Sunday, Dec. 4, 2016

După Miri… ce? [CFR - CSMS Iași 4-0]

Written By:

|

Sunday, 23 November, 2014

|

Posted In:

|

223 Comments

După Miri… ce? [CFR - CSMS Iași 4-0]

CFR Cluj: Miriuță – Felgueiras – Susic, Ene, I. Rada, Camora – Petrucci (Veres), Monroy – Chanturia (Carp), Jazvic, Fl.Costea (Tade) – Ivanovski.

cfriasi00

A fost adus, a văzut, a analizat, l-a cules și pe Monroy de prin parcurile nemțene, a antrenat, a improvizat, a aplicat așa cum a putut tacticile pe care le-a știut, a sfeclit-o cu „U”, a îmbulinat-o cu Steaua și a beștelit-o în Europa League, a exasperat, apoi a uluit, a adunat puncte și niciun picior în fund, a făcut foamea fără grevă, și-a mințit jucătorii că-s mai sătui decât erau, a făcut din două petarde și trei surcele minuni, s-a rățoit exasperat la Muri și la cei din spatele blocului lui Muri, apoi a tras linie fără conținut de cocaină și a spus stop joc, auf wiedersehen!, viszlát! Miriuță pleacă din Gruia antrenor, fără să rămână ceferist. L-ai iubit, l-ai urât sau ți-a fost indiferent; altă cale nu (se) există. Cui o să-i fie dor de Miriuță?

Share This Article

Related News

Dacă e vineri, batem la Mureş!
Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(223) Readers Comments

  1. Dantesc
    Sunday, 23 November, 2014 at 20:33

    Un interviu edificator pentru cine vrea sa vada si sa auda! Oricum "multumim" Arpike, ai mai reusit o,data sa dai cu mucii in fasole, nu ma mir ca ai ales sa votezi cu un candidat tanar,,cine se aseamana se aduna... : link

    • fotbalfan
      Sunday, 23 November, 2014 at 21:53

      eu vreau sa vad si sa aud insa nu inteleg. ia explica-mi tu, detinatorul absolut al adevarului, ce se pricepe din interviul dat de fostul antrenor al CFRului. chiar te rog! HAI CFR!!!

      • Dantesc
        Sunday, 23 November, 2014 at 22:32

        Daca nu auzi sau nu vrei sa intelegi ...dat fiind ca a fi fundamentalist pe rit arpike nu e inca infractiune... e fix problema ta...Cine are urechi aude, cine vrea sa inteleaga a inteles...Oricum iti mai poti da tu singur o sansa si sa mai asculti odata interviul...Poate o sa te dumiresti intr-un final...Daca nu ,te pot eu scuti de acest efort ca sa iti mai spun odata ca Arpike e un mincinos si ca la el face referire Miriuta... Bine, ceva mai voalat...ca de,nu se face sa fi transant,adevarul pica greu la stomacul unora...Inclusiv la stomacul unora de pe Tribuna...Cat despre incadrari de tip personal sau atacuri sub centura, la persoana...scuteste-ma,e un sfat...

        • fotbalfan
          Sunday, 23 November, 2014 at 22:40

          stai linistit, nu te atac :) uai, noutate mare de tot ca pascani e mincinos. nu sunt de niciun rit, eu sunt ruman verde si votez cu cine trebe. ok? :)

          • Dantesc
            Sunday, 23 November, 2014 at 22:49

            Linistit sunt,ma bucur ca ne-am edificat asupra interviului si de acum am cazut de acord cu faptul ca Arpike e un mincinos care voteaza cu cine trebe'...Si revenind on topic, in ambele interviuri si la Look si la Dolce ,Miriuta face acealasi afirmatii facand referire la o anumita persoana care nu si-a tinut o anume promisiune...Apoi imediat spune ca el e in love cu IM,RZ...si altii...mai putin cu Arpike a carui nume apare doar intr-un interviu...si asa...mai la urma...mai scrasnit...Oricum bafta multa Miriuta ! Desi la inceput nu l-am avut deloc la suflet si chiar daca nu imi place nici iesirea lui din scena CFR pot spune cu mana pe inima ca e singurul antrenor din era new-CFR cu ouale la el...

            • fotbalfan
              Sunday, 23 November, 2014 at 23:18

              dantesc draghe, suntem de acord asupra multor lucruri (exprimate scris sau nu) :) da' acuma, chiar daca-i mincinos, arpike a bagat bani in cfr si a fost o perioada frumoasa. vine altul care sa bage bani (mincinos sau nu)? ii multumim lui miriuta pt ce a facut la club, mult succes in continuare! altfel, cred ca pe langa cojones trebuie sa ai si ceva diplomatie. stii si tu ca nu e usor in relatia sef-angajat, nu? :) hai CFR! sa speram ca mergem inainte la un nivel cat de cat acceptabil.

            • thedarkside
              Sunday, 23 November, 2014 at 23:53

              http://looktv.ro/video-miriuta-se-desparte-de-cfr-cu-ochii-in-lacrimi-sunt-mandru-de-baieti-unii-au-fost-ca-fratii-mei-mai-mici/ Minutul 1:35 - 1:44. Oare Miriuta ii multumeste mincinosului ca l-a adus la echipa? E posibil asa ceva?

            • fotbalfan
              Monday, 24 November, 2014 at 00:22

              thedarkside: mai greseste si omu', noa! :)

  2. daniaania
    Sunday, 23 November, 2014 at 20:41

    Mie nu mi-a placut niciodata de Miriuta chiar daca suntem pe locul 2. Am simtiti in el genul de oportunist de cioflingar care nu stie sa se comporte. Nu il regret deloc si cu siguranta nu cred ca va mai fi chemat aici la CFR.El pleaca primul si spala putina inainte de tur. Sa se duca in liga unde sa simtiti bine, punct.Adios.

  3. dan.f
    Sunday, 23 November, 2014 at 20:41

    Miriuta a făcut armata la Cluj. A venit băiat si-a plecat bărbat. Multumim, Miriuta, si succes in continuare.

  4. morero
    Sunday, 23 November, 2014 at 20:53

    Nu mi-a placut Miriuta dar trebuie sa recunosc lucrurile bune pe care le-a facut. Chapeau! In loja lui Muresan se afla la acest meci si Oncica. Coincidenta? CFR nu moare, a plecat un antrenor, va veni altul, istoria se scrie pas cu pas. Hai CFR si felicitari jucatorilor pentru daruirea din meciul de azi!

  5. kiruj
    Sunday, 23 November, 2014 at 21:03

    Mulţumiri, Miri! Ai deschis un drum necunoscut ceferului, cel al motivării în exces al vestiarului...Inclusiv Ando are ce învăţa de la tine. Ai avut gura cam slobodă, dar ai avut dreptate. Când jucătorii te aruncă în aer şi tribuna de salută, dreptatea e de partea ta. Şi din punctul meu de vedere. Nu vei face nimic deosebit la Gyor, te asigur, chiar dacă vei câştiga la anul campionatul la vecini. Nici nu ştii (sau poate da) unde ai ajuns. Oricum, eşti mai aproape de familie, de "west". Nu te opri la Gyor, la ei vei face performanţă doar dacă duci vreo 6 de la CFR dincolo...HAI CFR!!!

  6. kiruj
    Sunday, 23 November, 2014 at 21:07

    Click aici pt. note! HAI CFR!!!

  7. csongi
    Sunday, 23 November, 2014 at 21:54

    Mulțumesc, la revedere, nu mi-a plăcut și nu m-a convins. A reușit ce puțini au izbutit pe banca echipei: o pregătire fizică adecvată, însă a demonstrat că are destule lacune la capitolul tactic. Are o capacitate de mobilizare comparabilă cu Andone, a reușit să adune vestiarul în jurul său, dar a exagerat când și a asumat rolul de lider sindical, și de multe ori s-a dovedit a fi un antrenor norocos. Sănătate și succes în carieră, iar noi să avem noroc cu noul A1, oricine ar fi el. Hai, CFR!

  8. fotbalfan
    Sunday, 23 November, 2014 at 21:54

    ai uitat o imagine foarte importanta: imagine

  9. Vass Bela
    Sunday, 23 November, 2014 at 21:59

    Pareri diverse dupa meci . unii ii multumesc lui Miri,altii ( nu aici ) il fac tradator, corn zice ca a pregatit meciul execrabil, dupa unii va reusi, dupa altii va avea esec in Ungaria . Oricum, a lasat echipa pe locul 2, ceea ce este o victorie a la Iohannis, adica nici nu prea stim cum am obtinut-o . Tot corn anunta ca problemele financiare s-au rezolvat, prin cooptarea a doua fonduri financiare . Sunt sceptic, dar dat fiind situatia groaznica in care ne aflam, anuntul lui corn imi prinde bine, zic si eu, ca poate-poate acum chiar are informatii reale . Om trai ( sper ) si vom vedea ...PS .La meciul Patrolul-ASA, comentatorul a refuzat sa-i pronunte numele lui Gabi Muresan . E un oloianis adus din miticime de trupa lui Arpi . Inteleg ca Arpi voteaza cu poanta plagiator, e dreptul lui si speranta lui ( se vorbeste pe cheferetv de investitii la CFR pt albire, deci spalare de bani ), face ce vrea cu votul lui . Dar look parca s-a lansat ca post transilvan, cum pastele masii pe acest post e batjocorit un ardelean ?! Nu intru in alte detalii, sa nu fiu acuzat din nou ca fac politica pe-aici, desi asta este o treaba fotbalistica 100% . Dar si de-o marlanie din cale afara !!!

    • fotbalfan
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:05

      dar tie, vass bela, ti s-a parut ca miriuta a pregatit tactic meciul asta? nu ti s-a parut vraiste echipa si doar valoarea mai mare a facut sa castigam? e drept si ca mai toate meciurile nu au parut pregatite tactic in era miriuta insa e bine ca am facut puncte. hai CFR!

    • Dantesc
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:11

      Stai un pic ca nu inteleg...Sunt un pic off line fiindca in afara meciurilor in care joaca CFR in deplasare eu personal nu ma uit la porcaria aia de look tv...Zici tu ca imbecilul ala de comentator a refuzat sa ii pronunte numele lui Gabi ? Daca e asa e incredibil si trebuie facut ceva...

    • Ioan Dacid
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:34

      Ai fi curios sa afli ca olaianos e nascut in BV, Si da, asa a si fost, o porcarie fara margini, dupa campania electoral de cea mai joasa speta din pacate pe mine nimic nu ma mai mira.

      • Dantesc
        Sunday, 23 November, 2014 at 22:51

        Marian Olaianos? Asta e scursura?

        • fotbalfan
          Sunday, 23 November, 2014 at 23:12

          da. ar trebui dat afara pt partinire insa cred ca oili sunt pupate ghini di tat in parti ascunsse de soare. ca-s multe, de aia.

    • caneto
      Monday, 24 November, 2014 at 08:30

      Nu mai apare pe cheferetv prima parte a discuţiilor despre cele două fonduri de investiţii, dar cele spuse de corn în partea pe care am reuşit s-o citesc, că un fond doreşte 80% asupra drepturilor unor jucători, mi se pare un pic ciudat. 1.) la mână: dacă doresc să investească în club, de ce este nevoie să felieze separat şi jucătorii? Sau b.) la mână: abia ce a scos FIFA o hotărâre privind interzicerea investițiilor în jucătorii de fotbal, iar fondurile astea acum vor să se apuce de aşa ceva? “Federația Internațională de Fotbal va interzice ca drepturile de transfer ale jucătorilor să fie tranzacționate de fondurile de investiții. (…) Perioada de tranziție până la interzicerea totală a acestor practici va dura cel mult patru ani și se va derula sub supravegherea FIFA.” link1 şi link2

      • kiruj
        Monday, 24 November, 2014 at 09:30

        Problema reală cu aceste fonduri de investiţii este că în realitate nu sunt...fonduri de investiţii (în înţelesul standard al cuvântului), ci sunt, mai degrabă, comercianţi/tranzacţionari de drepturi federative. OK, este o soluţie, dar în realitate (şi văzând din avion) este ca şi cum ţi-ai fi vândut perlele, ca să faci rost de bani, dar cumpărătorul îţi lasă "marfa" în custodie un timp, până ce găseşte "mijloc de transport" s-o preia de la tine...:) Interzicerea aia din partea UEFA e uşor fariseică, în realitate ei vor să protejeze agenţii de jucători (o altă mafie extrem de puternică). HAI CFR!!!

  10. ADI CFR CLUJ
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:01

    Cinstit vorbind,la inceput nu am avut incredere in tine,VASILE MIRIUTA.Dar pe parcurs mi-ai demonstrat contrariul,inclusiv in meciul de azi.Din aceasta cauza,mai pun o data intrebarea: pe ce loc am fi fost cu tine si cu acesti jucatori de mare caracter daca ati fi fost platiti la zi ca in vremurile bune?Sunt convins ca am fi fost noi pe primul loc si am fi avut un avans mai mare de 5 puncte fata de argaseala si oile lui becali!!! DIN ACEASTA PERSPECTIVA,EU PERSONAL ITI MULTUMESC PT TOT CE AI FACUT LA CFR CLUJ,MISTER VASILE MIRIUTA!! Azi te-ai alaturat,in opinia mea,unui alt antrenor care pe mine m-a incantat si pe care il regret si acum : MAURIZIO TROMBETTA!!

    • Canad
      Monday, 24 November, 2014 at 17:32

      Impartasesc aceleasi sentimente fata de Miri. CFR nu va ajunge niciodata un club puternic daca va avea o conducere menageriala care va vrea sa faca doar bani, nu se stie gospodari, care nu stie sa-si creasca si foloseasca juniorii,....Se spune ca ardelenii sunt mai cu scaun la cap. Da dar atatea migrari ne decoloreaza...

      • luis
        Monday, 24 November, 2014 at 18:31

        Ne decoloreaza???Poate ai vrut sa spui ca NE COLOREAZA.:-)Ma intelegi,nu-i asa?

  11. Vass Bela
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:11

    Hoppa, prin stiridesport am ajuns la adevarata sursa cu cele doua fonduri de investitii, una din Rusia, alta din Elvetia, cf Tuttomercatoweb de azi de pe la ora 18 si cateva minute . Site-ul zice ca aceste fonduri sunt interesate, deci mai e pana departe, si mai zice de neplata salariilor din luna iulie, existand pericolul de desfiintare ( dupa ora de pe site, 17 si cateva min, pt cei care vor sa caute rapid stirea ) .

  12. thedarkside
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:17

    Cat a trecut, un an? Ai de cusma mea, ce vremelnici suntem :-) Dar un lucru, tot nu pot sa-l pricep. Cum sa nu joci un fotbalist ca Petrucci? Hai CFR!

    • fotbalfan
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:24

      din considerente tactice :) a la miriuta.

      • Canad
        Monday, 24 November, 2014 at 17:34

        stii chestia asta? poti sa ne arati si noua sa ne luminezi in cazul asta? mersi

  13. kiruj
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:36

    Prieteni, lămuriţi-mă şi pe mine, ce înţelegeţi voi prin sintagma că "Miri a fost slab dpdv tactic"? Concret, pe speţe, pe cazuri, pe exemple, pe "definiţii" chiar, dacă e cazul. Sunt efectiv curios. Am rugămintea asta pt. că şi eu l-am acuzat uneori pe Miri de lipsa "aptitudinilor tactice". Mă interesează doar dacă ne gândim la acelaşi lucru. În opinia mea meciul de azi a fost destul de bine pregătit dpdv tactic, iar cel de la Botoşani, şi mai bine. HAI CFR!!!

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:43

      După mine, meciul de la Tg.Mureș a arătat un Miriuță slab dpdv tactic. Aceeași poveste (obsesie) cu echipa aranjată în jurul lui Monroy, fără să ofere surprize. Iar un antrenor versat (Pustai) l-a ghicit imediat și l-a mâncat cu fulgi cu tot la primul său meci pe banca mureșenilor.

      • kiruj
        Sunday, 23 November, 2014 at 22:52

        De acord, cel mai slab meci dpdv tactic al lui Miri, la capătul unei serii "magice" de 6-7 victorii, ultimele chinuite de tot (poate tot din cauza "slăbirii" aspectului tactic). Slăbiciunea lui a fost (pe lîngă strângerea echipei în jurul lui Monroy, neadecvat pt. aşa ceva( şi în insistenţa aia cu aşezări ciudate, cu Mirko pe stânga, cu soluţii nepotrivite pt. distanţele mari dintre linii, neblocarea mijlocaşilor centrali (defensivi) Gabi M şi N'Doye, renunţarea la pressingul acela în "haită", care face apărarea adversă mai nesigură şi predispusă la greşeli. Altul? HAI CFR!!!

        • fotbalfan
          Sunday, 23 November, 2014 at 22:56

          dupa ce s-a rupt deac s-a dus si tactica lui miriuta. si, in plus, sa ne amintim de cate ori am avut noroc (si cu greselile adversarilor).

    • fotbalfan
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:47

      ogararu l-a inchis bine de tot. sumudica si el. daca mai apuca meciul cu craiova cartu ii dadea o lectie de tactica :) mie azi echipa mi-a parut vraiste.

      • kiruj
        Sunday, 23 November, 2014 at 23:01

        Ogăraru l-a închis bine de tot...până-n minutul 93 (care face parte din joc, nu-i aşa). Da, George a aşezat 2 linii (câteodată 3) în faţa lui Miri, au fost agresivi (au şi obţinut ceva rezultate cu acest stil, vezi meciul de ieri, unde au şi atacat/ratat, ce-i drept). Cu un astfel de adversar singura găselniţă este să-l tragi pe tine inducându-i că "te poate face", şi-l pedepseşti din "muşchi", pe contre. Miri a ales să-i macine, să-i tot macine, şi tot i-a măcinat până la urmă. Da, putem discuta de o soluţie neadecvată dpdv tactic (chit că era, până la urmă, câtigătoare), dar, oare, "aia bună" (dpdv tactic) asigura în mod cert victoria? HAI CFR'''

        • fotbalfan
          Sunday, 23 November, 2014 at 23:07

          kiruj, din punctul meu de vedere, sa fim vraiste tactic si fizic si oricum daca luam 3 puncte pe meci :) P.S: sa vedem ce aduce anul la echipa, daca se rezolva din probleme si avem jucatori si antrenori mi-ar placea sa citesc o analiza tactica a meciurilor noastre, bineinteles cand ai sau aveti(cine se baga) timp. hai CFR!!!

          • kiruj
            Sunday, 23 November, 2014 at 23:22

            Tactica de bază în judeţ era: "mizda păsii, gol să iasă", "să plângă mă-sa", "bagă material, tată, nu ţi-e frate", etc. Da, ff, vom face, la un moment dat o analiză (urmată de discuţii, evident). HAI CFR!!!

            • fotbalfan
              Sunday, 23 November, 2014 at 23:26

              numa' sa avem la ce :) sa traiasca bunicu'!!!

      • Dantesc
        Monday, 24 November, 2014 at 00:24

        Ogaru la inchis bine de tot in sensul ca hai sa stam in propria jumatate ca asta e.... si poate pica? Iar Sumi e cu ea ,tot mica...Ai lui Pustai ne sunt superiori plus ca au vrut exclusii sa ne demonstreze ei noua...stelemeaua e un rahat invelit bine in staniol,nimic din acel meci nu imi aduce aminte ca ne-ar fi dominat...Cu Brasovul a fost lehamite ...la minim

    • csongi
      Monday, 24 November, 2014 at 08:53

      Păi uite: 1. suntem total ineficienți la fazele fixe. Asta se datorează lipsei unor scheme tactice, și nu faptului că ăștia n-ar fi în stare să dea centrări. 2. suntem modești la faza de tranziție de la apărare la atac. Foarte rar am văzut să ajungem în situații de gol din combinații de pase, mai degrabă din degajări lungi. 3. în comparație cu numărul de atacați înalți spre foarte înalți, puține goluri cu capul. Din nou, nu avem scheme tactice pregătite pentru centrări: fie se poziționează aiurea, fie se calcă în picioare, fie atacă altă bară, decât la care vine centrarea - chestiile astea pot fi exersate. Se cheamă relații de joc. 4. s-a insistat prea mult pe jucători poziționați aiurea: Negruț, până la accidentare era folosit obsesiv ca al doilea vârf, fără succes. Guima s-a chinuit și el câteva meciuri pe același post. Christian pus mijlocaș defensiv ne mânca zilele. Ivanovski era dezastru ca extremă. 5. au fost ținuți inexplicabil pe bancă jucători ca Petrucci și Jazvic (ce-i drept, croatul a prins vreo două meciuri slabe de tot la începutul turului). 6. nu avem o alternativă pentru jocul fără Deac. În timpul scurs de la accidentarea sa deja trebuia găsit o soluție - ehipa joacă fals de atunci.

      • kiruj
        Monday, 24 November, 2014 at 09:37

        Csongi, toate observaţiile tale sunt corecte (mai sunt şi altele, dacă intrăm în detalii), dar nu toate sunt de ordin tactic. Exersarea centrărilor nu este ceva ce tine de tactică, în opinia mea, dar sper să mai putem discuta pe această speţă în decembrie...:) HAI CFR!!!

      • achilles
        Monday, 24 November, 2014 at 14:00

        Ehhh ! Primul "comentak" (de la albu-ncoace ) care-l intzeleg ce spune despre fotbal.... Ar trebui sa vii in locul lui Miriuta , daca te intereseaza si daca ai "freza" adecvata ...Bravo , csongi, incearca sa "desfasori " mai multe despre tactica si strategia de fotbal !

      • b_o_g_d_a_n
        Tuesday, 25 November, 2014 at 20:20

        Salutare. Am intrat dupa mult timp sa arunc o privire pe Tribuna si mi-a atras atentia o parte din comentariului tau. Tranzitia aparare-atac ca oricare din celelalte faze ale jocului depinde de modelul de interpretare pe care incearca sa-l imprime antrenorul. In general sunt doua posibilitati pe care se poate insista: o grija sporita pentru pastrarea posesiei (pase scurte, la siguranta, cel mai adesea laterale si care sa scoata mingea din zonele aglomerate pentru a da continuitate atacului,' a doua faza a tranzitiei pozitive) sau incercarea cu orice pret de a surprinde adversarul deschis si dezorganizat prin pase lungi, verticale executate cat mai rapid cu putinta. Exista in ambele situatii, modele de joc (filozofii daca vrei) riscuri. Cel mai mare desigur ar fi, sa nu se potriveasca calitatilor tehnico-fizice ale echipei. Daca nu s-a facut o astfel de eroare, cum cred ca incerci sa sugerezi, cel mai mare risc al continuarii cu pasa scurta e pierderea mingii intr-o zona apropiata de locul unde se castigase, practic adversarul reluand atacul dintr-o situatie asemanatoare cu cea de la care se plecase ( pentru antrenorii cu ceva mai multa experienta e lucru stiut ca pasele laterale, orizontale pierdute sunt mult mai periculoase pentru propria echipa decat cele verticale). In afara de aceasta, se pierde elementul surpriza. O succesiune de pase care nu cauta imediat profunzimea da sansa contrariului sa se reorganizeze. In cazul tranzitiei pozitive cu accent pe verticalizare si prinderea pe picior gresit a oponentului, riscul este ca rapiditatea cu care se executa pasa lunga in adancime sa-i ia din precizie si clar viziune transformandu-se, asa cum te-ai exprimat si tu, intr-un fel de degajare mai mult sau mai putin intamplatoare, cu sanse mai mult sau mai putin mari de fructificare. Bun. Ce-am scris eu aici e sub nota subiectivismului si a nivelului de cunostiinte personale. Am incercat sa aduc, fara sa spun ca ai sau nu dreptate, ca a fost justa sau nu abordarea lui Miriuta, cateva elemente in plus de ghidare, in descifrarea elementelor tactice pe care orice antrenor ar trebui sa le aiba in vedere dupa parerea mea. Buna tema de dezbatere. Numai bine.

  14. cfrms
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:37

    I-auzi, Tade vrea la steaua.

    • CJ-07-CFR
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:39

      Exact! Să te ceri la Gyor mai înțeleg, dar să te autopropui la Steaua mi se pare un gest mârlănesc.

      • thedarkside
        Sunday, 23 November, 2014 at 22:48

        Daca asta inseamna plata salariilor, fine with me. Numa sa dea mult pe el, oile :-)

      • Cristi
        Sunday, 23 November, 2014 at 23:00

        O fi vre-un semnal la genul dati-ma odata la arabi.

    • fotbalfan
      Sunday, 23 November, 2014 at 22:44

      link, te rog! si dupa aia-l porcaim in voie :)

      • CJ-07-CFR
        Sunday, 23 November, 2014 at 22:48

        “Nu ştiu ce se va întâmpla cu mine. Să fiu sincer, clubul trebuie să facă ce crede de cuviinţă, la fel şi eu. Voi discuta cu conducerea la finalul turului şi după aceea voi decide dacă voi rămâne. Am auzit abia ieri că mă doreşte Steaua. Sincer, ar fi o posibilitate pentru mine să merg acolo. Steaua e un club fantastic, a jucat în Champions League anul trecut, iar acum în Europa League. Nu cred că există vreun fotbalist din Liga I care ar putea să refuze Steaua”, a precizat atacantul. link

        • fotbalfan
          Sunday, 23 November, 2014 at 22:52

          multumesc! ok, sa scoata banii si sa-l dam, sa fie fantastic si pt el. insa oili cred ca vor gratuitati.

          • Cristi
            Sunday, 23 November, 2014 at 23:22

            puscaria e scumpa

            • fotbalfan
              Sunday, 23 November, 2014 at 23:23

              da' macar te invata o meserie :)

  15. Cristi
    Sunday, 23 November, 2014 at 22:40

    DAca tot vorbim de fonduri, cititiun pic analiza asta a KPMG.. Romania e estimata la 40% influente de fonduri externe cluburilor cel putin pe drepturi federative ale jucatorilor. link

  16. kiruj
    Sunday, 23 November, 2014 at 23:29

    Click aici pentru notare! HAI CFR!!!

  17. Dantesc
    Monday, 24 November, 2014 at 00:19

    Dupa meciul cu Brasovul multi i-ati acuzat pe nedrept ,ca nu era momentul,ca isi cauta o scuza...ca nu asa se face....ca mai multa diplomatie ! Nu ma ! Ideea e ca si ei au suferit enorm la acea infrangere si cu totii stim ca la inghesuiala avem tendinta sa dam tot raul afara....Azi nu s-a mai intamplat asa,azi baietii au invins...Bine au invins pe nimeni,eu daca adunam pe repede 15 baieti probabil faceam mai cu onoare fata CFR-ului...Insa ideea e alta si azi dupa victorie baietii au iesit si si-au spus durerea...Noi ii impingem euforici fiind, mai incolo,lasa ma,bine ca ati invins...Dar de probleme nu discuta nimeni raspicat sau cum am putea noi,atatia cati suntem suporteri ai CFR-ului sa ajutam...Nimeni nimic ! Trist...Ba nu gresesc mai exista Luis sau altii care nu ii nominalizez care si-au mobilizat prietenii sa vina la meci sau cineva incerca sa determine suporterii sa isi achizitioneze mai multe bilete la meci...dar restul ? Suntem doar pentru poza?...PS : si nu e retorica si nici gluma daca jucatorii nu isi primesc ceva din restante in pauza competitionala multi isi vor depune memorii...

  18. cfr_atlanta
    Monday, 24 November, 2014 at 01:53

    Nu mi-a placut Miri la inceput dar acum imi pare rau ca a plecat!Multumim!Cu jucatori neplatiti sa fi pe locul 2 e ceva!

  19. Saul
    Monday, 24 November, 2014 at 03:40

    Eu il respect pe Miriuta pt ceea ce a reusit sa faca la CFR in acest tur de campionat, in conditiile date si parca-mi pare rau ca pleaca. Din perspectiva tactiica va las pe voi sa-l caracterizati, iar ca si caracter e in nota multor conationali, adica oprtunist, tupeist si fara menajamente in atitudine si-n exprimare. Repet, in conditiile actuale, a fost foarte bun pt CFR. Vad ca nimeni nu scrie nimic despre prestatia galeriei, care in opinia mea, a fost la inaltime catand aproape tot meciul, cu o coregrafie reusita, cu scandarea numelui antrenrului pe final de meci. Felicitari! Ma deranjeaza si pe mine declaratia lui Tade, avand in vedere ce frumos l-au primit spectatorii si astazi cand a intrat pe teren, dar trebuie sa intelegem ca ei joaca pe bani nu pun suflet, ca noi suporterii. Sper sa avem la ce aduce un antrenor ok din iarna si sa mai avem ce vedea in Gruia si comenta pe Tribuna. Hai CFR!!! PS. Ce se intampla cu Guima si Dore, ca tare mi s-a parut subtire banca de rezerve azi?

    • thedarkside
      Monday, 24 November, 2014 at 21:06

      Daca Tade pleaca la oi si intra in visteria clubului un meleon, e de doua ori ceferist. A dat o caruta de goluri si mai face si rost de bani de salarii pt. colegii lui. Eu de Felgue si Camora as fi mai suparat daca ar pleca...

  20. cfr.istul
    Monday, 24 November, 2014 at 06:05

    Guima s-a accidentat la antrenamentul de vineri iar Dore a ajuns foarte tarziu de la echipa nationala. Galeria a fost fantastica! Felicitari! M-a durut declaratia ovina a lui Tade, m-i l-am scos de la suflet pe acest individ. Era acolo pentru modul in care se lupta in teren. Putea sa fie mai diplomat, sa zica: vom vedea, deocamdata am contract cu CFR si ma gandesc doar la meciul urmator. N-a facut asa si asta ne-a durut pe noi, cei atasati de CFR. Kiruj, am si eu aceeasi parere despre nivelul fotbalului maghiar, fara rezultate "europene". Dar Miri vine din acea lume si se intoarce inapoi acolo. Nu are pretentii "europene". Se multumeste cu acel nivel. Ii doresc succes si-i multumesc inca odata pentru minunile pe care le-a facut la CFR. Dupa cum i-am vazut pe amandoi, si pe Miri dar si pe Muresan, povestea cu noii investitori e doar un vis, o amagire. Probabil ca se va rezolva problema cu vanzarea "perlelor".

  21. andrei
    Monday, 24 November, 2014 at 06:19

    Eu cred ca Miriuta e ok ca om (altfel nu ar fi reusit sa-si apropie jucatorii in maniera in care a facut-o), dar tactic vorbind nici eu n-am fost prea impresionat de el. Singurul lucru care mi-a placut e ca nu i-a fost frica sa joace pe cartea atacului. Spre deosebire de alt "motivator", Andone, care ajunsese sa ma exaspereze jucand cu 7-8 fundasi in primul 11, Miriuta mai degraba ajungea sa joace cu 5 atacanti. Ce ii reposez insa in primul rand e insistenta cu anumiti jucatori care era clar oricui ca nu-si au locul in primul 11. Un exemplu, ar fi Negrut in vara care pur si simplu nu facea nimic in nici un meci - imediat ce s-a accidentat, echipa a inceput seria de victorii consecutive dintre care unele in meciuri excelente. Un alt exemplu e Guima - a dat cateva goluri, doua dintre ele chiar esentiale, dar in rest era cam zero absolut. Pe de alta parte, a tinut pe banca luni intregi jucatori care dupa ce au intrat au aratat ca ar fi meritat mai multe sanse, exemple fiind Petrucci si Javzic. Pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca locul 2 ocupat acum e mult peste ce am fi putut spera cu lotul pe care il avem si mai ales cu eternele problemele financiare si chiar daca parte din asta se datoreaza si norocului, probabil ca o parte importanta se datoreaza si lui Miriuta.

  22. kiruj
    Monday, 24 November, 2014 at 08:32

    Pt. notare daţi click aici! HAI CFR!!!

  23. Pintea
    Monday, 24 November, 2014 at 11:11

    Foarte interesante opiniile D-voastra...sa vedem daca apucam returul !! Dupa Miri ...ce? Unul dispus sa faca "munca patriotica",ca de salariu ...nema !!!

  24. CJ-07-CFR
    Monday, 24 November, 2014 at 12:19

    Un singur aspect mai vreau să ating în legătură cu Vasile Miriuță. Unii dintre voi l-au criticat pentru că s-a transformat la un moment dat într-un „lider sindical” (mușca din mâna care-l hrănea? - pardon! - ar fi trebuit să-l hrănească?). Ei bine, vă dau în scris acum și aici că exact această mișcare a dus CFR-ul lui Miriuță pe locul 2 în clasament! Dacă antrenorul Miriuță a mai greșit pe ici, pe colo și în locuri esențiale, omul Miriuță a procedat absolut corect când a trecut de partea „muncitorilor de muncă grea”. Nu se putea altfel. În veci nu prindea Miriuță podiumul cu o echipă căreia doar îi transmitea aburii de la cafeaua cu IM. Mă rog, l-a ajutat și faptul că și el era în aceeași budă financiară cu jucătorii, nu era la adăpostul salariului plătit, dar - cine știe? - poate ar fi procedat la fel. În urmă cu mai bine de 10 ani, am trecut printr-o situație similară cu cea prin care a trecut Miriuță, în străinătate. E drept, nu atât de gravă dpdv financiar, dar și eu eram parcă mai important decât Miri ( :) )... Vă spun clar că nimeni nu te iartă dacă ești porc sau șobolan, nimeni nu te ajută să-ți duci crucea mai departe. Ori, în relația cu jucătorii, Miriuță n-a fost nici porc, nici șobo. Vedeți unele declarații recente ale jucătorilor (de ex. Camora). Jucătorii habar n-au cine conduce clubul, cui să se plângă. Iar faptul că la finalul meciului l-au aruncat în sus pe Miriuță și nu l-au scăpat la aterizare, spune multe despre cine i-a ținut în viață. Din punctul meu de vedere, Miriuță a fost un excelent „lider sindical”, și asta a fost mai important decât toate schemele tactice pe care le-a purtat în cap. Adică mai important decât antrenorul Miriuță.

    • caneto
      Monday, 24 November, 2014 at 12:34

      Corectă observaţia! Nu ştiu dacă ai văzut, în timp ce Miriuţă dădea interviul de după meci la Look, s-au auzit nişte urlete de prin jur, a apărut mecla lui Felghe în cadru, a strigat un “Baftă, mă!”, apoi interviul a continuat liniştit. :)

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 12:37

      Aşa văd şi eu, Mister! Nu mai comentez nici eu acest aspect (că viaţa oricum merge -sau ar trebui să meargă- mai departe), şi păreri diferite putem avea, chiar e bine să fie aşa. Punct. HAI CFR!!!

  25. Nea_Silică
    Monday, 24 November, 2014 at 12:36

    Mie o să-mi lipsească nea Miri. Mai mult ca antrenor, ca mobilizator, și mai puțin ca tactician și chiar deloc ca mojic, indiferent de cauză. Ar mai trebui analizat ceva: cât de surcele și cât de petarde sunt jucătorii noștri. Dacă sunt, atunci Miriuță chiar e un geniu. Oricum, e de înțeles că pleacă, multă baftă și succesuri de răsunet pe viitor!

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 12:45

      Lucrul cel mai important pentru el este, că -deocamdată- are "curba" ascendentă. oriunde a fost, a ridicat "condiţia" dată a echipei respective. Şi la nemţeni, şi la CFR. Puţini au reuşit acest lucru la noi, poate Reghe, poate Contra, poate Petrescu, poate şi alţii, 2-3 maxim. Iar numitorul comun la aceşti "ascendenţi" este, că -fără excepţie- după 2-3 ani de ascensiune în Liga1, se duc invariabil în străinătate, unii la 1-"mai mult mălai" (Petrescu, Olăroiu, etc.), alţii la 2-nivel profesional mai ridicat (Contra, dar nici aspectul financiar nu-i de neglijat acolo), şi iarăşi alţii să fie mai aproape de familie (combinat cu ceva siguranţă financiară mai mare, vezi cazul lui Miri). HAI CFR!!!

  26. Racheta
    Monday, 24 November, 2014 at 13:00

    "Din coltul Tribunei"(reflectii ne-pertinente!): BRAVO GALERIEI si pentru banerul"ANULATI COMANDA DE COROANE- CFR CLUJ, NU MOARE"!; Felicitari lui MIRI pt. PERFORMANTA de a ne lasa pe un incredibil loc.2 (dar,intr-un campionat mediocru!); pe mine nu m-a convins A1,a fi un mare antrenor, ci mai degraba, unul conectat pe efortul fizic,un animator-mobilizator si un luptator pt. drepturile fotbalistilor(ceea ce, s-a vazut-prin rezultate-, ca nu-i putin lucru!); Felghe-mai putin concentrat,cu mici ezitari, dar ramane,la noi(pt. cat timp?) nr.1;Susici-neavand viteza, uneori, este depasit de adversarul direct, dar altul mai bun,nu avem; Ene-putin timorat, dar s-a descurcat binisor la debut(ca titular); I.Rada-s-a mai corectat, isi incomodeaza f.bine adversarul, pe care-l marcheaza necrutator; Petrucci-cel mai mare castig, pacat ca nu are meciuri "in picioare" (de ce,Miri?);(Veress)-nepregatit psihic, cu greseli in transmiterea mingii; Monroy-ca deobicei, bun pe faza defensiva si o pacoste in cea ofensiva; Chanturia-a venit obosit,a fost fara vlaga,dar un f. bun jucator de ultimele 30`(si asta trebuia sa fie o tactica-Miri!);Jazvic-desi uneori rudimentar, totusi,este surpriza placuta si eficace, care-l poate trimite definitiv pe banca, pe Costea-catastrofa!;(Tade)-bataios si speculant, un jucator de echipa; Ivanovski-a facut cel mai bun joc al sau, asteptam,in continuare, confirmarea;MIRI- daca nu se incapatana si folosea,mai devreme formula:cu Petrucci(nu Christian) langa Monroy, iar in fata cu Jazvic(sau cu Deac,apt-nu Jakolis!),Chanturia,Tade-Ivanovski(Dore),am fi realizat f. bine tranzitia,se asigura o consistenta in joc si o superioritate a posesiei, care ne permitea un joc combinativ, o detasare in joc si pe tabela!;un bun antrenor-pe langa cunoasterea f. bine a calitatilor si defectelor propriilor jucatori-trebuie sa stie si sa re-cunoasca f. bine si adversarul, iar in functie de posibilitati, alege si aplica cea mai adecvata tactica , pt.contracararea atuurilor adversarului si a "anularii"pieselor de baza ale acestuia, urmarind cresterea eficientei jocului tau, folosind la maxim potentialul avut la dispozitie (daca stii sa-ti asezi corect si eficient jucatorii in teren!?);dar,faci totul, in primul rand, sa-ti impui propria tactica, mai apoi adopti, uneori, din mers tactica si strategia la replicile adversarului; dar, pt. Miri, acestea au fost utopii!;Inaitea si dupa meciul cu FCBrasov(la-nceputul lunii,2-4nov.), am detaliat problemele de ordin TACTIC asa cum le-a subliniat f. bine si Csongi; exersarea centrarilor nu este intr-adevar tactica, dar, executarea lor(unde si cum centrezi?), pozitionarea jucatorilor la primire, in careu ( trebuie sa-i invete cineva-unde si cum s-o faca?), modul in care se ataca mingea centrata, cum si cine se aseaza pe respingere (pt. un eventual sut!), face parte din tactica, nemai vorbind de strategie si alte fineturi si mici detalii care vin sa completeaze un ansamblu infinit de factori f. importanti(financiari), care conduc la performanta!;Mare pacat si o mare dezamagire simtim cu totii, pt. ca Paszkany ne-a inselat (pana la urma)cu promisiunile, parasind"jucaria"(are alta omu`!), nemai gasind timp si bani pt. motivarea acestui GRUP(pe cale de destramare!?), in plina constructie, formare si ascensiune!;Hai CFR!

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 13:21

      Perfecte caracterizările jucătorilor! Sunt de acord şi cu restul observaţiilor, mai puţin partea aia cu "tactica" (pe care sper să dezbatem într-un cadru mai organizat şi mai pe subiect în pauza de iarnă). Mai exact, eu cred că majoritatea meciurilor au fost bine pregătite (sau uneori "nimerite") tactic de Miri, contraexemplele sunt şi cele cu înfrângeri, dar şi acolo avem ceva în plus: 1-cu mioare jocul n-a fost rău, dimpotrivă, acolo era mai mult neşansă şi eliminarea aia, 2-cu ASA a fost şi sfârşitul -previzibil- al unei serii magice de victorii, combinat cu o oboseală mentală, chiar şi fizică, nemaivorbind de accentuarea dezamăgirii jucătorilor văzând cardurile goale..., şi 3-cu Braşovul, pe lângă carenţele tactice mai era factorul -aproape exploziv- al situaţiei financiare şi -important!- al unei delăsări surptinzătoare a echipei, care s-a crezut prea repede învingătoare. În general opinia publică tinde să "accepte" tactica în meciuri castigate şi invocă lipsa ei în cele pierdute, dar -evident- lucrurile sunt mult mai complicate. În cazul nostru, tactica din meciul pierdut cu mioare nu a fost rea, dar ea s-a stricat din alte cauze (şi nu prea puteai modifica "din mers", erai în inferioaritate), iar la polul opus îmi vine în minte egalul cu Chiajna (e un punct în deplasare, totuşi), unde se putea mai mult la acest aspect. Vom mai vorbi despre asta. HAI CFR!!!

  27. caneto
    Monday, 24 November, 2014 at 13:14

    Regele a murit, trăiască Regele! „S-a stabilit cine va fi noul antrenor al lui CFR Cluj după plecarea lui Miriuţă. Alin Minteuan a refuzat să preia echipa şi va pleca la Gyor împreună cu Miriuţă. Astfel, Francisc Dican (47 de ani) se va ocupa de pregătirea echipei până la finalul acestui an.” link Soluţie corectă, este vorba de singurul tehnician cu procentaj 100% victorii în carieră, în liga 1. :)

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 13:23

      Soluţia corectă, de acord. HAI CFR!!!

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 13:25

      Interesant este că Miri ia şi (o parte din) staff-ul cu care a lucrat, însemnând că şi pe linia aia a existat conlucrare, încredere, profesionalism, etc. HAI CFR!!!

    • CJ-07-CFR
      Monday, 24 November, 2014 at 13:46

      Se știe dacă Francisc Dican a acceptat deja să fie viitorul „lider sindical”?...

    • Cristi
      Monday, 24 November, 2014 at 15:04

      Atit pentru Minteuan, cit si pentru Dican, o alegere corecta.

  28. Racheta
    Monday, 24 November, 2014 at 13:20

    Scuze!;mi-a"sarit"si nu stiu de ce?(completare);Camora-cu mici scapari,dar ramane un jucator de baza;(Carp)-inca nu i s-a gasit locul potrivit si de aceea parca pluteste;

  29. kiruj
    Monday, 24 November, 2014 at 13:42

    Click aici pt. tactică...pardon, pentru notare! HAI CFR!!!

  30. Saul
    Monday, 24 November, 2014 at 15:24

    Da, Miri il va lua cu el atat pe Minte1 cat si pe preparatorul fizic, imi scapa numele lui. IM a scos din nou o perla maxima zicand ca l-a durut pixul cand i-a semnat plecarea lui Miri! Cum naiba sa declari asa ceva?! E ca si cum te-ar durea in pix. Eu stiu ca nu asta a vrut sa spuna, dar totusi am niste pretentii de la un presedinte de club. E o mare diferenta intre a spune ca te doare sufletul sau te doare-n pix. Asta asa ca amuzament. Hai CFR!!!

    • Flacăra Vișinie
      Monday, 24 November, 2014 at 16:20

      Exprimarea e nefericita, dar poate a fost putin "intoarsa din condei" de reporterul de la stirideU.

  31. Ery-unicul suporter CFR din mun. Botoşani
    Monday, 24 November, 2014 at 15:40

    Eu de aici care sunt departe de Cluj, departe de frământările de la CFR , trag concluzii după meciurile CFR -ului văzute la televizor şi comentariile tribuniştilor EU NU L-AŞ CRITICA PE MIRIUŢĂ. Puţini antrenori sunt care reuşesc să aibă rezultate cu un lot incomparabil mai slăbuţ decât loturile avute de CFR atunci când câştiga Campionate,Cupe ale României...Situaţia financiară a clubului, neplata salariilor jucătorilor nu a făcut altceva decât să scoată şi mai mult în evidenţă CARACTERUL , ÎNSUŞIREA EXCEPŢIONALĂ de a se apropia de jucători şi de a-i capacita să joace cu dăruire .Nu mă pronunţ dacă a făcut bine sau nu dar nu în ultimul rând spun că Miriuţă şi-a construit tactica şi strategia pe jocul lui Cipri Deac pe post de jolly- jocker şi servant ale vârfurilor . Deac s-a accidentat şi vorba unui clasic în viaţă - GHINION şi toată structura construită de Miriuţă pe el a inceput să scârţâie să icnescă şi Miriuţă a trebuit regândească strategia şi ... rezultatele aferente. De acum să vedem ce facem cu Rapid şi Craiova şi SPER DIN TOATĂ INIMA ca în cele două luni de pauză competiţională conducerea CFR-ului să rezolve problemele ca să se adeverescă ceea ce scria pe bannerul de la meciul cu CSMS Iaşi legat de coroanele comandate pentru CFR. HAI CFR !!!

  32. Nea_Silică
    Monday, 24 November, 2014 at 19:22

    Scuze, revin din nou la întrebarea la care n-am primit răspuns: care este valoarea jucătorilor noştri? Cât de "petarde" sunt ele; câţi dintre ei au câştigat valoare "sub Miriuţă", câţi din ei pt fi ţinte pentru stelemioare (pfoai, ce idee) sau alte echipe?

    • CJ-07-CFR
      Monday, 24 November, 2014 at 20:10

      Dintre cei noi, eu sunt mulțumit de Larie și îndrăznesc să spun că nu-i petardă. Rog și alți tribuniști (inclusiv Nea Silică) să „înfieze” nepetarde...

      • Nea_Silică
        Monday, 24 November, 2014 at 20:53

        Îi înfiez pe Susici, Jakolis, Jazvic şi Ivanovski. Asta pentru că nu mi-aş permite să-i iau pe Deac, Negruţ sau pe cei doi Mario, acum că l-ai "luat" pe Ionuţ Larie :-) L-aş lua şi pe Rada, doar că încetişor domnia sa ar putea să mă înfieze pă mine :D (nu-i adevărat, e mult mai tânăr, doar că pare ceferist veşnic tânăr).

      • thedarkside
        Monday, 24 November, 2014 at 21:01

        Petrucci

      • csongi
        Monday, 24 November, 2014 at 21:45

        Chanturia, Dore, Tade, Muniru, Monroy

  33. Vass Bela
    Monday, 24 November, 2014 at 20:22

    Cititi in prosport despre legaturile lui Arpi cu Gino care a fost in Emirate cu poanta-plagiator si veti realiza ca nu numai apropierea de varsta l-a facut sa voteze asa cum a trambitat !

    • Ioan Dacid
      Monday, 24 November, 2014 at 21:41

      Ce chestie si eu care credeam ca doar ca e de aceasi varsta cu el l-a recomandat pe plagiator. Revenind la modul cel mai serios, am vazut ultimul interviu din GSP cu Arpi, mai bine nu il vedeam. Omul asta a ajuns sa imi fie aproape la fel de antipatic ca si Emil Constantinescu.

  34. Vass Bela
    Monday, 24 November, 2014 at 20:31

    Continuand sa parcurg prosport, m-am frecat bine la ochi, Mihai Mironica scrie un articol impotriva modului cum a procedat olaianos cu Muresan ! Bravo Mironica !

    • Cristi
      Monday, 24 November, 2014 at 20:58

      Miornica e antistelist convins.

    • kiruj
      Monday, 24 November, 2014 at 21:14

      A fost nevoie de un astfel articol (ca al lui Mironică), să se pună la punct anumite lucruri. Cum spunea şi Cristi, Mironică e -într-adevăr- antistelist declarat, dar ideile din articol sunt corect prezentate şi argumentate. Restul "e"...comentarii la greu. Mi-a mai plăcut şi un articol de-al lui Ioaniţioaia (o laudaţie a lui Miri), lucruri corecte a spus şi el. HAI CFR!!!

      • fotbalfan
        Monday, 24 November, 2014 at 21:41

        totusi ioanitoaia nu are 100% dreptate. iuliu muresan doar i-a atras atentia lui miriuta ca nu se spala rufele murdare in public (si miriuta a folosit sapun de rufe de la cazanul din fundul gradinii). si, amintiti-va iesire lui miriuta, i.muresan, in opinia mea, a avut dreptate. hai CFR!!!

      • Cristi
        Monday, 24 November, 2014 at 22:37

        Exista si articolul contradictoriu, al lui Radu Paraschivescu. Parerile sunt mereu impartite.

        • kiruj
          Monday, 24 November, 2014 at 23:43

          Radu m-a dezamăgit crunt de tot. Chiar nu credeam că e capabil de aşa ceva...Auzi, "laboratoarele CFR-ului"...Dezgustător, efectiv dezgustător. HAI CFR!!!

          • cfrms
            Tuesday, 25 November, 2014 at 09:20

            Paraschivescu este un mare fan Timisoara, poate acolo s-a nascut, de acolo vine ura , cand n-au iesit campioni in era Iancu.

            • Cristi
              Tuesday, 25 November, 2014 at 13:39

              Nu, e bucurestean get beget, din Balta Alba , ca si M.Badea. Dupa cartier ar trebui sa fie dinamovist.

  35. Vass Bela
    Monday, 24 November, 2014 at 22:01

    Ioan Dacid, citeste interviul cu Arpi in Adevarul ( o recomand tuturor ), asa mai jos spre stanga site-ului si vei vedea mai exact ce si cum cu el . Pt mine, nici o surpriza !

  36. fotbalfan
    Monday, 24 November, 2014 at 22:13

    ma puteti ajuta careva cu o informatie, va rog? unde gasesc pe net rezultatele CFRului din anii 60, 70 ? multumesc!

    • caneto
      Tuesday, 25 November, 2014 at 07:18

      Cele din perioada 1969-1976, cât a evoluat în Divizia A, le găseşti aici. Pentru diviziile B şi C, nu cred că există statistici pe net.

    • caneto
      Tuesday, 25 November, 2014 at 07:29

      Dacă te interesează ceva anume din ediţiile 1967-68 şi 1968-69 din B, te pot ajuta. Sau cu clasamentul din 1966, Regiunea Cluj, seria Mureş. :) Începe aşa:

      1. CFR Cluj 22 14 6 2 60:10 34 :)

  37. Canad
    Monday, 24 November, 2014 at 22:49

    "Nu mai e treaba mea ce se întâmplă la CFR Cluj, dar, în cazul unei preluări, cu mine trebuie vorbit. Eu răspund de CFR Cluj doar în eventualitatea că cineva vrea să cumpere clubul. La CFR, toate deciziile sunt luate de preşedintele Iuliu Mureşan şi de membrii staffului executiv. Eu cred că bugetul clubului va fi recalibrat astfel încât să fie adaptat la realitatea economică de la noi, unde fotbalul e o pagubă. Când stabileşti bugetul, trebuie să faci astfel încât această pagubă să fie cât mai mică", a spus Paszkany pentru Adevărul. stie cineva cam cat cere musiu pusculitza pe CFR?

    • andrei
      Monday, 24 November, 2014 at 23:43

      Mda, asta dupa ce in vara spunea intr-o conferinta de presa ca a renuntat definitiv la CFR - se vede inca o data cum AP minte incontinuu. Cred ca asta e marea problema a CFR-ului la momentul de fata. Pe de o parte, AP nu mai vrea sa contribuie cu nimic la bugetul echipei, iar pe de alta parte, nici nu vrea sa-si cedeze actiunile gratuit. Probabil ca in viziunea lui, lotul si stadionul valoreaza milioane bune pe care le cere de la oricine interesant de echipa, ca de exemplu Gadola. Doar ca logic ca probabil ca nimeni nu va accepta sa preia clubul in conditiile astea si deci probabil ca pana la urma AP tot cu nimic se va alege, doar ca va duce CFR-ul in divizia judeteana. Nu inainte insa de a vinde tot ce e de vandut din lot samd.

      • Flacăra Vișinie
        Tuesday, 25 November, 2014 at 00:52

        E logic sa ceara niste bani. Ar trebui sa lase stadionul si jucatorii sa fie luati gratis? Problema cred ca sta in pretul cerut versus pretul oferit.

      • andrei
        Tuesday, 25 November, 2014 at 01:50

        Jucatorii vor pleca oricum incepand cu 2 saptamani de acum inainte daca nu-i plateste. Probabil insa ca pe cativa din ei (Felgheiras, Camora, Tade, Muniru, Monroy si cam atat) va reusi AP sa mai scoata ceva bani, dar probabil va trebui sa-i vanda mult sub valoarea pietei ca la lichidare. Stadionul are practic valoare zero fara echipa; nu poate fi vandut separat de club. E greu sa gasesti un investitor dispus sa bage bani intr-un club din Romania, iar daca cineva iti mai cere si milioane pentru asta, e practic imposibil. Faza cu fondurile de investitii pare foarte greu de imaginat fiindca CFR-ul nu are nimic care sa-l recomande mai mult decat ar avea cateva alte echipe din Romania. Are un stadion ok si un management bun, dar stadioane ok pot avea si U Cluj sau echipele din Bucuresti sau poate chiar si Poli Timisoara, iar managementul e ceva ce nu poate fi transferat. Unui fond de investitii nu-i pasa de cele 8 cupe si cei 107 ani de istorie. De exemplu, de ce nu ar cumpara fondurile pe U Cluj si apoi sa-i angajeze pe Muresan si Zamfir?

        • Ioan Dacid
          Tuesday, 25 November, 2014 at 08:54

          Din cate stiu stadionul e doar cesionat de catre regionala CFR , deci nu stiu cum poate fi vandut. Apoi TM are un stadion foarte invechit(stiu despre ce vb), U Cj nu are stadion.

  38. cfr.istul
    Tuesday, 25 November, 2014 at 01:19

    La ce sume a investit AP e normal ca nu poate nimeni sa-i plateasca investitia. Insa daca ar vrea sa continue cineva investitia inceputa de el, ar trebui sa renunte ca sa nu desfiinteze echipa prin plecarea tuturor.

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 25 November, 2014 at 08:55

      Oare cati bani a scos? Sau mai bine zis, cam cati bani a albit prin CFR?

      • cfr.istul
        Tuesday, 25 November, 2014 at 09:55

        Si asta-i adevarat. De acord. Pe de alta parte AP o tinea sus si tare cu placerea lui de a investi de dragul "entertainmentului" sau. Dar se pare ca acum are alte placeri. Pe de alta parte are dreptul sa faca ce vrea cu banii lui, daca sunt chiar ai lui, si daca vrea sa-si recupereze investitia prin vanzarea a tot ce se poate vinde si desfiintarea clubului, e tot dreptul lui. Sigur ca pe noi ne doare sufletul, dar "interesul poarta fesul".

  39. cfr_atlanta
    Tuesday, 25 November, 2014 at 01:43

    Ce nu inteleg ,de ce nu se vand 5 jucatori buni si sa platim odata restantele alea.

    • Cristi
      Tuesday, 25 November, 2014 at 02:24

      Eu as vrea sa va linistesc pe toti...daca ne uitam la ce s-a intimplat la Urziceni, Timisoara, Universitatea inainte de o procedura de insolventa, observam ca peste tot jucatorii marketabili au fost transferati in bloc altundeva. Pina nu vedem o astfel de actiune, nu are sens sa facem speculatii. Nimeni nu e prost sa piarda niste drepturi federative aiurea. al doilea aspect - vinzarea rapida - pentru asta trebuie sa existe o fereastra de transfer, ori majoritatea sunt inchise pina in jurul revelionului, o oferta acceptata de club si catre jucator. Daca e sa se scoata bani, doar spre sfirsitul perioadei de transfer - un cumparator at tragemaxim de timp ca sa scada pretul, ca nu avem jucatori sa se bata cluburile pe ei. Asadar, rabdare si tutun.

  40. Hakana
    Tuesday, 25 November, 2014 at 04:10

    Mă întorc pentru cateva clipe la Miriuță. Îmi amintesc prima impresie, pe care din funcția de antrenor, mi-a lăsat-o. Era după primul meci al său în sezonul trecut, un Steaua - Ceahlăul 2-1, cu un arbitraj clasic în favoarea gazdelor. După ce Steaua a înscris din offside iar moldovenilor li s-a refuzat un 11m clar, apare Miri al nostru, mai precis ex-al nostru și declară că a fost un arbitraj bun, că se mai fac greșeli bla bla. Știam de prietenia cu Reghe, dar totuși... Măcar taci, te faci că plouă și-ți lauzi jucătorii, dar nu-l lauzi pe arbitru pentru felul în care te-a dezavantajat. Deh, omul pune suflet în simpatiile pe care le dezvoltă. După seria de rezultate bune din toamna asta, simțind cum i se învârtoșează cota, a început să trâmbițe despre cum și-ar dori el să antreneze prin Ungaria. Cum la naționala țării prietene nu putea ajunge, după ce n-a stat măcar un sezon întreg la una din cele două echipe pe care le-a antrenat, a sărit urgent la propunerea Gyorului, a fost primul care a plecat. Cu toate circumstanțele de partea lui, evident. În rest, deși nu a intuit întotdeauna soluțiile corecte pentru echipă, a înțeles că CFR e o familie și dacă vrei să-ți iasă, trebuie să fii apropiat de grupul tău. Alții mai crispați sau mai lipsiți de umor au capotat repede, fiind îndepărtați din cuib de toți membri clanului. Pe lângă relația cu jucătorii, Miri a avut de partea lui și o apărare solidă, un portar fantastic, un campionat diluat ca valoare. Împotriva planurilor sale s-au aliat instabilitatea financiară și limitele lotului avut la dispoziție. Tanda/Manda, nu ne-a făcut de rușine, a plecat, să fie sănătos!

    • fotbalfan
      Tuesday, 25 November, 2014 at 06:31

      +1.

    • achilles
      Tuesday, 25 November, 2014 at 08:44

      Ashe-i dara , prethine Hakana ! Numa' ca, vezi matalutza : Miriutza o avut norocu' sa-i pice toate verdetzurile in oala lui..si o reusit ceva ce numa' dashteptu' de "mitica d." precizeaza ca se poate face . Adica, ca, cand isi construie iel hotelu' ala scump, o manajera (ca amu, toti is manajeri si manajere) o venit la iel sa-i ceara bani sa construiasca nu stiu ce . La care, intzeleptu' intzeleptilor i-a replicat; " Pai , cu bani oricine poate sa construiasca orice , ca pune pe altii la lucru. Da', ia incearca sa construiesti matalutza fara bani " ... Asta nu inseamna ca nu sunt de acord cu dumneata, dle. Hakana, dar, adevarul ii pe undeva pe la mijlocul ...terenului.

  41. kiruj
    Tuesday, 25 November, 2014 at 08:01

    Click aici pt. note! Softul se închide azi (marţi), pe la ora 18.00. HAI CFR!!!

  42. Ioan Dacid
    Tuesday, 25 November, 2014 at 09:58

    Iarasi pb la Petrolul. Oare chiar nu e o echipa din varful Ligii 1 care nu are pb?

    • Cristi
      Tuesday, 25 November, 2014 at 10:24

      Ar fi mai bine sa incerci sa reformulezi: ce fel de probleme si de ce natura... ca unele sunt de joeb gol iar altele penale. De aia zic mereu, rabdare si tutun ca s-ar putea curati multi.

      • Nea_Silică
        Tuesday, 25 November, 2014 at 11:51

        Or fi și astea și probleme de jeb, deși 15 mil € nu e o sumă chiar atât de mare pentru un club de voetbal...

  43. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 12:04

    Gyorgye pleaca in America si face avere....dupa 34 de ani vine acasa si da la fiecare satean cate 100 de dolari.....Anul urmator vine iara si da cate 150 de dolari.....Dupa doi ani vine si da iara cate 150 de dolarei.... Vine criza....Gyorgye vine acasa si da la fiecare satean numai 50 de dolari.... Satenii se aduna la primarie si incep sa urle: Baaaa, tu faci economie pe banii nostri???

    • kiruj
      Tuesday, 25 November, 2014 at 12:34

      :::))))))))))

    • caneto
      Tuesday, 25 November, 2014 at 13:30

      S-o înţeles aluzia, dar înlocuieşte în text cadoul anual cu unul zilnic, iar dolarii cu câte o ştampă de pălincă, apoi, după ce Gyorgye închide robinetul, nu-i normal să urle lumea, când nu se mai poate opri din tremurat? :)

      • Cristi
        Tuesday, 25 November, 2014 at 13:42

        Bela face deja break dance.

      • Retardila
        Tuesday, 25 November, 2014 at 16:11

        Da, ma, da tot ii robinetu' lu' Gyorgye....ase'i?

        • caneto
          Tuesday, 25 November, 2014 at 17:01

          Aşe-i, dar dacă lupii au dreptul să urle la luna plină, lumea de ce să aibă interzis să urle la Gyorgye că a închis robinetul? :)

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 25 November, 2014 at 13:36

      Pupa-l in continuare pe Arpica al tau poate anul viitor iti mai da 10 dolari.

      • Nea_Silică
        Tuesday, 25 November, 2014 at 16:22

        L-aş pupa şi eu acum, cu o bâtă ca lumea, direct în cap. N-ajung problemele noastre că se mai bagă şi Arpike, ca să ne afunde şi mai jos. Ruşine domnule Arpad Paszkany! Howgh!

        • Retardila
          Tuesday, 25 November, 2014 at 16:30

          Nyugi.....

    • fotbalfan
      Tuesday, 25 November, 2014 at 19:40

      eu stiam ca gyorgy sau gheorghe incearca sa le explice ca sunt cheltuieli multe, fata ii merge la scoala, familie grea, criza si alte cele. la care satenii isi zic: ai auzit, ma ioane, ca gheorghe si-a dat fata la scoala pe banii nostri?!? :)

  44. Racheta
    Tuesday, 25 November, 2014 at 13:41

    Pe cat de vast, complicat si inepuizabil este subiectul TACTICA(nu dezvolt momentan),pe atat poate fi si de simplu;Miri, poate(cred)ca, din cauza"valorii"si a aptitudinilor tehnice precare ale jucatorilor, s-a orientat rapid si a ales o filozofie de joc simplista(sau atata stie?), la-ndemana, bazata pe o conditie fizica superioara si care, perfectionata, pe termen scurt, se vede ca da rezultate, in campionate mediocre-la noi si poate la vecini-; a adoptat si folosit combinat o aparare, uneori, pe 3 linii-"cu curu-n poarta"-aruncand mingile pe varfuri-"focul la ei"-(o deviere reusita la un coechipier, urmata de un sut norocos si poate un gol izbavitor!), cu un pressing agresiv in jumatatea adversa,in incercarea de a zadarnicii constructia si a pune presiune pe adversar, obligandu-l sa greseasca; a urmarit ca balonul sa fie jucat cat mai departe de poarta proprie, micsorand astfel si riscul aparatorilor de a gresi si de-a primi gol(!); in asemenea conditii, sacrificand spectacolul in favoarea rezultatului, fotbalul de calitate a lipsit (de f. multe ori), jocul a devenit neplacut ochiului, parea ca jucam mai mult la"alibii" -pt.ca "ne incurca mingea"-sarind peste posesie, constructie si progresie, iesind in evidenta "heirupismul"(mult mai eficient); numai ca atunci cand intalnesti echipe ceva mai bine puse la punct din p.d.v. tehnico-tactic, o dai in bara (vezi;DinamoMinsk,ASA, chiar si Stelemeaua-cu Brasovul a fost o rabufnire de orgolii, nefericita);la cam atat s-a rezumat tactica"marelui"Miri(!); in schimb a compensat prin capacitatile sale motivationale(exceptionale) si a atitudinii de GRUP, de sacrificiu, de omenie(unele extra-sportive-intrajutorarea cu bani); Mai departe, ce-i de facut, ca sa salvam clubul(?):"aruncam"pe piata jucatorii si poate ca vreo 10 din 20, prind contracte avantajoase pt. ei si club, mai achitam din restante si incercam sa supravietuim; daca nu se va-ntampla vreo MINUNE, atunci sigur vom auzi zgomotul lacatelor si "ultimul"(I.M.) v-a stinge lumina!

    • kiruj
      Tuesday, 25 November, 2014 at 14:22

      Racheta, aşa este cum spui (în linii mari) tactica adoptată de Miri. Cu două amendamente: 1-îmi este efectiv imposibil să cred că Miri e "afon" în ale tacticii. A urmat totuşi nişte cursuri în Germania, şi prost nu îi. Eu cred -ce ai spus şi tu-, că, văzând "calitatea" lotului, a împins lucrurile mai degrabă înspre pregătirea fizică, pe motivare, etc., instrumente cu care poţi face minuni inclusiv cu echipe mai slab "structurate" valoric. 2-au fost -totuşi- destule meciuri cu spectacol real, mai ales în prima parte a campionatului, meciuri cu multe goluri şi joc încântător (rezultând -de multe ori- tocmai din cauza pressingului sufocant). HAI CFR!!!

    • caneto
      Tuesday, 25 November, 2014 at 14:24

      Noi nu mai avem din 2007 posesie, contrucţie, progresie, mereu s-a mers, indiferent de antrenor, pe jocul în forţă, unul eficient, dar mai puţin spectaculos. Chiar am impresia că sub mandatul lui Miriuţă am fost superiori la posesie perioadelor lui Conceicao, Mandorlini, Costa, Ando2 etc.

  45. Mich
    Tuesday, 25 November, 2014 at 14:55

    Încă o gafă marca AP: Cu un efort financiar (miraculos!) am fi luat campionatul anul acesta! (din alte gafe: 1. banii ne-reinvestiți în achiziționarea de jucători buni după încasările din CL când neriscându-se s-a mers pe ideea "pentru orice eventualitate avem bani pentru 2 sezoane" 2. s-a grăbit cu ideea lookTV. Da, avea dreptate că trebuie să le dăm peste nas ipocriților de steliști, că erau mult prea enervante comentariile pe di-gi-gigi, că aveam nevoie de o presă proprie formatoare de opinie... nimic din toate astea... bani direcționați greșit, iar nefiind suficient de consolidat curentul anti-prostie, s-a mers pe grup țintă la lookTV, tot ipocriții steliși. 3. etc.)

  46. kiruj
    Tuesday, 25 November, 2014 at 15:03

    NOTAREA s-a oprit, tabelele sunt reactualizate. 27 de tribunişti au fost prezenţi la "joc", media echipei fiind de 7.1 (Miri a primit, aşa, de adio, 7.2). Nota minimă o are Costea (5.1, cam mult faţă de ce a arătat...), iar cea maximă -normal- o găsim în dreptul lui Mirko (8.7). HAI CFR!!!

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 25 November, 2014 at 15:49

      Sper ca nu ai sters nota de 10 data lui Miriuta, cadou de la mine la plecare si de mos (2 in 1).

      • kiruj
        Tuesday, 25 November, 2014 at 15:55

        Nici vorbă...:) A primit chiar 5-6 astfel de note (inclusiv de la subsemnatul, exact din motivele expuse de tine). În schimb a primit şi ceva "calificative" de 1.0...:) Deci percepţia se mişcă pe o scară destul de largă, de fapt "maxim posibilă"...HAI CFR!!!

        • luis
          Tuesday, 25 November, 2014 at 17:16

          Kiruj,nu ma intelege gresit nu am vrut sa te supar,dar mi s-a parut mare nota lui Miri.Na dar daca a primit cadouri atunci inteleg.:-)

    • luis
      Tuesday, 25 November, 2014 at 16:48

      Kiruj,nu ai trisat tu ,asa un pic la nota minima?Probabil stii despre ce vorbesc.Nu a fost greseala,a fost cu intentie .Nu vreau sa scriu nimic acum ca inca sunt suparat.

      • kiruj
        Tuesday, 25 November, 2014 at 18:00

        Luis, aşa a ieşit, democratic...:) La Miri eu am dat notă mai mare, decât media "ieşită", iar la Costea una mai mică, decât media...C'est la vie, c'est la guerre...Sau, mai pe româneşte, "aşa-i la vie, aşa-i la gară"...:) HAI CFR!!!

        • luis
          Tuesday, 25 November, 2014 at 18:13

          Kiruj,furcsa o democratie ai tu,sau cum intelegi tu:-))

        • luis
          Tuesday, 25 November, 2014 at 19:43

          Kituj,apai multumesc pentru traducere,eu nevorbind limba fratuzeasca nu prea am inteles ce spui tu acolo,dar traducerea m-a luminat:-)Sunt trist,ma doare ce se intampla la echipa,si tristetea da-o dracu dar din pacate sunt si pesimist .

  47. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 16:27

    Coptii, hai sa asteptam ce se va intampla.... Oricine poate face orice fel de speculatii, poate Dantesc are informatii mai de la sursa, dar noi nu putem decat sa asteptam....Si ne asteptam la ce este mai bun...CFR va fi in continuare MANDRIA ARDEALULUI, poate si al Ardealulului Independent!!! Cat de repede se poate!!!

  48. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 16:33

    Oameni buni..lasati forumul liber, fara tzenzura...

  49. andrei
    Tuesday, 25 November, 2014 at 16:46

    Clar: link

    • andrei
      Tuesday, 25 November, 2014 at 17:15

      Cred ca dupa asta vine randul lui AP pentru devalizarea CFR-ului. "Organele de ancheta cauda indicii suficiente pentru a demonstra ca in cadrul echipei s-au comis infractiuni economice de evitare a platii de TVA prin intermediul facturarii unor sume de bani contra unor servicii inexistente, prestate de firme fantoma." - See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/liga-1/petrolul-ploiesti/patronul-de-la-petrolul-ploiesti-ridicat-de-acasa-cu-mascatii-nid-110875/#sthash.6307YVXR.dpuf

      • Cristi
        Tuesday, 25 November, 2014 at 17:19

        Ce are Petrolul cu CFR? S.au bagat aici bani publici?

        • luis
          Tuesday, 25 November, 2014 at 17:39

          Si eu cred ca-s doua lucruri diferite,dar nu as fii trist sa primeasca si AP niste suturi in fund acolo la arabi de la politia locala.:-))

          • Retardila
            Tuesday, 25 November, 2014 at 18:53

            Gyorgye pleaca in America si face avere....dupa 34 de ani vine acasa si da la fiecare satean cate 100 de dolari.....Anul urmator vine iara si da cate 150 de dolari.....Dupa doi ani vine si da iara cate 150 de dolarei.... Vine criza....Gyorgye vine acasa si da la fiecare satean numai 50 de dolari.... Satenii se aduna la primarie si incep sa urle: Baaaa, tu faci economie pe banii nostri??? - See more at: link

        • andrei
          Tuesday, 25 November, 2014 at 17:50

          Am vrut sa te ajut sa "intelegi" in sfarsit cum se pot crea in contabilitatea unui club (ca Petrolul sau CFR) cheltuieli anuale de 20 si ceva de milioane de euro, cand nici Steaua probabil ca nu are mai mult de 10 milioane.

          • Cristi
            Tuesday, 25 November, 2014 at 18:15

            Nu trebuie sa ma ajuti, am facut la viata mea mai multe audituri decit ai vazut tu bilanturi, cel mai probabil. Si din alea cu transfer pricing si ascuns bani de organe locale.

            • andrei
              Tuesday, 25 November, 2014 at 19:24

              Ok, deci dupa ce de aproape un an tot citezi cheltuielile enorme din bilantul contabil al CFR-ului ca dovada ca banii din CL nu au disparut in conturile lui AP, acum o intorci ca nu crezi nici tu in "cifrele umflate ale lui AP". Ma rog, dreptul tau, dar dai senzatia ca esti un Mihai Gadea al lui AP.

            • Cristi
              Tuesday, 25 November, 2014 at 19:33

              Nu ma intelege gresit. cind AP a spus ca a investit 130 de mil in club, atunci am scris clar ca poate lei noi, nu euro. In acelasi timp sunt convins ca in 2011-2012 s-au cheltuit multi bani pentru fortarea rezultatelor CL- sa ne gindim doar ca inca se dadeau lejer 700.000 de euro pe jucatori ca Maah...si ca erau vreo 45 pe statul de plata.

          • andrei
            Tuesday, 25 November, 2014 at 18:50

            Exact ce am mai spus: nu cred deloc ca esti atat de prost incat sa crezi minciunile lui AP, ci ca ai un interes in a-i sustine punctul de vedere pe aici. Asta in ciuda faptului ca aproape zilnic in ultima vreme apare cate un interviu cu cineva din interiorul clubului care declara mai mult sau mai putin voalat ca AP e mincinos si fara cuvant (Gadola, Piccolo, Miriuta, ziaristii, etc.).

            • Cristi
              Tuesday, 25 November, 2014 at 19:05

              Eu nu cred nici cifrele umflate ale lui AP, nici in austeritate in perioada in care s-au spart bani aiurea. Si nu cred in vinovati si nevinovati, ci doar in interesati, unii sa vinda scump altii sa cumpere ieftin.

      • Retardila
        Tuesday, 25 November, 2014 at 18:45

        Baaai...trebe sa fi idiot sa inseli cu tva facturand.....Facturezi, imediat platesti tva....dar de unde draq sa stiti voi asta....Inseli la profit...daca ai temei de facturare...inregistrezi cheltuieli "fictiv-facturate"...la tva nu ai cum sa inseli.... Seulement pour les connaisseurs, precum coniacul bun..:)

        • thedarkside
          Tuesday, 25 November, 2014 at 19:57

          No, acuma ca stiu reteta, ma apuc si eu de furat :-) Cum fac sa nu se prinda DNA-ul? Ca vreau s-o fac in stil italian :-)))

          • Retardila
            Tuesday, 25 November, 2014 at 21:15

            Cauta-ma....dar cu datoriiile cata Tzara...nu prea glumeste firma mea de contabilitate...

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 26 November, 2014 at 12:05

        Onlinsesport e un site si un forum jegos, total anti cfr.

  50. Flacăra Vișinie
    Tuesday, 25 November, 2014 at 17:45

    Előre Feri Dican! Singurul antrenor din istoria CFR-ului cu 100% victorii in toate partidele! Propun sa il ajutam care cum poate. Eu de exemplu intentionez sa vad meciul Craiovei cu Ceahlaul (sambata, ora 15:30, LOOK PLUS) si sa pun aici modestele mele observatii. Cine stie, poate ajuta la ceva, mai ales acum cand stafful tehnic s-a subtiat si poate a plecat si metodistul (sau cum se numeste cel care analizeaza meciurile).

    • caneto
      Tuesday, 25 November, 2014 at 17:52

      Aşa am reţinut că şi Sandu Matei are acelaşi procentaj, dar nu în prima ligă şi nu ştiu din câte meciuri. :)

    • Cristi
      Tuesday, 25 November, 2014 at 18:18

      Faceti si voi o "celula de baza" pe baza de voluntaria.. Saul, Racheta, Hakana, rugati-l pe Kiruj sa sintetizeze totul inclusiv cu observatiile sale intr-o avancronica "tactica" si apoi Dantesc se va ocupa sa fie citita.:)

  51. Racheta
    Tuesday, 25 November, 2014 at 18:16

    Pareri si pareri(!);n-am sa stau acum si sa-i contrazic pe toti cei care nu sunt de acord cu mine; vreau sa punctez doar doua lucruri;in perioada 2007-`08 aveam un joc consistent, de posesie si combinativ, uneori incantator cu Trica dirijor de orchestra(si nu numai, a inscris de 10 ori!)si cu un Fabiani de neoprit,care-ti dadea siguranta in obtinerea victoriei; pe cand acum din 30 de partide cu Miri la timona, nu cred ca am stat linistit pe scaun la mai mult de 5 meciuri(!), iar la celelalte am avut tensiunea 20/10 pana in min. 95.; M-a sunat un vechi prieten, fost coechipier la CFR cu frate-meu, din perioada1974-`78-antrenor Nae Chisu- (ruda apropiata cu cineva din anturajul echipei) si mi-a confirmat faptul ca Arpike doreste sa vanda tot,jucatori,stabiliment, inclusiv stadionul(nu terenul de sub el!), dar cere un pret prohibit si atunci"ramane cum am stabilit..!";Gadola ar dori sa se implice, dar sa o ia de la zero,fara datorii!(are omul dreptate);Hai CFR!

    • Cristi
      Tuesday, 25 November, 2014 at 18:30

      Amindoi cred ca au partial dreptate si partial asteptari false. Exista o infrastructura creata, e normal ca cine ia mireasa sa preia si infrastructura. Altfel, chiriasi semi virgini sunt Sanatatea. Citi bani a pierdut AP e irelevant in procesul de vinzare, pe de alta parte, valoarea de recunaostere a brandului exista chiar daca e intangibila si Sg ar trebui sa o plateasca daca vrea sa preia clubul.

  52. Zweistein
    Tuesday, 25 November, 2014 at 19:07

    Deja mi-e sila de felul in care sunt catalogati Cadu si Gabi Muresan. Baietii astia au jucat 8 resp. 6 ani la clubul nostru. Rugamintea mea catre cei ce au niste statistici despre ei: cate etape au fost indisponibili cei faultati de catre cei doi "criminali"? Ca eu nu tin minte nici macar o accidentare cu adevarat grava, chiar si bulgarul acela de la Vaslui a jucat in etapa imediat urmatoare (daca bine tin minte) intrarii "criminale" a lui Cadu.

    • Flacăra Vișinie
      Tuesday, 25 November, 2014 at 19:19

      Bulgarul era Milanov, nu a stat nici o etapa si a ramas cu toti dintii in gura. Am citit pareri ale fanilor din occident care ziceau ca Milanov a jucat periculos (sinucigas) si ca el era cel care trebuia sanctionat. Cat despre Gabi Muresan, se loveste de marlania Stelei care inca nu si-a revenit din socul unei infrangeri pe care nu o credeau posibila si moare de ciuda ca muresenii nu au stat capra, ba chiar au avut tupeul sa castige partida. Acum fac "decat" scandal ca sa vada ciobanul din puscarie ca nu sunt platiti degeaba. Niste jegosi care au de partea lor o gramada de lucratori de presa stelisti si incita pe fata impotriva lui Muresan. Cat despre Seroni, din echipa rejelui, nici o vorba, desi a rupt un picior si i-a incheiat cariera de fotbalist lui Bancu.

  53. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 19:17

    Vorba lu' nea' Ando: Cat dureaza cenzurarea la voi???

  54. Vass Bela
    Tuesday, 25 November, 2014 at 19:39

    Se apropie sarbatorile, ce sa-l mai atac pe Arpi ca sa mi se ceara capul ?! Mai bine va invit ( mai ales pe pupincuristii lui Arpi ) sa intrati pe stiridecluj, unde se reda audio interviul dat de fostul-actualul-viitorul patron, interviu despre care zicea in Adevarul ca e o facatura a site-ului respectiv . Deci dovada elocventa ca Arpi e un mincinos ca si politicianul lui favorit, poanta-plagiator ! Dar repet, pt mine nu e o surpriza, poate-poate se mai trezesc si altii la realitate . Cum toata lumea minte, din interviuri nu putem afla nimic, cheia e la comisii,care ne poate depuncta pt neplata restantelor la Maftei ( acum el, dar mai e o lista si cu altii, printre care Piccolo , ca sa dau un singur exemplu ) . Comisiile parca sunt la Liga , iar acolo Arpi il are pe Gino, bun pretin cu poanta , dar cum plagiatorul e in cadere libera, nu cred ca comisiile vor mai amana aplicarea regulamentului ( 2 puncte penalizare la fiecare 14 zile de neplata ) . In concluzie, faptele ne vor edifica cum merge treaba, restul sunt povesti de adormit copiii sau mai grav, minciuni ordinare care sa ne prosteasca . Dar asa cum stiu, prosti nu suntem !

    • CJ-07-CFR
      Tuesday, 25 November, 2014 at 20:05

      Cică Vosy pleacă într-o țară emirată să facă/fuckă bani și nu mai vine. Sfârșit! Totuși, când se întoarce, se gândește să-și vândă marha, că el nu mai e into zootehnie, mai ales de când l-o părăsit și baciul ungurean, cu mațele gyorăind de foame. Se duce Vosy cu marha în târg. În secunda unu vine la el un viitor fost prieten și-l întreabă dacă marha-i energobiotică și căcamcât cere pe ea. „Între 25-50 milioane, cu tot cu grajd, dar nu mai puțin de 75”, zice Vosy. Ga... prezumptivul cumpărător dă energobitic din mână a lehamite și zice în propoziții și fraze: „Scump, Vosyke! Scump! Vezi că dincolo era mai ieftin halatul ăla de se leagă la spate!”... Vosy așteaptă alți clienți, mai fra.. francezi, italieni sau elvețieni. Între timp, e sunat pe mobil de felcerul de marhe principal, care-i spune să nu cumva să dea marha pe gratis (adică sub 100 milioane), că aceasta dă prea mult latte, smientana, cash și alte produse lacto-vegetariane. Atunci, convins de complexitatea indubitabilă a... [povestea se întrerupe aici, pentru că e în plină derulare, deci sfârșitul nu-i aici].

      • Retardila
        Tuesday, 25 November, 2014 at 20:21

        Iesti (sau macar te zimtzesti) humoristick? Ca....nu iese...humoreala tine de un nivel cultural oarecare...

      • Cristi
        Tuesday, 25 November, 2014 at 20:29

        Problema e ca acel cumparator vrea sa ia la pret de kilogram mediu doar un filet mignon si sa lase carcasa de izbeliste. Intre timp vaca cere bere ca o fi din aia de Kobe, vinzatorul s-a facut arab si nu le mai are cu alcoolul dar stie ca asa o vita are o carne marmorata de 100 de milioane.

        • thedarkside
          Tuesday, 25 November, 2014 at 22:10

          Eu cred ca acel cumparator vrea sa ia la pret de faliment. Adica sa plateasca doar datoriile alea de 3-5 milioane, cat or fi si sa se aleaga cu un club de fotbal. Nu stiu daca o vizitat recent oserul cumparatorul respectiv, da cred ca ar gasi acolo ce cauta...

          • CJ-07-CFR
            Tuesday, 25 November, 2014 at 22:33

            Eu nu insist să vândă la prima (și cea mai joasă) ofertă. Dar dacă nu vinde clubul, trebuie să vândă jucătorii. După ce se termină banii de pe jucători, ori vinde ori iar trebuie să bage bani în club. Că doar n-o să tragă obloanele.

            • thedarkside
              Tuesday, 25 November, 2014 at 22:40

              Nici eu n-am o problema cu vanzarea in sine. Dar nu vreau sa vad un alt Cristescu la CFR.

    • Dantesc
      Tuesday, 25 November, 2014 at 20:34

      Asta cu interviul inregistrat e cireasa de pe tortul minciunii ...Cat de mizerabil poate sa fie oare ?

      • caneto
        Tuesday, 25 November, 2014 at 20:59

        Eu n-aş trage încă linia. Să vină cu dovada audio Adevărul că interviul lor (în care PA cică a spus că primul interviu e făcătură) nu e făcătură, apoi vorbim. :) )))))

  55. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 19:50

    O trecut o ora.....cate mai trebe sa treaca, "domnilor"?

  56. Retardila
    Tuesday, 25 November, 2014 at 20:18

    Dati in Paszkany? Dati-i, mai.....flacai (sau flocioi)... Vass Bela and Co.... dati-i cat puteti...Ca dara poate trebe sa dati amu si inca 2-3 saptamani, dupa care dati cu capu' la peretele scolii (daca ati fost prin zona)... Singura solutie dupa voi este ca AP sa-si cheltuiasca ultimele meleoane sa va fie (sa ne fie) bine? Tulai, Doamne....tati sunteti fosti sefi, menejeri, batroni,,,

    • Nea_Silică
      Tuesday, 25 November, 2014 at 22:32

      Iertare şefule, io no soy menajeră, soy capitan!

  57. thedarkside
    Tuesday, 25 November, 2014 at 23:07

    Hei, hei Pandurii, bine-i cand se pun toti de acord, dar cine da banii? link

    • thedarkside
      Tuesday, 25 November, 2014 at 23:11

      Daca se interesau inainte un pic, gaseau un expert chiar aici, pe tribuna, care le facea toata treaba cu cel mult 2 milioane, cu tot cu tigarile si berea muncitorilor.

      • Cristi
        Tuesday, 25 November, 2014 at 23:45

        15.000 de locuri... clar.. 5 milioane si ceva de lei maxim , dupa devizul Transilvania constructii..

      • Vladimir
        Wednesday, 26 November, 2014 at 01:13

        15 milioane de euro pentru un stadion construit de la 0 (se pastreaza doar suprafata de joc si pista de atletism) cu 15.000 locuri plus o sala de sport de 1.500 locuri. Pana la 28 de milioane e cale lunga...

        • Cristi
          Wednesday, 26 November, 2014 at 02:34

          Care 28 ca la Cluj au fost 36 net plus TVA... 28 a fost la bugetul initial. Dar si aici vom avea cum etipic in Romania contracte aditionale si din 15 se vor face lejer 20 si ceva. Oricum, ce e totusi de mentionat pozitiv e ca stadionul e gindit la 15.000 de locuri, o marime realista pentru Romania. Cind ma gindesc la gradnomaniile de la Galati (60.000 pe hirtie) sau Craiova....

          • Vladimir
            Wednesday, 26 November, 2014 at 03:40

            Comentariul meu se refera la stationul CFR. Intepatura lui TheDarkSide era pentru mine. Am discutat acum cateva zile. El il crede pe Paszkany ca a platit 28 de milioane pentru modernizare, iar eu nu il cred.

            • Ioan Dacid
              Wednesday, 26 November, 2014 at 10:14

              Daca lucrarile au fost facute de o firma prietena eu chiar il cred ca aia a fost suma (spalata) platita.

  58. thedarkside
    Tuesday, 25 November, 2014 at 23:46

    Gunoaiele... Au schimbat in ultima actualizare a proiectului PUG incadrarea bazei sportive CUG din Vs in ULc. Adica din baza sportiva in complex de locuinte. Aici e dovada: propunerea PUG din 30.07.2013 cand inca era Vs: link1 si ultima actualizare din 13.11.2014: link2 Sper ca sustinatorii lui Gadola vor dormi bine la noapte stiind ca in locul bazei de antrenament se va inalta un mandru bloc de locuinte. Scuzati-ma, dar ma duc acuma pana la buda sa vars.

    • Cristi
      Tuesday, 25 November, 2014 at 23:54

      Esti rau, un biet actionar cu 9% care nu a vazut niciodata bilanturile clubului, care a luat terenul ala doar ca sa ajute clubul la impas si tu il critici asa pe fata. Nerecunoscatorule :)

      • thedarkside
        Wednesday, 26 November, 2014 at 00:03

        Am sa ma duc zilele astea in parcare la Iulius Mall sa-i fac cateva poze de sus, sa-i arat fiului meu cand mai creste un pic unde s-au antrenat Cadu, Sougou, Felgueiras, Kapetanos, Camora, Rada...

        • andrei
          Wednesday, 26 November, 2014 at 00:52

          trist intr-adevar...

  59. Saul
    Wednesday, 26 November, 2014 at 08:18

    Daca ajungem sa fim depunctati pentru neplata datoriilor catre Maftei sau alti jucatori, asta ar fi chiar bomboana de pe coliva. Pai ce inseamna pt ditamai patronul AP cateva zeci de mii de euro? Bani de doua mese in Dubai sau un set de lenjerie intima pt pitzi a lui. Daca se va intampla asa ceva eu va promit ca o sa ma retrag atat de pe Tribuna de aici cat si din Gruia. Adica noi tremuram ca fraierii pt fiecare punct castigat si altora li se rupe? Si nu ma retrag pt ca as fi suporter de rezultat, ci pentru lehamitea pe care mi-o provoaca astfel de situatii, la un club care ne promitea altceva in toata aceasta mizerie miticeasca. Sa nu fie! Hai CFR!!!

  60. Racheta
    Wednesday, 26 November, 2014 at 09:10

    Mi-e clar ca Arpike, dupa ce a vandut tot,intentioneaza sa vanda repede cea mai ramas adica, clubul(dar cui?),pana nu se apropie prea mult procurorii de el, cand o vor face-o, el sa fie plecat,undeva in siguranta si cu averea la adapostul paradisurilor fiscale; chiar si divortul, se pare ca a fost unul de convenienta pt. a-si proteja familia si"averea"acesteia;asa zisa, diminuare a averii este o falsa informatie, o masca, care sa justifice oarecumva "neputinta"sustinerii clubului; retragerea din toate afacerile din tara si plecarea intempestiva("fara regrete") intr-o zona de siguranta, imi dovedesc faptul ca, dl.Arpike nu a fost cu nimic mai "curat" decat ceilalti farsori-presedinti(!); nu il blamez, doar constat cu regret in suflet ca"epoca-Paszkany de aur"a trecut si ca ne asteapta ce e mai rau!;Hai CFR!

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 26 November, 2014 at 10:11

      Din cate stiu divortul a inceput imediat dupa primu titlu(undeva prin 2009-2010), deci nu cred ca are legatura cu situatia de acum.

      • kiruj
        Wednesday, 26 November, 2014 at 10:26

        Da, aşa este, caz în care problema se pune exact invers: prăbuşirea CFR-ului a fost cauzată (printre altele şi într-o măsură mai mică sau mai mare) de acel divorţ, şi nu invers. Totuşi, varianta lui Racheta e interesantă, pt. că anumite prăbuşiri pot dura mulţi ani, şi pot începe în perioade aparent glorioase. Poate el a presimţit deja atunci ce va urma, dar nu a vrut să facă mare tam-tam, mai erau bani de încasat din CL, etc., şi o mediatizare negative nu face bine la "venituri". În opinia mea discuţia cea mai "spinoasă" este (pt. AP, dar poate şi pt. noi) cea legată de începuturi: cum şi ce fonduri s-au băgat în CFR...Aia trebuie clarificată (sau nu, depinde de unde privim lucrurile), restul sunt o urmare logică a primilor paşi...Singurul care ştie exact este chiar AP, noi ne aflăm în postura copilului abandonat, care vrea să-şi cunoască părinţii şi trecutul...HAI CFR!!!

        • Ioan Dacid
          Wednesday, 26 November, 2014 at 12:06

          Exact , de atunci mi se pare si mie ca totul s-a intors cu capul in jos, de atunci antrenorii au inceput sa fie schimbati pe banda rulanta, de atunci au plecat jucatori si nu au fost platiti, de atunci au inceput arogantele, de atunci ...

          • Dantesc
            Wednesday, 26 November, 2014 at 15:06

            ...si pe Ana-Maria o foote asa tot la deruta procurorilor :))

            • Ioan Dacid
              Wednesday, 26 November, 2014 at 17:01

              :D

            • Vladimir
              Wednesday, 26 November, 2014 at 21:20

              De nevoie ca de bunăvoie.

  61. Cristi
    Wednesday, 26 November, 2014 at 11:19

    Cred ca aici putem vedea intreaga poveste din mai multe planuri. In prumul rind ascensiunea clubului incepe la inceputul anilor 2000, cind a fi "investitor in fotbal" era , la mediatizare corecta, aproape un nimb de imunitate. Fotbalul scuza multe, sa ne amintim de problema lui G Popescu de prin 1998-99, cind nu mai voia sa vina la nationala pt ca pierduse privatizarea unui hotel din Poiana Brasov in defavoarea lui I. Nicolae. Prima concluzie de aici: fotbalul era atractiv pentru a "deschide usi de dezvoltare". Al doilea aspect este Trigranit. AP a fost "fata" acestui concern in Romania, cu businessuri de succes - gen Polus, dar si cu proiecte ambitioase la care nu a mai ajuns -Esplanada in Bucuresti, Lomb in cluj etc. Numitorul comun al acestor afaceri este ca dezvoltatorul le creeaza, le aduce la functionare si cistiga din pretul obtinut la momentul in care acestea functioneaza - mallurile sau cladirile de birouri se vind la un multiplu al chiriei anuale obtinute. A doua concluzie: e posibil ca CFR sa fi fost gindit de la inceput de a fi adus la un anumit nivel si vindut. Ar explica declaratiile de acum 2-3 ani cu "nu pot duce clubul mai departe" si intentiile de vinzare, dar si fortarea rezultatelor in ultimul sezon de CL: Ceea ce rezulta pentru mine de aici: 1. Modelul "afacerii" a fost "creste si vinde" de la inceput, dar nu a reusit 2. Dincolo de faza de investitite, modelul ar confirma si problema unei adminstrari curente eficiente, dincolo de bani bagati dintr-odata pentru a forta "next level" la rezultate. 3. In piata imobiliara exista vinatori de chilipiruri, proiecte nefinalizate - e posibil ca negocierilede carese discuta cu SG sa fie tocmai din acest motiv ; doar vedem ca SG e si el activ in aceasta piata si ii cunoaste mecanismele. 4.Pentru dezvoltatorii imobiliari, conteaza potentialul "zonei" - degeaba faci o cladire tare la Petrosani, ca bani cu asa ceva ii poti scoate doar acolo unde piata este solvabila. Pe aceasta logica, clubul are "vad", totul e acum sa vedem cine vine sa exploateze potentialul terenului.

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 26 November, 2014 at 12:46

      Bun, povestea e de fapt roman. Acum, să presupunem că PÁZ e curat ca lacrima prezumției de nevinovăție și nu așteaptă din clipă în clipă să-i bată mascații la poartă noaptea jumătate... Care crezi că sunt opțiunile lui PÁZ referitoare la clubul CFR, în cazul în care nimeni nu-i face o ofertă rezonabilă în următoarele 1-12 luni?

      • kiruj
        Wednesday, 26 November, 2014 at 13:08

        Mister, în opinia mea AP -în acest moment- este pe plus cu "afacerea" CFR. Sunt absolut sigur de asta. Nu cu foarte mult, dar e pe plus. El ştie foarte bine, că se mai pot scoate nişte bani (nu mulţi) cu anumite (re)investiţii în club. În opinia mea el nu a dorit vânzarea clubului, a făcut cesionarea aia de 10 ani pentru a mai trage de timp (şi să dispară un pic din peisaj, vezi televizarea meciurilor, etc.). Dacă vroia neapărat vânzarea "grosso-modo", o făcea în decembrie 2012, după Victoria de la MU, când potenţialul profit era la punctul maxim. Sunt sigur că se găseau chibiţi plictisiţi de banii lor, care să vadă o "altă jucărie atractivă" în CFR. Ei, acum, cu alegerile (îmi este imposibil să nu leg deciziile lui de acest aspect), lucrurile s-au schimbat un pic, acum s-ar putea să accepte -la un moment dat- şi oferte mai puţin avantajoase. Eu zic că rezultatul alegerilor i-au cam dat peste cap strategiile de business (inclusiv cele legate de club). HAI CFR!!!

        • Cristi
          Wednesday, 26 November, 2014 at 13:25

          Eu cred ca pentru un investitor e un moment bun - vremurile sunt de genul "vine valul imi ia calul". DNA va curati cel mai probabil scena primei divizii de niste cluburi. Rezultatul va fi o piata mai consolidata si evident, mai interesanta.

        • CJ-07-CFR
          Wednesday, 26 November, 2014 at 13:30

          Interesantă teoria cu „micul plus”, dar nu mă afund în ea, că-i în afara sferei mele de cunoștințe. Nu știu cât de tare-l afectează pe proprietarul CFR Cluj concediul din Dubai al locului 2 de la alegerile prezidențiale; înclin să cred că nu exagerat de mult. Cred că „țeapa” cea mai mare pe care a luat-o AP (și noi, chibiții, alături de el!) este faptul că nu și-a imaginat că fotbalul din România o să colapseze atât de brusc, după o perioadă în care (stimulată mai ales de CFR!) competiția internă se afla pe o pantă ascendentă. Majoritatea echipelor sunt pe spate (și nu din vina lui AP!), iar această atmosferă de înmormântare în masă nu are cum să atragă investitorii serioși, ci doar pe ciubucarii de care amintea Cristi. Acum, serios!, ce să mai caute Paszkany în acest peisaj?!

          • kiruj
            Wednesday, 26 November, 2014 at 13:44

            Mister, de când nea Baudelaire cu a lui "Les fleurs du mal", ştim foarte bine, că pot creşte "flori curate şi frumoase" inclusiv în mocirlă...Dacă măcar din doi în doi ani ajungi în CL (şi incasezi câte 20 de milo eu), eu cred că niciun investitor nu se va gândi neapărat la mizeria de unde a venit şi care l-a sprijinit în a obţine acei bani. Apropo, pe la începuturi chiar aşa mi s-a părut a fi CFR-ul nostru. Apoi...HAI CFR!!!

            • CJ-07-CFR
              Wednesday, 26 November, 2014 at 14:11

              Păi tocmai asta e chestia, că NU mai ajungi în Champions League (se pare că Bucșaru a fost primul care a mirosit asta)! Cine se bagă în mucegai doar pentru banii din televizarea meciurilor?

    • kiruj
      Wednesday, 26 November, 2014 at 12:52

      Ai dreptate, probabil aşa stau lucrurile. În continuarea ideii de la pct.1, aş completa că -în opinia mea, şi cunoscându-i stilul în afaceri al lui AP- chiar cred că clubul a fost destinat unei revânzări profitabile, cum ai zis şi tu. Ce nu a calculat bine AP, este că forbalul nu se poate asemăna cu niciun alt business clasic (creat pt.dezvoltare şi revânzare cu profit), nimeni nu vrea să înţeleagă acest lucru. Fotbalul -prin definite lui şi în baza istoriei lui- este (sau ar trebui să fie) da, un business, ok, dar una DE DURATĂ. Cu investiţii moderate dar constante la început, apoi -după ani buni- putem vorbi de eventuale câştiguri nete. Şi încă nici nu am vorbit despre factorul "uman" (suporteri, brand, culori, etc.), care face ca "business"-ul să funcţioneze în timp şi să se transforme -periodic- tot în profit. La CFR (şi nu numai) lucrurile a fost mereu accelerate (anul trecut, chiar acu doi ani am vorbit despre asta destul), dezvoltare rapidă (cu bani mulţi), s-au ars etapele normale/clasice de dezvoltare fotbalistică, tocmai pentru a reuşi "dezvoltarea rapidă", obţinerea unei valori adăugate şi...revânzare cu profit. Cam acestea sunt considerentele pentru care şi eu sunt de acord cu tine. Cu completarea că lui AP -totuşi- I-a reuşit asta (mai puţin revânzarea, deocamdată), dar alţii (Iancu, Porumboiu, Copos, etc.) s-au ales cu "dezvoltarea", sau chiar cu puşcăria. În final: nu-l acuz pentru asta pe AP (este şi el un businessman), nu voi folosi nici cuvinte foarte radicale (minciuni, etc.), el are greşeala imensă cu nu evaluat corect impactul social/uman la afacerii (suporteri lăsaţi cu buza umflată, rolul mediatic al problemei, cu efect de bumerang pt. el, etc.). HAI CFR!!!

      • Cristi
        Wednesday, 26 November, 2014 at 13:12

        AP este un as al gafelor de comunicare. Oricine poate avea un asemenea deficit, partea proasta e ca el nu are pentru o suma modica un om de PR bun care aiba rol de filtru. Faptul ca businessul CFR a fost cosntruit pt o revinzare rapida imi e indicat de mai multi factori: 1. s-a investit la juniori, dar neavind rezultate rapide s-a renuntat la tot-echipa a doua, GISS etc.; a fost o forma fara un fond bine asezat 2. nu exista un concept de merchandising clar 3. nu exista o profesionalizare a sponsoringului. Astea trei sunt toate activitati cu bataie pe termen lung, dar care aduc , odata implementate, constant bani. Acum , trebuie facuta si treaba asta, dar e mai greu ca nu poti sparge bani atit de lejer.

        • kiruj
          Wednesday, 26 November, 2014 at 13:52

          Păi exact despre asta vorbesc şi eu, fotbalul este un altfel de business. Trebuie să-i cunoşti toate "înfăţişările", mecanismele de dezvoltare, interdepenţa lui de factorul social/uman (foarte important!). E nevoie de alte strategii manageriale, etc. Şi încă nici n-am discutat despre problemele mai "filosofice" (aflate cu câteva etaje mai sus), cum ar fi configuraţia / organigrama / fundaţia ideală a unui club de fotbal, pentru a evita mofturile unui patron unic (care se poate plictisi la un moment dat de jucărie, etc.). HAI CFR!!!

          • Vladimir
            Wednesday, 26 November, 2014 at 14:25

            Teoretic spui bine ce spui. Dar realitatea din fotbalul de la noi e putin diferita. Dar ce scop poate sa aiba o companie care ¨baga¨ bani intr-un club de la noi? Reclama? Ok...pt asta ar plati maxim un 1milion/an de la compania careia ii pui numele pe fata tricoului, cateva sute de mii pentru spatele tricoului si vreo cateva zeci de mii ca sa isi puna reclama pe maneca sa se vada cand vreun jucator bate un aut. Si preturile astea o sa mearga in jos, din moment ce fotbalul de la noi merge tot in jos. Plus ca poti sa ai si surprize. Daca e vorba doar de publicitate, ar putea sa aiba surpriza ca fanii echipelor rivale sa iti evite produsul. Doar un simplu exemplu. Multi imbecili nu o mai suporta pe Simona Halep de cand a spus ca e stelista. Alt scop? Clubul de fotbal ca afacere. Ok, cineva spunea ca daca mergi din doi in doi in Champions League incasezi 20 de milioane si afacerea e pe porfit. Corect... Dar, o companie serioasa nu isi poate face un plan de genul ¨ok, investesc la clubul X din Romania, POATE castig campionatul din doi in doi ani, apoi POATE am noroc la tragerile la sorti din tururile preliminare, apoi POATE ii bat pe toti si ajung in grupele Champions League si incasez 20 de milioane¨. Asta in eventualitatea in care Champions League isi pastreaza formatul actual. Cine imi garanteaza mie, mare companie de investitii, ca peste 2-3-5 ani UEFA nu o transforme Champions League intr-o competitie rezervata ¨granzilor¨ din vest? O companie serioasa nu investeste intr-o afacere cu atat de multi de ¨poate¨. Ce mai ramane? Fie un suporter bogat, nebun sau tampit care iubeste clubul respectiv pana la disperare si isi risca averea de dragul clubului...bine, probabil multi dintre noi suntem suficient de nebuni sau tampiti sa facem asta, dar nu suntem bogati, fie un ¨suporter¨ care are de albit niste bani.

            • kiruj
              Wednesday, 26 November, 2014 at 15:37

              Şi tu spui bine, Vladimir, aşa este, cam multe "poate" în afacerea asta...Dar sunt destule şi în celelalte, pur economice, altfel n-am avea firme insolvente / falimentate, etc., cât să faci dig pe Olt, pardon, pe Someş...:) Succes garantat nu există în nicio afacere, doar cantitatea de "poate" diferă". Afacerile fără "poate" sunt fie cu statul (în spaţiul ex-comunist, când faci firme căpuşă cu un scop clar, pe o perioadă determinată şi ai "pregătit" terenul unde trebuie...), fie faci afaceri curate, la fel fără "poate", dar cu un profit redus, spre zero. Câteodată chiar în pirdere, doar de dragul rulajului, care te ajută în altă parte (credite bancare, etc.). Când vrei mai mult (=tun), atunci mai şi rişti, accepţi şi mai multe "poate" la un loc.

            • Vladimir
              Wednesday, 26 November, 2014 at 17:05

              Corect, Kiruj. Dar un fond de investitii, ca tot se vorbeste de elvetieni si rusi, nu isi permite sa riste doar cu speranta ca poate da un tun. Un fond de investitii investeste in afaceri sigure ca sa asigure profit investitorilor. Daca tu, fond de investitii, incerci sa dai un tun si pierzi banii investitorilor, ai o problema. Mare de tot. Chiar, nu ai observat ca la noi exista un tipar? La toate cluburile cu probleme, in momentul in care jucatorii incep sa aiba restante mari incep sa apara povesti despre investitori fantastici. Asa a fost si la U, si la Galati, si la Brasov, si la Rapid, si la Ceahlaul. Apropo de U... Acum doi ani Miriuta tinea de mana un neamt care cica vroia sa cumpere clubul. Unde e? Sa zicem ca Walter l-a tratat cam badaraneste (sau poate l-a citit si l-a tratat exact cum merita?). De ce nu l-a dus Miriuta la Ceahlaul? De ce nu l-a a adus la CFR? Sincer, sunt convins ca toate povestile astea cu investitori carora le cad banii din buzunare, cu bani care se plictisesc in conturi, sunt doar atat: povesti. Dar stii ce e trist? In mod normal un basm are rolul de a de binedispune, de a te relexa. Ei bine, basmele astea au un singur scop: sa-i prosteasca pe prosti (fotbalisti si suporteri).

  62. amne
    Wednesday, 26 November, 2014 at 14:19

    @07 - ti-am trimis un miel. Mai ii buna adresa aia?

    • CJ-07-CFR
      Wednesday, 26 November, 2014 at 18:48

      citit - răspuns and șit...

  63. Racheta
    Wednesday, 26 November, 2014 at 14:51

    Multumesc,Kiruj si I.Dacid,m-ati scutit de completari(se vede treaba ca nu sunt prea convingator!) prin comentul vostru pertinent de la 10:26 si respectiv cel de la 12.06, cand ati sesizat exact ca problemele cele mai"spinoase"si schimbarea halucinanta a antrenorilor, sunt legate tocmai de inceputuri si imediat dupa(!); de asemenea, cred ca are dreptatea lui si Cristi;sa auzim de bine!;Hai CFR!

  64. luis
    Wednesday, 26 November, 2014 at 15:42

    Nu vreau eu sa-l critic pe PAZ, dar imi pun intrebearea, oare a fost sincer cand a spus ce a spus in videoclipul urmator. link Familie, Cluj. inima Transilvaniei? Oare iti lasi familia sa moara?

  65. luis
    Wednesday, 26 November, 2014 at 15:52

    Acum ca m-am calmat un pic dupa despartirea de Miriuta scriu si eu ce am simtit cand dupa meci s-a anuntat ca pleaca..Da, afacut treaba la CFR,in conditii grele.A avut rezultate peste asteptari,a reusit sa motiveze jucatorii in conditiile in care nu au pre primit banuti.Eu ii multumesc pentru aceste lucruri,pentru bucuria pe care o traiam la fiecare victorie din Gruia,la fiecare gol,la fiecare dribling reusit al jucatorilor nostrii.Totusi,aceatsa iesire din scena mi-a lasat un gust amar,baietii care au jucat pentru el,noi,cei care am fost la stadion meci de meci,pe frig pe ploaie,pe calsura,cred ca meritam sa mai reziste doua meciuri pana la finalul turului.Pe mine ma dezamagit.Si am sa fiu rautacios acum,sunt sigur daca va avea oferta din "nemtia" ii lasa si pe cei de la Gyor.Seamana cu PAZ.

  66. kiruj
    Wednesday, 26 November, 2014 at 17:26

    @Vladimir: da, poveşti. De Moş Nicolae, de Crăciun (sau de Moş Gerilă, cum era pe vremea mea, a "comuniştilor"), că tot ne apropiem de sărbători. Chiar dacă povestea cu elveţienii e reală (eu cred că ceva tatonări tot s-au făcut), eu cred că ei -în realitate- nu vor "investi" în CFR în sensul clasic al cuvântului, ci vor juca, mai degrabă, rolul unei bănci care dă împrumut, şi care -drept garanţie- îţi ia drepturile federative ale unor jucători (care să acopere măcar în proporţie de 150% "împrumutul" dat). Risc nu prea e, vor prelua doar jucători cu o valoarea certă, verificabilă şi -la nevoie- "vandabile". Dacă cumva -între timp- valoarea celor preluaţi scade (din varii motive: sportive, etc.), vor fi ei pe fază, poţi fi sigur, să-i valorifice imediat, înainte de "deprecierea" lor totală. De-aia cer garanţii de aprox.150%, ca să nu coboare în niciun caz sub 110% (în caz de depreciere), care înseamnă tot câştig. Ok, dacă am vorbi de "investiţie-investiţie", atunci da, am putea vorbi, într-adevăr, de riscuri, de perspective, etc. Dar din ce percep eu, vorbim doar de nişte "împrumuturi rambursabile pe termen scurt". Este o schema financiară ceva mai avantajoasă pentru club ca şi vânzarea directă, pt.că "marfa" rămâne la tine (şi joacă pt. tine), în custodie, dacă vrei, şi ai obţinut şi bani. Ca şi la un împrumut bancar, unde garantezi cu locuinţa: primeşti împrumutul, pui casa drept gaj, dar ai totuşi dreptul să "locuieşti" acolo, doar că nu ai voie să-l vânzi. Mă rog, tot ar fi o soluţie de moment...:) HAI CFR!!!

    • Cristi
      Wednesday, 26 November, 2014 at 20:10

      Sau ca sa folosim un termen imobiliar.... Sale and lease back :); ca se foloseste si la cladiri, hoteluri, banci, avioane sau vapoare.

    • Vladimir
      Wednesday, 26 November, 2014 at 21:02

      Mie unul mi-ar fi frica sa fac o afacere de genul asta. Prea multe sw pot intampla... Jucatorul pe care il am eu in "gaj" se poate accidenta. sMa trezesc ca am 50% din drepturile federative ale unui pensionar de lux? Ma trezesc. Poate jucatorul pe care il am eu in "gaj" nu are chef sa place cand vrea sa-l vanda clubul si sta pana ii expira contractul, respectiv drepturile federative pe care le am eu. Ma trezesc ca am 50% din drepturile federative ale unui Minca sau Stancioiu care prefera sa se antreneze prin parcuri? Me trezesc. Poate clubul intra iar in imposibilitate de plata si jucatorii pleaca liberi de contract. Ma trezesc ca raman cu nimic? Ma trezesc. Adica nah... daca tot e vorba de basme si povesti: Eu club de fotbal ma duc la banca si le zic: Banco, da-mi niste bani imprumut. Banca: pai pentru ce iti trebuie? Eu: sa-mi platesc jucatorii ca vor sa-si depuna memorii. Banca:cum garantezi? Eu: iti dau o parte din drepturile federative. Banca: si daca iar nu ii platesti? Eu: Banco! Sa moara mama daca de azi inainte nu-i platesc intocmai si la timp!

    • Vladimir
      Wednesday, 26 November, 2014 at 21:05

      Doar aminteste-ti ce a patit AP cu Traore. Cat o fi el de destept, dar tot sau gasit niste rusi mai destepti decat el.

      • Vladimir
        Wednesday, 26 November, 2014 at 21:06

        *s-au gasit. Imi joaca feste telefonul =)

  67. luis
    Wednesday, 26 November, 2014 at 18:20

    Daca tot vorbiti de Mos Niculae,am o idee.Pe 6 december la meciul cu Craiolguta voi merge imbracat in Mos Niculae,o sa ma vedeti la TV.Am sa incerc sa pun stema CFr-ului pe caciula,pe spate unde o sa am loc.Cine stie daca Mos Niculae vine,poate si conturile vor fi pline.:-))Vorbesc serios,chiar vreau sa fac asta.Hai CFR!!!+!

  68. Racheta
    Wednesday, 26 November, 2014 at 19:08

    Luis, "cine se aseamana se aduna";"vijelios" a venit si tot asa a plecat;pt. acest gest pe mine m-a"pierdut"!; m-a iritat faptul ca, tocmai el, la care ma asteptam cel mai putin, nu a fost barbat, nu a dus treaba pana la capat nemai rezistand 2 etape si ne-a lasat cu"ochii-n soare"; doar nu se sfarsea lumea; pacat,prin aceasta"dezertare"si-a anulat multe din merite si aceea aura de omenie (apropos de caracter) ;mi-a dovedit ca, la el,mai mult decat la jucatori(pe care se pare ca i-a "pacalit", plecand)"dragostea trece prin stomac!"; desi nu e de condamnat, nu a fost fair-play(!); nu-i bai, viata le da si-i aseaza pe toti, pana la urma, dupa cum merita!; Hai CFR!

  69. CJ-07-CFR
    Wednesday, 26 November, 2014 at 20:13

    @luis - capul sus, CFR nu moare!!! Dovada, în următorul video link. „... acest film o să facă parte din patrimoniul clubului CFR și peste sute de ani...” (citat aproximativ).

  70. Vass Bela
    Wednesday, 26 November, 2014 at 20:26

    Caneto, in interventia ta de ieri, ora 20.59 ai cerut dovada de la Adevarul , insinuand, ca in multe alte dati, ca presa " il face " pe Arpi .Eu am ASCULTAT dovada, pe stiridecluj, unde in fapt a dat declaratia despre care a zis ca e o fabricatie a site-ului. N-a stiut ca e inregistrat si a mintit a la victor viorel poanta ! Iar din tonul declaratiei rezulta clar ca il doare in palarie de echipa, dar baga-te pe site si asculta cu urechea ta !

    • caneto
      Wednesday, 26 November, 2014 at 21:01

      Tare-ţi mai place cuvântul ăsta „a insinua”. :) Am ascultat ieri dimineaţă interviul audio şi am rămas şi eu tablou, la fel ca mulţi alţii. Deci, sub formă de glumă, „am insinuat” că este posibil ca săptămâna viitoare să mai apară un interviu cu Pászkány în Stiridecluj, în care va spune că n-a vorbit cu nimeni de la Adevărul. :) Aştept dovada audio de la Adevărul. :)

  71. Vass Bela
    Wednesday, 26 November, 2014 at 20:35

    Acum stiu sigur ca comisiile sunt la FRF si ca in cadrul sed de azi s-au stabilit termene de plata pt mai multi jucatori ceferisti, in cazul lui Batin termenul de plata fiind de 5 zile, dupa care urmand sa fim depunctati cu 2 puncte ( plus alte doua dupa 14 zile si tot asa ) . Pe cheferetv corn anunta un antrenor german sau Bergodi, dar nu da si raspunsul cum se vor plati toate datoriile ( numai la Maftei suma se ridica la 100.000 euro ) pt care riscam depunctari sau eliminare din competitiile organizate de UEFA . Astea-s problemele grave fratilor, oare chiar realizam in ce situatie ne aflam ?!