se intampla oare in echipa? Daca juca Maftei varf impins, ar fi facut cel putin la fel de mult ca si Ogbu, chiar daca mai multe nu. Daca intra o lovitura de cap a lui Costea, rezultatul era altfel. Dar n-a intrat.

    • morero
      Monday, 23 September, 2013 at 13:23

      Salut, colegi de suferinta. Dupa declaratia lui Piccolo referitoare la neplata primelor, probabil ca avem o explicatie de ce nu mai vin portughezii la CFR: pentru ca vor sa joace fotbal pe bani si nu pe gratis. Iar daca citeste si dl. Grigoras pe Tribuna, as dori sa il intreb ce are cu Batin si ii recomand sa nu se mai vaicareasca in public, ci sa se agite sa repare echipa! Hai CFR!

      • CJ-07-CFR
        Monday, 23 September, 2013 at 14:48

        Ca să repari o echipă care merge într-un cilindru jumate trebuie să folosești piese originale. Sau la fotbal nu-i ca la mașini? Poți băga și ciurucuri în locul lui Sougou?

  27. Ioan Dacid
    Monday, 23 September, 2013 at 13:19

    Bun, impresii la rece. :D In prima repriza mi-a placut echipa, mai putin eternele petarde Hora, Ogbu si Djokovic. Jucatorii de culoare au fost f slabi, mai putin Maah, care dorea cate ceva, dar saracul e limitat. M-a mirat curajul lui Cadu de a executa penalty-ul si m-am mirat si mai tare ca tras pe colt. :D In repriza a 2-a a inceput circul, am vazut 2 echipe nu slabe, ci foarte slabe, nici un fel de idee tactica, parca era un meci de curtea scolii. Cadu la un moment dat a urcat si el in atac. Din pacate avem doar 3 jucatori de fotbal: Piccolo, Cadu si Felgue, plus cateodata Camora si Batin, in rest avem o tona de figuranti. Cei mai penibili ieri mi s-au parut Hora si Djokovic. Eu chiar nu inteleg la propunerea cui au venit figurantii astia. Asta e, macar avem cateva meciuri consecutive fara infrangere. :)

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 13:20

      PS. Asa cum spuneam si inainte de meci, Pandurii putea fi capacita bine ieri, daca aveam cativa jucatori decenti de la mijloc in sus.

      • nea_silica_MS
        Monday, 23 September, 2013 at 13:49

        Nu uita, ei sunt după o serie de jocuri în EL și în campionat. Joacă cam la fiecare 3 zile de câteva săptămâni, au un lot destul de bunicel, dar e greu oricum. Nici nouă nu ne-a fost ușor acum un an. Așa se explică jocul lor ceva mai slab din acest meci. Să fim sinceri, am avut șansă cu Felgue (chiar dacă a fost vinovat pentru golul luat). Iar în ce-l privește pe Eric: ne place sau nu, ieri el a făcut diferența.

        • Ioan Dacid
          Monday, 23 September, 2013 at 14:03

          Fix pe asta ma bazam si eu si mai ales pe ce jocurile lor din Europa League. Sunt o echipa de batut lejer, chiar foarte lejer. Cu echipa de anul trecut cred ca faceam scor cu ei. Pandurii e o echipa urata, chiar foarte urata, care joaca perfid si inscriu pe contraatac, DAR ieri au inscris din greseala noastra. Si ei au tratat multe faze foarte neglijent, iar Felgueiras sincer a intervenit in mod miraculos doar la o singura faza, in rest a fost un meci de cascadorii rasului. Pe mine mai mult m-a dezamagit Pandurii, parca aveam mai multe pretentii de la o echipa care a terminat pe locul 2 anul trecut.

          • FLORINACCIO SM
            Monday, 23 September, 2013 at 14:14

            Pandurii de azi e o echipa croita dupa chipul si asemanarea lui Pustai: urata, dar inteligenta.

    • luis
      Monday, 23 September, 2013 at 14:05

      Cam despre asta este vorba. Atat Cadu, cat si Piccolo, vazand impotenta atacului, au incercat ei sa rezolve ceva. Mai lipsea sa urce si Felge in atac. Doar cu astia nu vom avea rezultate.

  28. isti33
    Monday, 23 September, 2013 at 13:29

    Semne bune s-au vazut in prima repriza, eu zic ca e mana antrenorului. In repriza a doua, cu caderea fizica parca nu-mi pare viabila, ca parca cam aceeasi echipa a egalat-o pe Poli in inferioritate numerica. Dar, totusi, cu 5-6 fotbalisti e greu sa faci fata 90 de minute. Oare unde sunt acei fotbalisti urmariti de doi ani inaintea transferarii lor la CFR?? Si sunt convins ca altfel arata echipa cu Muri, Vass si Lionn pe teren, cam usor s-a renuntat la acesti fotbalisti, si nu numai, dar sper sa fie o lectie din care toti cei implicati sa invete. Iar momentul adevarului cred ca a venit, sa vedem daca intr-adevar se vrea performanta in continuare la CFR, sau totul ramane la nivel declarativ, sa ne mai amageasca o perioada... Oricum mingea este in terenul lui AP. Si Hai CFR!!!

    • kiruj
      Monday, 23 September, 2013 at 13:48

      Această melodie cu "pregătirea fizică" o aud de la toţi antrenorii care vin la o echipă în timpul campionatului, este o scuză generală, invocată câteodată cu temei, altă dată fără...Cică "precedentul" e de vină, dar el va încerca o redresare, ceva...În cazul nostru concret, nu neapărat pregătirea fizică în sine este problema, ci "alergarea cu folos" sau fără. Poţi avea o pregătire fizică excelentă, problema e dacă antrenorul poate transforma această calitate în folosul echipei, prin tactică şi aşezare în teren, dacă această "transformare" (a calităţii fizice brute în scheme tactice de joc) lipseşte, vorbim de alergare fără cap, cu foloase minime şi cu "pierderea benzinei" mai repede. Dacă există blocuri funcţionale corect concepute şi corect exersate, efortul fizic al fiecărui jucător din aceste blocuri se reduce un pic (diferenţa fiind "preluată" de însăşi corecta interpretare a blocului), astfel rămâne forţă şi pentru ultimele minute. Cam aici văd problema eu. În unele cazuri (vezi exemplul deja clasic, cel cu TM, cu 3 oameni în minus), prin mobilizare dusă în extrem, aceste lacune pot fi acoperite temporar, dar aceste mobilizări extreme nu pot fi repetate zi de zi, meci de meci. HAI CFR !!!

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 13:57

      Sincer, la cum joaca Voiculet, mie mi-i un pic dor si de Godemeche, iar cand ii vad pe Ogbu si Hora, mi se face instant dor de Ronny si Kapetanos.

      • kiruj
        Monday, 23 September, 2013 at 14:09

        Mi-ai citit gândurile/sentimentele, Dacid, chiar ieri am avut o revelaţie cu jocul onest, nespectaculos, dar dpdv tactic ireproşabil al lui Gode, a căror carenţe privind viteza de alergare au fost "ascunse" prin folosirea lui unde trebuie şi cu scopul bine definit. Ah, era să uit, a fost pus de "cine" trebuia, cine a avut ochi pentru el... HAI CFR !!!

  29. kiruj
    Monday, 23 September, 2013 at 13:33

    Click aici pt notarea "jucătorilor de fotbal" (cer scuze de la Felghe, Cadu, Piccolo, cel puţin prin prisma celor văzute ieri...) !! Softul de notare poate fi activat şi intrând în "sondajele lui Kiruj" (spotlight), la "link03". HAI CFR !!!

  30. Dantesc
    Monday, 23 September, 2013 at 13:47

    Moamaaaaa, ce mai vaiet! :) Io nu stiu, dar de multe ori am impresia ca vad alt meci sau am vazut alt meci citind marea majoritate a comentariilor de aici. Dar iata si parerea mea... O prima repriza buna, o prima repriza cum demult nu am mai vazut in Gruia si asta impotriva unei echipe care - ziceau unii pe acilea si pe aiurea - ca ne va executa cu un minim 3-1... O prima repriza in care mi-au placut Costea, Obiora, Piccolo, Cadu, pe alocuri Chuka si Camora. Am vazut determinare, am vazut pase, joc in viteza pe alocuri... in sfarsit, am vazut mana lui Grigoras... Iar in a doua repriza nu am mai vazut nimic, poate un Costea la fel de insistent, dar cum cu o singura floare nu se face primavara, cu atata am ramas... si cu un rezultat pana la urma meritat de egalitate. In rest, nu pot sa nu observ cum unii tribunisti deja maraie la Grigoras si probabil viseaza la Trica, nu pot sa nu observ cum se repeta tot mai insistent "as vrea in liga 2-a" si, concluzionand, imi dau seama ca unii sunt atat de scarbiti de CFR incat eu pentru sanatatea lor personala i-as sfatui in a inceta sa mai urmareasca/comenteze meciurile CFR-ului... Si stati linistiti, ca nu am sarit iar in tabara pupincuristilor, dar ce e mult, e mult si chiar observ la unii dintre noi ca nu mai au absolut nici un sentiment pozitiv vis-a-vis de aceasta echipa... Apropo, pentru cei care ati fost ieri prezenti in tribune, am si eu o intrebare: Cum vi s-a parut atmosfera?!?!? Eu numai la teatru si la biserica am mai intalnit atata liniste. Fiindca efectiv eu de sus de tot, din T2, ii auzeam pe cei din teren cum comunica...

    • estinca
      Monday, 23 September, 2013 at 14:04

      Pentru a se anima atmosfera, trebuie sa si joace echipa. Au fost momente, in prima repriza, cand tribunele s-au "aprins", dar golania din repriza a doua a adus si intimitatea si linistea, contemplam fara a scoate un sunet, cat de jos ne afundam, in propriul rahat.

      • Dantesc
        Monday, 23 September, 2013 at 14:20

        Estinca, crede-ma, uneori e nevoie si de noi, de spectatori, fiindca te asigur ca o incurajare va face intotdeauna mult mai mult decat o mustrare sau o injuratura... Fiindca la astea din urma suntem foarte buni... Asta pe de o parte. Pe de alta parte, io nu stiu - poate cum am mai spus - vad eu alt meci? Baietii astia ieri chiar si-au dorit sa castige, acu' ca nu e putinta, ca ne lipsesc un atacant de careu, un mijlocas si un fundas dreapta, e alta mancare de peste si nu ii arat pe ei (pe jucatori) cu degetul, fiindca vina lor probabil e cea mai mica. De aratat cu degetul e AP care repet, obsesiv pana la urma, in anul in care a incasat cei mai multi bani de pe urma CFR-ului, a investit invers proportional si practic a "jefuit" singura lui afacere care mai mergea... Acu', care ii e logica, habar nu am...

    • kiruj
      Monday, 23 September, 2013 at 14:06

      Cât se poate de corecte observaţiile tale, Dantesc, mai ales cea referitoare la "iubirea" acestei echipe, aflată, săraca, într-o degringoladă evidentă, din cauze complexe, dar toate aceste lucruri nu trebuie să ne îndepărteze de ea, ci, dimpotrivă, să ne adune şi mai mult lângă ea, pe considerentul "prietenul adevărat se cunoaşte la greu"... Desigur, mai comentăm, mai observăm câte ceva, mai venim şi noi cu nişte presupuneri, etc., dar lipsa "iubirii" ne duce într-o direcţie greşită. Nu-i exclus să asistăm la o "revenire forţată" la origini (în div.B, mai concret...), atunci vom vedea (sper să nu fie cazul), cine rămâne şi cine pleacă... HAI CFR !!!

      • FLORINACCIO SM
        Monday, 23 September, 2013 at 14:10

        Kiruj, tu o stii mai bine decat noi toti: prietenul la nevoie TE cunoaste. :)

        • kiruj
          Monday, 23 September, 2013 at 14:13

          Am priceput aluzia, HAI NOROC!!!

          • FLORINACCIO SM
            Monday, 23 September, 2013 at 14:16

            Te prinzi repede, Kirujule! Vad ca antrenamentele dese isi spun cuvantul... NOROC!

        • morero
          Monday, 23 September, 2013 at 15:56

          Prietenul anevoie se cunoaste, chestie de silabisire.

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 14:06

      Atmosfera mi s-a parut foarte relaxata, nu mi s-a parut nimic care sa nu fie in regula, mie chiar mi-a placut meciul de ieri. Ieri parca am jucat putin mai mult fotbal decat in meciul cu Viitorul, de exemplu.

    • FLORINACCIO SM
      Monday, 23 September, 2013 at 14:06

      Dantesc, daca ai fi facut tu putina "galagie", poate ca nu ii mai auzeai pe jucatori din inaltul tribunei... :) Ce zici?

      • Dantesc
        Monday, 23 September, 2013 at 14:08

        Crede-ma ca eu chiar fac galagie la meciuri. :) Si pot aduce si dovezi in sensul asta.

        • FLORINACCIO SM
          Monday, 23 September, 2013 at 14:12

          Crede-ma ca asta nu-i o surpriza pentru mine. Cunoscandu-te de p'aici imi pari unul dintre suporterii de care are nevoie multa CFR-ul. Voiam numai sa te tachinez putin.

        • CJ-07-CFR
          Monday, 23 September, 2013 at 14:36

          Dacă mai stai la meciuri lângă SeaMan, te auzi tu pe dracu'! :)))))))

          • Dantesc
            Monday, 23 September, 2013 at 14:49

            :))))

        • fotbalfan
          Monday, 23 September, 2013 at 18:42

          Aha, in inaltul tribunei si faci galagie tot meciul? Ok, deci tu esti individul care injura si zbiara la 2-0 cu Otelul, in mandatul lui Costa, in minutele de prelungire si cerea sa mergem pe ei, sa atacam, sa-i rupem?!?!? :)

          • Dantesc
            Monday, 23 September, 2013 at 22:19

            Io's, Io's. :))

    • luis
      Monday, 23 September, 2013 at 14:17

      Atunci cand am jucat, in prima repriza, n-a fost atmosfera rea, echipa chiar a fost incurajata (eu nici acum nu am voce), dar cu tot respectul, pentru prestatia din repriza a doua ce atmosfera asteptai? Unii de langa mine (oameni batrani) mai ca plangeau de disperare (mai ales la centrarea lui Hora). Atunci cand un jucator nu este in stare sa dea o pasa de doi metri sau se pozitioneaza in teren de maniera lui Hora sau da pase doar inapoi sau lateral, la ce sa te astepti? Oamenii sunt dezamagiti >. Eu am facut aproape 200 de km sa vad meciul, am incurajat echipa si ce am vazut? Pe Camioneta ca se plimba agale pe teren. In alta ordine, iti dau dreptate, echipa trebuie incurajata, indiferent de joc, pozitie in clasament etc. Dar eu ii inteleg si pe cei nemultumiti, ei macar au fost in tribuna. Sunt curios daca vor fi si la meciul urmator. No bine, "fir intins" si scuze. Hai CFR!

    • CJ-07-CFR
      Monday, 23 September, 2013 at 14:56

      Normal că-i liniște, doar e atmosferă de înmormântare. Ai uitat că „au plecat dintre noi” Bastos, Sougou, Ivo Pinto etc.?

      • luis
        Monday, 23 September, 2013 at 16:43

        Nu este nicio problema ca au plecat, jucatorii vin si pleaca, asa este normal. Anormal este sa declari anumite obiective (marete, hegemonii etc.) si sa nu inlocuesti jucatorii plecati cu jucatori la fel de buni sau mai buni, in functie de obiective.

  31. FLORINACCIO SM
    Monday, 23 September, 2013 at 14:00

    Nu stiu ce se intampla la club, dar mie mi-e clar ca adevarata problemela a echipei e in vestiar. De acolo -sau poate chiar de mai sus, din birouri- incep problemele CFR-ului si ele se rasfrang pe urma asupra jocului baietilor din meciurile de campionat. Multi vorbesc de valoarea scazuta a fotbalistilor, dar ma indoiesc ca problemele CFR-ului sunt atat de simple. Daca ar fi asa, n-am prinde podiumul ligii I, dar un loc in prima jumatate (macar pe langa FC Botosani) tot ne-am gasi si noi. Pentru asta bag mana in foc. Cum se face insa ca jucatori de fotbal care azi nu conving (Deac, Voiculet sau Batin) au aratat candva ca stiu fotbal (si tot sub comanda lui Grigoras), iar azi sunt aproape de nerecunoscut? Oare Mamele, Ibeh, Lemnaru, Mingote sau Ungurusan sa fie mai valorosi decat Piccolo, Costea, Ogbu, Camora sau Felgueiras? Nu cred. Si totusi, cu aia titulari aproape meci de meci Grigoras obtinea la Targu Jiu rezultate excelente, iar azi, la Cluj, pare ca nu mai e in stare de nimic. Eu zic ca azi la CFR sunt probleme in primul rand de ordin mental si disciplinar si abia pe urma se poate incepe a se vorbi, dar numai in soapta, de o lipsa de valoare. Vi-l amintiti pe Bastos, cel din urma cu un an si jumatate, cu cunoscutele-i probleme de la mansarda? Dar pe cel din urma cu exact un an? Cam despre asta este vorba si acum. Nu stiu ce s-a facut atunci pentru a-l vindeca la cap pe brazilian, dar reteta aceea ar trebui prescrisa si urmata si acum, iar surprizele multora dintre noi ar fi la fel de mari ca in urma cu un an, cand, peste noapte, am vazut in tricoul CFR-ului un Bastos parca inviat din morti. Careva enumera mai sus transferurile facute de Pandurii in aceasta vara. Eu ii spun ca aproape oricare dintre titularii de aseara ai CFR-ului, transferat la Targu Jiu si la multe alte echipe de liga I, ar fi vedeta acolo. Inclusiv Hora.

    • kiruj
      Monday, 23 September, 2013 at 14:17

      Cam aici e buba, Florinaccio, am şi încercat să fac un mic comentariu în acest sens mai sus, la 09:20. Nu se lucrează suficient la "mental", la "mobilizare", la aspecte psihologice, dacă vrei. E greu să lucrezi cu nişte jucători care ei înşişi se consideră nişte loseri, fără determinare, fără "crez"... HAI CFR !!!

      • luis
        Monday, 23 September, 2013 at 14:39

        Pai sa angajeze un psiholog, sa-i dreaga la cap. S-a intamplat si la case, mai mari, nu-i o rusine.

        • CJ-07-CFR
          Monday, 23 September, 2013 at 14:53

          Să le cânte Mălina Olinescu înainte de meciuri (chiar și antrenamente): „pot sa zbor, daca vreau ating un nor si cobor. pot sa zbor, sunt un fulg aprins de dor, pot sa zbor.”

          • thedarkside
            Monday, 23 September, 2013 at 15:20

            Sau sa le cumpere IM adidasi torsion (care, daca tineti minte reclama, se misca natural). Cateodata oldies but goldies e solutia.

          • Saul
            Monday, 23 September, 2013 at 18:38

            Sau Fuego. :)))

    • isti33
      Monday, 23 September, 2013 at 14:21

      Corect, eu as fi bucuros sa se reintregeasca tandemul Hora-Nicoara. La Tg. Jiu, nu la CFR.

  32. dan dan
    Monday, 23 September, 2013 at 14:30

    Arpy: "Eu fac lotul, iar antrenorul care vine munceşte cu materialul găsit."... Deci calitatile de scouteri ale conducerii sunt indoielnice, fie inca nu stiu daca s-a nascut antrenorul care sa pregateasca lotul actual facut de Arpy, si care sa reuseasca sa faca performanta cu ce are la dispozitie... Sa fim optimisti, punct cu punct ne apropiem de baremul de 25 de puncte, si inca ne mentinem in afara locurilor retrogradabile....

  33. Retardila
    Monday, 23 September, 2013 at 15:08

    Io-s renumit pentru iesplicatiile tip hotarare definitiva! :) Grigoras NU ARE CE CAUTA intre profesionistii "grupati" intr-un fel de sindicat... Materialul firmei e aprox OK, dar un antrenor de juniori sau/si tineret-rezerve NU VA PUTEA face niciodata nimic! Sa fie adus un antrenor care VREA performanta, nu numai salar bun! Daca vine un asa ceva, ii va pune cu labele pe bot pe toti fotbaliatorii care se cred si fotbalisti si ii va obliga sa faca ce trebuie sa faca un "salariat" care ia oarece (?) bani pentru a "sta in post"!!! Grigoras NICIODATA in viata lui nu a vrut sau nu a avut ocazia sa vrea PERFORMANTA, la ce dracu' sa ne asteptam de la unul ca el???

  34. grasu
    Monday, 23 September, 2013 at 15:11

    Mie personal mi-a crescut nivelul optimismului dupa acest meci. S-a vazut ca se poate, macar in prima repriza. In a doua repriza cred ca fost vorba de o retragere prematura (vina antrenorului), ce a rezultat intr-o goana continua dupa minge (pregatire fizica precara), ce ne-a cam pecetluit soarta. Pe de alta parte, literally, Hora merita o nota speciala in tabelele lui Kiruj: nota Hora. Nota Hora este undeva sub 0 si se aplica acelor jucatori care ar putea, la fel de bine, sa fie la adversar in lot si tot nu ne-ar afecta atat de grav. Constat, de asemenea, ca Grig a cam avut si el motivele lui pentru a nu-i introduce pe Gabionetta si Voiculet, ambii undeva intre varza si Hora. Acestea fiind spuse, nu stam CHIAR asa de rau. Suntem la 6 puncte de Petrolul si cu o victorie in meciul direct am putea chiar sa punem probleme. Bine ar fi daca se platesc odata salariile si primele jucatorilor, pentru ca si asta pare a fi o problema, si sa vedem atunci daca atitudinea se schimba. Din punctul meu de vedere, singura noastra solutie este sa tragem cu dintii de Cupa Romaniei si sa nu ramanem la mai mult de 6-8 puncte in spatele primelor 4 locuri pana la iarna. Cu putin... erm... mult bulan, vom aduce vreo 2-3 jucatori care sa faca macar minimum de efort, incat sa avem si noi la ce spera pe viitor.

  35. Scippio
    Monday, 23 September, 2013 at 15:36

    Dantesc, tocmai ma pregateam sa scriu si eu un comentariu cam in aceeasi nota cu tine. Cred ca unii prea se grabesc sa se arunce direct in cap in abisul disperarii. Sa discutam despre retrogradare si bareme e deja prea mult. Si ca tot veni vorba, nu e nevoie de o retrogradare pentru a face o reconstructie. Nu e suficient de umilitor pentru o echipa cu performante si pretentii sa se taraie pe locul 10 in liga 1 si sa se chinuie cu echipe gen Corona? Sau sa te prabusesti fizic in fata unei echipe care tocmai a jucat in urma cu trei zile un meci tare in EL? Imi pare rau sa te contrazic, Kiruj, dar caderea fizica din repriza a doua a fost evidenta. Nu e doar o scuza inventata. In cazul lui Grigoras e doar o scuza nelegitima pentru ca, asa cum spuneam mai sus, nu te poti plange de asta dupa ce tocmai ai stat cu echipa 3 saptamani la munte. Dar in rest nu cred ca e cazul sa vedem in negru si ce a fost alb. In prima repriza am jucat chiar bine. Ca dovada ca si echipa si antrenorii au fost aplaudati de tot stadionul la intrarea la cabine de la pauza. Asta a propos si de comentariile legate de atmosfera care a fost sau n-a fost. Din prima repriza nu se pot reprosa decat ratarile uriase. Si eventual faptul ca la un moment dat ne-am lasat antrenati intr-un joc pe contre care nu-si avea nicio logica pentru o echipa care era la conducere si pe tabela si in teren. Problemele au fost in repriza a doua si atunci au iesit in evidenta mainile moarte de pe teren. Si ma refer in primul rand la Hora, Djokovic (partial) si Ogbu. La Djokovic am scris partial, pentru ca a avut cateva recuperari si cateva deschideri bune la un moment dat. Hora mi se pare irecuperabil, a avut un milion de sanse sa arate ca e fotbalist de CFR si nu a facut-o. (Mai bine Grig il incearca si pe Deac ca fundas dreapta, daca tot e sa faca experimente). Ogbu a fost bataios, dar ori de cate ori a avut mingea a dat dovada de o lipsa totala de creier si stiinta a jocului. Nu prea cred ca are ceva de aratat in plus. Bastos cand era "cu capul" tot avea sclipiri care aratau ca stie fotbal, insa pacatuia prin indolenta si individualism. La Ogbu, in schimb, n-am vazut nicio sclipire. Insa mult injuratul "Camionetta" mi se pare exact Bastos din perioada "cu capul" cand de abia venise la CFR. (Sclipirile le-am vazut in amicalul cu Medias.) Altfel mi se pare aberant sa-i facem chiar petarde pe Costea, Camora, Obiora, Voiculet. (Felgue, Piccolo ies oricum din discutie, Cadu a jucat aproape ca in zilele bune) Costea este intr-o crestere vizibila, Obiora la fel (a facut niste recuperari excelente). Tot la fel cum aberant mi se pare sa cerem deja plecarea lui Grigoras. Chiar daca il mai tragem de urechi, trebuie sa ramana si sa (le) puna osul la munca. Eu nu inteleg acea cadere fizica din repriza a doua si aici Grigoras trebuie sa faca ceva. (Stim cu totii ca oboseala duce automat la inmultirea gafelor si la lipsa de limpezime in gandire). Dupa parerea mea dorinta a fost, dar in repriza a doua a lipsit putinta.

    • kiruj
      Monday, 23 September, 2013 at 16:28

      Nu am contestat nicio clipă căderea fizică din repriza a doua, eu am vrut să dau un (posibil) răspuns la întrebarea retorică a lui Grig în acest sens. Adică căderea fizică poate apare şi la echipe foarte bine pregătite în cantonamente (acumulând energie brută, dacă vrei), dar netransformate de A1 în energie "fotbalistică". Mai concret, dacă efortul brut al celor 11 puşi în teren nu este "controlat" şi dozat cum trebuie, devine o "scurgere continuă de efort brut", exact ca la robinet, când îl laşi deschis. În cazul în care se găseşte o formulă de joc în blocuri funcţionale (formate din 3-4 jucători, de regulă din compartimente învecinate, dar nu numai), atunci jucătorii din blocul funcţional activ (cei care intervin direct la recuperarea mingii în apărare respectiv în construcţie când au mingea) într-adevăr depun un efort maxim, timp în care blocurile funcţionale "în aşteptare" (cele care vor prelua sarcina directă în câteva secunde, în funcţie de dinamica jocului) depun un efort ceva mai mic, dar tot pentru câteva secunde doar. Ei, aici e arta, ca cantitatea de energie existentă iniţial (la începutulu meciului) să nu fie irosită pe obiective neesenţiale / redundante ale jocului, pentru că oricât de pregătit să fii dpdv fizic, poţi fi epuizat dacă nu eşti folosit cu cap şi sarcini precise. Am discutat aceste lucruri la un moment dat cu b_o_g_d_a_n (păcat că a cam dispărut din peisajul Tribunei). Să-ţi dau un alt exemplu, deja clasic, Interul anilor 60, cu magul Helenio Herrera la timonă, nu era cu nimic mai "pregătit" ca restul adversarilor, dar băieţii nu fugeau aiurea şi tot timpul ca besmeticii, au avut un dozaj perfect al "utilizării energiei". În apărare au stat mai mult în zonă (care -dacă eşti deştept- te scuteşte de un efort supraomenesc), iar când prindeau vreo situaţie mai răsărită în atac, Fachetti o tăia spre poartă, gol, 1-0, şi aşa au luat titluri în Italia, inclusiv CCE (CL de astăzi). Sau altceva : celebrul sistem de apărare om-la-om (din anii 70, cu stoperul mergând după atacantul advers inclusiv la toaletă...) a murit încet dar sigur tocmai din această cauză că îi "storcea" de puteri chiar şi pe cei foarte bine pregătiţi din cauza unui angajament fizic suplimentar, irosit degeaba. Nu lungesc, e o teorie întreagă cu asta, dpmdv am vrut doar să semnalez că da, echipa a căzut în R2, dar NU NEAPĂRAT DIN CAUZA PREGĂTIRII INSUFICIENTE ! HAI CFR !!!

      • Retardila
        Monday, 23 September, 2013 at 17:23

        Ma, bosorogule, lasa-ne in pace cu Herrera si cu Fachetti... Ar trebui sa fi observat ca Grigoras NU ARE FATA de CFR...

        • kiruj
          Monday, 23 September, 2013 at 17:30

          Asta tu ai spus-o, flăcăule... ::)) HAI CFR !!!

  36. estinca
    Monday, 23 September, 2013 at 15:48

    Cu totii, cei care am fost prezenti ieri la stadion, iubim aceasta echipa, altfel dupa prestatia senzationala cu pinguinii nu ne-am fi dus la meci, dar ne trage inima sus in Gruia, cum ne-a tras de decenii, cum am umplut vechiul stadion la anumite derbiuri si in B sau C. Solutia este sa se schimbe managementul, daca pe AP nu-l mai tine, sa vina un rus/arab/ucrainean si sa ia clubul, sa nu ajungem ca si Otelul sau Urziceniul. Pana atunci e de urmat modelul Man United, devotamnet total pt. echipa, iubire neconditionata chiar si in serie B, delimitare totala fata de management.

  37. G
    Monday, 23 September, 2013 at 15:50

    Asculta, Ioane draga, aici scriem despre CFR... Si daca nu iti convine ca eu nu am chef sa tin cont de gramatica, te rog nu mai citi comentariile mele. Merci mult, anticipat.

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 16:57

      Cu atitudinea asta te invit pe site-ul celalalt si poti sa ne scutesti. Nu ti-e rusine, ma copile, sa vi cu cacaturi din astea pe aici? Tu faci cu ou si otet pe altii, fara sa sti despre ce e vb, iar cand ti-e lene sa pui cratime, tot tu sari de cur in sus. In alta ordine de idei, ce-s cu prostiile astea de citate de dincolo? Chiar asa de rau am ajuns, sa ne param intre noi pe 2 site-uri diferite? Chiar mi se face sila cand il vad pe Vass Bela cum se plange ca o tata pe aici despre ce se vb dincolo.

      • Retardila
        Monday, 23 September, 2013 at 17:26

        Ioane... vezi ca ai oarisice probleme cu numarul "i"-urilor... Daca tot sari la grumazu' altuia... :)

        • luis
          Monday, 23 September, 2013 at 18:58

          Fratilor, nu va mai bateti, n-are rost.

  38. G
    Monday, 23 September, 2013 at 16:45

    corn: „rednic ne-a rezolvat total. uneori deficientele de pregatire fizica se remediaza, acum ar trebui pauza urmata de un cantonament complet, nu stiu daca ati vazut grig se abtine greu sa nu vorbeasca. saptamana trecuta i-a dat cineva la club sa citeasca declaratia lui rednic... a injurat o jumatate de ora.”

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 16:59

      Nu ar trebui sa dam stop joc la porcaria asta?

      • Ioan Dacid
        Monday, 23 September, 2013 at 17:01

        Sau si asta inseamna CFR? Sa citam ce se scrie pe un chat al unui site CFR-ist? Asta se doreste de la site-ul asta? Daca da, pot sa zic pas linistit.

        • luis
          Monday, 23 September, 2013 at 17:35

          Eu cred ca multi dintre cei ce intra pe acest site, intra si pe celalalt. Este un lucru normal, avem nevoie de informatii (daca cei in masura nu ni le furnizeaza), nu cred ca trebuie condamnat cineva pentru acest lucru, nici macar atunci cand vrea sa impartaseasca acele informatii si aici. In alta ordine de idei, nu este bine daca ne atacam aici din cauza opiniilor divergente (ma refer aici la Bela, persoana care te poate obosi foarte repede). Mie mi-a placut si imi place acest site pentru tonul civilizat si moderat utilizat de cei ce-l viziteaza. Ar fi bine sa ramana asa, daca nu, vezi exemplul lui Albu si ceilalti, oameni care mie personal imi lipsesc.

      • thedarkside
        Monday, 23 September, 2013 at 17:41

        Despre ce corn e vorba, de drac, de berbec, de oaie deghizata?

        • luis
          Monday, 23 September, 2013 at 17:45

          Vezi pe Chefere TV, poate-ti dai seama ce fel de corn. Eu sper sa fie unul de-al nostru si sa graiasca adevarul.

    • Ioan Dacid
      Monday, 23 September, 2013 at 17:17

      Sa vorbim despre conditia fizica. Parca aceiasi problema a fost si sezonul trecut la inceput si acum 2 sezoane. Oare nu e o scuza generala al celui de-al 2-lea antrenor venit pe la noi?

      • luis
        Monday, 23 September, 2013 at 17:43

        Exact asta este, O SCUZA .

        • luis
          Monday, 23 September, 2013 at 17:57

          O scuza la lipsa de valoare si greseli de management.

  39. grasu
    Monday, 23 September, 2013 at 17:50

    Imi spune si mie cine este acest "corn" si unde pot sa gasesc faimosul interviu/the doomsday prophecies? Mersi.

    • luis
      Monday, 23 September, 2013 at 18:02

      Pe Chefere-TV, chiar acum este interogat de ffan.

      • grasu
        Monday, 23 September, 2013 at 20:34

        Mersi, Luis. Am citit. Aberatii de-astea am mai auzit si prin clasa a 4-a.

  40. thedarkside
    Monday, 23 September, 2013 at 18:33
    • csongi
      Monday, 23 September, 2013 at 23:26

      L-a confirmat din nou. :) Sper să facă o excepție de la regulă.

  41. Vass Bela
    Monday, 23 September, 2013 at 20:34

    Ioan Dacid, eu nu te inteleg. Pe Chefere TV corn livreaza informatii care cred ca intereseaza pe toti ceferistii. Iar daca amintirea si analizarea acestor informatii sunt interpretate ca si pira, nu mai am cuvinte. Chiar acum, pe respectivul site, fotbalfan si dantesc pun intrabari pertinente, asta pt ca subiectul este super interesant! Dar eu, dupa tine, n-am voie sa aduc in dezbatere, pe acest site, informatiile aparute!

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 24 September, 2013 at 08:22

      Daca vreau sa vb cu respectivul intru pe ChefereTV. Asa pot sa vin si eu pe aici si sa "va informez" despre tot ce se discuta pe forumurile mysport, pornosport sau online steaua sport. Chiar nu ma intereseaza ce se discuta dincolo, chiar ma doare in cot, cum zicea un prieten, hartia (ecranul) suporta multe.

      • fotbalfan
        Tuesday, 24 September, 2013 at 08:49

        Noa, daca dumneata pui semnul = intre pornosport, sporc.ro, jijisiepie si ChefereTV, atunci n-are rost sa ne mai batem capul. Sanatate si numa' binie!

  42. CFR Salaj
    Monday, 23 September, 2013 at 20:46

    Va salut pe toti CFR-istii. Eu nu dau sfaturi, dar cred ca mai bine pentru noi CFR-istii este sa aducem aici pe TRIBUNA CFR informatii si link-uri utile, pentru a simti mai bine starea de fapt; ca de stiri fabricate gen SPORT.RO, DIGI si GSP, despre echipa noastra, suntem suprasaturati. Am impresia ca si printre unii dintre noi s-a strecurat starea de nervozitate datorata jocului echipei, dar haideti sa revenim cu picioarele pe pamant, sa incercam sa nu ne jignim si, daca se poate, sa ne ajutam in a obtine cat mai multe informatii utile pentru noi, sa dam dovada ca noi CFR-isti suntem civilizati, cum am demonstrat-o intotdeauna si nu suntem ca oile. HAI CFR!!

  43. CJ-07-CFR
    Monday, 23 September, 2013 at 21:20

    Album de fotografii de la meciul CFR-Pandurii (autor: gringojohnny) - pe facebook - aici

  44. G
    Tuesday, 24 September, 2013 at 00:30

    Ioane, de ce nu asculti de Gheorghe? :) ... Ti-am zis sa treci peste comentariile mele daca te deranjeaza... :)

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 24 September, 2013 at 08:23

      N-ai teama, esti pe ignore.

  45. G
    Tuesday, 24 September, 2013 at 00:44
  46. kiruj
    Tuesday, 24 September, 2013 at 01:34

    @ CJ-07-CFR: Mister, dacă nu te-ai supărat încă pe tot "satul" şi nu te-ai dus după Albu (nu-ţi recomand aşa ceva, te vom readuce noi, cu cătuşele, dacă e nevoie...), deci dacă eşti "pe recepţie", fă te rog un mic inventar prin cutia ta aia emailizată... HAI CFR !!!

  47. G
    Tuesday, 24 September, 2013 at 06:50

    corn: „innova a cerut sa iasa inca din iarna, AP ar fi fost atunci in stare sa vanda totce se putea vinde, a incurcat mult situatia jocul cu inter. kape era ca dat in germania, IM care s-a desteptat tarziu ca nu poate pune decat trei jucatori pe liste a sistat vanzarile. ar fi plecat inca cativa atunci. in lot a aparut o stare de maxima frustrare pt ramasi. Muri, kape. felgue, camora, rui pedro, piccolo. normal se schimba garnitura. Europa league a facut sa nu se poata, poate acum multi vor intelege na.”

  48. G
    Tuesday, 24 September, 2013 at 06:51

    corn: „poate acum multi vor intelege naduful lui AP vis a vis de Europa league. Atunci facea profit maxim si diminua si activele de impartit cu energo. de atunci echipa nu merge, nu joaca. acum lucrurile se aseaza greu si incet dar se aseaza, iar eu nu cred ca-i un capat de tara sa mai asteptam un an dupa un trofeu, am asteptat 100 si nimeni n-a murit.”

  49. G
    Tuesday, 24 September, 2013 at 06:52

    corn: „spun inca o data in afara de cateva elemente mai precise v-am spus lucruri de care s-a vorbit la CFR. ceea ce se intampla acum e in limitele normalului, CFR gafaie ca dupa cursa castigata de semifond, incununata cu zece puncte in CL, care-s motiv de mandrie pt noi toti, CFR, gafaie isi trage sufletul, isi i-a sub control respiratia haotica si precipitata si se va prezenta la start cu puteri si mai mari. visele lui AP se implinesc, iar el a spus clar ca viseaza o cupa europeana.”

  50. Ioan Dacid
    Tuesday, 24 September, 2013 at 08:24

    3 posturi consecutive in care ni se paraste despre ce se discuta dincolo. Intrebare pt patronii de aici, ce se vrea de le acest site, discutie despre CFR sau sa discutam despre ce se discuta in alta parte despre CFR?

    • fotbalfan
      Tuesday, 24 September, 2013 at 08:47

      da' care-i problema matale? ce-i asa mare deranju'? eu inteleg ca toti suntem suparati ca CFRul nu mai e ce-a fost insa de ce te deranjeaza ca se fac postari de pe alt site ceferist? sau sunt alte chestiuni pe care noi nu le stim? uite, pune-ne la incercare, suntem in familie aici, facem de-o terapie de grup. ca avem toti nevoie, eu primul pe lista. hai ai nostri!

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 24 September, 2013 at 11:39

      Nu sunt posturi/postări, ci comentarii. Poți să le ignori liniștit și să dezbați alte subiecte.

      • Ioan Dacid
        Tuesday, 24 September, 2013 at 19:07

        Am inteles, asta e next levelul inteles pe Tribuna. Vreti sa va fac rezumate despre ce se vb despre CFR si pe alte site-uri, gen mysport? Habar nu avem cine e omul (poate e Arpi, dar poate fi si un nebun), dar dezbatem mai mult despre SF-urile debitate de el decat despre starea actuala.

        • CJ-07-CFR
          Tuesday, 24 September, 2013 at 21:42

          Știm foarte bine cine este omul, doar de la noi a plecat... Repet, n-am scris articole/postări pe Tribuna CFR despre ideile lui corn, acestea apărând numai la rubrica de comentarii. Ar fi culmea să cenzurăm niște comentarii nevinovate, nu crezi? Nu văd de ce să ne agităm atât de tare.

  51. Vass Bela
    Tuesday, 24 September, 2013 at 15:44

    Citesc ca Arpi ar fi suparat foc pe IM si RZ si ar fi declarat ca avem management de liga 2-a. Daca se confirma, mi se va reactiva dreptul de utilizare a cuv. felcer, imprumutat de la Amne? Si isi vor cere scuze cei care m-au jignit pe mine si pe altii care au indraznit sa-l critice pe doctor? Stiu ca nu se va intimpla acest lucru, dar daca intr-adevar Arpi a ajuns la concluzia mentionata, e de bine, sunt sperante pt viitor. Viitor care incepe cu un transfer din Rep. Moldova. Decit nulitati din Italia, mai bine sperante locale sau invecinate!

    • caneto
      Tuesday, 24 September, 2013 at 16:23

      Daca nu cumva site-ul pe care ai citit stirea si-a luat informatiile din dezvaluirile lui corn. :)

  52. luk2170
    Wednesday, 25 September, 2013 at 18:12

    A.P. ne amageste precum guvernul. Spunea careva de stadion de 40.000 de locuri (de veci). Aiureli. Ce sa faci cu un asa stadion in conditiile in care abia mai vin 3-4 mii la jocurile importante? Parca spectatorii nu erau importanti, cel putin asa imi amintesc. Cine mai pune botul acum? Tot ce sper e sa se clarifice cat mai repede situatia actionariatului de la club (ceva e tare putred acolo), sa nu ajungem mai rau.