Tuesday, Jan. 24, 2017

Despre fotbal cu Narcis Julia Fontane

Written By:

|

Thursday, 21 May, 2015

|

Posted In:

|

27 Comments

Despre fotbal cu Narcis Julia Fontane

Pentru cei interesati, ca o lectura alternativa, va propun cateva randuri dintr-o intalnire la care am participat zilele acestea.

Cine e Narcis Julia Fontane?

Asa cum singur s-a prezentat la conferinta oferita in cadrul cursurilor de antrenor de fotbal ale Federatiei Catalane de profil, si la care am avut placerea sa asist, momentan e un om fara ocupatie. A fost dat afara de la FC. Barcelona odata cu Zubizareta, cu cateva luni in urma. E un om care dupa foarte multi ani petrecuti in fotbal are timp sa povesteasca. Si ce povestiri!…

S-o luam de la capat.

Narcis Julia Fontane si-a inceput cariera fotbalistica la juniorii Gironei. International sub 18 cu nationala Spaniei, a fost ochit imediat si inrolat de Zaragoza in 1982. Pana sa ajunga la echipa mare a facut o escala de cateva sezoane la Deportivo Aragon (echipa filiala). Din 1986 pana in 1994 a strans 183 de meciuri in Primera Division. Odata retras, s-a dedicat antrenoratului ramanand in diferite functii, in cea mai mare parte antrenor secund al primei echipe, pana in 2001. Au fost in total 19 ani petrecuti la Zaragoza, a doua sa casa, dupa cum s-a exprimat.

A revenit in 2001 la Girona. Echipa sa de suflet si pe care el si-o amintea ca una de referinta a provinciei (toti tinerii de pe vremea sa isi doreau sa ajunga aici, era privita ca maximul cariei) era doar o umbra a ceea ce fusese. Se zbatea undeva la subsolul ligii a patra, intr-o stare organizatorica si materiala jalnica.

“Cand am ajuns la Girona, imi venea sa plang. Amintirile mele erau despre o echipa mandra, o echipa la care toti pustii visau sa ajunga. Am gasit un club in pragul destamarii. Desi inca juca in liga a 4-a, arata ca unul de liga a 8-a. Cred ca mai lipseau soarecii de prin vestiar si tabloul era complet. Venisem pe un salariu la jumatate pe cat il aveam la Zaragoza, iar conditiile erau mult mai grele decat m-as fi asteptat. Mergeam la intalniri, iar cei cu care discutam poate aveau incredere in ce spuneam eu, dar apoi priveau emblema clubului pe care-l reprezentam si strambau din nas. Girona isi facuse intre timp o faima de grupare neseriosa.”

Din dorinta de a construi ceva si a intoarce stralucirea de alta data a clubului care l-a lansat,  Narcis Julia nu s-a lasat descurajat, si-a adunat o echipa de oameni de incredere si s-a pus pe treaba. Oficial functia sa era de director sportiv, dar practic facea de toate: supervizarea echipelor de juniori, vizionarea a zeci de meciuri pe luna, pe viu pentru detectarea de posibili jucatori de transferat, vizite oficiale pentru atragerea de parteneriate etc.  A incheiat pana la urma prin a fi pentru patru etape antrenorul principal al echipei de seniori. Si nu orice etape. Erau ultimele ale sezonului 2002-2003 cand Girona isi juca promovarea. Patru victorii din patru si obiectivul a fost atins.

In 2004 a venit telefonul de la Victor Fernandez, cunostiinta mai veche de la Zaragoza si s-a imbarcat pentru o noua aventura ca antrenor secund la FC.Porto.

“Cand am plecat de la Zaragoza la Girona am avut sentimentul ca m-am dat jos dintr-un tren de mare viteza si m-am urcat intr-un personal de sate. Cand am mers la Porto am trait senzatia reintoarcerii la calatoria cu “high class”".

La Porto a trait experienta antrenorilor care vin pe locul unde, cu un sezon inainte, cel care se ocupase de acest job si colaboratorii sai castigasera tot si mai mult decat atat. E vorba de Mourinho si incredibilul sau parcurs, care culminase cu obtinerea Ligii Campionilor pentru lusitani.

Fara sa duca sezonul pana la capat, Narcis Julia s-a intors pe banca tehnica a Zaragozei (secund), apoi in 2009-2010 a fost numit principal la Girona in Secunda Division, reusind sa atinga obiectivul evitarii retrogradarii.

Din 2010, odata cu alegerea lui Sandro Rosell ca presedinte, a devenit secretar tehnic al FC Barcelona.

“Il cunosteam pe Tito (Tito Vilanova). Meritele conteaza bineinteles si eu imi creeasem un oarecare nume in Catalunya. Dar sa ai pe cineva in interior e important. Cineva care sa te cunoasca personal si sa aiba incredere in capacitatile tale. Asa am devenit responsabil de organizarea echipelor profesioniste de fotbal: A, B si juvenili ale Barcei.”

Va continua…

 

Sursa foto: fcbarcelona.es

PS.: Traducerea cuvintelor exacte ale lui Narcis Julia are un mic grad de aproximatie.

Postarea apare si pe blogul personal sau mysport.ro

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

b_o_g_d_a_n

(27) Readers Comments

  1. allenatore BLOG
    Thursday, 21 May, 2015 at 14:20

    bravo lui. pe unde a fost a lucrat cu pasiune iar in final pasiunea este garantia succesului

  2. Vlad
    Thursday, 21 May, 2015 at 17:04

    Azi s-a terminat totul. Iuliu Muresan a zis la niste apropiati ca TAS a respins contestatia clubului si ramane cu penalizarea. Clubul deja a primit decizia si maine urmeaza sa fie informata si presa.

    • csongi
      Thursday, 21 May, 2015 at 17:25

      Ha-ha-ha. Stii, ca U se desfiinteaza? S-ar putea sa nu va prezentati la finala cupei, in lipsa de jucători.

      • caneto
        Thursday, 21 May, 2015 at 19:06

        csongi, nu-l mai confundaţi cu Vladimir, este vorba de un alt Vlad. Nu e Vladimir uistul.

        • fotbalfan
          Thursday, 21 May, 2015 at 19:12

          caneto, n-are importanta ca nu e vladul de pe chefere, adica vladimirul de pe tribuna, ramane aceeasi intrebare. :) hai CFR!!!

          • caneto
            Thursday, 21 May, 2015 at 19:21

            Numa’ să n-aibă dreptate. Vlad scapă uşor, cică pe vremuri se tăia capul ăluia de aducea veştile proaste. :) Mai am o leacă de speranţă, eram mult mai plouat dacă IQ era cel ce spunea că e de rău, iar Vlad că nu.

            • fotbalfan
              Thursday, 21 May, 2015 at 19:23

              si eu il cred mai degraba pe IQ decat pe unul aparut peste noapte prin tribuna noastra. oricum, ramane stresul..... :) HAI CFR!!!

              • luis
                Thursday, 21 May, 2015 at 19:28

                Ce stres?:-))

                • caneto
                  Thursday, 21 May, 2015 at 19:44

                  Ăsta: :)

            • luis
              Thursday, 21 May, 2015 at 19:25

              Chiar daca are dreptate,nu avem nevoie de dreptatea lui.Vedem maine,nu trebuie sa se bage el ca musca-n lapte.

              • achilles
                Thursday, 21 May, 2015 at 22:43

                Luis ! Nu s-o bagat ca musca-n lapte , ca la noi ii altceva ... S-o bagat ca musca-n cacat ...

    • luis
      Thursday, 21 May, 2015 at 17:51

      Vlad,te citez "Azi s-a terminat totul",ma,tu lucrezi cumva la prostsport?Poate s-a terminta,poate nu,dar nu cred ca-i treaba ta.Vezi tu de pinguinii tai daca se termina sau nu, si lasa-ne pe noi in amarul si speranta noastra ,pana maine.Te rog frumos.Ok?

    • Flacăra Vișinie
      Thursday, 21 May, 2015 at 18:01

      Va roade tare problema?

    • Flacăra Vișinie
      Thursday, 21 May, 2015 at 18:04

      Stai ca m-am prins, a trimis Bucsa un SMS, sa va bucurati de problemele CFR-ului, ca ale voastre nu ajung. Poate ii faceti un gulyas drept multumire.e

  3. misu
    Thursday, 21 May, 2015 at 17:22

    du te bai si bea o citronela:-)esti bou ca nopatea.umbli cu fitile pe aici!!

  4. Racheta
    Thursday, 21 May, 2015 at 18:24

    Întrebare retorică:-Care credeţi că-i noima neanunţării verdictului de la TAS(?); Oare influenţarea directă şi necontrolată a psihicului jucătorilor în cauză şi probabil eliminarea unor posibile mici''aranjamente''mai mult îngăduinţe în favorea/defavoarea unor terţi cluburi(!?); nu mai poţi avea pretenţii, de la jucătorii noştrii, când vor avea certitudinea, că au retrogradat!;cum să mai lupte, să mai şi rişte vreo accidentare, când peste o săptămână vor pleca spre alte zări(?!); păcat de această situaţie ingrată, pt.că mi-aş fi dorit să-i batem pe Rapid şi să-i retrogradăm, pt.toate caznele trăite, mai mult de un jumătate de secol, în umbra lor, fiind mai mereu descosideraţi şi consideraţi cenuşăreasa(echipa nedorită!) ''Ministerului''Transporturilor(cu precădere în comunism!); această atitudine desuetă explică,într-un fel, absenţa din Divizia''A''şi trimiterea noastră, ireversibilă prin exodul ligilor inferioare, atât amar de vreme!

    • luis
      Thursday, 21 May, 2015 at 18:29

      Nu cred ca are vre-o legatura,mai degraba asta este procedura la ei.

  5. IQ
    Thursday, 21 May, 2015 at 18:46

    Pastrati-va calmul si optimismul.Clubul nu a primit inca niciun raspuns.

    • kiruj
      Thursday, 21 May, 2015 at 20:21

      IQ, sper din toată inima să ai tu dreptate. Ceva îmi spune, că eşti mai bine informat, decât toată lumea la un loc (tribună+chefere.tv). Oricum, dacă vei avea dreptate, mâine te vom numi în regim de urgenţă (şi în cadru festiv) preşedinte de onoare la activitatea de "contraspionaj a tribunei-CFR", unde Dantesc a fost avansat mai de mult, dar el e "doar" şef executiv al respectivei activităţi...:) HAI CFR!!!

      • achilles
        Thursday, 21 May, 2015 at 22:48

        Cum sa nu aiba dreptate , Kiruj bacsi, ca doara de aia are numele asta: IQ . Si cred ca-i si mare .....

  6. Racheta
    Thursday, 21 May, 2015 at 20:55

    CFR şi Petrolul au depus contestaţii la hotărârea FRF de penalizare(din start) cu 6puncte pt.sezonul viitor;de ce ar face contestaţie I.M.dacă ştie că nu vom mai evolua în prima Ligă(?),sau este un alt bluff-marcă înregistrată-(!?)

    • caneto
      Thursday, 21 May, 2015 at 21:04

      Termenul de depunere a contestaţiilor a fost 19 mai, chiar ziua în care a fost şi deranjul la TAS. link

  7. csongi
    Thursday, 21 May, 2015 at 22:13

    Am băgat șampania la rece :)

  8. achilles
    Thursday, 21 May, 2015 at 22:58

    Bogdane draga ! O intrebare (nu de fotbal ori de TASS): antrenoru' asta, ce-i ;baiat ori fata ? Ca, io vad ca-l cheama Narcis (baiat) si Julia (fata). Sa ierti , da' intreb si io.....! Ca, daca-l chema Laurentiu , stiam ca-i fata casatorita cu-n obiect de curatenie.. In schimb, tot ce ai transmis aici prin articolul tau, mie-mi ajuta foarte mult si ma mobilizeaza. Iar , tot ce scrii tu este intradevar despre fotbal. MULTUMESC BOGDANE !

  9. b_o_g_d_a_n
    Thursday, 21 May, 2015 at 23:52

    Multumesc de aprecieri achilles. Da, are un nume curios domnul acesta. E cam asa cum la italieni se mai intampla ca baietilor sa li se spuna Andrea, cazul lui Pirlo.

    • kiruj
      Friday, 22 May, 2015 at 01:22

      ...sau Raul Julia (să se odihnească-n pace), actorul. Articol interesant, b_o_g_d_a_n, cam în contratimp cu AMR-urile noastre, dar e un semnal bun de tot, că și antrenorii sunt oameni, mai mult, sau mai puțin profesioniști, mai mult, sau mai puțin cinstiți, etc. Aceste povești sunt -într-adevăr- despre fotbal...Adică despre acel joc, care e pe cale de dispariție din cauza...știi tu, din ce cauză...HAI CFR!!!

      • b_o_g_d_a_n
        Friday, 22 May, 2015 at 01:49

        Kiruj, Fotbalul are o istorie destul de indelungata incat sa cuprinda disparitia, dar si nasterea mai multor generatii. Sportul acesta devine astfel o poveste care ne insoteste de-a lungul vietii si pe care o vom preda mai departe generatiilor care vin din urma. N-are cum sa moara, oricat s-ar chinui unii.