Sunday, Dec. 4, 2016

Dacă e vineri, batem la Mureş!

Written By:

|

Thursday, 24 September, 2015

|

Posted In:

|

54 Comments

Dacă e vineri, batem la Mureş!

Stăncioiu – Golanski, Bejan, Balaur, Balic – Mureșan, Brandan (min. 73 Axente) – Dedov (min. 59 Pedro), Kortzorg, Jazvic – Costa; Viciu – Velayos, Balaur (17 Golanski), Bejan (46 Dedov), Balic – Hanca, Mureşan (77 Candrea), Brandan, Borza – Axente, Manolov. Astea sunt formaţiile folosite de ASA în ultimele două partide, cea cu Pandurii în campionat şi cea cu Bucovina Pojorâta din Cupa României. Mai fac parte din schemă Ivan Gonzales (suspendat în etapa trecută) şi N’Doye (incert; îl deranjează reumatismul la şale sau piticii la cap, nu ştiu).

Dintre cei menţionaţi mai sus, noul antrenor al mureşenilor, Cristiano Bergodi, va alege unşpele de start pentru meciul…

… ASA Târgu Mureş – CFR Cluj, care se va disputa vineri, 25 septembrie 2015, de la ora 21.00, pe Stadionul „TRANSIL”, în cadrul etapei a 12-a din Liga 1.

N-a fost să fie un duel între bacii Feri şi Laci, cel din urmă plecând săptămâna aceasta la muncă la Jermania (nu știm pe ce rută), pentru un trai mai bun, dar vom întâlni drept adversar un alt antrenor ce ne-a lăsat o amintire plăcută. Un antrenor cu o imagine foarte bună printre iubitorii de fotbal şi un fel de manta de vreme rea pentru conducătorii de club, curios, o manta destul de puţin folosită:

bergodi(sursa: prosport)

Pare incredibil, dar în România CFR este clubul la care Bergodi a stat cea mai lungă perioadă pe bancă, fiind, dacă nu mă înşeală memoria, unul dintre cei 3 antrenori nedemişi în era AP, alături de Dorinel Munteanu şi Miriuţă. A şi prins CFR-ul într-o perioadă în care clubul creştea în 3 zile cât alte cluburi nici într-un an, dar, per total, a lăsat o impresie excelentă, prin comportament şi prin faptul că echipa juca un fotbal plăcut şi eficient. Va rămâne mereu în inima noastră, deci îi dorim mult succes la noua echipă şi sperăm din tot sufletul să debuteze cu stângul. Oricum, dacă Miriuţă nu a reuşit să menţină entuziasmul din sezonul trecut în cadrul unui lot format din jucători mult prea „experimentaţi”, nu văd ca Bergodi să reuşească să schimbe prea multe în 3-4 zile.

Mingea acestui meci este la Dican, nu la Bergodi. Sunt sigur că pregăteşte foarte bine jocul de la Tg.Mureș. A dovedit în etapele scurse până acum că ştie cum se face acest lucru. Au mai fost şi chixuri în deplasare, dar acestea au avut în general alte cauze decât organizarea jocului nostru din teren (arbitraje tâmpite la Constanţa şi Iaşi, ghinionul teribil din primul sfert de oră de la Chiajna etc). Băieţii ştiu deja binişor lecţia, iar cei veniţi în vară s-au integrat neaşteptat de repede. Cel mai important lucru este ca la ora startului partidei jucătorii noştri să fie concentraţi la maximum şi într-o bună dispoziţie de joc. Atunci, dacă vom avea şi noroc, iar arbitrajul va fi corect (adică să fie imparţial ori să greşească decisiv în favoarea noastră), nu avem cum pleca din Mureş fără cele 3 puncte puse în joc.

Felipe Nascimento este suspendat (nu ştiu câte meciuri a luat pentru roşul direct de la Baloteşti), sunt accidentaţi în continuare Roşu, Guima şi Mureşan, iar sistemul de joc şi unşpele de start par „cristalizate”: Marc – Tiago Lopes, Larie, Goian, Camora – Jakolis, Petrucci, Gomelt, Păun – Lopez, Beleck. Rezerve: Mincă – Dani Coelho, Ţânc, Voiculeţ, Nouvier, Negruţ, Vitor Bruno şi aş spune Veres sau Carter, dar îl trec pe Partipilo. Cine ştie ce armă secretă poate reprezenta, care nu s-a vrut însă aruncată pe tăpşanul din Baloteşti.

Unii tribunişti sunt de părere că Păun ar trebui să ia o mică pauză, alţii că ar da randament mai mare dacă ar fi introdus în teren pe parcursul jocului, din postura de rezervă. Eu am observat un alt aspect: de la începutul campionatului alternează evoluţiile bune şi foarte bune cu cele modeste şi neconvingătoare (ia  studiaţi puţin tabelul lui kiruj :) ). Din câte am înţeles, la meciul cu Astra a fost pârnaie, nici marţi nu a fost de speriat, urmează, logic, ca vineri seara, cu o oră înainte de miezul nopţii, să fie declarat omul meciului. Normal, poate atinge acest lucru şi în stilul lui Lewandowski, să intre prin minutul 70 şi să dea 13 goluri, dar n-aş avea nimic împotrivă să dea doar 3 bucăţi în 94 minute.

Brigada de arbitri va fi compusă din: Cristian Balaj (Baia Mare) – la centru, Aurel Oniţă şi Bogdan Gheorghe (Bucureşti) – asistenţi, Florin Miron (Bucureşti) – rezervă. Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) şi  Cristian Vasc (Târgu Lăpuş).

HAI CFR!!! Hai băieţii! Încredere maximă, concentrare maximă, dorinţă de victorie maximă! Adversarii nu au fost niciodată ce-am fost noi, iar acum nici atât! Hat-trick Păun, un 0-3 scurt şi la gară autostradă! HAI CFR!!!

Share This Article

Related News

Cum am coborât neplanificat din deal la stână [CFR - Astra 1-1]
În deplasare, Şumudică a avut-o mereu mare. Până acum!
Ne-am dorit mult mai mulți victoria [Dinamo - CFR 0-2]

About Author

caneto

(54) Readers Comments

  1. gicu de la sculărie
    Thursday, 24 September, 2015 at 11:57

    are careva idee de ce nu mai e folosit Mincă? mie-mi pare mult superior lui Marc. chiar așa de accidentat e?

    • kiruj
      Thursday, 24 September, 2015 at 12:08

      Fără să ştiu prea multe detalii, eu cred că la motivul principal este inconstanţa lui Mincă, mai exact o lipsă de concentrare în anumite momente cheie (puţine, dar la un portar imediat se văd "rezultatele"). Mai talentat -în opinia mea- ca Marc- dar mai inconstant, iar la portari orice antrenor de la judeţ în sus merge pe constanţă. Poate sunt şi alte cauze, nu ştiu. HAI CFR!!!

    • caneto
      Thursday, 24 September, 2015 at 12:08

      Mincă a apărat marţi în cupă la Baloteşti. Şi eu îl consider mai bun decât Marc, dar cum acesta n-a comis-o încă de când i-a luat locul lui Mincă în meciul de la Iaşi, Dican nu are, probabil, motive să schimbe titularul.

  2. mihai
    Thursday, 24 September, 2015 at 12:14

    Nu am nimic cu baiatul asta ,Carter, probabil munceste mult la antrenamente, ...dar ar fi bun la o alta echipa, nu la CFR !!!! Este ca si crainicul de la stadion din meciul cu Astra , si acela a avut 2 sanse ...!

    • caneto
      Thursday, 24 September, 2015 at 13:04

      În privinţa lui Carter, toată lumea a rămas cu ratarea aia pe retină, dar eu spun că nu a fost sub ceilalţi. Toţi au jucat prost, pe un teren şi mai prost. Carter, fără jocuri în picioare, n-avea cum să joace mai bine. Totuşi, a fost la originea celei mai mari ratări ale meciului, el a dat pasa la Negruţ la faza din minutul 18, când Sergiu a ajuns singur-singurel cu poarta în faţă. Mie-mi pare rău că nu a fost forţat în primăvară, când nu exista nici o miză, oricum de TAS a depins soarta clubului. Înţeleg şi punctul de vedere al clubului, Tade trebuia să joace şi să dea goluri, era marfa cea mai vandabilă şi trebuia promovată pentru a putea obţine maximum la vânzare. :)

  3. kiruj
    Thursday, 24 September, 2015 at 12:17

    Bergodi putea să mai aştepte o etapă...:) În mod sigur cei de la MS vor lupta ca disperaţii să demonstreze ce-i de demonstrat lui Cristiano. În plus, într-un fel, suntem şi adversari direcţi pt. play-off, meciul era greu şi cu Miri pe banca lor (cu excepţia cazului în care o puneau de un joc mizerabil să-l "ajute" pe Laci să plece). Echipa lor cam oboseşte la un moment dat, Muri nu mai e ce a fost (joc absolut mizerabil la Severin, treceau gorjenii pe lângă el ca acceleratul prin Aghireş), dar valoare individuală există, execuţii tehnice de calitate la fel. Joacă mai simplist (ca şi anul trecut), suficient de multe ori, cumva ca şi în cazul nostru. Eu presimt o remiză, şi nici n-aş fi din cale-afară de nemulţumit. HAI CFR!!!

    • caneto
      Thursday, 24 September, 2015 at 13:08

      Nu prea mă convinge asta cu „demonstratul” în faţa lui Bergodi pentru că e vorba de jucători „experimentaţi”, pe care nu-i mai interesează foarte mult afirmarea, ci contractul avut.

      • kiruj
        Thursday, 24 September, 2015 at 13:26

        Şi asta-i adevărat, dar experienţele "seculare" ne arată, că în astfel de situaţii există, totuşi, o mobilizare generală...:) HAI CFR!!!

  4. gica10
    Thursday, 24 September, 2015 at 15:05

    Partida importanta cu o candidata directa la locul de play off.Vom incerca din nou un joc de asteptare si speculativ.Ce remarc este ineficienta muresenilor acasa(cred ca au 4 goluri inscrise,din care 2 in victoria cu Voluntariul). Daca n-o vom comite flagrant avem sanse mari la cel putin un egal.Viteza lui Jazvic conteaza mult in jocul muresenilor.Doar sa nu-i oferim spatii sa-si faca jocul.......Thiago trebuie doar sa nu urce ca de obicei.

    • kiruj
      Thursday, 24 September, 2015 at 15:29

      ASA-ul de astăzi seamnănă un pic cu cea din anii 70: joc axat pe contratac, de unde și rezultatele mai bune în deplasare. Brandan a mai ordonat un pic mijlocul, dar are și el o vârstă, și -în fond- este un fundaș lateral. Muri e în cădere vizibilă față de sezonul trecut, iar N2 nu cred că va prinde echipa. Este important să ținem bine mijlocul. Avantajul lor (față de noi) este calitatea superioară a centrărilor, a angajărilor în careu, dar sunt aspecte pentru care se pot lua măsuri standard de contracarare. HAI CFR!!!

  5. caneto
    Thursday, 24 September, 2015 at 16:52

    Cristi Balaj la centru! Yeah sau bleah? Brigada completă am trecut-o în articol.

    • thebrightside
      Thursday, 24 September, 2015 at 17:36

      E cel mai bun arbitru din tara (IMHO) cand vrea :-)

      • caneto
        Thursday, 24 September, 2015 at 18:29

        Sper doar ca mureşenii să fie cei care se vor plânge după partidă că n-a vrut (IMFNSHO). :)

        • thebrightside
          Friday, 25 September, 2015 at 12:28

          :-))) din argoul de forumuri de pe net: IMO=in my opinion; IMHO=in my honest opinion (am vrut sa ma dau si eu barosan ca stiu ceva smecherii ieftine)

          • caneto
            Friday, 25 September, 2015 at 12:49

            Ştiu, şi eu tot pe net m-am cultivat (In my fucking no so humble opinion) :) )))

            • kiruj
              Friday, 25 September, 2015 at 13:17

              ...necioplitule (să nu zic "maestre"...)...HAI CFR!!!

            • thebrightside
              Friday, 25 September, 2015 at 14:27

              ah, nu ma asteptam la reply-ul asta :-))))

  6. caneto
    Thursday, 24 September, 2015 at 19:48

    07, ţi-am trimis un mail. (pe adresa cu .de)

  7. CFR ZALAU
    Thursday, 24 September, 2015 at 19:50

    Eu nu am incredere in arbitraj, mai ales cand vorbim de Balaj ...

    • luis
      Thursday, 24 September, 2015 at 20:03

      Zalau?Na,inca unul,ma bucur.Macar nu sunt singur aici.Hai CFR!!!Batem maine,Astra pierde,Viitorul pierde Dinamo egal si suntem pe locul 1.Pronostic ASA 1-2 CFR

  8. luis
    Thursday, 24 September, 2015 at 20:07

    Eu sper sa incepem cu Nouvier si Paun rezerva.Nu inteleg de ce ,dar nu poate duce un ,eci intreg.Isi pierde concentratia,nu ajuta apararea,de multe ori il lasa pe Camora singur.Din postura de rezerva ajuta mai mult echipa,nu are timp sa se plictiseasca ,si si adversarii sunt mai obositi,asa ca poate profita de viteza si tehnica pe care o are.Hai CFR!!!+! Kiruly barat,nu ajung la meci,muherul nu poate veni mai repede acasa de la munca asa ca din pacate nu pot fi la stadion.Data viitoare sper sa ajung.

    • kiruj
      Thursday, 24 September, 2015 at 20:36

      Luis, din păcate nici eu nu voi fi la meci...Au apărut niște urgențe de grad-0 la serviciu (ca de obicei) și n-am cum. Mai păstrez, din prudență, 1% șansă, dar nu prea cred. Dar asta are mai puțină importanță, esențial e să câștigăm (eventual egal). HAI CFR!!!

  9. cfr.istul
    Friday, 25 September, 2015 at 09:32

    Bergodi si mie mi-a lasat o impresie frumoasa. Daca vine vorba despre el, imi amintesc cand in ultima partida la CFR a stat doar pe banca aproape tot timpul, iar cand CFR a deschis scorul el a ramas linistit iar Renzo Rossi a plans in hohote. Era agreat de Paszkanyi, nu si de doctor. De asta a fost adus in locul lui Andone al carui prima realizare (...) a fost Famagusta...(1-3 in Gruia pentru cine a uitat)...

    • caneto
      Friday, 25 September, 2015 at 10:13

      În perioada aceea, locul 3 a însemnat o surpriză enormă pentru lumea fotbalului din ţară. Era o opinie generală că n-ai cum scuipa în ciorba celor 3 „granzi” (Dinamo, Steaua, Rapid). Dorinel Munteanu, pe când antrena la CFR, a şi declarat că încă timp de 5-10 ani de-acum încolo, n-ai cum sparge monopolul bucureştean. Declaraţia asta nu le-a plăcut la şefi şi s-a stricat relaţia. Din ce s-a zvonit la vremea aceea, lui Bergodi i s-a impus ca obiectiv titlul drept condiţie pentru prelungirea contractului. Italianul n-a crezut că poate fi atins un asemenea ţel. Nici asta nu le-a plăcut la şefi şi s-a stricat relaţia. A venit Ando şi a început să declare peste tot că nu-l interesează decât locul 1, că batem tăt, că luăm titlul, că suntem cei mai tari etc. La un moment dat, a apărut o declaraţie în gsp sau prosport, din partea şefului şcolii de antrenori, Mircea Rădulescu, care i-ar fi spus între patru ochi lui Andone că nu e bine ce face, că ar trebui să fie un pic mai reţinut în declaraţii, iar Ando i-ar fi răspuns că asta vor să audă şefii, iar pe el nu-l doare gura să vorbească. :) Până la urmă, PA, IM şi Ando au avut dreptate, dacă ne luam după D. Munteanu, abia acum ar fi apărut prima campioană din provincie după 1990 sau ’91. :) Dacă nu crezi că poţi realiza un lucru, este destul de greu să-l realizezi.

      • kiruj
        Friday, 25 September, 2015 at 10:56

        Esenţial este cugetarea din ultima frază...Aşa este, aşa a şi fost de fapt, şi aşa va fi mereu. Pe lângă "crez", în obţinerea titlului de atunci (primul) a mai fost un aspect la fel de important: relaţiile speciale ale lui Ando...Degeaba ne facem, că nu ştim, sau că nu-i adevărat...Desigur, era nevoie şi de echipă, de condiţii, etc., că nici "relaţiile speciale" nu au efectul dorit, decât de la un nivel în sus...HAI CFR!!!

  10. cfr.istul
    Friday, 25 September, 2015 at 09:46

    CFR-istii nostrii sa se astepte la mobilizarea muresenilor si pentru antrenorul nou, dar si pentru ca suntem adversari directi pentru play-off, plus ca vor incerca sa stearga proasta impresie lasata la jocurile de acasa si asta tocmai impotriva CFR-ului nostru. Asta inseamna ca nu trebuie sa intre pe teren direct cu fundul in poarta, dimpotriva, un joc ca cel din prima repriza cu Astra, cu pozitionarea fundasilor la 30m de poarta noastra, la pressing agresiv si densitate foarte mare in treimea din mijloc a terenului, la specularea ocaziilor aparute in urma pressingului ca la inceputul jocului cu Astra, la dublaj foarte bun in aparare, etc...stie Feri mai bine toate astea...

  11. b_o_g_d_a_n
    Friday, 25 September, 2015 at 10:03

    Salutare. Intervin cu un subiect off topic. As dori sa atrag atentia asupra unui reportaj realizat de cativa baieti din Bacau cu privire la posibilitatea folosirii terenurilor de sport din cadrul unitatilor de invatamant publice ale acestui oras. Mi-a placut foarte mult aceasta initiativa, avand in vedere ca la randul meu atrageam atentia cu mai multi ani urma asupra acestui aspect. Pana la urma calitatea tehnica scazuta a tinerilor fotbalisti romani cred ca are legatura si cu lipsa "batutului" mingii in curtea scolii cum se intampla odata. Poate in Cluj sau alte zone ale tarii situatia e mai buna. Eu oricum va semnalez. Link-ul il aveti aici Video-reportajul e in josul paginii. Numai bine.

    • kiruj
      Friday, 25 September, 2015 at 12:02

      O iniţiativă demnă de lăudat...Din păcate, până ce ajungi la Dumnezeu, te mănâncă sfinţii (portarii)...Fiind şi din fenomen, pot să spun că la noi prea mari probleme nu sunt, cu toate că afirmaţia mea se bazează mai mult pe cele spuse de colegi. Există şi la noi (ca şi în altă parte) prototipul portarului/paznicului zelos, care -câteodată din proprie iniţiativă!- fugăreşte elevii, care au curajul să intre pe astfel de terenuri. În cazul sălilor de sport apare o problemă suplimentară (parţial existentă şi în cazul terenurilor), şi anume că ele reprezintă o sursă semnificativă de venituri extrabugetare pt. şcoli, lucru important în condiţiile de austeritate în care se scufundă învăţământul de multă vreme. Ei, dacă ai închiriat (pe bani, legal) acele săli/terenuri, degeaba mai merge elevul acolo cu hotărârea în mână, că în mod cert nu vor fi daţi afară burtoşii care joacă futsal acolo (şi plătesc pt. asta). Mai e şi o chichiţă juridică: hotărârea aia e luată de consiliul local Bacău, dar asta nu înseamnă automat că şi celelalte primării din ţară au astfel de hotărâri, iar -după informaţiile mele- în nicio lege general-valabilă în RO (Legea Învăţământului, de ex.) nu există prevederi în acest sens, doar formulări vagi, interpretabile. HAI CFR!!!

      • Anonymous1
        Friday, 25 September, 2015 at 12:24

        Nu stiu daca sunteti informati, dar noua sala polivalenta din cluj se poate inchiria cu 300 lei / h.

  12. Anonymous1
    Friday, 25 September, 2015 at 12:26

    Aici si link

  13. Dantesc
    Friday, 25 September, 2015 at 18:00

    Am plecat la meci ! HAI CFR !

  14. Gavrilo
    Friday, 25 September, 2015 at 20:57

    Un stream ceva, îmi dați?

  15. coco
    Friday, 25 September, 2015 at 21:02

    O luam astazi de la mureseni cu 3-1!!!

  16. kiruj
    Friday, 25 September, 2015 at 21:53

    Încearcă aici. HAI CFR!!!

  17. Vass Bela
    Friday, 25 September, 2015 at 22:10

    Balaj nu se dezminte, ne fura smechereste ca-n codru ! La orice faza cartonas galben, 11 m neacordat la faultul clar al lui Stancioiu, in repriza a doua ma astept la eliminari de la noi, daca nu vom avea mare atentie ( dar asta ar insemna sa-i lasam nestingheriti ) . Daca Muresan nu va face scandal dupa meci, ne meritam soarta ! PS. Ieri am vazuit la meciul U - steaua cum devii di frageda tinerete arbitru consacrat : Heidiner, de numai 23 de ani, nu l-a eliminat pe Breweld, la 0-0, eliminare despre care, mai rar, toata lumea a fost de acord . Asa baiatul va prinde destule meciuri, tudor, balaj si altii pro steaua vor putea iesi linistiti la pensie, e cine sa-i inlocuiasca ...

    • Flacăra Vișinie
      Friday, 25 September, 2015 at 22:40

      Bela, exagerezi cu arbitrajul lui Balaj. Nu sunt fanul lui, dar galbenele ceferistilor au fost corect acordate.

      • kiruj
        Friday, 25 September, 2015 at 23:20

        Galbenele au fost corect acordate, la fiecare a existat acoperire pt. Cristi. Nici eu nu-l am la suflet, putem discuta doar despre ieșirea lui Edi la Cristian, unde mai degrabă a fost penalty, dar la portari se cam acceptă aceste ieșiri mai războinice. Meci bun, ritm bun (mai ales în R1), am văzut circulație a balonului la noi, tranziție în ofensivă, am văzut și ocazii, și -important- mai puține momente de haos în apărare. Fundașii au avut o evoluție mult superioară față de ultimele partide, în special Lucian, foarte sigur pe el (bravo!), Larie la fel (mai puțin cele câteva încercări de dribling în spate). HAI CFR!!!

  18. kiruj
    Friday, 25 September, 2015 at 23:07

    Click aici pt. note! HAI CFR!!!

  19. Misu9419
    Friday, 25 September, 2015 at 23:10

    Cat de aproape am fost... Doar o bara ne a despartit de 3 puncte muncite. Sper ca etapa viitoare sa spargem autobaza Craiovei

    • kiruj
      Friday, 25 September, 2015 at 23:23

      Important este că jocul a fost consistent, în afară de o perioadă de 15 minute din R1 și cam tot atâta din R2 (pe final), am cam dominat, sau măcar am cam controlat jocul. Mie cel puțin mi-a plăcut prestația noastră, atâtindividual, cât și ca echipă. HAI CFR!!!

      • Flacăra Vișinie
        Friday, 25 September, 2015 at 23:40

        Da, posesie 55% pentru CFR, conform flashscore link

  20. Saul
    Friday, 25 September, 2015 at 23:22

    Felicitari baietilor si antrenorului pt jocul din aceasta seara! Felicitari celor care, in ciuda vremii, au insotit si sustinut echipa la Mures! Cu putin mai multa concentrare si calitate la finalizare, puteam castiga. Astazi am avut centrari de calitate, dar au lipsit marcatorii. PS. Oare de cate ocazii are nevoie Beleck, pt a inscrie si el un gol??!! (nu pun la socoteala cadoul balotilor) Hai CFR !!!

    • kiruj
      Friday, 25 September, 2015 at 23:26

      Da, puteam marca și noi, dar și mureșenii...Am demonstrat în fața unei echipe hiper-motivate, că avem organizare, robustețe. Rezultat just, în ciuda regretelor pe care le avem. HAI CFR!!!

  21. kiruj
    Saturday, 26 September, 2015 at 00:10

    Introducere lui Voiculeț a permis o premieră în era Dican: echipa a folosit două așezări distincte în timpul partidei. În ofensivă s-a trecut la un 4-2-3-1 destul de vizibil, iar în faza defensivă la un 4-4-2 și mai vizibil. Cred că a fost primul meci din acest sezon în care am permutat cele două așezări în funcție ofensivă/defensivă. I-a ieșit perfect lui Feri. Mi-a plăcut și mutare lui Bergodi, care la un moment dat a trecut de la 4-2-3-1 la 4-3-3. A fost un meci plăcut și ca dinamism, și ca spectacol, și ca conținut tactic. HAI CFR!!!

  22. kiruj
    Saturday, 26 September, 2015 at 00:24

    Click aici pentru notare! HAI CFR!!!

  23. gica10
    Saturday, 26 September, 2015 at 00:29

    Rezultat echitabil cu o echipa a Muresului cu jucatori experimentati si o buna viziune a jocului.Inceputul partidei a fost perioada cu cele mai multe imperfectiuni,unde puteam fi usor sanctionati pentru multiplele naivitati.Am urmarit sa facem un joc de posesie,sa tinem cat mai sus liniile,dar presingul lor i-a pus in dificultate pe ai nostri.Aici s-au observat slabiciunile fundasilor,cu un Camora intors pe toate fetele(pe parcursul partidei si-a revenit facand chiar un joc bun).Apoi ocazia lor mare cand a respins Goian din preajma portii la o iesire hazardata a lui Marc.Dar acelasi Goian s-a scos din joc cu o intrare gresita,oferindu-le muresenilor superioritate. Jakolis mi-a parut "oaia neagra" a partidei.........neinspirat la pase si-n plus cu o ratare mare. Thiago la fel de neinspirat la centrari,insa util prin travaliul depus. Mi-a parut rau de Belek ca nu si-a incununat prestatia cu un gol meritat.Christian parea un arcash la vanatoare,insa fara sageti.........n-am inteles in prima repriza o faza,cand aproape de linia de fund in loc sa centreze,i-a da in spate la Thiago care a rezolvat-o! Cat despre Balaj mi-a parut la fel de implicat a-si plati politele ca si pana acum.Galbenele la ai nostri au fost in general trase de par si cu explicatii generale.De ex la Petrucci care s-a dus prin alunecare,a lovit mingea dar a fost cu un picior cam ridicat fara a lovi insa.Cand vine randul lor(repriza a 2a in banda) Larie este atacat cu picioarele inainte si lovit,uita sa mai dea galben.Sau la Voiculet in prima repriza cand este victima unui joc periculos(lovit cu piciorul in pulpa) si din nou uita sa scoata cartonasul.Larie ia un galben oprind cu fault un jucator la mijlocul terenului.........acest lucru nu se mai intampla la un fault cand ai nostri incercau un contraatac.Cat priveste faza cu Stancioiu nu cred ca mai este ceva de discutat,arbitrul fiind la o distanta de unde trebuia sa vada faza.Iar argumentul cu "in general portarii au astfel de intrari "nu este unul pertinent,de vreme ce doar in ultimul timp am fost pedepsiti in 2 faze implicand portarul. Per total suntem in grafic ,cu cel mai bun adevar din liga.......gestionand corect partidele de acasa ar trebui sa urcam in scurt timp pe pozitia de "fruntas".

  24. csongi
    Saturday, 26 September, 2015 at 00:32

    Am început să emanăm forță, ca în vremurile bune, iar jocul a crescut semnificativ față de ultimele partide, chiar dacă azi nu am reușit să înscriem. Păcat că Dican a cam greșit schimbările, e drept nici banca nu prea îl ajută, prea mulți accidentați, ieșiti din formă sau neadaptați Sper să intre cât de repede italianul cel nou pe dreapta, pentru că schimbarea Jakolis-Bruno, pe lângă faptul că devine deja previzibilă, nici productivă nu este. Poate o așezare în 4-3-3 ar da mai multă forță ofensivă echipei.

  25. cfr.istul
    Saturday, 26 September, 2015 at 01:04

    Bravo CFR!!! Un meci reusit!!! Felicitari tuturor!!! Sigur ca ne doream trei puncte, dar sunt multumit de jocul foarte bun facut de Cfristi la Mures. In mod normal aveam 1-0 cu penaltyul clar la fautul lui Stancioiu asupra lui Christian Lopez. Daca nu cadea secerat, ar fi inscris la acea faza pentru ca Stancioiu a gafat monumental, scapand mingea chiar in picioarele atacantului nostru care se tavalea pe jos pentru impresia artistica...

    • Saul
      Saturday, 26 September, 2015 at 09:01

      Atacantul nostru nu se tavalea pt impresia artistica, ci pt ca tocmai incasase un genunchi in spate(rinichi,probabil) de la Edi gafeorul!

  26. gica10
    Saturday, 26 September, 2015 at 10:31

    Eventual se poate pune problema daca-l durea mai tare spatele decat pe Edi genunchiul?Oricum o lovitura de genul ala in partea lombara poate sa iti aduca probleme .N-ar fi mare lucru sa ramana Christian pe tusa cateva zile.........sa se fi trezit arcashul cu socul cauzat de lovitura lui Edi?

  27. Racheta
    Saturday, 26 September, 2015 at 10:40

    Cu mare regret,o vreme trebuie sa ma dedic altei activitati si n-am putut vedea meciul(!?);azi,la ora 01.25,am intrat in casa;Felicitari baietilor,pt. meritul de-a nu pierde,la o contra-candidata, la play-off;Din cauza lipsei de timp si din alte motive, independent de vointa mea, va trebui sa renunt, o perioada, a mai comenta cu"tribunistii"; La Revedere!;Hai CFR!

    • kiruj
      Saturday, 26 September, 2015 at 11:47

      Te aşteptăm înapoi! HAI CFR!!!

  28. Vass Bela
    Saturday, 26 September, 2015 at 16:49

    Raman la parerea ca Balaj ne arbitreaza smechereste, adica ne fura cu acoperire regulamentara . Cel mai bun exemplu in acest sens este pedepsirea lui Minca pt mingea tinuta prea mult in mana, ceea ce fac mai toti portarii din lume, dar nici un arbitru nu sanctioneaza cu lovitura libera, ci poate cu galben . La meciul de ieri, un alt exemplu, daca nu era eliminarea lui Golanski, erau cel putin 4 min de prelungiri, asa doar 3 . In fine, trecand peste arbitraj, am avut un joc destul de bun, Nouvier a aratat din nou ce inseamna o centrare buna ( bara Beleck ), dincolo Jakolis zero reusite , chiar nu vede nimeni ca acest baiat nu stie da o centrare cat de cat buna ? Si nu el a fost schimbat primul, ci Nouvier, care repet, stie fotbal , are centrari f. bune . De prin min 70 Voiculet s-a stins, trebuia schimbat cu croatul . Si inchei repetand a treia oara intrebarea : stie cineva ce-i cu italianul ?

    • pesimistu
      Sunday, 27 September, 2015 at 12:11

      Ai dreptate cu Balaj. Imi aduc amitne ce a spus Paszkany la televizor dupa un meci celebru cu Stelemea cand am ramas in noua. Intre Balaj si Paszkany exista o animozitate de mult, din lumea afacerilor nefotbalistice, nu stiu nici eu exact ce. Dar Balaj e mai periculos pentru noi in acest sens decat Tudor, despre care multi au spus ca ar fi agentul mafiei de pariuri ( nu a blaturilor intre echipe, ci a mafiei ce manipuleaza site-urile de pariuri din Singapore). Asta ar explica de ce arbitreaza in majoritatea cazurilor Tudor intr-un sens si castiga singur meciul pentru una din echipe, si tot ramane nesanctionat. Revenind la Balaj : ne-a tocat cu cartonase, dar daca suntem sinceri, ne-a si iertat o data. La eliminarea lui Golanski, pentru ce i-a facut ca riposta Lopez, arcasul nostru putea sa primeasca rosu direct. Si a primit doar galben.