Saturday, Dec. 3, 2016

Miri, le ai cu sârba?

Written By:

|

Monday, 23 June, 2014

|

Posted In:

|

276 Comments

Miri, le ai cu sârba?

FK JAGODINA

- locul 3 la finalul campionatului 2013/14 din Serbia (campionat în care – să fim serioși – nu există/contează practic decât 2 echipe, restul fiind de umplutură)

- saitul oficial – link

- numele orașului se trage de la căpșuni (jagoda), iar populația localității era de 36.092 în 2011

- clubul a fost înființat în anul 1919 (hahahahaha!!!)

- culori: alb-albastru

- a treia calificare consecutivă în preliminariile EL (nicio victorie în cele 4 partide anterioare)

- deocamdată, niciun fotbalist în lot din afara statelor care alcătuiau odinioară Jugoslavia

- Cupa Serbiei în 2013

- cea mai sportivă echipă a anului 2014 (probabil nu dau la picioare și coturi în gură)

- din fericire pentru Vâtcă, și-au pierdut în China fostul golgeter din urmă cu un sezon (Miloš Stojanović, 19 goluri)

- antrenorul Mladen Dodić (44) nu a reușit, cu echipele antrenate până acum, să învingă măcar o dată vreuna dintre cele două forțe ale fotbalului din Serbia (Partizan și Steaua Roșie): bilanț – 13 meciuri / 0 victorii / 1 egal / 12 înfrângeri / golaveraj 6-25

- valoarea de piață a lotului – conform transfermarkt – este de aproape 7 milioane euro

Share This Article

Related News

Dacă e vineri, batem la Mureş!
Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(276) Readers Comments

  1. caneto
    Monday, 23 June, 2014 at 16:37

    Distanţa între Cluj şi Jagodina este de 526 km - aproximativ 7 ore 41 min 1. Mergeţi spre nord-est Drum cu acces restricţionat 49 m 2. Viraţi la dreapta spre Strada Clinicilor Drum cu acces restricţionat 77 m 3. Viraţi la stânga pe Strada Clinicilor 0,1 km 4. Strada Clinicilor virează uşor stânga şi devine Piața Lucian Blaga 0,1 km 5. Viraţi la dreapta pe Strada Republicii 1,5 km 6. Viraţi la stânga pe Strada Observatorului 27 m 7. Faceți prima la dreapta pe Calea Turzii/DN1/E60/E81 Continuare direcţie pe DN1/E60/E81 Treceţi printr-un sens giratoriu 26,7 km 8. Viraţi la dreapta pe Strada Bucovinei/DN1/E60/E81 0,2 km 9. Viraţi la stânga pe DN1/E60/E81 0,7 km 10. Viraţi la dreapta pentru a rămâne pe DN1/E60/E81 1,1 km 11. Viraţi la dreapta pe Strada Libertăţii/DN1/E60/E81 Continuare direcţie pe DN1/E81 Treceţi printr-un sens giratoriu 0,1 km 12. Viraţi la dreapta pe Strada Alba Iulia/DN1/E81 Continuare direcţie pe DN1/E81 Treceţi printr-un sens giratoriu 36,0 km 13. Viraţi la stânga pe Strada Cuza Voda/DN1/E81 Continuare direcţie pe DN1/E81 Treceţi prin 2 sensuri giratorii 41,3 km 14. La sensul giratoriu, urmaţi Prima ieşire spre rampa A1 0,4 km 15. Intrare pe A1 43,9 km 16. Ieşiţi 2,3 km 17. La sensul giratoriu, urmaţi a 2-a ieşire spre DN66/E79 29,3 km 18. Viraţi la dreapta pe Strada Tudor Vladimirescu/DN68 0,5 km 19. Viraţi la stânga pe Strada Unirii/DN68 Continuare direcţie pe DN68 Treceţi printr-un sens giratoriu 66,4 km 20. La sensul giratoriu, urmaţi Prima ieşire spre rampa DN6/E70 către Timișoara/Lugoj 0,4 km 21. Intrare pe DN6/E70 2,4 km 22. La sensul giratoriu, urmaţi a 2-a ieşire spre DN58 3,6 km 23. Viraţi la dreapta pentru a rămâne pe DN58 38,5 km 24. La sensul giratoriu, urmaţi a 3-a ieşire spre Calea Caransebeşului/DN58 Continuare direcţie pe DN58 2,2 km 25. Uşor dreapta către Strada Petru Maior 0,6 km 26. Viraţi la stânga pe Strada Petru Maior 0,3 km 27. Viraţi la dreapta pe Strada Codrului 0,2 km 28. Viraţi la stânga la Strada Ioan Poptelecan 0,1 km 29. Viraţi la dreapta pe Strada 24 Ianuarie 1859/DJ581 Continuare direcţie pe DJ581 37,7 km 30. Viraţi la stânga pe DN57 12,3 km 31. Viraţi la dreapta pe Strada Cloșca/DN57 Continuare direcţie pe DN57 20,7 km 32. Viraţi la dreapta pe DN57C 0,2 km 33. Continuare direcţie drept înainte pentru a rămâne pe DN57C 0,3 km 34. Continuaţi pe Traseul 18 Treceţi pe lângă Turistička organizacija opštine (pe partea dreaptă peste 10,9 km) 11,4 km 35. Viraţi la stânga pe Војске Југославије 0,4 km 36. Faceți a 2a la dreapta pe Београдска Treceţi pe lângă Odred izviđača "Žarko Zrenjanin Uča" (scout group) (pe partea dreaptă peste 300 m) 0,4 km 37. Continuaţi pe Traseul 134 Treceţi pe lângă Дом културе Гај (pe partea stângă peste 34,4 km) 43,3 km 38. Viraţi la dreapta pe Petra Drapšina 1,0 km 39. Viraţi la dreapta spre Traseul 130/Traseul 14 0,4 km 40. Faceți a 2a la stânga pe Traseul 130/Traseul 14 Continuare direcţie pe Traseul 130 Treceţi pe lângă Vule (pe partea stângă peste 14,5 km) 20,5 km 41. Uşor stânga pentru a rămâne pe Traseul 130 29 m 42. Viraţi la stânga pentru a rămâne pe Traseul 130 0,9 km 43. Viraţi la dreapta 0,4 km 44. Rămâneți pe partea stângă la bifurcație și intrați pe A1/А1 Treceţi pe lângă NIS Petrol (pe partea dreaptă peste 28,9 km) 73,0 km 45. Ieşiţi 0,9 km 46. Mergeţi drept înainte 0,3 km 47. Continuaţi pe Словенски пут Treceţi pe lângă Grujomat (pe partea dreaptă peste 450 m) 0,7 km 48. Continuaţi pe Моравски пут 0,5 km 49. Continuaţi pe Моравски Пут 0,4 km 50. Continuaţi pe Деспота Стефана Treceţi pe lângă METAL SB (pe partea stângă) 0,3 km 51. Viraţi la stânga pe Живорада Костића Treceţi pe lângă Вртић "Лептирић" (pe partea stângă) 0,4 km 52. Faceți a 3a la stânga pe Митра Радановића 0,3 km 53. Viraţi la dreapta la DANE-TOURS pe Живадина Смиљковића Destinaţia va fi pe stânga

    • CJ-07-CFR
      Monday, 23 June, 2014 at 16:41

      Și la întoarcere?

      • caneto
        Monday, 23 June, 2014 at 16:42

        Normal, cu avionul.

        • Dantesc
          Monday, 23 June, 2014 at 17:38

          si ce ? avionul nu vireaza ?

    • amne
      Monday, 23 June, 2014 at 18:37

      Dreapta, stânga, stânga, dreapta, stânga, dreapta, dreapta, stânga, dreapta, dreapta, dreapta, stânga, dreapta, stânga, dreapta, dreapta, stânga, dreapta, stânga, dreapta, stânga, dreapta, dreapta, stânga, dreapta, dreapta, dreapta, stânga, stânga, stânga, dreapta, stânga, dreapta, stânga. Got it. O mnemotehnica ar fi: traseul politicianului roman in 20 de ani de cariera politica.

  2. Dantesc
    Monday, 23 June, 2014 at 17:52

    Care e asemanarea dintre baietii astia Jagodina si baietii astialalti? Anorthosis Cine ghiceste poate sa bea o bere in cinstea sa!

    • CJ-07-CFR
      Monday, 23 June, 2014 at 18:10

      Simplu: echipe alb-albastre cu șansa a doua în fața CFR-ului. Noroc!

      • Dantesc
        Monday, 23 June, 2014 at 18:30

        Pfff desfac si eu una ! Noroc ! :))

  3. Racheta
    Monday, 23 June, 2014 at 18:36

    Dantesc, dar stii care-i deosebirea?(varianta scurta, nu trofeele noastre, Ch,League si alte performante-ale noastre-fata de ale lor?; oricum "capsunarii"au ceva in comun cu cei din vale:anul infiintarii(1919)

    • Dantesc
      Monday, 23 June, 2014 at 18:50

      Deci...Io la meciul cu cipriotii (tur) am mers ...cum sa iti spun....mai mult decat relaxat ,daca ma intelegi ce vreau sa spun...:) Iar atmosfera in jurul acelui meci era foooarte asemanatoare cu ceea ce vad azi. Toata lumea relaxata,toata lumea cu : le dam de la trei in sus ! si vreau sa iti spun ca am fumat in 90 de minute un pachet de tigari. De aceea io sunt ceva mai prudent in pronosticuri,echipa e in formare,habar nu avem ce pot cei noi sositi la echipa...iar liga 2 portugheza e din cate banuiesc eu sub liga 1 din Serbia

      • CJ-07-CFR
        Monday, 23 June, 2014 at 18:56

        Ca valoare a lotului (7 milioane euro), sârbii ar fi cam la jumătatea ligii a 2-a portugheze. link

  4. Vass Bela
    Monday, 23 June, 2014 at 22:36

    Diferenta dintre noi si sarbi e cea de mentalitate . Inainte de tragerea la sorti, Deac se plangea de banii neancasati . Sarbii indiferent de situatie, mor pe teren in meciurile internationale si asta in toate sporturile pe care le practica . In concluzie, nu cred ca suntem favoriti asa cum declara foarte multi dintre cei de-aici . Da Doamne sa ma insel !

    • Flacăra Vișinie
      Monday, 23 June, 2014 at 23:06

      Conteaza sa ne calificam, nu sa fim favoriti. Si Spania era favorita la castigarea CM.

  5. Hakana
    Tuesday, 24 June, 2014 at 02:50

    Pe site-ul nostru nu este actualizat lotul, cu moacele noilor jucători. Vine primul meci și nici nu-i știm la față pe ăștia noi. Sârbii, pe de altă parte, se încurajează pe site-ul lor oficial, mințind că CFR a jucat doar de două ori în CL și oricum nu mai au echipa de altădată (http://www.fkjagodina.org.rs/15176/rumuski-kluz-protivnik-jagodine-u-2-kolu-kvalifikacije-za-le/). Măcar ei au postat un articol despre acest mare meci...

  6. Racheta
    Tuesday, 24 June, 2014 at 09:56

    Asta e,Vass,MENTALITATEA(!); toti din spatiul(ex)sarbesc, au un psihic de invingatori, nu pot accepta infrangerea si fac,uneori, scrificii inimaginabile, pt. a o obtine; nu i-am vazut pacalind lupta, apeland(precum altii!) la trucuri lamentabile,chiar jenante, nu se dau loviti, nu pacalesc intrecerea; cand au intrat pe teren au un singur scop, VICTORIA!

    • Cristi
      Tuesday, 24 June, 2014 at 15:07

      sirbii sunt si ei o natiune de looseri ai istoriei, dar macar o fac demn, batindu-se pina la capat

  7. zmb
    Tuesday, 24 June, 2014 at 10:49

    http://www.globallfootballpark.hu/en/ un pic de feedback despre cantonamentul din Telki (HU). nu-i chiar atat de rau :)

    • Justin
      Tuesday, 24 June, 2014 at 14:03

      Nu-i rau deloc!

    • Panou
      Tuesday, 24 June, 2014 at 15:31

      Vedeti, asa ceva trebuia sa faca si Paszkany undeva pe valea Crisului Repede si-si scotea investitia inzecit. Putea sa-l inchirieze tot anul (inclusiv pentru meciurile echipelor din ligile inferioare), nu doar in perioada de pregatiri.

      • Cristi
        Tuesday, 24 June, 2014 at 16:21

        Cam greu fara un aeroport decent in zona si fara conexiuni rutiere la nivel de autostrada.. Cine sa vina?

  8. Vass Bela
    Tuesday, 24 June, 2014 at 17:13

    Hakana, asa cum tu ai intrat pe site-ul sarbilor, si ei cauta stiri despre noi pe site-ul nostru . Si constata, ca la capitolul " stiri noi ", apare sau " bine-ai venit X sau Y ", respectiv " multumim M sau N " . Parcurgand cu interes lotul nostru, ii vor afla pe Cadu, Ammari, Maah etc.iar in poza principala, acelasi Cadu . Si mai zice felcerul, ca noi avem experienta in Europa, nu ca altii . Parcurgand site-ul ma-ntreb, chiar nimic nu s-a lipit de administratori ( nu conducatori, cum bine remarca parca Racheta ) ?

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 24 June, 2014 at 18:41

      Aici e vorba de o tactica de dezinformare a sarbilor. Ei intra pe site, vad poza lui Cadu etc, se pregatesc pentru ei si cand are loc primul meci o sa fie luati complet prin surprindere si incaseaza 2 goluri in 5 minute.

      • luis
        Tuesday, 24 June, 2014 at 20:13

        FV,gresit,5 goluri in 2 minute:-))

        • Flacăra Vișinie
          Tuesday, 24 June, 2014 at 21:20

          Nu stiu daca Ogbu si Chuka pot da 5 goluri in 2 min., dar treaca de la mine.

  9. CJ-07-CFR
    Tuesday, 24 June, 2014 at 20:31

    Nu mi-e frică. Hora e mai tare decât sârba.

    • kiruj
      Tuesday, 24 June, 2014 at 21:44

      Hora ca hora, dar şi ciardaşu' îi mai tare ca sârba...:) HAI CFR!!!

  10. Dantesc
    Tuesday, 24 June, 2014 at 21:42

    No numa un pic ! Fiindca vreau sa devin un pic off-topic si sa ii urez si pe aceasta cale multi,multi,multi ani fericiti si sanatosi lui Caneto ! Adica sa ii spun LA MuLTI ANI ! mai pe scurt ....:) Si totodata sa ii multumesc in nume propriu pentru tot ceea ce face pentru CFR ! Inca odata ...LA MuLTI ANI !

    • Panou
      Tuesday, 24 June, 2014 at 21:49

      La multi ani, Caneto!

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 08:31

        Mersi, Panou!

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 24 June, 2014 at 21:49

      La mulți ani, campionate, Cupe și Supercupe, Caneto! PS - Dă, băăă, de băut!!!

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 08:33

        Mersi! Am pus la gheaţă o şampanie Bambino Party cu gust de zmeură, cu nişte pitici veseli pe etichetă. Te aştept! :)

      • luis
        Wednesday, 25 June, 2014 at 16:44

        La multi ani Caneto si Hai CFR!!!+!

        • caneto
          Wednesday, 25 June, 2014 at 20:43

          Mulţam! HAI CFR!!!

    • kiruj
      Tuesday, 24 June, 2014 at 21:51

      La mulţi ani, Caneto! Cum e viaţa la frumoasa vârstă de 106 ani? HAI CFR!!!

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 08:34

        Mulţam! Îl aştept la un pokeraş pe vecinul meu neamţ, Alzheimer. :)

    • fox fire
      Wednesday, 25 June, 2014 at 00:57

      La multi ani, caneto:)

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 08:36

        Thxs! :)

    • caneto
      Wednesday, 25 June, 2014 at 08:31

      Mulţumesc, Dantesc!

  11. gica10
    Wednesday, 25 June, 2014 at 00:53

    La multi ani Caneto!

    • caneto
      Wednesday, 25 June, 2014 at 08:35

      Muţumesc, gica10!

  12. Vass Bela
    Wednesday, 25 June, 2014 at 00:53

    Se practica prostitutia in presa . La scara mare o face horia ivanovici . In oficios, mutarea lui la Look este titrata ca " transfer de senzatie " ! No comment . PS . La multi ani Caneto , intamplarea face ca esti nascut in aceeasi zi cu fiica mea , care dimineata are examenul pt cl a IX-a la mate . Nu am emotii mari , s-a pregatit f.bine , dar totusi inca nu dorm ...( bine ca ea doarme ! ) .

    • kiruj
      Wednesday, 25 June, 2014 at 08:00

      Succes fetei! HAI CFR!!!

    • caneto
      Wednesday, 25 June, 2014 at 08:38

      Mulţumesc, Béla, la mulţi ani fiicei tale şi succes la examen! Tot întâmplarea face ca şi a mea să intre în nici juma’ de oră în examen, la cel de stat. :)

  13. fan cfr
    Wednesday, 25 June, 2014 at 09:49

    Salut Nu stiti cuvma, amicalul de sambata pe baza sportiva CUG cu cine se va juca ? Am citit intr-un site ca va fi asa ceva, sambata, pe baza CUG, de la ora 18 dupamasa, dar nu exista nici o confirmare pe site-ul oficial. Si nu as vrea ca sa ma duc acolo degeaba

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 25 June, 2014 at 10:39

      Astia chiar pun meci cu 1 ora inainte de Brazilia- Chile?

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 25 June, 2014 at 12:28

      Cu ASA Tg-Mures.

    • Nea_Silică_Mureș
      Wednesday, 25 June, 2014 at 14:19

      http://www.cfr1907.ro/ro/stiri/3136/meci-amical-fc-cfr-1907-cluj-asa-targu-mures-sambata-28062014-ora-1800-stadion-cug/ "Va anunţăm că sâmbătă 28.06.2014 de la ora 18:00 pe stadionul CUG echipa noastră joacă un meci amical cu echipa ASA Târgu Mureş!! Intrarea este liberă!! Vă aşteptăm în număr cât mai mare!! HAI CFR!!"

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 14:22

        Sper să nu fie cu supărare că am completat commentul. :)

        • Nea_Silică_Mureș
          Wednesday, 25 June, 2014 at 14:42

          La mulți ani Caneto!

          • caneto
            Wednesday, 25 June, 2014 at 16:43

            Mersi!

      • caneto
        Wednesday, 25 June, 2014 at 14:23

        site-ul oficial nu foloseşte decât doi de ! după HAI CFR. :)

        • kiruj
          Wednesday, 25 June, 2014 at 15:31

          Nişte nesimţiţi...Las' că-i dau în judecată şi cer daune morale de 5 milioane de euro...:) HAI CFR!!!

          • caneto
            Wednesday, 25 June, 2014 at 20:42

            N-are sens, nu vei avea câştig de cauză. O să invoce faptul că pe al treilea l-a sustras luis, de-aia apare la el !!!+! :)

            • luis
              Thursday, 26 June, 2014 at 18:46

              Cum adica?Vrei sa spui ca sunt infractor?Tu nu esti multumit nicicum.Daca nu pun ! ,ii bai,daca pun !!!+! sunt infractor.Am fost eu la Poarta Alba 1 an, dar nu mai vreau,chiar daca-i jiji acolo.:-)

  14. Racheta
    Wednesday, 25 June, 2014 at 13:33

    Copa do Mondo-faza grupelor-Reflectii de "chibit" : Din grupe pleaca, spre surprinderea multor "analisti", 3 nationale al caror fotbal este cotat-valoric, in primele 5 din lume(in ultimii10-15ani!)-Spania,Anglia si Italia-;cauze-scuze(!) : pe langa oboseala acumulata si caldura invocata, cele 3 mari "puteri" fotbalistice, au un numitor comun: uzura morala, dar mai ales fizica prin utilizarea indelungata si continua a unui anumit nucleu de jucatori si in primul rand a acelorasi "play-makeri"(Xavi-Spania,Gerard-Anglia si Pirlo-Italia), care se pare ca au ajuns la "apusul" performantelor(nu si a carierelor) la cel mai inalt nivel(!); anduranta campionatelor lor si a meciurilor din Cupele Europene, varsta inaintata, pt. un asemenea turneu, timpul mult prea scurt pt. recuperare,le-au diminuat decisiv capacitatile motrice, i-au uzat psihic si stors fizic,diminuindu-le forta, prospetimea si clarviziunea de alta data(asa se si explica de ce primii 2 au fost utilizati mai putin), punandu-si in mod hotarator si negativ amprenta pe evolutia lor si a echipelor acestora; Antrenorii lor au gresit cand s-au bazat, mult prea mult, pe aportul acestora,mizand prea mult pe experienta si notorietatea lor evaluandu-le gresit capacitatile ( nepregatind "un Plan B"),care de asta data nu au mai fost pozitive si hotaratoare in stabilirea castigatoarelor din teren; o alta cauza ar fi "nepriceperea" antrenorilor( Del Bosqe,Hodgson,Prandelli) de-a se adapta rapid la schimbarile tactice ale adversarilor,de-a reusi sa-si impuna un sistem eficient de joc si a "nenorocului"de a nu avea rezerve de calibru(!)

    • kiruj
      Wednesday, 25 June, 2014 at 14:26

      Dintre cei 3 antrenori amintiţi Hodgson mi s-a părut efectiv şi depăşit de evenimente, şi rigid în ale tacticii, din care cauză Anglia s-a transformat într-o echipă de duzină. La ceilalţi doi nu se pune problema (a "depăşirii"), dar au intervenit celellalte cauze pe care le-ai arătat. HAI CFR!!!

      • Cristi
        Monday, 30 June, 2014 at 12:34

        Anglia este o echipa de duzina..de zeci de ani nu a livrat nimic la nivel inalt la nici o cupa mondiala sau europeana. Daca excludem mondialul din 66 unde unde au cistigat asa cum au cistigat (fara sa negam ca au avut o generatie deosebita), practic la nivel de nationala niciodata nu au fost cine stie ce.

  15. Racheta
    Wednesday, 25 June, 2014 at 15:52

    Administratorii nostri, aceste eminente cenusii in ale fotbalului, nu au aflat, inca,programul optimilor de finala, negasind alta zi( ex.vineri), sau alta ora(ex.11.oo,sau16.00) sa perfecteze un amical, ca doar depinde de ei, nu de LPF,FRF,UTC,PCR(?);probabil ca au un program de pregatire f. incarcat si mult prea aglomerat(noi de ce nu suntem informati?); caci mai dorim sa vedem, macar odata la 4 ani si fotbal de calitate!; inca o sfidare - marca inregistrata - la adresa propriilor suporteri;RUSINE!;observ ca doresc, cu orice pret sa nu -mi mai fac abonament, ca pe cel vechi l-am rupt la meciul cu mU-istii;Hai CFR!

  16. justice
    Wednesday, 25 June, 2014 at 16:36

    Noi miscari pe piata transferurilor - un mijlocas croat de 22 de ani, Antonio Jakolis --> http://www.stiridesport.ro/competitii/liga-1/cfr-cluj-transfer-croat-antonio-jakolis.html

    • Flacăra Vișinie
      Wednesday, 25 June, 2014 at 17:33

      30 meciuri in 2 ani la 6 echipe. Adica 30/2/6, cifrele de sinteza, asa cum isi dau si gagicile dimensiunile.

  17. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 25 June, 2014 at 17:31

    La Multi Ani Caneto!!! (cu 3 de !). Sper ca primesti urarile chiar daca sunt sub forma de intrari intarziate.

    • caneto
      Wednesday, 25 June, 2014 at 20:44

      Mersi! Am pus la gheaţă nişte cartonaşe galbene. :)

  18. justice
    Wednesday, 25 June, 2014 at 22:14

    Cica avem si atacant! Bruno Azevedo Guima (28 de ani si 1.94m inaltime) de la Oliveirense, unde a marcat 11 goluri în 35 de meciuri --> http://www.stiridesport.ro/articole/cfr-cluj-transfera-si-in-atac.html

    • kiruj
      Wednesday, 25 June, 2014 at 22:31

      Din ce văd pe wikipedia, şi asta a jucat o vreme la Vişeu...Mai e puţin, şi vine toată echipa din Maramu...:) HAICFR!!!

    • kiruj
      Wednesday, 25 June, 2014 at 22:44

      M-am uitat la "grupajul" indicat de tine,chiar nu pare un atacant prost, dar aceste imagini mai mereu ascund ceva...Seamănă un pic cu Futacs ăla, e cam imbatabil cu capul (deviază excelent mingile către coechipieri,mai dă şi goluri cu capul), e şi psta destul de lent, dar cu tehnica stă -parcă- ceva mai bine ca Marko, e destul de insistent şi protejează bine mingile. Are şi apucături de servant. În fine, din aceste imagini vezi doar vârful "iceberg"-ului, sau nici atât...HAI CFR!!!

  19. Hakana
    Thursday, 26 June, 2014 at 01:55

    După cea mai lungă zi a anului vine cea mai lungă zi de naștere a anului. Petrecerea continua... La mulți ani, Caneto!

    • caneto
      Thursday, 26 June, 2014 at 13:42

      Mulţam şi ţie! :)

  20. csongi
    Thursday, 26 June, 2014 at 09:16

    Stana, Nikolic, Tucudean... vai de capul nostru. link1 link2

    • Nea_Silică_Mureș
      Thursday, 26 June, 2014 at 12:46

      Deocamdată astea-s teletexte. Când vor fi publicate pe siteul oficial ne vom putea văita în liniște.

      • caneto
        Thursday, 26 June, 2014 at 13:38

        http://www.cfr1907.ro/ro/stiri/3138/bun-venit-stana-daniel/ "Clubul CFR 1907 Cluj si mijlocasul Stana Daniel Ionel, au ajuns la un acord privind colaborarea pentru urmatoarea perioada. Ii dorim mult succes si performante notabile in toate competitiile." Nu scrie pe câţi ani, poate-i vorba de o lună, două. :)

  21. Racheta
    Thursday, 26 June, 2014 at 10:02

    Antonio Jakolis-mijlocas croat ; ma intreb cum, la numai 22 de ani, nu-ti gasesti o echipa, de doamne ajuta si te preumbli ca un "habauc"in 2 ani la 6 echipe(?), dar ce mai conteaza, pt. CFR e bun, doar vine liber de contract(!); mare ATENTIE la vizita medicala,neuro-psihiatrica(!); nu cred ca sta prea bine cu "tartacuta"(!);Vai de mama noastra, il compatimesc pe Miri, cu un asemenea lot ii va fi extrem de greu sa reuseasca ce-si propune(!)

  22. ulisse
    Thursday, 26 June, 2014 at 11:47
  23. Nea_Silică_Mureș
    Thursday, 26 June, 2014 at 14:15

    Jakolis/Stana confirmați de siteul clubului. Stana asta pare alteregoul lui Voiculeț... Sper că mă înșel.

    • caneto
      Thursday, 26 June, 2014 at 14:35

      Da, l-am omis pe Jakolis: "Clubul CFR 1907 Cluj si atacantul Antonio Jakolis, au ajuns la un acord privind colaborarea pentru urmatoarele 3 sezoane. Ii dorim mult succes si performante notabile in toate competitiile." http://www.cfr1907.ro/ro/stiri/3137/bun-venit-antonio-jakolis/

    • thedarkside
      Thursday, 26 June, 2014 at 18:20

      De unde l-au mai scos si pe asta...

  24. nea Silica_Mures
    Thursday, 26 June, 2014 at 16:07
  25. nea_Silica_Mures
    Thursday, 26 June, 2014 at 21:30

    Şi alta, ceva mai bună: Bine ai venit Guima şi la multe goluri! O întrebare: de ce naiba nu se mai încarcă saitu ca de obicei (adică e doar text nu şi grafic)? Is it my problem? Please help, e enervant.

    • kiruj
      Thursday, 26 June, 2014 at 21:55

      Care sait, că ăsta al nostru merge bine (la mine, cel puţin), caz în care "it is your problem, my friend"...HAI CFR!!!

    • CJ-07-CFR
      Thursday, 26 June, 2014 at 22:21

      Și la mine merge perfect, deși nu prea intru pe aici că văd că ăștia nu scriu articole noi și interesante...

      • kiruj
        Thursday, 26 June, 2014 at 23:05

        Asta-i critică, sau autocritică, Mister? HAI CFR!!!

        • nea_Silica_Mures
          Thursday, 26 June, 2014 at 23:58

          Tăt Ctrl+F5 e rezolvarea...

  26. Ioan Dacid
    Thursday, 26 June, 2014 at 22:58

    Revenind la mondial: Imi pare foarte rau ca Gana nu a trecut mai departe, a fost un meci foarte disputat intre africani si iberici. Pe portugheji nu ii suport deloc, si din acest motiv ma bucur un pic ca au plecat acasa dar pe de alta parte imi pare nespus de rau pentru Beto, mi se pare un jucator foarte sufletist chiar nu imi dau seama cum a trecut un astfel de jucator pe la noi prin curte, la fel imi este greu sa realizez ca un titular de drept in nationala Uruguay-ului s-a afirmat in Europa prima data la noi.

    • Ioan Dacid
      Friday, 27 June, 2014 at 09:23

      Il astept pe Cristi sa ne explice cum Ligue 2 e peste campionatul Romaniei, chiar nu vreau sa ii testez nervii si sa ne explice ca si din Ligue 3 pot veni jucatori buni, care te pot ajuta.

      • grasu
        Friday, 27 June, 2014 at 09:46

        Ligue 2 este cam la acelasi nivel, daca nu peste, campionatul Romaniei, dar nou venitul asta nu vine din Ligue 2... ci din Championnat Nacional (Liga a 3-a).

      • Cristi
        Friday, 27 June, 2014 at 12:00

        Salut. Citesc mai rar saptaminile astea, ca in China si fusul orar plus calatoriile ma defazeaza un pic cu orarul european. Ligue 2 este slabuta financiar, jucatorii buni de acolo se invirt spre max. 150.000 pe an, cam cu 20% sub salariile din Italia. Dar daca vrei africani cu pasapoarte europene, cam e o sursa buna. Valoric, nu prea am habar, pt ca nu urmaresc fotbalul francez in detaliu - diviziile lor nu au fost niciodata in top4 si nici nu vor ajunge.

      • Cristi
        Friday, 27 June, 2014 at 12:05

        Ca idee..2014-2019 drepturile TV din Ligue 2 au fost date pe 22 de mil de euro net anual, pt 20 de echipe in campionat. Poti compara cu prima liga din Romania. Daca luam in considerare ca acolo biletele sunt mai scumpe dar banii publici mai putini adica nema, putem extrapola ca bugetele per ansamblu sunt comparative cu prima divizie din Romania.

        • Ioan Dacid
          Friday, 27 June, 2014 at 22:35

          Ok man , inteleg ca salarile is cam le fel ca in Liga 1,dar totusi e a 2-a divizie din Franta, sincer pt o echipa care vrea sa intre in grupele Europa League si vrea sa fie in primele 3 anul viitor mi se pare un pic penibil sa aduci astfel de jucatori.

          • Cristi
            Saturday, 28 June, 2014 at 03:23

            Poti sa vezi lucrurile din mai multe unghiuri. Daca pleci dela criteriul financiar, cam asta e nivelul la care ne putem intinde. Intrebarea e ce poti face cu banii astia - daca aduci obositi de 28-29 de ani care vor sa mai traga un tun si sa aiba viata usoara sau aduci jucatori care vor sa aiba meciuri in picioare pt ca nu prind prima echipa la Lyon sau Marseille si atunci sunt imprumutati in liga a doua.

    • csongi
      Friday, 27 June, 2014 at 09:41

      Hopa, Vicinius si Guima sună bine, ăștia sunt deja jucători buni pentru nivelul Ligii 1. Francezul, cine știe, trebuie văzut jucând. Alții au adus jucători bunicei din Ligue 2.

      • Nea_Silică_Mureș
        Friday, 27 June, 2014 at 10:43

        Vicinius este de fapt Vinicius: transfermarkt Joacă bine, dar e greu de crezut să vină la noi pe banii ăștia. Iată ce știe: link

  27. Panou
    Friday, 27 June, 2014 at 12:23

    Cica Mediasul se destrama si toti jucatorii pot pleca liber: link Care credeti ca ar putea veni la CFR?

    • Cristi
      Friday, 27 June, 2014 at 12:31

      Muth.

    • caneto
      Friday, 27 June, 2014 at 12:35

      Horoba. :)

    • kiruj
      Friday, 27 June, 2014 at 14:15

      Ciprian Petre.

  28. caneto
    Friday, 27 June, 2014 at 13:35

    "CFR Cluj şi ASA Târgu Mureş au ajuns la un acord în privinţa lui Ioan Hora, care urmează să devină defintiv jucătorul mureşenilor. Hora a evoluat şi în returul sezonului trecut la fosta divizionară secundă, dar sub formă de împrumut, la fel ca şi Sepsi şi Voiculeţ. Detaliile contractului dintre mijlocaş şi ASA urmează să fie stabilite în aceste zile." link Nu se poateeee... !!! :(

    • Cristi
      Friday, 27 June, 2014 at 13:58

      Ce ne facem fara Hora? Gata cu EL.

      • kiruj
        Friday, 27 June, 2014 at 14:17

        V-am zis eu alaltăieri, rămânem cu sârba şi cu ciardaşu'...:) HAI CFR!!!

        • caneto
          Friday, 27 June, 2014 at 14:39

          Poate-l luăm sub formă de împrumut pentru un sezon de la Târgu Mureş. :)

          • Ioan Dacid
            Friday, 27 June, 2014 at 22:36

            This is a good one!!! Hai CFR!!!!

    • thedarkside
      Friday, 27 June, 2014 at 18:53

      Sa ni-l dea pe Bumba la schimb cu astia trei :-)

      • Cristi
        Saturday, 28 June, 2014 at 03:16

        Daca e al lor si nu al Romei.

  29. Racheta
    Friday, 27 June, 2014 at 15:34

    Nu stiu cat de mult stie A.1, "sarba"(?), dar sigur, nemai avandu-l pe Hora, va trebui sa-i invatam pe "capsunari"(jagodia=capsuna), "ceardasul"(!); cred ca si aici, Kiruj, va trebui sa-l ajuti pe Miri(!)

    • kiruj
      Friday, 27 June, 2014 at 16:58

      Nicio problemă, oricum eram "şef de sală" la "Táncház" în anii 70'... :) HAI CFR!!!

  30. thedarkside
    Saturday, 28 June, 2014 at 13:17

    Mergeti la amicalul de azi cu ASA?

    • Panou
      Saturday, 28 June, 2014 at 13:30

      Asteptam o cronica a meciului de la cei care merg.

      • caneto
        Saturday, 28 June, 2014 at 18:31

        "UPDATE: Formula de start a CFR-ului în repriza secundă:

        Vâtcă - Jaime, Joao Paulo, Ene, Lopes - Muniru, Veres - Jakolis, Negruț, Păun - Tade

        UPDATE: Min. 13 Combinație în careu, Negruț driblează elegant un fundaș advers, la 11m, și împinge balonul în colțul drept. CFR - ASA Târgu Mureș 2-0

        UPDATE: Min. 7 Penalty pentru CFR. Deac a fost falutat în careu, iar arbitru a dat lovitură de la 11m. Ogbu l-a executat pe Stăncioiu, fostul portar al feroviarilor. CFR - ASA Târgu Mureș 1-0

        UPDATE: CFR Cluj a început partida în următoarea formulă:

        28. Amadio - Susic, 29. Larie, 24. Rada, 45. Camora - 48 Muniru, 44. Monroy - 7. Deac (cpt), 21. Negruț, 10. Costea - 18. Chuka

        În tribunele bazei CUG asistă peste 300 de spectatori.

        " link

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:17

        Paun a incercat sa-l lobeze pe portarul advers, fara succes dupa doua driblinguri reusite

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:19

        La ASA intra trei jucatori proaspeti :-)

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:21

        La cfr intra atacantul ala de 2m in locul lui Negrut

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:25

        Sut slab al lui Paun pe poarta din lovitura libera directa de la 30m

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:28

        Goooool Tade reia o minge respinsa de militari

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:31

        Miriuta calmeaza baietii de pe margine dar cfr mai da un gol sa-i faca in ciuda

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:34

        Portarul militar s-a accidentat la faza golului si trebuie schimbat

        • Gavrilo
          Saturday, 28 June, 2014 at 19:42

          ASA de acum inseamna Asociatia Sportiva Ardealul! Deci nu militari ci '" ardeleni"

          • thedarkside
            Sunday, 29 June, 2014 at 00:23

            Va rog sa-mi scuzati greselile. Seful mi-a zis deja ca-mi da penalizare 30% pe trei luni. Eu am incercat sa-i explic ca nu puteam sa-i numesc ardeleni pe adversari, ca s-ar fi confundat cu ceferistii Tade si Ciuca. Mi-a redus penalizarea la 20% pe doua luni, desi stie ca e ilegal si risca sa se trezeasca cu dulaii lui Kovesi de gat. Codruta, daca esti ceferista si daca citesti aceste randuri, fa-te te rog ca ploua.

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:41

        Atacantul cfrului de 2m ia un galben dupa ce i se bate obrazul de catre un fundas militar. Ambitiile sunt mari.

      • thedarkside
        Saturday, 28 June, 2014 at 19:46

        Paun il lanseaza bine pe Tade care ramane singur cu portarul dar nu reuseste sa-l faca. Meciul se termina

  31. Gavrilo
    Saturday, 28 June, 2014 at 20:00

    ASA nu inseamna As Sportiva Armata ci Asociatia Sportiva Ardealul!!!

  32. Ioan Dacid
    Saturday, 28 June, 2014 at 22:39

    Am preferat Brazilia- Chile si nu imi pare deloc rau, astept meciurile CFR-ului din competitile oficiale.

  33. gica10
    Sunday, 29 June, 2014 at 01:34

    Trebuie respectate optiunile fiecaruia,dar eu personal tot la amicalul nostru mergeam chiar daca ar fi jucat selectionata Calea Lactee-Gaura Neagra.........hai CFR!

    • nea_Silica_Mures
      Sunday, 29 June, 2014 at 08:53

      Absolut de acord cu Gică10. Completez: dacă s-ar fi transmis ambele meciuri, aş fi urmărit meciul nostru. Ălalalt a fost lung ca o zi de post şi la fel de plictisitor. Marea Brazilie se dovedeşte a fi un fâsst şi trăieşte doar din Neymar jr. Cine ştie, poate se trezesc până la sfârşit...

    • luis
      Sunday, 29 June, 2014 at 08:58

      Gicutule,tot respectul din partea mea.Hai CFR!!!+!

  34. Racheta
    Sunday, 29 June, 2014 at 10:29

    Fiecare cu optiunile,preferintele sale, in functie si de posibilitatile de vizionare si de deplasare(!); am considerat ca nu merita sa sacrific un meci vazut, doar la 4ani, pt.un antrenament-scoala cu rezerve, debutanti, imprumutati sau liberi de contract(!);Copa do Mondo(doar pt. cine a fost la CUG):Brazilia- -Chile1-1 final, 3-2(dupa penaltyuri),iar Columbia-Uruguay 2-0: Brazilia si Uruguay-echipe cu staif,prestigiu, performante si cotate mult peste adversarele lor au "ingropat" fotbalul-spectacol, devenind din favoriti incontestabili, "sparing-parteneri"pt. adversari; s-a mai dovedit, inca odata, ca numai cu numele de vedete, cu ifose de mil. de euroi,care sfideaza adversarul si fotbalul, nu poti invinge echipe "furnicute"(CHILE),muncitoare, f. bine asezate in teren, bine organizate tehnico-tactic, care si-au folosint la maxim potentialul colectiv, si spiritul de sacrificiu; antrenorii celor de la Chile si mai ales al Columbiei, merita toata lauda pt. ispravile echipelor, conduse excelent, de catre ei(!), au demonstrat cum trebuie abordate partidele cu miza(in mod diferit), in functie de adversar, dar mai ales folosind intregul potential din dotarile fiecarei echipe(!)Cele doua(Brazilia,ajutata de sansa si Uruguay, o umbra)au jucat fara orizont, intamplator, cu multe lacune in aparare, iar in atac fara idei si scheme de joc, nimic strategic, fara tactica si solutii( unde le-au fost antrenorii?) in a contracara jocul simplu al adversarilor, in viteza, cu determinare extraordinara(Chile-care desi mult mai scunzi au castigat 80%din duelurile aeriene), adevarate echipe(in special Columbia); primul gol inscris de columbieni, o "capodopera"(marca-Gusti Tegean,intr-un meci, in Gruia cu Stelemeaua), inscris de atacantul lui Monaco,J.RODRIGUEZ; La inceputul meciului cu ASA, exceptand portarul, cred ca am folosit, viitoarea, echipa de baza,deocamdata(?!); Hai CFR!

    • nea_Silica_Mures
      Sunday, 29 June, 2014 at 14:50

      Superbe golurile lui Rodriguez. Probabil că celeştilor le-a lipsit prea mult Suarez. Cu el pe teren, cine ştie? Da, probabil a fost un fel de echipă "de bază", doar că unii sunt cam neantrenaţi, alţii trebuie să se obişnuiească cu ceilalţi, sau trebuie să se familiarizeze cu posturile pe care sunt puşi să joace. E un început promiţător. Să nu uităm, suntem abia la început. Hai băieţii, haide CFR!

    • Flacăra Vișinie
      Sunday, 29 June, 2014 at 15:40

      Si Chile a jucat foarte bine, incepand de la asezarea in teren si pana la spiritul de echipa pe care l-au aratat. Pacat ca nu s-au antrenat mai bine pentru penalty-uri, mi-ar fi placut sa ii vad mergand mai departe. Sigur, asta insemna eliminarea Braziliei si probabil ar fi fost dezastru pe strazi.

  35. amne
    Sunday, 29 June, 2014 at 18:35

    Pot sa fac si io o intrebare, ca nu dau cu paru'? Ne adunam la meciul cu sarbii din Gruia au ba? S-o hotarat daca tribunistii ne facem abonamente intr-o zona a noastra? Daca-i cineva interesat sa facem un grup comun in tribune pentru sezonul de sta sa-nceapa, aruncati cu miel la amnesiac0210@gmail.com, sau pe twitter @amne0210. Putem macar sa-ncepem niste discutii preliminare si sa vedem cum stam. Sau adminii tribunei, daca exista interes, pot sa faca un articol dedicat.

    • luis
      Sunday, 29 June, 2014 at 19:55

      Amne,99.9% voi merge la meci pe 17.Nu stiu cum si ce fac ceilalti dar daca esti dispus ,putem sa ne intalnim.Cred ca si Kiruj va veni.Mai "vorovim".

  36. csongi
    Sunday, 29 June, 2014 at 22:46

    Primul gol din amical și încă ceva din prima repriză: link

    • Flacăra Vișinie
      Sunday, 29 June, 2014 at 23:01

      Ai fost la match? Cum arata echipa? Am remarcat pe inregistrare unul din jucatorii noi, nr. 48, african, cred ca joaca inchizator.

      • kiruj
        Sunday, 29 June, 2014 at 23:53

        E Muniru, parcă. HAICFR!!!

      • csongi
        Monday, 30 June, 2014 at 01:44

        N-am fost, nu sunt clujean. Dar oricum, nu cred că încă se pot formula concluzii cu privire la jocul echipei.

      • emil
        Monday, 30 June, 2014 at 08:35

        Am fost la meci, a fost cat de cat OK. Paun s-a miscat super la fel si nr. 8 (nu stiu care dintre cei veniti e) si poate cea mai importanta veste: a revenit Muniru; cred ca el a fost singurul care a ramas pe teren tot meciul. Hai CFR!

        • kiruj
          Monday, 30 June, 2014 at 09:18

          Emile, cum s-au mişcat fundaşii noi (din prima, respectiv din a doua repriză)? Nu de alta, dar -conform presimţirilor mele mai vechi- modificările esenţiale vizează acest compartiment, unul important! În rest, continui să cred, că măcar 8 din cei 11 titulari cu Jagodina vor fi oameni vechi, practic de la mijloc în sus (în prima repriză) am văzut numai şi numai jucători "vechi": Muniru,Monroy,Deac,Negruţ,Costea,Ogbu, la care dacă-i pun pe Felghe (chit că n-a jucat, dar nu se pune problema să nu fie titular), Camora şi Rada, ajung chiar la 9 oameni deja "încercaţi" la CFR, deci măcar de omogenizare / omogenitate nu trebuie să ne facem griji, zic eu. În schimb, în apărare 2-3 piese noi înseamnă un factor de risc, chiar în condiţiile în care individual sunt jucători buni. E vorba de capacitatea (formată în timp) de-a se înţelege din priviri, de-a se dubla instinctiv, etc., şi în "zona" asta orice greşeală se plăteşte scump, nu-i aşa. Totuşi, am impresia că dracu' nu-i chiar aşa de negru...:) HAI CFR!!!

          • Flacăra Vișinie
            Monday, 30 June, 2014 at 10:57

            Felghe n-a jucat din cauza unei accidentari usoare (asa am citit pe undeva ieri).

          • emil
            Monday, 30 June, 2014 at 11:51

            In prima repriza (am ajuns abia prin minutul 20): Camora in nota obisnuita, Rada a cam trecut pe sub vreo doua mingi, celalalt (cred ca Larie) a parut destul de sigur, a si jucat foarte simplu toate mingile, pe dreapta cred Mateo a avut cateva urcari interesante cu Deac. In a doua repriza (fiind la poarta la care atacam noi) nu am vazut prea mare lucru ce s-a intamplat in aparare. In schimb m-am lamurit cu Thiago Lopez, sper sa ramana tot rezerva

            • kiruj
              Monday, 30 June, 2014 at 12:47

              Mersi, Emile! HAI CFR!!!

          • thedarkside
            Monday, 30 June, 2014 at 12:07

            Am vazut sfarsitul primei reprize si repriza a doua. L-am remarcat si eu pe Paun, cred ca are potential de liga1. Noul varf, baiatul ala inalt, a intrat in repriza a doua dar a fost complet pe langa. Ori e iesit complet din forma, ori e doar o alta petarda. Sper sa ma contrazica in meciurile viitoare. A ratat o lovitura cu capul din 6m si in rest nici o realizare. Am mai "remarcat" un baiat nou, fundas stanga, blond, poate ii stie cineva numele. Destul de nesigur in aparare, cam aproape de 0 aportul in atac. In repriza a doua ASA a ajuns foarte greu la poarta noastra, nu cred ca putem trage o concluzie dupa meciul cu ei. Sa vedem niste adversari mai tari si mai vorbim dupa aia. Hai CFR!

            • kiruj
              Monday, 30 June, 2014 at 12:52

              Da, sunt convins şi eu că preliminariile vor fi atacate cu un nucleu de bază deja rodat, cu minim 8 jucători din vechea garnitură. Noii veniţi (chiar dacă au valoare), au nevoie şi de pregătire, dar şi de "omogenizare/acomodare cu stilul de joc şi cu ceilalţi. Nu le va fi uşor. În apărare n-avem ce face, de bine de rău, 2-3 nou-veniţi trebuie să fie titulari, acolo accentul este "simplitatea" (degajezi în direcţia în care stai), până ce apar relaţii de joc. HAI CFR!!!

  37. Racheta
    Monday, 30 June, 2014 at 11:33

    Copa do Mondo("8-imi"):Nederland-Mexico 2-1; ce de ghinioane pe mexicani(!); cat de nedrept mai poate fi fotbalul, uneori(?!); conduci(cu 1-0,min.87)ostilitatile, aproape, tot meciul, dar pe final iei in doar 5`, 2 goluri si toata munca de "sisif" se naruieste si incredibil, te vezi expediat acasa(!); meciul a inceput tacticizat, ambele echipe asteptand gresala adversarului, mexicanii cu un sistem, promovat mai nou(3-5-2), batavii cu un sistem(4-3-1-2), pe care l-as vedea si la CFR implementat, daca l-am aduce pe mijlocasul ofensiv brazilian Cristian,in "spatele"varfurilor Guima si Chuka;In prima repriza doar Mexicul a contat in joc, avand si 2-3 ocazii de-a inscrie, prin aport substantial al "evantaiului"(a celor 5 de la mijloc); si cum era de prevazut vine si golul (min.48-G.Dos Santos), un gol brazilian, meritat de mexicani, care cum era si de asteptat s-au acomodat mult mai repede si usor cu presiunea atm. si temperatura(doar e clima lor de acasa); Portarul aztec, Ochoua(nu stiu din care trib?), a facut minuni in poarta, a fost ingerul pazitor(si cu mult noroc), pana la golul egalizator, nemeritat si venit de nicaieri, al luiSnaijder,min.88(unde portarul, era mascat si ca la penalty, gol Huntelar,min.94, s-a dus in cealalta directie);dupa 2 incercari ale lui A.Roben, de-al impresiona, prin driblinguri si patrunderi in picaj, pe arbitru, a 3-a oara i-a reusit, iar in urma transformarii penaltyului, astfel obtinut, Olanda, pe nedrept, merge in sferturi(!); dupa Chile si Columbia, o alta echipe latino-americana, Mexicul, a incantat prin vigoare, disciplina tactica exemplara dusa pana la sacrificiu, cu o excelenta organizare a jocului, mult mai motivata si dispusa la efort( mi-ar placea sa vad si la CFR o asemenea atitudine, indiferent de adversar si scor!), reusind sa-si anihileze adversarii, olandezi, cotati valoric si evaluati financiar,mult peste mexicani;Costa Rica-Grecia (1-1)in meci,(5-3),dupa penaltyuri(!); in sfarsit s-a terminat si cu norocul "fanariotilor"(va aduceti aminte cum au castigat un Campionat Eurpean, cu 4/5 rezultate de 1-0!?), care oricum, ajungand aici si-au depasit cu mult conditia de echipa mediocra, practicand un antifotbal, cu un joc greu de urmarit si de suportat; in perioada 11.07-30.o7. sunt plecat la capitala, dar daca se fac abonamente intr-un loc anume, numai pt. TRIBUNISTI, ma intereseaza; daca se poate mai departe de galerii(!); la un meci am vazut doar steagurile galeriei si am auzit tot vocabularul cretinoid si vulgar, expectorat de niste pusti dezaxati(!)

    • kiruj
      Monday, 30 June, 2014 at 12:57

      Asta cu 3-5-2 e la modă acum, am văzut la mai multe echipe, dar -atenţie!- trebuie să ai şi jucători "de profil"! Revin mai încolo cu plusurile/minusurile acestui sistem. În privinţa modulului 4-3-1-2, m-am gândit şi eu la un moment dat, dar înclin să cred că în acest moment (şi în acest context, cu preliminarii EL pe cap, etc.) nu e o soluţie. HAI CFR!!!

    • Flacăra Vișinie
      Monday, 30 June, 2014 at 13:33

      Eu nu as fi atat de categoric in privinta meritului sau nemeritului. Sa nu uitam ca desi Mexicul a avut ceva mai multe ocazii, mai ales in prima repriza, nu au luat gol multumita portarului Ochoa (de care chiar imi pare rau ca merge acasa). Penalty-ul acordat Olandei a fost doar o jumatate de penalty, de acord, dar au avut alte faze la care puteau primi penalty pe bune si nu l-au primit. Jocul a fost greoi deoarece nici una din echipe n-a vrut sa isi asume riscuri. Totul s-a schimbat dupa golul mexicanilor, cand Van Gaal a facut rapid niste schimbari cel putin interesante, ca sa nu zic destepte (antrenorii buni se cunosc la schimbari, nu?) si imediat dupa aceea jocul a devenit mult mai dinamic, dovada si golul marcat de Snejder. Nu vad de ce ar fi un gol nemeritat, nici golul mexicanilor nu a fost ceva iesit din comun (cum a fost de exemplu primul gol al lui James Rodriguez in poarta Uruguayului). Olanda a suferit din cauza schimbarii premature a lui De Jong, accidentat, care e un killer, dar inchide bine, si anemiei lui Van Persie, probabil din cauza temperaturii si umiditatii. Uite aici si o analiza mai detaliata:
      http://tactic-zone.blogspot.ro/2014/06/olanda-vs-mexic-2-1-egali-pe-centru-mai.html

  38. Ioan Dacid
    Monday, 30 June, 2014 at 12:08

    Ieri la Olanda-Mexic a fost o faza asemanatoare Cadu-Milanov, dar de data asta porumb-boy-ul si toata gasca de moldoveni si mitici au fost de parere ca nu se impunea nici un fel de lovitura libera pt ca mexicanul a stat prea jos cu capul , of of, interesul poarta fesul. Si pana la urma s-a putut observa cat de bun arbitru e porumboiul cand a judecat penalty-ul clar dat Olandei. Ma si doare capul cand imi amintesc ca in 2 sapt se termina CM si ne intoarcem la cacaturile de declaratii din Liga lui cine mai e.

  39. Racheta
    Monday, 30 June, 2014 at 12:47

    Comentul meu de la 11:33, de ce nu mai apare?

    • Flacăra Vișinie
      Monday, 30 June, 2014 at 13:34

      E aparut.

  40. Racheta
    Monday, 30 June, 2014 at 13:34

    Am sa incerc un alt coment, unul mai sintetic;Copa do Mondo("8imi"):Nederland-Mexico 2-1; inca un meci in care favorita se face de "cacao"si cu multa sansa trece in "sferturi"(total nemeritat), iar autsiderul, Mexicul(o alta surpriza placuta, echipa latino-americana, pe langa Chile si Columbia) devine favorita publicului, atat prin joc, dar mai ales prin daruire, organizare tehnico-tactica( un angrenaj, 3-5-2,"evantai")la mijlocul terenului, pe care l-a dominat, aproape intreg meciul, avand insa de partea lor clima(aceiasi ca acasa) si acest excelent portar aztec G.OCHOUA; min.48-gol brazilian, meritat, inscris de mexicanul G.Dos Santos; olandezii inafara raidurilor in picaj, ale lui A.Roben, care pana la urma l-a impresionat pe arbitru(acordand penalty in min.94, transformat de Huntelar), nu prea au impresionat, ba dimpotriva, au dezamagit; In cealalta partida a "8imilor" Costa Rica -Grecia(1-1in meci, 5-3, dupa penaltyuri) anosta si neinteresanta, fanariotilor le-au suras, din nou norocul,(asa cum ciudat si inestetic au castigat un Campionat European cu 4/5 meciuri de 1-0) la finalul meciului, cand au egalat, dar nu si la penaltyuri; atat C.Rica, dar mai ales Grecia si-au depasit cu mult pozitia in clasamentul mondial si conditia de echipe mediocre!(caci de valoare nici nu poate fi vorba!); In perioada 11.07.-30.07, sunt plecat cu treburi de familie la capitala, dar imi doresc un abonament intr-un spatiu comun, apropiat tribunistilor, departe de galerii(!);Hai CFR!

  41. Racheta
    Monday, 30 June, 2014 at 13:52

    Pana la urma vad ca a aparut,multumesc(!); nu stiu unde a fost "eroarea de gresala"(?), dar se intampla la case si mai mari.

  42. Ioan Dacid
    Monday, 30 June, 2014 at 15:42

    Si mie comentariul a aparut cu intarziere.

  43. Racheta
    Monday, 30 June, 2014 at 17:00

    (La Gilau, se pregateste de ploaie!);corecte observatiile(F.V.) referitoare la mutarile gandite de Van Gaal(cred ca este cel mai bun antrenor, de pana acum!)care intodeauna face schimbari destepte; in primele reprize isi studiaza adversarul, iar in reprizele secunde muta inteligent, decisiv si de fiecare data castigator ;-I.D., daca in campionatul nostru, Cadu ar fi avut intrarile lui Rafa Martinez-cpt.,in doua randuri, alaturi de celalalt f.c.(in prima repriza l-au cosit pe Roben, in careu-penalty clar-, iar in secunda tot impreuna i-au aranjat, freza lui van Percie, cu bocancii, la nivelul umarului), basca semi-faultul la penalty- ar fi fost eliminat si suspendat 9 etape(!); daca e sa ne referim la manierele catastrofale si ingrijoratoare de arbitraj,a majoritatii arbitrilor(numai camerele video, mai pot salva fotbalul si repara greselile!)constatam ca acestia au influentat decisiv tabelele de marcaj si au hotarat, incorect, soarta unor echipe; pt.prestatia lamentabila a arbitrilor ar fi necesare mai multe capitole si ar trebui atunci, sa-i disculpabilizam pe a-i nostrii fluierasi si sa-i alintam cu apelative de genul: "sfinti ai dreptatii", "monumente ale corectitudinii", ceea ce ar fi iarasi, un mare neadevar ;as dori sa adresez doar cateva perdafuri la comentariile incalificabile ale unor, asa zisi comentatori de sport,de la TVR-1: parca i-au "tunat si i-au adunat", in urma castigarii concursului:"Cele mai mari idiotenii ale gaferilor si perlele lor naucitoare!"; nu recunosc jucatorii, nici dupa numerele de pe tricouri,fac confuzii elementare, anticipeaza faze care nu se vor mai derula niciodata,aprecierile si parerile lor sunt pe langa acest fenomen,uzeaza de sabloane si stereotipuri rasuflate,inoportune, folosesc in mod eront si total inadecvat expresii, desi consacrate, in cu totul alte situatii si cu sensuri ambigue, nereale cu situatiile din terenul de joc; fac asocieri cu faze si actiuni din alte meciuri, observate si stiute doar de ei?!); ii mai si platim "gras" pt. ca sa le suportam toate perlele si gafele interminabile care frizeza, uneori, "delirul" si ne jigneste inteligenta(!)

    • luis
      Monday, 30 June, 2014 at 18:16

      He,he Racheta,vezi ce noroc pe capul meu,eu ma uit la unguri,unde comentariul meciuluieste excelent.In cazul CFR-ului de foarte multe ori ma uit fara sonor,si cu asta basta.dealtfel ai caracterizat excelent modelul de comentatorul roman de evenimente sportive.

    • Flacăra Vișinie
      Monday, 30 June, 2014 at 18:41

      Sa nu uitam afirmatiile comentatorilor de genul "antrenorul X se gandeste acum la ...", de parca e mama omida si le citeste gandurile. In special Mironica e un cititor de ganduri. Sau poate pentru ei comentariul unei partide e ca o sedinta la psihiatru unde se duce si debiteaza tot ce-i trozneste prin cap. Ce faine sunt comentariile pe posturile straine (unele meciuri de la CM le-am urmarit pe net pe posturi din Anglia, Franta si SUA; e pur si simplu alta lume, alt nivel).

  44. kiruj
    Monday, 30 June, 2014 at 18:58

    Luis (întrebarea e valabilă şi pentru alţii, mai bine "informaţi" decât mine): nu ştii de la ce oră va începe meciul pe 17 iulie cu cei de la Jagodina? Nu de alta, dar vreau să-mi fac din timp "planul de zbor"...:) HAI CFR!!!

    • luis
      Monday, 30 June, 2014 at 20:04

      Kiruj,habar nu am,dar dupa 6 iulie se pot face abonamentele si atunci am sa ma interesez,si daca dai o bere poate te anunt si pe tine.:-))Avertisment pentru ceilalti,nu ma lasati fara berea lui Kiruj,adica sa nu-i dat informatii.

    • amne
      Monday, 30 June, 2014 at 20:25

      Vii la Kolozsvar?

      • kiruj
        Monday, 30 June, 2014 at 23:46

        Da, şefu', iau cu mine o bere pentru Luis, o sticlă de palincă pt. mine (ok, îţi las şi ţie o gură, că voi fi cu maşină), şi un briceag...pentru orice eventualitate...:) HAI CFR!!!

  45. grasu
    Monday, 30 June, 2014 at 21:08

    Cristian la CFR. Asta a mai fost si pe la APOEL, sa speram ca-i ceva de capul lui. link

    • Dantesc
      Monday, 30 June, 2014 at 23:28

      Asta de unde mama naibii vine ? Din ce liga ?

      • grasu
        Monday, 30 June, 2014 at 23:51

        APOEL e campioana Ciprului si chiar daca acum cativa ani suna banal acum Ciprul are un campionat decent. Din pacate pentru noi Cristian asta a fost zvarlit de la ciprioti inapoi in liga a ensepea din Brazilia. Sa vedem daca va fi macar capabil sa fie rezerva, ca anul asta am adus numai jucatori pe posturi de rezerve.

  46. Levente
    Monday, 30 June, 2014 at 21:17
  47. nea_Silica_Mures
    Monday, 30 June, 2014 at 21:33

    Să fie bine venit şi primit! Îi cam competiţia lui Costea, aripă stângă adică. Să fie într-un ceas bun! Hai băieţii, haide CFR!

  48. Flacăra Vișinie
    Monday, 30 June, 2014 at 23:02

    Kiruj, fiind preliminarii de Europa League, e posibil ca meciul cu Jagodina sa fie la una din orele specifice competitiei, adica 20:00 sau 22:05.

    • kiruj
      Monday, 30 June, 2014 at 23:48

      Aşa e, aidreptate. Ar fi super, dacă ar fi de la 20.00, să ajung acasă măcar la 1 noaptea. HAI CFR!!!

  49. Saul
    Tuesday, 1 July, 2014 at 08:24

    Incepand cu 14 iulie voi fi plecat din Cj si ma voi intoarce dupa 20,asa ca nu contati pe mine pt meciul cu Jagodina. In ceea ce priveste abonamentul,daca ne organizam din timp si vom fi un numar rezonabil de tribunisti,ma bag si eu. Daca nu,voi ramane la fel ca in ultimele trei sezoane cu cel de la oficiala,multumita unui bun prieten care rezolva in fiecare an aceasta problema.

  50. Ioan Dacid
    Tuesday, 1 July, 2014 at 10:38

    Revenind la Copa del Mondo: pe zi ce trece eu nu mai pricep absolut nimic din aceasta competitie, chiar nimic. nimic, nimic. Ieri ma asteptam ca Franta si Germania sa castige f clar meciurile, chiar ma asteptam la scoruri gen 4-1, 3-0 dar ...Franta a fost dominata de Nigeria 65 de minute, a fost iertata de un carton rosu si a avut mare bulan la golul anulat(a fost off-side milimetric), despre Germania nu pot spune f multe pt ca m-am trezit doar prin minutul 65, dar si de acolo am vazut o formatie africana foarte artagoasa. In mod normal azi ma asteptam la o victorie lejera a pumelor si la un meci echilibrat intre yankei si belgieni DAR dupa meciurile de ieri nimic nu mai pare sigur la acest mondial. Daca putem trece peste comentarii, competita mi se pare una foarte frumoasa si tare, cred ca e unul din cele mai bune campionate mondiale de pana acum. Dupa prima etapa am pariat pe Olanda, si o finala Germania-Olanda, din fericire inca sunt in grafic:)

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 10:44

      Ai dreptate. Din meciul Frantei n-am vazut decat vreo 10 min. pe final. La celalalt, am vazut numai de prin min. 65, ca si tine, si il consider cel mai incalcit si mai inconsistent meci de pana acum. Cred ca nici in judeteana nu poti vedea atatea pase gresite, recuperari, recuperarea recuperarilor, iar pasa gresita, iar recuperare s.a.m.d. Abi dupa ce nemtii au dat primul gol jocul a devenit ceva mai asezat, dar nu cu mult. Organizarea nemteasca a trecut nu greu, ci foarte greu de ambitia algerienilor.

  51. Nea_Silică_Mureș
    Tuesday, 1 July, 2014 at 11:11

    Meciurile de la campionatul mondial sau European sunt total diferite față de alte meciuri interțări sau față de meciurile din CL (știu, alea sunt echipe de club și acolo în general valoarea învinge întotdeauna). Aici se dispută până la 7 meciuri, în Brazilia ele fiind serios influențate de condițiile meteo. Pentru ca noi, europenii să puteam vedea meciurile la ore (relativ) convenabile, unele din echipe joacă la temperaturi și umiditate care face imposibilă o prestație cât de cât acceptabilă din parte lor. E vorba și de timp, într-o lună se pot schimba multe. Plus că la acest CM se constată un salt calitativ al echipelor din America și Africa, acestea jucând arțăgos și rapid, surprinzând astfel echipele europene. Dacă o reprezentativă nu dă randamentul scontat dar se califică mai departe, e în ordine. Meciul următor poate fi total diferit, cu totul alt deznodământ, cu echipe care domină meciurile. Asta e CM. (Bun, astea pentru tineretul "studios" care n-aveau cum să vadă atâtea turnee finale, câte am văzut noi, boșorogii).

    • kiruj
      Tuesday, 1 July, 2014 at 11:42

      "Boşorogule", care a fost primul pentru tine, la care ai şi văzut vreun meci în direct? Eu mă mândresc cu două meciuri din CM 1966 (unul dintre ele fiind Brazilia-Ungaria 1-3), ne adunam "elita" satului natal (Biborţeni) vreo 7-8 "aleşi" ai directorului şcolii (care era unchiul sau mătuşa, nu mai ştiu, erau directori "prin rotaţie", aşa era la modă în cătune la vremea respectivă, dar şi acum, de fapt...), acolo era instalat singurul TV din regiune...:) HAI CFR!!!

      • caneto
        Tuesday, 1 July, 2014 at 11:50

        Eu nu prea îmi amintesc de meciuri anume, dar ştiu sigur că în perioada acelui mondial erau mai mulţi oameni la mine acasă decât la cinematograful din vecini. :)

        • kiruj
          Tuesday, 1 July, 2014 at 12:46

          ...tot în sătucul respectiv am văzut "live" aterizarea lui N.Armstrong pe Lună...Era prin 69', parcă, ne-am uitat la un vecin, s-a adunat tot satul acolo în curte, şi pentru "impresia artistică" gazda noastră a pus un celofan verde pe ecranul televizorului, lăudându-se că are televizor color...:) Îmi aduc aminte că bătrânii satului spuneau că "asta nu poate fi adevărat, e scamatorie, pe Lună nu ajunge decât Cel de Sus...", şi aşa mai departe...HAI CFR!!!

      • Nea_Silică_Mureș
        Tuesday, 1 July, 2014 at 13:25

        Tot CM din '66 l-am văzut și eu pentru prima oară. Se desfășura în Marea Britanie, era televizat, iar eu eram suporter al Portugaliei care avea o echipă beton: Torres, Simoes, Eusebio ș.a.m.d. Acolo și Ungaria a reușit rezultate de excepție (Ungaria-Brazilia 3-1; Ungaria-Bulgaria 3-1; În sferturi ungurii au fost bătuți "obligatoriu" de sovietici). Îmi amintesc și de finală: Anglia-Germania 4-2, meci pasionant, presărat cu destule greșeli de arbitraj...

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 12:50

      As mai adauga ca unele din echipele revelatie au selectioneri europeni si/sau experimentati, ceea ce se vede in joc.

  52. Flacăra Vișinie
    Tuesday, 1 July, 2014 at 12:54

    Partida tur dintre CFR - Jagodina se joaca la Cluj in 17 iulie, ora 20:30, ora Romaniei (cel mai probabil). Returul se joaca la Jagodina in 23 iulie, probabil la aceeasi ora (nu stiu daca e ora locala sau a Romaniei).

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 13:19

      Sezonul asta incepe in forta pentru CFR. In 17 iulie e meciul tur din turul 2 preliminar al Europa League, in 18-19 iulie se joaca optimile Cupei Ligii, in 23 iulie e returul Europa League, in 25-28 iulie e prima etapa a Ligii 1. Asta, daca nu se mai ajusteaza un pic datele, in special la optimile Cupei Ligii.

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 14:20

      Partida tur va fi transmisa de LOOK TV. Partida retur e posibil sa fie transmisa, de asemenea.

  53. Vass Bela
    Tuesday, 1 July, 2014 at 15:15

    M-ajuta cineva cu niste lamuriri despre ultima achizitie ? Deci, in cate partide a jucat in sezonul trecut, total, din care la AEL Limmasol ? Din ce liga face parte ultima sa echipa, cea din Brazilia, unde a fost imprumutat ? PS. Flacara Visinie, ieri s-a scos Look-ul din grila RCS , asa ca ...

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 15:54

      E posibil ca meciurile sa fie disponibile si prin streaming pe net, oficial, cu abonament de 1 euro/luna.

    • nea_Silica_Mures
      Tuesday, 1 July, 2014 at 16:13

      Cred că articolul ăsta îţi dă o parte din informaţiile cerute (pe scurt, inke o petardă).

  54. nea_Silica_Mures
    Tuesday, 1 July, 2014 at 16:14

    Oare din 10 petarde poţi face o bombă?

    • avalon1
      Tuesday, 1 July, 2014 at 16:37

      Nu faci o bomba dar ai sufficient fasssssssssssssssssssss . Hai sa le dam o sansa sa joace prima data si dupa aceea sa radem ( sau nu ) de ei . Si o intrebare , la care astept raspuns de la cei 2-3 care plang non stop pe aici ...Cate echipe din liga 1 au facut super transferuri vara asta , la capitolul asta pe ce loc am fi ???????????? Obiectiv , va rog, pe fapte nu povesti cu pesti . Merci anticipat :O) .

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 2 July, 2014 at 10:39

        Aici ai dreptate , s-ar putea sa terminam cumva in primii 3 dar in Europa....tare mi teama de ce urmeaza...

  55. Racheta
    Tuesday, 1 July, 2014 at 16:27

    Copa do mondo("8imi"); Franta-Nigeria(2-0): o prima repriza de uzura, fara prea multe faze de poarta, joc viu disputat cu nigerienii in prim plan, mai artagosi, care puteau la un moment dat sa produca surpriza; fazele de gol(si cu gol) au fost semnalizate in off-side!; partea secunda, a continuat in aceeasi nota, dar au aparut si fazele de poarta( va place limba de lemn?;asa pot comenta toate meciurile, chiar daca nu le vad!), de asta data cu un plus pt. francezi(Benzema a avut 3 ocazii de gol!), care si reusesc sa inscrie primul gol, deabia in min.78, prin Pogba, care a fost "servit" perfect de "pantera" din poarta Nigeriei;vine min.92 si asistam la autogolul luiYobo(numai comentatorii aveau dubii!) si se face 2-0; zic si eu un cliseu:"o echipa mare castiga si cand nu prinde o zi prea buna"!; si la acest meci EXPERIENTA a facut DIFERENTA!;celalalt meci, Germania-Algeria(2-1), am vazut doar primele 20`si nu ma pronunt; dar revin cu observatiile la adresa "spikerilor"(am trimis si pe adresa TVR-1, o epistola de "felicitare!"):Nu pricep cum asemenea "specimene" se pot strecura pana la acest nivel, fara ca nicio comisie tehnica de specialitate sa le evalueze gradul de cunostinte sportive(fotbalistice), nivelul de cultura generala, modul de insusire si redare a gramaticii limbii romane,pregatirea de specialitate(!); acesti "dezinformatori" de opinii nu au ce cauta pe "sticla!"; nu pot transmite in mod corect si obiectiv, in timpi reali, desfasurarea unui eveniment sportiv, in acest caz, fotbal; acesti indivizi ne lezeaza, zilnic, creierul, cu ineptiile pe care le debiteaza, ne traumatizeaza, fara ca ei sa plateasca in vreun fel; unii le numesc indulcit "perle"!; nu domnilor nu-s "perle", sunt tampenii emanate de niste necalificati,ex.Bogdan Tomulica si Florin Mihoc(in special), doar in prima repriza a meciului Franta-Nigeria; Nigeria a fost Campioana Olimpica in `96, in finala castigata cu Brazilia sau Argentina(!?);Valbuena a avut un conflict, desi era cu un cap mai mic, decat nigerianul;suntem la jumatatea reprizei si asistam la un final nu prea spectaculos; Nigeria da impresia ca este peste adversar, asa cum s-a intamplat.......?!;ar fi fost o faza f. periculoasa si defensiva ramane descoperita;a inscris un gol cu Argentina, este un pericol pt. Deschamps; Franta nu ar trebui sa aibe o presiune prea mare, insa palmaresul o obliga!;Lloris scoate mingi unu la unu,iata ca a scos o minge sutata de la distanta!;nu reusesc francezii sa lege contraatacul"; m-am oprit aici pt. ca am inchis sonorul!: Felicitari S.Halep!!!; TREBUIE sa ne facem abonamente (si) la UPC!; Hai CFR!

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 1 July, 2014 at 16:38

      Legat de obtinerea postului de comentator sportiv, pot sa iti redau pe scurt experienta unui tip care s-a dus la concurs la Digi in urma cu cativa ani. Erau 3 candidati pentru un 1 post de comentator. Proba a fost comentariul unui meci. El s-a documentat serios, a comentat intr-una, a dat multe informatii si la final i-au zis ca ce-i cu el, e enciclopedie? L-au lasat sa mai comenteze un meci, de data asta a fost mai sumar, fara prea multe inflorituri. In final, a fost angajat un alt patrulea tip care era pila unuia de acolo. Si asta intr-o televiziune asa zis privata. La una de stat, cum e TVR, cred ca iti dai seama ce competente sunt necesare.

      • thedarkside
        Tuesday, 1 July, 2014 at 18:37

        Ce zici de emisiunea lui Guran, de pe TVR? Eu o mai urmaresc din cand in cand. Si din ce zicea Guranel, are contract de colaborare cu TVR, nu e angajatul lor. Economia de piata le cam da in cap firmelor care inca mai angajeaza nepoti si verisori. Va disparea si fenomenul asta la un moment dat.

        • Flacăra Vișinie
          Tuesday, 1 July, 2014 at 18:40

          Domeniul lui, economicul, e unul in care e mai dificil sa gasesti oameni care sa aiba habar si in acelasi timp sa stie sa vorbeasca la TV. Nu stiu cum a ajuns la TVR, dar daca 50% din cei care ajung la TV s-ar pricepe macar cat Guran la ce povestesc, ar fi tare bine. Nu stiu daca va disparea fenomenul, el dureaza de sute de ani si a supravietuit la toate.

        • kiruj
          Tuesday, 1 July, 2014 at 19:39

          Guran este excepţia de la regulă...Mai urmăresc şi eu, din când în când. Jos pălăria, tip de treabă, documentat, pe subiect, fără "floricele" şi altele. HAI CFR!!!

  56. Racheta
    Tuesday, 1 July, 2014 at 18:49

    Chiar daca cele 5 echipe din fata noastra(ce este dupa noi nu conteaza) nu ar fi facut transferuri, tot au loturi mai bune ca al nostru si sunt si omogene (numai ca au facut si ei transferuri)), iar noi cu cele 10 "petarde"(am"marcat", doar la impresia "artistica",este o ironie, desigur!) nu-i vom depasi niciodata, ba mai mult dupa operatiunea "debarasarea", ne vom chinui si sa ne mentinem in Liga1(!?); asa ca ce folos, ca i-am "rupt pe micuti" in numar de transferuri si nu in calitatea lor ; daca din 10,macar 2-3 vor ajunge titulari de drept, atunci suntem in grafic si putem sa mai "scoatem capul"in lume; dar pana la confirmare(daca va mai veni?)din pacate,va trebui sa suportam in continuare "oarisce" umilinte!

    • amne
      Tuesday, 1 July, 2014 at 19:48

      O incluzi aici pe Dinamo, careia i-am tras un 3-0 la ea acasa? Sau pe fece oaia, care si-o vandut si femeia de serviciu la arabi? Umilinte zici? De cand esti fan CFR, 2008 cumva? Astia ni-s jucatorii, asta ne e potenta actuala financiara, multzam zeilor in care nu cred ca inca existam, ba mai mult, suntem in liga intai si-n preliminarii europene. Cand o sa ne strangem 23.000 pe stadion meci de meci, si-o sa platim abonamente de 400 de euro pe an, atunci sa avem pretentii. Deocamdata am vazut oameni care dau 5 lei pe bilet la tribuna noua si-si schimba locul pe cele care-ar costa 20-30 de lei.

    • kiruj
      Tuesday, 1 July, 2014 at 19:52

      În condiţiile (financiare) actuale nu prea aveai de ales. Ţintele majore erau, evident, scăparea de salariile mai mari, dar menţinerea lotului la un nivel (numeric) corespunzător. Acest target a fost obţinut, au plecat (aprox.) 10 inşi, au venit alţi 10. Problema e în "analitic": care a fost strategia în a-i aduce pe cei 10, în afara condiţiei obligatorii să fie "low-cost"? Ei, aici am şi eu nişte rezerve, poate în locul unor străini se puteau aduce nişte tineri fie din pepinieră, fie din zonă. Subscriu şi eu, că mai mult de 3 (max.4, dar asta mai încolo) din cei nou-aduşi nu vor prinde formaţia de bază. Ţintirea (în formă continuată) a stranierilor (de regulă lusitani) se explică şi prin "reflexele istorice" ale lui AP şi IM, care -încă de la începuturi- au declarat sus şi tare că optează pt. străini, pentru că au mai mare încredere în integritatea lor morală şi au o mai mare foame de rezultate. Prevăd, că greul îl vor duce tot ăia 8-9, care şi anul trecut au tras echipa spre locul 5. Acel nucleu este omogenizat (cât de cât), cunoaşte sistemul de joc, depinde şi de pregătirea fizică, dar şi mentală, care se va face în următoarea perioadă. Majoritatea celor aduşi pe post de "rezerve la o adică" vor fi şi în realitate rezerve, zic eu. HAI CFR!!!

      • Flacăra Vișinie
        Tuesday, 1 July, 2014 at 19:56

        Tre sa recunosti ca "reflexele istorice" au o baza intemeiata. Cand liga 1 e dominata de becalioti si preturile cerute de ei sunt mult peste valoarea jucatorilor, nu prea ai de ales.

        • kiruj
          Tuesday, 1 July, 2014 at 20:31

          Recunosc. Mai mult de atât, subscriu în totalitate, cum făceam şi la vrema respectivă. HAI CFR!!!

          • Flacăra Vișinie
            Tuesday, 1 July, 2014 at 20:52

            Ai vazut anuntul cu ora meciului cu Jagodina? Partida tur dintre CFR - Jagodina se joaca la Cluj in 17 iulie, ora 20:30, ora Romaniei si va fi transmisa in direct de LOOK TV.

            • kiruj
              Tuesday, 1 July, 2014 at 21:39

              Unde e anunţul? Mă rog, nu are importanţă, dacă îi de la 20.30, e bine de tot, ajung mai devreme acasă. HAI CFR!!!

            • Flacăra Vișinie
              Tuesday, 1 July, 2014 at 21:44

              Mai sus, la ora 12:54.

    • Dantesc
      Tuesday, 1 July, 2014 at 19:59

      Exista o vorba care spune ca din rahat nu ai cum sa faci 'zdici si in nici un caz nu ai cum sa il faci sa si 'puste... Au plecat noua, au venit 10 sau mai multi, inca nu stim nici unul sigur cati... Insa cand aduci din liga n Brazilia, liga 2,3 Portugalia sau Spania, eu personal nu ma astept la... nimic. Un asemenea aflux de jucatori a mai existat doar in anii buni ai CFR-ului, anii care au precedat performantele obtinute ulterior... si poate unii viseaza cai verzi pe pereti legate de calificari si campionate vazand migratia asta dar... Io personal nu cred, cel mult pot spera in formarea unei echipe... si-atat.

      • CJ-07-CFR
        Tuesday, 1 July, 2014 at 22:18

        Stai liniștit, că ne batem la titlu la scor!

  57. Flacăra Vișinie
    Tuesday, 1 July, 2014 at 21:46

    Maine, 2 iulie, e tragerea la sorti pentru Liga 1 si optimile Cupei Ligii. Transmisiune in direct de la 11:30 pe LOOK TV.

    • nea_Silica_Mures
      Tuesday, 1 July, 2014 at 22:21

      Pe care n-o mai prindem noi, cei cu Digi. Am cetit o părare (ce părea "avizată"), cum că Z. Teszari e terminat. No money, not funny. La noi în oraş nu se iezistă upicii, aşa că dacă nu se face un fel de "Voyo" - ppv, salve meciuri. Sper că măcar Orangele se bagă până la urmă...

      • amne
        Wednesday, 2 July, 2014 at 11:11

        Il prinzi, da o actualizare la lista de canale.

        • Nea_Silică_Mureș
          Wednesday, 2 July, 2014 at 12:11

          O să încerc. Mersi!

  58. gica10
    Tuesday, 1 July, 2014 at 23:04

    Kiruj ai semnalat bine omogenitatea celor 8,9 jucatori.In plus sunt convins ca din noile transferuri 2,3 pot sa-si gaseasca locul intre titulari....apoi cred ca Negrut poate creste in joc si ca aport la echipa.Dar spun eu cel mai important va fi revenirea lui Muniru.Pentru mine el este pariul in acest sezon.Va pleca pe cel putin 3 mil intrun viitor transfer.

    • kiruj
      Wednesday, 2 July, 2014 at 00:07

      Şi eu sper într-un salt calitativ în jocul lui Muniru. Potenţial a avut şi în trecut, dar era un pic dezordonat şi indisciplinat tactic. Acolo dacă primeşte ajutor de la Miri, va fi om de bază la mijloc. Şi dacă da, cu atât mai bine, pentru că va fi "replica" ofensivă şi creativă a lui Monroy. De regulă, în formula 1-4-2-3-1, cei doi închizători nu sunt de acelaşi profil, unul e mai defensiv,celălalt trebuie să fie mai creativ, altfel atacul moare. Să vedem.

  59. Vass Bela
    Tuesday, 1 July, 2014 at 23:36

    Citesc ca vrea sa plece si Ogbu . Tot ce se poate . Ca si remarca, am tot criticat lotul din sezonul trecut , alaturi de multi tribunisti . Acum insa ii regretam pe cei plecati, noii veniti sunt cu mult sub valoarea lor . Daca gresesc, corectati-ma, cine din noii veniti, pe posturile respective, sunt mai buni decat Cadu, Djokovici, Rui Pedro, Maah, Gabionetta, Chanturria , Ammari si chiar Maftei si Batin ? Plus Ogbu, daca pleaca . De Felgueiras sa nu mai vorbim ! PS . Nea-silica, poate mi-a scapat mie, dar tot n-am aflat in campionat de cate ori a evoluat " japonezul " ( in Israel, respectiv in retur, in Brazilia ) ?

    • Nea_Silică_Mureș
      Wednesday, 2 July, 2014 at 10:04

      Ca să nu zici că sunt rău, iată ce mi-a spus domnul goagăl: http://ro.soccerway.com/players/christian-da-silva-fiel/174799/

    • luis
      Wednesday, 2 July, 2014 at 16:56

      Bela,eu cred ca te grabesti un pic prin a judeca pe cei noi veniti.Nu am vazut inca cum joaca,ce potential au.Acorda-le sansa sa demonstreze ca sunt jucatori.Daca nu pot ,atunci dale-n gura,dar pana atunci cred ca este incorect sa-i blamam.

  60. Vass Bela
    Tuesday, 1 July, 2014 at 23:39

    Uitasem, cica Gadola ar construi pe terenul CUG ceva cladire, ar exista un document in acest sens . Daca-i asa, pt mine a cazut mitul " Gadola " !

    • Cristi
      Wednesday, 2 July, 2014 at 06:28

      Stai calm, Bela it's a business. Doar nu credeai ca terenul a fost preluat asa, din altruism?

    • thedarkside
      Wednesday, 2 July, 2014 at 09:56

      Asta daca reusesc sa scoata actele inainte sa se aprobe noul PUG. In noul PUG, care e public pe site-ul primariei, va puteti uita daca vreti, terenul respectiv are destinatie sportiva care nu poate fi schimbata. Semnarea noului PUG se tot amana din 2010 tocmai pentru ca politicienii clujeni vor sa faca tot felul de smecherii ilegale, sa-si bage terenuri in intravilan sau sa schimbe destinatii. Huo!

  61. Racheta
    Wednesday, 2 July, 2014 at 09:15

    Amne, m-am referit la loturile lor, care sunt, ACUM, peste al nostru "low cost"; apoi, iti reamintesc ca am invins Dinamo si cu 6 jucatori, de care ne-am "lepadat"(Cadu, Maftei, Piccolo, Djokovici, R.Pedro,Batin); cat priveste anul de cand sunt suporter, nu conteaza, dar te informez( am dubii ca, tu, erai nascut atunci?)- ca in august,1973(!)eu, eram pe noul stadion dr. C-tin Radulescu, suferind si ragusind alaturi si pentru CFR!si nu mai veni cu texte de 2lei, doar pt. ca sunt mai vocal si incerc sa arat crunta realitate,care din pacate este tot mai grava si dureroasa, durere pe care am mai trait-o in perioada de maxima umilinta (1977-2004) si n-as mai dori-o, desi este f. posibila!Hai CFR!

  62. Racheta
    Wednesday, 2 July, 2014 at 10:46

    Copa do Mondo("8imi"-caracteristici generale!):- in primul rand,au fost PRELUNGIRILE, in care s-au impus mai mereu favoritele;- meciuri echilibrate cu suspansuri, chiar dramatice, pana spre final; -outsiderele au jucat de la egal la egal cu favoritele, uneori le-au si dominat, doar ghinionul, lipsa de inspiratiratie, indecizia si hazardul a facut sa nu asistam la mari surprize;- echipele a caror jucatori(in special cele europene) au avut un program mai indelungat, au resimtit mai mult oboseala la care s-a mai adaugat, temperaturile sufocante;- clima a fost un avantaj consistent pt. echipele americane si africane;- arbitrajele au fost cu mult sub pretentiile acestei competitii;- dintre antrenori, s-au evidentiat cei ai echipelor din Olanda, Costa Rica, Columbia si Elvetiei; -majoritatea vedetelor au dezamagit, nu prea si-au pus amprenta pe jocul echipelor lor, avand o contributie modesta la calificarile echipelor in sferturi,ba mai mult au jucat f. discret;- au surprins placut outsiderele, care au stat f. bine in teren,au fost mai bine organizate si motivate, au practicat un joc colectiv eficient, anihiland valorile din echipele adverse, fiind mult mai preocupate de joc, dispuse mai mereu la efort(ex.Argentina-Elvetia(1-0), dominand tactic, uneori si tehnic echipele considerate favorite, s-au cocentrat mai bine, au alergat mai mult si au riscat mai putin( poate de aceea nu s-au calificat in sferturi?!);- echipele care au avut si rezerve de valoarea titularilor, toate, s-au calificat mai departe(!)- zeita "Fortuna" a fost de fiecare data de partea celor considerati mai valorosi, iar ghinionul i-a rapus pe cei considerati inferiori(?!)

    • amne
      Wednesday, 2 July, 2014 at 13:36

      Daca pretinzi ca esti fan din '73 si numesti a fi in liga 1 si in Europa League o umilinta inseamna ca ai o memorie de caras auriu (3 secunde, lasa google-ul). Si n-am inteles de unde pretentiile astea la tine, ce suntem noi, Dortmund sa avem 80.000 de oameni la fiecare meci, platitori de bilet? Sau te astepti sa ne milogim si noi la banii statului, ca vecinii nostri mai zgomotosi? Text de doi lei sau 25 de bani, conteaza mai putin, combate-mi argumentele, nu-mi veni cu sofisme si povesti: de unde bani pentru jucatori mai de calitate? Ii dai tu la prima pensie? FFS.

  63. Ioan Dacid
    Wednesday, 2 July, 2014 at 11:17

    Revin din nou la CM, sper ca aseara jucatorii lui Miri au avut voie sa se uite la Belgia- USA, si totodata sper ca Miri a inteles ca cea mai buna aparare e atacul. A fost un meci superb, iar prelungirile au fost bomboana de pe tort. Felicitari ambelor echipe!

  64. CJ-07-CFR
    Wednesday, 2 July, 2014 at 11:36

    Nu știu alții plus Creangă cum sunt, dar eu, când mă gândesc la meciurile fabuloase pe care le văd zilnic (sau măcar la cele 5-10 minute fabuloase dintr-un meci nu chiar așa de fabulos), la modul cum spectatorii împing de la spate - prin fluierături - echipele să atace... simt în avans o scârbă grețoasă față de ediția viitoare a Ligii 1. Hai CFR !!! Hai CFR !! Hai CFR !

    • kiruj
      Wednesday, 2 July, 2014 at 13:33

      Mister, de ce dispare -aşa, step-by-step- câte un semn al exclamării la îndemnul final? Ce să înţelegem din asta, Mister? E o aluzie la ceva, cumva? HAI CFR!!! HAI CFR!!! HAI CFR!!!

      • CJ-07-CFR
        Wednesday, 2 July, 2014 at 15:27

        Era la alegere, după cititor. Tu ai ales varianta cu 3x!

  65. Ioan Dacid
    Wednesday, 2 July, 2014 at 12:56

    Interesant, incepem cu fosta formatie a lui Miri, apoi mergem la fostul nostru antrenor Grigoras apoi ne vin oile la pascut in Gruia dupa care mergem la reje acasa.

  66. Racheta
    Wednesday, 2 July, 2014 at 14:20

    Constat ca nu am de ce si cu cine sa port un dialog, vezi lucrurile unilateral, esti depasit prietene(!); imi interpretezi total aiurea afirmatiile;m-am referit, clar la umilintele din perioada (1977-2004), cand ne balacaream prin diviziile inferioare si ne bateau Neica nimeni si ca nu-mi mai doresc sa ajungem din nou acolo!; de aceea voi lua atitudine, in mod preventiv, cand observ ca lucrurile o iau la vale,pe un drum gresit; tu daca preferi sa ne balacarim in mediocritatea Ligii 1, nu ai decat sa crezi in fantasme de preamarire, dar iti trebuie un lot pt. asa ceva; eu am decis sa nu-ti mai raspund, pt. ca oricum e o pierdere de vreme, stimabile,amne!

    • Nea_Silică_Mureș
      Wednesday, 2 July, 2014 at 14:52

      Revin la ce te-ntrebase Amne: de unde bani? Bați bine, critica ta e-ntemeiată dar să revenim la bază (întrebare și pentru VBCs): de unde bani? De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Tre să trăim cu ce avem. E un zbor la firul ierbii, cu vizibilitate redusă...

      • Flacăra Vișinie
        Wednesday, 2 July, 2014 at 14:54

        Macar nu se vede pe radar...

        • kiruj
          Wednesday, 2 July, 2014 at 15:20

          ...bună observaţie...

    • amne
      Wednesday, 2 July, 2014 at 15:19

      Ai dreptate, trebuia sa fiu intre cei ce au luat din timp atitudine fata de politica dusa de conducere la club. Nu stiu unde mi-o fost mintea.

      • CJ-07-CFR
        Wednesday, 2 July, 2014 at 15:31

        La Radiohead din Abingdon.

  67. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 15:12

    UPC ofera pachetul "Extra Fotbal", unde sunt transmise meciurile Ligii I, cu 10 lei pe luna
    http://www.ziardecluj.ro/upc-ofera-pachetul-extra-fotbal-unde-sunt-transmise-meciurile-ligii-i-cu-10-lei-pe-luna

    • thedarkside
      Wednesday, 2 July, 2014 at 15:22

      Ieftin ca braga (sau berea la pet)

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 2 July, 2014 at 15:29

      „Extra” înseamnă că nu are legătură cu fotbalul?

  68. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 15:35

    Romtelecom, în discuții pentru retransmisia Look TV și Look Plus
    http://www.paginademedia.ro/2014/07/romtelecom-in-discutii-pentru-retransmisia-look-tv-si-look-plus/

  69. Racheta
    Wednesday, 2 July, 2014 at 15:52

    Mi-am refacut abonamentul la UPC; inainte sa semnez contractul, in valoare de 25 lei, in care era cuprins, doar pachetul cu LOOK TV(cu doar 5 meciuri), sefa oficiului ne informa pe toti prezenti ca pt. a vedea toate 9 meciuri ale unei etape este necesar sa plusam cu 10 lei, pt. a putea urmari si LOOK PLUS, din pachetul "Extra TV", care va transmite si celelalte 4 meciuri(adica diferenta); ne-a sucit, ne-a invartit si la urma voi plati=35 lei/luna abonamentul doar la TV(!); Hai CFR!

  70. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 16:01

    Mie mi se pare normal ca fotbalul sa fie in pachet separat contra cost. Degeaba ne plangem ca fotbalul din liga 1 e la un nivel scazut pentru ca acest nivel scazut e strans legat de bani (adica de lipsa lor). 10 lei pe luna e un mizilic, poti viziona minim 4 etape x 9 partide = 36 partide pe luna, plus partidele din Cupa Ligii. Telespectatorul roman s-a obisnuit sa primeasca gratis fotbalul (mai corect spus inclus in pachetele cele mai ieftine ale furnizorului), dar asta pur si simplu nu mai functioneaza in zilele astea. Abordarea contra cost e corecta, cel mai greu va fi ca suporterii sa fie dispusi sa plateasca.

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 2 July, 2014 at 16:07

      Are u fucking kidding me? Cum adica pe gratis? Man cand vezi un meci din Liga lui peste ai parte de o tona de reclame in timpul meciului(deci bani venit indirect), apoi tu platesti un abonament la cablu(aia unde pula mai intra) . Te rog sa o lasi mai moale cu teoriile lui peste prajit care se vreau capitaliste. Hai ca te vad foarte informat: explica-mi te rog si mie cum as putea printr-un singur abonament sa vad Liga 1(ca no suntem in Romania deci ma intereseza), Liga Campionilor ziua de miercuri(ca no, vreau sa vad si fotbal de calitate) , campionatele Spaniei si Angliei(din nou vreau sa vad fotbal de calitate) turnee de tenis + Formula 1.

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 2 July, 2014 at 16:09

        Sper ca Look TV si al sau UPC sa aiba soarta celor din Germania care au cerut bani pt campionatul lor. Cum i se falfaie lui Arpi de soarta suporterilor asa i se falfaie si mie de afacerile lui mai putin clubul CFR.

        • caneto
          Wednesday, 2 July, 2014 at 21:02

          Nu Árpi şi Look sunt curve în această problemă a transmiterii meciurilor, ci cabliştii. RDS şi Romtelecom au plătit o căruţă de bani lui Mitică pentru drepturile de transmisie din ultimii ani şi n-au cerut nimic în plus de la abonaţi. Iar acum, când nu tre’ să dea decât aprox. o juma’ de căruţă pentru mai multe meciuri, se cacă pe ei pentru că, vezi Doamne, ISB ne forţează să-i jupuim pe bieţii abonaţi.

          • Ioan Dacid
            Thursday, 3 July, 2014 at 10:11

            Serios? Cine a cerut ca LookTV si Transilvania Live sa nu mai fie in lista care trebuie musai inclusa la orice operator? Cumva UPC. RDS sau Romtelecom?

            • caneto
              Thursday, 3 July, 2014 at 11:28

              Nu cred că ne înţelegem, în lista aia musai inclusă la orice operator sunt vreo 25-30 de posturi din peste 100. Eu ziceam că RDS+Romtelecom au plătit până acum vreo 35 de milioane de euro (28 plus 7, parcă) pentru 7, respectiv 2 meciuri/etapă, plus cheltuielile de transmitere, iar acum ar fi normal să primească gratis 9 meciuri/etapă? Tocmai în asta ar consta genialitatea lui Árpi, să ia toate meciurile cu 35 de milioane, toţi operatorii ar avea acces la toate meciurile, i-ar costa mai puţin decât au plătit până acum (de ce trebuie să ridice preţurile la abonamente RDS şi Romtelecom dacă primesc meciurile pentru mai puţin decât au plătit până acum? Că la un 20 de milioane de la RDS, vreo 15 de la Romtelecom, plus vreo 10 de la restul îi iese pasenţa si ISB-ului), toţi telespectatorii ar avea acces la meciuri, indiferent de provider, toată lumea ar trebui să fie mulţumită. Eu sunt sigur că până la urmă vor prelua meciurile şi cei doi mari cablişti, probabil, fără nicio suprataxare a abonaţilor lor.

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 2 July, 2014 at 16:28

        Daca nu ai gasit raspuns ti-l ofer eu: 1. Iti trebuie contract cu UPC 2. Iti trebuie extensia UPC(ca doar ei iti ofera mega liga lui peste prajit) 3. Iti trebuie contract RDS(doar ei iti ofera WImbledon) 4. Iti trebuie contract Romtelecom pt F1. Ti se pare normal ca pt un anumit canal sa poti sa il ai doar daca iti faci contract la firma respectiv? TI se pare putin 10 Ron pt 2 etape din liga lui peste prajit(celelalte 2 le vezi pe stadion)?

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 2 July, 2014 at 16:35

      Acum chiar m-ai pornit, citesc ca marele specialist Horia Exclusiv Ivanovici a semnat cu trustul lui Arpi, asta imi ofera ei pt 10 lei pe luna, mersi nu. Mai vad meciurile din deplasare la birtul din coltul blocului.

      • Flacăra Vișinie
        Wednesday, 2 July, 2014 at 17:29

        Cei 10 lei sunt pentru meciurile de fotbal. Restul e umplutura, nu poti da la nesfarsit reluarea meciurilor.

        • Ioan Dacid
          Thursday, 3 July, 2014 at 10:10

          Pt oameni ca tine chiar as vrea sa fie cate 10 lei pt fiecare emisiune preferata. Totusi, nu mi-ai zis cu pot vedea CL si Liga 1 la acelas provider? Si daca ti se pare normala starea de fapt.

          • Flacăra Vișinie
            Thursday, 3 July, 2014 at 10:31

            Dacid, tu esti vesnic nemultumit de ceva. Ti-ai pus intrebarea ca poate ai asteptari nerealiste? Ca nu poti gasi un singur provider care sa aiba tot ce vrei tu in materie de sport? Ca nu exista nici un provider/post TV care sa poata satisface integral dorintele extrem de diversificate ale telespectatorilor? Daca vrei sa vezi toate competitiile preferate, n-ai decat sa te abonezi la cei care le ofera. Faptul ca te costa si esti sau nu esti dispus sa platesti te priveste strict personal. Cum ziceam, romanul s-a obisnuit sa primeasca gratis, dupa care i-au crescut pretentiile. Sau sintetic spus, tu vrei Mercedes ultimul tipat dar sa coste cat o Dacie de 30 ani.

            • Ioan Dacid
              Friday, 4 July, 2014 at 11:50

              Omule, ti-am demostrat ca nu e gratis. Nimic nu e gratis pe lumea asta. Cum ti-am zis in alte posturi, tu chiar meriti pt fiecare emisiune preferata sa fi taxat in plus fata de pachetul ales.

            • Flacăra Vișinie
              Friday, 4 July, 2014 at 12:49

              "Gratis" era o figura de stil. In traducere libera ar fi "la un pret foarte mic".

  71. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 16:37

    Raspunsul pe scurt este ca la ora asta nu poti vedea la un singur post TV fotbalul din Liga 1, Liga Campionilor + Europa League, campionatele Spaniei, Angliei, Italiei, Germaniei, poate al Frantei si celelalte sporturi care te intereseaza. Asta a incercat RCS/Digi, dar schema lor financiara se baza exclusiv pe cresterea bazei de clienti (ai vazut la ei reclame comerciale? abia de curand au inceput sa bage reclame) si pentru finantare au apelat la credite grele (juma de miliard de euro). Nu cred ca exista vreo tara in care sa le poti vedea pe toate la un singur post TV, iar daca exista, fii sigur ca e in pachet separat. Costurile unei transmisiuni TV sunt foarte mari (in Romania o singura etapa de fotbal din Liga 1 costa aprox. 100.000 euro), iar la asta se adauga costurile care vin pentru obtinerea drepturilor de transmisie, care sunt separat de cele ale productiei efective. Eurosport, de la care te-ai astepta, prin numele pe care si l-a luat, sa vezi tot ce tine de sport, nu transmite decat campionatul de fotbal al Germaniei (si parca si al Italiei, mai nou) si o serie de sporturi pe care probabil sunt singurii capabili sa le transmita (pentru ca sunt dificile din punct de vedere logistic, cum ar fi de ex. ciclismul sau auto-moto), in rest nu poate concura cu alte posturi care isi permit sa ofere mai mult pentru drepturile de transmisie (cum este Sky de exemplu). Cat despre banii dati pe abonament, nu compara mere cu pere. Abonamentul ala il platesti pentru toate cele 100 canale TV, din care doar o parte ajung cu adevarat la posturile TV in cauza, multe posturi TV nu primesc nimic si se straduie sa se finanteze prin reclama, restul ramane la providerul de cablu/satelit (care are si el costurile lui, plus ca vrea si el un profit, ca doar nu va lucra pe gratis). Stiu ca din cele 100 nu te intereseaza decat vreo 20, dar exact pentru alea 20 platesti de fapt. RCS ar putea foarte bine sa includa LOOK TV in grila, dar trebuie sa plateasca (LOOK cere 1 euro/abonat) si aici intervin niste orgolii foarte mari, in primul rand pentru ca LOOK le-a suflat de sub nas principala sursa de audienta (nu de venit!). Ca veni vorba de audienta, RCS/Digi nu rezista numai din reclama difuzata pe posturile proprii (Digi-something), singura lor oferta care merita pentru mine, interesat de fotbal, sunt meciurile din CL si EL, care se gasesc si la Romtelecom/Dolce si poate in viitor vor fi disponibile si la altii, inclusiv la UPC.

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 2 July, 2014 at 16:44

      Nu poti vedea la un singur provider, nu post....... Ma seaca pana peste cap faza ca pt o competitie trebuie musai sa muti cu catel/purcel la un anumit provider. Asa cum nu m-am mutat de la UPC la RDS cand au castigat rds-istii, asa o sa ma lipsesc si UPC acum. Traiasca sopcast-ul.

  72. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 16:43

    Un aspect pe care nu stiu daca l-a remarcat cineva este ca Liga 1 incepe sa se modeleze dupa cum declara in urma cu cativa ani chiar AP. Unele sunt de bun simt si nu erau posibile cat timp mai era Mitica si Sandu (echipe mai putine, play-off si play-out), altele necesita un pic de adaptare/invatare (pachet separat contra cost pentru meciurile din Liga 1). Plus o competitie noua, Cupa Ligii, care nu e chiar de neglijat avand in vedere ca bugetul ei pentru primul an este de 1 milion de euro si are deja sponsor pe 3 ani care suporta jumatate de milion pe an. Eu zic ca e mai bine si daca nu ar fi orgoliile celor de la RCS (care intotdeauna s-au crezut mai destepti, desi e plin de idioti acolo) problema de baza, accesul la posturile care transmit Liga 1, ar fi rezolvata.

  73. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 2 July, 2014 at 16:52

    In 2008, cand transmisia meciurilor din Liga 1 a fost preluata de GSP/Antena 1 si nu era decat decat la RCS/Digi, am vrut sa imi fac abonament la Digi (in zona de case unde locuiam nu aveau trase cabluri, deci satelitul era singura optiune). Am mers de vreo 5 ori la ei sa inchei un contract, de fiecare data imi serveau acelasi raspuns: nu avem receivere, reveniti peste 2 saptamani. Nici cand s-a incheiat sezonul ei nu rezolvasera problema. Asa ca tot anul m-am uitat pe net, prin sopcast si flash-ul de la vremea aia. E naspa sa te uiti pe net. Fluxul video se intrerupe des, sunetul se desincronizeaza si o gramada de alte probleme, incepand cu gasirea unui feed stabil (cateodata incepeam cautarea cu o jumatate de ora inainte de inceperea meciului). Cu prima ocazie mi-am facut abonament de satelit la Digi si a fost ok. Asa ca e alegerea fiecaruia, dar pentru pretul unui abonament pe care oricum in platesc, la un provider sau altul, nu merita bataia de cap cu sopcast.

  74. T.Janos
    Wednesday, 2 July, 2014 at 17:13

    Peste mai puţin de o oră începe meciul amical cu Puskas Akademia. Ştie cineva dacă este televizat sau nu ? Evetual un link pt live score ?

    • Flacăra Vișinie
      Wednesday, 2 July, 2014 at 17:21

      In Romania (LOOK TV) nu este televizat. Daca nu se indura vreo televiziune din Ungaria, atunci nu il vedem.

  75. CfrIsti
    Wednesday, 2 July, 2014 at 19:31

    Stie cineva de un stream cu meciul ca Puskas Akademia?

    • caneto
      Wednesday, 2 July, 2014 at 19:36

      Nu cred că se transmite. În minutul 32 scorul este 1-0 pentru CFR. link

  76. Racheta
    Wednesday, 2 July, 2014 at 19:41

    R.Cadu s-a tinut de cuvant si nu va juca in Romania la o alta echipa; a plecat in Cipru, a semnat cu AEL Limassol(!); RESPECT!

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 2 July, 2014 at 22:02

      In sfarsit! Ma bucur ca nu mi-a dat motive sa nu il pun pe aceiasi pozitie cu Semedo:)

    • nea_Silica_Mures
      Wednesday, 2 July, 2014 at 22:45

      N-aveam nici o îndoială. RESPECT căpitane! Şi ruşine eternă celor care l-au atacat. Dar asta e Românica... Ce fel de suporter ceferist poate fi cel care înghite balivernele sudiste? RUŞINE!

  77. gica10
    Wednesday, 2 July, 2014 at 20:10

    Cel mai liniar program in liga 1 de la 2004 incoace.Avem 2 etape sa ne incalzim pentru primirea oilor........ciobanasul este ascuns bine,ramane sa le gasim si ovinelor un spatiu.Kiruj poate ca Muniru iti pare in unele ocazii dezordonat,dar va mai trece cateva sezoane pana cand Monroy ne va delecta cu o depasire a unui adversar.Oricum dintre toti mijlocasii care au trecut pe acest post ,putini au calitatile negrutului.Pe langa el ,Dani imi parea copil de mingi.......

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 2 July, 2014 at 20:18

      Dani era supranumit „Caracatița”. Din Muniru încă mai sare mingea ca din colțul mesei de ping-pong.

      • gica10
        Wednesday, 2 July, 2014 at 23:08

        Te inseli maestre........din capatzana lui Dani a sarit mingea(ca din coltul patului) pentru golul egalizator in partida cu Bordeaux.Dani a avut calitatile lui ,dar la Muniru altceva remarcam.Avantajul pe care si-l creeaza din preluare.Usurinta prin care trece in duelurile 1/1.Este tare pe picioare si greu sa-i iei obiectul.Cred ca este jucatorul nostru cel mai faultat.Si sa nu uitam are 21 ani si la varsta asta pe acel post ai nevoie de viziune de experienta care se castiga-n timp.Pe scurt este cel mai tare......

  78. luis
    Wednesday, 2 July, 2014 at 20:38

    2-0

  79. nea_Silica_Mures
    Wednesday, 2 July, 2014 at 21:27

    Kétgólos kolozsvári siker.Felkészülési meccsen 2-0-ra kikapott a PAFC a CFR-től. A már a Bajnokok Ligájában is többször bizonyító kolozsvári CFR Cluj ellen játszotta második nyári felkészülési mérkőzését a Puskás Akadémia FC. A szerdai felcsúti mérkőzés mindkét félidejében betalált a vendégcsapat, és 2-0-ra nyert. Benczés Miklós vezetőedző ismét játéklehetőséget adott több tehetséges saját nevelésű fiatalnak. Succes clujean de două goluri. Într-un meci de pregătire Academia Puskas a fost învinsă cu 2-0 de către CFR. Academia şi-a jucat al doilea meci de pregătire din această vară împotriva echipei clujene, care şi-a dovedit calităţile în multe ediţii ale Ligii Campionilor. În partida jucată miercuri în localitatea Felcsut, echipa clujeană a dat gol în ambele reprize şi a câştigat cu 2-0. Antrenorul Benczes Miklos a dat drept de joc multor tineri talentaţi, crescuţi la propriul club. (scuze, la ora asta funcţionează cu greu acei neuroni deseori amintiţi de Poirot...)

    • nea_Silica_Mures
      Wednesday, 2 July, 2014 at 21:30

      Am uitat de asta (cunoscătorilor de l. maghiară): http://www.pfla.hu/?q=news/4947

      • nea_Silica_Mures
        Wednesday, 2 July, 2014 at 21:38

        Încă ceva şi termin: CFR Cluj: Amadio – Susic (Jaime), Larie (Joa), Rada (Lopes), Camora (Ene) – Deac (Stana), Monroy (Veres), Sulei (Antonio), Costea – Negrut (Haminu), Chuka (Tadé) Goluri: Negrut, Tadé (lovitură de la 11m) Haminu? Asta cine mai e? O fi Haminu Drahmani, aripa dreaptă ghaneză de la Gil Vicente?

        • justice
          Thursday, 3 July, 2014 at 09:38

          Am inteles de pe cheferetv ca ar fi vorba de un ganez nascut in 1994, cu un nume asemanator cu Hamani. Aici este un video cu el --> https://www.youtube.com/watch?v=HMhJQUGs_HU

    • caneto
      Wednesday, 2 July, 2014 at 21:33

      Aici e esenţa :) :

      CFR Cluj: Amadio – Susic (Jaime), Larie (Joa), Rada (Lopes), Camora (Ene) – Deac (Stana), Monroy (Veres), Sulei (Antonio), Costea – Negrut (Haminu), Chuka (Tadé)

      Gól: Negrut, Tadé (11-esből)

      • caneto
        Wednesday, 2 July, 2014 at 21:38

        Antonio e Jakolis, dar cine o fi Haminu? :)

        • caneto
          Wednesday, 2 July, 2014 at 21:41

          gugălu mi-l dă numai pe ăsta: Haminu Dramani

          • csongi
            Wednesday, 2 July, 2014 at 23:21

            Ăsta-i șomer de anul trecut, deci se încadrează :)

          • Cristi
            Thursday, 3 July, 2014 at 05:57

            Asta e batrin, in pozele de la antrenament de acum citeva zile era unul tinerel pe care nu il stia nimeni.

  80. Vlad S
    Thursday, 3 July, 2014 at 01:03

    Pentru cine vrea sa vada al doilea gol. link Dupa gabarit as zice ca nr. 64 e haminu de care zicea caneto mai sus.

    • justice
      Thursday, 3 July, 2014 at 09:40

      Hmm, dupa gabarit nu are cum sa fie jucatorul nascut in 1994, pare mult mai batran.

      • Vlad S
        Thursday, 3 July, 2014 at 11:58

        Tocmai de aceea am spus ca e cel mentionat de caneto, adica cel de 28 de ani. S-ar putea sa fi fost o confuzie si jucatorul din clip sa nu fie cel tanar care a fost prezent in lot la reunire http://www.stiridesport.ro/media/media/w800/539ff30835a74.jpeg - numarul 19. Oricum, o sa aflam daca se oficializeaza.

      • Cristi
        Thursday, 3 July, 2014 at 14:15

        Ala tinar avea par pe cap, asta cu 64 pare ras.

  81. Ioan Dacid
    Thursday, 3 July, 2014 at 12:12

    @Caneto da-mi voie sa nu fiu la optimist ca tine, la fel am spus si dupa ce RDS a cumparat drepturile tv iar pana la urma ai vazut ce a urmat. Sincer ma seaca fazele astea, ma seaca faptul ca pt a prinde un anumite post sa fiu la o anumite televiziune.

  82. nea_Silica_Mures
    Thursday, 3 July, 2014 at 16:25

    Draman(i): link

    • csongi
      Thursday, 3 July, 2014 at 17:12

      Probabil l-au urmărit și pe el 2 ani de zile. Mă rog, o fi fost și ușor, că a jucat în trei meciuri în ultimul an calendaristic și niciunul integral. E atât de terminat, că ar putea sta model pentru statuia jucatorului expirat.

      • nea_Silica_Mures
        Thursday, 3 July, 2014 at 21:21

        Cică a scos penaltiul de la al doilea gol. Cine ştie, poate-l trezim cumva. Poate, aşa cum zicea şi Avalon1, cele 10 petarde fac suficient fâsss. Poate fac şi booom. Pasenţă şi încredere, domnilor.

  83. Alex
    Thursday, 3 July, 2014 at 16:55
  84. Dantesc