Wednesday, Mar. 29, 2017

Breaking… something!

Written By:

|

Wednesday, 9 October, 2013

|

Posted In:

|

191 Comments

Breaking… something!

Gabi Tamaș a semnat cu CFR Cluj! Baftă!
Pentru cei îngrijorați de ce va găsi GT de băut prin Cluj, ne-am permis să folosim niște culoare roșie pe fotografia originală preluată de pe www.cfr1907.ro

GT

Share This Article

Related News

La început de nou an fotbalistic
Bârfă Manager 2014-2015 ediţia de vară – partea I – capitolul 2
Bârfă Manager 2014-2015 ediţia de vară – partea I

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(191) Readers Comments

  1. pityu baci
    Wednesday, 9 October, 2013 at 13:56

    Care era cu palinca p'aici?

    • caneto
      Wednesday, 9 October, 2013 at 14:19

      Nu conteaza, s-a ascuns deja in munti, cu palinca cu tot. :)

      • kiruj
        Wednesday, 9 October, 2013 at 15:03

        Uite că am apărut, numa' să-ţi fie ţie ciudă... :) Unii mai şi muncesc... Am fost "delegat" la Piatra Neamţ (am fost şi la stadion, pe bune, spion undercover...), apoi la Bacău, acum ajuns... Dar ai ghicit (pe jumătate), în 5 minute am şi plecat la munte... HAI CFR !!!

  2. Justin
    Wednesday, 9 October, 2013 at 14:09

    Bine ai venit, Gabi Tamas! Hai ca asta-i de-al nostru, o sa se integreze perfect la Cluj.

  3. Panou
    Wednesday, 9 October, 2013 at 14:30

    Hai ma, lasati-ma cu Tamas, bea si el 3-4 sticle de vin. Slabut, nici nu se poate compara cu Pancu. Apropo, eu cred ca Pancu nici nu-si aminteste sa-l fi lovit cineva.

    • caneto
      Wednesday, 9 October, 2013 at 14:32

      Ce-aveti cu jucatorul? Nu-i exclus sa bea din cand in cand niste tarie, ca tratament pentru estomparea unor eventuale simptome de supraantrenament.:)

      • romanescu
        Wednesday, 9 October, 2013 at 18:12

        Pai... sa bea ceva "Energobit"... ca doar avem si reclama asta si-i chiar si sponsor...

  4. Retardila
    Wednesday, 9 October, 2013 at 14:37

    Baaa, parsivilor!!!! Voi nu v-ati imbatat niciodata??? A doua zi la lucru v-o fi fost greu, dar munciti si acuma, asa-i? 07 sau oricineva arhivist sa-mi dea numele lu' ingles alcoolic, cu o sticla (minim) pe zi de vizica, jucator de nationala Angliei peste 10 ani si un sfarsit de cariera prin China... (o fi fost Cantona?). Pe vremuri, "dupe" fiecare meci (v: Puskas, P.Emil si multi altii!!) ieseau betii de numa' numa'... Nu ca ar fi iezemplu de urmat, dar ce are matura cu sula de la Prefectura? Sa faca sa nu luam gol si-i dam noi prima cinzeaca dupa fiecare meci...

    • Cristi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 15:03

      Macar sa avem noi cite un Gascoigne, ca in vremurile lui bune...

  5. Panou
    Wednesday, 9 October, 2013 at 14:51

    Voi credeti ca Tamas a fost asa usor de convins sa vina la CFR? In fotografia originala apar cateva argumente: poza

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 9 October, 2013 at 15:00

      Acum am gasit si eu poza. :) Super tare. :)

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 9 October, 2013 at 15:20

      :)))))))))))))))

    • csongi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 22:23

      Izvorul minunilor? Fugi de aici... :D

  6. Ioan Dacid
    Wednesday, 9 October, 2013 at 15:03

    Revenind la modul cel mai serios: Bun venit, Gabi Tamas! Sincer, chiar nu ma asteptam sa transferam un fost (si poate viitor) international. Mult succes!

  7. kiruj
    Wednesday, 9 October, 2013 at 15:06

    Bun venit, Gabi Tamaş, la CFR! Vom ţine pumnii pentru tine! Să ne ajuţi şi tu, că "e loc"... În afara terenului, mă doare-n cot ce faci, dar pe teren trebuie să mori pt. CFR, da? Apoi, dacă ai probleme cu tăria, trimite-mi un sms, şi se rezolvă... HAI CFR !!!

    • Retardila
      Wednesday, 9 October, 2013 at 21:01

      Prezenta tinie loc de smeseu de la minie!!! Capish??

      • kiruj
        Wednesday, 9 October, 2013 at 21:15

        Flăcăule, pentru tine orice... cantitate. HAI CFR !!!

  8. Cristi
    Wednesday, 9 October, 2013 at 15:09

    Haideti sa vedem lucrurile la rece (nu ca vinul alb, dar totusi). In primul rind avem un jucator experimentat pina vara viitoare. Treaz/beat, stie ca trebuie sa confirme daca vrea sa se intoarca in lumea buna a fotbalului. Asta nu rezolva insa problema pe termen lung, in vara expirind contractele lui Rada, Piccolo si Maftei. Cu un Brandao incert medical, tot vom avea nevoie de 3 alti fundasi centrali sezonul viitor. Chestionabil este ce se va intimpla cu Piccolo, a avut niste negocieri in Italia in vara, la iarna s-ar putea sa forteze o plecare, fiind in ultimele 6 luni de contract si cel putin anul acesta nemaiavind o pozitie de titular garantata. Partea buna e ca Tamas poate juca si fundas dreapta, daca va juca central va impune un alt respect arbitrilor fiind jucator de nationala Romaniei (avantaj la cartonase primite si la o domolire a imaginilor de "macelari" ale fundasilor nostri). De asemenea cred ca este si un semnal clar catre suporteri ca clubul nu este abandonat, fara bani, cu patron plecat sa isi cumpere blocuri vieneze etc.

    • grasu
      Wednesday, 9 October, 2013 at 15:21

      Foarte bine punctat, Cristi. Sunt de aceeasi parere vis-a-vis de importanta transferului din punct de vedere al suporterilor: arata o intentie clara a conducerii sa continue performantele de la CFR. Tamas nu a venit pe nasturi, asta-i sigur.

    • kiruj
      Wednesday, 9 October, 2013 at 18:10

      Da, Cristi, asta trebuia neapărat spusă, transferul lui Gabi are o dublă (sau chiar triplă) importanţă: mesaj către suporteri, întărire efectivă a defensivei şi mesaj către adversari şi duşmani (de toate ţepele posibile). HAI CFR !!!

  9. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 15:35

    De dragul celor care zic ca si altii au fost betivani, dar au jucat bine, las deoparte problema cu bautura. Sau cu disciplina. Sau cu riscul alterarii atmosferei din echipa. Deci abordez problema numai strict fotbalistic. De la o posta se vede ca e o afacere buna pt Arpi, si nu dovada ca Arpi ar baga mina in buzunare, deci ca s-ar gindi la next level, cum a scris cineva. Pai Tamas insusi a declarat ca a venit la noi pt ca de-aici s-au transferat cei mai multi afara! Deci admitind ca plateste 400 mii anual (200 mii daca pleaca la iarna), e clar cistigul lui Arpi, doar e lesne de crezut ca va scoate pe el min 1 mil. nu? F. bine, nimic de zis. Dar n-ar trebui sa ne pregatim pt sezonul urmator? Pt ca procedind asa si admitind ca va aduce plombe la vara, pina ce se vor acomoda cei noi, iar va fi sezon ratat. Chiar nu invata nimic din esecul acestui sezon?!

    • Cristi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 16:06

      Tu esti Gica Contra la toate si te straduiesti sa vezi peste tot ceva care sa iti confirme teoriile. Jucatorul a semnat pina in vara, deci atunci poate pleca gratis sau in pauza de iarna pe o suma modica. Nu e vorba de cistig financiar la club, ci de a fi gasit o solutie temporara la situatia actuala. Ieri, 8 Oct, in afara ferestrei de transfer, erau legitimabili doar jucatori liberi de contract. Ce alternativa ai fi avut tu, daca tot ii critici mereu pe cei responsabili? Hai, sa vad nume, nu teorii ca nu e treaba ta de suporter.

      • aliniatul 2
        Wednesday, 9 October, 2013 at 17:04

        Deci l-am adus pe Tamas sa ne scoatem de la retrogradare? Si la vara pleaca? Desi va pleca la iarna, zic eu, si nu va rupe deloc norma la CFR.

        • Cristi
          Wednesday, 9 October, 2013 at 19:31

          Ce alternativa mai buna ai... acum? Din octombrie pina in ianuarie, cind se redeschide lista de transfer, ai doua variante: jucatori liberi de contract sau juniori proprii. Tu ce ai fi ales si pe cine?

      • caneto
        Wednesday, 9 October, 2013 at 19:54

        N-as exclude nici existenta unei clauze in contract prin care poate pleca liber si la iarna. Mi se pare imposibil ca clubul sa fi luat in calcul vreun castig prin vanzarea lui Tamas. Ar mai putea fi ceva intelegere prin care impresarul lui i-a gasit la Cluj un loc de munca, cat sa nu iasa jucatorul din circuit, urmand a recompensa CFR-ul prin dirijarea unui alt jucator (dorit de CFR) la Cluj. Oricum, echipa nu iese in paguba, chiar este nevoie in aparare de un jucator cu tupeul lui Tamas, indiferent ca va juca central sau lateral dreapta.

    • uncleben
      Wednesday, 9 October, 2013 at 20:54

      Chefliul de la Cluj Conducerea clubului CFR Cluj verifică dacă este adevărat faptul că atacantul argentinian Cristian Fabbiani a petrecut pînă dimineaţa într-un club de noapte, după egalul cu Poli Timişoara, 2-2. Se pare că Gaston Cristian Fabbiani a cheltuit, împreună cu doi prieteni, 3.000 de euro într-un club de noapte din Cluj. Ei au băut şampanie franţuzească alături de dansatoare şi au vrut să plece cu ele acasă. Pentru că au fost refuzaţi, Fabbiani şi amicii săi au făcut scandal. „Ce a făcut este reprobabil. Voi verifica şi, dacă este adevărat, va plăti o amendă mai mare decît consumaţia“, a spus preşedintele clubului feroviar, Iuliu Mureşan. Stire din 22.08.2007 Link Noi, astia tolerantii, am subliniat doar faptul ca si alti jucatori care au evoluat pt. CFR nu intrau a doua zi in delirium tremens cand aveau mingea la picior si chiar stiau sa insire jucatorii adversi mai ceva ca sticlele de alcool. Reactia lui I.M. sus citata e in contradictie cu evenimentele actuale, iar noua (asta daca il "eliminam" pe Dantesc, care la aceasta ora sta sub T2 cu o lanterna laser atasata la o pusca de paintball si un sac de cartofi de samanta drept port incarcator, asteptandu-l pe A.P. sa-i intre in vizor pe post de tinta mobila nr.1!) nu ne ramane decat sa constatam ulterior schimbarea acestui principiu adoptat inca de atunci la CFR.

  10. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 16:00

    De ce postarea trimisa la 3.34 nu apare nici la 3.59? Asa a fost si ieri, de ce?

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 9 October, 2013 at 17:03

      Ctrl+F5 si problema se rezolva.

    • uncleben
      Wednesday, 9 October, 2013 at 17:04

      Sigur ai folosit una din literele M, 4, 4, h plus eventual semnul exclamarii. :)

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 9 October, 2013 at 17:20

        MAAAAAAAAAAcHt! :D

        • uncleben
          Wednesday, 9 October, 2013 at 17:50

          :)

  11. MM44hh!!
    Wednesday, 9 October, 2013 at 16:26

    Bine ai venit, Gabi Tamas! Bine am revenit, Robert M.! :)

  12. aliniatul 2
    Wednesday, 9 October, 2013 at 17:01

    Tamas niciodata nu a fost un jucator de top, in ultima vreme a iesit in evidenta doar in cazuri de alcoolism, scandaluri, spart usi, urinat in scara blocului si adormit pe pres la etajul 2, dupa ce a batut femeia de serviciu. Daca il vroia cineva, alegea altceva, nu un CFR modest, care se zbate in partea a doua a clasamentului.

    • Bogdan Dobondi
      Thursday, 10 October, 2013 at 07:34

      Tu esti modest si te bati in partea a doua a clasamentului! Amu' pe bune! Unii chiar nu stiu, adica HABAR N-AU cum e sa fii bucuros. Tristilor!

  13. luis
    Wednesday, 9 October, 2013 at 17:57

    Pai acum nu vom mai avea motive sa spunem ca presa nu se ocupa de noi. Sa vedeti voi cum vor iesi la vanatoare. Vom castiga notorietate prin aducerea lui Tamas. Nici stelemeaua nu va avea atatea articole scrise despre o echipa de fotbal ca si CFR-ul. In alta ordine de idei, ca bea ca nu bea, e fotbalist, sigur va aduce un plus echipei, apoi ca bea toata palinka lui Kiruj, sau ciocaneste toate fetele din Cluj, treaba lui, atata timp cat joaca bine. Uitati-va prin Anglia, beau aia de sunt rupti in cur, dar a doua zi la antrenament dau suta la suta si la meci la fel. Nu cred ca este treaba noastra ce face un fotbalist sau altul, atata timp cat joaca bine la echipa. Se schimba placa doar atunci cand bautura, sau viata extrasportiva ii afecteaza performantele sportive. Hai CFR.

    • kiruj
      Wednesday, 9 October, 2013 at 18:14

      Subscriu. Nu e treaba noastră, dacă nu va juca bine sau va fi indolent pe teren, oricum nu scapă de gura noastră, indiferent de primirea în general bună de care a avut parte aici. HAI GABI, HAI CFR !!!

  14. kiruj
    Wednesday, 9 October, 2013 at 18:19

    Am oprit notarea, tabelul este reactualizat, îl găsiţi la "Sondajele lui Kiruj" (spotlight), la "link02". Au notat 70 de tribunişti, media echipei fiind de 6.9 (!!!). Avem 3 note peste 8 (un minirecord pe 2013), vârful fiind atins de... cine oare?... de Maah (bravo - din nou - Robert!), cu 8.7, iar minimul se află în dreptul lui Batin (5.6). HAI CFR !!!

  15. uncleben
    Wednesday, 9 October, 2013 at 18:59

    @Null7. Vezi ca l-ai "scapat" pe Kiruj Bacsi. :)

  16. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 19:43

    Cristi, oi fi eu gica contra, dar tu chiar esti mereu gica pentru. Asta nu inseamna sa te fut la cap, asa ca te rog sa ma mai slabesti, ca incepi sa ma enervezi. Adica n-am voie sa am opinie proprie, acum, vad, impartasita si de altii? Am voie d-le, daca nu esti de acord cu mine, sa vii cu contraargumente, dar fara etichetari, ca deja tu si inca citiva prea sariti calul, sunteti obraznici de-a dreptul! Si revenind la fondul problemei, OPINIA MEA este ca aducerea lui Tamas ACUM, cind nu avem obiective de titlu sau cupa pt acest sezon, este o imensa prostie, care ar putea fi explicata doar de avantaje economice. Or daca nici asta nu sta in picioare, cum ai afirmat mai sus, atunci eu nu inteleg de ce se plateste un salar probabil mai mare decit l-a avut Muri, care a fost sacrificat tocmai pt salar?! Iar Muri putea iesi la pensie de la noi, cu contributie pe masura, nu ceva pe scurta durata, ca si trambulina de relansare, cum e cazul lui Tamas. Deci astea le subliniez strict fotbalistic, alcoolismul si comportamentul huliganic fiind tolerat de destui tribunisti, cum se poate constata din postari. PS. Si pt ca tot sunt gica contra, ei bine, sunt total in dezacord cu spusele doctorului, dupa care ar trebui sa avem mai multi Tamas si Cadu in echipa.

    • Cristi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 20:19

      Anumite lucruri nu se fac cu daca si cu parca. Gabi Muresan a plecat intr-o anumita conjunctura, Tamas vine in alta. Ambii sunt niste jucatori care au cam terminat benzina, diferenta e insa de nivel. Nu sunt de acord cu afirmatia ca acum nu avem obiective - AP a declarat clar ca isi doreste locul trei la sf campionatului ca sa iau partea de sus; pe de alta parte, nu esti tu vesnica bocitoare ca vai ce nasol e si ne baten la retrogradare? Acum se face ceva pentru a ne consolida pe termen scurt, nici asta nu e bine... Stii ce? La tine se aplica principiul ala al lui Lenin, "numai cine nu munceste nu greseste". Sa stai pe margine si sa ti se para totul nasol e foarte usor; mai greu e sa incerci sa faci ceva, chiar daca nu iti reuseste.

  17. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 20:01

    In Stiri de Cluj apare un interviu cu IM, care dupa victorie iar vorbeste neincetat. La infringeri n-avea obligatia morala sa iasa si sa explice ce dracu se intimpla cu echipa? In fine, acum a fost intrebat daca echipa nu are bani si a raspuns ca informatiile sunt relativ adevarate. Si in loc sa ne linisteasca ca totul va fi mai bine, ne spune ca in 2014, datorita reducerii incasarilor pt drepturile TV, situatia va fi si mai nasoala, ca JUCATORII VOR TREBUI SA FIE DE ACORD CU DIMINUARI DE SALARII. Iar AP este intr-adevar la Viena, dar la o ruda bolnava. Eu pe aceasta cale doresc insanatosire grabnica rudei respective si imi exprim admiratia sincera pt modul in care Arpi se ingrijeste de rudele sale, chiar si la Viena!

    • Cristi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 20:24

      Pe Universitatea o paste miine intrarea in faliment, Corona s-ar putea retrage din campionat, Liga 1 este nereformata - crezi ca este o pozitie de forta pentru a negocia drepturile TV? Poate ca mesajul era indirect si pentru unii jucatori care au asteptari de prelungire a contractului scadent...

    • luis
      Wednesday, 9 October, 2013 at 21:27

      Bon, si daca asta este situatia, ce trebuia sa spuna? Ca le mareste salariile sau ce? Daca iese cu declaratii, nu e bine, daca nu spune nimic, iar nu este bine. Bela draga, macar la un 7-2 bucura-te cu noi, si de maine poti sa ne bombardezi din nou cu postari pesimiste.

  18. luis
    Wednesday, 9 October, 2013 at 20:06

    "alcoolismul si comprtamentul huliganic fiind tolerat de destui tribunisti, cum se poate constata din postari". Nu despre asta este vorba, normal ca nu convine nimanui daca un jucator o mai da in bara si inafara terenului, DAR daca moare pe teren pentru echipa, daca da totul pentru victorie, atunci indiferent daca a venit pentru o luna, doua sau trei, si indiferent daca cu o zi dinaintea meciului a fost beat merita apreciat. Nu sunt fanul lui Tamas, nici macar nu imi place de el, DAR daca va avea randament si va pune suflet pentru echipa atunci este binevenit, si nu cred ca trebuie sa-l condamnam sau sa-l judecam inainte de a vedea ce comportament va avea.

  19. Retardila
    Wednesday, 9 October, 2013 at 21:09

    Ma, neprihanitilor... la saivan nu s'or fost baute niste oi de borau din taxi unii, timp ce al trilea' se chisa pa gardu' la biserica???

  20. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 21:26

    Cristi, daca arati postarea in care am zis ca ne batem la retrogradare, imi cer scuze tuturor si ma retrag de pe aici. Dar daca nu, si rog sa ma scuze 07, Kiruj si ceilalti tribunisti de bun simt, te bag... [restul introducerii se subînțelege]! Linge in cur conducerea si scrie ce vrei, dar nu-mi atribui timpenii ce nu le-am spus sau nu ma eticheta doar pt ca am alta parere decit efemera conducere! PS. Pt cei care citesc aceste rinduri, vreau sa mentionez ca desele mele critici au fost mereu fundamentate, asa cum a fost si cea legata de aducerea lui Tamas. Altii au pareri pro conducere, ceea ce este si normal. Diferenta e ca eu n-am atacat pe nimeni pt parerile pro, in schimb sunt mereu altoit pt ca sunt contra. Gata, imi ajunge, sunt lovit, voi lovi si gata! Vad ca retinerea mea pe acest forum vizavi de atacurile incasate sunt considerate de smecheri mari slabiciuni si isi permit orice, de la jigniri, la atribuirea perfida a unor vorbe la care nici in vis nu m-am gindit, dar sa le si expun!

    • Cristi
      Wednesday, 9 October, 2013 at 23:31

      Vezi ca eu nu te-am jignit, dar tu ai inceput cu expresii cu puncte puncte. La nivelul acesta e inutil sa dialoghez.

  21. Vass Bela
    Wednesday, 9 October, 2013 at 21:46

    Luis, respect opinia ta, a mea este diferita cu 180%, cf celor expuse mai sus. Dupa peste 45 ani de ceferism pt prima data asist la aducerea unui alcoolic si huligan pe deasupra, ceea ce nu face bine prestigiului clubului. Iar faptul ca primele vorbe a lui Tamas se refera la transfer afara, dovedeste ca pt el echipa noastra, cum bine au subliniat citiva cheferetv-isti, este ca o curva, unde-ti satisfaci nevoile, apoi pasesti mai departe, eventual la o nevasta. Ah, uitasem, prea m-a enervat Cristi. El imi demonteaza afirmatia cum ca n-avem obiective de TITLU sau CUPA (asta am spus, deci repet, am spus ca nu mai sunt cele doua obiective si atit!) prin aceea, ca ba da, avem obiectiv, si anume locul 3. Pai tata, care a murit nu demult, a spus ca participarea in EL nu este un obiectiv pt CFR? In urma cu o saptamina, n-a zis la fel si Grig ("pt CFR alt obiectiv decit titlul sau cupa nu poate fi")? Doamne, si cutremurele din Galati sunt mai usor de inteles decit schimbarile de pe la noi...

  22. halley
    Wednesday, 9 October, 2013 at 22:13

    Bela tata, nu te stresa, n-are rost. Cred ca toti am fost jigniti mai mult sau mai putin. De la retardat, la cacat, am fost facut in toate felurile. Cel mai simplu ar fi sa-i ignori pe cei care te provoaca, asa fac si eu, n-are rost sa te cobori la nivelul lor.

  23. estinca
    Wednesday, 9 October, 2013 at 22:23

    Nu va mai jigniti, oameni buni, cu totii iubim echipa. Ne streseaza incertitudinea, dar suntem oameni civilizati, avem opinii diderite, dar culoarea visinie ne uneste.

  24. kiruj
    Wednesday, 9 October, 2013 at 23:50

    Oameni buni, nu vă mai certaţi şi nu vă mai jigniţi, că nu are niciun rost... Tribuna are nevoie şi de Bela, şi de 07, şi de Cristi, şi de Luci, de toţi CEFERIŞTII adevăraţi, oameni buni. Aşa cum presa este câinele de pază al democraţiei, concepeţi-l şi pe Bela un fel de câine de pază al ceferismului internautic... Nimeni, dar ABSOLUT NIMENI, nu este în posesia adevărului absolut, iar teza este şi mai valabilă în fotbal. Văd de ceva vreme numai atotştiutori în ale fotbalului (şi nu numai), informaţii sigure (sau din surse sigure)... Nu există aşa ceva, oameni buni. Ideal ar fi să vorbim doar de fotbal şi nimic mai mult. Desigur, platforma ar deveni una plată, monotonă, fără interes. OK, mai vorbim, mai presupunem, mai extrapolăm... Dar să nu ne jignim, vă rog eu. Suntem o familie, trebuie să fim uniţi, pentru că - "slavă Domnului!" - duşmani avem suficienţi. TRIBUNA ARE NEVOIE DE TOŢI "TRIBUNIŞTII", indiferent de vocaţie, de naţionalitate, de... etc. Aş vrea să punctez câteva aspecte tip "tabu", despre care nu prea se vorbeşte aici: 1 - imaginea de "Albă ca Zăpada" a CFR-ului. Nu există aşa ceva, oameni buni, în cel mai bun caz există caracterizarea de "cea mai puţin murdară echipă din Ligă". Voi chiar credeţi că noi am luat 3 titluri aşa, de nebun, de "neprihăniţi, cum spune Retardilă? Să fim serioşi... 2 - Despre scurgeri de informaţii, vizionari şi alţii: la CFR un SINGUR om are toate piesele "puzzle" în mână, el este AP. În afară de el, ABSOLUT toată lumea are cel mult o imagine parţială despre realitate, incompletă, aşadar. În cei 10 ani cât eram preşedinte la un nivel mic de tot (la curul broaştei), am învăţat şi eu că nu-i bine să "dai din casă" (doar ce-am vrut eu neapărat să iasă), dacă vroiam să liniştesc spritele în momente grele aruncam pe piaţă "vise erotice" cu sponsori extratereştri, sau invers, când ceva era pe linie ascendentă băgam frâna şi pesimismul... Nu trebuie să ai oameni plătiţi penru aşa ceva, în "cârciumi" ai în preajmă tot timpul diletanţi/chibiţi dornici/însetaţi de informaţii, trebuie doar să spui ce doreşti să ştie tot oraşul ziua următoare... 3 - Gabi Tamaş: ei na, în "grădiniţa" asta "first-class" ziceţi că nu sunt beţivani, curvari, etc. Sunt de toate şi de toate naţiile. Aşa şi este normal. Eu nu am nicio aşteptare de la niciunul, decât să moară pentru CFR, să moară pe teren. Atât. Nu vreau să fie medaliat la olimpiada de mate, nici să fie vreun filozof sau critic literar, doar să moară pentru CFR. Că afacerea este reciproc avantajoasă pentru toată lumea? Foarte bine! Numai de astfel de afaceri să avem parte! Voi chiar credeţi că Sougou sau Bastos sau Traore au venit la Cluj să se pensioneze la Cluj? Pe naiba... Ah, că unii n-o spun în gură mare, asta-i o altă mâncare de peşte... 4 - "Trambulina CFR": pentru numele lui Dumnezeu, ce-i rău în asta? Mă credeţi sau nu, apr. 95% din echipele profesioniste ale Europei sunt nişte trambuline mai mari sau mai mici, depinde la ce nivel au ajuns. Nu asta e problema, "trambulina" trebuie să fie un element strategic de sprijin, o "tehnologie de producţie", nu o sursă falsă pentru nu ştiu ce mândrii desuete, regionale şi ipocrite... HAI CFR !!! VICTORIE LA PIATRA NEAMŢ !!!

    • csongi
      Thursday, 10 October, 2013 at 08:47

      Referitor la "trambulina" - regula este mobilitatea, exceptiile sunt cei care joacă toată cariera la acelaşi club. Mi se pare normal să îşi dorească o carieră ascendentă, un transfer într-un campionat mai bun, la un club mai mare, un salar mai baban. Asta pe undeva are legătură şi cu statutul de club mic într-un campionat mic. Mai farizei mi se par ăia care se jură că nu vor juca în ţară la altă echipă.

      • kiruj
        Thursday, 10 October, 2013 at 09:01

        Da, din fericire acest tip de fariseism chiar nu ne caracterizează, n-am văzut niciun jucător adus la CFR care să înceapă discursul la prezentare cu tâmpenia asta.

    • thedarkside
      Thursday, 10 October, 2013 at 10:14

      Să moară, să moară, dar sa nu fie mahmur in clipa aia...

    • thedarkside
      Thursday, 10 October, 2013 at 11:04

      Sougou a fost mult mai profi in declaratii. De fiecare data spunea jurnalistilor ca el e sub contract cu CFR. Nu cum au facut Deac si Tamas, la prima declaratie ei deja spun in gura mare ca nici nu au venit bine ca vor sa plece. Aici e diferenta dintre o mentalitate de profesionist si una de amator si de aia Sougou a fost mai iubit in Gruia decat astia doi. Mai putin din gura si mai mult pe teren.

      • Cristi
        Thursday, 10 October, 2013 at 12:04

        Sougou este un tip educat, chiar daca multi faceau misto ca nu avea o privire foarte fotogenica. El si Tony ar trebui sa fie exemple din „catalogul de declaratii” pe care trebuie sa il invete orice fotbalist mai putin dotat cu materie cenusie. Orice club la care evoluezi face parte din biografia ta si daca esti destept iti respecti propriul CV.

      • csongi
        Thursday, 10 October, 2013 at 12:28

        Corect.

  25. luis
    Thursday, 10 October, 2013 at 11:05

    Tamas are o varsta, nu cred ca mai spera la un super transfer intr-o tara. S-a gandit si el ca de la CFR poate prinde un contract banos (nu neaparat la o echipa mai buna ca CFR-ul), din punctul acesta de vedere CFR-ul chiar este o trambulina pentru el. Ce nu se mentioneaza aici, pe Tribuna, este ca, dupa ce a spus ca spera la un transfer bun de la noi, a mai precizat ca, pentru moment, il intereseaza doar CFR-ul si sa fie cat mai repede apt de joc, sa poata ajuta echipa. Sper sa nu o faca prin baruri. Bela are dreptate in sensul ca nu face o imagine buna CFR-ului cooptarea lui Tamas. Nu stiu daca ati observat, dar am devenit vedete la toate televiziunile (am apucat s-o vad si pe asta), si nu din cauza performatelor. Nimeni nu pomeneste de meciurile lui Tamas la nationala, dar scot in evidenta escapadele extrasportive.

    • Ioan Dacid
      Thursday, 10 October, 2013 at 11:14

      Daca era transferat la stana, mai mult ca sigur ca erau amintite golurile astea: link1 link2

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 10 October, 2013 at 12:12

      Cooptarea lui Tamaș este o lovitură de imagine pentru CFR! Punct. Te asigur că sunt destui conducători de echipe din țară care spumegă la gândul că „unguru'” le-a mai dat o lovitură, luându-l pe Tamaș. Dacă viitorul nu va semăna cu trecutul, lovitura de imagine dată de CFR va fi și mai mare.

      • Dantesc
        Thursday, 10 October, 2013 at 13:32

        Bine ca ai pus punct si nu puncte, puncte. :) In rest, total de acord cu spusele tale! Punct!

  26. Ioan Dacid
    Thursday, 10 October, 2013 at 11:10

    Revenind la Tamas, ce parere ati avea sa fie folosit pe postul unde era Gabi Muresan? Sut puternic are :D , mobilitate in teren avea, experienta are. :) Oare nu ar fi bine sa fie testat pe postul de inchizator? PS. Nu m-am referit la postul de inchizator de bodegi. :D

    • luis
      Thursday, 10 October, 2013 at 11:28

      Este (a fost) un jucator polivalent, asa ca s-ar putea sa dea randament, dar ce facem daca in iarna are oferte si pleaca? Eu cred ca ar trebui folosit pe un post mai deficitar decat cel de inchizator, in mijlocul apararii sau pe dreapta. Ca si o gluma, cu nou cod rutier se rezolva (intr-o anumita masura) problema sofatului la domnul Tamas, va putea bea si el un pahar de ceva inainte de a urca la volan. Acum depinde si de marimea paharului.

      • CJ-07-CFR
        Thursday, 10 October, 2013 at 12:04

        Măcar la el depășirea adversarului cu mingea la picior nu este interzisă, spre deosebire de câteva petarde nebăute din lotul CFR.

        • Ioan Dacid
          Thursday, 10 October, 2013 at 12:07

          Poate in bautura sta talentul. :)

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 12:24

      Ioane, nu este o idee rea si recunosc ca nu m-am gindit la varianta asta pina acum. Intrebarea este - pe linga oportunitatea de moment care a fost fructificata - unde va putea aduce un plus echipei? 1. Fundas central - este postul lui de baza, mutarea are sens daca in iarna va pleca Piccolo (din unele surse are contract pina in iarna, din altele pina in vara); cu Brandao accidentat, nu riscam sa stam in Rada si Maftei daca virgula Cadu va avea lipici la cartonase. 2. Fundas lateral dreapta - este al doilea post pe care a jucat si in Anglia - ar rezolva problema valorica VelaHora si i-ar asigura spatele lui Maah 3. Mijlocas defensiv - s-a scris aici ca jucam cu doi mijlocasi defensivi; Djokovici/Tamas ar putea aduce a Schweinsteiger/Martinez ca si impartire a rolurilor - chestionabil aici ar fi interesul pe termen lung al clubului care ar doi jucatori tineri proprii (Obiorah si Sulley) pe care este evident ca ii forteaza sa creasca, introducindu-i meci de meci, fie si partial; ar fi insa o optiune de protejare a fundasilor centrali, daca Obiorah ar fi reprofilat linga Cadu. Nu ma pricep eu la tactica, dar cam asa am compilat ceea ce s-a scris in ultimele saptamini pe aici de altii mai priceputi.

    • kiruj
      Thursday, 10 October, 2013 at 12:45

      Este o varianta şi asta, este una chiar foarte bună! Depinde de Grig, unde crede el că e mai mare nevoie de Gabiţă. Are 3 variante bune de a-l utiliza. Eu chiar l-as încerca la închidere, măcar să ştim un lucru, nu de alta, dar siguranţa închizătorului (G.Mureşan, de ex.) dă şi fundaşilor o altă prestanţă, am mai discutat asta. Practic cu o mutare rezolvi două! Bună idee, Ioane! HAI CFR !!!

      • CJ-07-CFR
        Thursday, 10 October, 2013 at 12:50

        Vezi care-i „problema” cu Tamaș? Nu știm pe care post (din câte poate face) să-l rugăm pe Grigoraș să-l încerce, în timp ce în cazul lui Hora - de exemplu - nici după atâția ani n-avem habar dacă poate juca pe vreun post.

        • Cristi
          Thursday, 10 October, 2013 at 12:55

          Hora poate juca pe orice post! Mai ales in amicale. :)

  27. halley
    Thursday, 10 October, 2013 at 12:24

    Se zvoneste ca si Gabionetta e un mare petrecaret :)))))), despre Cadu sa nu mai vorbim. Integrarea in sistem nu va crea probleme, doi ani ca la Bastos...

    • JT
      Thursday, 10 October, 2013 at 12:55

      Așa. Și? Ce ai vrut să spui cu asta? Sau crezi că e trendy să scrii ”la mișto”? Poate, dar în niciun caz nu e prea inteligent...

      • halley
        Thursday, 10 October, 2013 at 17:23

        Fugi repede si racoreste-te, sa nu patesti ceva. Care "misto"? Vrei sa-mi zici ca nu-i betivan sau cu apucaturi huliganice? E mai "inteligent" probabil sa te prefaci ca ar fi usa de biserica, nu-i asa?

    • Retardila
      Thursday, 10 October, 2013 at 14:28

      Daca nu miroase a tzuica ieftina "de Zalau", nu e problema... decat daca da mingea intre un adversar. :))

      • luis
        Thursday, 10 October, 2013 at 18:07

        Sa stii ca m-ai suparat, palinca de Zalau nu este ieftina, se face din prune, dupa metode vechi, si este foarte buna inainte de mancare. Nu ai fost corect, ca si zalauan ma simt jinit. :))

        • luis
          Thursday, 10 October, 2013 at 18:12

          Ah si am uitat, miroase a prune. :)

          • CJ-07-CFR
            Thursday, 10 October, 2013 at 18:44

            Până și prunele de Zalău miros a pălincă!

  28. Retardila
    Thursday, 10 October, 2013 at 14:33

    Dupa lungi sapaturi - nu atat in memoria mea, cat pe fb si pe Tribuna - am aflat ca de fapt nu era vorba de Eric Cantona, ci de Paul Gascoigne... care cica era un demn urmas a' lu' nea' Ciurcil... topea minim o sticla de vizica/zi, zi de zi... si cand juca in nationala Angliei si cand si'o fost gatata cariera prin China...

  29. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 14:43

    1) Sper ca din textul meu ref la Cristi a fost f. clar, ca-l bag la origini daca nu-mi aduce un ex., ca as fi declarat ca vom retrograda. Astept pina deseara, daca nu apare exemplul, si va spun eu, ca n-are cum sa apara, chiar il voi baga, pt ca merita. Apoi ignore, cum bine am fost sfatuit. 2) In stiridesport ,un lung si bun interviu cu Gabionetta. Am retinut, printre altele, se considera un "fantasista" la mijloc, deci chiar de ce aveam nevoie, iar despre jocul echipei atinge problema apararii, unde si dupa el este punctul slab. Ref la aparare, subliniaza ca trebuie sa participe la ea intreaga echipa. Corect, nu? 3) Halley, una e sa fii petrecaret, alta e sa rupi usi de bloc, sa te culci in scara de bloc, sa vrei sa te pisi in restaurant sau in bucataria lui, sa-i aplici ko in public prietenului, ca sa ma refer doar la ultimele escapade. 4) 07, daca e lovitura de imagine, astept sa-l aduca pe Paul Gascoigne antrenor, si astfel efectul de imagine va fi planetar! Si nu o zic la misto, ci strict in corelatie cu aducerea lui Tamas. 5) Am mai zis ca de o vreme nu ma mai uit pe clasament, stiu totusi ca suntem pe 9, dar nu stiu cite etape mai sunt de jucat din tur. Probabil 7-8. Repet obsesiv, daca pleaca Tamas in iarna, probabil la rusi, care e marele lui aport? Desigur, teoretic, ca practic ramine de vazut...

    • nea_Silica_MS
      Thursday, 10 October, 2013 at 16:25

      Aportul lui e unul mediatic, imediat. În rest, vom vedea... Zic eu că n-are cum să strice prezența lui. Cu ce o să strice? O să-i corupă pe sfinții noștri jucători? Cam greu de crezut.

  30. Retardila
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:08

    Oare sa mai comentez? Nu stiu daca Gazza are "licenta PRO", dar ar arata bine la imagine sa fie antrenador (macar secund) la tzefere, ca lumea isi aduce aminte de el ca de un bun fotbalist. Jorge Costa era un sfant? Si, tulai, multi fotbalisti or fost bauta lichide gradate......Zoli Crisan, George Best, Paolo Rossi, ca astia mi-o fost vinita in minte....Daca-si fac treaba nu vad nicio problema :)

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 15:19

      Adu-ti aminte de Florea Dumitrache, Gicu Dobrin sau Cristi Chivu (celebrul epsod cu degetul de la picior rupt ca a picat pe trepte mort de beat). Gazza nu stiu daca prinde licenta PRO, dar una Prodvinalco tot are lua. :)

  31. Retardila
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:18

    Acum am citit o chestie draguta despre Gascoigne... La o ora dupa un meci al nationalei Angliei a fost gasit la un bar in apropiere de Wembley, in echipament complet, inclusiv bocancii cu crampoane...

  32. Scippio
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:25

    Am intrat aseara putin pe cheferetv si am avut norocul sa ma suprapun cu prezenta Dlui Corn. Incredibil ce baliverne poate sa debiteze omul. Si din pacate sunt multi copii naivi pe acolo (senzatia mea este ca media de varsta e un pic mai coborata) care se lasa fermecati de cantecele lui de sirena. Cea mai tare poanta a fost ideea ca, prin transferul lui Tamas, AP isi rezolva de fapt problemele (ipotetice? reale?) cu justitia. Sau isi asigura protectia. Cum? Pai cica tatal lui Tamas e seful politiiei din Poiana Brasov de nu stiu cati ani. Si acolo vin sa petreaca toti barosanii de la Parchete, DNA, etc. Si pe cale de consecinta,tatal lui Tamas a ajuns sa se traga de chiloti cu toti. Asa ca iata protectia pentru AP. Am ras tare de tot, mi s-a parut gluma anului. Apoi alte inside information in acelasi ton. Cica Gruia Stoica se pare ca s-a razgandit. Naspa, a cazut unul dintre investitorii next level. Ha, ha, ha. Oare Gruia Stoica stie ca a vrut sa devina investitor la CFR si apoi s-a razgandit? Asta este exact ca genul ala de stiri pe care le inventeaza jiesiepie si prostoaia in perioada de trabsferuri. Cand mai intai urla ziarele in cauza o saptamana cum ca X si Y se vor transfera la echipa Z. Iar apoi urla inca o saptamana ca transferul a cazut. Timp in care X, Y si Z nu stiau nimic. Apoi ne mai sopteste Dl Corn ca se pare ca INNOVA a revenit la sentimente mai bune. E clar, la anul ne batem pentru trofeul CL acum ca actionarul majoritar al actionarului foarte minoritar si-a revenit "cu capul". Serios acum, va dati voi seama cam cat de putini oameni au acces la astfel de informatii? Si cat e de putin probabil ca ei sa le trambiteze public?

  33. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:25

    Citind, ca deobicei cheferetv-ul, dupa o absenta de citeva zile, remarcate de unii, nu de mine, Cocora corn reapare rostind ca fraza de inceput, "ce ziceti de tamas, va place aranjamentul lui IM?" Bla, bla, apoi pt naivi, dar la un moment dat stupoare, ne anunta ca Gruia Stoica nu mai vine, ca atare "se pare ca din iarna cresterea noastra va fi mult mai mica". Mai e putin, si ajunge la spusele doctorului, ca in 2014 bugetul va fi si mai mic decit cel actual, dar nu-i asa, datorita alinierii planetelor, a incalzirii globale, a subrezirii pactului de coabitare Base-Poanta sau a trimiterii in judecata a lui Dragnea etc, e normal sa fie asa. Si in final, transmit tuturor prietenilor, ca gura nu mi-o poate inchide nimeni, nici cu minciuni ordinare gen Cristi, nici cu diferite jigniri rostite aici sau la frati! Tic-tac, trec orele, hai Cristi cu dovada, fii barbat, nu te ascunde sub corul pupincuristilor de pe site-ul vecin! Vreti sa scapati de mine, e simplu, d-lor, sa demonstreze Cristi ca nu a mintit!

  34. Cristi
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:33

    Fasz Beli(t)... tu nu imi dai mie ultimatumuri... ca nu ne tragem de bracinar... Tu esti ala care m-a injurat public. E un status quo... Dincolo de faptul ca esti un nesimitit frustrat, eu sunt mai barbat ca tine. Cu proxima ocazie in care voi fi in Cluj, hai sa ne vedem, sa imi explici fata in fata cum e cu trimisul la origini. Daca esti barbat, vedem care e mai tare... de fata cu toti tribunistii, te bagi? Sau ti-e bleg Vass-ul si barbatia ta e doar la nivel de tastatura?

  35. t.or
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:51

    Dupa meciul de cupa, cu Brasovul, am facut o analiza, personala, a momentului pe care-l traversa CFR-ul si concluzia mea era urmatoarea: evolutiile lamentabile din toate meciurile, pana la acel moment, erau consecinta muncii celor 2 antrenori, fiecare cu ceva plusuri si cu multe minusuri. Mai concluzionam ca avem jucatori de o echipa foarte buna (cam fara rezerve), care, insa, nu prea jucau. Au urmat meciurile cu Petrolul si Otelul. Grigoras a facut unele schimbari in echipa. Am reusit sa pierdem cu Petrolul, schimbari catastrofale dupa minutul 60 (si nefortate), am spulberat Otelul. Concluzii: jucatorii noi, Djokovici, Muniru, Obiorah, Ogbu, Gabionetta, Maah sunt valori sau foarte promitatori, peste “crema“ (mai bine zis “(S)telemeaua“) campionatului, alde Tanase, Chipciu, Piovaccari, Rusescu, Chischiri-Mischiri (Bour chiar e valoros si el). Desi au pornit cu statutul de petarde, desi li s-a facut reclama foarte proasta, victime colaterale in razboaiele cu AP, IM, RZ, cand li s-a dat ocazia si-au aratat valoarea. Am convingerea ca primii 4 au sanse mari sa ajunga in campionate adevarate. Gabionetta si Maah sunt (mai) valorosi, dar au handicapul varstei. Sper ca acum e clar si pentru Grigoras ca avem 5 titulari din ultimele 6 posturi din formula 4–3–3. Da, 5 si nu 6, fiindca exista titularul indiscutabil, neclintitul, celebrul Costelino. Atacantul cu 0 goluri marcate, cu contributie defensiva negativa, generatoare de goluri importante primite de noi (cu ACS, cu Pandurii, cu Petrolul…). Totusi, Grigoras se mai gandeste. Are el un feeling. A, nu unul, ci doua. A reaparut in echipa (adevarata) petarda Velayos. Alaturi de Sepsi, reaparut pe foaia de joc (sper ca doar pentru a da la numar?), avem cuplul de fundasi laterali care face vitezist pe orice adversar. Dupa cum am mai zis, nu-l consider pe Grigoras demn de CFR. Are atuuri, are si multe lipsuri. Dar, ii doresc sa realizeze ce i se inimpla: are un lot cum nu va mai antrena el vreodata, are mana libera, cel putin pana in iarna. Sa-si dea seama ca e varful carierei lui. Sa lase deoparte procurarea de alibiuri. Sa lase deoparte ticurile de antrenor (roman – din liga lui Mitica) marunt. Sa dea tot ce e mai bun din el, profesional vorbind. Atunci nu se va mai intampla ca adversarii sa ne dea cate 2, 3 goluri, vom castiga majoritatea jocurilor, ne vom apropia de podium si cine stie… Mingea de ghem, set si meci e in mana lui Grigoras. Sper sa n-o rateze. Nu cred ca va mai avea alta.

  36. Ioan Dacid
    Thursday, 10 October, 2013 at 15:59

    link Sa nu uitam ce meci am avut Duminica. De ce mama dracului trebuie sa ne certam, sa ne pizduim, sa ne injuram pe aici? In ultimele zile am inscris 7 goluri intr-un meci, am adus un fost (si poate viitoare) jucator de nationala, daca nici acum nu e liniste, daca nici acum nu suntem multumiti, atunci cand palaria mea sunteti multumiti? Si daca ar venit Abramovici, Blazer, seicii de la M City si PSG si am avea in echipa pe Ibra, Messi, C Ronaldo, Schweinsteiger, Muller si Buffon tot am avea nemultumiti, pacat. :(

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 10 October, 2013 at 16:15

      Tu crezi că suporterii de la City și PSG zburdă de fericire că au șeici?

      • Ioan Dacid
        Thursday, 10 October, 2013 at 16:20

        Dar macar nu isi canta prohodul. :)

      • Ioan Dacid
        Thursday, 10 October, 2013 at 16:24

        Completare: Din pacate in situatia de fata nu prea poti fi si cu s...a in fund si cu sufletul in rai (si echipa buna, cu jucatori buni si fara investitori dubiosi). Fiecare echipa are problemele ei, is destul de sigur ca si cei la B Munchen au hibele lor, ca suporterii nu is multumiti de anumite lucruri, DAR parca unii de aici prea is Gica Contra, prea le place sa vada doar partea goala a paharului, prea nu stiu se plang din orice. OK, nu suntem pe un loc prea bun, ok, avem probleme cu platile catre furnizori, dar asa sunt prezentate aceste lucruri de parca la celelalte echipe e doar lapte si miere. Repet, in ultimele zile am avut un meci bun, spre f bun, am avut spectacol in Gruia si am adus un fotbalist cu nume, is tare curios ce trebuie sa se intample pt a nu mai avea bocitoare pe aici.

        • Gavrilo
          Friday, 11 October, 2013 at 14:16

          Doua! Si la Ploiesti a fost bun!

      • Dantesc
        Thursday, 10 October, 2013 at 16:55

        Bine ca nu il au pe Walter. :))

      • thedarkside
        Thursday, 10 October, 2013 at 18:29

        Am auzit si eu mai demult de un seic care a venit cu bani la o echipa si dupa 6 luni s-a plictisit si a plecat exact asa cum a venit, adica cu toti banii. Bine, poate le-o fi lasat in vestiar si o rapire din serai. :-)))))))

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 16:35

      Ioane, mare dreptate ai! Nicaieri nu exista multumire completa. La Bayern galeria e oficata ca stadionul a fost construit cu 106 loje care costa cite 120.000 de euro pe an si ca asta ar strica atmosfera; ca ei vad Barcelona si Milanul cu 7 euro se uita. La ManU suporterii au fost ofitcati un deceniu pe Glazer ca a procedat ca un investitor si a pus pe club datoria de 1 mld cu care a preluat echipa - nu stiu insa sa se fi plins ca in perioada asta au luat si o caruta de trofee.La City iar sunt suporterii vechi , aia obisnuiti cu o echipa de kkt, care pling ca se distruge adevaratul spirit daca se investeste pentru campionat. Daca te uiti insa la toti acesti criticaci, se observa linistit ca au citeva trasaturi comune - in general suporteri hardcore; intelegere redusa a componentei economice a fotbalului ( asta ca sa ma exprim elegant), asocierea fotbalului pur cu lipsa de rezultate si de perspectiva a acestora.

    • JT
      Thursday, 10 October, 2013 at 18:52

      Pentru că avem printre noi un om profund nefericit și frustrat - eu i-am atras atenția în legătură cu asta de mai multe ori, dar și alții, în ultimele luni - și nu trebuie să fii neapărat psiholog să-ți dai seama analizând ”zicerile” lui. Omul are o problemă personală (socială, familială) gravă, pe care nu o poate rezolva corespunzător și, iată, își găsește o platformă în care se simte rege atotputernic, infailibil, emitent numai de axiome, în care toți ceilalți sunte niște amărâți pe care îi poate pune la punct oricând din condei, chiar cu riscul de a fi un ticălos penibil (vezi episoadele cu f...er). În afară, probabil e un laș, un disimulat, care nu a realizat nimic pe lumea asta prin forțe proprii. Bucuria, mulțumirea, mândria sunt pentru el sentimente necunoscute, chiar și, iată, după 2 evoluții reușite, care promit o continuare pe măsură, respectiv o achiziție de marcă (pentru liga 1), oricare ar fi baladele colaterale. Caracteristică fixația lui pe AP și IM (cei din domeniul medical știu la ce mă refer), care deja aduce aminte de celebru banc cu iepurașul. Îmi pare rău pentru el, dar problema lui nu o putem rezolva nici noi, nici AP, nici măcar fe...r-ul.

  37. nea_Silica_MS
    Thursday, 10 October, 2013 at 16:32

    Perfect băieți, la bătaie! Box nu va fi, că acela e un sport pentru gentlemani, K1 ar mai putea ieși. Și dacă vei bate, dragul meu Cristi, vei fi fericit, mai bărbat? Ia-l de exemplu pe Kiruj, mereu împăciuitor cu toată lumea. Oare el de ce ne se pregătește să se bată cu Vass Bela? De ce nu îi suportați pe cei care au altă părere? El nu v-a atacat niciodată, și-a expus doar părerile. Care nu trebuie să concorde cu ale voastre. La articolul precedent, unul Ciollo și-a expus părerea că noi câțiva (VBCs, subsemnatul, alții) nu putem fi suporteri. Cu ce drept? Ați auzit de toleranță? Ar fi fost cazul, dacă vă considerați ardeleni...

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 17:41

      Fiecare e liber sa aiba ce parere doreste. Asta nu inseamna ca orice dobitoc ma poate injura de mama ca se simte el nu stiu cum.

  38. fotbalfan
    Thursday, 10 October, 2013 at 19:02

    Domnule KIRUJ, citindu-va, am observat cu oarisce mirare ca Vasilica a ajuns canele de paza al Tribunei (hahahhahhahahhaha, tulai, faini oameni sunt pe la Ciuc si tare pontosi :) ). Cum pe vasilica nu-l mai citesc (pierd eu vremea, insa chiar s-o pierd citindu-l, e prea de tot!) si nu stiu ce i-a mai debitat gurita aia scumpa si nevinovata, vreau doar sa intreb 2 lucruri: 1 - Canele asta de paza (hahahahhahha, ma scuzati insa e tare poanta!) doar latra sau si musca? si 2 - Canele asta de paza (hahahhahah, tare poanta :) ) Daca musca, exista posibilitatea sa ne transmita ceva mai grav? Multam fain, anticipat, pt raspunsuri! Hai ai nostri!

    • nea_silica_MS
      Friday, 11 October, 2013 at 07:55

      Te referi la mine, dle Ffan? Sper totuși că nu, lămurește-mă, rogu-te!

      • caneto
        Friday, 11 October, 2013 at 08:46

        Puteai face legatura citind postarea lui kiruj: "concepeţi-l şi pe Bela un fel de câine de pază al ceferismului internautic." Deci, e vorba de Vassilica. :)

        • nea_silica_MS
          Friday, 11 October, 2013 at 10:53

          Uneori citesc pe sărite Caneto, în special la servici. De intrat, intru aici de multe ori pe zi, dar nu întotdeauna apuc să conspectez ca lumea. Cer scuze :-) Pe de altă parte, de multe ori (fiind criticac de nevoie) sunt aspru criticat de cei ce nu suportă diversitatea de opinii.

  39. uncleben
    Thursday, 10 October, 2013 at 20:35

    Daca va bateti, bateti-va sa pice si ceva goluri, de preferat in poarta adversarului. Si nu-i bagati in seama pe astia impaciuitorii, ca nu tine, problemele trebuie rezolvate pe loc, in prezenta tuturor tribunistilor iubitori de local kombat, care in lipsa urmatorului meci al echipei noastre dragi pot asista, ba chiar da indicatii (like me :)) in timp aproape real tuturor combatantilor care se inscriu cu sau fara voia lor, intr-o tabara ori alta. A devenit aproape imposibil sa incerci sa ai un argument, fara sa fi corectat ulterior. Ca sa vedeti ca am dreptate, am sa va prezint un argument fondat si format din 4 litere :) - Haam! : ) Va fi denaturat, fie ca va dati seama, ori nu. :)

    • Dantesc
      Thursday, 10 October, 2013 at 20:42

      Mitraliera se admite? Citind sfada voastra, imi vine sa rad, aducandu-mi aminte de "luptele" pe care le duceam cu Vass inca de acum 3-4 ani pe cfrmania (io cu pupi, el cu criti)... :)) Intre timp ne-a trecut, la amandoi... Ceea ce e insa de apreciat e faptul ca omul e consecvent in ideile sale, insa asa cum mai zicea cineva inainte... Cert e ca e ceferist si inca de ala rau. :))

      • uncleben
        Thursday, 10 October, 2013 at 21:14

        "sfada voastra"? M-ai inteles gresit Dantesc, eu sunt suporter (deocamdata) neutru, care asteapta sa vada niscaiva cafteli, sa pot emite si eu pretentii de fan. De obicei, "trag" cu 'al mai slab, pricajit, exact ca in fotbal. :) Da' poti deveni campion si din pozitie de outsider, dandu-i perversa concitadinei, la ea acasa. Si da, se admite si mitraliera, doar daca e de jucarie, cel mult una de paintball cu lanterna laser pe post de atas si un sac de cartofi pt samanta in loc de gloante, exact cum ti-am indicat in comment-ul de mai sus. :) Dar in cazul tau ma antepronunt si voi declara raspicat ca tin cu tine, deoarece esti cel mai prost tirist de pe Tribuna, ever, fara nici o sansa sa te detroneze cineva, numa' daca nu se satura A.P. de fascicolul ala verde de pe p**a ce vine de sub T2, si iti confisca munitia si face szalma krumpli din gloantele tale. :)

        • CJ-07-CFR
          Thursday, 10 October, 2013 at 21:41

          Măăh, tu să nu-l faci pe Dantesc TIR-ist!

          • uncleben
            Thursday, 10 October, 2013 at 21:47

            L-am facut tirist, nu TIR-ist. E diferenta ca de la haaM la Haam! Dar tu, definiția bunelor moravuri, stiai asta! :)

          • uncleben
            Thursday, 10 October, 2013 at 22:42

            Null, iarasi vrei sa-ti "cada" Tribuna? :)

        • Dantesc
          Thursday, 10 October, 2013 at 22:38

          Stiam eu ca is foarte imprastiat... dar, noh, ma gandeam ca, cu mitraliera as face fata :))... Sa imi apar saracia si nevoile si neamul ceferist.

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 10 October, 2013 at 21:08

      Ai perfectă dreptate!

  40. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 21:25

    Deci, Cristi, tot tu cel lezat, desi ai mintit cu nerusinare in privinta mea si ai avut timp destul sa fii barbat si sa-ti ceri scuze ca te-a luat valul si ai mintit. Asa era fair, asa era in spiritul ceferismului. Tu acum faci exact ca mm sau reghe, cind sunt prinsi cu minciuna, apeleaza la jigniri si la amenintari cu bataia. Da poti fii linistit, ca m-ai bate, sunt un biet pensionar de boala la 57 ani, care si in tinerete, cind eram in apogeul carierei, aveam alte calitati decit cele de bataus feroce. Iar profesional, familial, social si sportiv, nu conteaza realizarile mele, in mod cert ai dreptate, nu ne tragem de bracinar. Si uite, pt ca insisti in invective, nu meriti sa fii nici macar injurat de mine asa cum am promis, pt minciunile si calomniile tale! Eu de azi te ignor, tu fa cum vrei, aici, pe chefertv, sau in alta parte.

    • cfrist87
      Thursday, 10 October, 2013 at 21:50

      Imi place Vass ca esti foarte "tare in tastatura", dar cand ti se raspunde pe masura o dai la intors cu "bietul pensionar de boala". Cand ma faceai pe mine mucos sau pe IM f****r nu erai "biet pensionar"? Macar sa nu fim ipocriti... Este o vorba "cine seamana vant culege furtuna". PS: Eu atat de mult am asteptat ceva bun de la CFR, ca de luni seara sunt intr-o fericire completa, desi stiu ca "mai e mult pana departe", dar tu, Vass, nu poti sa fii optimist o secunda in viata ta si tii neaparat sa ne amarasti si noua vietile. Ei bine, nu, eu cred ca CFR isi revine incet si ca Grig o sa ne faca echipa buna. PUNCT.

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 21:51

      Bela, pentru simplul fapt ca nu mai vrei sa ma injuri - indifferent de motivatia ta - eu iti indind virtual mina si ingropam securea razboiului, ok? Dar intelege ca este o limita peste care nu poti nici tu trece. Reflecta la faptul ca tribunistii ca si grup ti-au transmis condoleante si nu injuraturi cind a fost vorba de parinti...

  41. estinca
    Thursday, 10 October, 2013 at 21:52

    Circa toti tribunistii v-au rugat sa nu va certati si sa nu va ofensati. Nu este ok ca diferentele de opinie sa genereze agresivitate, nu injurati, dar nici nu amenintati cu bataia. Sunteti gentlemeni, doar sunteti ceferisti. Apropo, s-a mai pus intrebarea daca in pauza avem vreun meci de pregatire?

    • thedarkside
      Thursday, 10 October, 2013 at 22:36

      Da pe Musat il putem injura? Ca el e numai de-un sfert ceferist. Sau poate nici atata.

      • Dantesc
        Thursday, 10 October, 2013 at 22:40

        Hahahahahahaha! Ma, de Musatini sa nu va luati, da?

        • thedarkside
          Thursday, 10 October, 2013 at 23:26

          Nu mi-o luati si pe asta, va rog eu frumos...

  42. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 21:53

    Pe cheferetv, liviu din Italia, miki din Cluj, luisharcsa din Zalau, se intreaba de ce m-am legat de prietenul lor Cristi, ba ma si condamna pt acest lucru. Le raspund aici, acolo efectiv nu m-am putut loga, ca ar fi bine sa citeasca postarea prietenului lor din data de 9.10, ora 20.19, cind a spus despre mine ca sunt vesnica bocitoare ca vai ce nasol e si CA NE BATEM LA RETROGRADARE. Cum asa imbecilitate n-am scris niciodata, am cerut ceva simplu, sa demonstreze ca nu a mintit, in caz CONTRAR trimitindu-l la origini. Si asta pt ca s-a umplut paharul cu toate atacurile primite numai pt ca am opinii critice, care s-au dovedit a fi corecte, din pacate. In mod cert am sarit calul, nu injuratura rezolva polemica. Dar cind nu este polemica ci minciuna deliberata, si asta dupa ce esti tocat de UNII in continuu, mai pot fi si scapari. Explicabile, nu si scuzabile fata de marea masa a ceferistilor. Ca atare, liviu, miki, luis, desigur si altii, imi cer scuze fata de voi pt respectivul derapaj!

    • cfrist87
      Thursday, 10 October, 2013 at 21:57

      Apropo de tocat, poate iti ceri scuze si pentru apelativul "felcer"...

  43. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 22:01

    Cristi, cum sesizezi in postarea mea anterioara, mi-am cerut scuze pt derapaj. De la ceferisti, in general. O fac si fata de tine, asa cred eu ca este corect! Si poate ar fi cazul ca si tu sa recunosti ca n-am afirmat niciodata ca am pica in B. In rest, disputele civilizate, cu argumente pro si contra, sunt nu numai binevenite, dar si necesare!

    • Cristi
      Thursday, 10 October, 2013 at 23:16

      Nimeni nu e perfect, nici noi. Hai sa lasam subiectul asta si sa punem punct.

  44. Flacăra Vișinie
    Thursday, 10 October, 2013 at 22:22

    Pe un site al fanilor Gazului (un fel de tribuna a lor) e anuntat un amical CFR - Gaz Metan Medias duminica, 13 octombrie, ora 11:00, la Cluj.
    http://www.gazistul.ro/2013/10/duminica-amical-tare-pentru-echipa.html

  45. CJ-07-CFR
    Thursday, 10 October, 2013 at 22:29

    Vă rog frumos să nu vă mai bateți și agresați virtual și de mamă pe Tribuna. Poate intră Gabi Tamaș pe aici și ce o să zică despre noi? Uite unde am nimerit!...

    • Flacăra Vișinie
      Thursday, 10 October, 2013 at 22:35

      Da, chiar asa, o sa zica Tamas ca e un site de huligani si poate (n-)o sa ii placa.

    • uncleben
      Thursday, 10 October, 2013 at 23:14

      - La tribuna de bolunzi...

  46. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 22:35

    JT, zici ca de mai multe ori m-ai pus la punct. Poate ca ai incercat, dar presupun ca sub alt pseudonim, ca cel de-acum mi se pare nou. Fixatie bolnavicioasa chiar ca am, si asta de peste 4 decenii si jumatate. Da, este echipa de pe strada mea, Masinistilor. Pe CFR Mania am aparut cind duetul a inceput seria de greseli, incepind de la disparitia modestiei si comunicarea, in general. Continuind cu neaducerea unui portar de valoare, apoi a unui mijlocas de valoare, a unui virf samd. Batjocorirea lui Tony. Si multe multe altele. Greseli de neinteles. Dar si rezultate. Cu noroc sau fara, dar certe! Si pt ca iubesc maladiv echipa, am crezut si cred ca aratarea greselilor este dovada de atasament. Critic ca sa fie mai bine. Ca am ramas cu criticile, se vede din diferenta la care a ajuns steaua fata de noi. Daca nu sunt inteles, asta e, dar de ce sa fiu jignit? PS. Si pt cfrist87. Dupa mine, IM in materie de fotbal este mediocru, doar chiar el a recunoscut ca n-a vazut nici un meci de fotbal pina sa ajunga la noi. Deci in materie de fotbal, e ca felcerul in materie de medicina. Am preluat si eu acest cuvint in care cred 100%. Asa ca, regret, n-am de ce sa-mi cer scuze! Si, apropo, daca as vrea sa-l jignesc pe doctor, n-as avea destule alte cuvinte? Postarile miticilor in media dimboviteana reprezinta un adevarat dictionar in acest sens... Iar daca te-am facut mucos, te rog sa-mi specifici pe ce forum. Uite, un pariu! Daca eu m-am legat de tine fara motiv, de 5 ori imi cer scuze in scris! Dar daca a fost o reactie la un atac de-al tau, atunci tu sa-ti ceri scuze, o singura data!

    • estinca
      Thursday, 10 October, 2013 at 22:51

      Bela a facut primul pas pt.reconciliere,prinrr un gest onorabil,si altii ar putea urma exemplul lui,spun astea fara sa fac pe arbitrul de ocazie.dar asa ii fair.

      • uncleben
        Thursday, 10 October, 2013 at 23:06

        Estinca, esti simpatic si le scrii bine! :) Pt. asta, da-mi voie sa te injur, pt. ca peste o zi sa-mi cer scuze, sa admit ca nu trebuia sa fac asta, dar tu ai inceput si din cauza ca am 13 ani si mi-a iesit urticarie pe mine, nu m-am putut controla. Asa e fair?

    • CJ-07-CFR
      Friday, 11 October, 2013 at 14:57

      He, he!... Mi-aduc aminte că într-una din primele postări pe Tribuna l-am făcut mucos pe Paszkany și a sărit un suporter la gâtul meu! :) Cer scuze, n-am știut că AP a fost singurul bebeluș din istoria omenirii cu nasul permanent uscat.

  47. fox fire
    Thursday, 10 October, 2013 at 22:38

    Eu cred ca Gabi Tamas e un mare matematician: aplica cu scucces principiul recursivitatii. Cum zicea si Grigore Moisil, orice om are dreptul la un pahar cu (ziceti voi aici bautura care va place). Dupa ce l-a baut, e alt om. Ei si acel alt om are si el dreptul la un pahar cu (ziceti voi aici bautura care va place). Si tot asa. :) In alta ordine de idei, 07 a pus foarte bine titlul la acest articol (ca intotdeauna de altfel), unii nu se lasa pana nu "sparg" ceva. Cum eu gandesc intotdeauna pozitiv, cioburile aduc noroc. Sau nu?

    • Dantesc
      Thursday, 10 October, 2013 at 22:44

      N-am inteles nimic, Foxy, asta fiindca nu beau? Cat despre cioburi si noroc, lasa-ma! Daca iti sparge un afro-american toate geamurile de la casa, zici ca ai avut noroc ca nu a fost musulman sau cum? :) P.S. Pozitiv e ca nu am spus rrom?

      • uncleben
        Thursday, 10 October, 2013 at 23:11

        Tu nu trebuie sa intelegi... si nici sa bei! :) In schimb, sparge-i, frate!

        • Dantesc
          Thursday, 10 October, 2013 at 23:16

          Dau una bucata bere daca iti schimbi poza de la avatar... :) Si vb serios! :))

          • fox fire
            Thursday, 10 October, 2013 at 23:23

            Ba sa nu si-o schimbe. :)

            • uncleMAAH
              Thursday, 10 October, 2013 at 23:33

              Nu e mai bine asa decat sa fie Tribuna mazgalita cu: Miih, m@@h, Haam, Hora si restu' rezervelor din liga 1? Nu ca m-ar deranja pe mine, Been cel bun! :)

          • uncleben
            Thursday, 10 October, 2013 at 23:28

            Da', de ce, te-o rugat 07? Dau eu doua bucati (bere), sa nu ma rogi sa o schimb. :) Si nu vb. serios!

  48. Vass Bela
    Thursday, 10 October, 2013 at 23:21

    Cit am stat si azi, plictisitor de mult, dar nu am ignorat pe nimeni. Daca da, din cauza "volumului de munca", deci neintentionat. Nevasta-mea, vazind ca trec orele si eu nu numai ca nu ma misc, dar si scriu intr-una, asa cu o mina cum am invatat dupa iesirea in pensie, mi-a repetat ca nebunia cu CFR-ul meu e chiar o boala incurabila. Si atunci pot eu sa-i combat pe binevoitorii de pe aici sau de pe dincolo, care zic cam aceleasi lucruri? De inteles, ma inteleg numai cei care cunosc adevarata si marea dragoste. Starile ei. Trairile ei. Grijile ei. Si durere, multa durere, cind ceva nu merge bine. La noi, de-o vreme, treaba nu merge bine. Pt asta sufar, pt asta simt o enorma durere. Critic, sa fie mai bine, sa fiu din nou fericit. Sunt atacat pe nedrept pt asta. Ripostez ca pe stadion. Mi se face rusine, deci nu numai durere. Imi cer scuze, dar raul a fost facut. Totusi ma mai usurez. Dar durerea generala pt situatia de azi a echipei ramine. Ma apasa. Medicament e numai rezultatul. Cu Otelul, ce bine a fost! Dar ce repede a trecut. Pt ca apararea, pt ca mijlocul, pt ca cei buni sunt numai imprumutati. Pt ca Mario va pleca. Ca si Piccolo. Ca si Tamas. Da, Tamas. Am pus raul in fata. M-am pregatit daca va calca pe bec. Deja mi-e frica sa-l primesc in sufletul meu. Ca sa nu sufar si mai mult. Sunt om. Nu supraom. Am limite. Nu la dragoste, din pacate, nici la suferinta. Dar totusi ce fantastic sa nu iubesti si sa nu suferi singur! Sa poti scrie unora ca tine. Sau aproape ca tine. Sa simti ca esti din familia lor. In fiecare zi. In fiecare noapte. E fantastic! Chiar si cind unii nu te inteleg. Si sar pe tine. Dar asta inseamna ca si ei iubesc. Si ei sufera. De-ar sti Arpi, ca aici si dusmaniile sunt de fapt suferinte si iubiri, ar fi mindru. Acest lucru, crede-ma, tu unic cititor care ai avut rabdare sa parcurgi aceste rinduri, reprezinta mult mai mult decit cele 8 trofee! Reprezinta esenta vietii: dragoste si suferinta! Pt CFR! Pt scumpa si eterna noatra CFR! Pt acest lucru, ma inchin in fata ta, Arpi. Iar de maine, inapoi la treaba. Si inchei prin a ma intreba, oare a citit cineva aceste rinduri? Eu oricum nu le recitesc. Daca nu, inteleg. Daca da, nu sunt numai eu bolnav de ceferism. Noapte buna, oameni buni!

    • Dantesc
      Thursday, 10 October, 2013 at 23:31

      Pffff... ma omule, iti spun io, si ca patitul nu e nimeni! Si dincolo de CFR exista viata, crede-ma. Oricum... respect!

      • CJ-07-CFR
        Friday, 11 October, 2013 at 14:41

        Știu că pe asta n-ai pățit-o, dar totuși te întreb: crezi că există CFR după Paszkany?

        • canad
          Friday, 11 October, 2013 at 20:51

          Dar Paszkany dupa CFR ????

    • luis
      Friday, 11 October, 2013 at 08:08

      Draga Bela, ceea ce ai scris acum este mai tare ca si "mama, te iubesc, dar nu ca si pe u". Tu chiar esti nebun dupa CFR. Nevasta-ta stie ca o inseli cu CFR-ul? :) Oricum, jos cu palaria in fata ta, acum incep sa te inteleg, dar dupa cum a scris si Dantesc, exista viata si dincolo de CFR.

    • CJ-07-CFR
      Friday, 11 October, 2013 at 14:47

      Na, că și Vass Bela are talent! Vorba lui Dantesc: „să-mi foot una!” :)

      • luis
        Friday, 11 October, 2013 at 15:00

        Si mai este si ULTRAS pe deasupra. ULTRAS in adevaratul sens al cuvantului.

    • Mihai BM
      Friday, 11 October, 2013 at 16:36

      D-le Vass, ati facut foarte bine ca ati asternut randurile de mai sus, acum imi este clar ca iubirea dvs. pt. CFR, intradevar, este dincolo de limita normalului. Promit sa nu va taxez niciodata in niciun fel inclinatia spre viziuni sumbre in legatura cu obiectul adulatiei. Hai CFR!

  49. Vass Bela
    Friday, 11 October, 2013 at 10:32

    Dantes, Luis, ma emotionati! Si pt ca ati zis de viata dincolo de CFR, ca si un PS la cele scrise in miez de noapte, va mai fac o confesiune. Chiar daca am sa regret ca ma devoalez peste masura. Ei bine, de multa vreme ma incolteste gindul, ca la final de viata, sa fiu ars, iar ramasitele sa fie aruncate dintr-o cupa, unde altundeva, decit evident pe iarba dulce a stadionului iubit. Si am spus-o asta si la nevasta-mea, a luat-o in gluma, n-am insistat de teama sa nu cheme salvarea... Oricum pt mine asta ar fi sfirsitul normal, asa am simtit, asa simt si asa voi simti mereu! PS. Contrar celor presupuse de unii, am avut o viata profesionala plina de succes. Dupa revolutie, am ajuns cel mai tinar dir ec din tara la o intreprindere cu peste 2000 de angajati. Am fost respectat peste tot, chiar si la Buc, si inca la niveluri f. ridicate. Am avut sansa sa umblu in lume, Africa de Sud, SUA, China, Hong Kong, Thailanda, India, Tunisia, Occident. Prin talent managerial, am ridicat o echipa de volei din mediocritate la statutul de campioana, de 3 ori consecutiv. La scoala si la facultate, printre primii. Nu am avut examen picat niciodata. Familia, deosebita. Stau intr-o casa de lemn, cu piscina interioara. Facuta din credite, pe care o platim inca 18 ani. Am zis toate astea nu ca sa ma laud, ci sa va arat ca toate succesele mele au o importanta extraordinara pt mine, dar palesc fata de dragostea mea fata de CFR! Cind eram tinar, am lasat 2 zile de vacanta la mare pt a fugi la Buc la un meci cu Rapidul, pe care l-am pierdut cu 3-0. Anul acesta in ziua cind l-am condus pe tata pe ultimul drum, am intrat aici pe forum. Si cite si mai cite. Dar gata cu confesiunile, imediat uit sa mai critic ceva, si avind in vedere locul din clasament...

  50. james
    Friday, 11 October, 2013 at 11:35

    E oficial amicalul cu Gazul, duminica 13.10.2013 la ora 11:00 in Gruia - http://cfr1907.ro/ro/stiri/2980/amical-cfr-1907-cluj-gaz-metan-medias-duminica-13-octombrie-2013-ora-11/

  51. Scippio
    Friday, 11 October, 2013 at 12:21

    Vass, iti spun sincer ca am avut, si eu, de mai multe ori pornirea sa postez raspunsuri la comentariile tale. Care uneori ma exasperau. In care sa te "penalizez" ca esti prea pesimist, prea incrancenat, prea vezi totul la extreme, in alb si negru, fara nuante. Si ca prea ii vezi drept dusmani pe toti cei ce nu sunt de acord cu tine. Totusi ceva m-a oprit. Partial jena legata de faptul ca in acele putine dati in care tu te-ai referit la mine ai facut-o apreciativ. Partial incercarea de a empatiza, de a incerca sa te inteleg totusi. Si partial ideea ca nu are rost are sa mai pun si eu paie pe foc caci sunt oricum destui care se contreaza cu tine. Citindu-ti ultimile postari ma felicit ca nu am facut-o. Ca tacand am ramas filosof. M-ai surpins si m-ai impresionat. Atat prin ceea ce ai scris cat si prin taria de a face asemenea dezvaluiri. Eu nu am mai citit/auzit/vazut pana acum o demonstratie mai mare de iubire si de simtire fata de CFR. Imi pare ca tu ai atins Everestul iubirii de CFR. Si de la inaltimea la care ai ajuns tu, in mod sigur, imaginea se vede altfel. Poate de aceea uneori nu te intelegem. Multi dintre noi abia am urcat Bucegii.

  52. CJ-07-CFR
    Friday, 11 October, 2013 at 15:33

    La mulți ani, fotbalfan (ffan)! 4ffan

    • fox fire
      Friday, 11 October, 2013 at 17:08

      La mulți ani fotbalfan, sa îți dea Dumnezeu sănătate si fericire alături de familie.

    • Dantesc
      Friday, 11 October, 2013 at 17:25

      La multi ani cu sanatate! Numa' ar cam trebui sa iti schimbi nickul in cfr_fan! :))

    • Cristi
      Friday, 11 October, 2013 at 18:11

      La multi ani!

    • caneto
      Friday, 11 October, 2013 at 19:28

      La Multi Ani cu sanatate! Si cu next level la CFR! :)

  53. Vass Bela
    Friday, 11 October, 2013 at 16:04

    Scippio, la inceputul campionatului, cind criticam de zor escurile manageriale, cineva m-a intrebat aici, daca merg sau nu la meciuri. Astepta raspunsul, subliniind ca daca stau numai la televizor, n-am nici un drept sa fiu critic. Ei bine, am tot cugetat, si n-am raspuns. O fac acuma, daca tot m-am apucat sa ma destainui. In urma cu 4-5 ani, la un meci cu steaua, cu Coltescu parca la centru, asa nervos am fost pe furaciuni, ca alaturi de intreaga tribuna am fost dezlantuit. Ca la stadion, adica in ultimul hal. Catre sfirsitul partidei mi s-a intunecat totul, val de transpiratie, gura uscata, prabusire pe scaun. Fara sa detaliez, a fost primul atac vascular cerebral. Peste 2 ani, altul, cind am scapat pe muchie. Mi s-a interzis participarea la activitati cu incarcatura emotionala. Da, de cca 2 ani nu mai merg pe stadion, insa, pe raspunderea mea, urmaresc totul acasa la televizor. Riscul mai presus de riscuri este, deci exista. Ca si aici, cind ma aprind pt nedreptatile care mi se fac. Dar mai presus decit orice risc este, cum am mai aratat, sentimentul de dragoste, de suferinta, de ura pt un mm, reghe, porumboiu, becali, armata de ziaristi mitici etc. Adica viata insasi! Sa nu crezi ca ma victimizez. Mai mult, impartasesc cu voi, ca prin CFR trec peste orice obstacol, fie el si medical extrem! Atita tot, ca nu ma mai duc acolo, unde ai trairi ca nicaieri altundeva, la stadion. Greu de suportat, dar trairile de pe site mai compenseaza din pierderea avuta. Si pt asta, va multumesc din suflet, dragi colegi! PS. Daca am inteles bine, e ziua lui fotbalfan. Daca da, un sincer La multi ani si gindul de nu avea in viata dusmani mai mari decit mine! Ca eu nu te consider dusman, e cu totul altceva.

  54. nea_Silica_MS
    Friday, 11 October, 2013 at 16:10

    La mulți ani, Ffan!

  55. nea_Silica_MS
    Friday, 11 October, 2013 at 16:18

    tamas Superbe poze. Două întrebări, totuși: unde sunt jucătorii noștri de culoare? Și altceva: într-o poză (spre sfârșit) apare (parcă) Totti. :D Oare când l-am luat împrumut și pe el?

  56. fotbalfan
    Friday, 11 October, 2013 at 19:56

    Multumesc frumos de urari! Face 07 ce face si ma tot pune la public cu diverse chestii. :) Noroc ca publicul aici e mai mult familia visinie. Sanatate si impliniri tuturor sa ne dea Dumenzeu, hai ai nostri! P.S: Mi-am pus o dorinta pt CFR! :)

  57. SeaMan
    Friday, 11 October, 2013 at 19:57

    Faaneee FoLbal, pezevenchiule, ura-ti-as numa' de bine, sa ajungi pastor de mioare nurse dragalase, pline de nuri si darnice, care sa aiba grija de moralul si sanatatea ta si care sa te rasfete zilnic cu masaje desucheate. Pe partea aialalta, cu foLbalu', nu-i stres, lucram sa fim iar hegemonici si chiar mai mult decat atat. La multi ani fericiti si impliniti! P.S. Ai ia iaiii... Poza-i reala? Ca vad ca poti atinge si lovi mingea numa' cu piciorul de sprijin. Gomosul ala pudic de 07 vad ca ti-a tras pe el o gheata. Poate o fi fost bine intentionat si s-a gandit ca trebuie, ca sa nu raceasca, daca- l folosesti si la joasa altitudine si mai apoi ca sa nu faca vre-o unu' mai handicapat de viata, atac cerebral. Sanatate si noroc, acum sunt ocupeishan, scriu de pe telefon, da' maine pe la amiaza am o seama de lucruri de lamurit cu: 1. aia care-mi tin comentariile la moderat. 2. un' zero sub gluga, care-i foarte „laborios” in a posta comentarii, dar dislexic in a citi la ceea ce raspunde. 3. Aa, pretenu' meu inamicu', vassilica. Acum ca ai iesit de nevoie in camp deschis, asteapta ca vin, maine la amiaza sunt aici. Daca nu vei fi, relax, vin eu dupa tine. Mi-am castigat dreptul inclusiv azinoapte si din postura de „tu, unicule cititor”. 4. Fireste, nataraii, ipocritii sau „disimulatii” de serviciu ai site-ului, aceeasi, mereu aceeasi, vor face parte dintre victimele colaterale. 5. Un lucru care ma calca pe nervi, e un pseudo-tabu, se refera la relatia romani-unguri, dinspre moderatorii siteului si utilizatori. V-o promit ca de maine incepem si o rezolvam, ferm, promt si irevocabil, fara butaforie a la vassilica. 6. Singurul care este exonerat de aceasta clarificare este Caneto, pe care-l consider Esenta de Calitate Umana, care este fratele meu transilvanean, cel caruia i-as incredinta cu inima deschisa si cugetul impacat, cetatea, comunitatea si familia si de-as fi la razboi.

  58. fotbalfan
    Friday, 11 October, 2013 at 19:57

    Uite o chestie faina si normala: link

  59. FLORINACCIO SM
    Friday, 11 October, 2013 at 20:19

    La multi ani, Fotbalfan, sanatate si bucurii sub toate formele posibile! :) Vass Bela, apreciez sinceritatea ta, dar si curajul de a-ti deschide sufletul in fatza noastra. Intr-o lume tot mai ipocrita si mai preocupata de imagine nu-i putin lucru pentru nimeni sa arate ca e, totusi, om, cu bune si cu rele si sa-si recunoasca greselile atunci cand e cazul. Nici vorba sa ma enerveze pesimismul tau (imi aduce mereu aminte de cateva persoane dragi din familie, renumite pentru ''boala'' asta). Poate si datorita lor socoteam ca te-am citit deja de multa vreme, dar trebuie sa recunosc ca pana si pe mine m-ai surprins macar cu atasamentul fatza de CFR. Poate ca ne-am mai contrat uneori, dar niciodata nu m-a scos din sarite pesimismul tau. Mai degraba ma enerveaza cei care tin mai mult la propriile opinii decat la CFR si care tot la a doua postare tin sa ne arate tuturor cat sunt ei de destepti. // Declaratie data de Gabi Tamas in urma cu niste ani, la finalul unui meci de-al nationalei: "Cred ca daca inscriam mai multe goluri decat ei, castigam''. :) Ce spuneti, e pe gustul lui Grigoras? Se va plia pe filozofia lui de joc? :)

  60. scippio
    Friday, 11 October, 2013 at 21:55

    La multi ani cu sanatate Fotbalfan!

  61. Vass Bela
    Friday, 11 October, 2013 at 21:55

    SeaMan, voi fi prezent, nu pt ca ma provoci tu, ci pt ca sunt prezent aici in fiecare zi. Poti scrie ce vrei, treaba ta. Opinia ta. Dreptul tau. Cum si eu am dreptul de a nu-ti raspunde. Evident maine, ca doar azi ti-am raspuns. Nu o voi face pt ca tu jignesti. Si esti incintat de felul tau de a fi. Rog sa nu fii banat. Sa te poti expune in voie. Eu am facut-o si stiam ca se vor gasi cititori, unici sau nu, care sa se foloseaca de faptul ca "m-am dezvelit". Tu esti primul, vor mai fi probabil. Ei si? Pina una alta, eu imi folosesc numele adevarat pt ca asa sunt eu, nu-mi place sa ma ascund. Si in continuare ma voi dezveli si mai tare. Pt ca asa este corect. Sau cel putin asa cred eu. Inchei prin a-ti multumi ca m-ai citit, surpriza mare, recunosc. Dar atit, nu te astepta, cum am aratat, sa-ti mai raspund, chiar daca jignirile si provocarile de maine vor fi greu de digerat. PS. Ai putea sa ma-ntrebi de ce am raspuns unor provocari la ceilalti, si la tine nu. O intrebare corecta, la care raspunsul trebuie sa-l gasesti singur .

  62. uncleben
    Friday, 11 October, 2013 at 23:59

    Vad ca mai am si eu 2-3 minute sa-i urez lui Fotbalfan La Multi Ani!

  63. andrei
    Saturday, 12 October, 2013 at 06:58

    Am citit si eu mesajele lui Vass Bela si desi cred ca uneori exagereaza cu criticile (cu multe critici sunt insa de acord si eu), are si el rolul lui aici pe Tribuna. L-am admonestat si eu o data de o maniera personala, dar de acum cred ca o ma rezum doar la a-i contrazice declaratiile cand simt nevoia. Si poate e mai bine sa facem toti acelasi lucru. Despre Tamas, eu zic ca a fost o achizitie buna avand in vedere ca poate acoperi atat postul de fundas central, cat si mai important, cel de fundas dreapta. Bineinteles, ramane sa vedem ce va face in teren si in afara lui, inclusiv potentialele efecte negative asupra unor alti jucatori.

  64. Vass Bela
    Saturday, 12 October, 2013 at 11:09

    Multam pt cei care au avut rabdarea sa ma citeasca. Si sa ma inteleaga. Dar acum simt nevoia unor cugetari extrafotbalistice. 1) Cf. noilor sondaje, guvernul poanta scade in incredere pina spre 32%. Normal. Sondajul mai arata ca la urmatoarele alegeri, USL ar lua 60%. Anormal. Unde-i corelatia?! Sa stiti ca nu institutul de sondare a gresit, asa (nu) gindesc oamenii. Nu toti, dar in majoritate, din pacate! 2) Dreapta-divizata. Ca, voit sau nu, PDL face jocul USL-ului. Fara candidat comun, nici o sansa. Pacat. Mare pacat. Cu poanta si cacarau, nu mai vine nici un investitor. De plecat, din pacate, da. Ameninta chiar Dacia-Renault. Perspective dezastruoase... 3) 70% din populatie crede ca Base a fost cel care n-a respectat pactul de coabitare. Uluitor! In ce tara traiesc? N-o fi perfect Basescu, dar numai o treime din popor sa vada ce monstruozitati face poanta, e de-a dreptul revoltator. 4) La Iasi, oamenii au stat 15-16 ore la coada pt a atinge moastele nu stiu cui. Am aflat ca o pot face in biserica in fiecare zi din an. Fara coada. Dar nu e mai bine cu coada, ce daca se mai si moare, cum a fost in acest an?! 5) Demonstratii. Pasnice, pt ca nu sunt impotriva lui Basescu. Impotriva Rosia Montana. Impotriva sau pt cainii vagabonzi. Cind e puci la DNA, tacere. Tacere de mormant. 6) Vedeti, e clar ca se mizeaza pe faptul ca prostimea e majoritara la noi in tara. Deci se poate face orice. Iar ardelenii numai sa plateasca taxe si impozite ca prostimea sa poata fi intretinuta. Iar noi sa nu avem nici macar o autostrada. Cumplit si dureros. Poate generatia viitoare, pt ca totusi, 7) si puciul cu DNA a esuat. Au intervenit americanii si occidentalii, poanta va fi primit de vicele american, dar dupa ce s-au asezat lucrurile la DNA. Acum noua conducere a sectiilor este la propunerea Codrutei Kovesi. Deci suntem numai 30%, dar altii nu lasa sa pierdem orice speranta. Altii, adica SUA si Occidentul. Si asta e motiv de optimism. Si pt ca am atins acest cuvint magic pt zilele noastre, inchei prin a va dori mult OPTIMISM pe toata linia, evident si cea fotbalistica. PS. Cu scuzele de rigoare, la fotbal ma refer exclusiv la CFR! Nationala ii are pe Piti, mircea sandu, corleone, inconjurati si incurajati de cei 70%...

    • Cristi
      Saturday, 12 October, 2013 at 11:54

      Nu ma bag in politica, dar un amic a concluzionat minunat zilele astea demonstratiile Rosia Montana/maidanezi: "Adopt lingouri"!!!

    • maisafie
      Saturday, 12 October, 2013 at 16:15

      politik kills :)

      • CJ-07-CFR
        Saturday, 12 October, 2013 at 16:47

        I agree...

        • Dantesc
          Saturday, 12 October, 2013 at 17:22

          maisafie... e sa fie... si-atat! Never ever nu va pune mana/inima/gandul in a construi ceva sau in a isi asuma ceva... ceferist de dupa 2002. :D

          • maisafie
            Saturday, 12 October, 2013 at 17:33

            Ce te-o apucat? Ai probleme existentiale si te descarci pe mine?

          • maisafie
            Saturday, 12 October, 2013 at 17:36

            Si sa inteleg ca din punctul tau de vedere ceferistii de dupa 2002 sunt mai putin ceferisti ca tine, care, vezi Doamne, esti din 900 toamna? Atunci vezi ca ai gresit targetu', ca o mare parte sunt de dupa 2002 si fac infinit mai multe ca tine pentru culorile acestui club. Un exemplu ar fi cei care se duc la meci ca sa isi sustina echipa si vocal, nu numai financiar (prin plata abonamentului).

            • Dantesc
              Saturday, 12 October, 2013 at 18:08

              Hehe :) bun ii telefonu... da' voi restul nu ne bagati in sama, de fapt nu ma bagati pe mine in sama', ca io's in spatele afetului...

  65. gyuszi
    Saturday, 12 October, 2013 at 16:49

    DIVERSIUNE curata!!!... Aproape ca am inceput sa pling!!!!... Aproape... Cum reusesc unii, cu un papagal bun, sa induca in eroare oameni de buna credinta???!!!!

  66. oblivio
    Saturday, 12 October, 2013 at 21:55

    Merita citit: link

    • nea_Silica_MS
      Saturday, 12 October, 2013 at 23:55

      Incredibil articol. Nu credem că un jurnalist gsp poate scrie un articol atât de bine intenționat și corect. "Țîfna şi violenţele" conducerii actuale ale 5telei sunt chiar evidente (și evident, de prost gust). Nimic neașteptat pentru FC OAIA SRL JILAVA (patent T-Bone de pe cheferetv). Mă rog, treaba lor.

  67. SeaMan
    Saturday, 12 October, 2013 at 23:07

    No, am avut o zi extrem de placuta, am „chiulit” fara remuscari si cu voiosie de la intalnirea anuntata la amiaza. Da' zic si eu, metaphoric vorbind, daca intalnesti un cacat in drum, ce faci? Te opresti sa-l mirosi si sa-i studiezi compozitia, sau scuipi si mergi mai departe? Sa incepem vaszpar, analiza pe text a diversiunii tale lacrimogene. Oricum, tu ceri tot timpul argumente, si cand ti-s livrate adeseori si de oameni diferiti, fugi de ele si te eschivezi intr-un mod inabil. J.T. te-a diagnosticat bine, esti un amestec de probleme patologice schizoide (asta-i diagnosticul de la mine), un disimulat, caruia sentimente precum bucuria, mandria si multumirea ii sint complet straine. Da, stiu, ai casa cu piscina, ai „trecut” care poate semana a succes. Dar ai fost in stare sa fi fericit pt acele lucruri? Loialitatea, respectul si mai ales increderea, ai fost in stare sa le raspindesti in jurul tau la locul de munca? Dar in randul comunitatii CFR si fata de clubul al carui fan devotat te declari? Sa te invat ceva, nu ma intereseaza cati ani ai... Cand conduci din postura de „sef” un grup, indiferent de domeniul in care activezi, munci agricole, fabrica, echipa de sport, armata, etc. esti ca si cum n-ai fi pe acolo, daca nu inspiri oamenilor in primul rand incredere. Asta a fost introducerea, acum urmeaza analiza pe textele tale ultime, pe care le voi copia in prealabil in cadrul comentariului meu. Mi-ar fi de ajutor daca asezarea in pagina ar ramane cea facuta de mine. 1. „Dupa revolutie, am ajuns cel mai tinar dir ec din tara la o intreprindere cu peste 2000 de angajati. Am fost respectat peste tot, chiar si la Buc, si inca la niveluri f. ridicate. Am avut sansa sa umblu in lume, Africa de Sud, SUA, China, Hong Kong, Thailanda, India, Tunisia, Occident.” * * Cum ai ajuns sa fii numit director economic si de catre cine? * * De ce si pt ce erai „atat de respectat” inca la niveluri foarte inalte, chiar la Bucuresti? # Si basescu a fost cel mai tanar comandant pe cea mai mare ca si tonaj si valoroasa nava din Flota Comerciala Romana. Dar nu pt. ca era mare lucru de capul lui nici ca si comandant, nici ca si om. Fusese recrutat de Securitate inca din studentie si se remarcase prin zel extrem si lipsa de orice scrupule si implicare emotionala in a servi acolo unde era folosit. # Am fost prea subtil pt. tine? Iti recunosc tehnicile de manipulare folosite prin care creezi NEMULTUMIRE, NEINCREDERE, NONADEZIUNE, REVOLTA. Astea-s lucruri invatate desigur in tinerete. Esti neupdatat si extrem de strident, vassilica. Ceva s-a intamplat cu tine, cu sanatatea ta de-a lungul anilor, astfel ca ai ajuns sa te imbolnavesti de cel putin o forma de psihoza. Cert este ca la un moment dat „ti-a sarit lantul”, vassilica. Si firea perfida, caracterul si modul prin care parazitezi comunitatea CFR, nu te-au ajutat sa te resetezi. Nu stiu daca esti platit pt. asta, daca e un „serviciu” pe care trebuie sa-l faci, dar stiu sigur ca exista „supraveghetori” in cadrul Serviciului Roman de Comedie care trebuie sa aiba grija ca nu cumva ideea de autonomie in randul comunitatilor transilvane sa devina atat de vehementa, incat sa impinga sustinatorii ei la actiune. CFR ar fi putut fi un simbol al acestei idei, tocmai datorita succesului obtinut printr-un mod total diferit fata de traditia romaneasca. Stai relax, pe linga destulele „cozi de topor” livrate mereu de tara asta, de toate natiile, vezi si cazul tau, mai au grija si desteptii vostri lideri maghiari sa nu uite restul ca noi putem duce existente paralele, ne putem tolera si bazaii pe la gard, dar nu putem face o „echipa” comuna. # Vassilica, cert este doar faptul ca tu PARAZITEZI comunitatea CFR si asa cum se intampla cu parazitii, consumi din resursele si potentialul unui organism sanatos. Tine minte, parazitezi, nu traiesti in simbioza cu noi, vassilica. 2. „Prin talent managerial, am ridicat o echipa de volei din mediocritate la statutul de campioana, de 3 ori consecutiv.” * * Ce inseamna ca ai ridicat echipa prin talent managerial? Ca ai avut la dispozitie bani ca sa platesti jucatori mai buni si antrenori mai buni, asa-i? # Pai Arpi a facut-o pe banii lui, ma' nefericitule, si a mai construit tot pe banii lui si o casa pt. echipa si pt. suporteri. Si daca-i dupa logica ta, ce s-a intamplat cu echipa aia a ta dupa ce a Castigat 3 titluri? Mai exista? In ce divizie activeaza, daca mai exista? Si ca sa-ti imit „logica” lipsa si comportamentul porcesc... 3 titluri nationale? NUMA' ATATA? INCOMPETENTULE! Ce mare lucru... Mare branza, ce sa zic. Trebuia sa-l aduci pe Nazdravenescu, ca-i liber de contract si cu tot cu prima de instalare nu costa decat 1 million, ehe he, sa fi vazut tu atunci flatulente la fileu. 3. „Anul acesta in ziua cind l-am condus pe tata pe ultimul drum, am intrat aici pe forum. Si cite si mai cite. Dar gata cu confesiunile, imediat uit sa mai critic ceva, si avind in vedere locul din clasament...” * * Vassilica, ce ai simtit tu fata de taica-to cand l-ai condus la cimitir? Retrospectiv vorbind, nu ti-ai reprimat ceea ce ar fi trebuit sa simti? Poate tristete, poate furie, poate usurare sau nu, acceptare sau neacceptare, orice... Cert este ca in loc de un moment de introspectie sau reculegere, sau meditatie, ai preferat sa fii pe site ca sa culegi compatimire, sa-l pizduiesti pe Iuliu Muresan si pe Arpi si pe cate unu' de pe aicea. Probabil ca ti se pare normal, viteazule, dar asta-mi arata si de ce esti cum esti dpdv uman. # Vassilica, tre' sa te mai invat ceva. De doua persoane nu vei putea scapa in viata. De Dumniezo si de tine insuti. Primul este bun si milostiv, da' cu tine insuti nu stiu cum te impaci. Poate-ti faci o critica si te-ai scos. :) 4. „De inteles, ma inteleg numai cei care cunosc adevarata si marea dragoste. Starile ei. Trairile ei. Grijile ei. Si durere, multa durere, cind ceva nu merge bine.” # „O iubire care nu suporta confruntarea cu realitatea, nu-i iubire.” (Camus) # Vassilica, in iubirea adevarata nu-i cu prizonieri si cu victime colaterale. E „la bine si la rau”. Si cu bucurie, incredere, mandrie, speranta, darzenie si perseverenta, daca trebuie. 5. „Da, Tamas. Am pus raul in fata. M-am pregatit daca va calca pe bec. Deja mi-e frica sa-l primesc in sufletul meu. Ca sa nu sufar si mai mult. Am limite. Nu la dragoste, din pacate, nici la suferinta. Acest lucru, crede-ma, tu unic cititor care ai avut rabdare sa parcurgi aceste rinduri, reprezinta mult mai mult decit cele 8 trofee! Reprezinta esenta vietii: dragoste si suferinta! Pt CFR! Pt scumpa si eterna noatra CFR! Pt acest lucru, ma inchin in fata ta, Arpi. Iar de maine, inapoi la treaba.” * * Deci tu ii futi in gura preventiv pe jucatorii exponentiali si pe Arpi and Co, si pe suporterii care nu-s cutre tacanite ca si tine ca sa mearga treaba bine si sa nu suferi? * * Da' cum Moby Dick-ul meu e logic ce spui cum ca TE TEMI DE SUFERINTA, daca tu anticipezi suferinta si o traiesti in avans , fara sa se fii intamplat ceva concret si sa ai motive, dovezi concrete? La tine dragostea fara suferinta nu este posibila? Cand ai o gandire duala si dezechilibrata, se poate si asa, da-i bine sa te consulte un psiholog si un psihiatru. Poti fi incadrat doar in patologic ca psihotic sau esti si o cutra perfida batrana? # Lasa ca stiu, esti o cutra perfida, parsiva si psihotica, batarana. # „Cred ca trebuie sa fim exaltati. Ceeea ce nu exclude bunul simt si intelepciunea.” (Saint Just) * * Zici ca nu ai limite la dragoste si suferinta si ca felul asta de pseudo-iubire, maladiva, fata de echipa si legatura cu suporterii de pe site sint mai valoroase decat cele 8 trofee. Deci tu iubesti un CFR cu probleme si incapabil sa performeze ca si campioana? * * Alea 8 trofee nu ti-au adus macar 8 momente de bucurie, fericire si iubire, da' fericire si iubire de aia adevarata si normal, fara suferinta? # „Pesimistul vede dificultati in orice oportunitate. Optimistul gaseste oportunitati in orice dificultate.” (Winston Churchill) # No, ipocrizie ieftina de cenaclu literar satesc din anii colectivizarii, tu unicule cititor, bla, bla, apoi te inchini in fata lui Arpi, pt scumpa si ETERNA CFR, da' ne amintesti, ca de maine, inapoi la treaba la pizduit chei, doctori si suporteri loiali. # Ai idee cate echipe „eterne”, cu nume, nu mai exista? Manipulator ieftin si tacanit. # „Nu putem rezolva probleme cu acelasi tip de gandire cu care au fost create.” (Albert Einstein) 6. „Chiar daca am sa regret ca ma devoalez peste masura. Ei bine, de multa vreme ma incolteste gindul, ca la final de viata, sa fiu ars, iar ramasitele sa fie aruncate dintr-o cupa, unde altundeva, decit evident pe iarba dulce a stadionului iubit. Si am spus-o asta si la nevasta-mea, a luat-o in gluma, n-am insistat de teama sa nu cheme salvarea...” * * Beeii Vassilica, tu vrei ca cineva sa arunce cacat pe gazonul lui Arpi, pe care joaca echipa, sa calce jucatorii in el si sa aiba noroc? Sa mearga treaba bine? Numai sa nu creasca apoi in zona aia de gazon ciuperci otravitoare... # „Fii fericit cat traiesti pt ca mort o sa fii mult timp.” (Proverb scotian) * * Apoi zici ca „chiar daca ai sa regreti ca te devoalezi peste masura” bla bla, ca mintenas... „Si in continuare ma voi dezveli si mai tare. Pt ca asa este corect. Sau cel putin asa cred eu.” Tu esti ipene la cap? Stiu ca tu consideri ca da, ca esti numai parsiv si manipulator, da' le-ai combinat intr-un cocteil ce te defineste. Oricum... # „Oamenii cred cu placere ceea ce vor sa creada.” (Cezar) 7. „Dar mai presus decit orice risc este, cum am mai aratat, sentimentul de dragoste, de suferinta, de ura pt un mm, reghe, porumboiu, becali, armata de ziaristi mitici etc. Adica viata insasi!” * * Viata insasi? Da, o poti vedea si trai si asa. Urasti nedreptatile miticilor si le dai in cap alor nostri pt ca fac si ei ce pot si ce stiu intr-un mediu profund viciat si unde daca „s-ar dezveli” asa inteligent ca si tine ar fi de ieri, rasi in cap si cu bila la picior si cu lacatul pus pe ETERNUL CFR. Ai ramane fara obiectul adulatiei si urii si ar trebui sa te uiti inspre tine, caz in care te-ai iubi pupindu-te pe dicky mo si te-ai uri muscandu-te de fund. Nu mai bine sa eziste echipa eterna macar cat e concesionat locul pe care-i construit stadionul si pina incep zborurile intergalactice si meciurile de fotbal jucate pe calculator? # Multe ticalosii si perfidii ai comis tu, vaszpar, de cad te-ai prins scai de comunitatea CFR. Te stiu bine inca de pe CFR Mania si de pe blogul lui Albu. Acolo erai tare vivace si dispus la insulte, incaierari si golanii. La un moment dat ai incercat sa postezi si cu pseudonimul Dantes. Te-a aratat Albu cu destu si ai renuntat de nevoie. Cand s-a mutat satra aici pe Tribuna, am stat si te-am asteptat. Stiam ca-i doar o chestiune de timp pina sa apari. Erai precaut, umblai in varfurile piciorelor, tatonai terenul cam stangaci. Si renuntasei la unul din prenume, pt ca nickul tau era deja rau famat . Acuma, la idiotenia aia caracteristica tie, cum ca tu ai curajul sa te semnezi cu numele, iti raspund ca inclusiv protectorul tau kiruj si-a trecut numele satului unde are o casa de vacanta. De nea Sillyca ce sa-ti mai zic. Pt toate ticalosiile comise ai trecut de punctual unde nu mai e mila si nici indurare. Cat despre faptul ca eu imi voi pune intrebari de ce altora le raspunzi si mie nu , hai bai Cutrescule, cu mine ti-ai gasit sa incerci nade de astea de gradinita? Tu nu stii ca eu iau o sticla de rom de 10 euro si lucrurile asa cum vin, de-o fi pace, de-o fi razbel? # In tot cazul, in legatura cu sanatatea ta zburdalnica, ia de aicea ceva pe post de „tema de casa”. E de la un amic care vede si el in intuneric: „Cele mai grave boli ale omului si cauza tuturor imbolnăvirilor lui individuale sau sociale reprezintă sciziunea lăuntrică, psihologia lui conflictuală.” # Pt restul de puncte clamate, maine seara, sau luni seara, sau marti seara, vedem noi.

    • thedarkside
      Sunday, 13 October, 2013 at 14:12

      Din reteta succesului nemaipomenit probabil ca ar putea face parte si o firma infiintata in 1990 si radiata la sfarsitul lui '93.

  68. SeaMan
    Saturday, 12 October, 2013 at 23:32

    Vassilica, na ca uitasem, da' oricum am vazut ca toata munca mea s-a dus pe garla, ca in pagina la tribunarzii astia nu poti face aranjamente logice menite a face textul mai usor lizibil. Totul se aseaza de-a valma. Uite, eu te intreb si apoi supun si altora la vot chestiunea. Tu le-ai zis proprietarilor siteului Tribuna ca-i dai in judecata pt ca nu te lasa sa folosesti intr-un mod pshihotic, cuvantul felcer. Bine, ai spus ca legi acest cuvant de priceperea lui Domnu' Iuliu Muresan, la foLbal. Acuma, analizand beneficiile aduse de tine comunitatii CFR, folosind exact acelasi tip de logica, eu daca te consider un hemoroid glazurat cu materie maronie atasat comunitatii noastre, te pot apela astfel? Hemoroidul? Ti-ar ticni?

  69. nea_Silica_MS
    Sunday, 13 October, 2013 at 00:08

    Amice, ai seriose probleme psihice. Dar pentru că pari incorigibil, pe viitor am să te numesc Bluto. Pentru că pari să ai toate atributele Domniei Sale :D Semnat: (n-aș zice, cu prea multă stimă) de celălalt Vasilică,

  70. uncleben
    Sunday, 13 October, 2013 at 00:35

    "Mi-a fost dat ca, din anii petrecuţi în închisoare, să duc cu mine, pe spatele meu bătut, care aproape s-a frânt sub povară, această experienţă esenţială: cum devine fiinţa umană rea şi cum devine bună. În tinereţe, intoxicat de succese, mă simţeam infailibil şi, din această cauză, eram crud‚ îmbătat de putere, am fost un ucigaş şi un tiran. În cele mai rele momente ale mele, eram convins că fac bine şi mă acopeream complet cu argumente sistematice. Şi numai când m-am întins pe paiele mucezite din închisoare, am simţit înlăuntrul meu primele semne ale binelui." - Aleksandr Soljeniţîn. *** "Nu poţi prosti cu vorba o pisica aşa cum poti prosti un câine." - Jerome Klapka Jerome. *** "Cum tu singur eşti răspunzător pentru acţiunile tale, orice faci sau nu faci contează - dacă ai o altă impresie, să ştii că te amăgeşti şi te minţi, cazi, în cea mai gravă formă de iresponsabilitate." - Colin Turner. *** "Aveţi grijă de propriul vostru suflet şi de trupul celuilalt, iar nu de propriul trup şi de sufletul celuilalt." - Menahem Mendel din Kotzk. *** "Un prost găseşte totdeauna unul mai prost, care să-l admire." - Nicolas Boileau.

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 13 October, 2013 at 13:12

      Și pentru că toate aceste citate izvorâte din adâncușurile inimii TREBUIA să poarte un nume, hai să le zicem MAAH ! de amu' încolo și fără de înapoi! Ți-ai câștigat acest drept...

      • thedarkside
        Sunday, 13 October, 2013 at 14:14

        Forza Maah ! :-)

        • CJ-07-CFR
          Sunday, 13 October, 2013 at 16:18

          Hei, hei! Nu vă obrăzniciți cu pianul pe scări! Bagă mai întâi câteva citate din suflet și apoi ai dreptul...

  71. caneto
    Sunday, 13 October, 2013 at 12:36

    Amical CFR – Gaz Metan. CFR a inceput cu urmatorii: Amadio – Jardan, Cadu, Brandao, Sepsi, Obiora, Voiculet, Hora, Rui Pedro, Batin, Tade. Rezerve: Minca, Velayos, Rada, Piccolo, Camora, Muniru, Djokovic, Gabionetta, Deac, Fl. Costea, Ogbu. S-a terminat 3-3 (goluri Tade, Gabionetta 2)

    • Cristi
      Sunday, 13 October, 2013 at 14:01

      Stie cineva cum a jucat moldoveanul Jardan?

  72. gyuszi
    Sunday, 13 October, 2013 at 13:41

    BRAVOOO SeaMan!!!!! - de o mie de ori bravo, pt eseul tau!! Un "profil" facut cu 100 la % acoperind adevarul!!!!... Eu nu am talentul necesar pt. astfel de caracterizari, altfel l-as fi facut demult... Inca o data, jos palaria!!!

  73. Vlad
    Sunday, 13 October, 2013 at 14:02

    Gabionetta e fantastic...

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 13 October, 2013 at 16:17

      Ha, ha, ha! Eu, că-l fac petardă pe Maah, încă mai sper să scap de gura unora... dar bietul kiruj, cu „clownul” Gabionetta... :)))))

  74. andrei
    Sunday, 13 October, 2013 at 14:55

    SeaMan, mie mi-e clar ca tu fie nu esti normal, fie lucrezi pentru club, daca te obosesti sa-i raspunzi de asa maniera lui Vass Bela. Nu zic ca nu exagereaza intr-o anumita masura cu negativismul lui, dar nici mesajul tau nu e cu nimic mai elevat. Oricum, daca e cineva care afecteaza imaginea CFR-ului in ultima vreme, atunci ala nu e Vass Bela (ale carui mesaje poate sunt citite de 1000 de oameni cel mult), ci AP, cand scoate anual banii din club, de-am ajuns deja o echipa de mijlocul clasamentului. Cum am mai zis de multe ori, e dreptul lui sa o faca, fiindca el a inventat clubul asta, dar nu-i vina lui Vass Bela ca nu mai vin suporterii la stadion sa-l vada pe Velayos titular.

  75. Vass Bela
    Sunday, 13 October, 2013 at 15:04

    Nu e de fotbal, deci poate e mai normal sa nu fiu citit. Facultatea am terminat-o in 1981. Dintre 10 clujeni, eram pe locul 2. Primul avea acea bonificatie pt secretar UTC. Eu n-am ajuns membru de partid, desi eram "ofertat". In primul an, dupa primul trimestru, urma sa fie primiti in partid 10 studenti. Ca si medii, eram pe locul 26, din 102. Mi-era greu, pt ca terminasem liceu maghiar (cel visavi de Univ. Babes Bolyai). Dar eram ofertat. De ce?, am intrebat, doar nu eram printre primii. Pt ca esti primul dintre maghiari si un loc este pt ei, mi s-a raspuns. Nu este corect, era nedreptatit al zecelea. Asa ca nu am acceptat. "Fapta" mea n-a fost uitata, n-am mai fost primit niciodata in partid. Desi meritam. Desi imi doream as fi ipocrit sa nu recunosc. Si asa, n-am prins Clujul, care alaturi de alte citeva orase mari era blocat la repartitii. Exceptie, locul 1. Cum nu era al meu, a trebuit sa aleg alt oras. Care anume si de ce, veti afla nu peste mult timp. PS. Cum am aratat, la deschiderea mea a aparut primul atac. Continuat cu analiza pe text, plina de minciuni, gen Dantes, sau de interpretari, sa fiu rezervat, cel putin ciudate. Si a venit al doilea atacator, Gyuszi parca. Mi-am asumat deschiderea, asa ca nu ma surprind cei doi, ma surprinde ca, deocamdata, sunt numai doi. Cum am promis, nu raspund la provocari. Merg mai departe cu ce cred ca trebuie sa scriu. Atit si nimic mai mult.

  76. luK2170
    Sunday, 13 October, 2013 at 16:06

    In amical am luat din nou 3 goluri (foarte multe), iar Tamas a fost tinut in tribuna. Chiar daca nu sunt fan Tamas, trebuie sa recunosc ca si beat joca mai bine decat Cadu (+ restul fundasilor). Cand ai jucatori pulbere in aparare, de ce nu il folosesti pe cel mai bun (betiv)? La fel au procedat antrenorii CFR-ului si cu Gabionetta si nu le-a iesit bine. Cu tot progresul vizibil al atacului, nu suntem in stare sa dam atatea goluri cate putem primi. In aceasta situatie, orice junior ar fi mai bun decat Cadu & Co.

    • Cristi
      Sunday, 13 October, 2013 at 17:26

      Totusi, avem citeva circumstante atenuante: ambele reprize am jucat cu portarii de rezerva; primele doua goluri le-am luat in prima repriza, cind s-a jucat cu „rezervele”; ultimul gol al Gazului l-a dat tot un ceferist, Camora :).

      • uncleben
        Sunday, 13 October, 2013 at 19:43

        Tade a fost inculpatul.