Sunday, Dec. 4, 2016

Ca locomotiva la casare [CFR - Pandurii 0-4]

Written By:

|

Sunday, 1 March, 2015

|

Posted In:

|

229 Comments

Ca locomotiva la casare [CFR - Pandurii 0-4]

Ceva speranțe ne-a făcut caneto, mai mult cu forța, înainte de meci. Însă singura certitudine pe care o aveam era că Eugen Trică va reuși să arunce un prim 11 pe teren.

CFR Cluj: Trică – Amadio – Tiago Lopez, Larie, Ene, Camora (Jakolis) – Muniru, Carp – Chanturia (Păun), Jazvic (Negruț), Deac – Tade.

După vreo 100 secunde de joc, tripla campioană cu picioare de lut pare deja că se năruie. Pandurii tâșnesc fâșneți pe contraatac, mingea e trimisă în adâncime pe centru, unde nu zăbovește mult, că așteaptă Momcilovic pe stânga. Centrare în spatele fundașilor centrali și în fața lui Camora, pe o poziție perfectă pentru reluarea de 0-1 a lui Mihai Roman.

CFR e nevoită să alerge și să forțeze acum pentru egalare, dar în ciuda alergării, forța lipsește. Nu-mi dau seama dacă golul primit rapid a tăiat și din macaroanele moralului. Însă la lotul pe care-l avem la dispoziție e inutil să ne imaginăm multe meciuri în care plasa porții noastre va rămâne imaculată. Ce nu putem face noi, fac cei de la Pandurii. Aglomerează spațiul din fața porții lui Amadio când au mingea, se mișcă rapid și pasează rapid, fac pressing și recuperează mingi care n-ar trebui să ajungă la ei. Joacă mult mai bine și chiar dacă galeria ceferistă rezistă pe metereze, frica de golul doi se simte în atmosferă.

Iordănescu junior se agită ca un antrenor adevărat, dă din mâini cu energie, în timp ce Trică și le strânge la piept și privește îngândurat spre neorizont sau în gazon. La „oficială”, Iuliu Mureșan are și el o privire fixă, în timp ce ăla mai tânăr lipsește, ca de obicei.

Nicoară-i dă fiori lui Tiago Lopez (min.18), se debarasează de el ca de un jalon și doar șutul în Remo Amadio ne aduce aminte că e doar o jumătate de fotbalist. Îi lipsește jumătatea care trage pe lângă portari.

Că veni vorba de Remo Amadio, italianul are mult de lucru (min.24), respinge unde poate (dar bine că poate!) și pare să recâștige spațiul porții și să dea siguranță liniei defensive. Însă linia defensivă rămâne fără Camora (min.37), accidentat, înlocuit de un fost accidentat, Jakolis. Jakolis trece pe dreapta, iar Tiago Lopez pe stânga.

Doar spre sfârșitul reprizei vedem un CFR care reușește să ducă focul în careul advers și să-l facă de tabără pentru câteva minute. Șuturi, cornere, mai ales cu Chanturia și Deac în prim plan, dar cea mai mare ocazie e una de autogol, semnată de capul lui Cordoș. Mingea trece, din păcate, pe lângă bară.

Culmea nasolului se petrece în minutul 45+1, când Amadio iese pe o centrare din corner se încurcă în Jakolis și boxează mingea în propria poartă, amintindu-ne de un portar canadian venit din campionatul Germaniei și plecat la scurtă vreme după acea fază. Galeria Pandurilor exultă, în timp ce galeria noastră „luptă CFR!” cu durere în strigăt.

După pauză încercăm să fim pe ei, dar ei sunt gata să ne dea și golul trei. Vreți să știți cum joacă Pandurii? Vă amintiți cum a jucat Ceahlăul? Ei bine, Pandurii nu joacă precum jucau cei de la Ceahlăul… Ne lasă șanse minime, așa cum se întâmpla de altfel și în vremurile când aveam șanse obiective mult mai mari.

Scor mizerabil (0-2), luptă surdă, meciul tot mai anost. Pandurii, albi ca niște ghiocei, stau la cutie, la pândă, așteaptă să treacă timpul, să-și ia punctele acasă, dar nu se sfiesc să intre din nou în careul nostru dacă faza le permite.

A intrat și Eric – că numai el lipsea – cel care a ratat un transfer la CFR acum nu știu cât amar de vreme. Și „Diego” Eric nu stă pe gânduri în minutul 83, sare mingea peste Ene… aceasta nu vrea să sară cu toată circumferința… așa că o ajută un picuț cu mâna… șut!… 0-3.

Două minute mai târziu, Eric pasează mingea 100% cu piciorul, iar Shalaj face 0-4, împotriva cursului campionatului până nu demult. Nu mai pun și fotografia acestui gol, că lungesc inutil articolul. Eric ratează apoi majorarea scorului, dar ce mai contează?, numai ei boxează…

Final de partidă, de umilință, de iluzii, de amăgiri. „Lanterna vișinie” se îndreaptă spre depou și noi pe lângă ea. Dacă se va opri într-o ligă inferioară, n-o să fie bai imens. Dacă nu se va opri decât la topitorie, e altă poveste. Dar să rămânem deocamdată în povestea actuală, cu zmei și ghionoaie. Ne reîntâlnim la meciul următor. Poate o să iasă mai bine.

PS. La conferința de presă, Trică se gândește abătut cum naiba să mai improvizeze fotbalul. Lasă, Eugene, că poate coboară patronul pe bancă, lângă tine, ca în vremurile bune când treceam prin perioade proaste, să aducă ceva infuzie de moral și avânt. Sau măcar niște infuzie (ceai) calmantă, fierbinte…

Share This Article

Related News

Dacă e vineri, batem la Mureş!
Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!

About Author

CJ-07-CFR

[înmatriculat în Cluj-Napoca] Compasiune cititorilor care nu înțeleg textele lui 07 și lui 07, care nu le pricepe comentariile.

(229) Readers Comments

  1. Nea_Silica
    Sunday, 1 March, 2015 at 20:31

    Vai şi jale, cam asta suntem noi! Nu văd ce poate face Trică, aici poate doar Samantha cu vrăjile ar avea şanse... Pur şi simplu, nu văd ce s-ar putea face. Vom fi ciuca bătăilor? Ne bat ăia din vale, ne bate orişicine? Problema majoră e în sufletul jucătorilor, nu au puterea să joace de la egal la egal, se simt inferiori, umliţi. Şi asta se datorează strict conducerii. Noi mai rezistăm, văd că şi tu, 07. Mulţam pentru asta!

  2. Marcel
    Sunday, 1 March, 2015 at 20:33

    Pfuuuiii mamă,,,mamă!!!!Ceapa lui de Futbool!!!Nodu din gât mio coborît în piept sub forma de durere....da și arbitrii ăstia ajută la dezastruu,dacă nu văăăd....totusi Pandurii mai buni....

  3. caneto
    Sunday, 1 March, 2015 at 20:33

    Azi ne bătea lejer şi Ceahlăul. S-a văzut/simţit din primele clipe lipsa de prospeţime, de concentrare, neputinţa, şovăiala la ai noştri, habar nu aveau ce vor de la această partidă. În condiţiile astea nu le-a fost prea greu la gorjeni să ne tichitacheze.

  4. Marcel
    Sunday, 1 March, 2015 at 20:34

    Scuze ca n-am gătat ... totusi HAI CFR!!!!

  5. Retardila
    Sunday, 1 March, 2015 at 21:05

    Al doilea meci pe viu vazut de mine in ultimii 40 de ani... Nu ne trebuiesc multe sa depasim conditia actuala de nivel divizia nationala judet (ca a fost un meci de antrenament al unei divizionare A cu o echipa de judet)...primul gol: partea dreapta a apararii .... nu sezista...golul 2...gol de portar incepator sau din aia care n-au jucat meciuri...golul 3....Mana lai Maneric...)...golul 4 nu se mai pune, oricum era 'jaba... Ne trebuiesc in orice ordine, crescatoare sau necrescatoare: un antrenor general pentru jucatori care sa-i invete termenul de "ia-i fata"... un antrenor care sa invete jucatorii sa faca ceva sa nu sara mingea din ei ca din orice oicior de masa, fie masa de lemn sau din badoage... si inca unul care sa-i invete ca fotbalul este un sport care se joaca cu o minge - nimic altceva decat un obiect rotund din piele sau inlocuitori - umflat cu aer... Sau poate un singur Antrenor, cu "A"mare...ala, Ne-infricatul poate merge la Dabuleni, impreuna cu Costea la cules lubenitze...cica mai sunt locuri...

  6. thedarkside
    Sunday, 1 March, 2015 at 22:29

    Azi n-am avut ce sa le facem. Cu echipa din tur, altfel ar fi stat povestea, cu tot cu Maradona lor. Dar trebuie sa ne obisnuim si cu asta, n'est pas? Ca n-avem de ales. Sau avem?

  7. Retardila
    Sunday, 1 March, 2015 at 22:57

    Nu trebuie sub nicio forma... Ar trebui in Antrenor.... care sa-i faca pe angajati (ca fotbalisti nu-i pot numi) sa lucreze confom fisei postului...sau macar sa invete maiestria manuirii mistriei si a vibratorului de beton....E drept, acolo se castiga mult mai putin decat la Frana in criza, dar daca nu-si incep cresterea carierei lor, vor ajunge la betoniera...

  8. fotbalfan
    Sunday, 1 March, 2015 at 23:19

    in acest moment al casarii noastre nu cred ca e indicat sa dam in aia putini care au mai ramas pe langa echipa (incepand cu Trica). asta e, mergem inainte, va zic ce-mi zic mie in primul rand: accent pe familii si alte valori, sa nu punem la inima ca exista sansa sa ne betejim de tat (daca nu suntem deja). Doamne ajuta si hai CFR!

  9. gica10
    Monday, 2 March, 2015 at 00:11

    Nu trebuie sa ne pripim cu concluziile dupa aceasta partida.Am pierdut ,dar am mai facut-o chiar mai rusinos cand am luat un titlu.Apoi daca nu era golul din primul minut(ofsaid conform regulamentului in vigoare) poate ca altfel stateau lucrurile-n teren........sau nu.Este evident ca aceasta echipa de prazari sustinuta din bani publici(sau din zona cenusie a economiei) are valoare si poate pune in dificultate pe multe alte echipe din campionat.Nu suntem intr-o perioada fasta,dar tocmai acum ar trebui sa strangem randurile si poate miercuri putem sa dam un restart.Din pacate subtirimea bancii este un impediment important,care fara o decizie pozitiva de la TAS ne va-ngropa in segunda.Asta este,capul sus si repetati inca o data vanjos:cine este cfrist nu e niciodata trist aleo ,aleo!

  10. Retardila
    Monday, 2 March, 2015 at 00:34

    Hai sa nu ne pripim...e un meci... DAR... atitudinea jucatorilor (nu le zic fotbalisti, ca as jigni multa lume) a fost de un lehamite total...Notiuni de "primul la minge", "pressing" "lansare persoana" , etc...lipsesc cu desavarsire.... S=o fi crezand Trica Marele Salvator, dar conexiunile de joc cu un lot care macar pe 70% a fost in tur pe locul 2.....is de toata mila... Nu s-a vazut nici cea mai mica idee in cele 90 de minute... HAI CFR!!!

    • Dantesc
      Monday, 2 March, 2015 at 01:04

      Ba ...si acum ma adresez voua celor "pupi"... cat naiba mai credeti ca puteti vinde orice cacat arpadist invelit in staniol? Cat il mai puteti absolvi pe cap chel de orice vina? Mai intreb odata si o sa mai intreb de sute de ori daca e nevoie...De ce nu s-a depus dosarul de insolventa din timp ? De ce la rezerve e un pusti de 16 ani pe care "l-am lansat" eu acum doi ani la o cupa AISCP? Pusti talentat de altfel dar clar necopt si nu neaparat ceferist...Cine-i ma de vina ? Trica ? Muresan Iuliu? Panin ? Cine a taiat ma finantarea in momentul in care clubul se putea auto-sustine?...Tata?

      • Cristi
        Monday, 2 March, 2015 at 03:09

        De nervi ai ajuns sa te autocontrazici. Ori clubul se autosustine, dar atunci nu avea nevoie de finantare, ori avea nevoie, dar atunci nu se poate autosustine.Realitatea trista e ca toti ne-am amagit ca pe stil vechi bugetul e balansat de "anii pari". Cum n-a mai mers ulciorul la apa, cum a picat totul pentru ca ne-am amagit ca mai iese ceva. E o etapa care se termina, din pacate starea letala nu e una frumoasa, dar vom trece si peste asta.

  11. Cfr-Atlanta
    Monday, 2 March, 2015 at 05:08

    Nu am vazut meciul , dar rezultatul spune tot. Astept sa iasa IM in fata si sa ne spuna care planul , obiectivul pe urmatorul an. Unde vrea defapt conducerea sa ajunga.

    • Anonymous
      Monday, 2 March, 2015 at 09:10

      Planul e clar: hegemonie!

  12. kiruj
    Monday, 2 March, 2015 at 07:55

    Click aici pt. note! HAI CFR!!!

  13. Racheta
    Monday, 2 March, 2015 at 10:01

    Aş înlocui ''locomotiva'' din titlu cu ''trenul''la casare;eu, unul, nu mă mai pot minţi şi amăgi la nesfârşit,că vezi Doamne, e doar un meci mai slab- bla,bla,bla-aiurea(este al 5-lea pe care l-am vizionat!), acesta ne este ''potenţialul''; fapt izvorât din cauza haosul în care ne-a aruncat ''onorata''conducere, reflectat inevitabil în mod negativ, prin starea de spirit şi jocul submediocru al echipei şi a incapacităţii unui antrenor care, deşi sufletist, este totuşi limitat pt. un asemenea nivel,conform cu''anvergura'',chipul şi asemănarea lui I.M.(care degeaba o dă la întors, în al 13-lea ceas cu insolvenţa, că uşa FALIMENTULUI ne este,deja, întredeschisă); între următoarele eşecuri umilitoare, care deabia aşteaptă să-ngroape anii de glorie şi brandul CFR, aş prefera şi suporta mult mai uşor rana provocată de un faliment asumat; şansele şi speranţele noastre de salvare din partea lui Paszkany(Bucşaru II) sunt f. aproape de zero, pt. că, el însuşi trebuie să se SALVEZE din în insolvenţă şi faliment cu oareş'ceva firme,unde mai pui că i-au mai intrat în''casă''şi ANAF-ul blocându-i nişte conturi, başca că a mai dat nişte rateuri prin Românica(cercetări şi procese interminabile, de tot felul), dar mai ales a mai strâns şi nişte''găuri''de prin Cipru; nu ai ce-i face, când setea nesăbuită de înavuţire pune stăpânire pe tine,încerci să foloseşti toate tertipurile şi mijloacele(unele, din nefericire, nelegale) să-ţi atingi scopul, căzând astfel în păcat(!); presimt că ieri s-a parafat''începutul,sfârşitului''!;Prezicerile lui Arpike:''urmează o perioadă de 4-5 ani prin ligile inferioare''prind tot mai mult contur;Bravo,Arpike,''mare om,mare caracter''!;Kiruj, eşti de admirat şi de apreciat pt.''aplombul'' şi tenacitatea cu care te lupţi(cu morile de vânt)pt. o cauză mai bună, dar pt. mine ''C'est fini la comedie!''; nu mai am cum şi nici puterea să notez nişte jucători frustraţi, neantrenaţi şi nemotivaţi, care aleargă precum electronii vagabonzi, dezorientaţi, care deabia se ţin în ghete,având o condiţie şi o rezistenţă fizică precară şi care pe deasupra,mai sunt obligaţi să suporte şi umilinţa nesiguranţei zilei de mâine(!)

    • kiruj
      Monday, 2 March, 2015 at 10:17

      Chiar dacă aş vrea să te contrazic, tot n-aş reuşi. Dar nici nu vreau să te contrazic, că ce ai prezentat, bine ai prezentat. Asta e, dar mă simt "obligat" să iubesc în continuare această echipă, mai ales acum, când are problem extreme de grave, poate fatale. În paranteză fie spus: eu cred că Eugen a fost adus tocmai pentru că e SINGURUL cu ceva nume, care accepta rolul de cobai regizat de conducere. Problema majoră nu e la el, ci la băieţi, care -din câte văd- acum au înţeles şi ei că gluma-i groasă rău, şi nu se mai pot aduna psihic. HAI CFR!!!

      • Nea_Silică
        Monday, 2 March, 2015 at 11:45

        Iată, îndrăznesc să scriu (chiar dacă mă lapidați), că falimentul ar fi o soluție mai onorabilă pentru acești sărmani jucători, și chiar și pentru noi, suporterii. Că dacă continuăm tot așa (avem premisele pentru asta), vom ajunge de râsul curcilor din vale și a tuturor miticilor... Ăștia de la FRF au dat doar odată, dar ne-au dărâmat atât de rău încât suntem groggy și se pare că mai avem puțin până la TKO...

  14. thedarkside
    Monday, 2 March, 2015 at 11:55

    Eric e simpatic, ne trimitea inimioare si bezele dupa meci, desi numa de alea nu-mi ardea mie (si cred ca nici celorlalti de langa mine), mai ales ca s-a si ajutat cu mana la golul trei. Insa nu ma pot supara pe el, un gol in plus sau in minus chiar nu mai conta. Scorul final nu m-a incantat deloc insa spectacolul a fost ok. Mi-a placut si finalul, cand echipa a venit sa salute galeria. Inca mai sunt fani in tribune, care culmea, nu au fluierat echipa pentru infrangerea din Gruia (asa cum faceau prin 2010 la o infrangere acasa) ci i-au aplaudat si i-au incurajat. Abia astept meciul cu U. Hai CFR!

    • Saul
      Monday, 2 March, 2015 at 14:29

      Cam cati suporteri au fost in tribune?

      • thedarkside
        Monday, 2 March, 2015 at 15:06

        Din tribuna 2 nu prea poti sa-ti dai seama, mi s-au parut a fi mai multi de 3000, insa cand am vazut imagini la televizor, pareau mai putini. La galerie nu stiu daca au fost 200, 90% dintre ei adolescenti sau foarte tineri, insa au facut atmosfera frumoasa, cu steaguri, cantece... Mesaje de sustinere neconditionata... Eu ma duc si la meciul cu U si de pierdem iar cu 0 - 4. Atata mai pot face si eu...

    • thedarkside
      Monday, 2 March, 2015 at 15:53

      Si e si fair-play link

    • fotbalfan
      Monday, 2 March, 2015 at 19:19

      ma bucur ca am rezolvat un mister: cui trimitea eric bezele si inimioare si zicea sa vb la telefon dupa meci :)

      • thedarkside
        Tuesday, 3 March, 2015 at 10:28

        :-)

    • luis
      Monday, 2 March, 2015 at 19:20

      Intunecatule,voi fi langa tine,si la bine si la rau,hai CFR!!!+!.

  15. PINTEA
    Monday, 2 March, 2015 at 12:04

    Daca scoatem 10 puncte in returul asta sintem mari,dupa cum am jucat !!! Hai CFR !

  16. Cfr-Atlanta
    Monday, 2 March, 2015 at 13:35

    @ Nea- Silica Nu FRF ne-a daramat ci conducerea. FRF a respectat doar regulamentul.....

    • Nea_Silica
      Monday, 2 March, 2015 at 15:45

      CFR Atlanta. Greşeşti dacă ai impresia că aici regulamentele se aplică 100%. Peste tot găsesc portiţe peste portiţe, aici totul este posibil. Se putea rezolva în multe alte feluri, dacă ar fi fost bunăvoinţă. Dar aşa ceva nu se găseşte pentru CFR. Nu încercam să-l disculp pe dl.doctor, vina sa este clară, e un fel de ultim strop în paharul cu amar, din care sunt puşi să bea sărmanii noştri jucători.

      • Vladimir
        Monday, 2 March, 2015 at 15:56

        2 luni de amanari, ce au fost? Nu bunavointa?

        • Nea_Silica
          Monday, 2 March, 2015 at 17:12

          Or fi fost. Pot însă să-ţi pun o întrebare? Câte echipe au fost penalizate cu peste 20 de puncte până acum? Câte echipe meritau o asemenea penalizare? Şi câte din aceste penalizări s-au menţinut până la executare? Şi câte echipe au scăpat pe nedrept de aceste penalizări? Şi care-i criteriul pe baza căruia scapi de asemenea chestii?

          • Vladimir
            Monday, 2 March, 2015 at 18:38

            Victoria Branesti a primit o depunctare similara acum cateva zile. Cat despre ce echipe meritau dar nu au fost depunctate, nu stiu, spune-mi tu... Dar probabil mi-as fi amintit daca ar fi fost cazul. Probabil jucatorii ar fi facut scandal prin presa, asa cum au facut Maftei si Liviu Ganea.

            • Nea_Silica
              Monday, 2 March, 2015 at 22:13

              Probabil eşti mai bine informat. Am căutat pe goagăl şi nu am găsit altceva decât ameninţări, nici o decizie. Oricum, e liga a 2-a, în prima noi suntem exemplu pentru cât de tare dă FRF. N-are rost să mă cert cu tine, clar nu simţi ce simţim noi în zilele astea. Fii fericit, fiule.

              • Vladimir
                Monday, 2 March, 2015 at 23:15

                Nu ai gasit pentru ca am facut eu o greseala. Era vorba de Sageata Navodari, nu despre Victoria Branesti. Oricum pana in 25 martie mai e doar un pic. O sa vedem atunci daca FRF a lovit in CFR doar pt ca e CFR. Pe 25 martie ar urma depunctarea celor de la FC Brasov. Tot cu o gramda de puncte.

  17. Saul
    Monday, 2 March, 2015 at 14:43

    Din respect pt unii dintre cei care mai postati aici, mi-am reprimat dorinta de a scrie ce simt in acest moment, pt a nu supara pe nimeni. Oricat am incerca sa ascundem gunoiul sub pres, nu mai putem nega evidenta. Sfarsitul e foarte aproape si se preconizeaza a fi unul agonizant, presarat cu multe umilinte. Sper doar ca cel responsabil de aceasta situatie si care acum se ascunde prin dunele desertului, sa fie ascuns pt cativa ani alaturi de alte lichele ale acestei mizerii numita fotbal de liga 1. La rugamintea unor prieteni (pt a folosi abonamentele) voi fi prezent la semifinala de cupa, desi nu-mi doresc acest lucru. Nu cred ca se putea un moment mai prost in care sa intalnim concitadina insolventa si nu oricum, ci in dubla mansa. Urmeaza apoi stana. Din nefericire am ajuns intr-o situatie umilitoare mai rau decat valenii, rapidistii sau alti insolventi.

  18. kpy
    Monday, 2 March, 2015 at 15:14

    Cum sa puna 50 lei intrarea la meciul cu pinguinii? Vor sa fie stadionul gol? ca asa obtin un stadion gol.

    • thedarkside
      Monday, 2 March, 2015 at 15:46

      Accesul pe stadion se poate face si pe baza abonamentelor. Stiu ca nu-s multi, dar poate nu se stie chestia asta.

  19. Ery-unicul suporter CFR din mun. Botoşani
    Monday, 2 March, 2015 at 16:11

    Sper să fie acest meci un mic accident ca acel 0-5 cu Rapid pe 7aprilie 2012 şi nu s-a prăbuşit CFR-ul . Poate că nici acum cu acest 0-4 nu va fi sfărşitul cu toate că gânduri sumbre şi pesimiste mă bântuie că şi dacă să spunem TAS-ul ne dă cele 24 de puncte înapoi cu echipa noastră subţire , subţire ca foiţa nu facem faţă în Liga1 doar atât că nu s-ar pune problema retrogradării . Doamne dă să mă înşel !

  20. Vass Bela
    Monday, 2 March, 2015 at 17:33

    Kiruj, nu-i cazul sa polemizam, dar trebuie sa recunosti ca un mijloc cu Anton, Pintilii, Dan Nistor e mult peste mijlocul nostru ( sa nu mai amintim de Eric ca si rezerva ... ) , iar despre importanta mijlocului stii mai bine ca mine . In rest, durere mare !!!!

    • kiruj
      Monday, 2 March, 2015 at 19:11

      Da, mijlocul lor "pare" -într-adevăr- peste a noastră...Am şi zis acu vreo 3 săptămâni, că pentru a suplini cumva lipsa de valoare şi de previzibila letargie în a face pressing, etc., ar fi bine aşezarea echipei în 4-4-2, pentru a asigura măcar densitate, şi trebuie să accepţi că acum important e să te aperi bine, să închizi bine, şi poate prinzi ceva contraatacuri letale cu Jazvici, Deac, Tade. Interesant mai este şi "percepţia" noastră asupra valorii lotului: în vară -când au venit necunoscuţii Susici, Guima, Larie, Carp, Jakolis, etc.- cu toţii ziceam (aproape la unison), că e un lot de locurile 10-12, apoi nea Miri a făcut ce-a făcut, şi miraculosul loc 2 i-a transformat -aşa, peste noapte- în valori certe...Faţă de acest loc 2 miraculos am spus ce-am spus, dar vorbind la global, trebuie să admitem, că valoarea de moment a acestor jucători depinde foarte mult de împrejurări şi de "condiţiile de muncă". În toamnă au fost supermotivaţi de Miri (e drept, în condiţii muuuuuuult mai bune, de fapt "aparent mult mai bune", când mizeria a fost bine ascunsă sub preş), acum este aproape imposibil să repeţi aceleaşi "miracole". Jocul asta psihologic contează enorm (revin cu exemplul meu clasic, Urziceniul), din rebut poţi face "aur curat" şi invers...HAI CFR!!!

      • luis
        Monday, 2 March, 2015 at 19:33

        Kiruj,aceasta echipa nu a facut nici macar o pregatire de iarna adecvata.A jucat cateva amicale cu echipe noname,si atat.Din minutul 60 sunt terminati,mai ales ca Deac,Tade,Camora alearga ca nebunii pe tot terenul sa suplineasca lipsa de valoare si experienta a coechipierilor.Asa nu se poate castiga<Despre Trica ce sa spun?Jos cu palaria ca a venit,dar aceasta palarie este cam mare pentru el,cu tot respectul.Cu gargara ieftina nu castigi meciuri.Saul (azi chiar m-am gandit la el) are dreptate ,este inceputul sfarsitului,si parerea mea este ca a fost sau este un sfarsit organizat,bine pus la punctpentru a reduce pierderile unor "oameni" de afaceri printre care si unul chel.Nu este o problema ca murim,ci faptul ca nu murim cu demnitate,murim tarati prin mizerie,mintiti ,batjocoriti,jucatori ,suporteri simpatizanti.Oricum,cum spunea si thedarkside,eu voi incerca sa merg la fiecare meci,sa sustin echipa,atat pot face si eu.In rest doresc celor ce au regizat acest scenariu exact acelasi lucru pe care l-au facut ei acestui club.Hai CFR!!!+!

        • Saul
          Monday, 2 March, 2015 at 19:57

          De acord cu tine Luis, nu exista umilinta mai mare decat sa-ti pierzi demnitatea. La fel le doresc si eu celor care au orchestrat umilinta echipei noastre de suflet. Doar ca sa nu uitam:"Invins nu esti atunci cand sangeri, nici ochii cand in lacrimi ti-s. Adevaratele infrangeri, sunt renuntarile la vis". PS Cum de te-ai gandit la mine?

          • luis
            Monday, 2 March, 2015 at 20:08

            Pai,nu ai mai scris de foarte mult timp.Ma gandeam ca daca esti abonat sigur vei veni la meciul cu nuliversitarii,si daca se poate intra pe baza abonamentelor m-am gandit ca vei veni in T2,si ne intalnim.M-am gandit sa-ti scriu dar mi-a fost un pic jena,nu am vrut sa fortez nota.

            • Saul
              Monday, 2 March, 2015 at 21:35

              Voi veni sigur, doar ca abonamentele noastre sunt la oficiala si intram cu masina pana in parcarea din incinta stadionului (sub T1), deci e un pic mai dificil sa ne-ntalnim, desi mi-as dori mult acest lucru.

        • kiruj
          Monday, 2 March, 2015 at 20:08

          Foarte corect, Luis! pe lângă toate mizeriile care tot vin şi vin, apare şi carenţele evidente (preconizate de noi) în privinţa pregătirii fizice de bază (nu neapărat din vina lui Eugen, asta i s-a "oferit" în ultima clipă, pt. a mai salva aparenţele, pt. o sătămână, două), şi în privinţa pregătirii fizice special (preparator neamţ, vezi Miri). Dpdv al pregătirii şi rezistenţei generale echipa va ajunge la un nivel apropiat faţă de celelalte echipe cam după 7-8 etape, până când vom avea în mod cert de suferit la acest aspect, dublat de factorul psihic din ce în ce mai apăsător (aici ceva salvare paote veni de la TAS, plus ceva mărunţişuri plasate în cardul jucătorilor). Oricum, imaginea de "ansamblu" e destul de clară, am mai spus-o şi în comentariile anterioare, impresia este că se doreşte asta în mod intenţionat, deja nici aparenţele / scamatoriile nu mai pot deforma realitatea. PS: pe la sfârşitul lui martie mă voi duce şi eu la un meci, poate la ultimul? Totuşi, HAI CFR!!!

      • thedarkside
        Tuesday, 3 March, 2015 at 10:37

        Sa nu-l uitam nici pe Ionut Larie. Imi amintesc cum mai multi tribunisti au criticat conducerea la aducerea lui la echipa. Mie in meciul cu Pandurii mi s-a parut cel mai bun dintre franari, l-am si notat cel mai bine. In cuplul Larie - Rada mie totdeauna mi s-a parut mai bun Larie. Rada stie sa execute bine lovituri libere, dar in aparare ma bucur ca a ramas Larie. Poate invata de la el Ene si mai creste, cat sa scapam cu fata curata sezonul asta. Mai vedem.

  21. IQ
    Monday, 2 March, 2015 at 21:02

    In urmatoarele 2 saptamani vom sti cu adevarat ce se(mai) vrea de la CFR- ul lui Paszkany.Evolutia evenimentelor(intuita de cei care au sesizat si interpretat corect de vreo 2 ani trendul echipei), este spre un faliment "programat",dar( tot mai evident )prost regizat.Au trecut deja vreo 10 zile de la declararea insolventei,mai sunt tot atatea in care trebuie depus dosarul la TAS.Conducerea clubului a devenit muta: niciun cuvintel cu privire la ce va urmeaza,a ramas doar Trica sa-si dea cu parerea si sa plateasca oalele sparte....Acest mod de comportament din partea conducerii arata lasitatea profunda a celor care conduc ( dirijat) spre distrugere aceasta echipa.Noi ,suporterii adevarati ai CFR-ului avem insa datoria morala sa fim in continuare langa echipa,sa o incurajam,sa-i respectam pe cei care mai lupta pe teren,asa cum a demonstrat,superb,galeria duminica.Meciul de miercuri din Gruia va arata cati dintre noi au mai ramas cu adevarat langa echipa si cati dintre cei de pe gazon mai simt ceva pentru culorile alb-visinii!Miercuri se vor vedea adevaratele caractere in Tribuna CFR din Gruia si la baietii de pe gazon care vor putea demonstra impreuna ca adevaratul CFR nu a murit oferind o lectie de viata si de demnitate tuturor dusmanilor si celor care si-au batut joc in ultima vreme de aceasta echipa!Haideti miercuri cu totii in Tribuna CFR din Gruia!Hai CFR!!!

    • Saul
      Monday, 2 March, 2015 at 21:37

      Subscriu!

    • kiruj
      Monday, 2 March, 2015 at 22:18

      Subscriu și eu, IQ! HAI CFR!!!

    • Nea_Silica
      Monday, 2 March, 2015 at 22:19

      IQ, şi la meciul cu Pandurii am avut suporteri minunaţi. Poate dacă intrau suporterii, reuşeau să bată la scor, dar din păcate echipa nu mai poate. Sufleteşte, după părerea mea. Cu moralul la pământ te bate oricine!

  22. kiruj
    Monday, 2 March, 2015 at 22:26

    Click aici pt. notare! Softul se va închide marți, pe la 12.00. Știu că jocul nostru a pierdut mult din șarm, dar haideți s-o terminăm măcar noi cum trebuie. HAI CFR!!!

  23. Panou
    Tuesday, 3 March, 2015 at 08:49

    Cineva comenta pe chefere.tv: "Ma uit la ASA Mures cum joaca cu ''rezervele'' CFR-ului si au ajuns pe podium. Ce bine ne-ar fi prins acum ''rezervele" Hora, Sepsi, Voiculet, Stancioiu - eu il vad peste portarii nostrii, Muresan la mijloc"... Culmea este ca tocmai din cauza acestor jucatori pe care ii regretam acum Hora, Sepsi, Voiculet... am fost depunctati! Adica, managementul echipei a fost dublu falimentar. Au dat deoparte ceva util si au mai fost si depunctati pentru asta!

  24. pesimistu
    Tuesday, 3 March, 2015 at 09:00

    Eu l-as intelege pe AP, fie daca nu mai are bani, fie daca s-a saturat de echipa. Si mai mult deca din motive strategice vrea sa o retrogradeze si fie sa o mentine in divziile inferioare, fie sa-i faca un come back stralucit, desi daca se vroia coem back, se putea face iarna asta linistit, pentru ca la cum s-a slabit si Steaua, ar fi fost sanse foarte mari pentru castigarea campionatului, si inca usor. Dar daca se doreste retrogragradarea, ceea ce nu inteleg, de ce trebuie facuta asta prin cea mai mare umilinta posibila: depunctare, interdictie la transferuri, ciuca batailor, etc. Crede Arpy ca vreunul din dusmani lui personali sau ai brandului CFR va aprecia acest proces si ne va dona un cozonac, sau ce ? daca nu e o problema sa mergem in esaloanele inferioare, cum ni s-a spus in timpul in care Miriuta si cu trupa trageau inca din rasputeri, nu e nici o problema, se poate retrage si voluntar din campionat, jucatorii vanduti, si gata, incepea reconstructia cu juniori. Ca sa cedezi o lupta nu e nevoie sa treci prin bataie si umilinta daca o cedezi din start.

  25. thedarkside
    Tuesday, 3 March, 2015 at 10:44

    O barfa ce-am auzit-o la meciul cu Pandurii in tribuna 2. Cica s-ar dori dezumflarea balonului datoriilor pentru ca apoi Gadola sa preia clubul. Sarmanii suporteri...

    • dan dan
      Tuesday, 3 March, 2015 at 20:53

      Oamenii cauta tot felul de scenarii..... unele mai vechie erau cu transferuri de 8 milioane de euro, cu anul asta o lasam mai moale ca e anul impar, altii visau hegemonii, altii next-leveluri.... Intradevar, e trist cand dai cu fundul de pamant...

  26. thedarkside
    Tuesday, 3 March, 2015 at 10:50

    Petrolul va fi depunctata cu 24 puncte? Ca e mult mai usor sa-ti faci echipa din bani publici, nu? link

    • thedarkside
      Tuesday, 3 March, 2015 at 11:04

      De ce nu a pompat si Boc cate trei milioane de euro la CFR dupa fiecare cupa castigata?

      • Vladimir
        Tuesday, 3 March, 2015 at 11:15

        Cica nu avea cadru legal lol.

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 3 March, 2015 at 11:29

      Noi am fost depunctati pentru datoriile fata de fostii jucatori nu pentru perchezitiii de la DNA.

      • thedarkside
        Tuesday, 3 March, 2015 at 12:48

        Bun, da te poti lupta cu echipele finantate din bani publici? Ti se pare o lupta fair-play? Crezi ca poti castiga pe termen lung? Da cu echipele intrate in insolventa si iertate de datorii, te poti lupta? Ti se pare o lupta cinstita? Adica de ce trebuie sa fim noi mai catolici decat Papa?

        • Ioan Dacid
          Tuesday, 3 March, 2015 at 13:11

          Corect ce zici tu dar nu e o scuza pentru ce s-a intamplat de ce s-a ajuns la acasta depunctare.

          • thedarkside
            Tuesday, 3 March, 2015 at 17:07

            Da, asta n-am inteles-o nici eu. Si-au dat cu stangul in dreptul...

        • Vladimir
          Tuesday, 3 March, 2015 at 13:49

          Thedarkside, sa nu-mi spui ca esti atat de naiv incat sa crezi ca toti banii aia au ajuns in bugetul Petrolului :) Moda asta cu finantarea echipelor din bani publici e doar o metoda de sifonare a banilor... Eu unul nu cred ca au ajuns atatia bani in conturile Petrolului incat sa fi avut cu adevărat un avantaj fata de competitoare.

          • thedarkside
            Tuesday, 3 March, 2015 at 16:05

            Deocamdata Capra-i la bulau si Arpi inca nu... Pai daca si Capra si primarul Ploiestiului is anchetati de DNA, eu nu cred ca a scos din buzunarul lui sa premieze jucatorii pentru cupa sau sa le plateasca in totalitate salariile. Si au adus si ei jucatori de valoare, altfel nu erau acolo sus...

            • Vladimir
              Tuesday, 3 March, 2015 at 18:26

              Pai Curtea de Conturi a zis ca e ok. Iar primarul Ploieștiului a fost reținut in urma unui denunt a lui Capra. Logica imi spune ca denuntul nu a fost "Primăria Ploiesti ne-a dat pentru premiere". Asta se stia de multa vreme. Mai degraba denuntul a fost "Am impartit cu primarul banii din premiere". Nu stiu...dar asa imi spune mie logica.

    • caneto
      Tuesday, 3 March, 2015 at 11:31

      La ce lot numeros (comparativ cu CFR) au Petrolul şi celelalte echipe din liga 1, dacă-i penalizează pe toţi cu câte 2 puncte de jucător, cu 11 puncte putem lua titlul. :)

      • Vladimir
        Tuesday, 3 March, 2015 at 12:28

        Petrolul a intrat deja in insolventa. Asa ca la ei nu se mai pune problema de depunctare.

  27. cfrms
    Tuesday, 3 March, 2015 at 11:22

    Da, Boc a profitat mult in ultimii ani, multa lume a aflat de Cluj prin CFR si nici-o recompensa. Altii stau total pe banii primariilor.

    • Vladimir
      Tuesday, 3 March, 2015 at 12:23

      Boc e doar un politician scarbos. Eptiomul politicianului roman. Exact ceea ce ma tine departe de cabina de votare. Nu are cadru legal my ass. A fost prim-ministru. Presedintele partidului de guvernământ. Ce l-a oprit sa creeze cadrul legal?

  28. CJ-07-CFR
    Tuesday, 3 March, 2015 at 11:38

    Dacă a uitat să ne roage să adunăm 7.500 euro pentru 4 puncte (Stana), rog actuala conducere să ne roage din timp să adunăm banii pentru 24 puncte (depunerea dosarului la TAS; cineva vehicula suma de 30.000 euro).

  29. isti33
    Tuesday, 3 March, 2015 at 12:14

    Am asistat la meci,am venit de la 2000 de km,am sunat prieteni,am dus-o si pe sotia, socrul,am aplaudat pana la sfarsit, cu toate ca m-a durut enorm ceea ce am vazut,pana unde se mai poate injosi situatia fata de jucatori,suporteri??...am facut tot felul de supozitii,scenarii ce se vrea,dar cred ca suntem in deriva totala, fara un capitan,chiar nu mai este nimeni care stie ce se intampla, sau ce urmeaza,si dureros este ca cel care ar putea redresa situatia,este mut, a disparut total,si asta pe usa din spate.Daca ar avea putina demnitate, ar anunta care-s planurile, oricare ar fi ele, cred ca am digera mai usor orice urmeaza,decat sa fim lasati ciuca batailor altor insolventi, corupti,puscariasi,crema ligii 1...In orice caz,respect galeriei care a cantat si aplaudat indiferent de scor. Eu voi fi si maine la stadion, voi incerca sa mai aduc si alti prieteni care iubesc echipa,voi sustine baietii, pe Eugen, cred ca de asta au nevoie cel mai mult,sper intr-o minune,cand totul pare pierdut, atunci poate veni o mana salvatoare,oriunde ne indreptam,eu atata am de zis: HAI CFR!!!

  30. kiruj
    Tuesday, 3 March, 2015 at 12:40

    NOTAREA este oprită, tabelele sunt reactualizate! În opinia celor 12 tribunişti (participant la notare) media echipei este de 4.8, Trică având 3.9. Nota medie maxima o are Camora (6.0), iar cea minima Lopes (3.7). HAI CFR!!!

    • thedarkside
      Tuesday, 3 March, 2015 at 12:51

      Apropo de Camora, stie cineva cat de grav e accidentat? Va fi in lotul de maine sau nu?

      • Nea_Silică
        Wednesday, 4 March, 2015 at 12:22

        Camora va juca? Camora are ruptură şi nu poate evolua pentru partida de mâine. Îmi pare rău. Îl ştiţi ce fel de jucător este. Un jucător care se implică sută la sută atât la antrenamente cât şi la meciurile oficiale. link

  31. luis
    Tuesday, 3 March, 2015 at 17:54

    thedarkside,ne vedem maine?Daca da ,cand ajungi la stadion suna-ma.Daca nu te aud ,atunci am sa fiu acolo unde am fost la meciul cu Pandurii.

    • thedarkside
      Wednesday, 4 March, 2015 at 10:56

      da, vin, am sa te sun, de data asta imi iau si tel cu mine :-)

  32. csongi
    Tuesday, 3 March, 2015 at 22:13

    Uite și motivarea comisiei de recurs link E de râsul curcilor. Dacă se depune dosarul la TAS, ar trebui să câștige fluierând. Iar dacă într-adevăr se va face plângere penală împotriva membrilor comisiei - cum se arată în cererea depusă de administratorul judiciar - va fi prăpăd. Să vedem dacă vor avea și interesul să facă aceste demersuri.

    • Ioan Dacid
      Tuesday, 3 March, 2015 at 22:20

      Am vazut si eu articolul in prosport, initial am crezut ca e gluma. Si cu motivarea asta inca am emotii ca o sa castigam la TAS.

      • csongi
        Tuesday, 3 March, 2015 at 22:46

        Nu e glumă, e bătaie de joc.

        • Dantesc
          Tuesday, 3 March, 2015 at 23:06

          Trecand peste bla-bla-ul in latina si discursul sforaitor...ramane o chestie,faptul ca cei de la club au tot beneficiat de amanari pe o decizie luata in cazul lui Maftei din septembrie 2014 iar la restul in decembrie 2014...Sincer sa fiu nu cred ca avem vreo sansa la TAS privind din prisma asta lucrurile..Iar securea a venit firesc in februarie...Oricum ma abtin in a pune un verdict final dat fiind ca,chichitele juridice nu sunt domeniul meu...Insa de domeniul meu e sa intreb de ce nu s-a procedat ca si la Petrolul ,Dinamo,Otelul sau Rapid...Fiindca locomotiva are cutia de viteze sparta si motorul functionand in 2 pistoane de cel putin doi ani...Si aici indraznesc sa ma pronunt si sa zic ca e vorba de un faliment premeditat...

          • csongi
            Tuesday, 3 March, 2015 at 23:46

            Amânările au fost acordate de comisia de disciplină, pentru că CFR-ul a formulat diverse cereri procedurale (scrie clar în motivație), nicidecum pentru că le a rugat frumos să îi mai păsuiască pentru a aduna ceva bani. Deci nu au fost favoruri, ci etape normale într-un litigiu în care ambele părți încercau să își maximizeze șansele de câștig. În consecință, este caraghios că la recurs îi reproșează clubului că au beneficiat de amânări, de parcă și le ar fi acordat singuri amânările alea nenorocite. Naiba știe de ce s-a așteptat atât de mult cu insolvența: posibil să fi fost în negocieri pentru vânzarea clubului. Posibil și să fi așteptat să se îndeplinească ceva termen înlăuntrul cărora, o dată intrat în insolvență, administratorul judiciar putea solicita anularea anumitor tranzacții.

            • Dantesc
              Wednesday, 4 March, 2015 at 01:21

              Aaaaaaaaa,pot sa ii dau muie lui Arpad cu tarnacopul ?

              • csongi
                Wednesday, 4 March, 2015 at 10:38

                Posibil. Lecturează aici link articolul 117 despre anularea actelor încheiate în ultimii 2 ani, și fă o socoteală. Posibil să fi așteptat împlinirea termenului respectiv.

  33. thedarkside
    Wednesday, 4 March, 2015 at 11:49

    De ce e cadou? link

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 4 March, 2015 at 13:31

      Ca sa atraga click-uri , ca sa bage in subconstient ca acest club e ajutat tot timpul, Prostii din astea.

  34. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 4 March, 2015 at 12:22

    Ala de scrie pe napocanews e un hater care i-ar complexa pe criticii de pe tribuna noastra.

  35. kpy
    Wednesday, 4 March, 2015 at 13:52

    orice ar fi! franar pana la moarte! daca pierdem cu 4-0 si la ei cu 4-0 tot nu o sa fiu suparat.

  36. Flacăra Vișinie
    Wednesday, 4 March, 2015 at 17:42

    LOOK TV si LOOK PLUS au intrat in grila RCS-RDS. Acasa am UPC, dar in grila de analogic de la serviciu am gasit LOOK TV la pozitia 20 (intre Paprika si Digi24) si LOOK PLUS la pozitia 60 (intre Fishing&Hunting si Digi Animal World). E posibil ca in grila digitala si/sau in alte localitati sa fie altfel plasate.

    • caneto
      Wednesday, 4 March, 2015 at 19:34

      La mine, nu apare nici în grila analogică, nici în cea digitală, doar prin decodor, la poziţiile 97 şi 98, între TV Neptun şi Naşul.

      • Flacăra Vișinie
        Wednesday, 4 March, 2015 at 19:35

        Probabil trebuie sa faci o rescanare.

      • Vladimir
        Wednesday, 4 March, 2015 at 20:35

        Oricum meciul e pe Sport.ro nu pe Look :)

  37. Vass Bela
    Wednesday, 4 March, 2015 at 17:59

    Hai sa incetam sa negam orbeste incompetenta conducerii care a dus la depunctare si la interzicerea transferurilor ! Decizia de a plati cei 5 jucatoria fost data in 19 dec, data pana la care era timp suficient sa se obtina intrarea in insolventa . Mai mult, s-au mai dat termene de gratie, deci noi posibilitati de a intra in insolventa . Iar in acest timp a avut loc o intelegere cu LPF sa nu se vireze banii din drepturile tv . Si atunci is de vina tot membrii comisiei ?! Iar Arpi si Muresan, victime ale sistemului mafiot ...

    • milu
      Wednesday, 4 March, 2015 at 18:58

      esti putin prost..informat.1) dupa 19 dec clubul a contestat sumele restante pe care LPF le-a declarat pt a se plati jucatorilor. 2) nu s-au dat termene de gratie, pur si simplu asa a hotarat acea comisie LPF 3)nu a existat nici o intelegere intre club si LPF pt drepturile tv. Ca un club sa primeasca banii, trebuie sa faca o cerere, iar clubul a considerat ca-i mai bine sa amane acest moment. LPF nu poate transfera fortat aceste sume catre club, e nevoie de acceptul acestuiai. Esti glumet ca de obicei:-))

  38. cfrms
    Wednesday, 4 March, 2015 at 22:33

    Tade ce sarcini are, ca de trei meciuri numai ca o balerina danseaza aiurea cu spatele la poarta? Penibil.

    • Nea_Silica
      Wednesday, 4 March, 2015 at 22:42

      Păi săracul e singur în faţă. e mai mult pus să-i încurce pe ăia... Îi e greu (ca şi altorra, din păcate). Mai ales acum, cu un jucător în minus... grazie signior Robert Dumitru, ţi-ai făcut treaba bine, sper să fii bine plătit de cei din oraşu lui... Bucur!

      • Ioan Dacid
        Wednesday, 4 March, 2015 at 22:48

        Nu vad de ce i-ar favoriza pe cei din vale, fara suparare mi se par mai periculosi in finala decat noi.

        • Nea_Silica
          Friday, 6 March, 2015 at 16:59

          Ce ar fi dacă arbitrajul ar fi pur şi simplu corect şi n-ar favoriza pe nimeni? Ar câştiga ăl mai meritouos? Şi mare ar fi deranjul celor din oraşul lui Bucur, care ar cam vrea să dirijeze până şi fotbalul...

    • kiruj
      Wednesday, 4 March, 2015 at 23:49

      Tade n-a jucat rău, să nu uităm că 2 meciuri din cele 3 a jucat în inferioritate, alergând în plus din cauza eliminărilor premature. În astfel de condiții toată pregătirea de o săptămână se duce dracului într-o secundă, se urmează planul B. Eugen are de-a face numai cu planuri B în ultima perioadă. Per total mi-a plăcut atitudinea băieților. HAI CFR!!!

  39. Ioan Dacid
    Wednesday, 4 March, 2015 at 22:57

    Cate publicitate baga astia in timpul meciului.

  40. Ioan Dacid
    Wednesday, 4 March, 2015 at 23:28

    Ce comentatori penibili si partinitori. Se zicea ceva de Minca ca nu a mai jucat de multi ani, din cate stiu Minca a parat un 11 metri sezonul trecut cu Corona(sper sa nu ma insel).

  41. kiruj
    Wednesday, 4 March, 2015 at 23:38

    Click aici pt. notare! HAI CFR!!!

    • Ioan Dacid
      Wednesday, 4 March, 2015 at 23:43

      Cu toata stima si tot respectul chiar nu am ce nota. E ca si cum mai pune sa notez niste elevi care nu au fost invatati nimic de profesori, au fost si sunt jigniti pana peste cap de conducerea scolii care pe deasupra mai au parintii plecati in alte tari dar mai primesc din cand in cand ceva bani pe card. Chiar nu am cum sa ii notez,ca sa ii pot nota imi trebuie un etalon.

      • kiruj
        Wednesday, 4 March, 2015 at 23:51

        Ești mult prea exigent, Ioane. Am ajuns în "next-level", mai coboară și tu ștacheta...:) HAI CFR!!!

        • Ioan Dacid
          Wednesday, 4 March, 2015 at 23:52

          Daca tu zici, chiar nu am chef sa dau iar noate de 3, dar...

          • kiruj
            Wednesday, 4 March, 2015 at 23:59

            Am glumit...N-am văzut meciul rușinos cu gorjenii, dar -din auzite- acolo chiar era greu de notat ceva. Aici au fost anumite lucruri gândite, evident, ținându-se cont de starea actuală. Mi-a plăcut și prima așezare a lui Eugen, mai degrabă 4-4-2, cu profunde transformări într-un absolut ciudat 4-1-3-2. Nu că ar fi fost o schemă foarte reușită, vălenii ne-au cam pasat și în 11 contra 11. HAI CFR!!!

            • caneto
              Thursday, 5 March, 2015 at 11:30

              Mi-era teamă încă din iarnă, înainte de a apărea insolvenţa şi depunctarea, când Trică a declarat că vom pune mingea jos. Nu se poate, nu-i stilul CFR-ului, îi ca şi cum l-ai pune pe Ozzy Osbourne la operetă, n-a mers cu niciun antrenor, nu-i de mirare că ne-au pasat vălenii şi 11 contra 11. Ne-au pasat şi în toamnă, 10 contra 11. Nasol că este greu de jucat acum şi cu mingi aruncate înainte, lipseşte malacul nr. 2 de lângă Tade. În toamnă a/u fost Guima sau/şi Dore, iar acum, în două meciuri, nici măcar un malac pitic :), din cauza eliminărilor. De-aici şi lipsa de randament în jocul lui Tade, fuge în prostie, dar pare că se zbate ca peştele pe uscat.

  42. kiruj
    Wednesday, 4 March, 2015 at 23:55

    Nu știu dacă ați observat, Mincă a apelat la același truc, ca și împotriva celor de la Corona (când a apărat și atunci un penalty). S-a poziționat ușor spre bara dreapta (nu la fel de vizibil ca acu 2 ani), invitându-l pe Lemnaru să tragă în spațiul mai mare. Apropo: incredibil, cât de repede ajunge jos la minge, la înălțimea lui. Bravo Mincă!!! HAI CFR!!!

    • Dantesc
      Thursday, 5 March, 2015 at 00:09

      Eu nu am inteles niciodata de ce Minca a fost asa de marginalizat de-a lungul timpului,fiindca chiar e un baiat de caracter...El sta mai prost la degajarile cu piciorul dar in rest e clar peste Amadio din toate punctele de vedere...

      • kiruj
        Thursday, 5 March, 2015 at 00:13

        Nici eu nu prea pricep...O fi ceva pe alt plan decât cel sportiv, și mie mi se pare OK omul.

        • Cristi
          Thursday, 5 March, 2015 at 11:12

          Primul plan e cel numeric. Vrei nu vrei, e loc doar de un singur portar si nu se prea fac schimbari pe postul asta. Din 5 ani de cind e la club, 3 ani si jumatate i-a avut in fata pe Beto si Mario, adica nici o sansa. Iar in celalat si jumatate s-a batut de la egal la egal cu Stancioiu pentru postul de titular, plus in restul perioadei pe cel de "prima rezerva".

      • caneto
        Thursday, 5 March, 2015 at 11:34

        Faţă de Amadio, are 3 clase în plus şi la degajări. :) Din ultimele 4 partide jucate de el (dacă n-am uitat vreun meci), a avut acea gherlă (în colaborare cu Rada) în meciul de cupă de la Astra şi 3 meciuri de nota 9-10. Cu Vasluiul acasă, când l-a înlocuit pe Beto, cu Corona, când a apărat un 11 m la 1-0, şi aseară. De ce a fost marginalizat? A intrat în dizgraţie la prietenul tău cel mai bun, ăla din Dubai. :) Aşa ţin minte că a refuzat deplasarea la Ploieşti pentru ultimul meci din 2011, cu Astra (când am câştigat cu 1-0 prin golul lui Piccolo), din cauză că au fost întârzieri la plata salariilor, iar PA nu l-a mai iertat.

      • cfrms
        Thursday, 5 March, 2015 at 11:48

        Nici eu n-am inteles si tot asa era si cu portarul suedez, care a gresit cu steaua si n-a mai fost folosit niciodata. Ciudata teorie.

  43. pesimistu
    Thursday, 5 March, 2015 at 00:14

    Felicitari baietilor si lui Eugen Trica. Robert dumitru n-a arbitrat corect, daca il elimina pe Ene, cel putin si Kovacs ar fi putut sa fie eliminat pentru doua simulari si vreo dou intrari dure. Felicitari galeriei, dar si concitadinilor, pentru corectitudine. Acuma chair daca pierdem la Cluj Arena, iesim din cupa cu fruntea sus. Oricum nici cu FCSB, nici cu petrolul nu avem prea multe sanse in finala.

    • kiruj
      Thursday, 5 March, 2015 at 00:39

      Eliminarea lui Ene a fost un pic trasă cu păr, în Anglia nu se dădea nici măcar penalty (chiar azi am văzut o fază absolut haioasă, Newcastle cu nu știu cine, apărătorul advers dă la picioare ca țapinarii, dar nimic). Ok, să zicem că era penalty, dar eliminarea era un pic gratuită, era un ceferist foarte apropae de cei doi, putea chiar să intervină. Larie la fel, a primit cam gratuit galbenul. În rest alte greșeli nu-mi aduc aminte, dar am impresia că ne freacă pe eliminări și pe galbene, cunoscându-se subțirimea lotului. Mai este, totuși, și un alt aspect. O pregătire fizică cu lacune (cum sunt destui acum în echipă) te forțează la intervenții in extremis, cu șanse sporite de îngălbenire. HAI CFR!!!

      • kiruj
        Thursday, 5 March, 2015 at 00:48

        ...trasă de păr...Scuze HAI CFR!!!

  44. kiruj
    Thursday, 5 March, 2015 at 00:50

    Click aici pt. note!! HAI CFR!!!

  45. thedarkside
    Thursday, 5 March, 2015 at 00:51

    Este strigator la cer. Sa joci in 10 oameni din minutul 8 si sa faci o singura schimbare in minutul 82, ca efectiv nu ai pe cine sa trimiti pe teren... In conditiile astea is foarte slabi uistii, ca n-au putut profita. S-a vazut diferenta mare dintre Pandurii si U. Au avut vreo doua contra-atacuri taioase in genul celei din minutul 2 a Pandurilor, dar calitatea fotbalistilor si-a spus cuvantul. De fapt ce sa mai povestim, ei de cand ii stiu eu au jucat fotbal amator...

    • kiruj
      Thursday, 5 March, 2015 at 00:55

      Păun trebuia introdus mai devreme...Giorgi a cam terminat benzina prin min 60, practic cerșea schimbarea.

      • thedarkside
        Thursday, 5 March, 2015 at 01:00

        I-o fi fost (stiu ca asta suna putin ciudat) frica lui Trica sa nu o pateasca ca si cu Ene. Dar Paun pare destul de dezinvolt si sigur pe el, in ciuda varstei fragede. Impreuna cu Negrut s-ar putea sa ne faca o surpriza frumoasa in returul asta.

        • kiruj
          Thursday, 5 March, 2015 at 08:01

          În faţă riscul eliminării e mult mai mic, în plus Păun are ceva calificări acolo, ştie deja cum trebuie să se comporte în zona aia de teren. Veres la P.Neamţ nu numai că a jucat pe un post total necunoscut lui, era şi lipsa de experienţă "generală", acolo orice fault la limită e galben, mai ales la noi...:) HAI CFR!!!

  46. kiruj
    Thursday, 5 March, 2015 at 00:53

    Click aici pt. notare! Am greșit și cu asta...Mai bine mă culc...:) HAI CFR!!!

  47. thedarkside
    Thursday, 5 March, 2015 at 01:09

    Cine mai crede in Mos Craciun? link

    • csongi
      Thursday, 5 March, 2015 at 08:29

      Hai să fim pozitivi: se va ridica interdicția la transferuri, dar numai după meciul cu saivanul.

      • Ioan Dacid
        Thursday, 5 March, 2015 at 09:37

        Io nu mai inteleg nimic, Parca depunctarea era definitiva si executorie dupa comisa de apel. Din cate stiu doar la TAS puteam sa o contestam. Pe ce baza s-a depus acea cerere?

    • caneto
      Thursday, 5 March, 2015 at 11:40

      Poate este nevoie şi de acest pas pentru dosarul TAS. Eu nu înţeleg treaba de la cealaltă comisie, la ce speră Petrucci. "5. Davide Petrucci vs FC CFR 1907 Cluj – Încetare raporturi contractuale – Termen 11.03.2015." Fără acordul CFR-ului, nu cred să existe vreun for decizional care să-l declare liber de contract.

  48. Racheta
    Thursday, 5 March, 2015 at 09:30

    9 din 10 adevăraţi fundaşi, nu gafau precum Ene în aceea poziţie(şi cu Eric a comis-o!), este slăbuţ băiatul(că de fotbalist nu se poate vorbi), deşi eliminarea a fost mult prea forţată-niciodată R.P.nu ar fi eliminat pe cineva de la Stelemeaua în aceleaşi condiţii!), acolo se impunea cel mult un galben!(Lemnarul a avut ''meritul'' să forţeze căzătura, dar a fost pedepsit, prin ratare);în meciul de aseară, singurii care au contat-cu puţine mijloace, dar utile-(devine o regulă) a fost axul central: Mincă-Larie-Deac-Tade, toţi ceilalţi(excepţie,Păun) se zbat ca peştele pe uscat, fotbalistic sunt nişte nulităţi; in asemenea condiţii, doar Murinio,poate, ar putea face mai multe(!?) şi aici mă refer la :-atenţie Trică!- acoperirea judicioasă a spaţiilor,folosirea eficientă a benzilor,perseverarea în jocul dintr-o singură atingere,susţinerea atacului şi a omului cu mingea, asigurarea densităţii superioare la mijlocul terenului, studierea şi contracararea adversarului, eficientizarea fazelor fixe, învăţarea ieşirii, din apărare, cu mingea la picior, ruperi de ritm,creşterea posesiei şi alte FANTASMAGORII;(altfel ''vom face câte un punct, doar în meciurile în care jucăm în inferioitate şi vom înscrie doar în pauza dintre reprize''!); in 3 meciuri nu am reuşit să înscriem niciun gol şi vine meciul cu stâna!; avem perspective''măreţe'', cu o echipă(lot) f.f. subţire numeric şi valoric; ''mergem înainte, că înainte a fost mult mai bine''!;Hai CFR!

    • kiruj
      Thursday, 5 March, 2015 at 10:55

      Ene e prea crud încă, conceptele generale ale postului le ştie, şmecheriile mici, detaliile încă NU, pentru asta e nevoie de meciuri multe, etapă de etapă. De ex., la acel penalty, strângea -parcă- şi Lopes (cam aiurea şi el), dar Ene -ca fundaş central, trebuia să se poziţioneze între poartă şi atacant! Şi asta tot timpul, altfel vor abunda aceste "ocazii" absolut gratuite, venite din lipsă de experienţă. Această axiomă o ştiu şi băieţii din judeţ, mie mi-au explicat toţi antrenorii cu care am colaborat. Ok, fiind libero, aveam şi alte "sarcini", dar teoria rămâne. Apoi, tot răul spre bine, datorită eliminării lui Ene am descoperit un alt fundaş, Carp, mult mai bun (în acest moment) acolo, decât Ene. La P.Neamţ "nevoia" l-a scos în faţă pe Jakolis pe un post inedit, aici şi-a găsit locul Carp. Încet-încet, după alte 3-4 eliminări toată echipa va ocupa posturile pe care dă randament...:) Mincă mi se pare superior un pic lui Amadio (care e un pic rigid, dar ştie sarcinile standard), apoi o linie de fund cu Jakolis, Larie, Carp, Camora ar fi destul de sigură, chiar dacă mult lăudatul Jakolis a avut ieri vreo 3 poziţionări greşite, când adversarul lui direct l-a depăşit nu datorită meritelor lui, ci datorită poziţionării proaste a lui Antonio. Îl iertăm, totuşi, şi acolo sunt nişte trucuri, pe care un mijlocaş/atacant de bandă nu le cunoaşte, şi în spate responsabilitatea e mai mare. Deac a venit în centru tot de nevoie, s-a achitat onorabil, un post complet nou pt. el. Chiar dacă Tade şi Jazvici sunt destul de huliţi, ambii şi-au făcut datoria de încetinire (Tade), respectiv blocare (Zazvici) a atacurilor adverse, fiecare pe parcela lui (din nou mărită), asta în condiţiile în care era total contraindicat să ne hazardăm în atac, cu defensiva neacoperită. HAI CFR!!!

      • Ioan Dacid
        Thursday, 5 March, 2015 at 11:42

        link Are 22 de ani, la ce varsta nu mai e crud?

        • thedarkside
          Thursday, 5 March, 2015 at 12:02

          Cred ca trebuie pus in context cuvantul. Dupa un sezon in liga1 o sa creasca si el... Bus cat a fost crud, am crezut ca nu mai iese veci fotbalist din el :-)

          • Ioan Dacid
            Thursday, 5 March, 2015 at 12:34

            Bus are 24 de ani, acum 2 ani era vedeta la Corona, acum 4 ani a dat o bara de mare frumusete cu Rapid. Chiar nu ai ales bine termenul de comparatie

            • thedarkside
              Thursday, 5 March, 2015 at 12:49

              Oooo cate meciuri a jucat pt. CFR in liga1 fara sa dea gol... In orice caz, eu nu cred ca un junior poate evolua doar la antrenamente. Lasa-i si lui putin timp, ca Bus a beneficiat berechet, pana s-a plictisit conducerea si l-a lasat sa plece gratis.

              • Ioan Dacid
                Thursday, 5 March, 2015 at 15:05

                Sper sa fie dreptatea de partea ta dar la faza penalty-ului a avut 2 interventi cel putin ciudate.

        • kiruj
          Thursday, 5 March, 2015 at 12:48

          "Crud" în privinţa experienţei de joc necesar pt. acest nivel...Unii ies din această stare la 28 de ani, pt. că nu prea joacă, dar apoi explodează (exemplu clasic: Avădanei, prin anii 80, parcă, care a ajuns în div.A la Bacău de la Suceava, având nevoie de ceva timp până să prindă diferenţa dintre B şi A). La alţii, invers: ies din "cruzime" la 18 ani (Hagi, etc.). HAI CFR!!!

      • thedarkside
        Friday, 6 March, 2015 at 12:07

        De mult n-am fost mai multumit de un rezultat, chiar daca-i doar 0-0 ! Un meci in care am castigat definitiv un antrenor (Eugen Trica), un portar (Mihai Minca) , un fundas central (Catalin Carp), confirmarea definitiva a unui junior de-al nostru, Adi Paun, care in cele cateva minute jucate a fost foarte periculos si in special o ECHIPA! link ai avut dreptate Kiruj, se pare ca perechea lui Larie va fi Carp in meciurile urmatoare. Hai CFR!

        • caneto
          Friday, 6 March, 2015 at 12:23

          Depinde câte etape va sta Ene, una sau două. După ispăşirea suspendării, dacă nu vom avea decât 10-11 jucători valizi, probabil că îşi vor relua posturile iniţiale, Ene fundaş, Carp mijlocaş.

  49. kiruj
    Thursday, 5 March, 2015 at 11:23

    Click aici pt. notare! Softul poate fi accesat şi intrând în "Sondajele lui Kiruj", la "link03". HAI CFR!!!

  50. thedarkside
    Thursday, 5 March, 2015 at 17:31

    Sper sa nu ma banati :-) http://danbodea.blogspot.ro/2015/03/cfr-cluj-u-cluj-0-0-cupa-romaniei.html

    • Ioan Dacid
      Thursday, 5 March, 2015 at 20:25

      E copilul ratatatului? Stiu ca de morti ar trebui sa scriu numai de bine dar sincer nu pot.

      • thedarkside
        Friday, 6 March, 2015 at 11:20

        Nu stiu cine e. Am pus pentru pozele de la meciul din cupa, a facut cu ambele tabere, desi e uist.

        • Ioan Dacid
          Friday, 6 March, 2015 at 11:28

          Da , e o chestie. Nu am fost la meci si la TV nu s-a vazut ca nuliversitarii au ajuns in fosta peluza visinie. Eu tot nu inteleg de ce nu ii baga in locul destinat geleriei oaspete? De ce mama dracului treuie sa le facem toate mofturile? Au fost la T2, acum au ajuns in fosta peluza visinie , oare ce urmeaza? Ii primesc pe toti la oficiala si la VIP?

          • thedarkside
            Friday, 6 March, 2015 at 12:35

            A fost infinit mai bine acum decat atunci cand ne-au invadat uistii la T2. De data asta m-am simtit in siguranta, printre ai mei la meci. Atunci cand au venit uistii la T2, cand am ajuns la meci, la etajul 1 (unde se vinde suc si popcorn) era o mare de fulare alb negre. Noroc ca fularul meu era sub haina, altfel sunt convins ca primeam injuraturi (in cazul fericit).

            • Ioan Dacid
              Friday, 6 March, 2015 at 13:10

              Da, e mai bine dar simbolistic tot rau e. Eu am intrebat de ce nu ii punem la locul lor, acolo unde au stat si altii. Am ineteles ca nu le place "tarcul" ci ar vrea"o peluza intreaga". In acelas tarc au stat galerii adevarate care au cantat tot meciul gen Galatasaray, tot acolo au stat Man United, Bayern Munchen, PSV, Basel de 2 ori si nu au facut mofturi.

    • Ioan Dacid
      Friday, 6 March, 2015 at 11:23

      Acum vad: Cum dracu au ajuns nuliversitarii in fostul loc destinat galeriei noastre?

  51. Vass Bela
    Thursday, 5 March, 2015 at 17:39

    Ca si ceferist ca-s trist, asta se stie . Dar sunt trist si ca clujean . Asa un meci slab de derby local, cu asa putini spectatori, nu prea mi-a fost dat sa vad . Am scos egalul numai pt ca U e inexplicabil de slaba - cam ca Ceahlaul - in conditie in care nu are probleme financiare deosebite . La noi, cum s-a mai spus, Larie, Muniru, Deac, Chanturria si Tade, in rest baieti luptatori, dar cam atat . Si cand ma gandesc ca astia, plus Camora si Carp vor pleca la vara, ma ia ameteala ...PS . Am citit undeva ca Arpi vrea sa vanda tot si sa plece din tara ( cica RCS ar cumpara firma malteza ), poate poate vinde clubul si reapare soarele si pe ulita noastra !

  52. Vass Bela
    Thursday, 5 March, 2015 at 17:45

    De pe cheferetv : fotbalfan : " reintram in cursa pt titlu "; corn : " sunt sanse mari " . No comment .

    • Ioan Dacid
      Thursday, 5 March, 2015 at 18:20

      Is optimisti baietii nu gluma, pacat ca mi suspendat contul ca ii intrebam pe ce se bazeaza. Mie sincer mi frica ca si cu punctele reprimite putem retrograda lejer.

      • kiruj
        Thursday, 5 March, 2015 at 19:19

        Cu 41 de puncte nu retrogradăm (părerea mea), deci avem nevoie de încă 6 eliminări (de preferinţă în primele minute...) ca să scoatem ălea 6 puncte nenorocite...:) Oricum, o clarificare (şi triere a discuţiilor inutile) vom avea doar când nea TAS ne spune DA sau BA...:) Până atunci Dumnezeu cu mila şi Eugen cu mobilizarea...:) HAI CFR!!!

        • Ioan Dacid
          Thursday, 5 March, 2015 at 20:24

          Anul trecut locul 13(primul retorgradabil dupa noua oranduire) a avut 39 de puncte DECI cu 41 e oarecum la limita(pb un pic deasupra ei). Sincer , dar f sincer cu lotul actual f greu luam 6 puncte desi asta inseamna doar 2 victorii.

          • Nea_Silica
            Friday, 6 March, 2015 at 16:55

            În 15 etape să nu reuşim nici 6 puncte: păi asta e everestul nesiguranţei. Uite, mă bag eu la prinsoare; dacă nu obţinem măcar 14 puncte de aici înainte, îţi iau eu o navetă de beri. Ok? Oricum, tot tu ieşi în câştig, amice :-)

            • Ioan Dacid
              Friday, 6 March, 2015 at 17:52

              Hai ca ma bag cu o singura conditie(care sper sa sa nu se adevereasca). In conditile date(nu se ridica interdictia pe transferuri sapamana viitoare) eu zic ca nu facem mai mult de 12 puncte de acum in colo iti dau eu o lada de bere, daca nu imi dai tu. Daca ni se ridica interdictia la transferuri am si eu mai multe sperante:)

    • kiruj
      Thursday, 5 March, 2015 at 19:23

      Bela, cum să-ţi spun, băieţii măcar sunt perseverenţi în optimismul lor...:) Aşa cum suntem şi noi (perseverenţi) în pesimismul nostru...:) Este şi asta o calitate/virtute...:) HAI CFR!!!

      • Flacăra Vișinie
        Thursday, 5 March, 2015 at 19:30

        Io nu-s pesimist. Am votat ca terminam pe locul 1 si raman in continuare la aceeasi parere. S-ar putea sa depinda cum privesti clasamentul (de sus in jos sau de jos in sus), dar astea sunt deja maruntisuri.

        • Hakana
          Thursday, 5 March, 2015 at 19:42

          Poate cu 0 puncte la final castigi campionatul...

    • csongi
      Thursday, 5 March, 2015 at 22:24

      Ei, făceau haz de necaz băieții, dacă citeai mai atent, te prindeai. Pe mine mă amuză însă mai tare, când cocora face pe juristul.

      • fotbalfan
        Thursday, 5 March, 2015 at 22:34

        cred ca ar reprezenta clubul mai bine decat actualii juristi :) hai CFR!!!

      • Ioan Dacid
        Friday, 6 March, 2015 at 11:35

        Am scris o data pe acolo ca tot ce a scris corn s-a adeverit in sensul ca nu. Repet unele chestiuni: - vine un antrenor neamt(a venit Miriuta), sunt sanse 99% sa nu luam pedeapsa de la UEFA si nici la LPF : am fost suspendati 3 ani din Cupele Europene, interzis la transferuri 6 luni , penalizare babana, nu intram in insolventa , de 5 minute dosarul era depus la tribunal. Totusi s-au adeverit unele chestiuni : o sa fim tocati de arbitrii , acum imi cer scuze pt unii care nu sunt deacord : am primit 2 cartonase rosii(meritate ambele) in primele 20 de minute. Toti vor ca echipa sa mearga mai departe, toti sunt interesati de performanta- ce se intampla la club parca sustine contrariul. OK, pe langa astea s-a adeverit excursia din Croatia( nu pot sa ii spun cantonament). Acum se spunea ca reintram in lupta pt podium(si urmarind firul epic chiar nu am vazut in acel moment nici un moment o urma de haz de necaz). E drept ca in ultimele sapt a inceput si el sa vada dezastrul de la club, faptul ca mergem din rau in mai rau dar in ultimele zile de cand a aparut acea contestatie a masurilor primite de club a reaparut un optimism care sincer nu vad pe ce e bazat. Doamne ajuta sa fie totul adevarat, sa revenim macar in primele 5-6 echipe din campionat desi din nou cred ca is mult mari sansele unui faliment.

  53. kiruj
    Thursday, 5 March, 2015 at 19:30

    Click aici pt. notare! Softul se închide mâine (vineri), la ora 12.00. Aşa, ca o mică "stimulare", spun doar că în acest moment media cea mai mare o are Mincă cu 8.1...HAI CFR!!!

  54. Saul
    Thursday, 5 March, 2015 at 20:48

    Despre meci nu sunt multe de spus pt ca dupa cum spuneau latinii :"De mortuis nihil nisi bene" (despre morti numai de bine). Nu stiu cum ar fi aratat meciul daca jucam in 11, dar ce am vazut aseara a fost jalnic. Un meci intre doua echipe de mijlocul clasamentului ligii a doua, eventual. Galeriile au incercat sa mai dezmorteasca atmosfera, a lor mult mai numeroasa, dar ai nostri-s mai buni. Cred ca detonau acele "pocnitori" din cand in cand, in dorinta de a-i trezi pe jucatori, dar fara folos. In pauza am intrat la un ceai sa ne mai incalzim, m-am delectat cu tablourile fostilor fotbalisti ceferisti din perioadele bune, atarnate pe pereti si am ascultat povestile unui tip care zicea ca se doreste retrogradarea echipei. Coborand de la stadion am revazut casa de pe C.A.Rosetti, pe care Gadola a cumparat-o cu aproape 2 mil de euro. Casa am vizitat-o si eu in 2012, e opera unui celebru arhitect italian Gio Ponti, iar intreg domeniul e impresionant. Din pacate doar pt CFR nu mai sunt bani! Dupa frigul indurat aseara si "spectacolul" jenant la care am participat, nu ma mai mir de ce nu mai vine lumea la stadion. Pt ce? Kiruj draga, nici eu nu ma bag la notare ca nu am ce nota.

    • kiruj
      Thursday, 5 March, 2015 at 21:41

      Da, Saul, e greu, într-adevăr...Mai ales acum, când toate nenorocirile ăstea care vin și vin, omul nu prea are nici chef de joacă. Eu m-am autoexilat într-un "țarc tactic" (unde oricum mă simt bine, și în vremuri mai bune), încerc să nu mă gândesc la ce va fi etc. Oricum, până ce mahării de la TAS nu ne spun verde-n față că da sau ba, aria ipotezelor e mult prea largă chiar și pentru un inventar al lor...Asta cu falimentul asumat am mai spus-o și eu (în ultimele zile am și auzit de la niște chibiți), dar nu mă pronunț, putem asista la lovituri de teatru (în ambele sensuri). Despre joc: slăbuț, într-adevăr, chiar dacă există această scuză a eliminărilor repetate. HAI CFR!!!

  55. fotbalfan
    Thursday, 5 March, 2015 at 22:25

    franari dragi, tot de pe cheferetv, fotbalfan: reintram in lupta pt titlu :). prindeti diferenta? P.S: vasilica, vad ca esti tot tu, nu te condamn, e greu ca oamenii sa se schimbe, mai ales dupa o anumita varsta. hai CFR!!! P.P.S: garantat reintram in lupta pt titlu :)

    • thedarkside
      Friday, 6 March, 2015 at 12:17

      Nu mai glumiti nici voi despre lucruri sfinte. Ca vezi ce se intampla :-)

  56. fotbalfan
    Thursday, 5 March, 2015 at 22:36

    sa nu uit, dragii mei franari, tineri, si mai tineri, cei mai tineri: suntem amarati de situatia actuala, hai sa incercam sa strangem randurile, ca suferim pt aceeasi echipa, cred! pana-n panzele albe: HAI CFR!!!

  57. Saul
    Thursday, 5 March, 2015 at 22:53

    Am uitat sa scriu despre felul ciudat in care stangaciul Minca loveste mingea si care mi-a creat emotii la fiecare degajare. La un moment dat in repriza secunda l-am surprins schimband cateva cuvinte cu reporterii din spatele tusei, cred ca se plictisea omul. De remarcat efortul depus de Deac, motorul echipei, Tade la fel, dar fara folos si driblingurile lui Chanturia, care le-a inodat picioarele adversarilor, oricum si asa destul de ametiti. Slaba echipa au si valenii in orice caz. Sa nu vedem nici o faza frumoasa de joc si nici o ocazie de gol in tot meciul, parca e prea de tot. Oricum, hai CFR !!!

  58. cfr_atlanta
    Friday, 6 March, 2015 at 04:38

    Nici un gol in 3 meciuri ....Nasoala situatia..Chanturia o vesnica speranta.... Sper sa nu ajungem in finala ca ne facem de ras...

    • thedarkside
      Friday, 6 March, 2015 at 11:30

      Sa stii ca m-am gandit si eu la asta aseara, urmarind Petrolul - Steaua... pardon FCSB :-)

  59. kiruj
    Friday, 6 March, 2015 at 09:40

    Click aici pt. ultimele note! Softul se opreşte la ora 12.00. HAI CFR!!!

  60. thedarkside
    Friday, 6 March, 2015 at 11:34

    Aseara aflu si eu, de la tembelizor, ca Bucsa a bagat (dupa ce i-a scos) toti banii echipei castigati in CL (18 milioane euro) cu uimirea urziceni, intr-un proiect imobiliar falimentar. E greu sa inmultesti 18 milioane de euro si asta e adevarat :-) Mai greu e sa-l faci pe primul :-)

    • Cristi
      Friday, 6 March, 2015 at 13:03

      Hehe situatia e ceva mai "complexa". Proiectul ala "Green City", aparea si ca sponsor pe tricourile Urziceniului, s-a facut pe locul unei foste ferme (fosta comunca 30 Decembrie, nu stiu cum ii mai zice acum). Ferma respectiva fusese cumparata de Bucsaru oficial de la Teia Sponte (omul de incredere al lui Gigi si tatal iubitului Simonei Halep), care se pare ca a fost paravan pentru GB ( asta ca s va reaminti de ce tot spunea Jiji ca Bucsrau are o datorie la el). DAca nu ma insel, pretul de privatizare a fost undeva in jur de vreo 12 mil de euro (plus spaga) iar Bucsaru a cumparat terenul la ca 30 mil. Cum a venit criza, zona e la jumatate drumului intre Buc si Giurgiu si o alta speculatie gindita sa umfle valorile a picat ( aeroportul la sudul Buc , gindit de Nelu Iordache, fostul patron Blue Air), proiectul a crapat. Asa ca pentru salvarea situatiei si sstingerea datoriei Bucsaru a luat banii de CL, a dat vestitul contingent de jucatori la Steaua samd. Cam asta e legatura imobiliara dintre Urziceni si Steaua.

      • thedarkside
        Friday, 6 March, 2015 at 13:22

        Merci de update Cristi. Nu stiam de toate itele astea. Da rau a ajuns saracul sa scoata chiuvetele si centralele termice din casele nevandute. Nu degeaba spun toti economistii sa nu-ti investesti toti banii intr-un singur domeniu. Bucsa poate fi dat acum de exemplu la cursurile de la facultate la asa nu :-)

        • Cristi
          Saturday, 7 March, 2015 at 02:13

          Sunt multe de spus. Seara asta fosta mea facultatea a avut o intilnire de fosti iar discutia de socializare la o bere a avut loc cu presedintele unui consiliu de administratie din Bundesliga. Doua idei ramase de la el: declinul unei echipe incepe mereu in faza de maxim succes, pentru ca atunci costurile o iau razna, atit la jucatorii care ramin cit si la cei ce sunt adusi (pentru ca in general se forteaza raminerea sus). Confirma la noi momentul 2012/2013. A doua idee : niciodata nu poti vinde suporterilor ca locul 11 e ok iar clubul e sustenabil, emotional toti vor cupe europene si ignora riscurile pe termen lung. Apropos de ce spune mereu Kiruj, cu etapele arse, inclusiv aceasta cu costurile razna se pare ca e o lectie care trebuie invatata pe viu.

  61. kiruj
    Friday, 6 March, 2015 at 12:31

    NOTAREA s-a terminat, cei 12 tribunişti (scade şi asta...) au scos o medie a echipei de 6.1, în timp ce Eugen a fost notat cu 6.4 (merita chiar mai mult, de data asta!). Nota maxima o are -logic- Mincă (8.0), cea minima e la Ene (3.6), la fel de logic...:) HAI CFR!!!

  62. thedarkside
    Friday, 6 March, 2015 at 16:00

    Dosarul uistilor la TAS in care au dat in judecata FRF si LPF si au castigat. link Ca o paranteza pt. Bela, in document scrie ca dosarul de insolventa a uistilor a fost depus pe 29 ianuarie 2013 si a fost admis pe 6 februarie 2013 deci mai mult ca sigur ca asa e daca asa zice TAS. Daca a mai fost o incercare din partea lor si in ianuarie 2013, probabil a fost facut prost dosarul si a trebuit refacut. Nu orice prostie e admisa in instanta.

  63. Retardila
    Friday, 6 March, 2015 at 16:22

    Este vreun jurist intre postaci? E doar o intrebare....pe Times New Roman a aprut ceva care s-a vrut pamflet, dar este o jignire ordinara facuta de niste mitici jegosi, fara speranta de lavabilitate...

    • Ioan Dacid
      Friday, 6 March, 2015 at 17:30

      Din pacate is foarte multe articole scrise de un anume Calin in care am fost facuti in fel si chip. link ca sa va dati seama unde mai scrie. Nu cred ca are rost sa ii bagam in seama, mai bine il bagam ... ma-sii, atata stie atatat debiteaza.

      • thedarkside
        Friday, 6 March, 2015 at 18:46

        Oare o fi asta link de aia poarta haina de puscarias?

        • caneto
          Friday, 6 March, 2015 at 19:04

          Pune un copy/paste al soluţiei pe scurt din link pe TNR, sub formă de comentariu la articolul despre foamea de la CFR, şi ai să afli. :)

    • Ioan Dacid
      Friday, 6 March, 2015 at 17:32

      Ce-i mai grav, nici macar nu e mitic, e de aici din Cluj.

  64. Vass Bela
    Friday, 6 March, 2015 at 17:33

    Side, prostie neprostie, dar macar au initiat mai din timp procedura . Ca si Dinamo, Rapid, Galati si Petrolul . Cum D-zeu numai noi dormim in papuci ?! A mai zis cineva, ca banii din drepturile tv nu le-am primit, pt ca nu am depus cerere . Asta ar fi exact ca si cum salariatii trebuie sa depuna cereri lunare pt primirea salariilor . PS . Despre prostiile sectei conduse de cocora nu mai amintesc nimic, cine citeste site-ul isi da seama de ce-i acolo .

  65. caneto
    Friday, 6 March, 2015 at 21:04

    No, se scria pe-aici că am avut noroc la Piatra Neamţ că cei de la Ceahlăul îs slabi de tot, apoi, după etapa următoare, că Pandurii ce echipă bună are. Ceahlăul-Pandurii 1-1. :)

  66. Ioan Dacid
    Friday, 6 March, 2015 at 22:09

    Muresan 2 goluri superbe , fain jucator sper sa revina la CFR intr-o zi (nu conteaza functia).

    • kiruj
      Friday, 6 March, 2015 at 22:28

      În plus e și căpitanul lor mai nou (mureșenii îl au căpitan pe Mureșan, logic...), dar -foarte important!- e cheia jocului, asigură toată așezarea echipei, cum a făcut-o și la noi. Este în formă foarte bună, are și experiența atâtor meciuri deprin rang la noi, merită fără discuție să fie selecționat. În condiții normale, desigur...:) HAI CFR!!!

  67. Dantesc
    Friday, 6 March, 2015 at 23:10

    Poate doriti sa recititi daca tot e vorba de Gabi Muresan,comentariile sunt savuroase : http://cfrmania.gsp.ro/stiri/10255/gabi-muresan-vrea-sa-plece-de-la-cfr-nu-vreau-sa-stau-unde-nu-sint-dorit.htm?p=3

    • kiruj
      Friday, 6 March, 2015 at 23:25

      Citindu-le, ai impresia că te uiți la un film în alb-negru...:) HAI CFR!!!

    • Ioan Dacid
      Saturday, 7 March, 2015 at 09:58

      Nici nu trebuie sa inram pe acel articol, ajunge sa mergem pe site-ul celalalt: andrei popa corn nu vreau sa te cintrazic dar in ultimii doi ani la cfr muresan mai mult a fost inutil decat util!!!! Unii chiar nu au meritat acei jucatori, din ce vad acel user nici macar nu prea merge la meciuri.

  68. morero
    Saturday, 7 March, 2015 at 07:06

    Felicitari Gabi Muresan pentru jocul de aseara, rusine conducerii care l-a dat afara pentru ca apara drepturile jucatorilor! Da ce ar fi vrut musiu AP, sa joace jucatorii pe gratis, asa cum au facut-o ai nostri in ultimul an? De aici se vede ca la CFR se intampla ceva special, orice jucator nou care vine la Dinamo, Petrolul, ASA etc se acomodeaza in 2-3 zile, la noi vin desteptii cu tot felul de scuze: nu cunoaste echipa, nu e pregatit, bla bla. De fapt e vorba de un stil aparte al conducerii, regim de penitenciar. Numai ca fotbalul nu e o afacere asa de simpla, uneori trebuie sa pui si suflet. Un rol important il joaca imaginea cu care esti perceput, iar aceasta imagine are legatura cu modul cum te comporti cu fanii. Aici aportul conducerii este egal cu zero, de aceea si numarul putin de spectatori. Hai CFR!

    • Cristi
      Saturday, 7 March, 2015 at 10:44

      Depinde si cum aperi acele drepturi...tonul lui Muresan nu a fost unul corect. Ai auzit asemenea ton din partea lui Tony sau Piccolo? Si ei au avut probleme, aveau acelasi statut in cadrul echipei. Vorba aia romaneasca, gura bate "guru" se aplica si la el si din pacate asta l-a tras in jos in cariera ulterior.

      • Dantesc
        Saturday, 7 March, 2015 at 11:06

        Auzi la el,tonul lui Muresan nu a fost corect...Dar care trebuia sa fie formula de adresare ? Ceva de genul : "sefu' chel ?! nu te supara pe mine dar din aia 20 k care mi se cuvin ,prin contractul bilateral semnat,nu trebuie sa imi dai nimic,plimba-ti tu capra prin Dubai ca noua ne e bine si asa" ....Cum are unu coloana vertebrala cum ii sariti in gat asa ati facut si la Mario,Maftei ,altii...Capul chel are intotdeauna dreptate...jucatorii care sunt pana la urma artizanii spectacolului din teren n-au nici un drept da-i in **** mea !

        • Cristi
          Saturday, 7 March, 2015 at 11:33

          tu ai o obsessie cu "capul chel"..vezi ca aici poate ajungem la un acord... atita ca tu ai ceva cu capul chel destept, cind eu doar remarc caul chel prost.. si ca sa nu te infierbinti...capul chel prost nu inseamna ca nu apreciez picioarele.

        • Vladimir
          Saturday, 7 March, 2015 at 11:41

          Cand ma gandesc la cum au fost tratati Muresan, Maftei, etc. nu pot sa nu ma gandesc la cum e tratat Moti la Ludogoreț dupa ce i-a calificat in Champions League...

  69. Cristi
    Saturday, 7 March, 2015 at 11:52

    Vladimir, una e sa vedem lucrurile emotional ca suporteri, alta e obiectiv. CFR a fortat performanta cu acesti jucatori si a si avut-o intr-o prima faza. ambele parti au avut de cistigat. Tot asa jucatorii au primit la CFR contractele vietii lor, mult peste valoara lor intrinseca (dovada ca nimeni nu a ajuns la mai bine ci din nou la valoarea corecta din piata). Cum la inceput au si livrat prin performanta, adica incasari, iarasi win-win de ambele parti. Este incorect insa sa vedem doar unilateral situatia atunci cind jucaria s-a stricat. Tot jucatorii astia sunt cei care au jucat glorios de locurile 8-9 in clasament. Nu conducerea a fost in teren, nu ea a jucat in dorul lelii sau la mimita neputintei. Asa cum au meritul de a fi cistigat campionate, asa au si buba rateurilor totale in sezoanele impare. fie au fost buni sa fie campioni dar asta nu scuza locul 9, fie nu au fost buni de campioni si supraapreciati, dar asta nu justifica atunci salariile. Esenta e ca atunci cind jucaria s-a stricat, cei care au stricat-o pe teren au vrut sa fie platiti ca si atunci cind ea mergea. Evident ca legal aveau de partea lor contracte prost facute de conducere, nimeni nu absolva aici managementul de lacune manageriale. Asa ca relatia judecata pe principiul obligatii-raspunderi, e cam 50-50%. Ca mangementul e mereu tap ispasitor, asa e pentru price suporter. Dar nu IM a luat cartonase rosii pe cotonogeala.

    • Ioan Dacid
      Saturday, 7 March, 2015 at 12:44

      Lasa ca au ramas yes manii, poate asa se simte In largul sau ap. Asa greata imi provoaca lingaii ca tine. Ii intalnesc peste tot, la fiecare firma, is in stare sa perie orice in numele capitalismului desi e o meteahna din vremuri apuse.

    • Vladimir
      Saturday, 7 March, 2015 at 12:45

      Obiectiv si neemotional. Asa ca sar peste faza cu denumirea unei peluze cu numele lui Moti. E doar o dovada emotionala de recunostinta. Deci obiectiv si pragmatic. Moti a primit o prima bonus de 200mii euro pentru calificarea aia. Prima nespecificata in contract. Maftei in schimb e purtat cu vorba de vreun de zile pentru bani trecuți in contract. Asa cum iti place ție. Obiectiv si pragmatic.

    • Dantesc
      Saturday, 7 March, 2015 at 12:51

      Auzi? Suna-l tu pe Cadu si intreba-l,o chestie ...El cu cat a fost amendat pentru acel sezon slab? Sau nu...Mai bine suna-l pe Arpike, cap chel (ca sa nu mai existe confuzii) sa il intrebi de ce i-a exilat,marginalizat,trimis in parcuri sa se antreneze pe rand pe urmatorii jucatori : Muresan,Peralta,Tony,Semedo,Mario,Nuno Claro,Dani...(altii) sau de ce a destituit antrenori ca :Bergodi,Andone 2x,Mandorlini,Costa,Paolo Sergio,Uhrin (altii) ...Exact in momentele in care primii (jucatorii) isi cereau drepturile contractuale si pe cei din urma pe baza de moft(rezultat) de moment..Sau poate ne explici tu, de ce ? Sau ...si mai bine ar fi sa ne spui de ce dosarul de insolventa a fost depus asa de tarziu...Sau de ce nu? Sa vii tu sa ne explici de ce "echipa deceniului" in Romania dupa fix 8 tinichele,pardon trofee castigate si zeci de milioane de euro intrate in conturi de pe urma celor pomeniti mai sus e azi in insolventa si in prag de faliment...De ce onor conducerea clubului tace acum ca si rahatul in iarba umeda de primavara dupa ce maiastru vorbind ne-a tot mintit de vreo doi ani incoace...Cu siguranta tu, avand toate raspunsurile ,la purtator ne vei putea lamuri/dumiri si in felul asta dihonia va disparea ca ceata intr-o frumoasa zi de vara din randurile suporterilor ceferisti...P.S. Pe de alta parte mi se spune ca te mananca si aud ca nu te poti abtine sa nu ma pomenesti pe site-ul unde vataf sef e numitul Krucifix (site unde am fost banat ca asa vrea muschiul vatafului). Ai ceva personal sa imi spui? Spune ! Dar fi barbat ,nu carpa si spune-mi-o direct barbateste acolo unde pot sa iti dau si eu replica...

    • Vladimir
      Saturday, 7 March, 2015 at 12:53

      Am mai spus-o: nu e prost ala care cere, prost e ala care da. Nu vrei sa platesti contraperformanta? Ok...pui clauze de obiectiv in contract. Dar sa dai amenzi pentru motive puerile? Stii ca Stancioiu a fost amendat pentru ca cica in nu stiu ce meci a plonjat gresit pe partea dreapta? Ce ar urma? Larie sa ia o amenda pentru ca nu stie dribla ca Messi? Tade sa fie amendat pentru ca nu stie deposeda ca John Terry? Deac sa ia amenda pentru ca nu e frumos ca Ronaldo si nu atrage contracte de publicitate?

    • kiruj
      Saturday, 7 March, 2015 at 13:03

      Cristi, şi cotonogeala îşi are rostul lui...Cu acel stil de joc echipa a câştigat 3 titluri, etc., iar adversarii îl ştiau de frică pe Gabi, lucru extrem de important în pregătirea psihologică a unui meci! Când conducerea a vrut să-l pedepsească pentru asta (cu scoaterea lui din lot, sau nici nu mai ştiu cu ce), era o măsură efectiv hilară, de div.C (cel mult). Păi hai să stăm puţin, acest "cotonogar" (plus Cadu, dar şi ceilalţi), cu un stil ceva mai "bărbătesc", e drept, dar şi de multe ori spectaculos, i-a băgat şefilor (acum nu discutăm cui) zeci de milioane bune în cont / în buzunar, atunci nu era nicio problemă cu cotonogeala. Atitudinea şefilor a fost (vizavi de Gabi, dar nu numai) una şi ridicolă (cum am spus şi mai sus), dar şi ipocrită, dublicitară, de fată mare (cum spui tu, deseori). Dar nu asta am vrut să semnalez, ci faptul că în fotbalul asta nenorocit n-o să împaci niciodată cele două tabere prin definiţie "antagoniste": suporterii versus conducere. Cele două tabere au definiţii diametral opuse privind "participarea" la viaţa echipei, suporterii vin cu IUBIREA (deci există o doză însemnată de subiectivism tot timpul, şi aşa e bine şi normal!), pe când şefimea -la fel de evident- se uită şi la buget, la management, la finanţe, la disciplină, etc. Sunt destul de rare excepţiile de la această regulă, ele fiind -deseori- efemere. În concluzie, eu particip pe acest forum în primul rând ca SUPORTER, din care cauză poate sunt deseori un pic subiectiv şi când îmi place de un jucător, sau când nu-mi place de el, în funcţie de ce bucurii/supărări mi-a provocat în "demersul" meu de-a "IUBI" această echipă. Ei, că fiecare dintre noi mai ştie şi altceva, că în viaţa reală suntem economişti, prim-miniştrii, forjori, etc., asta e o altă discuţie. Nici eu nu pot să mă debarasez în totalitate de trecutul meu de ex-presidente (când am păreri din această perspectivă), sunt mulţi cu ceva cunoştinţe juridice, economice, etc,, mai bagă şi ei comentarii de "specialitate", cu asta nu e nicio problemă. Dar un suporter standard, care vine lângă echipă pentru a o IUBI (fiind, aşadar, subiectiv), cu greu poate fi convins de dreptatea "taberei adverse", este un nonsens, în acel moment respectivul -în sinea lui- nu mai este suporter, ci conducător, şi asta nu e bine...:) HAI CFR!!!

  70. Cristi
    Saturday, 7 March, 2015 at 14:59

    @Dan, eu nu am nimic cu tine, dar nu imi place ca injuri permanent. CRrul nu s-a facut pe banii tai ci pe ai lui AP. fotbalul profesionist e un bordel in care curvele /fotbalistii semneaza pe bani si nu pe masturbarea numita "iubire de suporter". Asta-i viata. @Vladimir. Am specificat clar ca a fost o greseala manageriala acordarea unor contracte irationale. Cu sicanele irationale la adresa unor jucatori nu sunt de acord si nu le consider corecte @Ioan. Pozitia mea e director general intr-o companie si sunt la a 4a in aceasta pozitie. Asa ca nu am gindire de pupincurist cum spui tu. Mai degraba sunt constient ca unele masuri dureroare trrebuie luate uneori, chiar impotriva unor oameni care nu au nici o vina. Stiu ce inseamna sa trebuiasca sa ajustezi dimensional o firma si cit de greu e sa alegi sacrificatii si sa te joci cu destinele lor. Plus incarcarea emotionala a la Dan cu care esti primit, desi nu ai nici o alta solutie.@ Kiruj - asa este, nu vei putea multumi niciodata suporterii, atita ca noi suporteri putem mereu critica pentru ca nu luam decizii. Acum doi ani ne intrebam ce mai cauta Hora in lot sau de ce a fost adus Voiculet ori de ce e tinut Stanciou cind mai aveam 5 portari. Azi criticam ca au fost dati pentru ca datele problemei sunt altele. Nici noi suntem consecventi, asta e tot ce vreau sa remarc.

    • Dantesc
      Saturday, 7 March, 2015 at 15:22

      Pe langa faptul ca nu eram curiosi ce functie ai ,trebuie sa iti spun o chestie...La no,i la romani, e un proverb care spune asa : Când îţi spune unu’ că eşti beat……îl trimiţi la culcare. Când îţi spun doi, te duci tu să te culci...Aici, deja, ti-am spus patru acest lucru indirect,doar pe ultimele tale elcubratii ... Dar uite, io ti-as propune si ca sa fie in sfarsit pace ca tu impreuna cu Arpike & restul yes-maniilor (atatia cati ati mai ramas) sa va faceti un site.De bani cu siguranta nu duceti lipsa ... Si-apoi nu pot sa nu fac o remarca si totodata sa te intreb ceva.... tu si cand transpiri o faci in stil corporatist ?... ". Stiu ce inseamna sa trebuiasca sa ajustezi dimensional o firma si cit de greu e sa alegi sacrificatii si sa te joci cu destinele lor"...ma duc sa vars...L.E. CFR-ul nu s-a facut pe banii lui Arpike musiu...CFR-ul are o istorie reala pe care periodic atat Dinu cat si altii se straduiesc sa ne-o readuca in memorie...Insa scuza-ma, uitasem ca tu esti cu "vulturii de 10 ani" si FC Arpike...Apropo,sa ne spui cand ai auzit tu prima data de CFR ,chiar as fi curios...in 2008?

      • Cristi
        Saturday, 7 March, 2015 at 15:49

        CFR de la diviza C in sus s-a facut cu banii lui Arpi..istoria aia e frumoasa dar nu tine de foame. Asa cum Chelsea s-a facut pe banii lui Abramovic si este ce este si nu pe istoria de club medicoru dintr-un cartier bun al Londrei. De traditia lui Leeds nu poti cumpara nimic.

  71. Vladimir
    Saturday, 7 March, 2015 at 15:14

    Cristi pot sa înțeleg nevoia de redimensionare a unei afaceri. Dar poti sa o faci ca un domn sau sa o faci ca un las. Eu nu am fost niciodată director general. Asa ca incerc sa ma pun in situatia lui Maftei. Acum lucrez la o multinationala, deci in situatia lui nu prea as avea ce face. Nu pot sa merg pana in Coreea sa fac scandal. Dar a lucrat si la firme mai mici. Daca mie mi-ar fi facut cineva ce i-au facut lui Maftei nu cred ca administratorul sau patronul ar scapa nebatut. Poti sa zici ca sunt violent. Multi ar face la fel. Si nu pentru banii aia. Daca societatea are probleme si nu mai sunt bani as intelege. Dar dacă vine la mine cu "mai amana-ma doua săptămâni " si apoi iar doua săptămâni ca pana la urma sa se dovedească ca mi-au cerut sa-i aman nu ca sa gaseasca o soluție sa-si plateasca datoriile fata de mine, ba dimpotrivă au avut nevoie de ragazul respectiv ca sa gaseasca o solutie sa NU ma plateasca, sincer i-ad fute una (scuze pt limbaj) adadministratorului/patronului.

    • Cristi
      Saturday, 7 March, 2015 at 15:45

      Iti dau dreptate. Eu nu sunt de acord cu actionarii de vreme buna (am avut si 2 mandate din astea , cind iesea soarele era meritul lor, cind erau nori si ploua noroiul trebuia sa il spal eu). Nici sicanele si nici aiurelile ci aminarile nu aprob. Daca ai facut niste greseli ti le asumi pina la capat si incerci sa inchizi ok o situatie in care trebuie s marchezi o pierdere. Mai ales ca s-a pierdut mult loc de intelegere si simpatie din asta. Dar asta e, acum e un sfirsit de ciclu invetitional, poate 1-2 ani de liga a 2a vor fi necesari pentru reasezarea pe baze solide a situatiei si de o noua etapa.

    • thedarkside
      Saturday, 7 March, 2015 at 23:19

      Eu mi-as da demisia dupa prima luna neplatita. Mult mai simplu, fara sa risc si un dosar penal gratuit. Maftei a jucat pt. CFR cam un an de zile fara sa fie platit. De ce?

  72. pesimistu
    Saturday, 7 March, 2015 at 15:51

    E drept, cu multi jucatori n-a fost corecta conducerea. Aici i-as enumera pe cei doi fosti portari, Stancioiu si Nuno Claro, dintre care nici unul nu era Neuer, dar au facut ce au putut si datorita lor am castigat primele trofee, pe Gabi, Peralta, Didi, Hugo Alcantara si lista ar mai putea continua. Semedo nu si-a tinut papagalul, dar cand a facut mea culpa, nu a fost reprimit, si nu de catre echipa sau de fani, ci de catre conducere. Am avut multi jucatori adusi cu mare tamtam si care n-au confirmat la noi, dar in alte locuri au mers bine, aici i-as mentiona pe Sanchez Prette , Dorsin, Edimar sau Nei, care la alte echipe s-au descurcat foarte bine. In multe cazuri au fost adusi jucatori pe bani , care fie n-au primit sansa, fie au fost bagati pe loc in toiul celor mai grele meciuri, udna n-aveau cum sa iasa in evidenta. Repede au fost declarate petarde, si trimisi la plimbare prin desfacere de contract, in loc sa fie imprumutati pe la diverse echipe mai mici, cum au fost Ogbonna, Frangipane si ceilalti. L-am pierdut pe Vieira nepermis de usor, nu mai vrea sa aude de noi. Am adusi si tineri romani de perspectiva care nu s-au facut de oaie, dar la noi au fost maini moarte, ca Nicoara si Hora. Oare de ce au fost atatea esecuri in managementul propriilor fotbalisti? Aceste esecuri nu pareau a fi relevante cand mergea echipa, toata luema vorbea de tunurile financiare, ca Pereira si Traore. Dar cum echipa are probleme, aceste lipsuri si neajunsuri au iesit la suprafata si dau de gandit.

  73. Saul
    Saturday, 7 March, 2015 at 18:05

    Imi pare rau ca mai e cate unul care neaga evidenta continuand sa ne spuna ca albul e negru si ca Arpi e pletos si nu chel. Ce sens are sa o tot dam cotita si sa nu recunoastem ca cei din conducere s-au purtat execrabil cu unii jucatori cu personalitate, cu unii agenti ai jucatorilor, cu scouterii si nu in ultimul rand cu noi suporterii, pe care Cristi ne-a caracterizat atat de "eufemistic" mai sus. Daca tot ne-a luat din C si ne-a purtat prin Europa, Arpi, in scurt timp ne va lasa acolo de unde ne-a luat sau chiar mai rau. Noi nu uitam ca datorita implicarii lui am ajuns sa ne bucuram de titluri si de CL, dar nici el sa nu uite ca datorita CFR-ului si-a facut un nume, s-a facut cunoscut si tot prin clubul CFR a castigat zeci de milioane de euro, a mai spalat multe altele si a incheiat niste afaceri profitabile tot datorita pozitiei respective.

  74. Vass Bela
    Saturday, 7 March, 2015 at 18:18

    Pt ca s-a amintit de Dorsin, sa-l completam cu Hirschfeld, portar bun la altii, la noi dupa o gafa, scos din circuit . Si ambii au plecat fara sa fi fost platiti, deja pe-atuncea duetul arpi-muresan era smecher, dar noi tot pe jucatori i-am condamnat pt si-au spus ofurile in presa . Restantele la antrenori si jucatori nu a fost urmarea crizei, ea a fost o strategie permanenta a conducerii . Nici macar femeia din Serbia n-a fost platita, desi a facut minuni cu jucatorii grav accidentati ! Si asta, repet, cand arpi era pe cai mari, cand afacerile i-au mers struna . Eu impreuna cu cativa trubunisti ( mai inainte chefermania ) am tras destule semnale de alarma, reactia celorlalti au fost aducerea de injurii , fara sa se atace problemele ridicate de mine . Dar pe undeva e de inteles, trofeele curgeau, participarile in CL erau reusite . Dar acum ?! Dincolo cocora a transformat site-ul in adevarata secta, lumea ce-a mai ramas adulmacand toate prostiile indrugate de acesta ( un ex, conducerea prin administratorul jud urmareste desfiintarea FRF !!! , mai inainte zicea ca criza financiara este doar o pacaleala pt a adormi dusmanii si Doamne, cate si cate prostii scrise zilnic cu o nonsalanta demna de o cauza mai buna ), dar aici e chiar de neanteles cum unii mai iau apararea conducerii cu banalitati gen fiecare face ce vrea cu banii sai samd . Sau ataca pe fostii jucatori, pt ca acestia au indraznit sa-si ceara drepturile !

  75. Nea_Silica
    Saturday, 7 March, 2015 at 21:49

    Tare mi-e teamă că mâine vom fi măcelăriţi de fecesebeu. Greu meci pentru băieţii lui Trică, bucureştenii au făcut tot ce era posibil ca să ne distrugă, cât pe ce să şi reuşească. Cine ştie, poate mult hulitul felcer ne-a salvat, dar acum, cu transferurile blocate şi 24 de puncte luate, ne-au trimis la podea. Sper că ne vom putea ridica şi cu 2-3 transferuri reuşite ne vom putea consolida, dacă TAS va fi blând cu noi. Hai băieţii, haide CFR!

  76. Zweistein
    Saturday, 7 March, 2015 at 22:04

    Ma apropiu de varsta de 60 de ani si marturisesc ca trec asa printr-o criza in relatia mea cu CFR. As minti daca as afirma ca in toti acesti ani am fost cel mai mare suporter. Nu, nu am fost, desi am mers la destule meciuri de B si de C. Dar am si lipsit de la multe meciuri. Insa intotdeauna, mi-a pasat de CFR. Chiar si inainte de epoca Arpi, cand echipa era in C, eram nerabdator sa stiu ce rezultat au scos baietii. Era o echipa de cartier cu suporteri de cartier. A venit Arpi si cand a spus ca are de gand sa se bata cu "granzii din capitala" l-am catalogat "dus cu pluta". Am gresit. S-a batut cu bucurestenii si i-a invins. A adus 8 trofee si a schimbat tot fotbalul romanesc prin importul masiv de jucatori straini. Ne-a produs cele mai mari bucurii, pentru mine cel putin, victoria de pe Olimpico este cel mai frumos moment al CFR-lui. De neuitat. Stiti cum ma simt acum? Ca si cand, la o varsta frageda, iei de nevasta o fata tanara, simpla, cinstita, stai la bloc si ai o Dacie 1300. Apoi fatuca incepe sa faca bani, multi bani, construieste o vila si cumpara masini de lux. Dar din fatuca cinstita a devenit o curvistina. Din pacate, AP + IM si-au distrus reputatia. Acesta este lucrul cel mai grav iar noi, suporterii onesti, avem o problema la ora asta.

  77. thedarkside
    Saturday, 7 March, 2015 at 23:30

    Ce nesimtit. Cine a ajuns sa vorbeasca de interese, tatucu omeniilor. http://looktv.ro/hagi-a-luat-foc-sare-la-gatul-conducerii-frf-si-incepe-razboiul-cu-cfr-cluj/

    • Vladimir
      Sunday, 8 March, 2015 at 12:46

      Bine, legat de play-off cam are dreptate. Daca 6 echipe in insolventa ajung in play-off ce rost mai are din moment ce nu au dreptul sa participe in cupele europene. Ca scopul play-offului asta e: sa facă mai interesanta lupta pentru Europa. Cu sistemul actual macar poti gasi o soluție. Mergi pe clasament in jos pana gasesti o echipa care nu e in insolventa. Si daca merg aia de pe locul 1, asta e...ghinion.

  78. cfr_atlanta
    Sunday, 8 March, 2015 at 02:23

    Sper sa scapam cu un 2-0 . Nici in primul sezon dupa revenirea in A nu a fost asa dezichilibrat Steaua-CFR. Oare nu se puteau imprumuta 3-4 jucatori pt returul asta?

  79. cfr_atlanta
    Sunday, 8 March, 2015 at 03:36

    Ce nu inteleg eu, de ce nu s-au vandut 2-3 jucatori in vara si se plateau toate restantele salariale.Acum jucam lejer si nu ne gandeam la retrogradare....

    • Cristi
      Sunday, 8 March, 2015 at 11:54

      Adu-ti aminte ca noi toti am speculat asta. Directia era clara si comunicata si de SG dupa conferinta lui de presa din aprilie. Cred ca s-au facut si citiva pasi, gen aducerea lui Vitca. Dar a venit ceva neplanificat, sansa celor 3 mil din grupele EL care a facut ca ratiunea sa cedeze in fata ciorii de pe gard, cum spune proverbul. N-a iesit, am ramas si cu costurile suplimentare, si fara jucatori dati, si cu datoriile in ceafa.Din pacate si fara puncte, asa ca o echipa mai buna cu un tur care ne-a surprins pozitiv pe toti nu compenseaza implicatiile speculatiei. Apropos de discutia recenta asteptari suporteri vs ratiune , daca ar fi iesit cineva in vara sa ne spuna ca abandonam sansa grupelor EL si ne multumin sa avem o echipa solida de locul 10, cum am fi reactionat? Nu-i faceam pe toti timpiti pentru ca noi am fi presupus ca echipa ajunge oricum in grupele EL ?

      • Vladimir
        Sunday, 8 March, 2015 at 12:53

        Un manager destept nu ar fi ales sa vanda doi jucatori si sa incaseze ci siguranta 3 milioane decat sa viseze la niste ipotetice 3 milioane? Si nu slabeai echipa foarte mult fara cei doi jucatori. Mai ales ca unul dintre vandabili era Felgueiras. Portari gasesti 10 la 2lei. Iar un portar e atat de bun pe cat e de buna apararea din fata lui. Cat despre suporteri nemulțumiț, suporterii care sunt interesati in primul rand de cupele europene nu ar fi fost coafati prea bine de Europa League. Nu dupa ce i-ai obisnuit cu Champions League.

      • Vladimir
        Sunday, 8 March, 2015 at 12:59

        Si ca sa nu spui ca vorbesc din "burta", la meciul din Europa League cu PSV Eindhoven (o echipa totusi cu nume în Europa) au fost 3.000 de spectatori. Cam asta e interesul suporterilor pentru un meci de Europa League...

        • Cristi
          Sunday, 8 March, 2015 at 13:54

          Europa League e cupa saracilor. 'Nu degeaba se spune in Bundesliga ca oricine poate ajunge pe locul 6 sa prina EL: Iar meciurile sunt transmise daor partial si pe canale secundare. Da, portari sunt multi si ieftini--dovada ca si noi am dat ieftin. Cit depsre cele 3 milioane, 2 milioane incasa poderate cu riscul celor 3 ipotetice ar fi fost suficiente. Dar factorul uman numit mindrie cam dauneaza ratiunii.

  80. gica10
    Sunday, 8 March, 2015 at 19:39

    Poate ce la tv nu ai simtit cele vreo -8° la ora meciului si nici n-ai sesizat ora de 22 si 05 ......deci in acele conditii cei 3000 spectatori au repzentat ceva.Apoi era ultima partida dintr-o grupa in care n-am rupt gura targului.Apropo tot atunci marea echipa nationala FCSB reusea un record de 276 spectatori tot in ultimul meci din grupa in ghencea.

  81. csongi
    Sunday, 8 March, 2015 at 22:27

    1-0 și încă un cui în sicriu, sau estetica inutilului. Plm de fotbal.

    • morero
      Sunday, 8 March, 2015 at 22:46

      de acord, Tade a inventat fotbalul fara goluri!

  82. kiruj
    Sunday, 8 March, 2015 at 22:32

    Click aici pt. notare! Bravo băieți! HAI CFR!!!

  83. Flacăra Vișinie
    Sunday, 8 March, 2015 at 22:57

    Bravo echipei, au tras tare si FCSB a marcat un gol destul de norocos, cam la fel cu cel din tur (tot Camora a fost pe linia portii LOL). Pacat ca atacantii nostri nu stiu cu mingea. Jazvic alearga mult, e util la presing, dar are o jumatate de picior drept si deloc piciorul stang. Tade la fel, aceleasi picioare ca Jazvic, nu stiu cum a marcat 10 goluri in tur. Singura noastra speranta in atac este Negrut. Apararea (cu Jakolis si Carp) e decenta, chiar daca mai e de lucru. Muniru se descurca la inchidere, dar e cam singurel, nu prea are precizie si -- uneori -- nici viziune. Chanturia are tehnica, dar e mai potrivita pentru fotbalul de sala si pierde o gramada de mingi. Minca e un castig, cred ca o sa mai creasca. Trica face ce poate, sa speram ca va avea si ceva ajutor din partea conducerii ca altfel nu stiu cat va mai reusi sa motiveze jucatorii.

    • kiruj
      Sunday, 8 March, 2015 at 23:11

      Eugen a pregătit excelent meciul, mai ales dacă ținem cont de toate nenorocirile din jurul echipei. Inclusiv cei de la FCSB au recunoscut că CFR merita să câștige. Inclusiv Gâlcă și Duckadam. La Digi toată lumea zice la fel, cu toții recunosc că Bourceanu trebuia eliminat, că era penalty la Muniru, etc., etc. Nu avem ce comenta. În raport cu ce se întâmplă extrafotbalistic cu echipa, evoluția a fost de nota (hai, nu chiar de zece, dar măcar de) 8. HAI CFR!!!

      • Cristi
        Sunday, 8 March, 2015 at 23:30

        Subscriu!

      • csongi
        Sunday, 8 March, 2015 at 23:48

        Și echipa a jucat incomparabil mai bine decât în meciul tur, încheiat cu același rezulatat, cu echipa completă și Miriuță pe bancă. Bine, este adevărat că și saivanul a jucat incomparabil mai prost acum. La golul din corner s-a văzut lipsa omogenității din apărare, i-au scăpat pe mai toți adversarii din marcaj. Se conturează încet echipa, păcat că până vor ajunge să se simtă pe teren, se gată campionatul și iarăși va pleca jumătate de echipă. Mă rog, asta în speranța că se va aproba planul de restructurare, și va mai pune problema unei echipe și din sezonul viitor.

  84. Nea_Silica
    Sunday, 8 March, 2015 at 23:08

    Am fost un fel de Toma, dar spre norocul meu, băieţii au jucat extraordinar. Domnul albitru a fost bine ales, neexperimentat dar smerit în faţa celor de la fecesebe. Joc nu doar curajos pentru ai noştri, ci chiar spectaculos. Bravo echipă şi bravo Trică, ai reuşit să-i motivezi pe băieţi! La mai mare! Haide CFR!!!

    • kiruj
      Sunday, 8 March, 2015 at 23:15

      Recunosc, că m-am temut enorm, să nu fim umiliți...Nu mă interesează în mod deosebit punctele, dar sunt liniștit pt. că băieții au salvat, să zic așa, onoarea lor și a clubului. Felicitări! HAI CFR!!!

  85. milu
    Sunday, 8 March, 2015 at 23:13

    in seara asta am castigat o echipa! nu vom retrograda!

  86. Racheta
    Sunday, 8 March, 2015 at 23:25

    Desigur că, cu această execrabilă manieră favorabilă de arbitraj ''nu se poate pune problema câştigării campionatului''(Dukadam); am fost învinşi de palmaresul stânei şi de mişelul din gaşca-bricheta, care nu ne-a acordat un penalty cât casa,-fault clar in faţa liniei porţii, asupra lui Muniru(!); dar penibilul situaţiei a fost gratularea lui Păun cu un galben; felicitări stafului tehnic şi jucătorilor pt. maniera curajoasă de joc-din păcate suferim f. mult din cauză că nu prea avem resurse fizice şi calitatăţi tehnice individuale- Hai CFR!

  87. Racheta
    Sunday, 8 March, 2015 at 23:32

    Atenţie!,după etapa a15-a(23.11.2014)nu am mai înscris niciun gol,dar am primit 5!

  88. kiruj
    Sunday, 8 March, 2015 at 23:42

    Și încă ceva: link...No comment, cum spuneam mai sus...HAI CFR!!!

  89. Dantesc
    Monday, 9 March, 2015 at 00:19

    "fotbalul profesionist e un bordel in care curvele"...Cristi mare sef, ai legatura ! :))) O sa te fac sa inghiti ,nu doar sa prestezi...

    • Cristi
      Monday, 9 March, 2015 at 01:42

      Incearca sa gasesti o traducere si sa pricepi ideea. link De la un om care a dus un club aproape falimentar in top 3 global financiar si care nu se sfieste sa spuna lucrurilor pe nume (fanilor de C). Da, are niste probleme, dar alea sunt din afara fotbalului (speculatii la bursa neimpozitate).