Tuesday, Jan. 24, 2017

Bârfă Manager 2015-2016 – ediţia de vară; partea a 2-a

Written By:

|

Friday, 12 June, 2015

|

Posted In:

|

43 Comments

Bârfă Manager 2015-2016 – ediţia de vară; partea a 2-a

643170-traian-marc

(foto: gsp.ro)

Yes, habemus portar! XP dorit de Iuliu Mureşan s-a rezolvat! No, nu săriţi imediat pînă-n ceruri de bucurie, nu-i vorba chiar de cel din poza de pe prima pagină a Tribunei CFR, Marc-Andre ter Stegen, de la CF Barcelona, dar tot Marc îl cheamă şi pe alesul nostru.  monitorulexpres.ro scrie joi că Traian Marc (32 de ani), recent ţîpat de Rednic de la Dinamo, fost coleg cu Buş la Corona Braşov, fost concurent pe post cu Felgueiras la FC Braşov, a semnat vineri  un contract pe 2 ani cu CFR. Nu înţeleg, care vineri? Scrie joi că a semnat mâine? Sau vinerea trecută? În acest caz, cum de nu s-a aflat până acum? Şi, cine pleacă dintre cei de anul trecut?  Mincă, Amadio sau Vîtcă?

UPDATE

Cei de la sportnews apar şi cu detalii privind transferul: „Portarul care a fost unul dintre cei mai buni dinamovişti în prima parte a sezonului trecut s-a înţeles cu ardelenii pentru un contract de 5.000 de euro pe lună. La “câini” avea 3.000 şi şefii intenţionau să-i ceară să accepte o micşorare!”

UPDATE – altă BÂRFĂ

Sulley Muniru on Steaua Bucureşti radar” zice ghanaweb.com. Iar prosport scrie ce zice ghanaweb.com, fără să ia în considerare că africanii abia acum au citit pe dolcesport „informaţia” apărută săptămâna trecută.

muniru

(foto: ghanaweb.com)

Share This Article

Related News

IMPORTANT
A2 în vizită la A1, mergând pe A3…
Concordia Chiajna – CS Botoşani X2

About Author

caneto

(43) Readers Comments

  1. achilles
    Friday, 12 June, 2015 at 07:56

    Cum ; cine pleaca ? Toti "patru", ca sa mai "semnam cu altu' "....

    • caneto
      Friday, 12 June, 2015 at 08:06

      Nu înţeleg ce vrei să spui. Vine şi ter Stegen? Va fi rezerva lui Traian Marc?

      • achilles
        Saturday, 13 June, 2015 at 05:13

        Cum nu-ntelegi ?! Simplu : ori facem o echipa numa' de portari (11) , ori aducem numa' unu' bun (chiar Ter nustiucum...daca se poate),daca tot visam sa jucam in "pleiof". Ca doara,- nu stii cum se zice ?-; cine nu stie juca fotbal se face ori portar, ori "albitru" , ori antrenor.... Mai nou se fac comentatori ori anal-ishti de "futbol". Si dai si dai si comenteaza..ca gura nu-i doare..!

  2. csongi
    Friday, 12 June, 2015 at 09:41

    Soluția rezonabilă ar fi Vâtcă și Amadio out.

    • caneto
      Friday, 12 June, 2015 at 09:53

      Pe Began nu-l bag în ecuaţie; dacă se doreşte un număr de 4 portari în lot, un loc e al lui. Celelalte 3 locuri trebuie să includă un portar 3 experimentat şi ieftin, cum e Vâtcă. Dacă suma vehiculată (5.000) în cazul lui Marc este reală, înseamnă că a fost adus ca portar 1 sau 2. Părerea mea, nu a semnat pentru mai mult de 3.000 euro pe lună şi a fost adus în locul lui Amadio.

      • Cristi
        Friday, 12 June, 2015 at 10:26

        De obicei astia din presa aud cite o un ciot d einformatie si restul incearca sa deduca ceva ca sa iasa o stire. E posibil ca cei 3.000 de la Dinamo sa fie compatibili cu cei 5.000 la CFR. Este ilogic sa iei un jucator mai scump daca el are presiune sa ramina la aceiasi bani. Dar.... daca la Dinamo 3.000 erau baza iar la CFr a negociat 5.000 inclusiv bonusurile de portar , e altceva. cum portarii de rezerva joaca relativ rar, ei isi negociaza in general un procentaj din bonusurile de performanta pe care sa-l primeasca daca stau pe banca.50% din prima de joc garantata e ceva uzual.

  3. caneto
    Friday, 12 June, 2015 at 11:49

    "Marea cacealma! Cluburile de Liga 1 pot lua azi ŢEAPA ŢEPELOR!" link

  4. csongi
    Friday, 12 June, 2015 at 12:10

    Hahaha, ghanaweb.com, nu-i așa? Oare de ce nu se găsește nimic pe site de Sulley, CFR sau Steaua? Prietenii știu de ce :) link

    • caneto
      Friday, 12 June, 2015 at 12:14

      Vezi că totuşi se găseşte. :) Uită-te mai sus în articol, am pus deja un update cu link. :)

  5. csongi
    Friday, 12 June, 2015 at 12:15

    L-am găsit, până la urmă: link Ghanezii îl citează pe dolce sport, iar prosport pe ghanezi. Surse de încredere. Duios.

  6. Nea_Silica
    Friday, 12 June, 2015 at 19:40

    Boring, boring. Ghanezul nu-l va părăsi niciodată pe tăticu :D Nu pentru Fecesebeu!

  7. Flacara Visinie
    Friday, 12 June, 2015 at 21:50

    Nu va stresati, Ter Stegen nu apara decât in CL, in rest e rezerva.

    • Cristi
      Friday, 12 June, 2015 at 23:50

      Ter Stegen are 23 de ani..viitorul e al lui ..Bravo e un fel de umplutura pina cind se maturizeaza blondul. Pe Courtois nu l-au putut avea, Oblask venea din Portugalia, iar pe Reina ca rezerva in Anglia nu dadea sa il ia la blazonul lor.

    • Cristi
      Friday, 12 June, 2015 at 23:55

      Ter Stegen va fi crescut de Barcelona..Bravo e o solutie asa , gen Stancioiu. Barcelona pur si simplu a dat o gherla vara trecuta. N-a putut pune mina pe un portar tinar si foarte bun gen Courtois, outze sa il ia pe Reina n-au avut, Oblak venea din Portugalia. L-au luat pe Ter Stegen care e nr 3 in Germania dupa Neuer si Zieler.

      • achilles
        Saturday, 13 June, 2015 at 09:13

        Asa-i Cristi ! Ter Shengen asta, mi se pare cam slabut (in finala o cam zbenghit-o de doua ori). Da', Barcelona n-o avut niciodata un portar de super clasa. S-o vazut si-n '86 ca, cand o jucat prima lor finala de CC cu echipa aia, ...aia de-o avut un portar cu mustata, au pierdut cupa din cauza portarului.Da' si dupa aia, Uefa o schimbat sistemul competitional ca pre multe echipe culushe au ajuns din intamplare asa sus. Ter Shengen are noroc cu o aparae foarte elastica in fata lui,iar daca juca Pujol, ala apara singur . Dar, revenind la noi : de ce ne trebuie atatia portari? Pentru nivelul de "pleiof" ii suficient Minca, o rezerva si un junior rezerva. Aaa ! poate ca Julius M. isi aminteste vorbele lui Albu Sibiu; o echipa se formeaza incepand cu portarul (asta pe vreme cand il aveam pe cocostarcu' ala de Nuno claru')....

        • Cristi
          Saturday, 13 June, 2015 at 13:04

          Sigur pleaca niste portari - si am spus pluralul, altfel nu ar avea sens. Minca a fost adus de Zamfir de la Brasov daca nu ma insel, poate va pleca spre Bari? Amadio e inca tinar si normal ar fi sa mearga undeva unde sa poata juca. Oricum, vom vedea cum se reuneste lotul dupa vacanta si ce se va comunica oficial -s a nu uitam ca formal majoritatea contractelor expira la 30 iunie.

  8. ulise
    Saturday, 13 June, 2015 at 16:13
    • racheta
      Sunday, 14 June, 2015 at 09:28

      Am vazut un meci de 0-0,adica zero(peste tot) constructie,angajamet,determinare,tehnica,tactica; un joc confuz,haotic,la intamplare,fara orizont,cu o exprimare de nivelul L.2 si executii de L.4,dupa chipul si asemanarea "generalului" pupator de cruci(!);am nimerit in cea mai slaba grupa posibila, de aceea suntem,conjunctural,pe primul loc si ar trebui sa profitam la maximum.;-cand te gandesti ca intr-o alta grupa,Olanda este pe loc.3(!)-

  9. ulise
    Sunday, 14 June, 2015 at 21:51

    Lucian Goian, 32 de ani, fundas central, anuntat ca transfer la noi.

  10. caneto
    Monday, 15 June, 2015 at 14:13

    Lotul prezent la renunire:

    Portari: Mincă, Marc, Vâtcă, Began

    Fundaşi: Larie, L. Goian, Tânc, Ene, Jakolis, Dani Coelho, Răzvan Pop,

    Mijlocaşi: Petrucci, Neluţ Roşu, Vitor Bruno, Pintea, Ţârlea, Cubleşan, Kereki (de la echipa a doua)

    Atacanţi: Negruţ, Bruno Guima, Carter

    ABSENŢI: Camora, Muniru, Gregory Tade, Tiago Lopes, Jazvic, Veres şi Păun (ambii selecţionaţi la România Under 21)

    PLECĂRI: Ciprian Deac (Akobe), Dore, Chanturia, Carp

    sursa: stiridesport

    • caneto
      Monday, 15 June, 2015 at 14:16

      Lipseşte la absenţi Amadio. :)

  11. luis
    Monday, 15 June, 2015 at 16:54

    Am auzit si eu o barfa.Cica Lazar de la "dinamuia"s-ar pregati sa se mute la Kolozsvar.O fi adevarat oare?Hai CFR!!!+!

  12. milu
    Monday, 15 June, 2015 at 19:33

    Marc si Goian au fost adusi la cererea expresa a "investitorilor" care-l tot suna zi de zi pe Iuliu Muresan, sa-i lase si pe ei sa-si investeasca "meleoanele" la CFR:-) Pacat, ca l-am ratat pe Lovin:-)

  13. ulise
    Monday, 15 June, 2015 at 21:31

    Avem o statistica a transferurilor pe final de mercato (luna august)? Impresia mea este ca putini raman mai mult de un an la noi. Ca tot speram an de an ca la final de mercato sa dam lovitura si sa intarim puternic echipa. Luna august e departe si iar incropim un lot cu care sa ne lansam in campionat, dar sperand la vestitul final de august.

    • Cristi
      Monday, 15 June, 2015 at 22:43

      Asta e marea dilema...pina se inchide fereastra de transfer trec vreo 8 etape. Cine are oferte cit de cit decente, nu vine la CFR. Iar un chilipir nu poti face decit pe ultmii metri cu cei ramasi pe dinafara.Un jucator la nivel de Penafiel care ia 3-4.000 de euro pe luna semneaza lejer din mai pentru 1.000 de euro in plus...un jucator cu adevarat bun de la echipa adoua a lui Porto sau Sporting are deja 200.000 pe an si nu l-ai putea lua decit daca nu prinde prima liga in Belgia sau macar o echipa de mijlocul clasamentului in Portugalia. Iar jucatori de 6-7.000 de euro pe luna din Portugalia merg mai nou spre Polonia si Ungaria.

  14. caneto
    Tuesday, 16 June, 2015 at 11:42

    Acum am aflat în exclusivitate, din surse demne de încredere (gsp), că CFR face parte dintr-un grup al echipelor interesate de fostul jucător al Rapidului, Marcel Gecov. "Chiar şi Steaua a întrebat de el", conform sursei. :)

  15. pesimistu
    Tuesday, 16 June, 2015 at 13:22

    S-a dat vestea ca Muniru s-a facut oaie. pe stiridepingu.

  16. ulise
    Tuesday, 16 June, 2015 at 13:32

    Adio Muniru. Pacat. O mutare proasta.

  17. csongi
    Tuesday, 16 June, 2015 at 14:14

    Muniru în saivan. N-avem bani, nici demnitate. Greață.

    • Cristi
      Tuesday, 16 June, 2015 at 15:39

      Stai calm, it's a business.. Au trecut altii de la Real la Barca si retur...iar CFR nu este la nivelul Stelei, oricit de greu e de digerat asta.

      • csongi
        Tuesday, 16 June, 2015 at 18:28

        Sunt foarte relaxat: sunt dintre cei care nu se excita de la un pumn de euroi. Pentru acționari o fi, pentru mine sigur nu e un business. Altfel m-aș uita la bursă, nu la meci. În Spania nu-mi amintesc să fi înfipt vreun conducător madrilean drapelul spaniol în poarta Barcei. Nici să se fi furat unul pe celălalt în halul în care îl fac mafioții din ghenă. Mă rog, fiecare cu gusturile sale. Din cauza unor asemenea "afaceri" nu are echipa o priză mai mare la public.

        • Cristi
          Tuesday, 16 June, 2015 at 18:49

          Uiti ca formal clubul e in faliment si ca trebuie sa faca rost de lichiditati. Oricit de aiurea suna, nu poate trai decit din incasari. Legea falimentului nu prea lasa loc de sentimente. Noi sa fim in pielea jucatorului, ce am face? E spre final de contract deci e normal sa se reorienteze, Steaua e o rampa mai buna decit CFR in situatia actuala, CFR face un deal bun daca ia niste bani decit sa il piarda in curind gratis. Si noi ne-am bucurat cind a venit Kapetanos la noi si a jucat bine vreme, chiar daca era cam paradit.

          • csongi
            Tuesday, 16 June, 2015 at 23:17

            E just ceea ce spui, iar dacă rămâne într-adevăr Petrucci încă un sezon întreg, parcă nici nu am prea mari regrete pentru Muniru. Dar totuși: era necesar să-l cedăm tocmai la oi?! Doar nu era ultima zi de mercato.

            • kiruj
              Tuesday, 16 June, 2015 at 23:29

              Poate e un dar otrăvit...un fel de cal troian :) Vom vedea...HAI CFR!!!

            • Cristi
              Tuesday, 16 June, 2015 at 23:38

              Cita vrem nu stim ce voia jucatorul (poate cea mai buna oferta financiara sau singurul club de prima divizie), ce vor ambele cluburi etc.. putem doar specula. Poate e semnalul in piata care trebuie dat pentru aprobarea planului de reorganizare? Normal ca teoretic nu iti intaresti un presupus contracandidat la titlu, dar nu cred ca momentan aia ne doare cel mai tare. Decit vise de titlu si iar locul 8 sau 9 prefer sa fim 3-4 ani constant abonati la locul 3 iar clubul sa fie repus pe baze sanatoase.

  18. x
    Tuesday, 16 June, 2015 at 14:36

    Adan Perez de la Zaragoza este noul atacant al CFR -ului!!

  19. x
    Tuesday, 16 June, 2015 at 14:39
  20. gica10
    Tuesday, 16 June, 2015 at 19:42

    Partea proasta a fost ca n-am reusit sa-i prelungim anul trecut,cand eram in moarte clinica..........ca luam o suma de bani jucatorul fiind in ultimul an(sau ultimele 6 luni) de contract ,este un lucru pozitiv.Pentru mine era jucatorul cu cel mai mare potential de la echipa.Sunt convins ca va juca la o echipa mare.Are toate atuurile-n bagajul de jucator:personalitate,tehnica,picioare puternice de ciclist.Si nu in ultimul rand este un tanar jucator.Si-a facut treaba aici,bafta in continuare!

    • kiruj
      Tuesday, 16 June, 2015 at 22:31

      De acord cu tine, Gică, un mare talent, care și-a făcut datoria la CFR, a venit timpul să meargă mai departe. Povestea asta are, însă, și o altă parte (the dark side, dacă vrei): cea legată de competențe. Sulley a fost mijlocaș la închidere, cu ceva sarcini suplimentare în ofensivă (când era cuplat cu Monroy), cam la egalitate cu Petrucci. În opinia mea, Sulley nu va ajunge niciodată un închizător de mare clasă, deoarece carențele lui native persistă cam de mult timp (se complică aiurea și în mod repetat în driblinguri fanteziste, soldate, de regulă, cu pierderea mingii, și -implicit- expunerea echipei unor riscuri imense, în condiții de apărare nepregătită). Judecând cu inima, îmi place nespus de mult de el, a pus destule pe masa CFR-ului, dar analizându-l ca un (fost) jucător/antrenor/căpitan/președinte (am uitat ceva, oare?), nu mai am regrete la fel de mari. Dacă vine acest Nascimento, ieșim -per total- mult mai bine, așa cred/văd eu. PS: îi doresc lui Muniru să ajungă cât mai sus posibil, dar în opinia mea oile au luat o țeapă față de ce cred ei că au luat. Vom mai discuta. HAI CFR!!!

      • Flacăra Vișinie
        Tuesday, 16 June, 2015 at 22:38

        Muniru a fost un jucator decent pentru conditiile in care a jucat la CFR, dar si eu am aceeasi parere, ca nu e chiar un super jucator. Asa ca e bine ca a fost vandut, s-au luat ceva bani pe el. Partea si mai buna e ca experienta, inteligenta si viziunea lui Radoi incepe sa se vada. Eu nu cred ca va prinde etapa 10 pe banca Stelei.

        • kiruj
          Tuesday, 16 June, 2015 at 22:44

          În linii mari așa văd și eu...HAI CFR!!!

    • Cristi
      Tuesday, 16 June, 2015 at 23:27

      Sunt si bune si rele. Nu stiu daca i-am fi putut prelungi contractul, pentru ca trebuie sa vrea si jucatorul, care e normal sa caute etapa urmatoare a carierei. Ori noi in clipa de fata nu ii putem oferi expunere europeana. Rational, noi atit i-am putut oferi pina acum, ne-a oferit si el (in primul rind faptul ca nu s-a dat fugit in iarna ca altii reintorsi). REalitatea dura e ca noi trebuie sa luam din piata talentele cu riscul cel mai mare de confirmare, ca cine are ceva banuti ia inainte cazurile cu risc mai mic. V-as reaminti cazul lui Bakary Sare, venit tot ca si talent, la care iar s-a protestat cind a fost dat tot pe 500.000 si care intre timp s-a cam pierdut prin Portugalia, neconfirmind nici la Zagreb, Ca idee, cred ca este modelul unui drum pe care CFRul trebuie sa il arate in piata - sa ofere tienrilor talentati care nu au loc la alte echipe sau celor ce vin din curtea proprie o platforma de crestere valorica de la care sa faca saltul spre urmatorul pas. Cita vreme doar cluburi gen Real Madrid , Bayern sau Man City sunt pure cumparatoare, nu este nici o rusine sa iti gasesti un loc profitabil in lantul trofic al fotbalului. si este mult mai profesionist decit sa iei jucatori cu toptanul si apoi sa ii reziliezi gratis.

  21. kiruj
    Tuesday, 16 June, 2015 at 22:53

    Meci foarte bun pt. Păun contra armenilor! În opinia mea a fost jucătorul meciului, avem o certitudine pt. sezonul care stă să înceapă. Bravo Alex! HAI CFR!!!