Saturday, Jan. 21, 2017

Noi vrem gazon la Minsk!

Written By:

|

Wednesday, 23 July, 2014

|

Posted In:

|

110 Comments

Noi vrem gazon la Minsk!

„Cred că ar trebui să mizăm pe jucători tineri, români. Să vină şi străini, nu zic nu, dar să fie de două ori mai buni decât românii. Altfel, nu o să accept. […] N-are rost să aduci un stranier care nu e cu mult mai bun decât jucătorul pe care îl ai pe postul respectiv”, a spus Miriuţă la Dolce Sport (9 mai 2014).
„Nici unul dintre cei care au ajuns în această vară nu este peste grupul din sezonul trecut. Am 14 jucători de bază, pe care i-am lăsat la Cluj. Lucrez cu ei precum cu ouăle de Paște, să nu se spargă”, a spus Vasile Miriruță, la Look TV (20 iulie 2014).

Asta e, să ne rugăm să treacă cât mai repede Sfintele Sărbători de Transfer, nu cumva să mai apară nişte udători cu parfumuri fine din China şi să ne lase de tăt fără ouă în cofraj. Este evident, finanţele clubului nu mai permit decât achiziţionarea altora uşor clocite şi nevopsite (eventual revopsite), din alea din care nu-i plac lui Miriuţă să le accepte, dar, no, ce să facă omul cu oul de dar? Că ai / n-ai ouă de calitate, vin o grămadă de meciuri în care tre’ să tragi la poartă.
Primul la rând dintre meciurile care vin (după alte prime două în care am făcut economii serioase cu trasu’ la poartă)…

… joi, 24 iulie 2014, ora 21.30, în manşa secundă a turului doi preliminar al Europa League, meci transmis de LOOK TV, FKK Jagodina – CFR Cluj (în tur, 0-0).

Să mă scuze marea masă de suporteri ai echipei sârbeşti că am pocit numele (prenumele?) clubului iubit, dar e doar o simplă figură de stil care dorește să arate că în urma meciului de mâine îi vom lăsa în curul gol. Avem un nume respectat în Europa, mai avem nişte ouă de Paşte în echipă, nu admit alt rezultat decât victoria noastră și, implicit, calificarea. Hai, nu-i musai un 4 sau 5 la 0, mă mulţumesc să-i batem şi cu un amărât de 1-1, 2-2 sau 9-9. Calificarea să iasă. După cum spunea Miriuţă, în patrimoniu sunt 14 jucători de bază (nu ştiu dacă l-a inclus şi pe Ogbu printre ei; era vorba că pleacă în China înaintea meciului, dar n-am văzut nimic scris/declarat oficial) şi mai umblă vorba că ar fi fost văzut Ivanovski prin Cluj, venit la negocieri, cu datoria sacră de a-l înlocui pe Chuka. Dar venirea macedoneanului nu-i importantă pe moment, deoarece oricum nu are drept de joc contra sârbilor. Revine Camora după suspendare, deci cunoaştem în proprţie de 90,90% echipa de start: Felgueiras – Susic, Larie, Rada, Camora – Muniru, Monroy – Deac, Negruţ, Costea. Rămâne să aşteptăm startul meciului pentru a afla şi restul de 9,09%. O fi Tade? I-or fi găsit bilet de avion spre China lui Ogbu doar pe vineri, cu decolare din Belgrad? „Urcă” Negruţ şi intră la mijloc Christian? Îl face Miri centre forward pe Rada – că-i golgheterul echipei în cupele europene – , iar fundaş trece Tiago Lopes? Nu contează, gol să iasă!
Nu mai au sârbii avantajele din meciul tur, n-au de ce să tragă de timp tot meciul pentru un 0-0 (doar dacă nu-s mari specialişti în executarea ori apărarea loviturilor de departajare de la 11 m) şi nu mai au parte de arbitri ruşi, care să le permită jocul dur arătat la Cluj. Vor arbitra nemţii lui Miriuţă, Bastian Dankert la centru, ajutat de asistenţii Thorsten Schiffner şi Jan Seidel, în timp ce Sascha Stegemann a fost desemnat arbitru de rezervă. Observator de arbitri va fi nord-irlandezul Leslie Irvine, în timp ce delegat UEFA a fost desemnat spaniolul Luis Cuervas Del Real.
Pentru amatorii de statistici, precizez că Jagodina va alinia unşpele standard: Malac1 – Malac2, Malac3, Malac4, Malac5 – Malac6, Malac7 – Malac8, Malac9, Malac10 – Malac11. Rezerve: Malacii.
HAI CFR!!!

Share This Article

Related News

Dacă e vineri, batem la Mureş!
Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!

About Author

caneto

(110) Readers Comments

  1. amne
    Wednesday, 23 July, 2014 at 14:03

    Bun articol. Sa-i umilim cu 1-0 si sa merem in Belarus. Da' nu prin Ucraina.

    • caneto
      Wednesday, 23 July, 2014 at 14:30

      Pentru retur, sper să ocolească Ucraina şi căţeii din Belarus. Să adune ai noştri experienţă şi meciuri multe în picioare pentru primăvara europeană.

  2. Panou
    Wednesday, 23 July, 2014 at 14:15

    Cred ca mai sunt 2 variante pentru atac: (1) Jakolis trece in locul lui Costea si Costea in atac, (2) intra Ivanovski, daca e la zi cu pregatirea.

    • caneto
      Wednesday, 23 July, 2014 at 14:24

      Ivanovski nu figurează pe lista trimisă la UEFA. N-are cum să joace.

      • luis
        Wednesday, 23 July, 2014 at 14:48

        Asa este,dar Iakolis este peste Costea (iesit din forma de vreo 100 de ani) dupa cum am vazut eu.Are o viteza in plus,stie cu mingea.Luand in considerare masivitatea si mobilitatea redusa a fundasilor capsunari ,si faptul ca sigur vom miza pe contre (Miriuta la asta se pricepe,cam atata tactica are el in cap) Iakolis este cu mult mai indicat decat Costelo al nostru.Hai CFR!!!+! PS Amne eu sunt multumit si daca ne 'umilesc"capsunarii cu un 1-1.

        • thedarkside
          Wednesday, 23 July, 2014 at 15:17

          Ce tot le ziceti capsunari la sarbi, ca eu nu m-am prins.

          • kiruj
            Wednesday, 23 July, 2014 at 15:47

            "Jagodina" în sârbă înseamnă căpşuni, sau aşa ceva, parcă.

          • luis
            Wednesday, 23 July, 2014 at 15:56

            Na iti explic io.Jagodina in ungureste este Eperjes.Eper inseamna capsuna.Deci, Јагоди=Jagodi=capsuna :-)

            • kiruj
              Wednesday, 23 July, 2014 at 16:00

              Luis, prietene, din geografie eşti repetent...:) Eperjes (Presov) e în Slovacia...HAI CFR!!!

            • luis
              Wednesday, 23 July, 2014 at 16:05

              Asa este Kiruj,este in Presov,dar si la Jagodina tot asa i se spune.Si repetent sunt la multe.Poti sa o intrebi pe nevasta-mea:-))

          • caneto
            Wednesday, 23 July, 2014 at 16:26

            "The town was first mentioned in 1399 as "Jagodna", derived from the Serbian word for 'strawberry' - Jagoda." link

            • Gavrilo
              Thursday, 24 July, 2014 at 14:18

              In traducere ar fi " tara fragilor" dupa modelul binecunoscut"Bucovina" Tara Fagilor" sau Faget, Buc insemnand Fag.

    • kiruj
      Wednesday, 23 July, 2014 at 15:46

      La varianta asta cu Cioră vârf de atac m-am gândit şi eu, este o soluţie, chiar dacă de "avarie". L-ar înlocui Jakolis, iar Florin ar avea mai puţine sarcini defensive (de care se achită oricum destul de aproximativ). Merită analizată şi varianta Tade pe stânga (la mijloc), a mai jucat acolo, în mod cert va asigura bine faza defensivă şi nu va face rabat de la efort. HAI CFR!!!

  3. kiruj
    Wednesday, 23 July, 2014 at 15:53

    Luis: aşa cum spuneam şi mai sus, eu aş miza cu Tade pe stânga, e şi robust, şi fuge ca nebunul (n-am avea griji în apărare cu el, cel puţin pe partea lui), insistent este, poate va reuşi să "atragă" atenţia fundaşilor sârbi asupra lui şi -astfel- Florin va avea mai multă libertate să înscrie. Soluţia asta Tade-stânga + Florin-vârf este cu mult superioară variantei vehiculate Florin-stânga + Tade-vârf, tocmai datorită calităţilor specifice ale celor doi. HAI CFR!!!

  4. kiruj
    Wednesday, 23 July, 2014 at 15:57

    Caneto, trec peste complimentele de rigoare (articol fain, într-adevăr), să nu mai vorbesc că ai calculat bine şi procentul ăla..., care în realitate e 90,9091...:) O bilă neagră, totuşi: 90,90 + "restul" de 9,09 îmi dă (la mine în Harcov) doar 99,99%...:) HAI CFR!!!

    • caneto
      Wednesday, 23 July, 2014 at 16:19

      Intenţionat am pus aşa. Am fost curios să văd dacă citeşte cineva articolul. :) ))

      • Flacăra Vișinie
        Wednesday, 23 July, 2014 at 18:22

        Am vrut si eu sa te intreb unde e restul de 0,01%. E acel 5% care se da gazdelor?

        • luis
          Wednesday, 23 July, 2014 at 18:29

          Atunci,noi de ce nu am primit?

        • caneto
          Wednesday, 23 July, 2014 at 19:11

          Nu, e acel 0,000000000000000% care reprezintă şansele de calificare ale gazdelor.

  5. luis
    Wednesday, 23 July, 2014 at 16:02

    Kiruj,sincer eu m-as lipsi total de Costea.Este iesit din forma.Iakolis asta ar putea juca in locul lui.Cu Tade ai dreptate,poate ar fi solutia ideala considerand ca jucam in deplasare.Oricum,nu cred ca este cazul sa sarim pe ei.La 0-0 noi suntem tot asa "calificati" ca si ei,numai ca ei joaca acasa si sunt obligati sa joace mai ofensiv.Sper sa-i prindem pe o contra si sa le bagam mortu-n casa.Asa macar mai putem juca doua meciuri in EL,chiar daca sansele sa ne calificam sunt slabe(Caneto sa nu ma sudui),dar macar ne mai "homogenizam" si noi un pic.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 23 July, 2014 at 16:22

      M-am uitat expert în palmă la Mă-sa lui Omida și am ghicit rezultatul final: 1-1. Egalează Florin „C” Costea în minutul 90,9091% și devine erou gruian.

      • kiruj
        Wednesday, 23 July, 2014 at 18:15

        ...adică în minutul 90 şi 54 de secunde...Bine că ai zis, nici nu mă uit la meci până atunci, mai degrabă scriu cronica meciului...:) HAI CFR!!!

  6. justice
    Wednesday, 23 July, 2014 at 16:33

    Miriuta a vrut atacant, atacant a primit! Bun venit, Mirko Ivanovski --> Ivanovski

  7. Flacara Visinie
    Wednesday, 23 July, 2014 at 16:56

    Bad news! Meciul retur cu Jagodina NU va fi transmis de LOOK TV/LOOK PLUS. Din ce am aflat e transmis in Serbia de televiziunea lot nationala. Poate gasim vreun feed pe net la ora meciului (21:30, Ora Romaniei).

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 23 July, 2014 at 16:58

      This is a very good news, sper sa transmita oricine altcineva decat televiziunea maltezilor.

    • caneto
      Wednesday, 23 July, 2014 at 19:13

      În grila RDS îi ceva post sârbesc. N-o fi tocmai cel al televiziunii naţionale?

  8. luis
    Wednesday, 23 July, 2014 at 17:43

    Eu voi incerca aici.http://world-livestreaming.eu/ sper sa "functioneasca".

    • gicu de la sculărie
      Wednesday, 23 July, 2014 at 17:52

      cea mai bună sursă de feed-uri http://www.wiziwig.tv/competition.php?part=sports&discipline=football

  9. kiruj
    Wednesday, 23 July, 2014 at 18:11

    Luis: dacă o întrebi pe nevastă-mea, o să aflii că eu-s repetent la mai multe şi de mai mult timp...:) HAI CFR!!!

    • luis
      Wednesday, 23 July, 2014 at 18:16

      Mai degraba faci pe modestul.Nu-i bai,daca nu-i placi ei,mie imi placi si cred ca inca la cativa paicilea,daca asta te consoleaza.Na,na,nu intelege gresit ce am scris.:-)

      • kiruj
        Wednesday, 23 July, 2014 at 18:44

        ...păi şi ce, dacă am înţeles "greşit"? Nu e democraţie totală, -ideological, -confesională, -etnică, -sexuală?...:) HAI CFR!!!

  10. Ioan Dacid
    Wednesday, 23 July, 2014 at 18:20

    Acum vad ca transferul lui Ivanovski e oficial, din punctul meu de vedere e de departe cel mai bun transfer al verii, mi se pare cu mult peste tot ce am adus pana acum din campionatul intern.

    • luis
      Wednesday, 23 July, 2014 at 18:23

      He,he Dacid,daca vom trai ,vom vedea cat de bun transfer este.Intrebarea este de nu a ramas la Astra daca este asa de bun?Sper sa ai tu dreptate si cred si eu ca va fi util echipei.

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 23 July, 2014 at 20:43

        Asta ma intreb si eu, de ce mama supararii nu a ramas acolo? Din ce vad a dat 13 goluri in 54 de meciuri, cifra mi se pare decenta spre buna daca il comparam cu Maah de exemplu, dar daca in schimb il comparam cu Sougu(care domnul Muresan spunea indirect e sub Maah) ne da cu virgula.

        • Ioan Dacid
          Wednesday, 23 July, 2014 at 20:48

          Vad ca am gresit:) Credeam ca Sougou a dat mult mai multe goluri iar lui Maah i-am uitat aproape toate goluri mai putin triplua cu U:DSougou a dat 11 goluri in 44 de meciuri, iar Maah a dat 9 goluri in 48 de meciuri, iar Ivanovski a dat 13 in 54 de meciuri, deci cam pe acolo is toti.

    • kiruj
      Wednesday, 23 July, 2014 at 18:51

      Şi mie mi se pare un transfer "peste" cele făcute anterior. Dacă în trecut am adus jucători bunicei "la kilogram", acum aducem tot la kilogram, dar de "low-cost" (sau "no cost"). Dar are dreptate şi Luis, dacă-i aşa de bun, de ce nu l-a ţinut Astra? Dau şi răspunsul ("eu centrez, eu dau cu capul"...): la Astra e posibil orice, jucătorii cu o personalitate mai pronunţată, mai puternică, nu prea prind rădăcini pe acolo...Securiştilor nu le-au plăcut (şi nu le plac nici acum) oamenii cu personalitate, reprezintă un pericol pentru societate...HAI CFR!!!

      • caneto
        Wednesday, 23 July, 2014 at 19:06

        Dacă mai era Vasluiul în prima ligă sărea deja Porumboiu că Astra îşi uşurează prin acest transfer drumul spre titlu. :) Dacă bine reţin, şi Ivanovski a fost în situaţia lui Măţel, nu a vrut să-şi prelungească contractul cu Astra în condiţiile stabilite de club şi l-a supărat pe Nicolae, care l-a trecut imediat pe linie moartă.

        • kiruj
          Wednesday, 23 July, 2014 at 19:58

          Aşa îmi aduc aminte şi eu. Şi îmi mai aduc aminte şi de nişte goluri de-ale lui, marcate în stil de "vârf de careu" veritabil. Dealtfel, a şi marcat destule la Astra, 13, parcă. Dar revin cu obsesia mea tactică: utilizarea lui ar cam presupune o mică modificare de aşezare a echipei, pt. că actualul 1-4-2-3-1 nu este conceput (teoretic vorbind, după manual) pe vârfuri de tipul lui Ivanovski. Pentru acest tip de vârf corespunde mai mult aşezarea 1-4-3-3, 1-4-4-2, sau chiar 1-4-4-1-1 (care de fapt e o subcategorie a lui 1-4-4-2, dar diferă sarcinile tactice ale celor 2 din faţă). Dacă merg mai departe cu analiza, ce vedem: 1-4-3-3 nu prea e indicat lotului actual, că nu avem mijlocaş "decar" (sau măcar box-to-box), deci ar rămâne celelalte două, ambele fiind oarecum "eligibile" cu lotul actual, pt. că linia aia mediană de 4 jucători e identică în ambele aşezări, şi pentru asta îi avem pe Monroy şi Muniru în centru şi Deac/Jakolis/Costea/Tade pe cele două benzi ale liniei de mijloc. Aşadar diferenţa o face analiza celor 2 din faţă. În cazul lui 1-4-4-2 e nevoie de două vârfuri aprox. identice (atât ca profil, cât şi ca sarcini, la 1-4-4-1-1, unul joacă un fel de pivot şi face legătura mai strânsă cu cei 4 mijlocaşi, de regulă cu cei doi din mijloc. Această ultimă variantă pare mai realizabilă, cu Negruţ un pic mai în spate, că are astfel de competenţe. Discuţia poate fi continuată şi cu "dacă şi cu parcă", adică în funcţie de ce surprize (placate) vor veni de la Christian, de la Provencio şi -eventual- de la Guima, o redresare a lor pe plan fizic ar încurca discuţiile de mai sus privind aşezarea, pentru că Christian are ceva deprinderi de "decar", şi atunci revine pista 1-4-3-3, şi aşa mai departe. Dar deocamdată discutăm "vorbe", mâine Ivanovski nu va juca, şi trebuie să ne calificăm...Reiterez varianta agreată de mine pentru mine (prezentată mai sus): l-aş utiliza pe Tade în stânga, pentru a mări "robusteţea" aripii stângi şi pentru a creşte siguranţa în zona aia de apărare (presupunând că Deac+Susici se vor achita bine de sarcini dincolo), şi l-ar scuti pe Cioară de nişte eforturi defensive (pe care şi aşa le uită de multe ori), dându-i şansa să se concentreze în careu. Cu Tade vârf şi cu Cioară pe stânga, ambii vor avea -cred- un randament mai scăzut şi atunci echipa pierde din potenţial, cât are şi ea în prezent. HAI CFR!!!

          • caneto
            Wednesday, 23 July, 2014 at 20:25

            Habar nu am ce şi cum a jucat Ivanovski la Astra, aşa că nu mă pot pronunţa în privinţa primei părţi a comentariului tău. Nu zic că nu există logică în varianta ta cu Tade şi Costea, dar sunt sigur că Miriuţă nu o va adopta. El vrea ca un vârf să se bată încontinuu cu 2-3 malaci sârbi, pentru a nu-i lăsa să sprijine ofensiva gazdelor, apoi, să creeze culoare pentru cei veniţi din linia a doua. Nici nu cred că cere unui vârf să tragă la poartă. :)

            • kiruj
              Wednesday, 23 July, 2014 at 20:36

              Este logică şi varianta ta, este şi asta o abordare pentru mîine. HAI CFR!!!

      • Cristi
        Wednesday, 23 July, 2014 at 22:48

        Astra este condusa executiv de Dinu Gheorghe. E scoala veche, care nu discuta cu impresari, jucatori, merge mai degraba pe ideea "cum vrem noi sau deloc". De altfel s-a vazut ca multi jucatori+ impresari nu se dedau la tertipurile tipic romanesti (ca doar stim povestile cu contracte prelungite si inregistrate la federatie si liga si jucatorii habar nu aveau samd) si dupa expirarea contractelor spun sec "la revedere". Sa vedem doar cum s-au comportat unii jucatori ai Petrolului.

  11. luis
    Wednesday, 23 July, 2014 at 20:04

    Adevarul este ca joaca totusi la nationala macedoniei,chiar asa slab nu poate sa fie,plus ca master Kiruj are dreptate la Astra nu conteaza cat esti de bun in cazul in care nu dansezi cum ti se fluiera.Uni pot fi intimidati altii nu.Eu sper ca al nostru atacant este "altii" si 13 goluri nu sunt 5(Ogbu).Hai CFR!!!+!

  12. amne
    Wednesday, 23 July, 2014 at 21:25

    @Kiruj -m-am uitat peste ce trebe pentru CFRcast si nu-i asa de complicat, nici scump. Putem incepe cu niste microfoane pe la 50 de lei, un abonament la amazon pe bani de pufuleti, doar timp ne trebe. Ideea-i ca fiecare din cei ce participa la podcast sa aiba microfonul propriu, apoi unul dintre noi sa urce all the talky bits pe soundcloud, alt serviciu virtual ieftin. Mai sap sambata dupa info si fac un plan de atac ce vi-l (kiruj, caneto, 07) supun aprobarii.

    • kiruj
      Thursday, 24 July, 2014 at 00:54

      @Amne: cum zicea şi Caneto, e important de ştiut în ce măsură încarcă suplimentar serverul (dacă e cazul, că nici eu nu mă pot pronunţa dpdv tehnic). Apoi n-ar strica să faci şi o mică descriere a întregii proceduri (ce echipemante necesită, care sunt paşii de urmat, etc.), că -repet- mă cam depăşeşte fenomenul, dar iniţiativa în sine mi se pare bună. Dacă faci toate ăstea, mai prelucrez şi eu informaţia cu inginerul meu de sistem (e un tip de treabă, "semiceferist", aşa), el chiar poate ajuta concret la o adică. În final, consider că trebuie să vină un "aviz de principiu" din partea lui Albu şi/sau a lui 07 (eventual şi Caneto), pt. că ei pot lua decizii legate de profilul / politica site-ului, eu sunt "vinitură" aici, şi chiar nu vreau să mă bag în chestia asta, am eu suficiente alte decizii de luat zi de zi...:) Am glumit, din ce am observat, Caneto şi 07 nu sunt împotrivă, iar Albu nu cred că se bagă, doar dacă se ajunge la o supraîncărcare a serverului. Fă descrierea, şi mai vorbim.

      • thedarkside
        Thursday, 24 July, 2014 at 11:38

        sunt solutii (am gasit una pt. flash) sa iei stream-ul de pe alt domeniu (si nu de pe serverul tau)

      • amne
        Thursday, 24 July, 2014 at 14:29

        Hostingul va fi pe amazon, n-are treaba serverul nostru cu podcastu'. Din ce-am vazut costa lunar vreo 25 de eurocenti sau ceva de genul. Atata pana si-un uist poate sa ceara de la ma-sa. La ce m-am gandit io ii ca o bucata de franar sa faca pe gazda si sa aiba invitati (permanenti au ba, nu conteaza); dialogul sa se faca telefonic, dar inregistrarea pe microfon, atasat c-un cablu usb direct la calc. Telefonul, ideal ar fi sa fie pus la casti, ca sa nu se auda in inregistrare dublat. Ideea mea era sa facem o incercare doua si vedem ce iese, cu materiale ieftine. Mai vorbim.

        • kiruj
          Thursday, 24 July, 2014 at 17:45

          Ok, Amne. Eu aş veni cu propunerea (măcar acum, la început) să-l iei pe Thedarkside lângă tine (dacă vrea şi el, evident, că se pricepe, asta-i clar), şi tu, şi el sunteţi în Cluj, e mai uşor la început să reglaţi eventualele "obstacole". Dacă treaba depăşeşte faza de "cantonament şi meciuri amicale", atunci ne putem băga şi noi, dar ca povestea să fie şi democratică, vom face un sondaj (hihi...), să vedem ce subiecte doreşte să avanseze suflarea tribunistă şi de la cine ar prefer răspunsuri. Mai vorbim...Acum am emoţii...:) HAI CFR!!!

  13. tgv cluj
    Thursday, 24 July, 2014 at 00:55

    Eu spun ca nu e chiar putin lucru sa aduci un atacant din curtea Astrei. Budescu, Fatai, Tembo, Yoda, Yazalde, De Amorim, Enache sau Bukari sunt toti jucatori de profil ofensiv si toti cu prestatii bune sau foarte bune in ultimele doua sezoane din Liga 1. Iata de ce, cele mai bine de 50 de prezente in tricoul giurgiuvenilor ale macedoneanului Ivanovski pt mine sunt o confirmare a faptului ca CFR-ul a achizitionat un varf de atac cel putin bun, daca nu chiar foarte bun. Nu intamplator Astra a avut in sezonul recent incheiat 70 de goluri marcate, adica o medie de peste doua goluri pe meci (2,05 ca sa fiu aproape la fel de exact precum maestrii Caneto si Kiruj) :) si tot nu intamplator sunt castigatorii Cupei Romaniei, ai Supercupei si vicecampionii tarii. In iarna chiar am discutat cu amicul meu, Razvan Tincu despre atacantii din Liga 1.(pt cei mai putin familiarizati cu fotbalistii din Liga 1, Tincu e fundas central / mijlocas defensiv la FC Botosani, in trecut la CSMS Iasi). El imi spunea ca de departe cei mai periculosi i s-au parut cei ai Astrei. Uitandu-ma acum peste statistici, vad ca Ivanovski al nostru in primavara trecuta chiar a marcat un gol impotriva Iasiului, iar Botosaniului prietenului nostru Ery, astralii le-au inscris vreo 5 boabe numai intr-un singur meci. Avem deci toate motivele sa-l credem pe cuvant pe Razvan Tincu. :) P.S. Nu stiu cum sta Florinaccio cu profetiile lui din trecutul destul de indepartat deja, cele legate de jucatorii de perspectiva ai Ligii 1, dar va dezvalui un secret si va spun ca despre macedonean zice acum, ca e peste Ogbu Chuka. :) Peste cateva luni ii expira perioada de gratie si atunci il vom putea lua la purecheat pe maestrul Florinaccio, bineinteles daca vom avea pe cine. :) Cert e pana acum ca marele lui pariu, FLORIN COSTEA, cam singurul care ne intereseaza pe noi franarii, inca refuza sa confirme. Dar oare sa eplodeze olteanul tocmai in fieful capsunarilor de la sud-vest de Dunare ? Sau poate la meciul cu 5teluta din Gruia ? Sa dea Domnul sa fie asa si sa nu se opreasca apoi in intreg sezonul ! Sunt totusi destul de sceptic in privinta lui. Asta nu ma impiedica insa sa inchei cu arhicunoscutul: Hai CFR !!!

  14. kiruj
    Thursday, 24 July, 2014 at 01:07

    Întrebare: dacă ne calificăm (şi ne vom califica!) în turul următor, îl putem utiliza pe Ivanovski? Se reface lista aia către UEFA, sau rămâne valabilă mai departe aia care s-a predat deja (fără Ivanovski)?

    • caneto
      Thursday, 24 July, 2014 at 07:40

      Da, se reface. Nu ţii minte faza de acum 2 ani, când Maftei şi Piccolo n-au fost trecuţi iniţial deoarece erau suspendaţi (nu s-a ştiut la club că un jucător nu scapă de etapele de suspendare decât dacă-i trecut pe lista UEFA), apoi, în următorul tur, la Basel, era s-o punem prin trecerea lui Piccolo pe foaia de joc?

      • kiruj
        Thursday, 24 July, 2014 at 07:52

        Da, correct.

    • caneto
      Thursday, 24 July, 2014 at 18:20

      Mai exact: link pag. 34

      18.13 List A has to be submitted by the following fixed deadlines:

      a) 23 June 2014 (24.00 CET) for all matches in the first qualifying round;

      b) 11 July 2014 (24.00 CET) for all matches in the second qualifying round;

      c) 25 July 2014 (24.00 CET) for all matches in the third qualifying round;

      d) 11 August 2014 (24.00 CET) for all matches in the play-off round;

      e) 2 September 2014 (24.00 CET) for all further matches from the first match in the group stage up to and including the final.

      18.14 For the three qualifying rounds and the play-offs, a club may register a maximum of one new eligible player on List A after the above-mentioned deadlines, provided the quota of locally trained players is respected. Such registration must be completed by 24.00 CET on the day before the relevant first-leg match and the club's association must confirm in writing that the new player is eligible to play at domestic level at this time.

      18.15 If the registration of such a new player causes the number of players on List A to exceed 25, the club must remove a currently registered player to reduce the squad to 25 players again

      n.

      Problema mi-e că nici cu ajutorul lui GT nu pricep ce zice. :) Nu se poate face decât o singură modificare pe lista trimisă iniţial pentru turul 2 sau se poate adăuga ulterior un nou jucător după ce s-a trimis o lista nouă pentru turul 3?

      • kiruj
        Thursday, 24 July, 2014 at 18:48

        Din ăla puţin cât înţeleg şi eu, rezultă că TREBUIE să predai listă nouă înainte de fiecare fază (într-o zi fixată de ei), iar ulterior -în turul 3 şi în play-off- ai dreptul să modifici UN SINGUR JUCĂTOR (adaugi pe listă maxim unul şi scoţi pe cineva) de pe aceste liste predate pentru faza respectivă, cu minim 24 de ore înainte să înceapă primul meci al fazei respective (din turul 3 sau din play-off). HAI CFR!!! HAI TADE!!!

        • caneto
          Thursday, 24 July, 2014 at 18:56

          Cam aşa am înţeles şi eu, dar m-a derutat afirmaţia din articolul de pe site-ul kvsc, cum că nu se poate face decât o singură modificare pe lista veche.

        • Cristi
          Friday, 25 July, 2014 at 02:51

          Pentru fiecare din runde..

  15. Nea_Silică_Mureș
    Thursday, 24 July, 2014 at 08:26

    Goluri Mirko Ivanovski (2013): https://www.youtube.com/watch?v=8JHzvermgFI

    • Nea_Silică_Mureș
      Thursday, 24 July, 2014 at 08:31

      Avem atacant! https://www.youtube.com/watch?v=8lnVhl8cw9s Avem și echipă? Da antrenor?

      • Flacăra Vișinie
        Thursday, 24 July, 2014 at 10:49

        Avem antrenor, pe Miriuță.

        • Nea_Silică_Mureș
          Thursday, 24 July, 2014 at 11:40

          Mulțam FV. O fi ?

      • kiruj
        Thursday, 24 July, 2014 at 11:10

        Ultimul atacant de acest tip era Y.Kone, şi -parţial- Fabbiani. E un vârf autentic, no comment. Se va integra în echipă? Se va acomoda cu formula de joc, sau va fi schimbată aşezarea pentru el? Întrebări...HAI CFR!!!

  16. Flacăra Vișinie
    Thursday, 24 July, 2014 at 13:26

    Umbla vestea prin sat ca RCS va transmite pana la urma partidele din Liga 1. Inca nu e anuntat nimic oficial, iar sursa e un site si/sau Mitica Dragomir, deci luati informatia cu prudenta.
    link

  17. Nea_Silică_Mureș
    Thursday, 24 July, 2014 at 14:09

    Pentru cei interesați: "Surse bine informate susţin însă că cea mai mare firmă de cablu din România, RCS-RDS, dă ultimul asalt în negocierile pentru preluarea celor două canale. Mai mult, sursele "ring" susţin că, de fapt, cele două părţi s-au pus deja de acord, RCS-RDS urmând să facă anunţul pe ultima sută de metri. "Din ce ştiu eu, RCS-RDS va prelua până la urmă cele două posturi, Look TV şi Look Plus, care transmit Liga I pentru că nu-şi permit să-i scape din mână pe abonaţii pe care-i au acum", a declarat, pentru "ring", Dumitru Dragomir, fostul preşedinte al Ligii Profesioniste de Fotbal." (http://www.ziarulring.ro/stiri/sport/241347/2014/RCS-RDS-ultimul-asalt-pentru-Liga-I)

    • Nea_Silică_Mureș
      Thursday, 24 July, 2014 at 14:15

      Scuze FV, n-am văzut postul tău.

      • Flacăra Vișinie
        Thursday, 24 July, 2014 at 19:13

        Nici o problema, macar acum informatia vine din doua surse (care au la baza aceeasi sursa LOL).

        • Nea_Silică_Mureş
          Thursday, 24 July, 2014 at 20:04

          Probabil suntem amândoi interesaţi... Eu cel puţin tare m-aş bucura să pot vede meciurile în mod civilizat. M-am chinuit tot turul cu Jagodina, mergea un pic, apoi se bloca, reîncărca ş.a.m.d..

          • Flacăra Vișinie
            Thursday, 24 July, 2014 at 20:08

            Azi tocmai mi-am instalat UPC. Merge bine, n-am apucat inca sa butonez in detaliu. Mai am si contractul cu Digi, l-am dfacut in urma cu 5 ani, costa tot 24 lei (fara HD), il mai pastrez o vreme, macar la ei pot sa vad UCL si campionatele tari ale Europei.

            • Nea_Silică_Mureş
              Thursday, 24 July, 2014 at 20:10

              Noroc că ai de unde alege. La noi în Târgul Mureş n-avem nici UPC nici Focus.

            • Flacăra Vișinie
              Thursday, 24 July, 2014 at 20:17

              In momentul de fata ai si optiunea Orange TV, satelit. S-ar putea sa fie un pic mai scumpi, nu stiu sigur, stiu doar ca vor transmite LOOK-urile. Focus e tot satelit, o data ce ai echipamentul iti mai trebuie doar cartele cu care reincarci abonamentul, ceva in genul asta. Nu cred ca intr-un oras cum e Tg. Mures nu exista un distribuitor de Focus.

            • Nea_Silică_Mureş
              Thursday, 24 July, 2014 at 20:26

              Ai dreptate, am mai căutat acum şi am găsit una,S.C. ADIAL ELECTRONIC S.R.L. - Tg. MURES. Am să merg să văd ce au. Problema e cu posturile ungureşti. Cu digi avem cam 20, Orangele are fo 6, ăştia: n-am idee. Tre să aleg, ce e mai important.

            • Nea_Silică_Mureş
              Thursday, 24 July, 2014 at 20:35

              Îs a naibii de jmecheri ăştia de la Focus. Caut în pachetul Sport şi iată ce găsesc: "Sport. Pasiune și erotism non stop. Cele două canale pentru adulți vor face serile mai interesante." Probabil că erotismul non-stop o fi sport pentru unii :D

  18. Ioan Dacid
    Thursday, 24 July, 2014 at 14:40

    Conform GSP nici Minca nu mai are voie sa se antreneze cu echipa....Patetic.

    • Cristi
      Thursday, 24 July, 2014 at 16:53

      Asta e din nou o poveste din seria greselilor trecutului. Pentru o rezerva de prima divizie Minca e bine platit si nu are nici un interes sa renunte la bani. Pe de alta parte, clubul cam greu scapa de el, ca nimeni nu i-ar oferi aceiasi bani. e genul "noi te ajutam sa pleci" vs. "nu ma las dus ca nu mai prind eu un contract din asta".

      • Ioan Dacid
        Thursday, 24 July, 2014 at 19:38

        Greselile trecutului si viitorului, ne scapam de niste petarde ca sa aduce altele in locul lor. Tu ai fi mirat ca peste 1 an sau 2 ca unul din nou venitii din anul asta sa i se aplice acelas tratament. Din pacate tind sa cred ca a noastra conducere nu are nici minte, nici suflet nici nimic, acolo is doar niste profitori care vor sa scoata bani din piatra seaca. Incepe sa imi para rau ca am crezut ca al nostru CFR chiar se vroia un club altfel, imi pare rau sa zic ca am ajuns sa fiu scarbit de tot ce se intampla la club si pt ultrasii de tastatura si nu numai le zic ca nu am inceput sa tin cu CFR dupa ce a obtinut primul titlu.

        • Cristi
          Thursday, 24 July, 2014 at 19:59

          Ceea ce este regretabil si clubul pierde pe termen lung e ca nu se lasa loc de buna ziua. Ca in orice industrie si lumea fotbalului e mica si jucatori, antrenori etc cer si ei referinte inainte sa semneze ceva. Sa nu ne miram ca unii jucatori nu vor sa vina la club (primele semnale clare au fost vara trecuta), atunci cind creste colonia celor nemultumiti care se despart de club in conditii neamiabile.Intrebarea e insa, intr-o situatie limita, care e varianta mai corecta - tecerti cu multi jucatori, te desparti de ei poate neprieteneste, dar le platesti contractele, fie si cu intirziere sau bagi clubul in insolventa si ii lasi cu ochii in soare, tratindu-i "corect" cu sansa sa isi primeasca 20% din bani in 3 ani?

          • Ioan Dacid
            Thursday, 24 July, 2014 at 20:06

            Vezi ca in articolul de mai sus se spune ca clubul mai are bani de dat, si din cate am mai citit pe ici colo is destui fosti jucatori care mai au de primit restante (prime sau salarii).Situatia ce mai ok e sa iti faci un PLAN si sa te ti de el, nu sa fi un cacanar care isi baga in jeb banii din CL iar pe jucatori ii trimtie la plimbare(a se vedea reactia lui Felgue, declaratile lui Picolo iar in partea cealalta masina luat de domn patron sau studioul de muzica deschis pentru fini).

  19. cfrclujole
    Thursday, 24 July, 2014 at 14:48

    http://sporturi-online.blogspot.com/2014/07/feroviarii-trebuie-sa-marcheze-pentru.html Putin mai jos e un multi-stream dar meciul nostru e cu semnul intrebarii.

  20. luis
    Thursday, 24 July, 2014 at 15:55

    Felgueiras – Susic, Larie, Rada, Camora – Monroy, Muniru – Deac, Negruț, Jakolis – Tade se pare ca vom juca in aceasta formula.Kirujvad ca Miri nu a citit ce ai scris:-))Sincer nici nu stiu cum ar fi mai bine.Avantaje si dezavantaje sunt cu amandoau formulele de joc.

  21. Nea_Silică_Mureş
    Thursday, 24 July, 2014 at 16:19

    Cam offtopic: iote de unde sare iepurele - http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nationala/razvan-burleanu-infiinteaza-prima-academie-de-fotbal-regionala-la-targu-mures-este-pentru-prima-data-cand-un-presedinte-de-federatie-se-tine-de-promisiune-12963538?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+prosport%2FzWZD+%28ProSport.ro%29 Aşa da!

    • luis
      Thursday, 24 July, 2014 at 16:35

      Normal ca iti convine,daca-i in orasul tau.Ce scriai daca facea la Zalau asa ceva?;-))

      • Nea_Silică_Mureş
        Thursday, 24 July, 2014 at 20:09

        Cred că mă bucuram tot aşa. Păi e un fel de minune, că doar până acum statul lua tot, prin zeci de impozite acum în sfârşit INVESTEŞTE! În SPORT! Şi da, mă bucur pentru Târgu-Mureş, e oraşul meu. Mă bate gândul să mă mai duc la meciurile Mureşului. Că n-am mai fost de fo 30 de ani. Le-aş face un pic de galerie. Asta până vine Cefereul. Când le fac lor galerie. Poate nu mă bat mureşenii mei :D

  22. Zweistein
    Thursday, 24 July, 2014 at 19:32

    Aici dau sarbii meciul http://www.rts.rs/page/tv/ci/broadcast/18/%D0%A0%D0%A2%D0%A1+2.html dar nu stiu cum se poate vedea

    • Nea_Silică_Mureş
      Thursday, 24 July, 2014 at 20:21

      Avem noi în grilă un RTS Satelit. Dar nu e aia, cred. Că ăştia au RTC 1, 2, Digital, Satelit ş.a.m.d.

  23. cfrclujole
    Thursday, 24 July, 2014 at 19:43

    Transmisia meciului e data ca sigura aici http://sporturi-online.blogspot.ro/

    • Nea_Silică_Mureş
      Thursday, 24 July, 2014 at 21:20

      Flamurtari-Petrolul la Digisport1? How come?

  24. Ioan Dacid
    Thursday, 24 July, 2014 at 20:16

    Nu stiu altora dar pentru mine faptul ca nimeni nu transmite meciul CFR-ului denota faptul ca nu mai producem audienta si a noastra echipa nu prezinta interes. E destul de urat ca am ajuns in aceasta pozitie, desigur ca sunt unii care ne pot da explicatii pentru acest fapt DAR oricum ai intoarce situatia din pacate am ajuns la nivelul urmator:unul cu putin sub nivelul anului 2006 de exemplu.

    • cfrclujole
      Thursday, 24 July, 2014 at 20:22

      Meciul e transmis de un post sarbesc. Am dat un stream putin mai sus. Din cate am inteles, LookTV nu s-a inteles in privinta banilor cu postul sarbesc.

      • Ioan Dacid
        Thursday, 24 July, 2014 at 21:46

        Eu vb de tranmisiune tv in Romania.

        • cfrclujole
          Friday, 25 July, 2014 at 01:16

          Atunci scrie asa si nu "nimeni nu transmite meciul CFR-ului".

          • Ioan Dacid
            Friday, 25 July, 2014 at 11:25

            Ok, reformulez, la noi in tara nimeni nu a (re)transmis meciul. oricum mesajul ramane, din pacate suntem cam in aceiasi oala cu Astra si Unirea Urziceni , doare ele mai avut astfel de "performante".

    • Cristi
      Thursday, 24 July, 2014 at 23:49

      Sau poate unii negociaza alte chestii mai importante, gen liga? Uite ..RDS s-au inteles pina la urma..

    • Cristi
      Friday, 25 July, 2014 at 03:00

      In 2006 sconomia era in avint iar peisajul media la fel. Grupul MediaPro de care tine Sport.ro nu era in restructurare, la Intact se credea ca GSP.Tv va produce bani, Kanal D miza pe fotbal pentur a-si crea primul val de audienta iar TVR avea bani de meciuri mai mici pt ca CL era la PRO. E o perioada foarte nasoala sa iti recuperezi banii din publicitate - e vara si audientele sunt la pamint, bugetele si atentia au fost canalizate pe campionatul mondial. Gindeste-te ca Sport.ro incaseaza undeva la 2 mil de Euro pe an doar pentru ca face parte din grupul Media Pro si contracteaza la pachet. Prima TV incaseaza cam 7 mil pe an, adica o medie de 20.000 de euro pe zi Din banii astia nu platesti un car de transmisie si satelitul.

  25. luis
    Thursday, 24 July, 2014 at 20:35

    http://www.sports-tv.eu/ puteti incerca si aici .Eu aici ma uit si la handbal.Merge ok.Trebuie sa folositi explorer si sa instalati soapcast.

  26. luis
    Thursday, 24 July, 2014 at 20:36

    ma uit la petrolul si merge foarte bine,incercati cu incredere

  27. Flacăra Vișinie
    Thursday, 24 July, 2014 at 21:01

    Echipa de start (4-2-3-1): FELGUEIRAS (C) - SUSIĆ, LARIE, RADA, CAMORA - MUNIRU, MONROY - DEAC, NEGRUŢ, COSTEA - TADE

  28. gicu de la sculărie
    Thursday, 24 July, 2014 at 21:18

    luați de urmăriți meciul, calitate ok http://www.rtvuzivo.com/rts-2-beograd-2/

  29. luis
    Thursday, 24 July, 2014 at 22:25

    Nu stiu ce sa spun,dar Costea este aerian,Tade macina in gol,Deac departe de ce a jucat la Cluj.Incep sa ma tem de meciul cu nemtenii.Nimic in atac,zero barat.Asa nu se poate marca.Ah poate este foarte cald si e aia nu alearga baietii.Sper sa-si revina pentru repriza a doua.Sa se trezeasca si Miri sa citeasca ce a scris Kiruj,si sa faca miscarile necesare.Hai CFR!!!+!!!

    • thedarkside
      Thursday, 24 July, 2014 at 22:59

      Costea a avut un sut bun langa bara de la 16m in min 30. Negrut e prea fin pt. capsunarii astia, el e baiat de oras, ce naiba. Tade in nota meciurilor oficiale...

  30. Ioan Dacid
    Thursday, 24 July, 2014 at 22:28

    Sarbii au avut cateva ocazii destul de periculoase, din pacate am luat si cateva galbene , iar unele dintre ele chiar stupid(de ex galbenul lui Monroy). Sper totusi ca o sa dam golul izbavitor cumva.

  31. luis
    Thursday, 24 July, 2014 at 22:31

    Dacid,asa este foarte greu,nu avem atacant,nu am avut o faza periculoasa.Am avut in schimb noroc.

  32. Ioan Dacid
    Thursday, 24 July, 2014 at 22:35

    Si altii au mai avut noroc si pana la urma au invins, sper ca norocul sa nu ne paraseasca in rep 2.

  33. Mihai
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:07

    GOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!

  34. tgv cluj
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:08

    GOL GUIMA IN MIN 81. HAI CFR !!!

  35. thedarkside
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:08

    Tzukaiash chelia lui Mirrrrrrrriiiiiiiiiiii

  36. Ioan Dacid
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:10

    Pana la urma cacait, macait am dat un gol, sper sa fie golul calificarii.

  37. Flacăra Vișinie
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:24

    Ei cu ocaziile, noi cu golurile (golul).

  38. caneto
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:24

    No, de ăştia arbitri îmi plac, care râd şi se bucură că ne-am calificat. :) ))) HAI CFR!!!+!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  39. kiruj
    Thursday, 24 July, 2014 at 23:28

    Click aici pentru NOTE! Bravo băieţi! HAI CFR!!!

    • kiruj
      Thursday, 24 July, 2014 at 23:33

      Ca şi la Cluj, de prin minutul 60-65 s-a terminat benzina la sârbi, căderea lor a fost extrem de abrubtă, mai ales astăzi. Guima e fotbalist, nu jucător de fotbal, chiar dacă e lent un pic. Numai din gleznă a scos câteva cornere pentru noi. Vulpoi, no comment. Bravo! HAI CFR!!!

      • Dantesc
        Friday, 25 July, 2014 at 00:03

        Aaaaa....Io, fara sa vreau si privind la meci mi-am adus aminte de ultima noastra isprava in cupele europene,faceam niste comparatii vazand meciul din seara asta,ma gandeam la Nuno si ma gandeam la Minca(chestii de renumeratie)...si poti da, face o paralela...Problema e ca liniile alea nu se vor mai atinge niciodata(cel putin intr-un viitor apropiat) ...iar azi cand a dat CFR-ul gol priveam tamp la monitor si nu puteam sa imi dau seama cine a marcat...In rest si despre meci ...sarbii...meciul ? Ne-am calificat,cu sansa mare insa si daca nu se intampla ceva miraculos la echipa in turul viitor o luam rau de tot...Meciul de azi mi-a adus aminte de derbyurile din Divizia B seria III disputate intre CFR Cluj si Gloria Bistrita...